غذای مورد نیاز کبک ها

غذای مورد نیاز کبک ها

غذای مورد نیاز کبک ها چیست؟

به اجرا درآوردن اصول تغذیه در مجموعه پرورش کبک ها بسیار حائز اهمیت است آنقدر که موفقیت پرورش دهندگان در گرو رعایت این اصول است چون بیشترین هزینه هایی که صرف پرورش کبک می شود مربوط به تغذیه آنهاست.جیره غذایی که در اختیار کبک ها قرار می گیرد، تفاوت چندانی با سایر پرندگان ندارد بدن این پرندگان هم به پروتئین، املاح و مواد معدنی، انواع ویتامین ها، کربوهیدرات ها، کلسیم، فیبر های انرژی زا، فسفر و … احتیاج دارد به شرطی که پرورش دهندگان بتوانند فاکتورهای مهم غذایی کبک ها را در سنین مختلف رعایت کرده و به خوبی آن را مدیریت کنند.

هر پرورش دهنده کبک موظف است در باره برنامه غذایی این پرندگان مطالعه کند تا با منابع غذایی مهم که باید در اختیار کبک ها قرار دهد، آشنا شده و در طول دوره پرورش آن را به مرحله اجرا در آورد. در این قسمت از مقاله مهمترین منابع و نیازهای غذایی کبک ها را مورد ارزیابی قرار داده ایم که مطالعه آن خالی از لطف نخواهد بود. امید آن را داریم که با بکارگیری این نکات مهم در کار پرورش کبک موفقیت دو چندان نصیبتان شود.

انرژی مورد نیاز کبک

انرژی که در منابع غذایی وجود دارد، متابولیسم بدن کبک را بالا می برد و باعث سر زنده شدن آنها می شود که این انرژی از قندهای خوراکی، اسیدهای آمینه و چربی های موجود در جیره غذایی کبک ها تامین می شود. باعث رشد بافت های بدن کبک شده، در افزایش و کاهش تخمگذاری کبک تاثیر گذار است و دمای بدن کبک را متعادل می کند ولی به شرطی که طبق فاکتورهای تعین شده در جیره غذایی آنها گنجانده شود چون اگر بیش از مقدار تعیین شده باشد به صورت توده های چربی در بدن آنها ذخیره می شود و در صورت کمبود انرژی، کبک ها به پرخوری عادت می کنند، دستگاه گوارش آنها دچار اختلال می شود و سلامت شان به خطر می افتد. در این صورت نه تنها کبک ها وزن نمی گیرند بلکه رشد آنها به تاخیر می افتد و میزان مصرف جیره هم افزایش پیدا می کند که اصلا صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

پروتئین مورد نیاز کبک

پروتئین مورد نیاز کبک

پروتئین هم در جیره رشد کبک ها تاثیر به سزایی دارد. جیره آغازین باید 38 درصد پروتئین داشته باشد که در سن 3 تا 6 هفتگی به 24 درصد و تا پایان دوره به 17 درصد کاهش پیدا می کند. کمبود پروتئین در بدن آنها باعث عدم رشد، کاهش تخم گذاری گله مادر، عدم موفقیت در جفتگیری و پرنده ها را برای مبتلا شدن به بیماری خطرناک کانی بالیسم مستعد می کند. افزایش پروتئین هم باعث چاقی مفرط و عدم رشد استخوان ها قبل از رسیدن به دوره بلوغ می شود.

مواد معدنی

مواد معدنی نقش مهمی در استخوان سازی و تشکیل شدن پوسته تخم گله مادر دارند و از مسمومیت آنها در برابر جذب انواع مواد غذایی جلوگیری می کند. بیشترین مواد معدنی که کبک ها به آن نیاز دارند عبارتند از پتاسیم ، سدیم، فسفر، کلر و منیزیم و کلسیم است که البته در تغذیه گله تخمگذار، کلسیم بیشترین اهمیت را دارد.

ویتامین های مورد نیاز کبک

اگر بدن پرندگان به اندازه کافی ویتامین نداشته باشد در برابر بسیاری از بیماری ها مقاومت کمتری خواهند داشت و میزان پر درآوری در آنها ضعیف خواهد شد، رشد شان به تاخیر می افتد و دچار ضعف و کم خونی می شوند. از آنجایی که ویتامین سازی در بدن پرندگان ضعیف است بهتر است بیشتر ویتامین ها در جیره غذایی آنها گنجانده شود تا نیازهای آنها برای دریافت ویتامین جبران شود. پرورش دهندگان می توانند ویتامین ها را به شکل محلول در آب و یا مخلوط در جیره های غذایی به خورد کبک ها برسانند.

نقش آب در تغذیه کبک

نقش آب در تغذیه کبک

آب نقش بسیار مهم تری در زندگی کبک ها دارد. حدود 65 الی 70 درصد بدن آنها، از آب است. یک کبک شاید بتواند گرسنگی را تحمل کند ولی تحمل تشنگی در کمتر از چند ساعت، آن را از پای در می آورد. کبک ها در حین خوردن غذا مدام آب می خورند. این کار در هضم و جذب بهتر مواد مغذی بسیار تاثیرگذار است، دمای بدن شان با خوردن آب تنظیم می شود و حتی برای خوراندن بسیاری از ویتامین ها و آنتی بیوتیک ها می توان از آب استفاده کرد. به این صورت که ویتامین و یا داروی مورد نظر را به آب اضافه می کنند و اجازه می دهند، تا در آن حل شود. البته برای اینکه کبک ها بتوانند محلول مورد نظر را بخورند، باید به مدت 1 الی 2 ساعت تشنه بمانند.

نکته: در کنار تغذیه کبک ها باید از سنگ ریزه ها استفاده کنید. سنگ ریزه ها وارد سنگدان پرنده می شوند و زمانی که آنها از انواع دانه ها یا غذاهای سفت مصرف می کنند،کمک می کند که غذاها خرد شده تا بعد از ورود به دستگاه گوارشی راحت تر قابل هضم باشند.

کنسانتره مخصوص پرورش کبک، مرغ تخمگذار مناسب ترین منابع تغذیه برای پرورش کبک هاست که به راحتی از فروشگاه های دان فرورشی قابل تهیه است.

 

غذای مورد نیاز کبک ها
5 (100%) 1 vote
دیدگاه‌ها 2

*
*

  mozhgan. m پاسخ

  ما کبک هامون ۲۱ تخم گذاشته بود ولی از ۲۱ بچه کبک فقط۳ تای انها زنده اند علت مرگ این جوجه کبک ها چیه؟؟؟؟؟
  غذای اونها چیه؟؟؟؟

   مدیر سایت پاسخ

   در این مورد بایستی اطلاعات دقیق تری در مورد بچه کبک ها و تغذیه ای که انجام شده داشته باشیم.
   شما اطلاعات کامل رو ذکر کنید در صورتی که اطلاعات کافی در مورد این موضوع را داشته باشیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود