بیماری ها و مشکلات رایج جوجه اردک و راهکار ساده درمان آن

بیماری-های-رایج-در-جوجه-اردک-و-درمان-آنها

آشنایی با بیماری های جوجه اردک ها و پیشگیری و درمان آنها

اردک ها پرندگانی بسیار اجتماعی و پر انرژی می باشند. مخصوصا جوجه اردک ها به خاطر ظاهر با نمک و رفتارهای بازیگوش، پرنده ای مناسب برای پرورش در منزل می باشند. از این رو افراد مختلف بعنوان حیوان خانگی جوجه اردک در منزل نگه داری میکنند.

اما نگه داری جوجه اردک در منزل مشکلاتی نیز دارند و صاحبان این پرنده باید به خوبی بتوانند از جوجه اردک خود محافظت کنند. یکی از موارد اصلی که بیشتر پرورش دهندگان خانگی جوجه اردک ها با آن مواجه هستند، بیماری های رایج در بین پرندگان می باشد.

با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله بیماری هایی که بیشتر جوجه اردک های خانگی به آن مبتلا میشوند را توضیح داده ایم و برای هر کدام راهکار درمانی نیز ارائه نموده ایم.

بیماری های رایج در جوجه اردک ها

سرما خوردگی جوجه اردک

اردک ها علاقه زیادی به آب تنی دارند. بنابراین جوجه اردک شما ممکن است در ظرف آب و یا حوضچه های کوچک، آب تنی کند. اما جوجه اردک ها نسبت به آب سرد بسیار حساس بوده و سریع سرما میخورند. لرزش، ترشحات بینی و خس خس کردن از نشانه های سرماخوردگی در بین جوجه اردک ها می باشد. لذا همیشه از آب ولرم برای آب تنی جوجه اردک ها استفاده کنید و به محض آب تنی، آنها را با حوله و یا پارچه ای تمیز، کاملا خشک کنید.

در صورت سرما خوردن می توانید از قطره آنتی بیوتیک و ویتامین کودک برای درمان جوجه اردک استفاده کنید. البته خوردن چند تیکه سیر نیز می تواند به بهبود حال جوجه اردک شما کمک کند.

التهاب پای جوجه اردک و یا مشکل لنگ زدن پای اردک

پاهای اردک پهن بوده و از این رو مستعد انواع عفونت های میکروبی و باکتریایی می باشد. به خصوص که در فضله این پرنده نوعی باکتری وجود دارد که در تماس با پای زخمی باعث عفونت پا و بیمار شدن جوجه اردک می شود.

بیماری بامیل فوت یکی از بیماری های شایع بین اردک ها می باشد. این بیماری باعث عفونت پاهای اردک و زخمی شدن آنها میشود. در نتیجه جوجه اردک به هنگام راه رفتن دچار لنگی شده و تعادل خود را در راه رفتن از دست میدهد.

عفونت ناشی از این بیماری بسیار خطرناک بوده و حتی باعث مرگ جوجه ها نیز میشود. لذا برای پیشگیری از این بیماری باید همیشه پاها و کف پای جوجه اردک را بررسی کنید.

دقت داشته باشید که در برخی موارد عفونت ناشی از این بیماری باعث برجستگی های صورتی رنگ (هم رنگ با پای اردک) شده و ممکن است پرورش دهنده دچار اشتباه شود.

لذا هر نوع برجستگی غیر معمول و یا آبسه کف پایی اردک ها نباید نادیده گرفته شود. دامپزشکان معمولا برای درمان اولیه این نوع زخم ها از پماد اکتیول استفاده میکنند.

التهاب پا در جوجه اردک ها

از آنجایی که این بیماری بیشتر بر اثر باکتری موجود در مدفوع اردک ها ایجاد میشود، تمیز نمودن روزانه لانه اردک بسیار با اهمیت می باشد.

همچنین مکان خواب و لانه اردک نباید بستری سفت و سختی داشته باشد. زیرا بستر سخت باعث زخمی شدن پای اردک ها خواهد شد. در صورت نیاز به خرید دستگاه جوجه کشی اردک به صفحه دستگاه جوجه کشی مراجعه کنید.

اردک ها علاقه زیادی به آب دارند. اما محیط مرطوب می تواند زمینه بسیاری از بیماری های عفونی و تنفسی را فراهم نماید. سعی کنید همیشه آب تازه و کافی در اختیار جوجه اردک خود قرار دهید. اگر امکان دارد پاهای جوجه اردک خود را هر شب با آب ولرم بشویید. به هیچ وجه اشیای تیز و برنده در مسیر لانه و محل نگه داری جوجه اردک قرار ندهید تا هیچ نوع زخم در پاهای او ایجاد نشود.

بیماری التهاب و عفونت پای اردک های بسیار شایع بوده و یکی از بیماری های خطرناک شناخته میشود. بنابراین بهتر است که در اولین فرصت برای درمان پای پرنده و واکسیناسیون به دامپزشک مراجعه کنید.

لنگی پای جوجه اردک بر اثر تغذیه نامناسب

ممکن است هیچ اثری از زخم و یا عفونت در پای جوجه اردک شما وجود نداشته باشد، اما با این حال باز هم او در هنگام راه رفتن مشکل لنگیدن داشته باشد. یا اینکه جوجه اردک شما نمی تواند بر روی پاهای خود بایستد.

این مشکلات نیز بیشتر به تغذیه جوجه اردک ها مربوط میشود. البته دلیل لنگیدن جوجه اردک های می تواند ناشی از عفونت های روده ای باشد که در این موارد باید به پرنده آنتی بیوتیک تزریق شود. یکی دیگر از دلایل لنگیدن و یا افتادن جوجه اردک ها به نگام راه رفتن، کمبود کلسیم و ویتامین d در آنها می باشد.

بنابراین باید از مکمل های غذایی همچون کف دریا و پودر استخوان برای تأمین کلسیم مورد نیاز جوجه اردک ها استفاده کرد. همچنین جوجه اردک باید هر روز به مدتی چند ساعت در معرض نور آفتاب باشد تا بدن او بتواند به خوبی کلسیم دریافتی را جذب کند.

مشکل بسته شدن چشم های جوجه اردک

یکی دیگر از مشکلات شایع جوجه اردک ها، بسته شدن چشم ها و چسبیدن پلک ها به یکدیگر می باشد.

این مشکل نیز می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. چندین راهکار ساده برای تمیز کردن و باز نمودن چشم جوجه اردک ها وجود دارد. برای تمیز نمودن چشم اردک ها می توانید از روغن سیاه دانه استفاده کنید. محلول بتادین را با کمی آب رقیق کنید و سپس با پنبه و یا گوش پاک کن به اطراف چشم جوجه اردک بمالید.

همچنین می توانید از قطره چشم نیز برای درمان چشم جوجه اردک ها استفاده کنید. پیشنهاد میشود که از بین روش های گفته شده فقط یکی را اجرا کنید و در صورت نتیجه نگرفتن راهکار بعدی را امتحان کنید.

بسته شدن چشم جوجه اردک

ممکن است که مشکل بسته شدن چشم جوجه اردک مربوط به بیماری های عفونی و یا صدمات ناشی از حیوانات شکارچی همچون گربه و … باشد.

لذا بهتر است برای درمان به موقع و صحیح چشم جوجه اردک خویش به یک دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

برای جلوگیری از بیمار شدن جوجه اردک به چه نکاتی باید توجه نمود؟

برای جلوگیری از بیمار شدن جوجه اردک خود باید به خوراک او بسیار دقت کنید. جوجه اردک ها به غذای آبکی علاقه زیادی دارند. این پرنده می تواند با انواع میوه ها و سبزی ها و حبوبات تغذیه شود.

مخلوط آبکی خیار با هویچ و ذرت یکی از غذاهای مقوی برای اردک شما خواهد بود. همچنین می توانید برای تقویت جیره غذایی او از ویتامین ها و مواد معدنی نیز استفاده کنید.

برای نگه داری از جوجه اردک های خود حتما لانه ای مناسب و تمیز برای او تهیه کنید. همان طور که گفته شد کف لانه باید نرم و راحت باشد. نظافت لانه را هر روز انجام دهید. در صورتیکه جوجه ادرک شما کمی بزرگ شده باشد، برای او استخر اب فراهم کنید.

زیرا این پرنده عاشق شنا کردن است و علاقه دارد که در کنار برکه ها و آب زندگی کند. دقت داشته باشید که تا سن دو الی سه هفتگی برای جوجه اردک های خود ظرف استخر قرار ندهید. زیرا آنها به سرعت دچار سرماخوردگی خواهند شد.

متأسفانه برخی از بیماری ها و مشکلات مثل فلج شدن و ناهنجاری های دیگر که در اثر بیماری های خطرناک و کشنده مثل نیوکاسل به وجود می آید در جوجه اردک ها قابل درمان نمی باشد.

بیماری ها و مشکلات رایج جوجه اردک و راهکار ساده درمان آن
4.5 (89.41%) 17 votes
دیدگاه‌ها 216

*
*

  ابوالفضل پاسخ

  سلام یه سوالی داشتم . امروز یه دونه از جوجه اردک های من همین طوری ک داشت حشه و ... می خورد یهو فلج شد و مرد دلیل اینو میدونید؟

   کریمی پاسخ

   سلام دوست عزیز
   همینجوری که نمیشه ! شاید چیز نامناسبی داخل غذاش بوده
   باید بررسی بشه ، بهتره ظرف آب و دان پرنده مشکل دار رو از بقیه جدا کنید و محیط کاملا ضدعفونی بشه

  محمد مهدی پاسخ

  سلام ببخشید نصف صورت اردک من یه جوری شده انگار که موهاش رفتن وهیچ مویی نداره و کبود شده

   Amin پاسخ

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد میکنم که محیط نگهداری پرنده ها رو به صورت کامل ضدعفونی کنید
   سپس به دامپزشک مراجعه کنید تا پماد های موجود رو تجویز کنن

  مهسا پاسخ

  سلام من پنج روز پیش چهار تا جوجه اردک خرید و همه حالشون خوب بود ولی از دیروز یکیشون بیحاله.اوایل لنگ میزد ولی الان اصلا راه نمیره و غذا و اب هم نشسته میخوره.علتش و راه درمانش چیه؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، کف پای پرنده رو بررسی کنید که زخمی نشده باشد. برای تقویت جیره غذایی جوجه ها هم حتما به صورت هفته ای از مولتی ویتامین استفاده کنید. پودر صدف و یا پودر استخوان هم بهشون بدهید.

   Faraj پاسخ

   با سلام، کف پای اردک رو بررسی کنید که زخمی نشده باشد. برای تقویت جیره غذایی جوجه ها هم حتما به صورت هفته ای از مولتی ویتامین استفاده کنید. پودر صدف و یا پودر استخوان هم بهشون بدهید.

  Afra پاسخ

  سلام ممنونم از زحمات عالیتون
  ببخشید یه سوال داشتم
  جوجه اردک من گردنشو فقط جمع میکنه و پاهاشو کج میزاره و خیلی بیحاله دلیلش چیه من چیکار میتونم بکنم ؟

   Faraj پاسخ

   سلام، اختلالات عصبی به همراه بی حالی از نشانه های بیماری نیوکاسل می باشد. البته برای تشخیص دقیق تر، پرنده باید از نزدیک بررسی بشه، آیا مشکلات تنفسی هم داره؟

  محمد پاسخ

  سلام داداش من اردک اسراعیلیم کرچه و ۱۲ روزه که خوابیده ۲۲ روز دیگه جوجه هاش بدنیا میان ولی اردکه اونقدر دوروش پر جمع کرده میترسم بدنیا اومدن خفه بشن مشکلی نداره اگه پر ها بمونه؟

   Faraj پاسخ

   سلام، سعی کنید بدون ترساندن پرنده ، پرها رو جمع کنید، پر ریزی در زمان کرچی طبیعی است.

  محمد پاسخ

  یه سوال دیگه هم داشتم من اردک معمولی هم دارم بینش ۵ تا تخم اردک معمولیه بقیش اسراعیلی هردو شون ۳۴ روز طول میکشه جوجه شه یا فرق میکنه؟

   Faraj پاسخ

   فرق داره، باید جداگانه جوجه کشی کنید. دوره جوجه کشی اردک مسکوی بیشتر از اردک معمولیه

  حسین پاسخ

  سلام

  محمد پاسخ

  الان اگر اردک معمولیا در بیان پامیشه از رو تخما؟

  محمد پاسخ

  یا اینکه میشینه تا ماله خودشم در بیاد؟

  محمد پاسخ

  ۵ روز اینور اونور چیزی نمیشه که

  رویا پاسخ

  سلام وقت بخیر. یکی از جوجه اردکام ۲-۳ روزی بیحال بود و از بقیه فاصله میگرفت.از دیروز هم کمتر راه میره یعنی تا وقتی مجبور نباشه بخاطر فرار اصلا راه نمیره. بدنش حالت افتاده ای داره . مدفوع شل و آبکی .گردنش هم خیلی کم البته ، به یه سمتی کج میکنه. زیر پاش خراشیدگی و تورم وجود نداره . میشه کمکم کنید بدونم مشکلش چیه

   Faraj پاسخ

   سلام، فعلن اونو از بقیه گله جدا کنید تا باعث شیوع بیماری نشه به نظر میرسه نیوکاسل گرفته باشه باید با دامپزشک مشورت کنید.

  مرتضی حسینی پاسخ

  سلام. دوتا اردک ۴۵ روزه داریم. دیشب سوپ خوردن. ۲ ساعت بعد مرغ خام‌. ۸ ساعت گذشته مدیرشون سفید و آبکیه غذا هم نمیخورن. انگار افسردن. چه کار باید بکنیم؟ مرسی

   Faraj پاسخ

   سلام، غذاهایی که شما به اردک دادین باعث مشکل گوارشی و اسهال اونا شده. یکی دو قطره روغن زیتون میتونید در حلق اردک ها بریزید. داروی ضد اسهال هم تو داروخانه دامپزشکی موجوده که روده پرنده رو تمیز میکنه.

  مرتضی حسینی پاسخ

  سلام. درمان مدفوع سفید و بی اشتهایی

  PARISa🧚🏻‍♀️ پاسخ

  سلام .‌جوجه اردک من از ارتفاع افتاده . خیلی کم بوده . ما متاسفانه می لنگه 😭😭😭😟🤦🏻‍♀️
  به نظرتون لنگی پاش خوب میشه ؟؟؟؟؟

  PARISa🧚🏻‍♀️ پاسخ

  از ارتفاع حدود نیم متری افتاده

   Faraj پاسخ

   سلام، پای جوجه باید از نزدیک بررسی بشه اگر مشکلی نداشته باشه به مرور خوب میشه

  M پاسخ

  سلام ببخشید من دوتا اردک دارم یکیشون نسبت به اون یکی لاغرتره و خیلی کم اشتهاست موهای دور چشمشم خشک شدن و یکی از چشماش کامل بسته نمیشه خیلی نگرانشم میشه لطفن جواب بدید

   Faraj پاسخ

   سلام، آیا چشم پرنده التهاب هم داره؟ برخی از جوجه اردک ها از همان ابتدا ضعیف متولد میشن و به خوبی نیز تغذیه نمیشن.

  نیما پاسخ

  سلام.جوجه اردک من گوجه سبز رو که میخواست بخوره سرش گیر کرد زیر در و بعد خودش بیخیال شد. چند روزه که بی حاله. اما برای مگس خوردن خیلی سریع میدوه.بیشتر وقت ها سر جاشه. مشکلش چیه؟و اگه با دو جوجه نگهداری کنم مشکلی نداره؟

   کریمی پاسخ

   سلام
   گوجه سبز ؟ زیر در ؟ نیما جان کمی در نگهداری طیور کمی بیشتر مراعات کنید چون در صورت بروز مشکل امکان جبرانش به سختی امکان پذیر خواهد بود .
   تغذیه ی نادرست میتونه مشکلات گوارشی ایجاد کنه و یکی از نشانه های بیماری هم میتونه گوشه نشینی باشه . اینکه برای گرفتن مگس! سریع میدووه ممکنه به خاطر سن پایینش باشه .
   لطفا تغذیه ی پرنده رو مناسب کنید و از گیر کردن سرش زیر در به شدت مراقبت کنید !

  ترنم پاسخ

  سلام .من 4 روز پیش 3 تا جوجه اردک خریدم.دیشب یکی شون مرد.نفهمیدم چطوری.اما 2 تای دیگه از دیشب تا الان نمیتونن راه برن یا چیزی بخورن.دهنشون هم هی باز و بسته میشه.علتش چیه؟میتونم کاری براشون بکنم که نمیرن؟کمکم کنید

   Faraj پاسخ

   سلام، این بیماری درمان خانگی ندارد باید به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید. امیدوارم بقیه جوجه ها تلف نشن.

  امین پاسخ

  با سلام یک جوجه اردک من موهای دور گردنش ریخته از پماد ضد قارچ میکوکنازول استفاده میکنم میزنم به گردنش و روزی 1/4 قرص کتاکنتزول میریزم تو ابش بخوره ولی تغییری نکرده راه دیگه ای هست برای درمانش

   Faraj پاسخ

   با سلام، ایا تحت نظر دامپزشک، از این درمان ها استفاده میکنید و یا اینکه بر حسب تجربه؟
   جوجه ها پوست ضعیفی دارند و استفاده نادرست از پماد می تونه مشکل رو تشدید کنه. بهتره در این مورد با دامپزشک مشورت کنید.

  ریحانه پاسخ

  سلام. پره های پای جوجه اردک های من ی لکه ی سیاهی افتاده و مثل خشک شدن. انگار بر اثر خونرسانی ضعیف باشه (مثل نکروز شدن). من هر روز جا شون رو تمیز میکنم کامل و تنوع غذاییشونم از نظر میوه و... خوبه. سر حال هم هستن و فکر کنم حدود دو هفته و خورده ایشون باشه. اول پای یکیشون اینجوری شد ولی ب نظر میاد ک بیشتر نمیشه. حالا پای اون یکی هم ی ریزه پره های بین پاش این مدلی شدن. من نمیدونم باید چیکار کنم. اصلا نمیلنگن و خوب میدوعن و بازی میکنن. میشه لطفا راهنماییم کنید؟

   Faraj پاسخ

   سلام، اگر وضعیت کلی پرنده سرحال و خوش اشتها می باشد، مشکلی نیست، مجددا پرهای تازه جایگزین آن خواهد شد.

  مریم فاطمی پاسخ

  سلام من ۳۰۰ تا جوج اردک دارم که الان ۱۵ روزه هستن هرروز که آب خوریها رو پر آب می کنم نیم ساعت بعد از خوردن آب بعضی از اردک ها به پشت می افتند دیگه نمی تونن ازجاشون بلند بشن بعد می میرن تا آب ندم مشکلی ندارن اگه همون لحظه ببینم بردارم ولای یه حوله بزارم زنده می مونن در قیر این صورت نه ‌گردنشون هم پیچ میخوره به عقب نمی دونم چی کارکنم بی زحمت راهنمایی کنین ممنون

   Faraj پاسخ

   سلام، تعداد جوجه هاتون زیاده پس بهتره که حتما به دامپزشک مراجعه کنید. احتمال میدم نیوکاسل داشته باشند.

  كاوه پاسخ

  سلام ما ٣ تا جوجه اردك داريم كه يكيشون تا امروز عصر حالش خوب بود ولي شب كه بهشون سر زديم يكيشون نميتونه رو پاهاش بايسته و چيزي نميخوره فقط يه خورده آب خورد كه اون هم بالا آورد به نظرتون چكار بايد كرد ؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، احتمالا دچار مسمومیت غذایی شده و باید با آنتی بیوتیک درمان شود. زغال فعال هم برای از بین بردن مشکلات میکروبیته معده پرندگان کاربرد دارد.

  مریم پاسخ

  من دوتا جوجه اردک دارم دیروز وقتی که خوابیده بودند از آن ها ماده ای شل و آبکی به رنگ قهوه ای ریخته بود . آیا این نشانه یک بیماریه؟؟واگه یه بیماریه راه درمان اون چیه ؟؟من جوجه اردک هامو خیلی دوست دارم و بدون اونا و با مریضی یا زبونم لال مرگ اونا زندگیمو میبازم . پس خواهش میکنم جواب بدید

  snaw پاسخ

  سلام جوجه اردک من یه ذره دور چشم هاش قهوه ای شده...اول فک کردم کثیفه یکم شستمش دیدم نِمیره...و اینکه مشکلی نداره بهش پشه و خیار بدم؟

  حامد پاسخ

  سلام
  من دوتا جوجه اردک دارم یکیشون داشت از دهنش کف میومد بیرون و بی حال شده و بال هاش افتاده بود بعد فرداش درست شد خوب خوب شده بود اما امروز بازم همون جوری شده اما این دفعه از دهنش کف بیرون نمیاد میشه دلیلش رو بگید

   Faraj پاسخ

   سلام، دقیقا نمی توان علت بیماری رو تشخیص داد. بهتره که از دامپزشک کمک بگیرید.

  احسان پاسخ

  ببخشید از چه قطره ای باید استفاده کنیم

   Faraj پاسخ

   سلام، برای چه مشکلی، می خواهید از قطره استفاده کنید؟

  احسان پاسخ

  جوجه اردک من جفت چشماش بسته شده فلج هم شده چکار کنم؟

   Faraj پاسخ

   سلام، به احتمال قوی نیوکاسل گرفته. متأسفانه نیوکاسل درمان نداره و فقط باید با واکسیناسیون به موقع پیشگیری کرد. پرنده بیمار باید قرنطینه بشه. تمامی وسایل رو ضدعفونی کنید.

  حسین پاسخ

  سلام یکی از اردک های من نمیتونه ادرار کنه زور میزنه و به عقب حرکت میکنه ولی اتفاقی نمی افته در ضمن چمشم هم ظاهرن خیسه چیکار کنم؟

  حسین پاسخ

  در ضمن چند سری شستم اردک رو مشکلی نداشت

  آرش پاسخ

  سلام، وقت بخیر
  من سه تا جوجه اردک دارم امروز ظهر براشون گوجه فرنگی گذاشتم که خیلی دوست دارن هر سه هیجان زده دویدن به سمتش و نشتن و خوردن ولی بعد از خوردن یکی از جوجه اردک هام دیگه بلند نشد، با زانو هاش راه میره ولی نمیتونه بلند بشه. پاهاشو با روغن زیتون هم ماساژ دادم ولی نمیتونه بایسته.
  داخل تغذیه شون هم همیشه صدف و ویتامین هست و کلیسم هم هر هفته یک بار میدیم.

  ممنون می‌شوم اگر راهنمائی کنید.

   f.gh پاسخ

   با سلام، سعی کنید که از سبزیجات تازه و شسته شده برای تغذیه آنها استفاده کنید. ممکن است گوجه فرنگی دارای سموم کشاورزی و یا کپک زدگی باشد. به خوراک پرنده رسیدگی کنید مشکلی نداره بهتر خواهد شد. در ضمن در مصرف کلسیم زیاده روی نکنید جوجه ها نیازی به دریافت کلسیم بالا ندارد. پرنده های تخم گذار بیشتر به این ماده معدنی احتیاج دارند.

  شعله پاسخ

  سلام من اردکم چشماش نیمه بستس
  بی حاله
  ابریزش بینی هم داره
  اتسه هم می کنه
  مشکلش چیه

   f.gh پاسخ

   سلام، احتمالا سرما خورده، اردک رو گرم نگه دارید و با آنتی بیوتیک های مخصوص، سرماخوردگی آن را درمان کنید.

  Mahya پاسخ

  سلام جوجه من سر حال بود اما الان نمیتونه راه بره ممنون میشم راهنماییم کنید چه کاری براش میتونم انجام بدم.

  Ali پاسخ

  با عرض سلام.ببخشید من ۱۰۰تا جوجه اردک گرفتم.چنتاشون ی حالت مریضی روی پوست سرشون هست.انگار ک چسب آبکی رو روی دست بریزی و همونطوری خیس که هست با انگشت بکشی روش و بذاری خشک بشه.همینچین حالتیه.باید چ کار کنم؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، آبسه کردن پرندگان در اثر عفونت باکتریایی و قارچی و ... می باشد و نیاز به آنتی بیوتیک داره. تعداد جوجه های شما زیاده پس بهتره به دامپزشک مراجعه نمایید.

  زهرا پاسخ

  سلام من دو تا اردک گرفتم بعد از چند وقت یکیشون بی حال شد غذا کم میخورد اصن مثل قبل سرحال نبود بعد از چند وقت صداش خش خش داره نمیتونه مثل قبل راه بره خیلی ضعیف شده و چند وقت پیش عطسه ام زیاد میکرد و صورتشو میخارونه میشه کمگ‌‌کنیدددددددد خواهش میکنم

  مبینا پاسخ

  سلام خوبین من سه تا اردک دارم یکشون پایین چشمش ورم قرمز داره نمیدونم چرا شما میتونین کمکم کنین تروخدا

   f.gh پاسخ

   سلام، مبینای عزیز اگر چشم پرنده عفونت کرده و یا التهاب داره میتونید ازقطره آنتی بیوتیک چشمی استفاده کنید. ولی اگر مشکل پوست پایین تر از چشم پرنده است باید از نزدیک توسط دامپزشک بررسی و درمان بشه.

  محمدی پاسخ

  سلام اردک من از دیروزه بی حاله و فقط میخوابه باید ببرمش دامپزشک؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، اگر امکانش را دارید بهتر است که با دامپزشک مشورت کنید.

  محبوبه پاسخ

  سلام جوجه ارکم از عصر تا حالا عقب عقب راه میره انگار داره رو زمین دنبالی چیزی میگرده نوکش میکشه به زمین نمیدونم چشه

  فاطمه پاسخ

  ببخشید پای جوجه اردک من زخمی شده چه کار کنم

   f.gh پاسخ

   سلام، با بتادین محل زخمی شده رو شست و شو دهید. سپس با گاز استریل محل زخمی شده رو بپوشانید تا عفونت نکند. کمی پماد و یا اسپری تتراسایکلین هم میتونید استفاده کنید. اگر نیاز به کمک دارید حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

  دکتر مقدم پاسخ

  سلام وقتتون بخیر یکی از اردک های 2 ماهه من بر اثر سقوط از ارتفاع نیم متری لنگ میزنه. خوب غذا می خوره,خوب شنا می کنه و وقتی سریع راه میره خوبه. ولی وقتی ارومه یا از خواب بیدار میشه میلنگه. جای خوابشون رو هر روز 3 بار تمیز می کنم و ویتامین و مواد غذایی مناسب هم بهشون می دم. هیچ تورم و زخمی هم نداره.
  لطفا راهنمایی بفرمایید برای بهبودش چکار کنم.ممنون

   f.gh پاسخ

   سلام، باید به اندازه کافی کلسیم هم به اردک بدهید. برای این کار میتونید از قرص جوشان کلسیم و یا پودر استخوان و پودر صدف دریایی استفاده کنید. اردک شما باید به اندازه کافی نور هم دریافت کنه تا کلسیم جذب بدنش بشه. در ضمن به اردکتون هویچ بدهید که باعث میشه سریع خوب بشه.

  Hamzeh پاسخ

  سلام.وقت بخیر. ببخشید یکی از جوجه اردک هام بیحاله و توانایی نگهداری سرو گردنشو رو نداره و لنگ میزنه.چند روز پیش هم موهای اطراف چشم و روی سرش و روی کمرش خشک شده بود، احتمال دادم کثیف باشن اما بعد از شستن خودش،بازم هم به همون شکل بود. و کمی از پرها در همون نواحی ریختن. مدفوع هم ابکی و سفید رنگه. یه مدت روزی یه بار خیار یا گوجه بهش میدادم. احتمالش‌هست سردی کرده باشه.لطفا راهنمایی کنید!امکان رفتن به دامپزشکی هم ندارم.ممنون.

   f.gh پاسخ

   سلام، این مشکلات بیشتر به خاطر سوء تغذیه و کمبود مواد معدنی مثل کلسیم و ویتامین ها می باشد. مشکل مدفوع آبکی هم میتواند به خاطر مصرف بیش از اندازه سبزیجات مثل خیار و گوجه باشد. از قطره مولتی ویتامین و قرص جوشان کلسیم استفاده کنید. هر کدام از این داروها باید در ظرف آب های جداگانه حل و مصرف شوند.

  Zahra پاسخ

  سلام.وقت بخیر. ببخشید,جوجه اردک هام بیحالن و .چند روز پیش موهای اطراف چشم و روی سرش و روی کمرش خشک شده بود و بهم چسبیدن.یجورایی خشک شدن. احتمال دادم کثیف باشن اما بعد از شستن،بازم هم به همون شکل بود. و کمی از پرها در همون نواحی ریختن. مدفوع هم ابکی و سفید رنگه. یه مدت روزی یه بار خیار یا گوجه بهش میدادم. احتمالش‌هست سردی کرده باشن یا بیماری دارن؟!.لطفا راهنمایی کنید!امکان رفتن به دامپزشکی هم ندارم.ممنون.

  امیر پاسخ

  سلام من یه اردک با یه خرگوش دارم سوالم اینه که بیماری مشترکی بین اردک و خرگوش وجود داره؟ و یه سوال دیگه اردکم لنگ نمیزنه اما پاش پرانتزیه این بیماریه؟
  ممنون

  شرین پاسخ

  سلام .جوجه اردکم ۳ هفتشه و امروز خیلی دهنشو باز میکنه و باز نگه میدارع . آیا مشکلی داره؟

   f.gh پاسخ

   سلام، علائم غیر طبیعی دیگری هم دارد؟ ممکنه در اثر گرمی بیش از حد هوا اینطوری شده باشد.

  علی.قمری پاسخ

  شکستگی.پای.اوردک.چند.روزه.خوب.مشه

  Arefe پاسخ

  سلام ببخشید یه سوالی داشتم
  من جوجه اردکم راحدود یک ماه است که دارم
  اون روی پشتش یه کم از موهاش به هم چسبیده دلیلش چیه ؟؟؟

  علی پاسخ

  سلام دو تا جوجه اردک دارم که یکیشون سرش موهاش ریخت و دیگری هم جدیدن گردنش موهاش ریخته علت چیست چکار کنم؟

   f.gh پاسخ

   سلام، دوست عزیز قبلا به این نوع سوالات پاسخ داده شده است. این مشلات بیشتر به دلیل سوء تغذیه و کمبود ویتامین و کلسیم می باشد.

  Arefe پاسخ

  با عرض سلام
  من چند تا جوجه اردک ۸روزه دارم ک امروز متاسفانه یکیشون سرشو از قفسش ب زور بیرون آورده بود و تا لحظه ای ک ما رسیدیم نزدیک بود خفه بشه
  الان هی بالا میاره و بی حاله
  ب نظر شما راه درمانش چیه؟

   f.gh پاسخ

   سلام، ممکنه در اثر فشار، چینه دان جوجه اردک شما اسیب دیده باشه. همینطور جوجه اردک شما به احتمال زیاد ترسیده و استرس بهش وارد شده.

  جواد نادری پاسخ

  با سلام اردک یک ساله دارم که همیشه تب دارد و موقع تخم گذاشتن بیشتر تب میکند آنتی بیوتیک هم تزریق شده ولی بی فایده بود.همیشه دهان باز میخوابد و بدنش هم داغ و گرم است چاره چیست؟ممنون راه حل بدین

   f.gh پاسخ

   سلام، به جای آنتی بیوتیک از پروبیوتیک استفاده کنید. ابتدا باید عامل بیماری شناسایی شود. آنتی بیوتیک ها بیشتر بر روی باکتری ها اثر گذار می باشند. اگر عامل بیماری ویروسی و ... باشد راه درمان نیز متفاوت خواهد بود. بهتر است که نمونه فضله پرنده شما جهت چکاپ بررسی شود. همچنین برای کاهش استرس دمایی سعی کنید محل نگه داری پرنده خنک باشد.

  شهنازی پاسخ

  سلام وقت بخیر‌.
  دلیل لرزش و یا دائم باز و بسته کردن دهان اردک هم سرما خوردگی؟

  محمدصالح پاسخ

  سلام امروز یکی از جوجه اردک هام موقع راه رفتن هی چند قدم به سمت عقب حرکت میکرد انگار که سرگیجه داره یا تعادل نداره میخواستم بدونم دلیلش چیه؟

   f.gh پاسخ

   سلام، آیا به اندازه کافی کلسیم و نیاسین در جیره غذایی اردک استفاده میکنید؟ برای تشخیص دقیق نیاز به جزئیات بیشتری می باشد.

  تارا پاسخ

  امشب که جوجه هام خوابیده بودند
  من رفتم چراغو روشن کردم تا بهشون غذا بدم
  بعد بلافاصله ( تا چراغو روشن کردم ) یکیشون بلند شد و افتاد و مثل برق گرفته ها کاملا خشک خشک شد
  ولی خوشبختانه مامانم تونست نجاتش بده
  خیلی وحشتناک بود
  تازه تو روز خیلی خوب و سرحال بود
  خواهش میکنم بهم بگید دلیلش چی بوده آخه چرا یوهو این اتفاق افتاده؟! 🙏🏻

   f.gh پاسخ

   سلام، دچار استرس شده.

  عبدالوهابی پاسخ

  سلام ببخشید جوجه اردک من پر های در نوکش حالت خشک داره همچنین بی حاله و اکثرا خوابه همچنین ورمی روی سینه اش دارد آیا درمانی خاصی هست که بتونم خودم انجام بدم من هر روز جاشو تمیز می کنم روزی نیم ساعت تو آفتابه غذا شم میوه جات سبزیجات آب نون و آب گندم هست سن جوجه اردک ۱۱ روزه هر روزم ۱ ساعت می زارم به گرده تازه روزی چند دقیقه توی آبه خشکشم می کنم.

   f.gh پاسخ

   سلام، جوجه اردک ها نیاز به دریافت کلسیم و نیاسین بیشتری دارند. مشکلاتی همچون بی حالی و و عدم تعادل در راه رفتن و ... بیشتر مربوط به سوء تغذیه و کمبود مواد معدنی و ویتامین ها می باشد. هر چند ممکن است جوجه اردک شما بیمار شده باشد. بهتر این است که به دامپزشک مراجعه کنید.

  مریم سلیمانی پاسخ

  سلام من ی جوجه اردک دارم چند روزی اس خیلی بی حال شده میلرزه و تندتند نفس میکشه و داءم ی صدایی از خودش در میاره دلیلش چیه

   f.gh پاسخ

   سلام، برای درمان جوجه اردک لطفا به دامپزشک مراجعه نمایید.

  امیر حسین پاسخ

  سلام خسته نباشید من یه جوجه اردک دارم پای چپش کج شده و لنگ میزنه خیلی وقت هم هست نداشتیم شنا کنه مشکلش جیه

   f.gh پاسخ

   سلام، باید از نزدیک بررسی شود. آیا اردک شما به اندازه کافی کلسیم و نیاسین دریافت میکند؟

  N پاسخ

  سلام جوجه اردک من گردنش رو به عقب خم میکنه و بعد به پشت(عقب)میافتد همینطور موقع آب خوردن گردنش رو عقب میکند و به پشت میافتد. چه کار میتونم بکنم؟

   f.gh پاسخ

   سلام، برای تشخیص دقیق تر اشتهای اردک شما و وضعیت فضولات آن نیز باید بررسی شود. علائم عصبی گفته شده بیشتر مربوط به بیماری نیوکاسل می باشد.

  یگانه پاسخ

  سلام پای اردک من لنگ می زنه یعنی وقتی بلندش میکنیم می افتد

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر زخمی نشده باشه و یا التهاب نداشته باشه به خاطر کمبود کلسیم و نیاسین و ویتامین هستش.

  Lida پاسخ

  سلام
  جوجه اردک من عطسه میکنه و ابریزش بینی داره و اطراف چشمش پرهاش ریخته و چشماش اشک آلود
  غذاشو خوب میخوره ولی همش میخوابه
  علتش چیه ممنون میشم بگید

   f.gh پاسخ

   سلام، بیماری های زیادی این علائم رو دارند. باید متخصص دامپزشکی اردک شما را از نزدیک بررسی کند.

  محمد پاسخ

  سلام ببخشید من یدونه جوجه اردک دارم نمی دونم چرا یهو چند قدم عقب میاد می تونید کمک کنید

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر فضله و وضعیت اشتهای پرنده شما طبیعی است، این نوع مشکلات عصبی و عدم تعادل در راه رفتن و ... بیشتر مربوط به کمبود ویتامین می باشد. از ب کمپلکس و مولتی ویتامین استفاده کنید.

  الهه عابدینی پاسخ

  سلام اردک من ۵ ماهش هست چند روزه انگار میخواد غش کنه کاملا رو زمین سرو گردنش رو به حالت کشیده میکنه با خستگی در کردن فرق میکنه دلیلش چی میتونه باشه خوراکش خوبه آب بازی هم میکنه فقط دلیل این کارش رو نمیدونم ممنون میشم جواب بدین

   f.gh پاسخ

   سلام، آیا اردک شما به اندازه کافی ویتامین و مواد معدنی دریافت میکند؟ برای تشخیص دقیق به جزئیات بیشتری نیاز می باشد.

  پانیذ پاسخ

  سلام
  من دوتا جوجه اردک دارم ک یکی شون تازگیا یکی از چشماش بسته میشه و حس میکنم ک چشمش از اون یکی اردک کوچیک تره بنظرتون چیکار کنم؟

   f.gh پاسخ

   سلام، دوست عزیز بدون مشاهده و بررسی نمی توان نظر داد. بهتر است که اردک شما رو یک دامپزشک از نزدیک معاینه کند.

  Fariba پاسخ

  سلام جوجه اردک من پوست ماهی پخته خورده و یکی از آن ها استفراغ کرد دیگری نتوانست استفراغ بکند و الان فقط گردنش کج و کشیده میشه و نمی تونه رو پاهاش بایسته و تعادل ندارد و هیچ کلینیکی پاسخ نمی‌دهد و باز نیستند لطفا سریع پاسخ بدید حالش خیلی خرابه لطفا🙏🙏🙏 با تشکر.

   f.gh پاسخ

   سلام، بیشتر مواد سمی و فلزات سنگین در زیر پوست ماهی جمع میشوند که با مصرف آن جوجه اردک شما مسموم شده است. بهتر است که دامپزشک پرنده شما را معاینه کند. می تونید یکم زغال فعال به جوجه اردک بدهید چون زغال فعال سم های محلول در اب رو به خود جذب میکنه و باعث دفع آنها از بدن پرندگان میشه. خوردن یکی دو قطره روغن زیتون نیز می تواند به پاک سازی روده پرنده شما کمک کند.

  نگار پاسخ

  سلام جوجه اردک من یک ماهشه خیلی هم سرحاله
  اما دور چشمش پر هاش مثل پلاستیک سفت شده
  و چسبیدس چشماش هیچ مشکلی نداره و سالمه فقط پر های دور چشمش یه جوری شده لطفا راهنماییم کنید

   f.gh پاسخ

   سلام، غذای پرنده رو با مولتی ویتامین و ب کمپلکس تقویت کنید و برای اردک نیز امکان شنا در اب گرم فراهم کنید. باید مراقب باشید که جوجه اردک ها سریع سرما می خورن.

  امیر پاسخ

  سلام .جوجه اردک من امروز اصلا غذا نمیخوره و بی حال شده و نفس نفس میزنه همچنین اصلا نمیدود.
  چکنم

   f.gh پاسخ

   سلام، مشخصه که بیمار شده. به دامپرشک مراجعه کنید. با این علائمی که گفتین دقیقا نمیشه نظر داد.

  دلناز پاسخ

  سلام من اردکام خیلی شیطون و خوب بودن الان ۲روزه سرماخوردن و همش میخوابن راه نمیرن یا میخزن تا برن به زور راه میرن نمیدونم چیکارشون کنم خیلیم بهشون میرسم نمیدونم چشونه چیکارکنم که راه برن

  مهسا پاسخ

  سلام من یک جوجه اردک ماده بزرگ دارم ولی بیشتر اوقات یکم از چشماش کف میکنه
  به چه دلیله؟

   f.gh پاسخ

   سلام، از قطره چشمی استفاده کنید. ولی بهتر است که به دامپزشک هم مراجعه نمایید.

  زهرا پاسخ

  سلام خسته نباشین ما دوتا اردک داریم یکیشو دخترم شوت کرد سرش خورد به دیوار و افتاد الان خیلی کسله چیکار کنم؟نمیمیره؟

   f.gh پاسخ

   سلام، پرنده به خاطر ضربه ای که بهش وارد شده کسل شده. بهتر است که با استراحت دادن و مراقب از پرنده و تقویت غذای آن با مولتی ویتامین ازش نگهداری کنید. اگر لازم میدونید حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

  ایناز پاسخ

  با سلام من سه تا جوجه اردک دارم یکی از اردک هام زیر پاش التهاب داره راه میره اما تعادلش، رو بعضی وقتا از دست میده یه اردک دیگه ام هم پریروز استفراغ کرد و تا امروز هیچی نخورده و بی حال شده و چینه دانش هنوز پره چیکار کنم ممنون میشم
  اگع کمک کنید

   f.gh پاسخ

   سلام، برای درمان التهاب پای اردک میتونید از اسپری تتراسایکلین استفاده کنید. اون یکی اردک شما شاید دچار انباشتگی معده شده که در اثر خوردن غذای آلوده و اشیاء این حالت پیش می آید. به این اردک کمی آب بدهید و چینه دان او را به نرمی ماساژ دهید. اگر رفع نشد بهتر است که هر چه زودتر به دامزشک مراجعه کنید تا پرنده در اثر خفگی نمیرد.

  قربانی پاسخ

  سلام
  من الان دیدم گردن جوجه اردکم به نظر میاد پوست انداخته مشکلی داره یا نه؟

  قربانی پاسخ

  من فکر میکنم دور گردن اردکم قارچ زده
  پوست پوست شده ینی قارچ زده ؟

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر اثری از قارچ زدگی داره باید درمانش کنید. از داروخانه دامپزشکی داروی مناسب را تهیه کنید.

  mohadeseh پاسخ

  سلام من چندوقت پیش دوتا اردک خریدم یکی از اردک ها گوشه چشمش زخم شد گردنش انگار پراش ریخته باشه یه حالتیه جاشونم زود به زود تمیز میکنم فقط از گردن به بالا اینجوری ان دامپزشکی این اطراف نیست امکانش هست راهنماییم کنید

  mohadeseh پاسخ

  دهنشم خیلی باز میکنه یچیزی حالت خمیازه دیروز دوسه بار عطسه ام کرد البته یکیشون دیروز مرد ولی خیلی سرحاله

   f.gh پاسخ

   سلام، اردک ها شما بیمار شدن و باید توسط دامپزشک معاینه شوند. اگر تغذیه ضعیفی دارند حتما از مولتی ویتامین و کلسیم استفاده کنید. بیشتر مشکلات و بیماری های پرندگان خانگی به خاطر سوء تغذیه و کمیود ویتامین ها می باشد.

  گندم پاسخ

  سلام من دو تا اردک دارم سه ماهشونه تقریبأ از اول توی محیط بسته و بدون نور بودن الان یک هفته است پاهای یکیشون کج شده و نمیتونه خوب راه بره دکتر بردم بهش قطره کلسیم و ویتامین دی داده اما هرروز داره بدتر میشه تغذیه و رشدش خوبه توی افتاب هم میذارم ؛خوب میشه ؟ چکارش کنم؟ممنونم

   f.gh پاسخ

   سلام، مشکل اردک شما به دلیل کمبود ویتامین و مواد معدنی بوده. توصیه میکنم از ب کمپلکس هم استفاده کنید . نیاسین برای اردک ها ضروریه. دستور دامپزشک رو اجرا کنید امیدوارم به زودی حال اردکش شما خوب شه.

  مصیب پاسخ

  سلام
  من 5تا اردک پکنی دارم 2ماهشون هست یکیشون خیلی کم اشتها شده و هر چند ساعت یکبار حالت تشنج بهش دست میده تا چند دقیقه همش بال میزنه علتش چی میتونه باشه؟

   f.gh پاسخ

   سلام، ب احتمال قوی به خاطر کمبود تیامین (ویتامین b1) اینطوری شده باید برای اردک های خود ب کمپلکس و یا مولتی ویتامین تهیه کنید. کمبود این ویتامین دستگاه عصبی و اشتهای پرنده رو به شدت تحت تأثیر قرار میده.

  پایا پاسخ

  سلام با عرض خسته نباشید جوجه اردک من یه مدتی انگار عطسه می زنه و صداش خس خس داره بهش سیر و پیاز هم دادم ک اگر سرما خورده باشه بهبود پیدا کنه شما نظر دیگه ای دارید برای بهتر شدنش حتما بگید

   f.gh پاسخ

   قبلا به این نوع سوالات پاسخ داده شده است.

  A پاسخ

  سلام ببخشید من دوتا جوجه اردک دارم مشکل خاصی ندارم ولی خودشون رو زیاد میخارونن باید چی کار کنم؟مشکل یا بیماری دارن؟

  Mahsa پاسخ

  سلام اردکم قسمت بین گردن و سنگدانش ورم کرده و نمیتواند غذا بخورد باید چکارکنم؟

   f.gh پاسخ

   سلام، اردک شما نیاز به دامپزشک دارد باید به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

  یاسی پاسخ

  سلام من دو تا اردکم دارم .وسط بازی اب ریختم روش 😢سرما خورد یکیشون . ابریزش بینی و عفونت چشم داشت و سخت نفس میکشید بردم دکتر گفت عفونت تنفسی .تنفسش بهتر شده .یکی از چشماش انگار اصلا نیست چسبیده نمیدونم 😢نگرانشم کور نشه

   f.gh پاسخ

   با سلام، دستور دامپزشک رو اجرا نمایید و برای مشکل چشم پرنده نیز از قطره چشم استفاده کنید.

  محمد پاسخ

  سلام.خسته نباشید...یه اردک دارم دو ماه هس گرفتم...الان رشد کرده اما موقع راه رفتن پاهایش ۱۸۰ باز میکنه و هی چپکی میشه...دلیلش چیه...

   f.gh پاسخ

   با سلام، به دو دلیل یا ژنتیک و یا سوء تغذیه.
   اگر ژنتیکی باشد که قابل درمان نیست. ولی اگر در اثر کمبود نیاسین و ویتامین ها و کلسیم باشد با مکمل های غذایی و مولتی ویتامین و قرص کلسیم قابل درمان می باشد. بهتر است که برای درمان از دامپزشک نیز کمک بگیرید.

  غزل شیروانی پاسخ

  سلام اردک من بزرگه خودم بزرگش کردم نمیتونه راه بره انگار کف باش یه تاولی زده باید چیکارکنم لطفا کمکم کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، از اسپری تتراسایکلین استفاده کنید.

  Meli پاسخ

  سلام خسته نباشید به جز راه هایی که گفته بودید راه دیگه ایی هم وجود داره برای بسته شدن چشم جوجه اردک؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، در مرحله اول باید به دنبال علت باشید که چرا چشم های اردک شما بسته میشود که این عامل میتواند بیماری، کمبود تغذیه و یا آسیب فیزیکی و ... باشد و هر کدام از اینها نیز درمان خاص خود را دارند.

  نغمه مهدوی پاسخ

  سلام من دو تا جوجه اردک دارم که از بچگی یکیشون گاه گداری هر چند روز یکبار دنده عقب راه میرفت اینکارش خیلی بنظر با مزه اس
  امروز که براشون غذا برنج پخته تو آب ریختم اردکم دائم دنده عقب راه میره
  آیا این دنده عقب راه رفتن از مشکل ویتامین E هست یا کلا جزو کارای با نمک جوجه اردکه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، عدم تعادل در ایستادن و دیگر حالت های غیر طبیعی همچون عقب عقب راه رفتن به خاطر سوء تغذیه و کمبود ویتامین می باشد.

  کیمیا پاسخ

  سلام،
  من دوتا جوجه اردک دارم تو سنی ان ک تازه پرای دمشون جوونه زده😅
  ولی یکیشون از دیروز بعد از ظهر تاالان خیلی کم غذا شده شیطونیشم کمتر شده همش یه گوشه خوابه
  یا حتی وقتی میره غذا بخوره سرپا چرت میزنه😭
  دسشوییشم انگار خیلی ابکیه،چشماش مثل قبل درشت نیست،و موقع خواب نفس کشیدنش شبیه نفس نفس زدنه
  باید چیکار کنم؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، جوجه اردک شما بیمار شده ولی برای تشخیص نیاز به بررسی بیشتر داره. پیشنهاد میکنم تا قبل از اینکه دیر بشه با دامپزشک مشورت نمایید.

  Moein پاسخ

  سلام من دو تا اردک یک ماهه دارم که یک جوری شدن پر هاشون دار میریزه و من یک بلدرچین دارم که حمله کرد به اردک هام تا اومدم بگیرمش بلدرچینه نوک زد به پای یکی از ارک هام و پای اردک کبود شد نمیدانم ببرمش دام پزشکی یا نه چی کار کنم

   f.gh پاسخ

   اگر امکانش را دارید و وضعیت پای اردک شما وخیم است به دامپزشک مراجعه کنید. همچنین بهتر است که پرنده ها رو به صورت جدا نگهداری کنید. تغذیه جوجه اردک ها رو هم با مولتی ویتامین تقویت کنید. پای اردک زخمی شده رو با بتادین شست شو دهید تا عفونت نکند و سپس آن را بانداژ کنید. در صورت لزوم از اسپری تتراسایکلین هم می تونید بر روی محل زخم استفاده کنید.

  زهرا پاسخ

  سلام دوتا اردک دارم دوروزه کنه رفته زیر پراشون فلج شدن چیکارشون کنم؟

   f.gh پاسخ

   سلام، از کنه کش مخصوص طیور (اسپری مالاتیون و ... ) استفاده کنید.

  نگار پاسخ

  سلام من دو تا اردک دارم حدودا ۴ هفته ای هستن
  بهشون برنج دادم و الان چینه دانشون خیلی سفت و بزرگ شده،مشکل جدیه یا هضم میشه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، دچار انباشتگی چینه دان شدن که خطرناک بوده و باعث خفگی آنها خواهد شد. برای درمان بهتر است که به دامپزشک مراجعه نمایید. همچنین آب به پرنده بدهید و چینه دان آنها را ماساژ دهید.

  ‌‌محمد پاسخ

  ‌ستا‌‌اردک‌داشتم‌هر‌ستاشون‌مردن‌یکیشن‌پاش‌میلنگید‌
  ‌دوتای‌دیگه‌شب‌هندوانه‌دادیم
  😞😞😞😞

  شهاب پیرانشهر پاسخ

  سلام بسیارمختصر پربار ومفید بود.
  دستت دردنکنه.

   f.gh پاسخ

   درود بر شما

  Amir پاسخ

  سلام من حدود ده روزه دو جوجه اردک خریدم اما یکیشون مو های گردنش کم پشت شده یه تیکه هم از مو های سرش کم پشت شده و نزدیک چشمش هم پر هاش خشک شدن و به صورتش چسبیدن چه کار کنم به چه بیماری ای مبتلا شده یا راه درمانش چیه؟؟

  فاطمه قدرتی پاسخ

  سلام. من یه جوجه اردک دارم ظاهرا چشمش عفونت کرده یکمی هم تورم داره، کناره های چشمش هم کم مو شده. هر چند وقت یه بار چشمش رو با چایی و پنبه تمیز میکنم اما بازم دوباره کثیف میشه. میشه راهنماییم کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام اگر عاملش باکتریایی باشد با آنتی بیوتیک همچون قرص تتراسیکلین قابل درمان است. اما این قرص برای عفونت های ویروسی جواب نمیدهد. چشم اردک رو بهتر است که با قطره شست شو دهنده چشم نیز ضد عفونی کنید. پیشنهاد میکنم حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

  محمد پاسخ

  سلام‌ من ۱۰۰۰تا اردک دارم‌ توی سالن ۱۰۰متری پرورش میدم‌ دوتا فن ۸۰ هم داره بخاریمم زیاد قوی نیس وقتی تهویه همیشه روشنه دمای سالنم ۲۵ درجس مشکم رطوبت سالنه ۸۰درصده هر کاری میکنم رطوبت از بین نمیره لطفا راهنماییم کنید خیلی از اردکام ضعیف میشن بعدش میمیرن

   f.gh پاسخ

   با سلام، بستر سالن رو با پوشال تازه بپوشانید و هفته ای یک بار پوشال سالن رو زیر و رو کنید. اگر پرنده های شما اسهال دارند باید سریعا درمان شوند و از مصرف بیش از حد آب توسط پرنده ها جلوگیری کنید. از آبخوری های مناسب استفاده کنید تا میزان ریخت و پاش آب به کف سالن حداقل باشد. تمامی درزها را ببندید و صرفا تهویه از طریق فن ها و دریچه ها انجام گیرد. باید از فن سیرکوله و فن های بیشتری استفاده کنید تا به اندازه کافی هوا در کف سالن در گردش باشد. در نظر داشته باشید که رطوبت محیط هم بر رطوبت سالن شما تأثیر گذار خواهد بود.

  مبارکه صفرپور دلجوی پاسخ

  ممنون مفید بودند مطالبتون.

   f.gh پاسخ

   درود بر شما، موفق باشید.

  امیر پاسخ

  سلام وقت بخیر یکی از جوجه اردک های من تقریبا ۲ هفته میشه که کرک بالای گردنش ریخته علتش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

   f.gh پاسخ

   سلام، ناحیه گفته شده را بررسی کنید اگر آثاری از قارچ و انگل می بینید باید با پماد و یا قرص درمان کنید. پماد میکونازول برای درمان انگل و قارچ مناسب می باشد. ولی اگر به خاطر تغذیه است باید مولتی ویتامین استفاده کنید.

  Linda پاسخ

  سلام خسته نباشید من دوتا جوجه اردک دارم که الان حدوا دو سه هفته است پیش مان و حالشون تا همین چند روز پیش هم خوب بود ولی الان دو روز که چشم یکی از جوجه ها بسته شده روز اول جمع شده بود و الان بسته شده و دورش هم حالت کبودی پیدا کرده میشه درمان اش کرد و اینکه بیماری اردک ها طوری هست که به انسان هم انتقال پیدا کنه

   f.gh پاسخ

   با سلام، برخی بیماریها مثل آنفولانزای طیور و بیماریهای انگلی ممکن است که از اردک به انسان سرایت کند. در ضمن برای درمان اردک حتما به دامپزشک مراجعه کنید پرنده شما نیاز به بررسی بیشتری دارد.

  حسام پاسخ

  سلام من یه دو تا اردک دارم یکیشون انگشت وسط پاهاش کج شده چیکار کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، یک تیکه مقوا به اندازه پنجه پای اردک برش داده و سپس انگشت پای اردک رو کاملا صاف نموده و آن را بانداژ نمایید. در کنار جیره غذایی حتما از مولتی ویتامین نیز استفاده کنید. کمبود نیاسین معمولا باعث عوارض استخوانی در اردک ها میشود.

  صالح پاسخ

  سلام
  من ۱۰ تا جوجه اردک خریدم و فضاشون هم کاملا بازه توی باغچه تو روستاس و غذاشون هم ویتامین هاشو داره یه جوجه اردکی رو همسایه اورد پیش اینا که چشماش بسته شده بودن و یکی از پاهاش لنگ میزد بعد از این که این جوجه مرد یکی از جوجه های من همین علائمو گرفته درمانی براش هس؟؟،

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای تشخیص بیماری باید بررسی های بیشتری انجام گیرد. بهتر است سریعا به دامپزشک مراجعه نمایید و اردک بیمار رو حتما قرنطینه کنید. محل نگهداری جوجه اردک ها هم باید تمیز و ضد عفونی شود.

  ک پاسخ

  سلام ببخشید میشه جواب منو بدید جوجه اردکم یک ماهو نیمشه یکی از حفره بینیش کاملا کپ شده خیلی ازیت میشه چیکار کنم خوب شه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام همیشه باید یه ظرف آبخوری در دسترس اردک ها قرار بدهید زیرا با آن غذای خود را خیس نموده و نوک خویش را تمیز میکنند. برای رفع گرفتگی بینی، ان را با محلول آب و نمک شست و شو دهید. از قطره فنیل افرین برای چرب نمودن بینی پرنده استفاده کنید و در صورتیکه محتویات داخل بینی نرم شد آن را با احتیاط کامل توسط خلال دندان بردارید. البته توصیه میکنم اول به دامپزشک مراجعه کنید تا مجرای تنفسی پرنده آسیب نبیند.

  یاشار پاسخ

  سلام خسته نباشین من عاشق اردک هستم 4 تا اردک گرفتم متاسفانه هر 4 تا در عرض یه هفته مردن همشون دور گردنشون قرمز میشه موهاشون محالت خیسی پیدا میکنه و کم پشت دیده میشن رغتم 3 تا جوجه یه ماهه خریدم متاسفانه اونام دوروز بعد گردنشون همون شکل شده میترسم اینام بمیرن موی گردنشون حالت خیسی گیدا مرده قشنگ میخورن قشنگ بازی میکنن ولی میترسم تون یکی ها بشن لطفا راهنمایی کنین

   f.gh پاسخ

   با سلام بهتر است که به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

  مرتضی پاسخ

  سلام وقت بخیر جوجه اردک من امروز درعرض دوسه ساعت بی حوصله شده وغذا نمیخوره وملوله چیکار کنم چه دارویی بهش بدم بهتره

  مبینا پاسخ

  سلام من دوتا جوجه دارم جفتشونم پرهای دور گردن و دور چشماشون ریخته یکیشون چند وقته ی حالت بیحالی داره پاهاش زرد شدن نوکشو همش بازو بسته میکنه ولی نه اب میخوره نه غذا باید چیکار کنم؟

   f.gh پاسخ

   سلام، بهتر است که پرنده شما را دامپزشک معاینه کند. به نظر می رسد علاوه بر سوء تغذیه دچار بیماری هم شده.

  لیدا پاسخ

  سلام ببخشید جوجه اردک من خیلی کوچیکه یکی دو روزه مقعدش انگار یه چیزی باد کرده و جوجه اردکم بیحاله انگار درد داره علتش چیه ممنون میشم

   f.gh پاسخ

   سلام برای درمان این نوع مشکلات پرندگان حتما باید به دامپزشک مراجعه نمایید.

  زینب پاسخ

  سلام دوستان منم ی اردک داشتم ک یدفه پای چپش بی حس شد نمیتونست راه بره و لنگ میزد بعد چنوختم مرد گفتن دلیلش خوردن برنج بوده باعث سردی و بی حسی پااردک میشه باز ی جفت خریدم اندفه فقط غذای مخصوص دادم بنام دونه پارس خیلیم زود بزرگ شدن اصن باورم نمیشه انقد زود ازحالت جوجه اردک دربیان

  Amir پاسخ

  سلام من دو تا جوجه اردک یک ماهه دارم در روز می برمش تو تشت آب بازی روش آب میریزم و بعد از آب درش میارم و می زارمش تو آفتاب تا خشک شه بعد می برم تو قفس اما دیروز که بردم تو تشت بعد دیدم که داره عتسه می کنه و حالا مثل همیشه جیک جیک نمیکنه و بی اشتهای چی کار کنم چند وقته که نبردم تو باغچه خاک بخوره تاثییر داره؟؟؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، به خاطر آبتنی سرما خورده اند. سرماخوردگی جوجه اردک رو میشه با مولتی ویتامین و آنتی بیوتیک مخصوص طیور درمان کرد. اگر نیاز به راهنمایی دارید حتما از یک دامپزشک مشورت بگیرید. در ضمن اجازه آبتنی به جوجه ها ندهید و تا بهبودی آنها در یک محیط گرم از جوجه ها مراقبت کنید.

  کوثر پاسخ

  سلام وقت بخیر
  اردک ما خیلی قفسه سینه تند تند میزنه و دهنش و همش باز می‌کنه میلی هم به غذا و آب نداره بنظرتون مشکلش چیه؟؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام استرس گرمایی و یا بیماری باعث این رفتارها در پرندگان میشود. دمای محیط نگهداری اردک باید معتدل باشد. برای پی بردن به بیماری هم موارد بیشتری باید بررسی شوند.

  بابک پاسخ

  سلام
  جوجه اردک ما مدفوع خودش رو میخوره . آیا دچار بیماری شده ؟
  چه کار باید کرد

   f.gh پاسخ

   با سلام، کمبود ویتامین و مواد معدنی باعث این مشکلات میشود. نباید اجازه این کار رو بدهید زیرا پرنده به سرعت دچار عفونت گوارشی شده و تلف میشود. از قرص کلسیم و مولتی ویتامین مخصوص پرندگان با توجه به سن و وزن اردک استفاده کنید.

  باران پاسخ

  سلام جوجه اردکم همین تازه پاشو روی میله داغ گذاشت و افتاد الان اصن نمیتونه بیسته و صدایی ازش نمیاد شستمش و پاشو توی اب سرد گذاشتم تا یکم خوب شه بعدش خشکش کردم و لای پارچه تمیز گذاشتمش که سردش نشه ولی هنو میلرزه نمیدونم چکار کنم خوااااهشاااا بهم راهکار بدین؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، شستن و قرار دادن پای سوخته اردک به کاهش درد کمک میکند کار خوبی انجام داده اید. پرنده دچار شوک شده . برای جلوگیری از التهاب و عفونت باید داروی ضد التهاب موضعی از داروخانه تهیه نموده و آن را با احتیاط به پای سوخته بزنید. اگر سوختگیش کم باشه از پماد سوختگی هم میتونید استفاده کنید. در صورت سوختگی عمیق حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

  پاسخ

  سلام امیدوارم که حالتون خوب باشه یکی از اردک های من اصلا نمیتونه راه بره ولی با این وجود وقتی میذارمش توی اب خوب شنا می کنه کف پاش هم سالمه ممنون میشم راهنماییم کنین بیماریش چیه و چطوری می تونم بهش کمک کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، بدون بررسی پای پرنده و سایر علائم نمی توان مشکل پرنده رو تشخیص داد. آیا اردک شما اصلا علائم غیر طبیعی مثل اسهال، بی اشتهایی، بیحالی و کزکردگی و ... دارد؟

  مرجان پاسخ

  سلام جوجه غازمن کنارچینه دانش متورم شده خودشم نمیتونه راه بره لنگ میزنه بیحال هم هس مشکلش چیه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، اگر دچار انباشتگی چینه دان شده باشه ممکن است خفه شود. در ابتدا باید پرنده شما از نزدیک توسط یک متخصص بررسی شود. اگر میتوانید کمی آب به او بدهید و با انگشت به نرمی چینه دان او را ماساژ دهید. اگر چینه دان پرنده بر اثر خوردن اشیاء پر شده باشد حتما نیاز به دامپزشک مراجعه کنید.

  نوید پاسخ

  سلام من یک جوجه اردک داشتم ،مرد و مشکلاتش این بود که به اشتها و خسته بود و خیلی خیلی کوچیک شد و رنگ نوک و پاهاش از نارنجی به زرد تبدیل شد نمیتونست راه بره و وقتی راه میرفت پاش میلنگید و خیلی حالش بد بود و 2 بار هم پیش دانپزشک بردمش و بهش دارو داد ولی خب متاسفانه مرد و خواستم بدونم که مشکلش چی بوده؟

   f.gh پاسخ

   با سلام برای تشخیص بیماری نمونه فضله و یا خون و پر پرنده باید آزمایش میشد.

  رضا محمودی پاسخ

  سلام من جوجه اردم هی گیج میزنه اصلا نمیتونه راه بره همش هی میوفته انگار خوابش میاد

   f.gh پاسخ

   با سلام، اگر اسهال سبز هم داشته باشد احتمالا نیوکاسل گرفته. اگرنه به خاطر کمبود ویتامین هستش و نیاز به مکمل غذایی داره.

  محمد حسین پاسخ

  سلام پای جوجه اردک من لای درض کارتن گیر کرده و در رفته و نمی تونه پاشو جلو بزاره و ساف به عقب می کشه خیلی ناراحت شدم نمی تونه راه بره لطفا یه راهنمایی کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای درمان این نوع مشکلات بهتر است که به دامپزشک مراجعه کنید.

  شیوا پاسخ

  سلام من خیلی جوجه اردک اسراعیلی دارم بعضی هاشون نمیتونن راه برن وهم هی دهنشونو باز میکنن بعد میمیرن چیکار کنم

   f.gh پاسخ

   سلام باید نمونه خون و فضله و پر آنها مورد آزمایش قرار گیرد. برای سلامت جوجه های سالم حتما جوجه های بیمار را قرنطینه کنید.

  حنا پاسخ

  سلام جوجه اردک من امروز خیلی بی حاله

  از بیحالی به زور راه میره

  چشمش هم کوچیک شده

  میشه راه درمانشو پیشنهاد بدین ممنون میشم

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای رفع بیحالی می توانید از محلول ویتامین ث و آسپرین استفاده کیند که در داروخانه های دامپزشکی موجود می باشد. ولی بهتر است که از قبل با دامپزشک مشورت کنید و تمامی جزئیات پرنده و علائم بالینی را بررسی کنید.

  فاطیما روحی پاسخ

  سلام خسته نباشین دو تا اردک روسی دارم حدودا سه ماهه بالغ شده تا به حال خوب بودهمه غذاشونو میخوردن نمیدونم چرا با نوکش نمیتونه غذا رو بردارهبا اینکه میدونم گرسنه ان دوست دارن بخورن مثلا نون میدم قبلا خوب بر میداشتن و تا اخرش میخوردن الان هر چی میزارم باید با دست کم کم نگه داشته باشم شاید بتونن بخورن میشه کمک کنین تا درمان بشن

   f.gh پاسخ

   با سلام، ممکنه نوک پرنده آسیب دیده باشه. باید از نزدیک بررسی بشه و در صورت لزوم نوک چینی بشن. اگر می توانید حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

  امیر پاسخ

  سلام

  دو تا از اردک اسرائیلی من دور چشم هاشون کبود و کمی عفونتی شد، باید چیکار کنم.

  لطفا سریع پاسخ دهید

   f.gh پاسخ

   با سلام، قطره آنتی بیوتیک چشمی برای درمان اولیه آنها تا حدودی پاسخگو خواهد بود ولی باید حتما به دامپزشک هم مراجعه کنید.

  پریسا پاسخ

  اردک من دو روزه هیچی نمیخوره😭😭راه میره میفته😭😭همش یه جا میخوابه 😭😭خعلی کوچیکهه😭😭چیکار کنم

   f.gh پاسخ

   سلام، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. جوجه در اثر گرسنگی تلف خواهد شد. نیاز به مکمل غذایی دارد.

  مهسا پاسخ

  سلام جوجه اردک من الان یک روزه که وقتی بلد میشه نمیتونه بایسته و بیشتر اوغات رو زمین میشینه و غذاشو میخوره و مشکل چیست و راه درمان اون چیه

   f.gh پاسخ

   با سلام، نیاز به تیامین و کلسیم داره. در تغذیه اش به صورت جداگانه از مولتی ویتامین و قرص کلسیم استفاده کن.

  رفيعي پاسخ

  سلام من اولين تجربم در نگهداري موجود هست بنابراين چند سوال دارم:
  دوتا جوجه اردك هديه داده شده كه حتي زمان تولدشون رو هم نميدونم
  ١-: يكي از چشم يك اردكم بسته تر هست و موهاي دور چشمش هم چسبيده انگار ترشحي داشته به نظر بيماري داره چيكار كنم؟
  ٢-اينها خيلييييي اب ميخورن و غذا هم كنارشون هست و ميخورن يعني تا براي خواب از اون محيط جدا نكنم فقط ميخورن ! حجم اب و غذا براي جوحه اردك ميزان مشخصي داره؟ چون اولين شبي كه پذيرايي شدن سينه يكيشون انقدر بزرگ شد از صورتش بيرون زده بود بعد ساعتي نرمال شد!
  ٣-ابا هر بار كه در ظرف ابشون ميرن و خيس ميشن لازم هست خشكشون كنم؟
  ٤- موقع خواب تاريك ميكنم اما تا صبح كم و بيش اما ريز ريز جيك جيك ميكنن طبيعيه يعني خواب و سكوت مطلق ندارن يا از تاريكي ميترسن؟
  ٥-هموني كه يه چشمش بسته شده سرپا ميخوابه طبيعيه؟
  ٦- براي درمان چشم اردكم اون يكي رو هم پيشگيري كنم كه چشم اونم مريض نشه؟

   f.gh پاسخ

   سلام
   1. ممکنه عفونت داشته باشه. قطره آنتی بیوتیک چشمی بهش بزنید.
   2.اگر چینه دان آنها بیش از حد پر بشه دچار انسداد نای و خفگی خواهند شد. پس غذا رو به صورت چند وعده و به مقدار مناسب در اختیار جوجه ها قرار بدهید. مقدار غدا با توجه به سن و وضعیت جوجه ها متفاوت می باشد.
   3.ظرف آبخوری باید متناسب با جثه آنها باشد تا جوجه ها درون ظرف نیافتند. خیس شدن باعث سرماخوردگی انها خواهد شد.
   4.ممکنه هنوز به محیط عادت نکرده باشند. موقع خواب نیازی به روشنایی محل نگهداری اردک ها نیست.
   5.طبیعی نیست و باید به دامپزشک مراجعه کنید.
   6.اگر بیماری نباشه و مربوط به تغذیه و محیط نگهداری باشه سرایت نمیکنه، در هر صورت بهتر است اردک بیمار رو به دامپزشک نشان دهید.

  سارا پاسخ

  سلام من سه هفتس جوجه اردکامو دارم هفته اول دوم سرحال بودن الان یک هفتس که ابریزش بینی دارن یکیشون که یه لایه سفید رنگی روی چشش بسته شده بود و من هر روز بتادین و با آب حل میکردمو با پنبه به چشمش میزدم که الان خوب شده ولی الان جفتشو سرما خوردن آبریزش بینی دارن من چی بدم بهشون که خوب شن؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای درمان سرماخوردگی جوجه ها زودتر باید اقدام کنید. معمولا قطره سرماخوردگی کودک و استفاده از مولتی ویتامین پرندگان در درمان سرماخوردگی جوجه ها موثر است. اونا رو حتما در یک جای گرم نگه دارید و نباید خیس بشن و آبتنی کنن.

  Nazi پاسخ

  سلام خسته نباشید.من چندروز پیش یه جوجه اردک گرفتم ک انگاری دوهفته داره،وقتی گذاستمش تو آب قشنگ خودشو شست ولی دیروز ک گذاشتمش تو آب وقتی از آب در آوردمش نشسته و دیگه راه نمیره حتی اگه خودمم کمکشکنم باز خودشو رو زمین میکشه،به یه دامپزشک گفتم گفت ک انگار پاهاش گرفته گفت با سشوار گرم بگیرمش حتما فرداش بلند میشه،ولی امروزم بلند نشد احساس میکنم یکم میلرزه و یه کوچولوهم آب از بینیش میاد میشه لطفا بگید چیکار کنم خیلی نگرانشم ک دیگه نتونه راه بره؟
  دمای آب ولرم بود. غذا و خوابشم خوبه مثل همیشس فقط راه نمیره.
  خیلی ممنون⁦❤️⁩

   f.gh پاسخ

   با سلام، آب تنی حتی با آب ولرم در هفته های اولیه برای جوجه اردک مشکل ساز می باشد یا باعث سرما خوردگیشون میشه و یا اینکه سیستم عصبیشون شوک میبینه که احتمال میدم جوجه اردک شما درگیر جفتشون شده. جوجه اردک رو به یک محیط گرم منتقل دهید. همچنین جوجه اردک شما نیاز به مکمل تغذیه ای دارد. برای درمان سرماخوردگی هم میشه از قطره سرماخوردگی کودک استفاده کرد.

  hiva پاسخ

  سلام اردک من تا دیروز حالش خیلی بود و سرحال بود اما الان از جاش بلند نمیشه و راه نمیره و نمیتونه درست بایسته اما پاهاشو میتونه تکون بده و غذاشو هم ب خوبی میخوره و به غیر از مشکل پاهاش هیچ مشکل دیگه ای نداره
  کف پاهاش هم هیچ زخمی نیست یعنی میتونه بیماری نیوکاسل باشه؟

  نازنین الواری پاسخ

  سلام خسته نباشید من اردکم چند روزه سرشو هی تکون میده هی عطسه میکنه و اینکه بعضی وقت ها نفس هاش خس خس میکنه میشه لطف کنید بگید باید چیکارکنم احتیاج به دامپزشکی داره؟و سوال دیگه ک دارم اینه ک کف پای اردکم ی تیکه حالت ی زخم خشک داره از وقتی ک خریدم اینطوریه خوبم نمیشه باید چیکارکنم؟ممنون میشم جواب بدید

   f.gh پاسخ

   با سلام، علائم سرماخوردگی دارد، بهتر است که به دامپزشک مراجعه کنید تا پرنده شما به طور صحیح درمان شود.