بیماری ها و مشکلات رایج جوجه اردک و راهکار ساده درمان آن

بیماری-های-رایج-در-جوجه-اردک-و-درمان-آنها

آشنایی با بیماری های جوجه اردک ها و پیشگیری و درمان آنها

اردک ها پرندگانی بسیار اجتماعی و پر انرژی می باشند. مخصوصا جوجه اردک ها به خاطر ظاهر با نمک و رفتارهای بازیگوش، پرنده ای مناسب برای پرورش در منزل می باشند. از این رو افراد مختلف بعنوان حیوان خانگی جوجه اردک در منزل نگه داری میکنند. 

اما نگه داری جوجه اردک در منزل مشکلاتی نیز دارند و صاحبان این پرنده باید به خوبی بتوانند از جوجه اردک خود محافظت کنند. یکی از موارد اصلی که بیشتر پرورش دهندگان خانگی جوجه اردک ها با آن مواجه هستند، بیماری های رایج در بین پرندگان می باشد. 

با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله بیماری هایی که بیشتر جوجه اردک های خانگی به آن مبتلا میشوند را توضیح داده ایم و برای هر کدام راهکار درمانی نیز ارائه نموده ایم.

بیماری های رایج در جوجه اردک ها

سرما خوردگی جوجه اردک

اردک ها علاقه زیادی به آب تنی دارند. بنابراین جوجه اردک شما ممکن است در ظرف آب و یا حوضچه های کوچک، آب تنی کند. اما جوجه اردک ها نسبت به آب سرد بسیار حساس بوده و سریع سرما میخورند.

لرزش، ترشحات بینی و خس خس کردن از نشانه های سرماخوردگی در بین جوجه اردک ها می باشد. لذا همیشه از آب ولرم برای آب تنی جوجه اردک ها استفاده کنید و به محض آب تنی، آنها را با حوله و یا پارچه ای تمیز، کاملا خشک کنید.

در صورت سرما خوردن می توانید از قطره آنتی بیوتیک و ویتامین کودک برای درمان جوجه اردک استفاده کنید. البته خوردن چند تیکه سیر نیز می تواند به بهبود حال جوجه اردک شما کمک کند.

التهاب پای جوجه اردک و یا مشکل لنگ زدن پای اردک

پاهای اردک پهن بوده و از این رو مستعد انواع عفونت های میکروبی و باکتریایی می باشد. به خصوص که در فضله این پرنده نوعی باکتری وجود دارد که در تماس با پای زخمی باعث عفونت پا و بیمار شدن جوجه اردک می شود.

بیماری بامیل فوت یکی از بیماری های شایع بین اردک ها می باشد. این بیماری باعث عفونت پاهای اردک و زخمی شدن آنها میشود. در نتیجه جوجه اردک به هنگام راه رفتن دچار لنگی شده و تعادل خود را در راه رفتن از دست میدهد.

عفونت ناشی از این بیماری بسیار خطرناک بوده و حتی باعث مرگ جوجه ها نیز میشود. لذا برای پیشگیری از این بیماری باید همیشه پاها و کف پای جوجه اردک را بررسی کنید.

دقت داشته باشید که در برخی موارد عفونت ناشی از این بیماری باعث برجستگی های صورتی رنگ (هم رنگ با پای اردک) شده و ممکن است پرورش دهنده دچار اشتباه شود.

لذا هر نوع برجستگی غیر معمول و یا آبسه کف پایی اردک ها نباید نادیده گرفته شود. دامپزشکان معمولا برای درمان اولیه این نوع زخم ها از پماد اکتیول استفاده میکنند.

التهاب پا در جوجه اردک ها

از آنجایی که این بیماری بیشتر بر اثر باکتری موجود در مدفوع اردک ها ایجاد میشود، تمیز نمودن روزانه لانه اردک بسیار با اهمیت می باشد.

همچنین مکان خواب و لانه اردک نباید بستری سفت و سختی داشته باشد. زیرا بستر سخت باعث زخمی شدن پای اردک ها خواهد شد. در صورت نیاز به خرید دستگاه جوجه کشی اردک به صفحه دستگاه جوجه کشی مراجعه کنید.

اردک ها علاقه زیادی به آب دارند. اما محیط مرطوب می تواند زمینه بسیاری از بیماری های عفونی و تنفسی را فراهم نماید. سعی کنید همیشه آب تازه و کافی در اختیار جوجه اردک خود قرار دهید. اگر امکان دارد پاهای جوجه اردک خود را هر شب با آب ولرم بشویید. به هیچ وجه اشیای تیز و برنده در مسیر لانه و محل نگه داری جوجه اردک قرار ندهید تا هیچ نوع زخم در پاهای او ایجاد نشود.

بیماری التهاب و عفونت پای اردک های بسیار شایع بوده و یکی از بیماری های خطرناک شناخته میشود. بنابراین بهتر است که در اولین فرصت برای درمان پای پرنده و واکسیناسیون به دامپزشک مراجعه کنید.

لنگی پای جوجه اردک بر اثر تغذیه نامناسب

ممکن است هیچ اثری از زخم و یا عفونت در پای جوجه اردک شما وجود نداشته باشد، اما با این حال باز هم او در هنگام راه رفتن مشکل لنگیدن داشته باشد. یا اینکه جوجه اردک شما نمی تواند بر روی پاهای خود بایستد.

این مشکلات نیز بیشتر به تغذیه جوجه اردک ها مربوط میشود. البته دلیل لنگیدن جوجه اردک های می تواند ناشی از عفونت های روده ای باشد که در این موارد باید به پرنده آنتی بیوتیک تزریق شود. یکی دیگر از دلایل لنگیدن و یا افتادن جوجه اردک ها به نگام راه رفتن، کمبود کلسیم و ویتامین d در آنها می باشد.

بنابراین باید از مکمل های غذایی همچون کف دریا و پودر استخوان برای تأمین کلسیم مورد نیاز جوجه اردک ها استفاده کرد. همچنین جوجه اردک باید هر روز به مدتی چند ساعت در معرض نور آفتاب باشد تا بدن او بتواند به خوبی کلسیم دریافتی را جذب کند.

مشکل بسته شدن چشم های جوجه اردک

یکی دیگر از مشکلات شایع جوجه اردک ها، بسته شدن چشم ها و چسبیدن پلک ها به یکدیگر می باشد.

این مشکل نیز می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. چندین راهکار ساده برای تمیز کردن و باز نمودن چشم جوجه اردک ها وجود دارد. برای تمیز نمودن چشم اردک ها می توانید از روغن سیاه دانه استفاده کنید. محلول بتادین را با کمی آب رقیق کنید و سپس با پنبه و یا گوش پاک کن به اطراف چشم جوجه اردک بمالید.

همچنین می توانید از قطره چشم نیز برای درمان چشم جوجه اردک ها استفاده کنید. پیشنهاد میشود که از بین روش های گفته شده فقط یکی را اجرا کنید و در صورت نتیجه نگرفتن راهکار بعدی را امتحان کنید.

بسته شدن چشم جوجه اردک

ممکن است که مشکل بسته شدن چشم جوجه اردک مربوط به بیماری های عفونی و یا صدمات ناشی از حیوانات شکارچی همچون گربه و … باشد.

لذا بهتر است برای درمان به موقع و صحیح چشم جوجه اردک خویش به یک دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

برای جلوگیری از بیمار شدن جوجه اردک به چه نکاتی باید توجه نمود؟

برای جلوگیری از بیمار شدن جوجه اردک خود باید به خوراک او بسیار دقت کنید. جوجه اردک ها به غذای آبکی علاقه زیادی دارند. این پرنده می تواند با انواع میوه ها و سبزی ها و حبوبات تغذیه شود.

مخلوط آبکی خیار با هویچ و ذرت یکی از غذاهای مقوی برای اردک شما خواهد بود. همچنین می توانید برای تقویت جیره غذایی او از ویتامین ها و مواد معدنی نیز استفاده کنید.

برای نگه داری از جوجه اردک های خود حتما لانه ای مناسب و تمیز برای او تهیه کنید. همان طور که گفته شد کف لانه باید نرم و راحت باشد. نظافت لانه را هر روز انجام دهید. در صورتیکه جوجه ادرک شما کمی بزرگ شده باشد، برای او استخر اب فراهم کنید.

زیرا این پرنده عاشق شنا کردن است و علاقه دارد که در کنار برکه ها و آب زندگی کند. دقت داشته باشید که تا سن دو الی سه هفتگی برای جوجه اردک های خود ظرف استخر قرار ندهید. زیرا آنها به سرعت دچار سرماخوردگی خواهند شد.

متأسفانه برخی از بیماری ها و مشکلات مثل فلج شدن و ناهنجاری های دیگر که در اثر بیماری های خطرناک و کشنده مثل نیوکاسل به وجود می آید در جوجه اردک ها قابل درمان نمی باشد.

بیماری ها و مشکلات رایج جوجه اردک و راهکار ساده درمان آن
3.3 (65%) 4 votes
دیدگاه‌ها 17

*
*

  ابوالفضل پاسخ

  سلام یه سوالی داشتم . امروز یه دونه از جوجه اردک های من همین طوری ک داشت حشه و ... می خورد یهو فلج شد و مرد دلیل اینو میدونید؟

   کریمی پاسخ

   سلام دوست عزیز
   همینجوری که نمیشه ! شاید چیز نامناسبی داخل غذاش بوده
   باید بررسی بشه ، بهتره ظرف آب و دان پرنده مشکل دار رو از بقیه جدا کنید و محیط کاملا ضدعفونی بشه

  محمد مهدی پاسخ

  سلام ببخشید نصف صورت اردک من یه جوری شده انگار که موهاش رفتن وهیچ مویی نداره و کبود شده

   Amin پاسخ

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد میکنم که محیط نگهداری پرنده ها رو به صورت کامل ضدعفونی کنید
   سپس به دامپزشک مراجعه کنید تا پماد های موجود رو تجویز کنن

  مهسا پاسخ

  سلام من پنج روز پیش چهار تا جوجه اردک خرید و همه حالشون خوب بود ولی از دیروز یکیشون بیحاله.اوایل لنگ میزد ولی الان اصلا راه نمیره و غذا و اب هم نشسته میخوره.علتش و راه درمانش چیه؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، کف پای پرنده رو بررسی کنید که زخمی نشده باشد. برای تقویت جیره غذایی جوجه ها هم حتما به صورت هفته ای از مولتی ویتامین استفاده کنید. پودر صدف و یا پودر استخوان هم بهشون بدهید.

   Faraj پاسخ

   با سلام، کف پای اردک رو بررسی کنید که زخمی نشده باشد. برای تقویت جیره غذایی جوجه ها هم حتما به صورت هفته ای از مولتی ویتامین استفاده کنید. پودر صدف و یا پودر استخوان هم بهشون بدهید.

  Afra پاسخ

  سلام ممنونم از زحمات عالیتون
  ببخشید یه سوال داشتم
  جوجه اردک من گردنشو فقط جمع میکنه و پاهاشو کج میزاره و خیلی بیحاله دلیلش چیه من چیکار میتونم بکنم ؟

   Faraj پاسخ

   سلام، اختلالات عصبی به همراه بی حالی از نشانه های بیماری نیوکاسل می باشد. البته برای تشخیص دقیق تر، پرنده باید از نزدیک بررسی بشه، آیا مشکلات تنفسی هم داره؟

  محمد پاسخ

  سلام داداش من اردک اسراعیلیم کرچه و ۱۲ روزه که خوابیده ۲۲ روز دیگه جوجه هاش بدنیا میان ولی اردکه اونقدر دوروش پر جمع کرده میترسم بدنیا اومدن خفه بشن مشکلی نداره اگه پر ها بمونه؟

   Faraj پاسخ

   سلام، سعی کنید بدون ترساندن پرنده ، پرها رو جمع کنید، پر ریزی در زمان کرچی طبیعی است.

  محمد پاسخ

  یه سوال دیگه هم داشتم من اردک معمولی هم دارم بینش ۵ تا تخم اردک معمولیه بقیش اسراعیلی هردو شون ۳۴ روز طول میکشه جوجه شه یا فرق میکنه؟

   Faraj پاسخ

   فرق داره، باید جداگانه جوجه کشی کنید. دوره جوجه کشی اردک مسکوی بیشتر از اردک معمولیه

  حسین پاسخ

  سلام

  محمد پاسخ

  الان اگر اردک معمولیا در بیان پامیشه از رو تخما؟

  محمد پاسخ

  یا اینکه میشینه تا ماله خودشم در بیاد؟

  محمد پاسخ

  ۵ روز اینور اونور چیزی نمیشه که