چه کار کنیم که بلدرچین ها، زودتر از موعد مقرر دچار تولک ( پر ریزی ) نشوند.

پر ریزی بلدرچین و تولک رفتن بلدرچین

تولک رفتن و پر ریزی سریعتر در بلدرچین

در حالت طبیعی، یک بلدرچین زمانی دچار پر ریزی خواهد شد که حداقل 8 الی 10 ماه سن داشته باشد. تعداد تخم های بلدرچین های تولک رفته به نسبت قابل توجهی پایین می آید و حتی ممکن است قادر به تولید تخم هم نباشند.

اگر شرایط سنی گله پرورشی نزدیک به هم باشد همه آنها باهم وارد دوره پر ریزی خواهند شد.

از کجا بفهمید که بلدرچین ها دچار تولک شده اند؟

 

شرایط تولک رفتن پرنده یک نقطه آغار و یک نقطه پایان دارد که به ترتیب عبارتند از:

  • پر ریزی نواحی سر و گردن
  • سینه
  • بدن
  • و در نهایت بال ها و دم

 

مادامی که بلدرچین تمام پرهای خود را از دست نداده است و پرهای جدید نروئیده باشد، به آن تولک جزئی می گویند. وقتی هم که تمام پرها می ریزد و پرهای جدید می روید به این مرحله توک رفتن کامل می گویند.
زمانی تولید تخم در بلدرچین ها متوقف می شود که مرحله پر ریزی به قسمت بال و دم آنها رسیده است.

دلایل تولک زودرس چیست؟

هر مزرعه داری موظف است تا با تمام اصول و شرایط نگهداری بلدرچین ها آشنا باشد و تجربیات لازم را در این زمینه به دست بیاورد. جلوگیری از تولک رفتن زود رس بلدرچین ها هم، یکی از پارامترهای لازم برای پرورش بلدرچین است. پرورش دهندگان اگر آگاهی های لازم را در این زمینه به دست بیاورند، حتی الامکان می توانند از تولک رفتن زود هنگام بلدرچین ها جلوگیری کنند.

دلایل زیادی وجود دارد که موجبات پر ریزی بلدرچین ها را سرعت می بخشد و عبارتند از:

استرس دمایی: عدم استفاده از عایق های پوششی مناسب باعث می شود ، تغییرات نابهنگام دمای هوا، شرایط روحی و جسمی بلدرچین ها را تحت تاثیر قرار دهد و آنها را دچار استرس دمایی کند.
عدم رعایت بهداشت در محیط های پرورشی : تا مادامی که شرایط نامطلوب بسترهای پرورشی را سازماندهی نکنید، بلدرچین ها زودتر از موعد مقرر به پر ریزی مبتلا می شوند.

بحران آب: شاید بلدرچین ها بتوانند ساعت ها تشنگی را تحمل کنند ولی وقتی این مسئله به طول بینجامد، نه تنها تولید تخم شان کاهش می یابد بلکه وارد مرحله تولک رفتن هم می شوند پس مهم است که آبخوری، شلنگ و لوله های جریان آب را کنترل کنید تا مبادا دچارشکستگی و یخ زدگی باشند.

بیماری: هر بلدرچینی که دوران سختی را برای بهبود بیماری طی کند زوتر به تولک می رود.

عدم نور رسانی: اگر مقدار سیکل های نوری را در سالن های پرورشی رعایت نکنید و سیستم نور رسانی به مدت طولانی قطع شود، بلدرچین ها زودتر دچار تولک می شوند.حتی در فصل های سرد که آفتاب زودتر غروب می کند، سعی کنید، از نور مصنوعی و یا لامپ های آفتابی استفاده کنید.

ترس و هیجان زیاد: از بروز هر نوع آلودگی صوتی به داخل بسترهای پرورشی جلوگیری کنید تا به بلدرچین ها شک وارد نشود.

ورود حیوانات وجانوران موذی: اگر راه های ورود حشرات و جانوران موذی را مسدود نکنید حضور مداوم آنها در داخل بستر، بلدرچین ها را به وحشت می اندازد.

اصول صحیح تغذیه: غذا های سالم و کافی که طبق فاکتورهای غذایی بلدرچین ها نوشته شده است را، در اختیار گله پرورشی خود بگذارید. هرگز در صدد تغییر ناگهانی برنامه غذایی آنها نباشید.

بستر و فضای ناکافی: تراکم بیش از حد، باعث عدم دریافت منابع غذایی و آب می شود مخصوصا اگر در محیط پرورشی، به اندازه کافی هم دانخوری و آبخوری وجود نداشته باشد.

چرا ظاهر برخی از بلدرچین ها مناسب نیست و پرهای آنها به اندازه کافی براق نمی باشد؟

هر بلدرچینی که پرهای براق و شفاف تری داشته باشد ، از سلامت جسمی خوبی برخوردار است حتی کسانی که تجربه زیادی در پرورش بلدرچین دارند، وقتی برای خرید به مزارع پرورشی مراجعه می کنند، اولویت انتخاب خود را معطوف به شفافیت پرهای پرندگان می کنند.

بلدرچین هایی که از نظر ظاهری در وضعیت نامطلوبی به سر می برند، ممکن است چنین مشکلاتی را داشته باشند:

دمای سالن بیش از مقدار تعیین شده است و این باعث خشکی وشکنندگی پرهای بلدرچین ها می شود.

تعداد بلدرچین ها در داخل قفس بیش از حد مجاز است و یا در قفس نامناسبی اسکان داده شده اند.

بلدرچین ها یی که نوک شان چیده نشده است مدام به سایر بلدرچین ها حمله می کنند و موجب وحشت آنها می شوند.

نور آفتاب نباید به صورت مستقیم ، داخل بستر بتابد و از طرفی هم ساعات روشنایی نباید بیش از حد مجاز باشد.

وجود استرس، بیماری و انگل های خارجی مثل کرم، کنه و شپش

 

نکته: بلدرچین های نیمچه در سه دوره متفاوت پر ریزی های خفیف دارند که این مسئله مربوط به دوره رشد آنهاست و اصلا ربطی به تولک رفتن آنها ندارد چون بعد از سپری کردن این ایام ،دوباره تخم خواهند گذاشت.

چه کار کنیم که بلدرچین ها، زودتر از موعد مقرر دچار تولک ( پر ریزی ) نشوند.
5 (100%) 1 vote
دیدگاه‌ها 0

*
*