جوجه کشی طبیعی در بوقلمون

مراحل جوجه کشی طبیعی در بوقلمون

مراحل جوجه کشی طبیعی در بوقلمون

جوجه کشی طبیعی از بوقلمون ها مورد استقبال بسیاری از پرورش دهندگان نیست و تقریبا روش منسوخ شده ای است ولی از آنجایی هدف ما در اختیار گذاشتن اطلاعات مفید و کارآمد برای شما خوانندگان عزیز است این بار تصمیم گرفته ایم تا جوجه کشی از بوقلمون را به طور کاملا شرح دهیم تا کسانی که مزرعه ایی از این پرنده دارند ولی هنوز موفق به تهیه دستگاه جوجه کشی نشده اند و یا دوست دارند به صورت سنتی از آنها جوجه کشی کنند، اطلاعات جامع و کامل تری در این باره به دست بیاورند.ناگفته نماند که جوجه کشی طبیعی از بوقلمون شاید صرفه اقتصادی نداشته باشد ولی هنوز در برخی از روستاهای کشور اجرا می شود.

همانطور که می دانید بوقلمون ها در اواسط خرداد ماه به صورت غریزی کرچ می شوند که نتیجه شدت ترشح هورمون ها در این پرنده است.

وقتی یک بوقلمون ماده کرچ می شود، دگرگونی هایی در احوالات آنها اتفاق می افتد که به شرح ذیل است:

 • بوقلمون کرچ شده میلی به ترک کردن آشیانه خود ندارد.
 • بیشتر دوست دارد در محیط های تاریک به سر ببرد.
 • دمای بدنش زیاد می شود.
 • پرهای زیر شکمش شروع به ریختن می کند.
 • اگر کسی قصد نزدیک شدن به بوقلمون کرچ شده را داشته باشد صدایی مثل هیس کشیدن از خود در می آورد.
 • میل غذایی اش کمرنگ می شود و بیشتر دوست دارد روی چند تخم بخوابد.

وقتی چنین حالت هایی در بوقلمون های ماده مشاهده کردید مطمئن باشید که آنها از خوابیدن روی 25 الی 30 تخم استقبال خواهند کرد و قادرند به خوبی از آنها مراقبت کنند.

در این قسمت از مقاله شما را پارامترهای لازم برای جمع آوری تخم های نطفه دار بوقلمون آشنا می کنیم.

تخم هایی را جمع آوری کنید که

 1.   اندازه های مناسبی دارند، یعنی شکل غیر طبیعی ندارند، خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک نیستند.
 2. تخم های آلوده به خون گزینه مناسبی برای جوجه کشی نیستند چرا که مبتلا به بیماری مادری است که آن را تولید کرده است.
 3. عدم جمع آوری تخم هایی که پوسته آنها خیلی ضخیم و یا خیلی نازک است.
 4. تخم مولد های جوان و پیر هرگز مناسب جوجه کشی نیستند چون نطفه آنها آنقدر ضعیف است که قبل از رسیدن به دوره هچ تلف خواهند شد.
 5. ذخیره تخم ها در محل هایّی که از قبل ضد عفونی شده اند و منافذ ورود جانوران و حشرات موذی به آنجا مسدود شده است.
 6. رطوبت حاکم در انبار ذخیره تخم های نطفه دار 60 درصد است و دما در حدود 15 الی 17 درجه سانتی گراد تنظیم شده است.
 7. تخم های آلوده به فضولات جزئی پرندگان باید کاملا ضد عفونی شوند. استفاده از گاز فرمالين برای گاز دادن تخم ها کفایت می کند.

حال فرض بر این باشد که بوقلمون های شما کرچ نشده اند. در قسمت بعدی مقاله به راهکارهایی اشاره می کنیم که می تواند در تحریک پذیری بوقلمون ها برای کرچ شدن  موثر باشد.

 • نور جایگاه های پرورشی را کم رنگ کنید.
 • به فکر تدارک آشیانه های گرم و نرم و نیمه تاریک باشید.
 • استفاده از تخم های تاریخ گذشته بوقلمون می تواند برای تحریک پذیری آنها مفید باشد چون ممکن است فرایند کرچ پذیری بوقلمون ها طولانی تر باشد و تخم های تازه دچار ترک خوردگی شوند.
 • کرچ شدن بوقلمون ها بیشتر در اواسط خرداد و اواسط مهر ماه اتفاق می افتد. این ایام را فراموش نکنید.
 • استفاده از عملیات اجباری برای کرچ کردن بوقلمون های ماده.

تخم نطفه داربوقلمونبه این صورت که بعد از ورود بوقلمون به آشیانه ، آرام آرام آن را به روی تخم ها هدایت می کنند و مجبور می کنند تا روی آنها بخوابد. به محض نشستن بوقلمون بر روی تخم ها سبدی را روی سر بوقلمون قرار می دهند به طوری که تمام بدن پرنده را پوشش دهد بعد یک وزنه نسبتا سنگین روی سبد می گذارند تا بوقلمون قادر به بلند شدن نباشد. این کار را به مدت 3 الی 4 روز و تا وقتی که مطمئن شدید بوقلمون کرچ شده است ادامه دهید اما در طول روز به بوقلمون فرصت دهید تا از روی تخم ها بلند شده و تغذیه کند. بعد از 10 دقیقه دوباره با روش قبلی آن را وادار به خوابیدن روی تخم ها کنید.

مطمئن باشید بعد از گذشت چند روز میل غریزی بوقلمون ها برای کرچ شدن مهیا شده است. بعد از برداشتن سبد متوجه خواهید شد که آنها دوست ندارند از روی تخم ها بلند شوند مگر برای خوردن آب و دانه

مدت جوجه کشی از بوقلمون ها 28 روز است. در تمام این مدت خود بوقلمون هر چند ساعت یکبار تخم ها را با نوک اش می چرخانند و به خوبی از آنها مراقبت می کند. استفاده از آب و غذاهای مفید و انرژی زا برای تغذیه بوقلمون های کرچ شده، بسیار ضروری است چون بدن آنها برای تولید گرما و رطوبت کافی به این منابع غذایی احتیاج دارد و نباید برای یافتن آنها از آشیانه دور شود.

کندلینگ در جوجه کشی طبیعی

کندلینگ در جوجه کشی طبیعی

در روز هفتم و هنگام غروب، زمانی که بوقلمون ها برای خوردن غذا از روی تخم ها بلند می شوند، عمل کندلیگ را انجام دهید و تخم های فاقد نطفه را از بین تخم های سالم جدا کنید. سعی کنید سرعت عمل داشته باشید و هر تخمی را که کندلینگ کرده اید علامت گذاری کنید. شاید بازگشت پرنده مادر و خوابیدنش روی تخم ها عمل کندلینگ را به تاخیر بیندازد.

 

جوجه کشی طبیعی در بوقلمون
3.8 (76.47%) 17 votes
دیدگاه‌ها 48

*
*

  راحله پاسخ

  بوقلمون ماکرچ شدوتخم مرغ زیزش قراردادیم پس از۲۱روز جوجه مرغهامتولدشدن اکنون بیش از ۲۹ روز گذشته هنوز ازجابلند نمیشودوجوجه هاراازش جداکردیم وچون تمایل به کرچ شدن دارد آیا مشوددوباره تخم مرغ زیرش قراردهیم؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، دوره جوجه کشی بوقلمون معمولا 28 روز میباشد و طولانی بودن حالت کرچی بوقلمون شما طبیعی است.
   خیر نمی توانید مجددا زیرش تخم قرار دهید. چون به زودی از این حالت خارج خواهد شد.

  یلدا پاسخ

  سلام
  بوقلمون ما تا الان تخم میگذارد یعنی تخم گذاریش قطع نشده چیکار کنیم احتمال داره بوقلمون ما گرچ نشه؟

   Faraj پاسخ

   سلام، بیشتر به نژاد و آب و هوا بستگی داره ولی معمولا در اوایل فصل بهار بوقلمون ها کرچ میشوند. اگر بوقلمون شما رفتار کرچی از خود نشان نمیده و تخم گذاریش قطع نشه کرچ نخواهد شد.

  Majid پاسخ

  با سلام.بوقلمون من یک بار در اردیبهشت ماه کرچ شده و جوجه درآورده آیا دوباره در این سال کرچ میشود؟یا اگر همان طرفند روش چند روز جعبه بذاریم کرچ میشه

   Faraj پاسخ

   با سلام، بله اگر شرایطش رو فراهم کنید مجددا کرچ خواهد شد.

  امیر پاسخ

  سلام آیا بوقلمون های برنز هم کرچ می‌شوند من تعدادی از آن ها را دارم که مدتی است تخم میگزارند اما کرچ نشده اند

   Faraj پاسخ

   با سلام، بله این نژاد نیز کرچ میشه. کرچ شدن بوقلمون به شرایط مختلفی بستگی داره دما، سن پرنده، ، اب و هوای محیط و کیفیت جیره غذایی و چون این پدیده کاملا غریزی است نمی توان به درستی آن را کنترل کرد.

  سپيده مرادي روشناوند پاسخ

  بوقلموم تخماش بازشده ولی چندتاش بازنشده الان ۳۰روز شده عایاتخما بردارم یانه بازمیشه

   Faraj پاسخ

   سلام، ایا نوک زدن یا نه؟ اگر نوک زده باشند می توانید به خروج آنها کمک کنید.

  سپيده مرادي روشناوند پاسخ

  نه نوک نزدن تخما سالمه زیرش هستن چندتا جوجه شده بیرون اومدن ولی چندتادیگه هنوز نه تخما بردارم یا نه باشه زیرش ؟؟
  بوقلمو ازجاش بلندکنم یانه

   Faraj پاسخ

   به نظر می رسد سایر تخم های نطفه دار تلف شدن چون دو روز از زمان هچ آنها گذشته و هنوز آثاری از نوک زدن در پوسته تخم ها مشاهده نشده است. برای سلامت جوجه های متولد شده می تونید تخم هایی که به جوجه تبدیل نشدن رو بردارد. در ابتدا یکیشون رو به آرامی باز کنید و وضعیت جوجه داخل تخم رو بررسی کنید و بر اساس آن برای سایر تخم ها تصمیم بگیرید.

  M...m پاسخ

  امپول برای کرچ شدن هست نام امپول چیه

   Faraj پاسخ

   سلام، خیر آمپول نداره

  سجاد.زمانی پاسخ

  سلام.بوقلمون.من.8عدد.تخم.گذاشت.الان.دیروز.نذاشت.ولی.شب.بدون.پوست.وزرده.گذاشت.چرا.بعد.تخم.نطفه.دار.راچطور.بفهمیم.باچراغ.قوه.میشه

   Faraj پاسخ

   سلام، احتمالا کلسیم بدن پرنده پایین بوده و یا تحت استرس تخم گذاری نموده است. برای فهمیدن نطفه دار بودن تخم ها هم چاره ای جز جوجه کشی نیست و بعد از 7 الی 10 روز جوجه کشی می توان با چراغ قوه در محل تاریک به رشد نطفه پی برد.

  امير پاسخ

  سلام ايا بوقلمون كرچ تخم مرغ رو هم درمياره

   Faraj پاسخ

   با سلام، بلی فقط یک هفته دیرتر باید تخم مرغ زیرش قرار بدهید. یعنی 6 الی 7 روز بعد از قرار دادن تخم های بوقلمون می توان تخم مرغ نطفه دار نیز زیر بوقلمون گذاشت.

  روح الله فتحی پاسخ

  سلام
  میشه تخم بوقلمون رو زیر مرغ کرچ گذاشت؟

   Faraj پاسخ

   سلام، خیر دوره جوجه کشی بوقلمون یک هفته بیشتر از مرغ طول میکشد و در بیشتر موارد مرغ کرچ شده بعد از خروج جوجه مرغ ها دیگر در لانه نمی خوابد.

  خان بابايي پاسخ

  سلام ببخشید ایا بعد از پایان ۲۹روز دوباره بوقلمون شروع به تخم گذاری می‌کند ؟؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، بله ولی کمی طول میکشد.

  علیرضا پاسخ

  آیا بوغلمون میتواند تخم غاز رو به جوجه تبدیل کند
  من الان نزدبک به ۲۵ روز میشه گذاشتم نه رگ زده ودرضمن بوغلمون هر روز یکی رو که داره خراب میشه از لانه بیرون میندازه

   Faraj پاسخ

   سلام، خیر بوقلمون نمی تواند تخم های غاز را هچ کند. این کار یا با دستگاه جوجه کشی و یا با غاز کرچ شده امکان پذیر است. پوسته تخم غاز سفت تر از دیگر تخم هاست و باید آب پاشی شود. در جوجه کشی طبیعی غاز با خیس نمودن پرهای خود این کار را انجام میدهد. در استفاده از دستگاه نیز معمولا بعد از یک هفته تا پایان دوره تخم ها را در ساعاتی مشخص با آب اسپری میکنند.

  No name پاسخ

  سلام من چند تا جوجه بوقلمون گرفتم الان بزرگ شدن و تخم میزارن و اولین بارشون هم است که تخم میزارن آیا میتونم همین تخم بوقلمون ها رو که اولین بارشونه میذارن وقتی کرچ شدن بزارم زیرشون و اینکه چطور بفهمم که بوقلمون ماده میخواد تخم بزارن یعنی وقتش رسیده

   Faraj پاسخ

   سلام، باید تخم ها نطفه دار باشن تا بتونید برای جوجه کشی از آنها استفاده کنید. برای نطفه دار شدن تخم ها هم به ازای هر 5 وجود یک بوقلمون نر سالم در گله الزامی است.
   زمان تخم گذاری آنها معلوم نیست.

  Raoof پاسخ

  سلام من بوقلمون هام2ماهه هستن و جفت شدن و جفتگیری کردن چیکار کنم آیا کرچ یا تخم گزاری خواهد کرد؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، تخمگذاری بوقلمون ها تقریبا در سن7 الی 8 ماهگی اتفاق می افتد. هنوز کمی زود است برای تخمگذاری و کرچ شدن بوقلمون های شما.

  سلیمی پاسخ

  سلام من یه بوقلمون دارم ده تا تخم خودش زیرش هست ولی الان 37روز خوابیده وهیچ خبری نیست چکار کنم؟ آیا برش دارم از رو تخم ها یا بمونه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، 37 روز زمان خیلی طولانی برای جوجه کشی بوقلمون می باشد زیرا کل دوره 28 روز و یا نهایتا 30 روز است. آن تخم ها دیگر به جوجه تبدیل نخواهند شد.

  مهنازج پاسخ

  سلام. بوقلمون ما روی تخماش کرچ بود و تازه بدتیا اورده. ولی توی لانه نه رفته کنار باغ یکجای مخفی زیر بوته ها. الان بازم رو جوجه ها نشسته. ما اطلاعی نداریم چی ببریم بخوره‌ کمی اب د دانه گذاشتیم ولی واقعا اطلاعاتمون کمه چی بدیم بخورن؟ ایا جابجاشون کنیم؟

   f.gh پاسخ

   سلام، باید بوقلمون و جوجه هایش رو به جای امن منتقل کنید. جوجه بوقلمون ها استعداد بسیار پایینی در پیدا کردن و شناختن غذا دارند و باید بهشون کمک بشه. اگر میتونید غذای استارتر مخصوص جوجه بوقلمون تهیه کنید. غذای جوجه ها باید نرم و یا پودری باشد. از نان خشک خرد شده و خیس خورده ، تخم مرغ آب پز و پودر ذرت هم میتونید استفاده کنید. آب تازه هم همیشه در اختیار جوجه ها قرار دهید.

  امید پاسخ

  سلام من جوجه هام الا دو سه ماهه هستن ولی بوقلمونم اصلا وخم نمیزاره واس چی دلیلش چیه؟

   andisheh-admin پاسخ

   سلام
   بوقلمون مادر به طور متوسط سالی دو بار تخم ریزی میکنه ، 3 بار هم دیده شده
   اون 2 3 ماهه ها هم که هیچ تا 7 ماهگی نمیتونن تخم بزارن
   در هر دو مورد باید صبور باشید

  ابوالفضل ق پاسخ

  سلام من یک بوقلمون کرچ دارم که بیشتر روز را روی تخم ها نشسته و روزی یک تخم میذاره صبح ها وقتی میرم سری بهش بزنم میبینم از روی تخم ها بلند شده است و تخم ها هم سرد شده اند آيا تخم هارا هچ میکند؟ باتشکر

   f.gh پاسخ

   سلام، بوقلمون شما کرچ نشده و متأسفانه تحت شرایطی که گفتین تخم ها هچ نخواهند شد. پوقلمون کرچ شده تخمگذاری را متوقف میکند. اگر تمایل به جوجه کشی دارید می تونید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.

  ابوالفضل پاسخ

  چکار کنم وقتی بوقلمونم تخم میذاره کرچ شه؟؟؟؟

   f.gh پاسخ

   سلام، کرچی یک پدیده غریزی است و فقط شما میتونید شرایطش رو برای پرنده مهیا کنید. این فصل بوقلمون ها به ندرت کرچ میشوند. اول فصل بهار زمان مناسبی برای کرچ شدنشون هست.

  M. M پاسخ

  من الان 6 بوقلمون 3و4 ماهه دارم میخواستم بدونم که موقع تخم گذاریشون تمامی بوقلمون های ماده کرچ میشن؟؟؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، خیر ،در ضمن کرچی به نژاد و آب و هوا و ژنتیک پرنده بستگی دارد.

  حسین پاسخ

  سلام من‌سه تا بوقلمون ماده سن‌بالا دارم‌و یک‌بوقلمون‌نر یک ساله الان هر سه تای اون‌ها‌تخم‌میزارن ولی بعضی اوقات میشه که‌پنج‌روز یدونه لی بعضی روز ها تو یه روز سه تا تخم ممکنه بوقلمون‌نر ضعیف باشه واسه جفت‌گیری؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، خیر ربطی به بوقلمون نر نداره. ممکنه به خاطر کمبود نور و یا تغذیه ضعیف باشه. دما هم تأثیر گذاره.

  محمد پاسخ

  من یک بوقلمون ماده دارم تقریبا۶ماهش هست ایا بهار تخم میزاره

   f.gh پاسخ

   با سلام بله معمولا بوقلمون ها از 7 ماهگی به بعد تخمگذاری میکنند.

  محمد پاسخ

  سلام ایا وقتی که بوقلمون ماده کرچ شد میخواد بوقلمون نر رو جدا کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله بهتره بوقلمون کرچ شده تنها باشه و حیوان دیگری اذیتش نکنه چون اگه بترسه احتمالا از حالت کرچی بیرون میاد.

  حسین پاسخ

  سلام
  ایا همه نژاد های بوقلمون کرچ میشن ؟من یه چن تا جوجه از پرنده فروشی گفتم و الان بزرگ شدن میخام بدونم ک کرچ میشن یا ن.

   f.gh پاسخ

   با سلام، کرچ شدن بوقلمون به تغذیه و آب و هوا هم بستگی داره برخی نژادها مثل ناراگنست، بوربون قرمز، رویال پالم و بوقلمون سفید (Midget White) استعداد خوبی در جوجه آوری و کرچ شدن دارند.