معرفی بلدرچین نژاد ژاپنی

بلدرچین ها پرندگانی مهاجر  هستند که گونه ها و نژادهای متفاوتی از آنها در طبیعت وحشی کشورهایی چون کانادا، آمریکا، چین، پاناما، مکزیک و بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی  پراکنده شده است. این پرنده ها از نظر ژنتیکی، با یکدیگر شباهت های بسیاری دارند مثلا دوره بلوغ کوتاه مدت، تخمگذاری، دوران جوجه گیری از آنها باهم برابر است و فقط از نظر ظاهری  باهم تفاوت دارند و علت آن به خاطر شرایط زیست محیطی و منطقه جغرافیایی است که در آن زندگی می کنند.

جانورشناسان تا به امروز نزدیک به 130 گونه و نژادهای مختلف بلدرچین ها را شناسایی کرده اند که البته بسیاری از آنها به دلیل شکارهای غیرقانونی و بی رویه شکارچیان منقرض شده و در برخی از نژاد بلدرچین ها هم  اصلاح هایی صورت گرفته تا اهلی شوند. تخم و گوشت نژادهای اهلی شده جایگاه ویژه ای در سبد غذایی مصرف کنندگان پیدا کرده و طرفداران بسیاری دارد از این رو در ایران و سراسر دنیا پرورش دهندگان زیادی هستند که در شغل نگهداری و پرورش بلدرچین های گوشتی و تخمگذار متمرکز شده اند.

ویژگی های ظاهر بلدرچین ژاپنی

ویژگی های ظاهر بلدرچین ژاپنی

طول تقریبی این نژاد از بلدرچین ها به 20 سانتی متر می رسد . بلدرچین های نر وزنی در حدود 90 الی 110 گرم دارند و ماده ها 90 تا 120 گرم است و به راحتی قادرند تا در مسافت های طولانی پرواز کنند.

پرهای این پرنده به رنگ قهوه ای است که بسته به منطقه جغرافیایی روشن تر و یا تیره تر است . در لابه لای پرهای قهوه ایی بلدرچین ، پرهای سفید رنگی هم وجود دارد که  در ظاهر، پوشش بدنی آنها را خالدار نشان می دهد. پرهای قسمت سینه پرنده نر، قهوه ای متمایل به قرمز است و یک نوار سفید رنگ در بالای چشم های این پرنده خودنمایی می کند که در واقع وجه تمایز او با سایر نژادهاست. رنگ پرهای ماده کمی روشن تر است چون کمک می کند تا به راحتی خود را در لابه لای سنگ ها و صخره ها استتار کند و از چشم دشمنان مخفی بماند.

بلدرچین ژاپنی یکی از نژادهای برتر دو منظوره است که نه تنها گوشت خوشمزه و بسیار مفیدی دارد بلکه به عنوان یک نژاد تخمگذار هم شناخته شده است. خاستگاه بلدرچین های ژاپنی به آسیای شرقی بر می گردد ولی به خاطر مهاجرت هایی که به شمال مغولستان، چین، ژاپن، سیبری و کره شمالی و جنوبی، ویتنام، لائوس و تایلند داشته اند، گونه های آنها، در این کشورها هم پراکنده شد.

ویژگی های بلدرچین ژاپنی

ویژگی های بلدرچین ژاپنی

  • آنها قادرند خود را با هر نوع شرایط زیست محیطی به خوبی وفق دهند.
  • بلدرچین های ژاپنی ، جزو آن دسته از پرندگانی هستند که مقاومت بدن شان در برابر بیماری بالاست و پرورش دهندگان مجبور به خوراندن انواع  واکسن و آنتی بیوتیک ها به آنها نیستند.
  • آنها تخمگذاران خوبی هستند و قادرند هر روز  بدون باور شدن از طرف جنس نر تخم های بی نطفه بگذارند.
  • در صورت بارور بودن تخم ها بعد از 17 روز، جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند.
  • هر جوجه بلدرچین در سن 20 روزگی قدرت پرواز دارد و در 45 الی 50 روزگی به بلوغ کامل می رسد.
  • در برابر گرسنگی دچار تنش های عصبی می شوند و باید مراقب تغذیه آنها باشید.
  • بلدرچین های ژاپنی از حشرات، خزندگان کوچک،  انواع بذرها و دانه های گیاهان تغذیه می کنند حتی پلت ها و ارزن های آماده مناسبترین و ارزانترین منبع غذایی برای آنهاست.
  • تخم بلدرچین  با وجود اینکه بسیار کوچک است ولی سرشار از انواع پروتئین ، ویتامین ، فسفر، کلسیم و مواد معدنی است حتی ارزش غذایی آن به خاطر دارا بودن مواد غنی، چندین برابر از یک تخم مرغ معمولی است
  • گوشت بلدرچین از نظر غذایی خواص بسیار ارزشمندی دارد چون فاقد چربی و کلسترول است و مصرف آن برای بهبود رشد کودکان و تقویت قوای جسمی سالخوردگان  توصیه می شود.

معرفی بلدرچین نژاد ژاپنی
5 (100%) 1 vote
دیدگاه‌ها 0

*
*