پرورش نژاد بلدرچین تخمگذار

پرورش نژاد بلدرچین تخمگذار

مراحل پرورش نژاد بلدرچین تخمگذار

از مهمترین نژادهای تخمگذار بلدرچین که در ایران قابل توجه بسیاری از پرورش دهندگان است، نژاد ژاپنی و معمولی است. افرادی که وارد این حرفه شده اند به خوبی از کسب و کار و درآمدزایی پرورش این نژادهای تخمگذار باخبرند چرا که دوره بازدهی و پرورش این پرنده ها کوتاه مدت است و اگر بتوانند بازاریابی خوبی در زمینه فروش تخم ها داشته باشند بعد از چند دوره، سود قابل توجهی را برداشت خواهند کرد.

در این مقاله روش های پرورش بلدرچین تخمگذار را مورد بررسی قرار می دهیم و تمامی مواردی که آن را به عنوان یک کار اقتصادی موفق معرفی می کند، ارزیابی خواهیم کرد.

بلدرچین تخمگذار را، به دو روش می توان پرورش داد

 • خریداری تخم های نطفه دار و جوجه گیری از آنها با استفاده از ماشین های جوجه کشی
 • خریداری جوجه های یکروزه

کسانی که در ابتدای شروع این حرفه هستند، بهتر است روش دوم را انتخاب کنند یعنی ابتدای کار، چند قطعه جوجه بلدرچین یک روزه خریداری کنند تا به صورت تجربی با شرایط کار، روش نگهداری، تغذیه و بسیاری از موارد دیگر آشنا شوند.

سوالی که در این میان مطرح می شود این است که آیا پرورش جوجه بلدرچین تخم گذار می تواند به عنوان یک شغل سودآور  مورد توجه قرار بگیرد؟

جواب من به این سوال کاملا مثبت است ولی برای شفاف سازی، اجازه بدهید سوال شما را با بیان چند حقیقت درباره پرورش بلدرچین پاسخگو باشم.

بلدرچین ها جزو پرندگانی هستند که

بلدرچین ها جزو پرندگانی هستند که

 1. به سرعت رشد می کنند و در سن 45 روزگی بدون جفتگیری با پرنده نر قادر به تخمگذاری هستند.
 2. اگر تغذیه مناسبی داشته باشند، دوران بلوغ کوتاه تری خواهند داشت و می توانند در سن دو ماهگی با جنس نر جفتگیری کنند و تخم های نطفه دار بگذارند.
 3. توانایی تولید تخم به صورت روزانه از ویژگی های بلدرچین تخمگذار است. یک بلدرچین ماده در طول سال 260 عدد تخم می گذارد.
 4. دوره جوجه کشی از آنها کوتاه مدت است. هفده روز واقعا زمان کمی است تا تخم های نطفه دار به جوجه تبدیل شوند.
 5. مکانیزیم دفاعی بدن آنها در برابر انواع بیماری های شایع بسیار مقاوم است. اگر تغذیه، واکسیناسیون و بهداشت محل پرورشی، شرایط مثبتی داشته باشند، می توان گفت که بلدرچین ها به ندرت دچار بیماری خواهند شد.
 6. بازگشت سرمایه بعد از چند دوره کوتاه مدت.
 7. امروزه تخم و گوشت بلدرچین مورد توجه بسیاری از مصرف کنندگان قرار گرفته  است از این رو بازار عرضه و تقاضا برای تخم و گوشت این پرنده، همیشه داغ است و   جایگاه ویژه ای دارد.

پس دلیلی وجود ندارد که شما را از شروع کار بترسانیم چرا که هدف های بزرگ با اعتماد به نفس و باورهای شما جوانه می زند و طولی نمی کشد که با تکنیک ها و روش های مناسب تری برای ادامه راه تلاش خواهید کرد فقط کافی است از همان ابتدا  گله های پرورشی خودتان را به خوبی مدیریت کنید تا معدود مشکلاتی هم که درباره پرورش و نگهداری از آنها وجود دارد به حداقل برساند.

پارامترهای لازم برای نگهداری و پرورش جوجه بلدرچین های یک روزه

پرورش جوجه بلدرچین های یک روزه

توجه داشته باشید که وقتی جوجه ها از دستگاه جوجه کشی بیرون می آیند، از نظر جسمی شرایط حساس تری خواهند داشت پس سعی کنید:

 1.  قبل از ورود جوجه بلدرچین های یک روزه، محل پرورش آنها را تمیز و ضدعفونی کنید.
 2. میزان دمای سالن پرورشی در روز های اول باید بین 35 الی 33 درجه سانتی گراد باشد تا جوجه ها دچار شک دمایی نشوند.
 3. مناسب ترین جا برای نگهداری از آنها قفس است چون شرایط بهداشتی بستر طوری است که،  در صورت سهل انگاری پرورش دهندگان، جوجه ها برای دچار شدن به بیماری بسیار مستعد خواهند بود.
 4. اگر آنها را در بستر پرورش دهید مراقب نظافت ظرفهای آبخوری و دانخوری آنها باشید. ظرف های آبخوری را هر روز تمیز و ضدعفونی کنید و آب تازه در اختیار جوجه بلدرچین ها بگذارید.
 5. غذایی که در اختیار جوجه بلدرچین ها می گذارید باید از نظر مواد معدنی، کلسیم، کربوهیدراتها، انواع ویتامین، پروتئین، فسفر و بسیاری از مکمل های غذایی دیگر غنی باشد. هر گونه سوء تغذیه در آنها باعث عدم رشد ، لاغری، عقب ماندگی و در نهایت منجر به بیماری و مرگ آنها خواهد شد.
 6. اندازه غذا را رعایت کنید  یعنی آنقدر زیاد نباشد که در اثر نوک زدن جوجه ها به زمین ریخته شود. ظرف های دانخوری را هر چند روز یکبار تمیز و ضدعفونی کنید.
 7. از آنجایی که دوره نگهداری از جوجه بلدرچین ها تا رسیدن به بلوغ کوتاه است پس غذای آنها را در جاهای مرطوب انبار نکنید.  وجود قارچ های باکتریایی و کپک های بیماری زا در بین غذاهای انبار شده ممکن است به زندگی آنها خاتمه دهد.
 8. جیره آغازین تا چهار هفته اول باید حاوی 25 الی 27 درصد پروتئین باشد و 2.500 الی 2.750 کیلو کالری انرژی داشته باشد.
 9. به هیچ عنوان جوجه های یک روزه را در بین جوجه های بزرگتر رها نکنید چون ممکن است جوجه های یکروزه ، به میکروارگانیسم های بیماری زا در بین جوجه های بزرگتر حساس شوند که نتیجه ای به غیر از بیماری و تلف شدن نخواهد داشت.
 10. بعد از ورود جوجه ها به داخل سالن  تا دو هفته خاموشی نداشته باشید. آنها به نوری برابر با 60 الی 70 لوکس احتیاج دارند. برای عادت دادن آنها به تاریکی یک ساعت در طول روز کفایت می کند. از هفته سوم ، هر روز ساعت های خاموشی را افزایش دهید تا به 12 ساعت و 10 لوکس برسد.
 11. جوجه بلدرچین ها عادت غذا خوردن را بلد نیستند حدالامکان سعی کنید با رها کردن چند جوجه بزرگتر در بین شان ، آنها را به آداب غذا خوردن عادت دهید.
 12. از ورود حشرات و جانوران موذی و حتی پرندگان مزاحم و افراد متفرقه به داخل سالن های نگهداری جوجه بلدرچین ها، خودداری کنید. چون دچار ترس و استرس می شوند.
 13. جوجه بلدرچین ها بعد از سومین روز باید در برابر برخی از بیماری ها واکسینه شوند که معمولا از طریق اسپری کردن ، ریختن قطره در چشم شان و یا به صورت خوراکی به آب آشامیدنی آنها اضافه می شود. همه این روش ها، به شما کمک می کند تا آنها را در برابر بیماری های مخصوص بلدرچین ها واکسینه کنید.
پرورش نژاد بلدرچین تخمگذار
4 (80%) 4 votes
دیدگاه‌ها 0

*
*