مقالات گرمایشی

چگونه سالن آتش نشانی را گرم کنیم ؟

چگونه سالن آتش نشانی را گرم کنیم؟ - اندیشه سبز

روش های مختلفی برای ایجاد گرمایش در سالن های آتش نشانی وجود دارد که بسته به مساحت سالن و همینطور درب های ورودی و خروجی میتوان بهترین روش را انتخاب کرد. در این پست از اندیشه سبز بهترین سیستم های گرمایش سالن های آتش نشانی را معرفی کرده ایم و فاکتورهای تاثیر گذار در انتخاب این سیستم را بیان نموده ایم.

بخاری برقی تابشی صنعتی اندیشه سبز
بخاری برقی تابشی صنعتی اندیشه سبز
» هیتر صنعتی تابشی با راندمان بالا و مصرف بهینه
» تولید گرمای پاک لحظه ای و تابشی
» قابلیت اتصال به سقف و عدم اشغال فضا
قیمت : 11,500,000 تومان

انواع روش های گرمایش سالن‌ آتش‌نشانی

با در نظر گیری استانداردهای گرمایش سالن آتش نشانی،می‌توان از روش‌های مختلفی برای ایجاد گرما استفاده کرد. با این حال برای آشنایی هرچه بهتر با این روش‌ها، در ادامه به صورت مفصل هر کدام از آن‌ها را بررسی کرده‌ایم.

با استفاده از هیتر تابشی

هیترهای تابشی سقفی آتش‌نشانی که از اشعه مادون قرمز برای گرم کردن بهره می‌برند؛ یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای استفاده به عنوان سیستم گرمایشی جهت تامین گرما به صورت نقطه ای در سالن آتش‌نشانی هستند.

سوخت این نوع هیترها معمولا از برق یا گاز تامین می‌شود و در قسمت‌های مختلف سقف قابل نصب هستند‌. در واقع این هیترها در یک تابش مستقیم به خوبی رطوبت تجهیزات و ماشین‌های آتش‌نشانی را خشک می‌کنند.

از آنجایی که هدر رفت گرما هنگام باز شدن درهای سالن آتش نشانی بالا است؛ تامین گرمای محیط به سختی انجام میگیرد ، بدین منظور استفاده از هیترهای تابشی که به صورت نقطه ای اجسام را گرم میکنند گزینه ای مناسب به نظر می آید.

نکته: برای عملکرد هر چه بهتر وسیله گرمایشی باید حتما هنگام نصب آن، به متراژ سالن و همچنين دریچه‌های ورود و خروج هوای سرد توجه کنید. در نهایت با رعایت دستورالعمل‌های ایمنی، می‌توان هیترهای تابشی سقفی را نصب کرد.

از طریق سیستم گرمایش از کف

از طریق سیستم گرمایش از کف - اندیشه سبز

یکی دیگر از انواع شیوه‌های گرم کردن سالن آتش‌نشانی، استفاده از سیستم گرمایشی کف سالن است. 

در این روش با استفاده از لوله‌های حامل آب گرم در کف سالن و همچنين یک ترموستات تنظیم دما، سالن به مرور گرم می‌شود.

بدین روش ، ترموستات تعبیه شده دمای مورد نیاز سالن برای گرم شدن را برآورد می‌کند و سپس گرمای لازم برای تنظیم دمای سالن از کف سالن به روش همرفتی به سمت بالا می‌رود.

نکته: در نصب این سیستم ها ، توجه به محل قرار گیری لوله ها بسیار مهم می باشد. بهتر است مکانهایی که اجسام سنگین آتش نشانی در آنها قرار دارند لوله کشی صورت نگیرد چراکه فشار بالا خطر آسیب به لوله ها را افزایش میدهد.
بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بهترین سیستم گرمایش سالن ورزشی بر روی لینک مقابل کلیک کنید، سیستم گرمایشی مناسب برای سالن ورزشی.

استفاده از هیترهای کابینتی

هیترهای کابینتی انواع مختلفی دارند که در این میان میتوان به هیتر کابینتی گازی، گازوئیلی، دوگانه سوز  اشاره کرد. هر سه مورد نام برده شده دارای عملکردی مشابه هستند که هنگام استفاده از آنها به هیچ وجه افت دما را در سالن آتش نشانی مشاهده نخواهید کرد. این هیترهای کابینتی از مزایای مختلفی برخوردارند که در این میان میتوان به بازدهی حرارتی بالا، عملکرد قدرتمند در انتقال انرژی به تمامی نقاط سالن و … اشاره کرد.

بخاری برقی فن دار

بخاری های برقی فن دار گزینه دیگری برای تامین گرمایش سالن آتش نشانی هستند که گرمایی پاک بدون آلاینده در محیط ایجاد می کنند. به کمک فن های دمنده ای که در این هیترها وجود دارد انتقال گرما به سرعت و در سطح وسیع صورت می گیرد. به طور کلی این سیستم گرمایشی از سیستم امنیتی مناسبی برای جلوگیری از وقوع حادثه برخوردار است زیرا با افزایش غیر عادی دمای کابین المنت ها را خاموش میکند.

بهینه ترین روش برای تامین گرمایش سالن‌ آتش‌نشانی

بنا بر نتیجه گیری‌ انجام شده، می‌توان گفت که هیترهای تابشی سقفی از جمله بهترین وسایل گرمایشی هستند که می‌توان از آن در سالن‌های آتش نشانی  استفاده کرد. البته دلیل کاربردی بودن این هیترها عدم نیاز آن‌ها به فضای زیاد برای نصب کردن و همچنین نداشتن صدا و لرزش در هنگام کار است.

بهینه ترین روش برای تامین گرمایش سالن‌ آتش‌نشانی - اندیشه سبز

در واقع بخش‌های مختلف آتش‌نشانی باید مجهز به انباری و پارکینگ باشند و به همین خاطر جاگیر نبودن هیترهای تابشی سقفی یک امتیاز مثبت است. از طرف دیگر، با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان در سریع‌ترین زمان ممکن سالن آتش‌نشانی را گرم کرد. همچنین، این هیترها برای استفاده در اکثر سالن‌ها با هر ابعادی مناسب هستند و از هر لحاظ ایمن سازی شده‌اند.

البته در نهایت برای نصب هیترهای تابشی سقفی هم باید به عواملی از جمله متراژ سالن، تعداد و جایگاه درب و پنجره‌ها، بودجه و سایر موارد هم توجه کرد.

بیشتر بدانید : برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نصب تجهیزات گرمایشی در سالن آتش نشانی بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نحوه نصب هیتر تابشی

مزیت‌ استفاده از هیتر تابشی 

به طور کلی هیترهای تابشی مزایای بسیار زیادی به عنوان وسیله گرمایشی سالن آتش‌نشانی دارند که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • کمترین میزان اتلاف گرما با بالاترین بازدهی
  • نیازمند نبودن به هوای محیطی
  • نداشتن صدا و لرزش
  • مصرف انرژی بهینه
  • انتقال گرما با سرعت بیشتر
  • تامین گرمایش اجسام و تجهیزات آتش نشانی به صورت نقطه ای

استانداردهای ایمنی گرمایش سالن آتش‌نشانی

رعایت استانداردهای ایمنی هنگام تامین گرمایش سالن آتش‌نشانی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ در ادامه به همه این استانداردها پرداخته‌ایم.

  • جلوگیری از وقوع هرگونه انفجار، آتش سوزی یا خطرات احتمالی با انتخاب سیستم گرمایشی مناسب
  • نصب دستگاه تهویه در سالن
  • استفاده از تجهیزات استاندارد گرمایشی

سخن پایانی

به طور کلی ایمنی گرمایش سالن آتش نشانی در کنار تامین گرمای لازم برای نگهداری از تجهیزات اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین باید سیستم و تجهیزاتی را انتخاب کرد که دارای استانداردهای لازم باشد و همچنین باعث حوادث غیرمترقبه نشود. استفاده از دستگاه هیتر تابشی سقفی یکی از بهترین و بی خطر‌ترین روش‌های ممکن برای گرمایش سالن است که امروزه مزایای فراوانی از جمله نصب و راه اندازی آسان را به همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.