شیردوش سیار دام | خرید مستقیم از کارخانه | گاو ، گوسفند ، بز | برقی و قابل حمل

شیردوش سیار ابزاری برای شیردوشی سریع و اتوماتیک از دام می باشد. شیردوش های سیار به صورت اختصاصی برای دام های مختلف تولید میشوند و علاوه بر اینکه سرعت شیردوشی را به میزان قابل توجه افزایش میدهند در کاهش استرس دام نیز تاثیرگذار می باشند.

شیردوش گوسفند 4 واحد

21,500,000 تومان25,500,000 تومانخرید و توضیحات

شیردوش بز 4 واحد

21,500,000 تومان25,500,000 تومانخرید و توضیحات

شیردوش گاو 4 واحد

49,500,000 تومان52,500,000 تومانخرید و توضیحات

شیردوش گوسفند 1 و 2 واحد

19,600,000 تومان24,500,000 تومانخرید و توضیحات

شیردوش گاو 2 واحد

21,000,000 تومان22,000,000 تومانخرید و توضیحات

شیردوش بز 1 و 2 واحد

19,600,000 تومان24,500,000 تومانخرید و توضیحات

شیردوش گاو 1 واحد

19,700,000 تومان20,000,000 تومانخرید و توضیحات

شیردوش سیار چیست ؟

شیردوش های دام به دو صورت سیار و ثابت طراحی و تولید میشوند. نمونه های ثابت در دامداری های بزرگ که جایگاه مشخصی برای شیردوشی دارند قرار داده میشوند و پس از اتصال لاینر ها به دام، شیردوشی شروع شده و تمامی شیرهای دوشیده شده در یک تانک مرکزی جمع آوری میشوند.

شیردوش سیار چیست ؟ - اندیشه سبز

شیردوش سیار برخلاف شیردوش های ثابت ابعاد بزرگی ندارند و به راحتی قابل حمل می باشند. این نوع از شیردوش ها برای شیردوشی از تعداد کم دام یا حتی در دامداری های کوچک بسیار کاربردی می باشند.

دستگاه شیردوش سیار امکان تولید برای شیردوشی یک دام ، 2 دام و حداکثر تا 4 دام را به صورت همزمان دارد. طراحی و نوع تجهیزات بکار رفته در این شیردوش ها بستگی به تولید کننده دارد و در برخی از موارد استفاده از تکنولوژی های جدید سبب افزایش امکانات تجهیزات مربوطه میشود.

انواع شیردوش سیار دام :

انواع شیردوش سیار دام - اندیشه سبز

شیردوش های سیار دامی از نظر نوع انرژی مصرفی به دو دسته ی شیردوش های برقی و دستی دسته بندی میشوند :

– برقی : شیردوش های برقی سیار با استفاده از برق تک فاز شهری امکان شیردوشی را فراهم میکنند. در نمونه شیردوش های برقی که برای 4 دام طراحی میشوند، امکان سفارش دستگاه به صورت سه فاز نیز وجود دارد. شیردوش برقی دارای موتور و پمپ می باشد که عملیات مربوط به مکش شیر را مدیریت میکنند.

– دستی : در شیردوش دستی، هیچ وسیله برقی وجود نداردو فقط با استفاده از اهرم مخصوص، عمل مکش هوا انجام شده و شیر دوشیده میشود.

انواع دستگاه شیر دوش بر اساس دام :

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، شیردوش ها برای هر دام به صورت مجزا طراحی میشوند. چند عامل مهم در این طراحی وجود دارد که در زیر به آنها اشاره میکنیم.

انواع دستگاه شیر دوش بر اساس دام - اندیشه سبز

– اندازه پستان و طراحی لاینر : یکی از مهمترین موارد اندازه ی پستان دام می باشد. با توجه به این مورد شیردوش های گاوی دارای لاینرهایی بزرگتر و بلندتر از شیردوش های گوسفند و بز می باشند.

– تعداد پستان برای شیردوشی : تعداد خروجی های پستان دام از دیگر مواردی می باشد که در طراحی شیردوش اهمیت دارد. برای مثال در گاو ، از 4 لاینر برای شیردوشی استفاده میشود، در حالی که در بز و گوسفند از 2 لاینر استفاده میشود.

شیردوش گاو :

شیردوش گاو به صورت اختصاصی برای شیردوشی از گاو طراحی و تولید میشوند. این شیردوش ها دارای 4 لاینر می باشند که به پستان دام متصل میشود. شیردوش های گاوی که به انها گاودوش نیز می گویند در 3 مدل تک واحد ، دو واحد و چهار واحد طراحی و تولید میشوند. منظور از تعداد واحد های شیردوش ، امکان شیردوشی همزمان از دام را مشخص میکند ، شیردوش 2 واحد ، توانایی شیردوشی همزمان از 2 گاو را در لحظه دارد.

شیردوش گوسفند :

شیردوش گوسفند دارای 2 لاینر می باشد که به صورت اختصاصی برای شیردوشی از گوسفند طراحی میشود. این شیردوش ها نیز در 3 مدل تک واحد، دو واحد و 4 واحد طراحی و تولید میشوند که نمونه 2 واحد عمومیت بیشتری دارد.

شیردوش بز :

شیردوشی بز شباهت بسیاری به شیردوش گوسفند دارد با این تفاوت که لاینر و همینطور پولستار در آن با نمونه گوسفندی متفاوت می باشد.

شیردوش شتر :

شیردوش برای شیردوشی از شتر نیز وجود دارد که دارای لاینرهای بزرگتری بوده و از سویی دیگر پولساتور ان نیز دارای ضریب متفاوت نسبت به گاو می باشد.

تجهیزات دستگاه شیردوش :

دستگاه های شیردوشی قطعات مختلفی دارند که بسته به طراحی و سازنده ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. قطعات نام برده در این بخش مربوط به شیردوش های عرضه شده توسط اندیشه سبز می باشد :

– موتور :

موتور نیروی لازم برای عملکرد پمپ را فراهم میکند و از این رو کیفیت و میزان قدرت آن اهمیت بسیاری دارد. از سویی دیگر صدای موتور نباید از میزان مشخصی بالاتر باشد که سبب ایجاد استرس در دام شود. اندیشه سبز از موتورهایی با برندهای شناخته شده و طراحی مخصوص برای شیردوش های دامی خود استفاده کرده است که عملکردی کم صدا همراه با مصرف انرژی کنترل شده دارند.

موتور دستگاه شیر دوش - اندیشه سبز

– پمپ :

پمپ شیردوش ها به موتور متصل است و با استفاده از موتور توان لازم برای شیردوشی را فراهم میکند. پمپ در شیردوش های سیار یکی از مهمترین قطعات می باشد و ایجاد اختلال در آن میتواند سبب ایجاد آسیب در دام نیز شود. از این رو در اندیشه سبز از بهترین پمپ های ایرانی در شیردوش های خود استفاده کرده است که علمکرد بسیار خوبی از خود نشان میدهند.

– تراپ :

اندیشه سبز بر روی تمامی شیردوش های برقی خود قطعه ای به نام تراپ قرار داده است. تراپ به صورت اختصاصی به جهت جلوگیری از وارد شدن اتفاقی شیر به داخل پمپ و آسیب به آن طراحی و تولید شده است. هوای فشرده ابتدا توسط پمپ وارد تراپ میشود و سپس از طریق تراپ یک خروجی به مخزن و یک خروجی به پولساتور ارسال میشود. اگر به هر دلیل شیر با هوای فشرده قاطی شود ، ابتدا وارد این قسمت میشود و دیگر وارد پمپ نخواهد شد.

تراپ شیر دوشی - اندیشه سبز

– پولساتور :

پولساتور یا نبض زن ، قطعی مهم در شیردوش دامی است که هوای فشرده پمپ را با توجه به ضربان قلب دام تنظیم کرده و عمل شیردوشی با توجه به این تنظیم انجام میگیرد.

پولساتور ها در انواع برقی و بادی طراحی و تولید میشوند . انتخاب نوع برقی و بادی (پنوماتیکی) بستگی به نوع دام نیز دارد ، چرا که در برخی از دامها ممکن است دام با پولساتور برقی شیردوشی را انجام ندهد و نیاز به پولساتور بادی باشد. همچنین پولساتور ها یک عدد مشخص دارند که برای مشخص کردن نسبت میزان شیردوشی و استراحت لاینر در زمان شیروشی از آن استفاده میشود.

پولساتور دستگاه شیر دوشی - اندیشه سبز

برای مثال عدد 60/40 که بیشتر برای گاو مورد استفاده قرار میگیرد، نشان دهنده ی این است که لاینر در هر سیکل کاری ، 60 درصد زمان خود را برای شیردوشی و 40 درصد زمان را برای استراحت صرف کرده است.

این اعداد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند چرا که عدم توجه به استاندارد ضربان قلبی دام و انتخاب نمونه ای نامناسب برای آن دام، اولا سبب کاهش قابل ملاحظه ی راندمان دستگاه شده و از سویی دیگر سبب آسیب به پستان دام میشود.

خوشه کامل شیردوش :

خوشه شامل خرچنگی، لاینر و شل می شود :

خرچنگی شیردوش :

خرچنگی از دیگر قسمت های مهم در شیردوش می باشد. این قسمت از یک سو ورودی هوای فشرده می باشد و از سویی دیگر نیز ورودی و خروجی شیر به ان متصل می باشد.

خرچنگی شیردوش - اندیشه سبز

لاینر :

لاینر قسمتی است که به صورت مستقیم به پستان دام متصل میشود و از این رو اهمیت بسیار بالایی دارد چرا که تنها قسمتی است که مستقیما با دام در ارتباط است. استفاده از قطعات باکیفیت در این قسمت می تواند در خروجی شیر و همینطور سالم نگهداشتن پستان دام تاثیر بسزایی بگذارد.

شل شیردوش :

شل بر روی لاینر قرار دارد. این قسمت برای ایجاد عمل خلع و چفت شدن لاینر ها استفاده میشود.لاینر در داخل شل قرار میگیرد ، هوا از طریق لوله های خروجی از خرچنگی وارد شل میشود و عمل ایجاد و آزادسازی خلاء توسط این قسمت انجام میگیرد.

شل شیردوش - اندیشه سبز

شل امکان تولید از جنس استیل و پلیمری را دارا می باشد. نکته مهم در مورد جنس و شکل شل ، توجه به وزن و همینطور کیفیت شل می باشد. شل به هیچ وجه نباید از استانداردهای موجود برای دام ، سنگین تر باشد چرا که سبب اسیب به پستان دام میشود. از سویی دیگر به هیچ وجه نباید دچار زنگ زدگی شود و در آن باید از استیل نگیر استفاده شود. نمونه های پلاستیکی نیز به هیچ وجه نباید دچار شکستگی شوند چراکه به صورت مستقیم در کاهش راندمان شیردوشی موثر بوده و ممکن است سبب اسیب به پستان دام شوند.

مخزن شیردوش :

مخزن به منظور نگهداری از شیرهای دوشیده شده مورد استفاده قرار میگیرد. بسته به ظرفیت شیردوش امکان استفاده از مخزن های 20 لیتری تا 60 لیتری وجود دارد. در جنس مخزن سعی میشود از استیل یا آلومینیوم استفاده شود تا مقاومت بالایی در مقابل زنگ زدگی داشته باشد و آلودگی وارد این قسمت نشود.

مخزن شیردوش - اندیشه سبز

درب مخزن باید یک ورودی هوا و یک یا چند ورودی شیر داشته باشد. وجود ورودی هوا به منظور ایجاد حالت خلاء در درب بسیار ضروری است. از سویی دیگر درب مخزن باید واشر مناسب نیز داشته باشد تا هوا به هیچ وجه از آن خارج نشود.

شاسی و حمل آسان شیردوش :

به منظور حمل آسان شیر دوش، قطعات بر روی یک شاسی قرار داده میشوند. اصول کار چنین است که یک سمت این قطعه دارای چرخ و قسمت دیگر دارای پایه می باشد تا شیردوش با استحکام بالایی در جای خود قرار گیرد و زمان شیردوشی حرکت نکند . از سویی دیگر استفاده از چرخ سبب حمل و نقل آسان شیردوش خواهد شد.

شاسی و حمل آسان شیر دوش - اندیشه سبز

مزایای استفاده از شیردوش دام به جای شیردوشی دستی :

شیردوشی سنتی از دام ، هزاران سال پیش با شروع پرورش این حیوانات بوجود آمده است و نسل به نسل تجریبات شیردوشی استاندارد منتقل شده است. شیردوش های برقی که در سال های اخیر مورد استفاده قرار میگیرند، با بهره گیری از همین تجربیات طراحی و تولید میشوند و استاندارد خاصی را پیروی میکنند.

مزایای استفاده از شیردوش دام به جای شیردوشی دستی - اندیشه سبز

سرعت شیردوشی ، تعداد دام ، اندازه ی لاینرها برای هر دام و … از جمله مهمترین مواردی می باشد که در این شیردوش ها در نظر گرفته شده است. از جمله مزایای این شیردوش ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

– شیردوشی سریع : این نوع از شیردوش ها نسبت به شیردوشی با دست سرعت بسیار بالاتری دارند.

– شیردوشی با ریتم مشخص : ریتم شیردوشی در دستگاه های برقی ، به صورت تنظیم شده می باشد و در این مدل سرعت شیردوشی یا فاصله ی بین دو بار شیردوشی به مقدار مشخصی تنظیم میشود. از این رو هیچ استرسی ناشی از تغییر در سرعت شیردوشی یا تغییر در فشار وارده به پستان دام در زمان شیردوشی ایجاد نخواهد شد.

– عدم آسیب به پستان دام : در شیردوشی دستی امکان ایجاد فشار زیاد به پستان و در نتیجه آسیب دیدن آن وجود دارد. در شیردوش های برقی میزان فشار تنظیم میشود و هیچ اسیبی به دام وارد نخواهد شد.

– رعایت بهداشت : از دیگر مواردی که در شیردوش های برقی بسیار مهم است، رعایت بهداشت می باشد. پیش ازشیردوشی با این دستگاه ها عمل ضدعفونی کردن پستان انجام میشود و با توجه به اینکه مخزن دور از دام قرار دارد و به صورت کامل وکیوم است، هیچ آلودگی ای در زمان شیردوشی وارد شیر دوشیده شده نخواهد شد.

– امکان شیردوشی همزمان : از دیگر مزایای شیردوش های برقی، امکان شیردوشی همزمان از چند دام می باشد. با این ویژگی سرعت شیردوشی نیز افزایش می یابد و زمان و هزینه ی اضافی برای شیردوشی دام ها به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

اصول استفاده از شیردوش سیار :

در استفاده از شیردوش های سیار رعایت برخی اصول اهمیت فراوانی دارد که از آنجمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

– پیش از شیردوشی دستگاه را چک کنید : این چک کردن شامل بستن درب و خروجی تراپ، کنترل فشار پمپ و … می باشد.

– پیش از شیردوشی پستان دام را ضدعفونی کنید : استفاده از ضدعفونی کننده ها پیش از شروع به شیردوشی بسیار ضروری است . این کار از ایجاد عفونت احتمالی در پستان دام و در نتیجه آسیب به آن و قطع شیر دام جلوگیری خواهد کرد.

– در زمان شیردوشی سروصدا ایجاد نکنید : شیردوشی را در محیط ساکت انجام دهید و در زمان شیردوشی به هیچ وجه صدای اضافی ایجاد نکنید که سبب ایجاد استرس در دام میشود. وجود استرس سبب کاهش میزان شیر دوشیده شده نیز خواهد شد و میتواند در شیردهی دام برای روزهای بعدی نیز تاثیر بد بگذارد.

– پس از شیردوشی پستان ها را مجددا ضدعفونی کنید : پس از شیردوشی مجددا اقدام به ضدعفونی پستان ها کنید. این کار در سلامت دام تاثیر بسزایی دارد.

اصول استفاده از شیردوش سیار - اندیشه سبز

تمیز کردن دستگاه شیردوش سیار :

پس از انجام عمل شیردوشی، حتما باید دستگاه شسته شود تا تمامی مواد داخل آن پاکسازی شود. عدم پاکسازی مواد سبب باقی ماندن شیر در داخل قسمت های مختلف شده و امکان آلوده شدن شیرهایی که در دور جدید شیردوشی میشود بسیار بالا می رود.

برای شیردوشی کافی است پس از پاکسازی اولیه مخزن و …، خوشه را در داخل سطل آب قرار داده و دستگاه را روشن کنید تا آب را کشیده و از لوله ها خارج کنید. استفاده از تراپ در این قسمت بسیار ضروری است.

قیمت شیردوش :

قیمت از جمله فاکتورهای بسیار مهم در خرید شیردوش می باشد. قیمت میتواند ناشی از تجهیزات مورد استفاده در دستگاه و کیفیت این تجهیزات باشد. بالطبع هر چقدر که تجهیزات باکیفیت تر باشد، قیمت تمام شده محصول بالاتر خواهد رفت.

مشاوره پیش از خرید :

در صورتی که نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در مورد شیردوش های سیار هستید و در انتخاب شیردوشی متناسب با نیاز خود به مشکل برخورده اید، پیشنهاد میکنیم با کارشناسان بخش فروش اندیشه سبز در تماس باشید تا علاوه بر ارائه ی مشخصات کامل دستگاه مدنظر شما، بهترین شیردوش دام متناسب با نیاز شما را نیز معرفی نمایند.

کارشناسان واحد فروش اندیشه سبز بیش از ده سال سابقه ی مشاوره به کسب و کارهای مختلف در زمینه ی خرید شیردوش را دارند و میتوانند راهنمایی های اثرگذاری برای شما ارائه دهند.

گارانتی و خدمات پس از فروش :

کارخانه اندیشه سبز یکسال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش برای شیردوش های دامی سیار خود در نظر گرفته است. خدمات پس از فروش طولانی مدت شرایط را برای تهیه آسان قطعات شیردوش در سال های پس از خرید دستگاه فراهم میسازد و از این رو کاربر میتواند تا 10 سال پس از خرید شیردوش ، از تهیه آسان تجهیزات آن اطمینان داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.