راهکار های کنترل استرس گرمایی در گاوهای شیرده

تنش و یا استرس گرمایی در گاوهای شیرده از جمله مهم ترین مشکلاتی است که دامداران با آن روبرو هستند. از دلایل عمده بروز این مشکل، ایجاد تغییر در شاخص دما و رطوبت در مناطق گرمسیری بوده و این امر باعث نگرانی پرورش دهندگان گاوهای شیرده شده است. همان طور که می دانید، گاو شیرده از گونه های هموترمیک است و این قابلیت را دارد که دمای بدن خود را در یک محدوده مشخص نگه دارد. در صورتی که افزایش دما صورت گیرد، گاو دچار استرس دمایی شده و تاثیرات مخربی بر سلامت حیوان می گذارد.

تا به حال تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت گرفته و این موضوع مهم به صورت کاملا علمی مورد بررسی قرار گرفته است. در این مقاله به تفصیل در مورد علل ایجاد تنش گرمایی در گاوهای شیرده و همچنین راه های مقابله با آن پرداخته ایم.

مه پاش پروانه ای مدل 10000
» قابل استفاده برای تامین رطوبت، تهویه و خنک سازی محیط دامداری
» ساخته شده از بدنه و قطعات مقاوم و ضد پوسیدگی
» امکان کارکرد اتوماتیک با اتصال به سنسور رطوبت، تایمر و شیر آب
قیمت : 12,000,000 تومان

منظور از تنش گرمایی در گاو شیرده چیست؟

منظور از تنش و یا استرس گرمایی در گاو شیرده، زمانی است که دمای محیطی و دمای درون بدن دام از میزان دامنه فیزیولوژیکی بدن دام فراتر رود. اگر دام دچار این تنش شود، تاثیرات مخربی بر سلامت آن ایجاد و گاها منجر به مرگ حیوان می شود.

منظور از تنش گرمایی در گاو شیرده چیست؟ - اندیشه سبز

گاو های شیرده دارای آستانه دمایی بین ۴ تا ۲۴ درجه سانتیگراد هستند که به آن ناحیه آسایش دمایی گفته می شود. در صورتی که آین آستانه دمایی افزایش پیدا کند، گاو تحت تاثیر قرار می گیرد. با توجه به بررسی های به عمل آمده، مشخص شده است که اگر دمای هوا در هنگام ظهر به بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد برسد نرخ تنفس در گاو به ۴۰ تا ۸۰ بار در دقیقه افزایش می یابد و این به معنی بروز استرس در حیوان است. زمانی که گاو شیرده دچار تنش گرمایی شود، به صورت قابل توجهی شیر آن کاهش می یابد و این به معنی به بار آمدن خسارت های مالی بالا برای دامدار است.

علایم تنش گرمایی در گاو شیرده

  • کاهش در تولید شیر
  • کم شدن خوراک دام
  • زیاد شدن تعداد تنفس حیوان در دقیقه
  • مصرف آب زیاد
  • بروز اسیدوز
  • سرپا ایستادن حیوان و مشکلات مفاصل
  • تعریق زیاد
  • کم شدن فعالیت حیوان و کاهش وزن جنین و گوساله
جهت خرید انواع دستگاه شیر دوش دام، برقی و قابل حمل به صورت مستقیم از کارخانه کلیک کنید.
شیردوش گاو 2 واحد
» دارای قابلیت شیردوشی از 20 گاو در روز
» برخورداری از مخزن آلومینیمی مقاوم در برابر رطوبت و زنگ زدگی
» بهره گیری از قطعات مرغوب و درجه یک و عدم ایجاد تغییر در کیفیت شیر
قیمت : 19,300,000 تومان20,000,000 تومان

روش های لازم جهت کاهش استرس گرمایی در گاو شیرده

روش های لازم جهت کاهش استرس گرمایی در گاو شیرده - اندیشه سبز

به منظور جلوگیری از ایجاد تنش در گاو شیرده لازم است تا تمهیداتی انجام گیرد که در زیر به چند مورد بسیار مهم اشاره شده است:

طراحی آبشخور در نزدیکی دام

زمانی که گاو شیرده دچار تنش گرمایی می شود، نیاز به مصرف آب در آن افزایش می یابد. به منظور دسترسی راحت حیوان به آب در نزدیکی آخور چند آبشخور باید تعبیه گردد. معمولا برای هر ۲۰ راس دام از یک آبشخور استفاده می شود. توجه داشته باشید که دمای آب مصرفی گاو شیرده باید بین ۲۱ تا ۲۶ درجه سانتی گراد باشد.

تغییر در عادات خوراک دهی به دام

از دیگر راهکارهای لازم برای جلوگیری از بروز تنش در گاو، ایجاد تغییرات لازم در عادات غذایی حیوان است. بدین منظور تعداد دفعات خوراک دهی را باید به ۴ تا ۶ بار در روز تغییر دهید و سعی کنید از خوراک تازه برای دام استفاده کنید. استفاده از علوفه تازه باعث ترغیب بیشتر دام به مصرف آن می شود.

نصب سایبان

در محل نگهداری دام باید سایبان نصب گردد. وجود سایبان تاثیر قابل توجهی در کاهش دما خواهد داشت.

استفاده از دستگاه های مه پاش

یکی از بهترین روش های کاهش تنش گرمایی در اوج گرمای تابستان استفاده از دستگاه های مه پاش است. این دستگاه ها با افزایش رطوبت نسبی هوا باعث ایجاد شرایط مطلوب برای دام می شوند.

ایجاد تغییر در زمان انتظار دام برای دوشش

هنگام دوشش دام ها از تجمع تعداد زیاد گاو شیرده در محیط دوشش جلوگیری کنید. منظور اینکه از تعداد گاو کمی در محل دوشش استفاده کنید تا زمان انتظار به کمترین برسد. بهتر است دوشش دام را در ساعت های خنک روز انجام دهید.

نصب تهویه مناسب

از دیگر روش های کاربردی در کاهش تنش و استرس گرمایی در دام، استفاده از تهویه مناسب در محیط است. جابجایی هوا می تواند در افت دما تاثیرگذار باشد.

استفاده از سیستم های سرمایشی

در سالن های شیردوشی نصب سیستم های سرمایشی مانند پنکه و یا کولر توصیه می شود.

بهتر است بدانید که نگهداری گاو شیرده در دمای مطلوب باعث افزایش شیر دام و افزایش وزن حیوان شده و در نتیجه سود مالی بیشتر برای شما خواهد داشت.

اقدامات تغذیه ای لازم برای جلوگیری از ایجاد تنش در گاو شیرده

لازم است تا در کنار راهکارهای که برای بهبود فضای نگهداری دام انجام می گیرد، تغییراتی نیز در جیره غذایی آن صورت گیرد تا از ایجاد استرس و تنش در گاو شیرده جلوگیری شود. اولین کاری که باید انجام دهید این است که از نیاسین در جیره غذایی گاو شیرده استفاده کنید. این ماده باعث افزایش انرژی در حیوان می شود. از دیگر مواردی که باید رعایت گردد، استفاده از جوش شیرین در خوراک دام است، این ماده از اسیدی شدن شکمبه حیوان جلوگیری می کند. اگر گاو شیرده شما دچار تنش گرمایی شده نباید پروتئین به غذای او اضافه شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تغذیه گاو شیرده مقاله عوامل موثر بر افزایش میزان شیردهی گاو را مطالعه کنید.

سخن پایانی

از آنجا که بروز تنش گرمایی در فصول گرم سال از مشکلات اصلی دامداران است، بکارگیری راهکارهای کارآمد در جلوگیری از بروز این مورد اهمیت بالایی دارد. دامداری که گاو شیرده آن دچار استرس گرمایی شده باشد، باید خسارات بالایی را پرداخت کند. در برخی موارد این خسارات جبران ناپذیر خواهند بود. پس با رعایت موارد ذکر شده در بالا می توانید پیشگیری های لازم را انجام دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

سوالی داری کلیک کن 👋