خرید انواع کره گیر برقی | قیمت انواع کره گیر خانگی و صنعتی 

کره گیر وسیله ای به منظور تولید کره می باشد . این وسیله کره را از ماست یا خامه می کشد که بسته به نوع دستگاه نوع مواد اولیه نیز متفاوت می باشد. در ادامه به معرفی انواع کره گیر و خصوصیات آنها میپردازیم.

کره گیر چیست ؟

کره گیر به هر وسیله ای که شرایط را برای تولید کره فراهم کند گفته میشود. در گذشته از وسیله هایی با نام مشک برای کره گیری استفاده میشد. مشک ها از پوست بز تولید میشدند. پس از تمیز کردن پوست درسته و بستن خروجی دست و پا ، یک ورودی از قسمت سر برای مشک تهیه میشد .

سپس مشک بر روی یک پایه ی مخصوصی نصب شده و یک نفر مسعول حرکت دادن مشک میشد. با حرکت دائم مشک ، ماست داخل آن همزده شده و بدین ترتیب کره از آن استخراج میشد. اما سختی کار ، عدم دسترسی به پوست بز و … سبب شد که تولید کنندگان کره گیر های صنعتی اقدام به تولید کره گیر خانگی و کارگاهی کنند. این نوع از کره گیر ها جایگزین مشک سنتی شدند.

انواع کره گیر از نظر تولید کره :

کره گیر معمولی : این نوع از کره گیر برای کره گیری نیاز به ماست پرچرب دارد . در این کره گیر ها یک همزن مخصوص وجود دارد که با همزنی مداوم ماست ، کره را از آن خارج میکند. پس از استخراج کره ماده ی باقی مانده، دوغ خواهد بود.

کره گیر معمولی - اندیشه سبز

کره گیر چرن : این نوع کره گیر مخصوص استفاده در خط تولید مواد لبنی می باشد. کره گیر های چرن برای کره گیری نیاز به خامه دارند. این نوع کره گیر ها مایعی پس از همزنی نگه نداشته و عمده مواد به کره تبدیل خواهد شد. کره گیر های چرن مناسب برای استفاده در خانه نیستند چرا که حجم مخزن آنها از 500 کیلوگرم بالاتر است. چرن های کره گیری غالبا دارای سیستم مخصوص شستشو و تخلیه نیز می باشد.

کرخ گیر چرن - اندیشه سبز

انواع کره گیر از نظر محل استفاده :

کره گیر های برقی از نظر مکان استفاده به سه قسمت تقسیم میشوند :

مشک برقی خانگی : امکان تولید به صورت بالازن و پایین زن را دارند. حجم آنها کمتر از 60 لیتر می باشد .

مشک برقی کارگاهی : این مدل حجم بین 60 لیتر تا 500 لیتر دارد و بیشتر به صورت پایین زن تولید میشوند.

مشک برقی صنعتی : این مدل بیشتر به صورت چرن کره گیری تولید شده و حجم های بالاتر از 500 لیتر را شامل میشود.

ویژگی های دستگاه های کره گیری :

دستگاه های کره گیری از نظر کارکرد و همینطور تجهیزات دارای یکسری ویژگی هایی می باشند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم :

– بدنه : بدنه مشک برقی باید از جنسی باشد که در مقابل زنگ زدگی مقاومت بالایی از خود نشان دهد. این بدنه به صورت استاندارد از استیل ضدزنگ و نگیر و همینطور آلومینیوم آنادالیز شده ساخته میشود . بخصوص مخزن داخلی دستگاه و همزن دستگاه حتما باید از جنسی باشند که مقاومتش در مقابل زنگ زدگی حداکثر باشد.

بدنه بیرونی نیز بخصوص در نمونه های کارگاهی بهتر است از استیل نگیر ساخته شود.

بدنه کره گیر - اندیشه سبز

اندیشه سبز همواره سعی کرده است که بهترین نوع جنس بدنه را انتخاب کند چراکه بدنه در افزایش طول عمر دستگاه نقشی اساسی ایفا میکند.

– موتور : موتور از جمله مهمترین قسمت های کره گیر می باشد. موتور هم میتواند در قسمت بالای دستگاه قرار گیرد که در این صورت دستگاه به عنوان بالازن بوده و هم میتواند در قسمت پایین دستگاه قرار گیرد که در این صورت دستگاه به صورت پایین زن خواهد بود.

موتور دستگاه کره گیری باید کمترین لرزش را داشته باشد و انتخاب آن بر اساس حجم دستگاه کره گیری انتخاب شود. همینطور موتور نباید دمای بالایی در هین کار تولید کند چرا که می تواند در کاهش طول عمر آن تاثیر بسزایی داشته باشد .

اندیشه سبز با توجه به حضور بسیار طولانی در تولید تجهیزات لبنیاتی ، موتور های قرار داده شده بر روی دستگاه های کره گیری این گروه ، از بهترین نمونه های موجود در بازار می باشد که هیچگونه لرزش و یا گرمایی را هنگام کار ندارند .

موتور کره گیر پایین زن - اندیشه سبز

از سویی دیگر در نمونه های پایین زن ، به دلیل افزایش امنیت موتور و همینطور وارد شدن فشار کمتر به موتور ، موتور با تسمه فولی به چرخاننده متصل شده و به صورت مستقیم متصل نمیشود.

– شلنگ تخلیه دوغ : همانطور که اشاره شد دستگاه کره گیر خانگی و کارگاهی علاوه بر کره ، دوغ نیز تولید میکند. دوغ تولید شده پس از برداشت کره قابل برداشت می باشد. این برداشت هم میتواند با خم کردن دستگاه و ریختن دوغ در ظرف مجزا صورت گیرد و هم اینکه با استفاده از شلنگ تخلیه انجام گیرد. شلنگ تخلیه یک شلنگ مخصوص می باشد که اندیشه سبز به صورت اختصاصی برای خالی کردن دوغ پس از کره گیری در دستگاه قرار داده است.

شلنگ تخلیه دوغ - اندیشه سبز

با استفاده از این شلنگ عمل تخلیه دوغ بسیار آسان میشود . بخصوص در دستگاه هایی با حجم بیشتر از 50 لیتر، بهترین راه تخلیه سریع دوغ استفاده از شلنگ می باشد.

مراحل کره گیری :

برای تهیه کره ی مناسب باید ابتدا ماستی از شیر پرچرب تهیه شود. هر چقدر ماست تهیه شده پرچرب تر باشد میزان کره ی تولید بالاتر خواهد رفت.

پس از آن کره در داخل دستگاه قرار گرفته و مقدار آب به اندازه ی یک دهم ماست در داخل دستگاه ریخته میشود. هدف از ریختن آب در دستگاه، آسان کردن عمل همزنی ماست می باشد . سپس دکمه ی دستگاه فشرده میشود . دستگاه شروع به کار کرده و به صورت مداوم و با سرعتی ثابت ماست را میزند. پس از گذشت زمانی مشخص که با توجه به حجم داخل دستگاه متفاوت بوده و حداکثر تا 1.5 ساعت به طول می انجامد، کره گیری تمام میشود. دستگاه را متوقف کرده و کره ی تولیدی را از قسمت بالایی مواد بردارید.

سپس دوغ باقی مانده در داخل دستگاه را تخلیه کنید .

پیشنهاد میشود پس از عمل کره گیری ، مخزن دستگاه به صورت کامل و با وسواس بالایی تمیز شود چرا که عدم توجه به این مورد می تواند سبب نفوذ آلودگی به داخل دستگاه شده و موادی که در سری بعد استفاده می شود را آلوده کرده و سریعتر فاسد کند.

قیمت کره گیر :

قیمت کره گیر یا مشک برقی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که به صورت خلاصه بیان میشود :

– ظرفیت دستگاه : در شرایط مشابه، اگر ظرفیت یک دستگاه بیشتر باشد ، قیمت آن دستگاه بیشتر خواهد بود.

– بدنه : بدنه آلومنیویمی گرانترین بدنه در بین کره گیر ها بوده و سپس بدنه ی استیل گران می باشد . بدنه ی پلاستیکی از نظر قیمتی کم قیمتترین دستگاه می باشد .

– برند : برند تاثیر مستقیمی در قیمت مشک برقی دارد. برندهای شناخته شده هم گارانتی مناسبی دارند و هم سعی میکنند دستگاه با کیفیتی تولید کنند. از این رو قیمت دستگاه های برندهای شناخته شده نسبت به برند های ناشناخته بالاتر خواهد بود.

– موتور : موتور با کیفیت سبب افزایش قیمت دستگاه خواهد شد .

– ویژگی های جانبی : وجود تایمر زمان ، شیر تخلیه و دیگر ویژگی ها که میتوانند به عنوان آپشن ایفای نقش کنند در افزایش قیمت دستگاه تاثیر گذار خواهند بود.

گارانتی و خدمات پس از فروش :

دستگاه های کره گیری تولیدی اندیشه سبز دارای 1 سال گارانتی بی قید و شرط و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند. داشتن خدمات پس از فروش طولانی مدت می تواند خیال خریدار را از تهیه قطعات دستگاه در سال های پس از خرید آسوده خاطر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.