چگونه در خانه بلدرچین پرورش دهیم؟

پرورش بلدرچین در خانه

چگونه در خانه بلدرچین پرورش دهیم؟

صنعت پرورش بلدرچین در ایران از چندین سال پیش آغاز شد. وجود ویژگی‌های منحصر به فرد این پرنده مثل رشد سریع ، بلوغ زودرس ، تخمگذاری بالا ، کوتاهی ایام هچ، ارزان بودن غذای مصرفی آنها ، حساسیت بسیارکم نسبت به بیماری های واگیردار ، قیمت بالایی که مصرف کنندگان برای گوشت و تخم آنها می پردازند و بسیاری از موارد دیگر  مخصوصا بازگشت سریع سرمایه، باعث شده است تا پرورش این پرنده، نقش مهمی در صنعت غذایی و کشاورزی داشته باشد و هم اکنون در سراسر دنیا افراد بسیار زیادی هستند که به شغل پرورش و نگهداری از بلدرچین مشغول هستند.

پرورش بلدرچین در منزل

آیا شما هم می خواهید به عنوان یکی از افراد تاثیر گذار این صنعت مهم پرورشی باشید حتی اگر شروع کارتان از یک فضای چند متری باشد؟

همانطور که می دانید،بلدرچین ها نژاد های متفاوتی دارند. نژاد هایی هم هستند که  پرورش آن ها از سایر نژاد ها  آسانتر است و نیاز به تخصص خاصی ندارد. آنها به راحتی با یکدیگر جفتگیری می کنند و جوجه ها تازه متولد شده به گله اضافه می شود. شاید این مسئله برای بسیاری از شما ها که قصد پرورش و نگهداری از بلدرچین ها را دارید، تازگی داشته باشد چون ممکن است هیچ اطلاعی در این باره نداشته باشید و فکر کنید که تخصص خاصی نیاز هست تا بتوانید از پس پرورش بلدرچین و نگهداری از آنها برآیید. در این مقاله قصد داریم به شما اطلاعاتی بدهیم تا مسئله پرورش و نگهداری از بلدرچین ها به کاری لذت بخش و  حتی درآمدزا تبدیل شود. این مقاله با زبانی ساده به موضوع پرورش بلدرچین در خانه پرداخته است پس مطالعه آن را از دست ندهید.

بلدرچین در خانه

چطور برای پرورش بلدرچین در خانه آماده شوید؟

اگر تصمیم گرفتید که بلدرچین پرورشدهید به این فکر کنید که این کار ممکن است کمی سخت باشد چون شما به یک فضای کافی احتیاج دارید  که به این کار اختصاص دهید و مقداری پول که بتوانید برای آنها قفس، آبخوری، دانخوری و غذا تهیه کنید. رسیدگی به تغذیه، بهداشت، بیماری و خیلی از مسائل دیگر را جزو برنامه‌های کاری تون قرار بدهید و سعی کنید در فصل های به خصوصی اقدام به پرورش بلدرچین کنید. بهار و تابستان فصل های مناسبی برای شروع کار پرورش بلدرچین است چون با آغاز ماه های گرم، جفت خواهی و تخم گذاری بلدرچین ها هم شروع می شود البته این مسئله بسته به نژادهایی دارد که شما  انتخاب کردید چون ممکن است نژادی را انتخاب کنید که فقط در بهار و تابستان تخم‌گذاری و تولیدمثل می‌کنند. ناگفته نماند که بلدرچین های هم هستند که در تمام فصل های سال و با یک دوره استراحت کوتاه مدت قادرند در هر ماه برای شما جوجه آوری کنند.

فضای مورد نیاز پرورش بلدرچین

آیا فضای کافی برای پرورش بلدرچین در خانه دارید؟

بلدرچین آنقدر ریزجثه است که فضای زیادی را اشغال نمی کند ولی یادتان نرود که دو تا بلدرچین نر بدون اینکه مناقشه ای بین شان صورت نگیرد، هرگز نمی توانند در یک قفس باهم زندگی کنند. مطمئناً با همدیگر سرجنگ و ناسازگاری خواهند گذاشت پس سعی کنید چند تا قفس تهیه کرده و بلدرچین ها را به جای مناسبی مثل گاراژ، زیرزمینی که نور مناسبی دارد، اتاق‌هایی که بلا استفاده مانده است و یا یک انباری کوچک که در گوشه کنار حیاط است، انتقال دهید. درست است که بلدرچین ها فضای بسیار کمتری احتیاج دارد ولی به این موضوع توجه داشته باشید که، اگر این فضا محدود باشد، مطمئنا دچار استرس می‌شوند و استرس نقش مهمی در کاهش تخم  و تولید مثل آنها خواهد داشت.

در مورد بلدرچین ها

اگر قصد پرورش و نگهداری از بلدرچین ها را دارید به این نکات مهم توجه کنید.

 • سعی کنید جایی که پرورش بلدرچین ها روز اختصاص دادید، یک جای ساکت و به دور از مزاحمت افراد باشد مثل بچه ها و حیوانات خانگی در غیر این صورت، از نظر سلامت روانی شرایط بلدرچین ها، تحت تاثیر قرار می گیرد و آنها قادر به تخمگذاری و تولید مثل نخواهند شد. مثلا اگر کسی از افراد خانه دوست دارد موزیک را با صدای بلند گوش کند و یا بچه ای دارید که خیلی سروصدا میکند مطمئن باشید این موارد برای بلدرچین ها، یک مزاحمت اساسی تلقی می شود حتی اگر محل زندگی تان کنار خیابان های پرترافیک باشد و مدام  سر و صدای ماشین ها به گوش بلدرچین ها برسد، به آنها استرس وارد می شود. همچنین وجود پرندگان و حیوانات خانگی هم، آنها را به وحشت می اندازد.
 • درسته که بلدرچین ها به ۱۳ تا ۱۶ ساعت نور احتیاج دارند چون  راندمان تولید مثل و تخم گذاری آنها را افزایش میدهد ولی سعی کنید بیشتر از این ساعت تجاوز نکند چون بی خوابی برای هر موجود زنده ای آزار دهنده خواهد بود.
 • لانه سازی بلدرچین ها مدتی طول خواهد کشید اگر می خواهید نقشی در این کار داشته باشید، مقداری علف خشک و چندتا از جعبه های مقوایی و بلا استفاده را در گوشه کنار قفس ها بگذارید تا بلدرچین ها ترغیب شوند که لانه های خودشان را داخل جعبه ها بسازند. آنها بعد از لانه سازی قادرند پنج تا هفت عدد تخم گذاشته و با کمک بلدرچین های نر، به نوبت روی تخم ها بخوابند.
 • تعداد تخم هایی که یک بلدرچین ماده می گذارد آنقدر محدود است که به راحتی از پس مراقبت آنها برمی آید. اگر دوست دارید به تعداد گله های پرورشی خودتان تعدا بیشتری از بلدرچین ها را اضافه کنید پس به یک دستگاه جوجه کشی احتیاج دارید چون با گذشت زمان هم، تعداد مولدها افزایش می یابد و چاره ای جز خرید دستگاه نخواهید داشت البته فراموش نکنید که بعضی از بلدرچین ها، والدین خوبی نیستند و این به خاطر اصلاح های نژادیست که در آنها صورت گرفته است. کرچ شدن و غریزه مادری آنها کمرنگ تر از بلدرچین های است که در طبیعت زندگی می کند.

بلدرچین تخم گذار

بلدرچین های سالم را برای تخم گذاری انتخاب کنید.

اگر تصمیم گرفته باشید که مولدین را از جای دیگر و یا پرورش دهندگان تهیه کنید پس به سلامت آنها توجه کنید.

 • یک بلدرچین سالم بایدآنقدر بازیگوش باشد که مدام در حال جست و خیز باشد.
 • به دانه و حشرات دور و برش نوک بزند.
 • سرحال و سرزنده باشد.
 • نباید در گوشه ای از قفس کز کند.
 • اگر احساس سرما کند نشان دهنده این است که دچار شوک دمایی شده است.
 • اگر زیاد آب بخورد نشان دهنده این است که درگیر یک بیماری است.
 • همه این موارد فاکتورهای مناسبی برای انتخاب بلدرچین های مولد است که شما ضمن خرید باید به آنها توجه کنید.

بلدرچین پیر

رعایت سن بلدرچین در هنگام خرید آن

 • مناسب ترین سن برای جوجه کشی از بلدرچین حداقل 45  روز  است در غیر این صورت آنها جوان هستند و به زمان بیشتری احتیاج دارند تا به دوره تخم گذاری و تولید مثل برسند.

یک بلدرچین نر قادر است با پنج بلدرچین ماده جفت گیری کند اما به هیچ عنوان اجازه ندهید که دو بلدرچین نر همراه با ماده های دیگر در یک قفس زندگی کنند چون آنها پرنده های متعصبی هستند و به خاطر ماده ها ممکن است ساعت ها با یکدیگر درگیر شوند حتی ممکن است جنگ سختی که بین آنها اتفاق می افتد به از بین رفتن یکی از نرها ختم شود.

بلدرچین های تخم گذار

برای اینکه بلدرچین ها به خوبی رشد کنند، نیاز به منابع غذایی پر خاصیتی دارند شما می توانید این غذاها را از فروشگاه های غذای حیوانات تهیه کنید. مادامی که آنها از آب و غذای کافی برخوردار باشند نیاز به مراقبت خاصی ندارند فقط هر از چند گاهی به آنها سر بزنید و قفس آنها را مرتب کنید. ضدعفونی کردن روزانه آبخوری و دانخوری آنها را فراموش نکنید.

هچ بلدرچین

هچ و جوجه گیری از بلدرچین

اگر  قصد دارید به صورت  طبیعی از بلدرچین ها جوجه کشی کنید پس اجازه بدهید که آنها عمل جوجه گیری را به پایان برسانند. به تخم هایشان دست نزنید مگر در صورت لزوم ، چون ممکن است بلدرچین آن را دور بیندازد.

شایدچند تا از تخم ها به دور از لانه آنها مشاهده شود. نگران نباشید این یکی از عادت های بلدرچین های ماده است. مطمئن باشید که بعد از اتمام تخمگذاری همه را جمع  و به لانه انتقال خواهند داد.

بعد از گذشت 17 روز جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند ولی ممکن است  جوجه کشی بلدرچین ها تا روز بیست و یکم هم به طول بیانجامد پس مراقب شوک هایی دمایی ( سرما و گرما) سر و صدا، تغذیه و بسیاری از مسائل دیگر باشید چون آنها به آرامش احتیاج دارند تا بتوانند روی تخم ها بخوابند و به خوبی از آنها مراقبت کنند.

بعد از اتمام تخمگذاری، لانه بلدرچین ماده را به همراه تخم ها به قفس دیگری انتقال دهید چون ممکن  است در معرض تهدید و آسیب بلدرچین های دیگر قرار بگیرد. بلدرچین های نر هم می توانند روی تخم ها بخوابند تا به ماده ها در جوجه آوری کمک کنند ولی زمانی می توانید آنها را به قفس ماده ها انتقال دهید که از عدم ناهنجاری های رفتاری آنها مثل نوک زدن به تخم ها و یا عدم آزار و اذیت رساندن به ماده ها مطمئن باشید.

استفاده از لامپ های حرارتی زمانی توصیه می شود که دمای محیط سرد تر از حد مجاز باشد.

 

کنترل بلدرچین های مولد

بعد از اینکه جوجه ها از تخم بیرون آمدند ، حالات روحی و رفتاری آنها را کنترل کنید. اگر مدام در حال نوک زدن به جوجه ها باشند، در زیر دست و پایشان لگد مال شوند، به رها شدن آنها اهمیتی ندهند و یا پرخاشگرانه با آنها برخورد کنند هرگز برای مراقبت و نگهداری از جوجه ها مناسب نیستند. والدین زمانی که به فکر تغذیه جوجه ها باشند، آنها را در زیر بال و پرشان پناه دهند، شرایط موجهی برای بودن در کنار جوجه ها دارند در غیر این صورت آنها را به قفس دیگری انتقال دهید و با استفاده از چند لامپ حرارتی  که در بالای قفس روشن است می توانید از مبتلا شدن آنها به استرهای سرمایی جلوگیری کنید.

آب خوردن بلدرچین

آب تازه و کافی در اختیار جوجه ها بگذارید

بعد از اینکه جوجه ها سر از تخم درآوردند مراقب آب و غذای آنها باشید. آب را در ظرف هایی بریزید که زیاد گود نیستند چون ممکن داخل ظرف آب  سقوط کرده و غرق شوند حتی می توانید از تعدادی سنگ ریزه کوچک و یا تیله های رنگی استفاده کرده و آن را در کف آبخوری ها بریزید تا مانع غرق شدن آنها شوید. یادتان نرود که ظرف های آبخوری را، هر روز تمیز و ضدعفونی کنید و اگر برای گرم کردن بلدرچین ها از لامپ های حرارتی استفاده می کنید مراقب باشید که آب مصرفی آنها گرم نشود.

 

تعین جنسیت بلدرچین در شش هفتگی

بعد از گذشت شش هفته به راحتی می توانید جوجه هارو از نظر جنسی تفکیک کنید چون اگر قصد فروش آن را داشته باشید متوجه خواهید شد که پرورش دهندگان به این موضوع اهمیت قائلند و قیمت مشخص شده ای رو در قبال آنها خواهند پرداخت. راه های زیادی برای تشخیص جنسیت جوجه ها وجود دارد که عبارتند از:

 • از طریق مخرج:   پرنده رو به آرامی در میان دست هایتان بگیرید و آن را به پشت برگردانید. گودی بسیار کوچکی در بالای مخرج وجود دارد که اگر به آرامی آن را فشار دهید، یک کف سفید رنگ از آن بیرون می زند در صورت رویت این کف سفید مطمئن باشید که پرنده شما نر است.
 • رنگبندی پرها: رنگ پرهای  سر و اطراف گردن بلدرچین نر روشن تر و دیگر قسمت های بدنشان  مخصوصا پرهای سینه،تیره تر است در حالی که ماده ها بسته به نژادی که دارند، ترکیب رنگ های بال و پرشان ، معمولی و ساده تر است.
 • مقایسه رفتارهای نر و ماده: بلدرچین های نر کم سر و صدا و آرامتر از بلدرچین های نر هستند در حالی که بلدرچین های نر خوی و خصلت وحشی تری نسبت به ماده ها دارند.رفتار های آنها را بسنجید جوجه های نر مدام در حال جنگ و تعقیب و گریزند.
 • به صدا بلدرچین ها توجه کنید: برخی از نژادهای بلدرچین مثل نرهای کُترنیکس، سر و صدای زیادتری نسبت به ماده ها دارند البته ماده ها اصلا اهل سر و صدا نیستند مگر زمانی که صاحب جوجه باشند و قصد صدا زدن آنها را داشته باشند.
 • رفتار جفتگیری بلدرچین ها را بررسی کنید: بلدرچین های نر  روی ماده ها می پرند و پرهای سرشان را با نوک شان نگه می دارند.

 

جدا کردن بلدرچین های نر و ماده بعد از تعیین جنسیت

بعد از اینکه از نرینگی و ماده بودن بلدرچین ها مطمئن شدید آنها را از هم جدا کرده و در قفس دیگری از آنها نگهداری کنید.  برای جدا کردن جوجه ها از همدیگر به این نکات مهم توجه کنید:

 • از نگهداری  دو مذکر در کنار ماده ها جدا خوداری کنید چون درگیری های شدیدی بین آنها اتفاق می افتد.
 • نگهداری آنها به صورت جفت هیچ اشکالی ندارد تازه احساس تنهایی هم نمی کنند.
 • ماده ها را می توانید یکجا در قفس نگه دارید ولی سعی کنید دسته نرها، زیادتر از حد معمول نباشد.
 • هیچوقت در صدد اضافه کردن دسته جدید به دسته های قدیمی نباشید چون بلدرچین ها فکر می کنند که حریم ملکی آنها شکسته شده و مبارزه سختی بین آنها اتفاق می افتد.
 • اضافه کردن دسته های جدید به دسته های قدیمی کار عاقلانه ای نیست چون پرورش دهندگان حرفه ای  هم هرگز بلدرچین هایی که از نظر سنی در یک رده نیستند باهم و یکجا پرورش نمی دهند چون ممکن است بیماری هایی در بین یکی از گله ها شایع شده باشد که سایر بلدرچین ها هم به آن دچار می شوند.

چگونه در خانه بلدرچین پرورش دهیم؟
4.5 (89.09%) 11 votes
دیدگاه‌ها 20

*
*

  رنجبر پاسخ

  سلام من یه بلدرچین دارم نر هس تو جای تاریک بوده ومدتی ک دیگه سروصدانمیکنه میترسم مریض باشه حدیدا هم پرهاش خیلی میریزه؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، باید به پرنده ها حداقل 8 ساعت نور (به صورت مصنوعی و یا طبیعی ) برسد. نور برای جذب ویتامین ها و بسیاری از مواد معدنی در پرندگان الزامی است. اگر پرنده تولک نرفته باشد ، مشکل ریزش پر به احتمال زیاد به دلیل سوء تغذیه و کمبود مواد معدنی و ویتامین ها می باشد.

  Ahmadreza پاسخ

  سلام ببخشید من از بلدرچینم خواستم جوجه بگیرم بعداز گذاشتن تخم رویتخم ها نخوابید میشه بگین چرا؟؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، بلدرچین ها معمولا تمایلی به کرچ شدن ندارن باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.

  رضاجلالی پاسخ

  سلام ممنون بابت راهنماییتون
  جسارتن واسه درآمد زایی و تخم گرفتن بلدرچین ،فقط فروش تخم نیاز ب نر داره یا نه؟
  بفرمایید بدون نر تخم گذاری میکنن؟
  ممنون

   Faraj پاسخ

   با سلام، بله بدون نر نیز تخم گذاری میکنند ولی اگر قصد فروش تخم نطفه دار بلدرچین دارید باید نر هم تو گله باشه.

  keramati پاسخ

  سلام خسته نباشید. می خواستم در مورد نگه داری جوجه های یک روزه(در مورد غذا و دمای مطلوب) راهنماییم کنید.

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای تغذیه جوجه بلدرچین ها دان آماده مخصوص را از بازار میتونید تهیه کنید که به صورت کیلویی به فروش می رسد. حتما از آبخوری و دانخوری مخصوص جوجه بلدرچین استفاده کنید. دمای نگهداری سالن در هفته اول باید بین 32 الی 34 درجه باشد. سپس هر چهار روز یکبار دما رو تا یک الی دو درجه کاهش دهید. برای بلدرچین بالغ دمای 22 الی 25 درجه مطلوب می باشد.

  لیلی پاسخ

  سلام میخام جوجه بگیرم از بلدرچین . بدون دستگاه .چه مکمل و داروهایی بدم بهشون ک کرچ بشن و جوجه بشه تخم هاشون

   f.gh پاسخ

   با سلام، کرچ شدن بلدرچین یک پدیده غریزی است و دارو ندارد. معمولا بلدرچین های اهلی به ندرت کرچ میشوند (اول فصل بهار یا اول پاییز). برای جوجه کشی از آنها باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید. ویتامین ad3e می تواند برای تقویت نطفه آنها موثر باشد. برای نطفه دار شدن باید به ازای هر 3 بلدرچین ماده یک عدد بلدرچین نر نیز در گله وجود داشته باشد.

  لیلی پاسخ

  سلام بنطرتونن جوجه کشی از کدوم پرنده راحت و بدن نیاز به دستگاه؟ و اینکه اگ بخام بلدرچینهورو کرچ کنم چه دارویی باید بدمن

   f.gh پاسخ

   جوجه کشی طبیعی از مرغ های بومی و لاری راحته، چون به خوبی کرچ میشوند.

  امانی پاسخ

  ببخشید میخواستم بگم که می شود مثلاً هشت ماده در یک قفس بزرگ تخم بگزارند بدون نر

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله، فقط به اندازه کافی باید نور دریافت کنند. در ضمن تخم های حاصل بدون نطفه خواهند بود.

  امانی پاسخ

  آیا آیان بودن نر کنار ماده ها تأثیری بر سرعت تخمگذاری آنها می گذارد ظ؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، خیر اثر چندانی ندارد، وجود نر فقط برای نطفه دار شدن تخم ها میباشد.

  امیر جلالی پاسخ

  سلام
  من یک بلدرچین ماده و نر دارم که مدت‌هاست در کنار هم هستند و هم‌سن هستند و جفت‌گیری هم می‌کنند ولی هیچ کدوم از تخم‌ها نطفه نداره. دلیلش چیه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، ممکنه یکی از پرنده ها عقیم باشه. پیشنهاد میکنم یک نر دیگر تهیه کنید و نر قبلی رو جدا کنید.

  سهیل پاسخ

  سلام من میخوام پرورش بلدرچین رادر خانه راه بندازم خیلی هم علاقه دارم جای زیادی ندارم میخوام تو حیاط جا درست کنم بنظرشما ایرادی نداره چون هم تو فصل گرما و سرما باید تو. حیاط باشن جاشو باید چجوری درست کنم، میشه در هم باشن یعنی بدون قفس،،

   f.gh پاسخ

   با سلام، در حیاط منزل میتوان بلدرچین پرورش داد ولی بلدرچین ها پرواز میکنند. باید براشون یک لانه مسقف با تور درست کنید. همچنین در مناطق سردسیر مکان نگهداریشون باید گرم باشه و در فصل های گرم هم خنک باشه.