نحوه جوجه کشی از پرنده غاز

نحوه جوجه کشی از پرنده غاز

نحوه جوجه کشی از پرنده غاز

غاز نوعی پرنده میباشد که علاقه زیادی به زندگی در کنار آب و برکه ها دارد. گوشت و تخم این پرنده از لحاظ ارزش غذایی بسیار مقوی و مفید است. غازها در بسیاری از مناطق ایران نیز پرورش داده میشوند. این پرندگان، طبیعتی آرام دارند و به سرعت با انسان ها انس میگیرند.

جوجه کشی از غاز به روش مصنوعی و با استفاده از دستگاه جوجه کشی نیاز به اطلاعات خاصی دارد. در این نوشتار اطلاعات جامعی در رابطه با جوجه کشی از غاز برای شما آماده کرده ایم. توصیه میشود مطالب این مقاله را به دقت مطالعه بفرمائید تا در جوجه کشی از غاز به راندمان بالایی دست پیدا کنید.

غاز از رسته پرندگان زینتی به شمار می آید و تخم نطفه دار این پرنده، گران قیمت است. جوجه کشی غاز تفاوت هایی با سایر پرندگان دارد. جوجه کشی از پرندگان در تمام فصل های سال امکان پذیر نیست و فقط در زمان های خاصی می توان با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به این کار نمود. یک جوجه کشی موفق استانداردهای لازم به خودش را دارد.

شما می بایست در نظر داشته باشید که فصل جفت گیری و جوجه کشی غاز از نیمه دوم اسفند ماه شروع میشود و معمولا تا اواخر اردیبهشت ماه و یا نهایتا نیمه دوم خرداد ماه اتمام می یابد. پس به هیچ وجه فصل تابستان و یا پاییز برای جوجه کشی از غاز مناسب نمی باشد. بنابراین باید در این باره تحقیقات کافی انجام گیرد و در زمان های مشخص شده اقدام به جوجه کشی نمایید.

طول دوران ستر و هچر غاز

توجه داشته باشید که دوران ستر برای غازها معمولا 28 روز کامل طول می کشد. البته با توجه به نژاد های مختلف غاز، طول این دوران می تواند متفاوت باشد. بعنوان مثال نوعی از قو غاز وجود دارد که دوران جوجه کشی آن 38 الی 37 روز می باشد. طبیعی است که دوران ستر این پرنده متفاوت تر خواهد بود.

همچنین قو غازهایی نیز وجود دارند که از رسته اردک سانان می باشند و معمولا دوران جوجه کشی آنها 28 روز طول میکشد. بدیهی است که زمان ستر این نوع غازها نسبت به سایر قو غازها کوتاه تر بوده و زودتر فرا خواهد رسید. اما در حالت استاندارد و کلی، جوجه کشی از پرنده غاز معمولا بین 30 الی 31 روز زمان نیاز دارد.

متأسفانه طول دوران ستر برای پرنده غاز را نمی توان به طور قطع بیان کرد. این زمان کاملا بستگی به رفتار تخم و جوجه داخل آن دارد و باید مطابق با این رفتار، طول دوران ستر و هچر مشخص شود.

اقدامات لازم قبل از قرار دادن تخم غاز در داخل دستگاه جوجه کشی

قبل از قرار دادن تخم نطفه دار غاز در درون دستگاه جوجه کشی به موارد زیر دقت کنید:

تخم هایی را برای جوجه کشی انتخاب کنید که دارای فرم مناسبی باشند. از انتخاب تخم های بسیار بزرگ و بسیار ریز غاز برای جوجه کشی پرهیز کنید. معمولا در دوران تخم گذاری، حدودا 70 الی 80 درصد تخم ها، ویژگی های ظاهری یکسانی دارند. بنابراین حتما باید تخم های استاندارد را برای جوجه کشی انتخاب کنید. برای جوجه کشی می توانید از این تخم های استاندارد که شکل و ظاهر متعارف دارند، استفاده نمایید.

کسانی که صاحب گله مولد قو غاز می باشند و یا قصد خرید تخم نطفه دار غاز دارند، بایستی دقت کنند که تخم قو غاز نباید بیشتر از 2 الی 3 ساعت در بستر پرنده مولد باقی بماند. تخم نطفه دار هر چقدر زمان بیشتری در آشیانه و یا لانه پرنده تخم گذار سپری کند، میزان جذب آلودگی های محیطی به داخل تخم و قسمت غشایی آن ضریب صعودی بسیار بالایی خواهد داشت. تخم نطفه داری که بیش از 10 ساعت در لانه پرنده بماند، معمولا به درد جوجه کشی نخواهد خورد. معمولا جوجه در داخل چنین تخم هایی رشد می کند ولی قبل از دوران هچر به دلیل آلودگی های داخل تخم، تلف میشود.

در واقع این آلودگی ها در محل بند ناف که محل تغذیه جوجه است، تجمع گردیده و باعث عفونت شدید آن میشود. عوامل میکروبی در داخل تخم و بند ناف جوجه، باعث کندی رشد جوجه در اوایل دوران هچر شده و در نتیجه جوجه از بین میرود.

مخصوصا بند ناف جوجه غازها بسیار حساس می باشد و نقش بسار مهمی در سیستم گوارشی و تغذیه آنها در داخل تخم دارد. لذا به این نکته بسیار دقت فرمایید.

در دوران ستر، زمانی که می خواهید تخم ها را در داخل دستگاه قرار بدهید، بهترین حالت برای پرنده غاز و قو غاز این است که باید آلودگی های موجود بر روی پوسته تخم تمیز شود. متاسفانه بسیاری از افراد برای انجام این کار، تخم ها را با آب شسته و یا غرق آب می کنند.

تخم غاز در داخل دستگاه جوجه کشی

بهترین روش برای تمیزکاری تخم ، استفاده از یک مسواک سفت و یا فرچه نرم می باشد. البته با پد سنباته نمره 200 نیز می توانید این کار را انجام دهید. با انجام این کار، ممکن است منافذ مختلف روی پوسته تخم مسدود شود و ورود و یا خروج گازها به داخل تخم صورت نگیرد. برای حل این مشکل بایستی بعد از تمیز کردن پوسته تخم، با استفاده از فشار باد و یا پمپ باد، گرد و خاک موجود بر روی پوسته تخم ها را تمیز کنید. این کار چه بسا به باز شدن بیشتر منافذ موجود بر روی پوسته تخم نیز کمک خواهد کرد.

دقت داشته باشید که تخم نطفه دار غاز نباید بیش تر از 5 و یا نهایتا 6 روز نگه داری شود. زیرا به شدت از راندمان آن کاسته میشود.

همچنین تخم های نطفه دار قبل از قرار گرفتن در داخل دستگاه جوجه کشی باید در دمای خنک (18 درجه سانتی گراد) و رطوبت مطلوب (50 الی 60 درصد) قرار بگیرد. برای سالم ماندن نطفه ها هر روز تخم ها را بچرخانید تا نطفه به دیواره داخلی تخم نچسبد.

بهترین میزان دما و رطوبت برای جوجه کشی از غاز

زمانی که تخم ها را در داخل دستگاه قرار دادید باید دمای مناسب و رطوبت کافی برای رشد نطفه ها را تأمین کنید. بهترین تنظیمات میزان دما برای غاز بدین صورت است که اولین روز جوجه کشی با دمای 38.3 و رطوبت 70 درصد شروع کنید. از روز دوم تا پایان هفته اول، دما را بر روی 38.3 و رطوبت را بر روی 55 درصد تنظیم کنید.

اهمیت نطفه سنجی تخم ها و زمان آن

بعد از گذشت یک هفته می بایست عمل کندلینگ و یا نطفه سنجی صورت بگیرد. پیشنهاد میشود نطفه سنجی را در شب و در مکان تاریک انجام بدهید. همچنین دمای اتاقی که عمل نطفه سنجی در آن صورت میگیرد، باید بالا باشد. زیرا تخم ها از دمای 38 درجه بیرون آمده اند و دماهای کمتر باعث شوک دمایی و آسیب دیدن به تخم ها میشود.

اهمیت نطفه سنجی تخم ها و زمان آن

لازم است که برای انجام عملیات نطفه سنجی، اطلاعات کافی در این زمینه کسب کرده باشید تا تخم نطفه دار سالم و غیر سالم را از یکدیگر تشخیص بدهید.

معمولا نطفه های زنده و سالم دارای رشته ها و رگ های خونی به هم پیوسته می باشند. در صورتیکه به هنگام نطفه سنجی در داخل تخم هیچ رگ خونی مشاهده نکردید و یا رگ های بسیار نازک و جدا از هم دیدید، باید بدانید نطفه درون این تخم ها انرژی و پتانسیل لازم برای رشد را نداشته و از بین رفته اند. بنابراین این تخم های بدون نطفه و خراب را باید از داخل دستگاه بیرون آورید. زیرا این نوع تخم ها در داخل دستگاه گندیده میشوند و بوی بسیار نامطبوع و گازهای خطرناکی از خود منتشر میکنند. این گازها به راحتی می توانند سایر جوجه ها را از بین ببرند.

اسپری کردن تخم ها بعد از نطفه سنجی

بعد از نطفه سنجی دمای دستگاه را بر روی 38.1 تنظیم نموده و رطوبت را بر روی 60 درصد تنظیم کنید. لازم است که بعد از هفته اول، بر روی تخم ها، آب اسپری نمایید. این کار باید هر روز و در یک ساعت مشخص انجام بگیرد. از قبل یک ظرف اسپری تهیه نمایید و داخل آن را با آب پر کنید. توصیه میشود یک قاشق سرکه سیب و یا جرمی ساید در داخل این آب بریزد که برای ضد عفونی کردن تخم ها در طول دوران جوجه کشی بسیار مفید است. توجه داشته باشید این ظرف باید از قبل در داخل دستگاه قرار بگیرد تا با آن هم دما شود. دقت کنید که ظرف را در قسمتی از دستگاه قرار ندهید که جلوی چرخش راک و شانه ها را بگیرد. می توانید ظرف اسپری را در قسمت پایین و کف دستگاه قرار بدهید.

طول دوران ستر و هچر غاز

عمل اسپری کردن تخم ها را از روز هفتم به بعد باید انجام دهید. بدین ترتیب دستگاه را خاموش کرده و درب آن را باز کنید. سپس سبد ها را بیرون آورده و آنها را بر روی یک میز کار قرار بدهید. هرگز تخم بیرون آورده را بر روی کف زمین قرار ندهید. زیرا بر روی کف زمین احتمال وقوع شوک دمایی بسیار بالا است. پس حتما تخم ها را بر روی یک میز کاری که حداقل یک متر ارتفاع داشته باشد، قرار بدهید. سپس با استفاده از ظرف آب پاش از فاصله 60 سانتی متری یک یا دو بار به سبد ها آب پاشی کنید. دقت داشته باشید هدف از انجام این کار، خیس کردن تخم ها نیست. بلکه ایجاد شبنم بر روی پوسته تخم می باشد. سپس تمامی تخم های موجود در شانه ها را به مقدار 180 درجه بچرخانید و عمل اسپری کردن آب را دوباره تکرار کنید. شایان ذکر است که هر 24 ساعت یک بار این کار در ساعتی مشخص و ثابت انجام بگیرد. عمل اسپری کردن تخم ها تا دوران هچر ادامه دارد.

بهترین میزان دما و رطوبت در هفته سوم و روز های آخر جوجه کشی از غاز

بعد از هفته سوم یعنی در روز 21 ام ، بهتر است دمای دستگاه را به 37.8 درجه و رطوبت دستگاه را به عدد 65 برسانید. اجازه بدهید در همین محدوده دستگاه به فعالیتش ادامه دهد.

وقتی که در جوجه کشی از غاز به سه روز آخر رسیدید، یعنی در دوران هچر، بهتر است که دما را بر روی 37.2 و رطوبت را بر روی 73 قرار بدهید. در دوران هچر بایستی چرخش شانه ها متوقف شود و تخم ها به پهلو قرار بگیرند.

تشخیص زمان هچر جوجه غاز و اقدامات لازم در این دوره

زمانی که اولین جوجه از تخم بیرون آمد و یا حدود 40 درصد از تخم ها نوک زده شدند، زمان هچر تخم ها فرا رسیده است. در واقع منظور از رفتار شناسی تخم ها برای تشخیص دوران هچر، این نشانه ها می باشد.

سه روز آخر جوجه کشی که به صورت فرمالیته به عنوان دوران هچر شناخته میشود، دوران هچر غاز نخواهد بود. در واقع دوران هچ در غازها ممکن است 5 الی 6 روز طول بکشد. برای رسیدن به راندمان بالا در جوجه کشی از غاز می بایست به نوک زدن تخم ها بسیار دقت کرد. در صورتیکه بیش از 40 درصد تخم ها نوک زده شدند، و یا اولین جوجه از تخم بیرون آمده باشد، دوره هچر شروع شده است. از این لحظه به بعد بایستی تخم ها را در درون دستگاه جوجه کشی در حالت هچر قرار دهید و دستگاه را بر اساس این دوره تنظیم کنید. همان طور که ذکر شد، بهترین میزان دما برای این دوره، 37.2 و رطوبت مطلوب نیز 73 درصد می باشد. فراموش نشود که چرخش تخم ها در این دوره متوقف میگردد.

تشخیص زمان هچر جوجه غاز و اقدامات لازم در این دوره

جوجه بیرون آمده 24 الی 48 ساعت باید داخل دستگاه باقی بماند. جوجه تازه متولد شده نیازی به تغذیه ندارد و تا 48 ساعت انرژی لازم را از کیسه زرد بدن خود تأمین خواهد کرد. به هیچ عنوان درب دستگاه را بلافاصله بعد از تولد اولین جوجه باز نکنید. زیرا اینکار باعث آهکی شدن سایر تخم ها میشود و کار خروج جوجه از تخم را سخت تر میکند. بعد از گذشت 48 ساعت از تولد جوجه سریعا درب را باز کرده و جوجه و پوسته های تخم را بیرون آورید. در این هنگام اگر متوجه شدید که جوجه ای پوسته تخم را باز کرده ولی نمی تواند از آن بیرون آید، با دست و به آرامی تخم را بشکنید تا جوجه از آن خارج شود.

در حین انجام کمک کردن به جوجه برای خروج از تخم دقت کنید که کمی دست هایتان را با آب و یا جرمی ساید خیس کنید. سپس ناحیه شکاف زده را باز کنید و مراقب پرده سفید رنگ باشید و آن را نشکافید. کافی است پوسته را تا حدی باز کنید که فقط سر جوجه از تخم بیرون آید. سپس اجازه دهید برای خروج کامل تر، جوجه تکامل یافته و خودش از آن خارج شود.

سخن پایانی

هدف از نوشتن این مقاله، آشنا کردن شما با تمامی فوت و فن های جوجه کشی از غاز می باشد. مطالب این مقاله بر اساس تجربیات پرورش دهندگان موفق و کارشناسان حرفه ای جوجه کشی می باشد. امید است که با رعایت اصول دقیق جوجه کشی و با بهره گیری از دستگاه های جوجه کشی با کیفیت، پاسخ مطلوب را به دست آورید.

مخاطبین عزیز در صورت داشتن هر نوع سوال و ابهام می توانید در بخش نظرات، موضوع را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به شما پاسخ داده شود.

نحوه جوجه کشی از پرنده غاز
5 (100%) 1 vote
دیدگاه‌ها 0

*
*