آموزش ساخت دیگ عرق گیری با زودپز و کندانسور آن | عرق گیری با دیگ زودپز

چگونه با استفاده از دیگ زودپز، دستگاه عرق گیری بسازیم ؟ طریقه تهیه عرق نعناع و گلاب با دیگ زودپز در خانه به چه شکل است ؟ آیا می توان با کمک زودپز عرق گیری نمود ؟

پاسخ تمامی این سوالات در این پست از وبلاگ اندیشه سبز به صورت کامل بیان شده است. با مطالعه این پست شما به راحتی طرز تهیه دیگ عرق گیری با زودپز را خواهید آموخت و همچنین مراحل عرق گیری با دیگ زودپز نیز به شما آموزش داده خواهد شد.

ساخت دستگاه عرق گیر با استفاده از زودپز  به هیچ عنوان ایمن نبوده و خرید دیگ عرق گیر به شما توصیه میگردد. عرق گیر های تولید شده توسط کارخانه کاملا ایمن بوده و ایمنی آن ها در کارخانجات به طور مفصل بررسی شده است.
دستگاه عرق گیر خانگی 10 لیتری
» به صرفه ترین دستگاه برای عرق گیری از انواع گیاهان در منزل
» برخورداری از سردکن برقی بسیار پرقدرت
» عدم نیاز به مصرف آب و دارای مصرف برق و انرژی پایین
قیمت : 3,300,000 تومان3,800,000 تومان

تجهیزات مورد نیاز ساخت عرق گیر با زودپز

 • دیگ زودپز 25 لیتری
 • دریل
 • لوله مسی 12 یا یک دوم  10 سانتی متر
 • اتصالات برنجی کولر گازی

تجهیزات مورد نیاز ساخت کندانسور ساده با لوله مسی

 • لوله مسی 12 یا یک دوم           5 متر
 • شیلنگ سیلیکونی با کیفیت     0.5 تا 1 متر
 • دبه و ظرف پلاستیکی مخصوص کندانسور
 • نوار تفلون
 • سه راهی دو طرفه
 • چند عدد بست فلزی شیلنگ

تجهیزات مورد نیاز ساخت کندانسور ساده با لوله مسی - اندیشه سبز

در ادامه به طور کامل مراحل ساخت دیگ عرق گیری با زودپز و کندانسور با لوله مس آموزش داده شده است :

روش ساخت دستگاه عرق گیری دست ساز با زودپز

آیا می توان به کمک دیگ زودپز در خانه دستگاه عرق گیر ساخت؟ پاسخ این سوال مثبت است. شما با استفاده از یک زودپز و تجهیزات دیگر به راحتی میتوانید در خانه خود دیگ گلابگیری بسازید اما دقت داشته باشید که این امر مستلزم رعایت نکات ایمنی بسیاری می باشد.

مرحله اول ) آماده سازی درب زودپز

یک عدد زودپز 25 لیتری را تهیه کرده و درب آن را باز کنید. بر روی درب، دو عدد سوپاپ اطمینان مشاهده میشود که برای ساخت این دیگ عرق گیر نیاز است هر دو سوپاپ را کاملا از درب جدا نمایید. با کمک یک دریل، سوراخ های محل قرارگیری سوپاپ ها را بزرگتر نمایید به صورتی که به راحتی یک لوله مسی 12 از درون آن عبور کند.

آماده سازی درب زودپز - اندیشه سبز

اخطار : دقت داشته باشید که بزرگ نمودن این سوراخ ها برای افزایش ایمنی می باشد. در صورتی که این کار را انجام ندهید به راحتی در حین عرق گیری گیاهان سوراخ ها را مسدود نموده و انفجار و خطرات جبران ناپذیری اتفاق خواهد افتاد.

برخی از افراد اقدام به استفاده از یک سوراخ سوپاپ نموده و سوراخ دیگر را کاملا مسدود می نمایند که این امر بسیار خطر آفرین بوده و به هیچ عنوان توصیه نمی گردد. ضروری است هر دو سوراخ سوپاپ کانال باز شده و با استفاده از دریل بزرگ شود.

مرحله دوم ) اتصالات دیگ عرق گیری زودپزی

حال 2 لوله مسی کوچک را برداشته و اندکی خم نمایید. این دو لوله خم شده را با کمک اتصالات کولر های گازی یا هر اتصالات دیگری کاملا به درب دیگ زودپز نصب کنید به صورتی که به هیچ عنوان نشتی نداشته باشد و کاملا محکم گردد. می توانید به کمک جوش آلومینیومی نیز لوله ها را به دیگ عرق گیر متصل کنید.

دیگ تقطیر زودپزی شما آماده است. در ادامه متن روش های ساخت کندانسور با لوله مسی و با آسان ترین روش نیز آموزش داده می شود.

نکات مهم ساخت دیگ عرق گیری با زودپز

 • ضروری است تا سوراخ های سوپاپ را به کمک دریل بزرگتر نمایید در غیر این صورت این سوراخ ها به راحتی بسته شده و خطر انفجار وجود خواهد داشت.
 • توصیه می گردد حتما هر دو سوپاپ را باز نمایید. برخی از افراد اقدام به بستن یک سوپاپ نموده و تنها از یکی از آنها استفاده می کنند. این امر خطر انفجار را در پی دارد.
 • بسیاری از افراد در یک سوپاپ دماسنج قرار دادن و آن را مسدود میکنند. این کار نیز میتواند به نوبه خود خطر آفرین باشد.

ساخت کندانسور ساده برای عرق گیر زودپزی

حال که با مراحل ساخت دستگاه عرق گیری با دیگ زودپز آشنا شده اید، وقت آن رسیده که مراحل ساخت کندانسور آن نیز به شما آموزش داده شود. البته بهتر است بدانید که کندانسور های برقی و آبی آماده در بازار نیز قیمت نسبتا مناسبی داشته و راندمان بالاتری به شما می دهند.

تجهیزات گفته شده در ابتدای متن را آماده نمایید. لوله مسی 5 متری را برداشته و با احتیاط به دور جسمی استوانه ای با قطر کم بپیچید. مراقب باشید که لوله دچار آسیب نگردد. حال این لوله را درون یک دبه یا ظرف مخصوص قرار دهید.

ساخت کندانسور ساده برای عرقگیر زودپز - اندیشه سبز

انتهای لوله مسی را از قسمت پایین دیواره ظرف خارج نمایید با کمک چسب، اطراف آن را آب بندی کنید. ابتدای لوله را نیز از بالای دیواره ظرف خارج نمایید و طوری بچسبانید که آب از درون ظرف بیرون نریزد.

پس از آن، ورودی آب سرد را نیز در قسمت پایینی ظرف نصب کنید. برای این کار نیاز است تا قسمت پایانی ظرف را سوراخ نموده و یک لوله کوچک آب را در این قسمت متصل کنید. به قسمت بالای ظرف نیز خروجی آب گرم را متصل نمایید تا آب پس از گرم شدن به خارج از ظرف بریزد و با آب سرد جایگزین شود. لوله پایینی را به آب سرد متصل نمایید و لوله بالایی را نیز به خروجی فاضلاب تا آب از آن خارج گردد.

نحوه اتصال کندانسور به زودپز

پس از انجام این کار نیاز است تا شیلنگ سیلیکونی مرغوب را به اندازه مورد نیاز در دو قطعه برش دهید. یک سر این قطعات شیلنگ را به لوله های خارج شده از زودپز نصب نمایید و با استفاده از بست به خوبی محکم کنید. دو سر دیگر آن را به یک سه راهی دو طرفه نصب نموده و یک سمت سه راهی را نیز به ابتدای لوله مسی کندانسور متصل کنید.

هزینه بالای ساخت زودپز به این شکل و از همه مهم تر ایمنی بسیار پایین و خطرات بالای آن سبب شده تا افراد تمایل بیشتری به خرید دستگاه عرق گیری خانگی و صنعتی داشته باشند.

نحوه عرق گیری با دیگ زودپز در خانه

تا این قسمت از متن با مراحل ساخت یک دستگاه عرق گیر و کندانسور آن با زودپز و لوله مسی آشنا شدید. اما چگونه می توانید با این دیگ عرق گیر زودپزی عرق نعنا یا گلاب و … تهیه کنید.

جالب است بدانید که نحوه عرق گیری از گیاه با دستگاه های عرق گیر آماده در بازار تفاوتی ندارد اما خطرات استفاده از آن بالا بوده و میزان عرق تولیدی و خلوص آن نیز بسیار کمتر از دستگاه های تقطیر کارخانه ای می باشد.

در ابتدا نیاز است تا گل های محمدی را شسته و حشرات میان گلبرگ ها را جدا نماید. سپس این گلبرگ ها را به درون دیگ تقطیر ریخته و تا دو سوم از دیگ آب بریزید. دقت کنید که به هیچ عنوان کل دیگ از گلبرگ پر نشود.

درب زودپز را ببندید، اتصالات کندانسور را بررسی کنید و آن را بر روی حرارت قرار دهید. از طرفی کندانسور را نیز به آب سرد متصل نمایید و در میان آن یخ بریزید. ظرفی زیر لوله خروجی کندانسور قرار دهید تا گلاب در آن بریزد.

پس از داغ شدن دیگ مشاهده می نمایید که بخار از دیگ به درون شیلنگ سیلیکونی رفته و سپس به کندانسور وارد می شود. در این قسمت خنک شده و از لوله انتهایی کندانسور، گلاب به درون ظرف مورد نظر می ریزد.

اخطار : استفاده از دیگ های عرق گیر ساخته شده از زودپز به هیچ عنوان توصیه نمی گردد. این دیگ عرق گیر با اندکی بی ملاحظگی منفجر شده و می تواند آسیب های جدی به جان و مال شما وارد نماید.

نتیجه گیری

در این پست از وبلاگ کارخانه اندیشه سبز، بهترین روش ساخت دیگ عرق گیر با زودپز و نکات ایمنی آن به شما آموزش داده شد. برای ساخت عرق گیر با زودپز نیاز است تا نکات ایمنی بسیار زیادی را رعایت نمایید، در غیر این صورت خطر انفجار دیگ زودپز تهدید بزرگی به حساب خواهد آمد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

2 نظرات
 1. وحید می گوید

  سلام دستگاه عرق گیری اقساطی هم میدید مثال ۲۰لیتری

  1. admins-r می گوید

   سلام خیر فعلا فروش اقساطی نداریم.

سوالی داری کلیک کن 👋