پرورش قرقاول (آموزش جامع)

نگهداری و پرورش قرقاول | تغذیه ، مکان مناسب و جوجه کشی

قرقاول یکی دیگر از مهمترین پرنده های پرورشی می باشد که بیشتر به خاطر گوشت پرخاصیت آن مورد توجه قرار گرفته است. پرورش این پرنده چندین مزیت بسیار مهم دارد که مهمترین آنها مقاومت بسیار بالا در برابر بیماری، سازگاری با انواع آب و هوای سرد و گرم و هزینه پایین تغذیه آنها می باشد. از طرفی دیگر گوشت این پرنده و حتی قرقاول زنده از قیمت بسیار بیشتری برخوردار بوده که پرورش این پرنده را به یکی از مشاغل پر سود در صنعت مرغداری تبدیل کرده است. برای پرورش این پرنده پر سود به کمترین لوازم مرغداری نیاز است، در این مقاله از وبلاگ اندیشه سبز به طور جامع اطلاعات لازم در خصوص پرورش قرقاول را به شما ارائه میدهیم.

انواع نژاد قرقاول

انواع نژاد قرقاول - اندیشه سبز

ابتدا لازم است که مهمترین نژاد این پرنده را بشناسید. بر اساس یک دسته بندی کلی قرقاول ها در دو دسته نژاد گوشتی یا زینتی تقسیم بندی میشوند. هر نژاد ویژگی مخصوص به خود را دارد و طول دوره پرورش، سن بلوغ، تعداد تخمگذاری و … آنها با یکدیگر متفاوت است. لذا شناخت هر یک از نژادهای این پرنده بسیار مهم و ضروری میباشد.

نژادهای مهم قرقاول شامل:

 • نژاد آمریکایی
 • پاکستانی
 • طلایی بلژیکی
 • سیلور
 • ریوز
 • لیدی آمهرت
 • لیمویی
 • الیوت
 • سوین هو

نژاد قرقاول ایرانی که به قرقاول خزری معروف است تنها نژاد از این پرنده می باشد که بومی ایران است. زیستگاه اصلی قرقاول خزری جنگل ها شمال ایران بوده، این نژاد شباهت بسیار نزدیکی به قرقاول آمریکایی دارد. با این تفاوت که قرقاول خزری نر همانند نژاد آمریکایی حلقه سفید رنگ بر روی گردن خود ندارد. قرقاول ایرانی تحت محافظت بوده و به صورت عمومی نمیتوان این نژاد را پرورش داد. فقط برخی از مراکز مجوزدار با هدف مسائل زیست محیطی این نژاد را پرورش میدهند.

امروزه بیشتر گونه های اصلاح نژاد شده قرقال از جمله نژاد جامبو و گردن حلقه ای و نژاد آمریکایی ، پاکستانی و هلندی در ایران پرورش داده میشوند. چون این نژادها در مقایسه با دیگر گونه های قرقاول علاوه بر مقاومت بالا، هم ارزان قیمت بوده و هم درصد نطفه داری  بالا و تخمگذاری بیشتری دارند و هم گوشت آنها بازار فروش خوبی دارد.

مجوز پرورش صنعتی و تعداد کم قرقاول

پرورش طیور در ظرفیت های پایین از جمله مشاغل خانگی به حساب می آید که نیاز به مجوز ندارد. اما در مزرعه های صنعتی و بزرگ، اخذ مجوز الزامی است. شرایط مجوز گرفتن برای هر پرنده ای فرق میکند اگر میخواهید در این زمینه اطلاعات کسب کنید، لازم است که به اداره جهاد کشاورزی منطقه خود مراجعه نمایید. اما همان طور که در ابتدا به آن اشاره شد نگهداری قرقاول در ظرفیت های کم در مناطق روستایی نیاز به مجوز ندارد.

اهداف تجاری پرورش قرقاول

اهداف تجاری پرورش قرقاول - اندیشه سبز

در پرورش قرقاول میتوان با فروش تخم نطفه دار، جوجه، قرقاول بالغ، مولد و یا با فروش گوشت این پرنده کسب درامد کرد. البته تخم قرقاول مصرف خوراکی هم دارد ولی این پرنده در طول سال تعداد کمی تخم میگذارد. به همین دلیل تخم قرقاول گران قیمت بوده و خرید آن برای بیشتر افراد صرفه اقتصادی ندارد.

مهمترین مزیت های پرورش قرقاول نسبت به دیگر پرندگان

این پرنده جزو کم هزینه ترین پرنده پرورشی به شمار می اید. زیرا تلفات بسیار پایینی داشته و مقاومت بالایی در برابر دماهای سرد و گرم دارد. به طوریکه قرقاول میتواند دمای منفی 10 درجه الی مثبت 50 درجه را تحمل کنید. به همین دلیل سالن پرورش قرقاول به سیستم سرمایشی و یا گرمایشی نیاز ندارد و در نتیجه پرورش دهنده به سرمایه کمتری برای شروع این شغل نیاز پیدا میکند. فقط جوجه قرقاول های یک روزه چند روز اول زندگی باید زیر لامپ مادر مصنوعی باشند چون به دمای گرم نیاز دارند.

قرقاول ها با هر نوع آب و هوایی سازگار هستند ولی بهتر است که ابتدا جوجه آن را تهیه کرد. چون جوجه قرقاولها در هر آب و هوایی که بزرگ شوند، به همان آب و هوا عادت میکنند. برای این منظور میتوان با خرید دستگاه جوجه کشی و تخم نطفه دار، جوجه ها را تولید کرد.

یکی دیگر از مزیت های پرورش این پرنده هزینه پایین خوراک آنها می باشد. زیرا این پرنده غذای مصرفی خود را مدیریت میکند. یعنی فقط زمانیکه گرسنه باشند، غذا میخورند در حالیکه دیگر پرنده ها پرخور هستند. همین ویژگی عالی در قرقاول ها باعث میشود تا آنها کمتر به مدیریت و مراقبت نیاز داشته باشند و پرورش دهنده ساعات کمتری درگیر آنها خواهد بود. بعنوان مثال میتوان جیره غذایی یک هفته این پرنده را به صورت یکجا در اختیار آن قرار داد. پرنده هر روز فقط به مقدار لازم از آن دان خواهد خورد.

یکی دیگر از مزیت های مهم پرورش این پرنده عدم ایجاد بوی نامطلوب می باشد. برعکس مرغ و بلدرچین، سالن پرورش قرقاول بوی نامطبوع ندارد. از آنجایی که بخشی از دوره پرورش قرقاول ها باید در فضای باز سپری شود، پرورش دهندگان میتوانند با استفاده از ماسه بادی بر روی بستر به طور کلی فضله این پرنده را از بین ببرند. لازم به ذکر است که فضولات قرقاول ها بعنوان کود قابل استفاده نمی باشد.

مکان مورد نیاز برای نگهداری قرقاول

مکان مورد نیاز برای نگهداری قرقاول - اندیشه سبز

قرقاول ها تا حدودی پرخاشگر هستند و حضور همدیگر را در نزدیکی هم تحمل نمیکنند. به همین دلیل این پرندگان به فضای زیادی نیاز دارند. وگرنه آنها به راحتی دچار کانیبالیسم خواهند شد. بهتر است که سالن پرورش قرقاول ترکیبی از فضای باز و یک سالن سر پوشیده باشد. البته فضای باز نیز بایستی سر پوشیده و فنس کشی شده باشد. زیرا قرقاول ها قادر به پرواز هستند و اگر محیط نگهداری آنها باز باشد، حتما فرار خواهند کرد.

به صورت اصولی هر قطعه قرقاول بالغ باید یک مترمربع فضا در اختیار داشته باشد. برای هر چهار قطعه جوجه نیز یک مترمربع کافی است. البته بعد از یک ماهگی فضای جوجه ها باید وسیع تر از قبل باشد.

تغذیه قرقاول ها در سنین مختلف

چینه دان قرقاول ها نمی تواند بیش از اندازه غذا انباشت کند. به همین دلیل قرقاول ها هر روز فقط به اندازه نیازشان غذا مصرف میکنند. یک قرقاول بالغ روزانه تقریبا 50 گرم دان غذا می خورد. غذای این پرنده ترکیبی از سبزیجات، گیاهان، دانه ها و حشرات می باشد. جوجه ها تا سن یک ماهگی باید با جیره غذایی 28 درصد پروتئین تغذیه شوند. اگر جیره 28 درصد پروتیئن در دسترس نباشد میتوان از جیره 24 درصد پروتئین استفاده کرد ولی این کار باعث میشود که دوره پرورش 3 الی 4 هفته دیگر نیز بیشتر طول بکشد.

تغذیه قرقاول - اندیشه سبز

تهیه دان مخصوص قرقاول یکی از چالش های این شغل می باشد، از این رو پرورش دهندگان باید با تهیه نهاده ها و بر اساس توصیه های دامپزشکی دان مورد نیاز پرنده های خود را تهیه کنند.

جوجه قرقاول ها برخلاف جوجه مرغ در ساعات اولیه نمی توانند غذای خود را پیدا کنند. به همین دلیل در در چند روز اول غذای جوجه قرقاول باید زیر پای آنها ریخته شود. از آنجایی که این پرنده عادت به نوک زدن دارد از این طریق میتواند غذای مورد نیاز خود را پیدا کرده و به مرور به آن عادت کند. بنابراین در تغذیه جوجه های یک روزه قرقاول به هیچ عنوان نباید در روزهای اول از سینی دانخوری استفاده کرد. بلکه بهتر است جوجه ها بر روی یک بستر مقوایی قرار گرفته و دان مورد نیازشان زیر پای آنها باشد.

همچنین دان جوجه ها باید به شکل پودری و نرمه باشد.

طول دوره پرورش و سن تخمگذاری

دوره پرورش و سن بلوغ این پرنده بستگی به نژاد آن دارد. بیشتر نژادهای قرقاول همچون نژاد آمریکایی، پاکستانی و هلندی در سن 8 ماهگی بالغ شده و ماده آن شروع به تخمگذاری میکند. تعداد تخمگذاری ماده این پرنده نیز بین 50 الی 100 عدد می باشد. زمان تخمگذاری این پرنده هم معمولا از اواخر اسفند شروع شده و تا اواخر بهار ادامه دارد. دوره پرورش گله های گوشتی این پرنده نیز 5 الی 5.5 ماه طول میکشد و در سن 5.5 ماهگی این پرنده به وزن کشتار 1.5 کیلوگرم میرسد. اگر قرقاول ها در سنین جوجگی با جیره غذایی خوب تغذیه نشوند، برای رسیدن به وزن کشتار باید بیشتر از 5.5 ماه صبر کرد.

اما نژادهای زینتی قرقاول مثل نژاد لیمویی، بلژیکی و سیلور خیلی دیر و در سن 2 سالگی به بلوغ می رسند.

طریقه جوجه کشی از قرقاول

جوجه کشی از قرقاول بیشتر به شکل مصنوعی و توسط دستگاه جوجه کشی امکان پذیر می باشد چون ماده این پرنده به ندرت کرچ میشود. مخصوصا نژادهای تجاری کرچ نمیشوند.

در طول 12 ماه از سال هر پرورش دهنده قرقاول فقط 4 ماه اول سال فرصت جوجه کشی از این پرنده دارد. چرا که جنس نر قرقاول فقط در فصل بهار و تیر ماه اقدام به جفت گیری میکنند. لذا در خارج از فصل های گفته شده تخم نطفه دار قرقاول تولید نمیشود.

طریقه جوجه کشی قرقاول - اندیشه سبز

تعداد روزهای جوجه کشی قرقاول بستگی به نژاد آن دارد و معمولا 22 الی 26 روز می باشد. همچنین در جوجه کشی این پرنده برای دوران ستر دمای 37.5 درجه با رطوبت 65 درصد توصیه میشود. در زمان هچر نیز دمای 37.2 به همراه رطوبت 75 درصد برای تنظیمات کنترلر دستگاه جوجه کشی قرقاول مناسب می باشد.

سخن پایانی

در این مقاله از وبلاگ اندیشه سبز کلیات پرورش قرقاول را شرح دادیم. پرورش این پرنده از سودآوری بالایی برخوردار بوده، به شرطی که اصول این کار را یاد بگیرید. حتی با توسعه این کار میتوانید گوشت قرقاول به روسیه و کشورهای عربی صادر کنید.

بعنوان نکته آخر توصیه میکنیم که برای شروع ابتدا به سراغ نژادهای پر مصرف همچون نژاد آمریکایی بروید که هم دوره پرورش کوتاهی دارد و هم ارزان تر بوده و هم در بازاریابی آنها دچار مشکل نخواهید شد. نژادهای زینتی مثل لیمویی و بلژیکی دوره پرورش طولانی دارند و به دلیل قیمت بالا برای شروع اولیه مناسب نیستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

2 نظرات
 1. مصطفی می گوید

  با سلام و تشکر از متن آموزنده و کارآمد

  برای خرید جایی سراغ دارید

  1. admins-r می گوید

   سلام مصطفی جان خواهش میکنم
   بهتره تو شهر خودت یه پرورش دهنده آشنا پیدا کنی و ازش بخری

سوالی داری کلیک کن 👋