طوطی سانان, عروس هلندی, مرغ عشق

علائم مستی پرنده زینتی | علائم آمادگی و جفت خواستن پرنده

علائم مستی پرنده زینتی - اندیشه سبز

وقتی از مستی پرندگان زینتی صحبت می کنیم برخی تعجب می کنند که مگر پرنده هم مست می شود. بله پرندگان زینتی بعضی مواقع رفتارهایی از خود نشان میدهند که علامت آمادگی برای جفت گیری آن ها است. این که چه زمانی پرندگان زینتی علائم مستی را از خود بروز می دهند اهمیت زیادی دارد چون شما باید بدانید در این زمان چگونه با پرنده رفتار کنید. در این مقاله از اندیشه سبز علائم مستی پرنده زینتی را توضیح می دهیم.

دستگاه جوجه کشی ارزان 12 تایی
دستگاه جوجه کشی ارزان 12 تایی
» مناسب برای جوجه کشی از انواع تخم پرندگان خانگی و زینتی
» قابل اتصال به برق شهری
» سیستم چرخش 360 درجه
قیمت : 3,530,000 تومان

علائم مستی و جفت خواستن در پرنده نر و ماده

در این مقاله علائم مستی و آماده شدن برای جفت گیری در پرندگانی مانند قناری، مرغ عشق، عروس هلندی، طوطی برزیلی، فنچ، بلبل، کاسکو، مرغ مینا و … بیان شده است. علائم مستی در بیشتر موارد بین پرنده های نر و ماده مشابه است و پرنده رفتارهای زیر را از خود بروز می دهد:

آواز خواندن زیاد

آواز خواندن زیاد - اندیشه سبز

پرنده بیش از گذشته آواز می خواند و صداهای زیادی از خود تولید می کند یعنی سبک صدایش نیز تغییر می کند. معمولا در این زمان نر برای ماده آواز سر داده و ماده نیز در جواب او چه چه می زند.

سوت زدن

معمولا این رفتار در پرنده نر مشاهده می شود که آواز هایی سوت مانند و بلند می خواند. اگر سابقه نداشته که پرنده خیلی سر و صدا کند احتمالا سر و صدای او نشان مست شدن است.

انجام حرکات نمایشی

حرکات نمایشی از دیگر رفتار های یک پرنده مست است. پرنده نر در این زمان بال های خود را برای ماده باز کرده و حرکات رقص مانند انجام می دهد. این رقص در هر پرنده منحصر به فرد بوده و برای جذب ماده انجام می شود. حرکات سریع پا و پریدن های کوتاه نیز از این نوع رقص های مستانه پرنده می باشد.

در مقابل پرنده ماده نیز با بالا بردن دم خود و نشستن در مقابل نر، به او اجازه جفت گیری می دهد.

فاصله گرفتن از صاحب

در این زمان، پرنده دیگر مثل گذشته با صاحب خود صمیمی نیست و نسبت به یادگیری حرکات آموزشی نیز رغبت زیادی از خود نشان نمی دهد. معمولا پرنده به دنبال جفت بوده و در صورتی به صاحب خود نزدیک می شود که او را جفت خود بداند.

رفتارهای پرخاشگرانه

رفتارهای پرخاشگرانه - اندیشه سبز

ممکن است در زمان غذا دادن به پرنده یا نزدیک کردن دست خود به او با رفتارهای پرخاشگرانه مانند نوک زدن مواجه شوید. جنس نر معمولا به کل قفس حساس بوده و در زمان نزدیک شدن شما به قفس به شما حمله خواهد کرد. جنس ماده نیز به نزدیک شدن شما به لانه حساسیت نشان داده و برای محافظت از آن به شما نوک خواهد زد.

بیشتر بخوانید: برای آشنایی با نحوه درمان زخم پرنده در خانه مقاله کمک های اولیه به پرنده زخمی را مطالعه کنید.

خاراندن سر و بدن جفت

یکی از علائم مستی در پرندگان زینتی، نوک نوک کردن جفت و یا زدن نوک ها به یکدیگر است. همچنین در این زمان مشاهده خواهید کرد که جفت یکدیگر را با نوک خارانده و بین پرهای هم را تمیز می کنند.

کم غذا خوردن

در زمان مستی ممکن است پرنده غذای زیادی نخورد. حتی شاید غذای مورد علاقه اش را در قفس بگذارید اما او فقط چند تا نوک به غذا بزند. البته بعد از بیان تمام علائم مستی پرنده زینتی به این نکته هم دقت کنید که این علائم ممکن است نشأت گرفته از یک بیماری در بدن پرنده باشد نه علائم مستی. تنها راه تفکیک بین علائم بیماری و علائم مستی در پرنده، میزان تحرک اوست.

اگر پرنده در گوشه ای از قفس بدون تحرک خوابیده و غذا نمی خورد یا تمایلی به برقراری ارتباط ندارد این پرنده بیمار است و در حالت مستی قرار ندارد. پرنده مست تمام علائم گفته شده را دارد و در عین حال پر تحرک است و آواز می خواند.

پرنده زینتی چه زمانی مست می شود؟

پرنده زینتی چه زمانی مست می شود؟ - اندیشه سبز

پرنده نر وقتی مست می شود که قصد جفت گیری دارد و پرنده ماده وقتی مست می شود که زمان تخم گذاری او فرا رسیده باشد. در این زمان اگر یک پرنده بالغ دیگر از همان نوع داخل قفس قرار بگیرد جفت گیری انجام می شود.

آیا می توان پرنده زینتی را مست کرد؟

بله اگر قصد دارید از پرنده زینتی خود جوجه بگیرید باید شرایط مستی را خودتان برای او فراهم کنید. با انجام مراحل زیر پرنده مست می شود:

  1. در گام اول باید فصل جفت گیری پرنده خود را بدانید. در این صورت می توانید برنامه ریزی صحیحی برای مست کردن پرنده و نهایتا جفت گیری انجام دهید.
  2. جفت مناسب و همنوع را برای پرنده انتخاب کنید. در این مرحله که اولین اقدام برای مستی پرنده محسوب می شود؛ باید یک پرنده همنوع را در قفس قرار دهید.
  3. غذاهایی با طبع گرم در رژیم غذایی پرنده قرار دهید.
  4. لانه مناسبی در قفس بگذارید.
  5. محیط را آرام کرده و اجازه دهید پرنده در محیط امن به جفت گیری بپردازد.
بیشتر بخوانید: بهترین نشیمنگاه برای پرنده از چه جنسی باید باشد؟ پلاستیکی بهتر است و یا چوبی؟ برای پاسخ به این سوالات روی لینک مقابل کلیک کنید. بهترین میله قفس برای پرنده چیست؟

نتیجه گیری

مستی علامتی است در پرندگان زینتی که با برخی رفتارها در پرنده ظاهر می شود و به شما نشان می دهد که پرنده آماده جفتگیری است و نیاز به جفت دارد. شناخت علائم مستی به شما کمک می کند تا بتوانید به موقع جفت دیگر را در قفس قرار دهید و از پرنده جوجه بگیرید. علائم مستی پرندگان زینتی در اغلب موارد مشابه است و در نر و ماده ها نیز تفاوت چشمگیری در علائم مستی دیده نمی شود.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.