مقالات گرمایشی

هیتر چیست؟ بررسی انواع و کاربردهای مختلف آن

هیتر چیست آشنایی با انواع آن

اهمیت گرما در فصل‌های زمستان و پاییز برای برخی مشاغل از جمله گلخانه‌ها، بسیار حیاتی است؛ زیرا به‌صورت مستقیم روی کیفیت محصولات و روند کسب‌وکار آن‌ها تاثیر دارد. برای گرم کردن گلخانه نمی‌توان از بخاری‌های معمولی یا شوفاژ استفاده کرد. برای گرم کردن گلخانه از Heater یا بخاری گلخانه در مدل‌های نفتی، گازی و گازوئیلی استفاده می‌شود. هیترها در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که هرکدام از آن‌ها کاربردهای خاصی دارند. 

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که قصد آشنایی بیشتر با این ابزار گرمایشی و انواع آن را دارید، با خواندن این مقاله به کامل‌ترین پاسخ برای سوال «دستگاه هیتر چیست» دست می‌یابید. 

دستگاه هیتر؛ ابزاری کاربردی برای گرم کردن محیط‌‌های مختلف

برای پاسخ به سوال «دستگاه هیتر چیست؟» باید گفت این ابزار انرژی گرمایی و حرارتی تولید می‌کند. برخی از این دستگاه‌ها امکان تولید حرارت از برق را دارند و برخی نیز گاز یا گازوئیل را به حرارت تبدیل می‌کنند. در هیتر های برقی تولید گرما توسط قطعاتی به نام المنت گرمایی انجام میگیرد.  انواع Heaterها در مدل‌های مختلفی از جمله برقی، گازی و خانگی طراحی و تولید می‌شوند که ابعاد و قدرت این دستگاه کاملا نسبت به کارایی آن در نظر گرفته می‌شود.

تعداد المنت مورد استفاده در هیترهای برقی بستگی به ظرفیت گرمایشی هیتر متفاوت می باشد. برای مثال تعداد المنت های هیترهای خانگی یک یا دو عدد می باشد. در برخی از نمونه ها نیز یک المنت قدرتمند دایره ای شکل استفاده می‌شود.

در مقابل هیتر های کارگاهی و گلخانه‌ای ابعاد بسیار بزرگ‌تری دارند و قدرت آن‌ها نیز چندین برابر است. برای خرید این دستگاه‌ها، باید حتما اندازه و ابعاد آن را نسبت به محیط در نظر بگیرید. البته نه‌تنها برای خرید هیتر، بلکه برای خرید بخاری کارگاهی و سایر لوازم گرمایش و سرمایش، مهم است این نکته را به خاطر داشته باشید.

آشنایی با انواع هیتر؛ بررسی هیترهای برقی، کارگاهی و خانگی

انواع Heater در 4 مدل اصلی تولید می‌شوند که هرکدام از آن‌ها مشخصات خاصی دارند. برای مثال هیتر برقی کارگاهی یا خانگی استاندارد مجهز به ترموستات گرمایی با قابلیت خاموشی خودکار است که از  افزایش دمای بیش از حد Heater جلوگیری می‌کند. تعداد ترموستات مورد استفاده در دستگاه بستگی به مدل آن دستگاه و ظرفیت هیتر متفاوت است. در هیترهای خانگی عموما از یک و حداکثر 2 ترموستات استفاده میشود ولی در هیترهای صنعتی تعداد ترموستات ها بیش از 2 عدد است.

برای مثال یک ترموستات برای دمای کوره در نظر گرفته می‌شود و 1 ترموستات مجزا برای تنظیم دمای محیط و در برخی نمونه‌ها تولید کننده ممکن است از ترموستاتی مجزا در قسمت پاس‌های گرمایشی هیتر استفاده کند. در ادامه به بررسی انواع این ابزار گرمایشی با کاربردهای مختلف می‌پردازیم که پاسخی برای سوال «هیتر یعنی چه» به شمار می‌رود.  

آشنایی با انواع هیتر

بخاری برقی به کمک المنت‌ها گرما تولید می‌کند

هیتر برقی که رایج‌ترین مدل این دستگاه‌ها در خانه‌ها و کارگاه‌های کوچک است، ابعاد نسبتا کوچکی دارد که می‌توان آن را روی میز قرار دهید. البته بخاری‌های برقی در مدل‌های بزرگ برای گرم کردن مساجد نیز کاربرد دارند. این دستگاه تولید گرما در مدل برقی از چندین المنتور تشکیل شده است که برای ایجاد گرما نیاز به نیروی برق دارند. 

المنت‌ها با تبدیل نیروی برق، حرارت و انرژی گرمایشی تولید می‌کنند که پس از چند دقیقه روشن بودن هیتر برقی، محیط اطراف آن به‌خوبی گرم می‌شود. توجه داشته باشید که شکل و نحوه عملکرد در مدل خانگی برقی نسبت به هیتر گلخانه‌ ای کاملا متفاوت است و مدل‌های گلخانه‌ای برای تولید گرما در ابعاد گسترده طراحی شده‌اند. 

هیتر گازی؛ برای گرم کردن محیط های صنعتی و تجاری

هیتر گازی به‌عنوان یکی از انواع دستگاه گرمایشی Heater، هوای محیط را به‌صورت مستقیم گرم می‌کند. برای محیط‌های صنعتی و تجاری از این مدل استفاده می‌شود؛ زیرا  نسبت هزینه مصرف انرژی به گرما تولید شده بسیار کمتر از نمونه های برقی است. توجه داشته باشید که دستگاه Heater گازی ارتباطی به تجهیزات موتورخانه مرکزی ندارد و در طبقات پاساژها یا مراکز صنعتی و تفریحی قرار می‌گیرند. 

علاوه‌بر مدل‌های معمول هیتر که به صورت ایستاده هستند، انواع جت هیتر‌ها نیز امکان تولید گرما با استفاده از انرژی گاز را دارند. این دستگاه‌ها در مدل بدون دودکش قابل استفاده در محیط‌های بسته همچون پاساژها یا گلخانه ها نیستند و برای کارکرد نیازمند محیطی با فضای باز یا تهویه کامل هستند.

هیترهای صنعتی

هیتر صنعتی یا کارگاهی؛ برای گرم کردن کارگاه‌های بزرگ

هیترهای صنعتی که با نام کارگاهی نیز شناخته می‌شوند، برای گرمایش سالن‌ها و فضاهای بزرگ، بهترین گزینه هستند. دستگاه Heater به یک یا چند فن مجهز است تا گرمای تولید شده را در سالن پخش کند. ناگفته نماند قدرت تولید حرارت و گرما در هیترهای صنعتی، حداقل 30 برابر بیشتر از مدل‌های معمولی است! 

البته برای گرمایش یا سرمایش محیط‌های بزرگ کارگاهی از یونیت هیتر نیز استفاده می‌شود. این مدل عملکرد خاصی دارد و برای ایجاد گرما یا سرما، داخل لوله‌های Heater آب گرم یا سرد جریان می‌یابد تا سرما یا گرمای مورد نظر تولید شود. توجه داشته باشید که یونیت هیترها نیازمند موتورخانه مخصوص هستند. 

هیتر خانگی؛ ایجاد گرما در کمترین زمان ممکن!

انواع هیترهای خانگی از جمله فن‌دار، برقی، تابشی، هالوژنی و سرامیکی هستند که Heaterهای برقی، با بهترین راندمان گزینه‌ای مناسب برای خانه هستند. مدل برقی خانگی این دستگاه نیز در دو مدل فن‌دار و تابشی طراحی و تولید می‌شود. 

هیترهای تابشی گرمای مطبوعی در محیط ایجاد می‌کنند و مدل‌های برقی مجهز به فن هستند. فن، سرمای محیط را به داخل می‌کشد و هوای گرم را به بیرون می‌فرستد. هم‌چنین مدل‌های برقی با راندمان بهینه و قدرت خوب برای گرم کردن هوای خانه، بهترین گزینه برای منزل یا اتاق خواب هستند. 

آشنایی با هیترهای خانگی

دستگاه Heater؛ ابزاری برای گرمایش فضا در محیط‌های خانگی و صنعتی

در پاسخ به سوال «معنی هیتر چیست؟» باید گفت عبارت Heater به‌معنای دستگاه تولید گرما است. این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند که نسبت به قدرت و نوع طراحی، برای محیط‌های خانگی یا صنعتی استفاده می‌شوند. برای خرید هیتر، باید میزان قدرت گرمایشی، مصرف انرژی و نوع آن را در نظر داشته باشید تا نسبت به نیاز خود، یک Heater مناسب را انتخاب کنید. هم‌چنین مهم است خرید این وسیله گرمایشی را  را از مراکز معتبر انجام دهید تا محصولی مطمئن با خدمات پشتیبانی دریافت کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.