ساخت دستگاه رطوبت ساز خانگی

ساخت دستگاه رطوبت ساز خانگی با هزینه بسیار پایین

در این نوشتار دو روش ساده طرز ساخت دستگاه بخار ساز را به شما عزیزان آموزش می دهیم. وسایل به کار رفته در این دستگاه های بخار ساز بسیار ساده بوده و بیشتر مواد لازم تقریبا در هر منزلی یافت میشوند. البته برای ایجاد بخار در روش اول نیاز به یخ خشک دارید که باید آن را تهیه نماید. با ما همراه باشید تا طرز تهیه یک دستگاه بخار ساز سرد به شما آموزش دهیم.

روش اول ساخت دستگاه بخار ساز با استفاده از یخ خشک

بخار ساز با استفاده از یخ خشک

در این روش بخار ایجاد شده سرد می باشد. برای ایجاد بخار در این روش به ابزارهای بسیار ساده ای نیاز داریم که در ادامه آنها را بیان کرده ایم.

مرحله 1: لوازم مورد نیاز

  • یک ظرف پلاستیکی و یا فلزی درب دار ترجیحا فلز ضد زنگ
  • فن کامپیوتر یک عدد
  • باتری 9 ولتی یک عدد
  • لوله خرطومی پلاستیکی نیم متر
  • چسب حرارتی و چسب قطره ای قوی

مرحله 2: نصب فن

نصب فن

در این مرحله درب ظرف را جدا کرده و بر روی آن سوراخی کوچکتر از اندازه فن ایجاد کنید. سپس فن را به دقت و با استفاده از چسب قطره ای و یا حرارتی به درب دستگاه بچسبانید. حواستان جمع باشد که جهت مکش فن باید رو به بیرون باشد و فن به داخل ظرف هوا پرتاب کند. سپس هر یک از سیم های قرمز و سیاه فن را به قطب های مثبت و منفی باتری وصل کنید. سیم قرمز به قطب مثبت و سیم سیاه به قطب منفی باید وصل شود. جهت وصل بهتر و راحت تر می توانید به همراه باتری 9 ولتی یک عدد اسنپ باتری هم تهیه کنید و سیم و باتری را به آن وصل نمایید. می توانید از کمی چسب حرارتی برای ثابت نگه داشتن باتری بر روی درب استفاده کنید. در این صورت باتری نیز در کنار فن بر روی درب چسبیده خواهد شد.

مرحله 3: نصب لوله

نصب لوله

برای نصب لوله به بدنه ظرف ، باید سوراخی با شعاع کمتر از لوله بر روی بدنه ایجاد کنید. دقت داشته باشید که سوراخ را در قسمت های بالایی و نزدیک به درب ایجاد کنید نه قسمت پایینی. بسته به جنس ظرف مورد استفاده از وسیله برش مناسب استفاده کنید. بعد از برش و ایجاد سوراخ ، لوله را به بدنه ظرف وصل کنید. برای بستن منافذ اطراف سوراخ نیز می توانید بین لوله و بدنه کمی چسب بزنید تا هیچ درز و شکافی باقی نماند.

مرحله 4: اضافه کردن یخ خشک و آب داغ

اضافه کردن یخ خشک و آب داغ

برای ایجاد مه سرد نیاز است که یخ خشک و آب داغ با هم مخلوط شوند. به هنگام برداشت یخ خشک احتیاط کنید. توصیه میشود حتما از دستکش برای برداشتن یخ خشک استفاده شود. در ابتدا یک الی دو لیوان آب داغ در درون ظرف بریزید. سپس با احتیاط کمی یخ خشک در داخل ظرف قرار دهید. درب ظرف را ببندید. همان طور که در فیلم نیز مشاهده می نمایید با اضافه کردن یخ خشک به آب داغ ، مه سرد ایجاد میشود. این مه سرد توسط فن و لوله به بیرون منتقل میگردد. بدین ترتیب شما یک دستگاه بخار ساز سرد برای خودتان ساختید.

روش دوم ساخت دستگاه رطوبت ساز التراسونیک در منزل

ساخت دستگاه رطوبت ساز التراسونیک در منزل

در این روش بدون یخ خشک و با استفاده از یک سنسور پیزو الکتریک ، طرز ساخت یک دستگاه رطوبت ساز التراسونیک را به شما آموزش می دهیم. نگران هزینه خرید این سنسور نباشید ، زیرا یک ماژول تولید بخار سرد التراسونیک ساده در بازار حدودا 60 هزار تومان قیمت دارد. در این روش دیگر نیازی به یخ خشک ندارید و در صورت لازم فقط باید آب داخل ظرف قرار بدهید.

وسایل مورد نیاز:

  • ماژول تولید بخار سرد التراسونیک یک عدد
  • فن کامپیوتر یک عدد
  • مبدل DC
  • ظرف پلاستیکی درب دار یک عدد
  • آداپتور 12 ولت یک عدد

مرحله اول

برشی درب

بر روی بدنه درب برشی برای نصب فن ایجاد کنید. همانند روش قبلی سعی کنید اندازه سوراخ کمتر از اندازه فن باشد تا فن به خوبی به بدنه آن چسبیده شود.

مرحله دوم

برش در ابتدا ماژول التراسونیک

بعد از برش در ابتدا ماژول التراسونیک را در داخل ظرف قرار دهید. سیم این ماژول را از سوراخ ایجاد شده به بیرون از ظرف بکشید. در ادامه فن را با استفاده از چسب ، کاملا به بدنه ظرف بچسبانید. جای هیچ درز و شکافی نباید در این سطح باقی بماند.

مرحله سوم

فن و ماژول التراسونیک

در این مرحله باید سیم های قرمز و سیاه فن و ماژول التراسونیک را به مبدل DC وصل کنید. همان طور که قبلا گفتیم سیم سیاه به سر منفی و سیم قرمز به سر مثبت مبدل وصل نمایید. مبدل را به آداپتور وصل نمایید.

مرحله چهارم

رطوبت ساز التراسونیک

داخل ظرف کمی آب قرار دهید. درب ظرف همان طور را باز نگه دارید. آداپتور را به برق وصل کنید. با وصل کردن آداپتور به برق شاهد ایجاد بخار می باشید. در حقیقت این پیزو سرامیک با ایجاد فرکانس های بالا و امواج فراصوتی ، به آب فشار وارد میکند. در نتیجه این فشار ، آب مایع به بخار و مه تبدیل میشود.

برای اینکه تمامی مراحل را به دقت انجام دهید توصیه میکنم فیلم را حتما تماشا کنید. اگر مراحل را به درستی و قدم به قدم انجام داده باشید ، شما توانستید با هزینه اندکی یک رطوبت ساز التراسونیک خانگی بسازید و از آن لذت ببرید.

جمع بندی

در این نوشتار دو روش بسیار ساده ساخت دستگاه رطوبت ساز خانگی را به شما آموزش دادیم که نیازی به هزینه زیادی نداشتند. این دستگاه ها برای تأمین رطوبت در گلخانه های کوچک پاسخگو نخواهند بود. زیرا ظرفیت تولید مه در این دستگاه ها بسیار پایین می باشد. در صورتیکه نیاز به ساخت دستگاه با تعداد پیزوهای بیشتر داشته باشید ، نیاز به تخصص و هزینه بیشتری خواهید داشت. از این رو بهترین راه حل ، خرید یک دستگاه رطوبت ساز است. توصیه ما به شما در زمینه خرید و انتخاب دستگاه رطوبت ساز خانگی ، خرید از اندیشه سبز می باشد. شرکت اندیشه سبز یکی از بزرگترین تولید کنندگان انواع تجهیزات رطوبت ساز و مه پاش در داخل کشور است. از جمله این تجهیزات می توان به انواع رطوبت ساز التراسونیک ، مه پاش دیسکی و مه پاش نازلی اشاره کرد. از این مه پاش ها می توان در انواع گلخانه خانگی نیز استفاده نمود. تجهیزات رطوبت ساز و مه پاش اندیشه سبز شامل 12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش نیز می باشند.

اگر در زمینه خرید دستگاه رطوبت ساز نیاز به مشاوره دارید ، توصیه میکنم از مشاوره رایگان متخصصان ما بهره ببرید. برای این کار کافی است تا با شماره زیر ارتباط برقرار کنید.

 

 

ساخت دستگاه رطوبت ساز خانگی
3 (60%) 10 votes
دیدگاه‌ها 0

*
*