ساخت دستگاه جوجه کشی به روش ساده

ساخت دستگاه جوجه کشی به روش ساده

ساخت دستگاه جوجه کشی به روش ساده

ساخت دستگاه جوجه کشی دستی می تواند به روش هایی مختلفی شکل بگیرد. گاهی اوقات برخی از افراد با استفاده از یخچال کهنه ، کارتن مقوایی و یخدان یونولیتی ، دستگاه جوجه کشی برای خود می سازند. از بین تمامی این روش ها ، ساخت دستگاه جوجه کشی با یخدان یونولیتی بسیار ساده بوده و به دلیل وجود عایق نسبتا خوب می تواند محیط مناسبی برای جوجه کشی باشد.

دستگاه جوجه کشی به روش ساده

یخدان های یونولیتی به دلیل عایق بندی خوب جهت نگه داری یخ و جلوگیری از آب شدن آن زیاد به کار می روند. با استفاده از این یخدان می توان یک دستگاه جوجه کشی خانگی ارزان ایجاد کرد. در این مقاله تمامی مراحل ساخت و وسایل ساده مورد نیاز برای این کار را به شما توضیح خواهیم داد. برای ساخت یک دستگاه جوجه کشی دستی مراحل زیر را به دقت خوانده و اجرا کنید.

 

مرحله اول : وسایل مورد نیاز

لوازم مورد نیاز برای ساخت یک دستگاه ساده جوجه کشی بدین شکل می باشند:

وسایل مورد نیاز

  • یک عدد یخدان یونولیتی 20 لیتری
  • یک عدد سرپیچ لامپ
  • یک عدد لامپ 100 واتی
  • یک عدد ترموستات یا دماسنج دیجیتالی 12 ولتی
  • یک عدد فن 12 ولتی
  • یک عدد آداپتور 12 ولتی
  • سه عدد بست کمری
  • یک عدد ظرف پلاستیکی
  • 2 متر سیم برقی

مرحله دوم : ایجاد خروجی و تهویه هوا

ایجاد خروجی و تهویه هوا

در این مرحله می بایست سوراخ هایی به قطر کمتر از یک سانتی متر بر روی دو طرف کناری یخدان و درب آن ایجاد کنید.

برای این کار با استفاده از خط کش ، سه ردیف هفت تایی از مجموعه سوراخ هایی با فاصله 2 سانتی متری از یک دیگر بر روی دو طرف یخدان و درب آن علامت گذاری کنید. برای سوراخ کردن این نقاط علامت گذاری شده ، می توانید از دریل شارژی استفاده کنید.

مرحله سوم : سیم پیچی قطعات به هم

جایگذاری قطعات در داخل و بیرون یخدان

در این مرحله تمامی قطعات برقی را به هم وصل می کنیم. این مرحله نیازمند دقت و احتیاط می باشد و تمامی نکات گفته شده می بایست قدم به قدم اجرا شود.

در ابتدا یک و نیم متر سیم را ببرید و سیم های یک سر آن را به دو شاخه برق وصل کنید. سیم های سر دیگر را نیز به جا لامپی وصل کنید. لامپ را در جا لامپی قرار بدهید.

قدم بعدی اتصال نیم متر سیم باقی مانده به سیم لامپ و دماسنج دیجیتالی می باشد. با استفاده از سیم چین در یک قسمت ، سیم را ببرید و نیم متر سیم را به آنجا وصل کنید. اتصالات را توسط چسب برقی خوب به هم وصل کنید. سر دیگر سیم را به سوئیچ های صفر و یک دماسنج متصل می کنیم.

سیم های فن و سیم های ترموستات را به آداپتور وصل می کنیم. در حقیقت با یک آداپتور 12 ولتی هم فن کار خواهد کرد و هم ترموستات دیجیتالی به برق وصل خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود فیلم را حتما به دقت نگاه کنید.

مرحله چهارم : جایگذاری قطعات در داخل و بیرون یخدان

سیم پیچی قطعات به هم

در این مرحله لامپ ، فن و دماسنج دیجیتالی را در یخدان جای گذاری می کنیم. سرپیچ لامپ را توسط بست کمری ، در داخل یخدان محکم و ثابت نگه دارید. فن می بایست به سمت لامپ بچرخد تا گرمای لامپ در کل یخدان به گردش دربیاید. توسط یک بست کمری ، فن را نیز در کنار لامپ طوری ثابت نگه دارید که فن به سمت لامپ هوا پرتاب کند.

با استفاده از چسپ حرارتی ، دماسنج دیجیتال را بر روی بدنه بیرونی یخدان چسپ بزنید. حسگر دماسنج را به داخل یخدان هدایت کنید و آنرا بر روی بدنه داخلی یخدان توسط چسپ ثابت نگه دارید. دقت شود به خود حسگر چیزی چسپانده نشود.

مرحله پنجم : ایجاد پنجره نمایش داخل یخدان

ایجاد پنجره نمایش داخل یخدان

برای مشاهده داخل یخدان می بایست یک دریچه شیشه ای شفاف ایجاد کنید. برای این کار از درب ظرف پلاستیکی استفاده کنید. ابتدا سوراخی به قطر 10سانتی متر بر روی درب یخدان ایجاد کنید. با استفاده از چسپ حرارتی ، درب شفاف و پلاستیکی را از داخل به یخدان بچسپانید. توسط این دریچه می توانید تغییرات داخل یخدان را مشاهده و بررسی کنید.

مرحله اخر

مرحله ظرف آب را در داخل یخدان

در این مرحله ظرف آب را در داخل یخدان قرار بدهید. یک پارچه نخی نیز در داخل یخدان پهن کنید و تخم ها را بر روی پارچه قرار بدهید.

جوجه کشی توسط دستگاه

جوجه کشی توسط دستگاه

اگر تمامی مراحل ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی را به درستی انجام داده باشید ، دستگاه شما آماده کار می باشد. برای شروع در ابتدا دستگاه را به مدت چند ساعت به برق متصل کنید تا شرایط داخل دستگاه برای جوجه کشی آماده باشد. تخم های نطفه دار سالم و تازه را در داخل یخدان و بر روی پارچه قرار بدهید.

اطلاعات لازم برای جوجه کشی از تخم مرغ

اطلاعات لازم برای جوجه کشی از تخم مرغ

مدت زمان دوره جوجه کشی مرغ ، 21 روز می باشد. به 18 روز اول این دوره ، ستر و به 3 روز آخر نیز ، هچر می گویند. برای جوجه کشی از مرغ می بایست شرایط خاصی مهیا گردد. نطفه ها در هر دو دوران ستر و هچر به دما و رطوبت متفاوتی نیاز دارند. همچنین نطفه ها برای سالم ماندن در دوره ستر نیاز به چرخش دارند و می بایست کار چرخش تخم در 18 روز اول هر روز انجام گیرد. برای اینکه بهتر بتوانید کار چرخش تخم ها را مدیریت کنید ، می توانید با علامت گذاری تخم ها در هر طرف متوجه چرخش آنها بشوید. کار چرخش بصورت دستی خواهد بود و هر روز می بایست تخم ها را بچرخانید.

دمای مناسب برای دوران ستر در مرغ ، 37.7 می باشد و در دوران هچر نیز 37.2 می باشد. میزان رطوبت نیز تا حدودی در این بازه دمایی توسط ظرف آب تأمین می شود ولی در کل بین 60 الی 70 درصد می باشد.

می توانید بعد از 10 روز نطفه ها را بررسی کنید. از این طریق می توانید ، متوجه شوید نطفه ها در داخل تخم به صورت سالم شکل گرفته اند و یا نه. برای کار نطفه سنجی نیاز به یک چراغ قوه نطفه سنج دارید. با قرار دادن تخم در بالای چراغ می توانید به سلامت نطفه پی ببرید. اینکار می بایست در یک اتاق تاریک صورت بگیرد.

دستگاه جوجه کشی

ساخت دستگاه جوجه کشی با یخدان بسیار کم خرج می باشد و در ساخت آن اصلا از قطعات پیچیده ای استفاده نمی شود. از آنجایی که این دستگاه ها بازدهی بسیار پایینی دارند، لذت کار جوجه کشی را از کاربر می گیرند. امروزه در بازار تولیدکنندگانی هستند که دستگاه های جوجه کشی بسیار پیشرفته ای تولید می کنند. با استفاده از این دستگاه ها میتوان نتایج خیلی بهتری در زمینه جوجه کشی نسبت به دستگاه های جوجه کشی دستی به دست آورد. اندیشه سبز با بیش از 100 نمایندگی فعال در سطح ایران و 26 سال فعالیت مستمر در امر تولید تجهیزات مرغداری ، از اولین و بزرگترین تولید کنندگان دستگاه های جوجه کشی داخلی می باشد که دستگاه های جوجه کشی در مقیاس های خانگی ، نیمه صنعتی و صنعتی بسیار پیشرفته ای تولید می کند. دستگاه های جوجه کشی اندیشه سبز به دلیل تولید انبوه این کمپانی نسبت به قطعات عالی و تکنولوژی مدرن آن قیمت بسیار مناسبی دارند. دستگاه های جوجه کشی اندیشه سبز دارای 12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند.

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید دستگاه های جوجه کشی ارزان با شماره زیر تماس حاصل فرمائید.

ساخت دستگاه جوجه کشی به روش ساده
3.7 (73.33%) 3 votes
دیدگاه‌ها 0

*
*