ساخت دستگاه جوجه کشی به روش ساده

ساخت دستگاه جوجه کشی به روش ساده

ساخت دستگاه جوجه کشی به روش ساده

ساخت دستگاه جوجه کشی دستی می تواند به روش هایی مختلفی شکل بگیرد. گاهی اوقات برخی از افراد با استفاده از یخچال کهنه ، کارتن مقوایی و یخدان یونولیتی ، دستگاه جوجه کشی برای خود می سازند. از بین تمامی این روش ها ، ساخت دستگاه جوجه کشی با یخدان یونولیتی بسیار ساده بوده و به دلیل وجود عایق نسبتا خوب می تواند محیط مناسبی برای جوجه کشی باشد.

دستگاه جوجه کشی به روش ساده

یخدان های یونولیتی به دلیل عایق بندی خوب جهت نگه داری یخ و جلوگیری از آب شدن آن زیاد به کار می روند. با استفاده از این یخدان می توان یک دستگاه جوجه کشی خانگی ارزان ایجاد کرد. در این مقاله تمامی مراحل ساخت و وسایل ساده مورد نیاز برای این کار را به شما توضیح خواهیم داد. برای ساخت یک دستگاه جوجه کشی دستی مراحل زیر را به دقت خوانده و اجرا کنید.

مرحله اول : وسایل مورد نیاز

لوازم مورد نیاز برای ساخت یک دستگاه ساده جوجه کشی بدین شکل می باشند:

وسایل مورد نیاز

 • یک عدد یخدان یونولیتی 20 لیتری
 • یک عدد سرپیچ لامپ
 • یک عدد لامپ 100 واتی
 • یک عدد ترموستات یا دماسنج دیجیتالی 12 ولتی
 • یک عدد فن 12 ولتی
 • یک عدد آداپتور 12 ولتی
 • سه عدد بست کمری
 • یک عدد ظرف پلاستیکی
 • 2 متر سیم برقی

مرحله دوم : ایجاد خروجی و تهویه هوا

ایجاد خروجی و تهویه هوا

در این مرحله می بایست سوراخ هایی به قطر کمتر از یک سانتی متر بر روی دو طرف کناری یخدان و درب آن ایجاد کنید.

برای این کار با استفاده از خط کش ، سه ردیف هفت تایی از مجموعه سوراخ هایی با فاصله 2 سانتی متری از یک دیگر بر روی دو طرف یخدان و درب آن علامت گذاری کنید. برای سوراخ کردن این نقاط علامت گذاری شده ، می توانید از دریل شارژی استفاده کنید.

مرحله سوم : سیم پیچی قطعات به هم

جایگذاری قطعات در داخل و بیرون یخدان

در این مرحله تمامی قطعات برقی را به هم وصل می کنیم. این مرحله نیازمند دقت و احتیاط می باشد و تمامی نکات گفته شده می بایست قدم به قدم اجرا شود.

در ابتدا یک و نیم متر سیم را ببرید و سیم های یک سر آن را به دو شاخه برق وصل کنید. سیم های سر دیگر را نیز به جا لامپی وصل کنید. لامپ را در جا لامپی قرار بدهید.

قدم بعدی اتصال نیم متر سیم باقی مانده به سیم لامپ و دماسنج دیجیتالی می باشد. با استفاده از سیم چین در یک قسمت ، سیم را ببرید و نیم متر سیم را به آنجا وصل کنید. اتصالات را توسط چسب برقی خوب به هم وصل کنید. سر دیگر سیم را به سوئیچ های صفر و یک دماسنج متصل می کنیم.

سیم های فن و سیم های ترموستات را به آداپتور وصل می کنیم. در حقیقت با یک آداپتور 12 ولتی هم فن کار خواهد کرد و هم ترموستات دیجیتالی به برق وصل خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر توصیه می شود فیلم را حتما به دقت نگاه کنید.

مرحله چهارم : جایگذاری قطعات در داخل و بیرون یخدان

سیم پیچی قطعات به هم

در این مرحله لامپ ، فن و دماسنج دیجیتالی را در یخدان جای گذاری می کنیم. سرپیچ لامپ را توسط بست کمری ، در داخل یخدان محکم و ثابت نگه دارید. فن می بایست به سمت لامپ بچرخد تا گرمای لامپ در کل یخدان به گردش دربیاید. توسط یک بست کمری ، فن را نیز در کنار لامپ طوری ثابت نگه دارید که فن به سمت لامپ هوا پرتاب کند.

با استفاده از چسپ حرارتی ، دماسنج دیجیتال را بر روی بدنه بیرونی یخدان چسپ بزنید. حسگر دماسنج را به داخل یخدان هدایت کنید و آنرا بر روی بدنه داخلی یخدان توسط چسپ ثابت نگه دارید. دقت شود به خود حسگر چیزی چسپانده نشود.

مرحله پنجم : ایجاد پنجره نمایش داخل یخدان

ایجاد پنجره نمایش داخل یخدان

برای مشاهده داخل یخدان می بایست یک دریچه شیشه ای شفاف ایجاد کنید. برای این کار از درب ظرف پلاستیکی استفاده کنید. ابتدا سوراخی به قطر 10سانتی متر بر روی درب یخدان ایجاد کنید. با استفاده از چسپ حرارتی ، درب شفاف و پلاستیکی را از داخل به یخدان بچسپانید. توسط این دریچه می توانید تغییرات داخل یخدان را مشاهده و بررسی کنید.

مرحله اخر

مرحله ظرف آب را در داخل یخدان

در این مرحله ظرف آب را در داخل یخدان قرار بدهید. یک پارچه نخی نیز در داخل یخدان پهن کنید و تخم ها را بر روی پارچه قرار بدهید.

جوجه کشی توسط دستگاه

جوجه کشی توسط دستگاه

اگر تمامی مراحل ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی را به درستی انجام داده باشید ، دستگاه شما آماده کار می باشد. برای شروع در ابتدا دستگاه را به مدت چند ساعت به برق متصل کنید تا شرایط داخل دستگاه برای جوجه کشی آماده باشد. تخم های نطفه دار سالم و تازه را در داخل یخدان و بر روی پارچه قرار بدهید.

اطلاعات لازم برای جوجه کشی از تخم مرغ

اطلاعات لازم برای جوجه کشی از تخم مرغ

مدت زمان دوره جوجه کشی مرغ ، 21 روز می باشد. به 18 روز اول این دوره ، ستر و به 3 روز آخر نیز ، هچر می گویند. برای جوجه کشی از مرغ می بایست شرایط خاصی مهیا گردد. نطفه ها در هر دو دوران ستر و هچر به دما و رطوبت متفاوتی نیاز دارند. همچنین نطفه ها برای سالم ماندن در دوره ستر نیاز به چرخش دارند و می بایست کار چرخش تخم در 18 روز اول هر روز انجام گیرد. برای اینکه بهتر بتوانید کار چرخش تخم ها را مدیریت کنید ، می توانید با علامت گذاری تخم ها در هر طرف متوجه چرخش آنها بشوید. کار چرخش بصورت دستی خواهد بود و هر روز می بایست تخم ها را بچرخانید.

دمای مناسب برای دوران ستر در مرغ ، 37.7 می باشد و در دوران هچر نیز 37.2 می باشد. میزان رطوبت نیز تا حدودی در این بازه دمایی توسط ظرف آب تأمین می شود ولی در کل بین 60 الی 70 درصد می باشد.

می توانید بعد از 10 روز نطفه ها را بررسی کنید. از این طریق می توانید ، متوجه شوید نطفه ها در داخل تخم به صورت سالم شکل گرفته اند و یا نه. برای کار نطفه سنجی نیاز به یک چراغ قوه نطفه سنج دارید. با قرار دادن تخم در بالای چراغ می توانید به سلامت نطفه پی ببرید. اینکار می بایست در یک اتاق تاریک صورت بگیرد.

دستگاه جوجه کشی

ساخت دستگاه جوجه کشی با یخدان بسیار کم خرج می باشد و در ساخت آن اصلا از قطعات پیچیده ای استفاده نمی شود. از آنجایی که این دستگاه ها بازدهی بسیار پایینی دارند، لذت کار جوجه کشی را از کاربر می گیرند. امروزه در بازار تولیدکنندگانی هستند که دستگاه های جوجه کشی بسیار پیشرفته ای تولید می کنند. با استفاده از این دستگاه ها میتوان نتایج خیلی بهتری در زمینه جوجه کشی نسبت به دستگاه های جوجه کشی دستی به دست آورد. اندیشه سبز با بیش از 100 نمایندگی فعال در سطح ایران و 26 سال فعالیت مستمر در امر تولید تجهیزات مرغداری ، از اولین و بزرگترین تولید کنندگان دستگاه های جوجه کشی داخلی می باشد که دستگاه های جوجه کشی در مقیاس های خانگی ، نیمه صنعتی و صنعتی بسیار پیشرفته ای تولید می کند. دستگاه های جوجه کشی اندیشه سبز به دلیل تولید انبوه این گروه نسبت به قطعات عالی و تکنولوژی مدرن آن قیمت بسیار مناسبی دارند. دستگاه های جوجه کشی اندیشه سبز دارای 12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند.

برای دریافت مشاوره رایگان و خرید دستگاه های جوجه کشی ارزان با شماره زیر تماس حاصل فرمائید.

ساخت دستگاه جوجه کشی به روش ساده
4.2 (83.81%) 21 votes
دیدگاه‌ها 54

*
*

  علیرضا پاسخ

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون بابت مقاله مفید وخوبتون که کار خیلی خیلی راحت میکنه و توضیحات عالیه فقط من یه سوال داشتم چطوری ترموستاتو تنظیم کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

   Faraj پاسخ

   با سلام، می توانید از دیمر استفاده کنید تا میزان روشنایی و در نتیجه حرارت لامپ را افزایش و یا کاهش دهید.

  احمد افشار پاسخ

  سلام آیا در مشهد نماینده دارید ممنون اگه آدرس بدین

   Faraj پاسخ

   با سلام بله برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

  احسان پاسخ

  سلام آیا اگر جوجه مرغی که با روش دستگاه جوجه کشی بیرون میاد دیگه کرچ نمیشه؟؟؟؟؟

   Faraj پاسخ

   سلام، به نژاد آن بستگی دارد.

  مهیار پاسخ

  سلام ببخشید من لامپ 100 وات استفاده میکنم خیلی گرم میشه دما میره بالا انگار میخواد بسوزه باید از ترموستات استفاده کنم؟؟؟
  لازم به جوجه گردان نیست صددرصد تخم مرغ بزارم در میاد؟؟؟

  خیلی خیلی ممنون از مقاله مفیدتون 💖 💖 💖

   کریمی پاسخ

   سلام مهیار جان
   لامپ 50 وات تست کنید ، خوبی ترموستات اینه که با تعیین دمای محیطی خودش خاموش روشن میکنه ولی در اون صورت هم بهتره از لامپ های باکیفیت استفاده کنید چون ممکنه زیاد خاموش روشن بشه و لامپ رو بسوزونه . اما در کل استفاده از ترموستات بسیار موثر خواهد بود .

  mahyrmabari پاسخ

  سلام
  برای دستگاه جوجه کشی رطوبت سنج واجبه یا نه؟؟؟
  من در یونولیت رو برا برگرداندن تخم ها باز کنم مشکلی نداره؟؟؟
  💛💚💞💞خیلی ممنون💞💞💛💚

   کریمی پاسخ

   سلام
   بله صددرصد لازمه
   بهتره اینکارو نکنید و شرایطی رو در ساخت ایجاد کنید که از خارج از جعبه امکان چرخاندن تخم ها وجود داشته باشه ، اگه هر چند ساعت باز کنید راندمان کار کاسته خواهد شد

  mahyrmabari پاسخ

  سلام چطور بیرون ازیونولیت بچرخونم میشه توضیح بدید به چه صورت؟؟؟

  💞💞مرسی💞💞

   Faraj پاسخ

   با سلام، باید راک متحرک درست کنید. آموزش های متعددی در این زمینه در اینترنت موجود می باشد.

  mahyrmabari پاسخ

  چطور شرایطی درست کنم که لازم به باز کردن در نباشه میشه کمک کنین؟؟؟

  💞💞مرسی💞💞

  ایران پاسخ

  سلام ببخشید آیا فن باید بطور مداوم روشن باشه؟

   andisheh-admin پاسخ

   سلام
   خیر دوست عزیز
   مدت زمان روشن موندن فن بستگی به رطوبت و دما داره ، اگه دستگاهی که ساختید کامل عایق داشته باشه میشه که فن ها رو به صورت دائم روشن نگه نداشت
   دقت کنید که فن هایی مثل فن های معمولی کامپیوتر در صورت روشن بودن به صورت دائم دچار مشکل خواهند شد .

  محمد مهدی پاسخ

  سلام من میخوام تازه شروع کنم ولی میترسم نتونم تخم مرغا خراب دبیاد این دستگاه جوجه کشی خوبه به منظرتون چیکارکنم

   andisheh-admin پاسخ

   سلام دوست عزیز
   خوب بالاخره طبیعی هست ، وقتی تجربه ای نداشته باشید باید از جاده خاکی شروع کنید ! مشخصا به مشکلات زیادی برخواهید خورد تا بتونید مرحله به مرحله با افزایش تجربه اونها رو برطرف کنید
   همچنین اگه توانایی تحمل مشکلاتی از قبیل از بین رفتن جوجه ها داخل تخم ها رو ندارید یا قصد جوجه کشی از تخم های ارزشمندی رو دارید پیشنهاد میکنم به بخش زیر مراجعه کرده و اطلاعات دستگاه های جوجه کشی خانگی اندیشه سبز رو مطالعه کنید :
   انواع دستگاه جوجه کشی خانگی اندیشه سبز

  دیار پاسخ

  سلام و خسته نباشید من یه ترموستات ،لامپ ۱۰۰واتی،یک دیمر دوشاخه دار ،یه اداپتور ،فن و یه دماسنج و رطوبت سنج دارم من همشو وصل کردم فقط نمیدونم اون دیمر رو کجای لامپ بزنم چونکه دو شاخ هم داره کارمو سخت تر کرده اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

   Faraj پاسخ

   سلام، دیمر رو باید در مسیر سیم فاز متصل به لامپ قرار دهید.

  امیر حسین پاسخ

  سلامچ من این دستگاه را درست کردم برا جابه جا کردن تخم ها هم درشو باز میکردم دمای ترموستات رو روی 40 درجه تنظیم کرد تازه دمای داخل میرسید به 37.5 واسه روطوبتشم یه ظرف آب گذاشتم که داخلش پنبه بود اندازه دستگاه هم سونولیت 20 لیتری بود ولی بعد از گذشت 21 روز تخم ها در نیومدن حتی رنگ اونام تغییر نکرده بود کسی دلیلش رو میدونه لطف میکنین اگه راهنمایی کنید🌹🌹

   Faraj پاسخ

   سلام، دلایل زیادی داره. آیا نطفه سنجی انجام دادین؟ رطوبت دستگاهتون چطور؟ همیشه تنظیم بود؟ کلا دستگاه های دست ساز ایراد فنی زیاد دارند و از آنجایی که جوجه کشی به شدت به دما و رطوبت و تهویه وابسته است، هر گونه اختلال باعث مرگ جوجه ها میشه.

  هومن پاسخ

  ببخشید آیا میشه در دوره جوجه کشی داخل دستگاه تخم مرغ نطفه دار قرار داد؟؟
  مثلا ۴ تا تخم تو دستگاه گذاشتی روز سوم ۲ تا تخمم اضافه میکنی وقتی که میخای ۴ تا تخم رو بچرخونی.

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر دستگاه شما قابلیت ستر هچر همزمان دارد می توانید در داخل دستگاه به تدریج تخم نطفه دار اضافه کنید.
   ولی اگر دستگاه شما ساده است و فاقد این امکان، خیر نمی توانید. زیرا بعد از مدتی (زمان هچر) تخم های اولیه نیاز به دما و رطوبت خاصی دارند که برای تخم های تازه تر مناسب نخواهد بود.

  Ali پاسخ

  سلام
  خسته نباشین
  من یه چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
  اول اینکه این وسایلی که شما گفتید رو اشکالی نداره در ابعاد کوچکتر یا بزرگتر استفاده کرد ؟ منظورم اینه که جعبه یکم کوچیکتر یا بزرگتر بشه هست.مشکلی پیش نمیاد؟
  سوال دومم اینه که فرقی بین تخم ها وجود نداره ؟
  چون می خوام تخم پرنده ای بنام توکان رو استفاده کنم
  مشکلی نداره ؟ دمای خاصی نمی خواد ؟
  سوال سومم هم اینه که اگه یه تخم رو داخل دستگاه قرار بدم به طور صد در صد بدون مشکلی جوجه از اون بیرون میاد ؟ چون اخه تخم پرنده گرونه و فرصتی برای تست کردن نداره
  اگه تخم مرغ جوجه بشه ، به طور صد در صد تخم پرنده هم جوجه میشه ؟
  سوال بعدیم اینه که شما راجب توکان ها اطلاعاتی دارید ؟
  اخه می خواستم بدونم که وقتی تازه از تخم در میاد چی بدم بخوره ؟ غذا رو به چه شکلی بدم .
  و سوال اخر ، اینکه میگین تخم هارو باید چرخوند
  مثلا چند بار در یک روز باید اینکار رو انجام داد ؟
  خیلی ممنون میشم جواب بدید

   f.gh پاسخ

   با سلام، به صورت کلی به سوالات شما جواب میدم. شما با دستگاه دست ساز نمی تونید از تخم نطفه دار پرنده های زینتی و گران قیمت و یا طوطی سانان جوجه کشی کنید. چون جوجه کشی از این پرندگان بسیار حساس تر از مرغ و ... می باشد. برای این کار باید از دستگاه جوجه کشی حرفه ای و یا آرکام 24 استفاده کنید. در ضمن دما و رطوبت جوجه کشی و نحوه تغذیه پرنده های مختلف با هم فرق دارد.

  Majid پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت دوستان
  یک سوال فنی دمای ترموستات سی و هفتو هفت دهم تنظیه ولی من یه دماسنج معمولی هم داخلش گذاشتم ترموستات دمای ۳۷رو نشون میده ولی دماسنج معمولی ۴۰/۵درجه رو نشون میده الان دقیقا کدوم درسته ؟!

  مجید پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت دوستان
  یک سوال فنی دمای ترموستات سی و هفتو هفت دهم تنظیه ولی من یه دماسنج معمولی هم داخلش گذاشتم ترموستات دمای ۳۷رو نشون میده ولی دماسنج معمولی ۴۰/۵درجه رو نشون میده الان دقیقا کدوم درسته ؟!

   f.gh پاسخ

   سلام، دماسنج های معمولی دقیق نیستند و باید مدت زمان زیادی در داخل دستگاه قرار بگیرند تا دما را با تلورانس 0.5 درجه نشان دهند. برای اطمینان از عملکرد ترموستات بهتر است که از ابزار دقیق مثل تستو و ... استفاده کنید.

  محمود پاسخ

  سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم داخل فیلم بالا فقط از فاز لامپ گرفته شد و داخل ترموستات شد یا از فاز و نول؟ سپاس گذارم

   f.gh پاسخ

   سلام، سیم فاز باید به لامپ و از آنجا به پایه k0 ترموستات وصل شود. چرا که ترموستات از این طریق لامپ را خاموش و یا روشن خواهد نمود. معمولا بر روی ترموستات نحوه سیم بندی آن ذکر میشود.

  محمد سینا حیدری پاسخ

  سلام شما ره ی شما چنده من میخوام مشاوره بگیرم

   f.gh پاسخ

   سلام، دوست عزیز برای دریافت مشاوره در رابطه با محصولات اندیشه سبز می توانید با کارشناسان بخش فروش تماس بگیرد. اگر سوالی در خصوص این مقاله دارید همین جا بیان کنید.

  مهدی عرب پاسخ

  سلام خسته نباشید یه سوالی درباره رطوبت داشتم خواستم ببینم اگه ماژول رطوبت ساز رو تهیه کنم از چه دستگاهی مثل همین ترموستات برای تنظیم رطوبت استفاده کنم .

   f.gh پاسخ

   سلام، برای تنظیم رطوبت نیز دقیقا ماژول هایی شبیه به ترموستات موجود می باشد که با وصل نمودن خروجی رطوبت ساز به آن می توان مقادیر رطوبت را کنترل نمود.

  محمد سینا حیدری پاسخ

  سلام میخواستم بپرسم فن رو چگونه وصل کنیم؟
  من فکر میکم به این صورت باشه.
  اول یکی از سیم های آداپتور را از وسط نصف میکنیم بعد دوسر سیم فن را یکی از سیم ها را به یک طرف سیم آداپتور و آن را به دیگری و بعد آن را به ترموستات وصل میکنیم

  لطفا بگید درسته یا غلط
  اگه غلط یکم توضیح بدید

   f.gh پاسخ

   سلام، فیلم داخل مقاله را کامل مشاهده بفرمایید نحوه سیم پیچی فن کاملا واضح است. شما باید دقت داشته باشید که فن مورد استفاده شما با چه ولتاژی کار میکند و متناسب با آن برایش منبع تغذیه تأمین کنید. برای نصب فن کافی است که دو سر سیم آن را یکی به فاز و دیگری را به نول وصل نمایید.

  رحیم پاسخ

  سلام روزی چندباربایدتخم ها چرخش داده بشه

   f.gh پاسخ

   سلام هر 3 و حداکثر 4 ساعت یکبار باید تخم ها را بچرخانید. در هنگام خواب نیز عمل چرخش ناخواسته متوقف خواهد شد ولی سعی کنید در اولین فرصت مجددا تخم ها را بچرخانید.

  امیر پاسخ

  سلام وقت بخیر
  اگه از کارتون استفاده بشه و ترموستات و... استفاده نشه
  فقط در حد لامپ، دماسنج و رطوبت سنج باشه مشکلی پیش میاد؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، در این صورت دما رو نمی تونید دقیق کنترل کنید و راندمان جوجه کشی به شدت افت خواهد کرد.

  محمد پاسخ

  خب این فن که به آدابتور وصل شد همیشه کار میکنه؟ اینطوری که میسوز؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، اگر از فن های دائم کار مخصوص دستگاه جوجه کشی استفاده کنید نمیسوزه، عمر و دوام این نوع فن ها طولانی هستش.

  نودهی پاسخ

  سلام ، اگر ترموسات نزاریم و لامپ همیشه روشن باشد اشکالی دارد یا نه ؟؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، ترموستات به شما کمک میکنه که دما رو بهتر بتونید کنترل کنید. لامپ اگر همیشه روشن باشد ممکن است گرمای اضافی تولید کند.

  hosiyn پاسخ

  سلام من قطعات ساخت دستگاه ۱۲۶ تایی خریدم ولی نمیدونم سیستم رطوبت رو بسازم روشش رو لطفا بگید؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای ساخت رطوبت ساز میتونید از یک ظرف پلاستیک و فن دائم کار استفاده کنید. فن باید بالای ظرف قرار بگیرد و هوای گرم به سمت اب داخل ظرف پرتاب کند. در اثر وزش هوای گرم، رطوبت جوجه کشی نیز تأمین خواهید شد.

  محمد پاسخ

  سلام ببخشید یک سوال دیگه داشتم فاصله لامپ با آب توی ظرف چند سانت باید باشد؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، بستگی به نوع طراحی شما داره. فاصله زیاد باعث میشه اصلا رطوبت تولید نشه، فاصله بین لامپ و ظرف آب حداکثر 5 سانت خوبه

  محمدمهدی پاسخ

  سلام من دستگاه رو ساختم ولی دستگاه رطوبت سنج ندارم بعد از یک ساعت کارکردن دستگاه، بخار و رطوبت زیادی شیشه ای که روی در یونولیت را گذاشته بودم گرفته رطوبت زیاد باعث خراب شدن تخم ها نمیشه؟ این مقدار بخار طبیعی هست؟

   f.gh پاسخ

   سلام، رطوبت زیاد باعث خفگی نطفه ها میشه بایستی رطوبت را تنظیم و کنترل کنید.

  محمدرضا پاسخ

  سلام من با کارتون درست کردم دور تا دورش رو با المینیوم پوشوندم این جواب میده؟
  و یه سوال دیگه میشه از تخم مرغ هایی که در یخچال هست استفاده کرد؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله با کارتون میشه و آلومینیوم هم برای عایق بندیش خوبه. فقط باید از تخم های نطفه دار تازه استفاده کنید. تخم مرغ هایی که در یخچال هستند نوع خوراکی بوده و در ضمن حتی اگر نطفه دار هم باشند به دلیل کهنگی و یا قرار گرفتن در معرض هوای سرد از بین رفته اند. تخم نطفه دار باید در دمای 18 درجه نگهداری شود. از بازار تخم نطفه دار تازه تهیه کنید.

  ER پاسخ

  سلام به ترموستات تنظیم دما،برق فاز را وصل کنیم یا نول را؟
  یا اصلا فرقی نداره

   f.gh پاسخ

   با سلام، نقشه اتصال ترموستات مد نظرتون رو در اینترنت سرچ کنید و با توجه به آن سیم پیچی را انجام دهید.