پرورش جوجه کبک یک روزه

پرورش جوجه کبک های یک روزه

پرورش جوجه کبک های یک روزه

کبک جزو پرندگانی است که به راحتی  و با ایجاد کردن شرایط خوب و محیط مناسب برای گله مادر، می توان آن را پرورش داد به طوری که هر کبکداری بعد از چند دوره کوتاه مدت که به تولید انبوه رسیده است، سود نسبتا قابل توجهی را بهره برداری می کند. در این مقاله یکی از روش های متداول پرورش کبک را مورد بررسی قرار می دهیم تا کسانی که قصد وارد شدن به این حرفه را دارند با ترفند ها و موارد بسیار مهمی که یک پرورش دهنده ملزم به رعایت آن است، آشنا شوند. متداول ترین روش ها برای پرورش دادن کبک، جوجه کشی از این پرنده و یا خرید جوجه های یک روزه کبک است. نکته ای که لازم به یاد آوری آن هستم این است که جوجه کشی و  یا خرید جوجه های یک روزه کبک با تعداد بالا، کار عاقلانه ای نخواهد بود مخصوصا اگر هدف های خود را سازماندهی نکرده باشید و برنامه خاصی برای ادامه کار نداشته باشید در واقع روی سخنم با کسانی است که به تازگی وارد این حرفه شده اند و هنوز تجربه کافی در این باره به دست نیاورده اند. هر پرورش دهنده ای ملزم به هدفسازی و بازاریابی محصولاتش قبل از شروع کار است تا بتواند با بکارگیری تکنیک های مدیریتی خوب به حرفه اش ادامه دهد.

با توجه به مطالبی که در پارگراف قبلی به آن اشاره کردم، توصیه می کنم کار خود را با خرید جوجه های یکروزه و با تعداد محدود شروع کنید. نگران نباشید چون در ادامه قصد دارم شما را با نکات مهم پرورش جوجه های یکروزه  و ترفندهای لازم الاجرای آن آشنا کنم.

پارامترهای لازم الاجرا قبل از ورود جوجه کبک ها به داخل سالن های پرورشی

نکات و مواردی وجود دارد که یک کبک دار، قبل از خرید جوجه و انتقال آنها به سالن پرورشی ملزم به رعایت آنهاست و عبارتند از :

 1. ضد عفونی کردن محل پرورشی قبل از ورود جوجه ها
 2. مجهز کردن سالن به دستگاه های تهویه
 3. خرید دستگاه های مه پاش و مجهز کردن سالن به سیستم های رطوبت ساز
 4. خرید هیترهای حرارتی برای تامین گرما در هفته های اول
 5. تهیه آب خوری و دان خوری های استاندارد
 6. تهیه خوراک مورد نیاز جوجه کبک ها که شامل جیره آغازین و جیره رشد است.
 7. ذخیره جیره های غذایی در انبارهایی که؛  از قبل ضد عفونی شده اند، فاقد رطوبت هستند و از همه مهمتر تدابیر لازم برای ورود جانوران و حشرات موذی به کار گرفته شده است.
 8. بستر سازی مناسب که البته اگر در قفس انجام پذیرد بازه اقتصادی خوبی به همراه خواهد داشت.

وقتی جوجه ها  به سالن انتقال داده شدند مهمترین چیزی که بیشتر اهمیت دارد، تامین حرارت لازم در داخل سالن ها پرورشی است که با کمک هیترها و یا لامپ های حرارتی امکان پذیر است.  مقدار دما در هفته اول و بعد از ورود جوجه ها به سالن  بایدبین 32 تا 35 درجه سانتی گراد باشد که در هفته های بعدی به میزان 3 درجه سانتی گراد و در طول هفته کاسته می شود و مادامی ادامه دارد که دمای سالن به 22 الی 25 درجه سانتی گراد برسد.

تامین رطوبت مورد نیاز برای جوجه کبک ها یکی از مواردی است که ملزم به رعایت آن هستید. رطوبتی که یک جوجه کبک به آن احتیاج دارد به شرطی تامین می شود که مقدار آن در داخل سالن بین 60 الی 70 درصد باشد. در غیر این صورت وجود هوای خشک به مخاط مجاری تنفسی آنها آسیب می رساند.

 • از آنجایی که جوجه کبک ها کوچکند و فضای کمتری را اشغال می کنند بهتر است از لامپ های حرارتی  استفاده شود تا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد.
 • حواستان به مقدار دما و رطوبت موجود در داخل سالن باشد مخصوصا در هفته های اول چون بالا و پایین شدن میزان دما یا رطوبت در داخل سالن، مقدمه ای است که جوجه ها را به بیماری های تنفسی و اختلالات عصبی مبتلا کند.

تغذیه جوجه کبک ها

تغذیه جوجه کبک ها

جوجه کبک ها برای اینکه رشد خوبی داشته باشند نیاز به جذب منابع مهم غذایی، مثل پروتئین، انرژی، فسفر، فیبر، چربی و کلسیم دارند و مهمترین آنها پروتئین خام و انرژی است.

پروتئین مورد نیاز در روزهای اول به میزان 38 درصد برای هر جوجه کبک  تعیین شده است و باید در اختیارش قرار بگیرد ولی به تدریج و در هفته های بعدی از مقدار آن کاسته می شود.

 انرژی که جوجه کبک ها به آن نیاز دارند 300 کیلو کالری است که باید در هر کیلوگرم جیره آغازین آنها، گنجانده شود.

مقدار جیره غذایی هر جوجه کبک در دوره اول پرورشی 33 گرم در روز است و مهمترین منابع غذایی که می تواند تمام نیازهای بدن آنها را تامین کند، عبارتند از  ذرت، سویا، پودر صدف، نمک، انواع ویتامین ها، روغن ذرت و …

سعی کنید جیره آغازین را در داخل دانخوری های کم عمق بریزید تا جوجه ها به راحتی از آن تغذیه کنند. قبل از تجدید دانخوری مطمئن باشید که –جوجه ها آن را تمام کرده اند چون مواد مغذی که به صورت آردی  با پیش دان ترکیب می شوند ممکن است دست نخورده باقی بمانند.

برای  اینکه جوجه ها آداب غذا خوردن  را بیاموزند، می توانید چند جوجه بزرگتر را در داخل بستر رها کنید. در غیر این صورت ممکن است آنها بخاطر عدم تغذیه تلف شوند.

برنامه نوری جوجه کبک ها

برنامه نوری جوجه کبک ها

سعی کنید در چند روز اول برنامه نوری جوجه کبک ها را 24 ساعته برقرار کنید و کمترین زمان خاموشی نیم ساعته باشد آن هم قبل از غروب آفتاب که سالن کمتر تاریک می شود. از هفته های بعدی ساعت خاموشی را بالا برده و تا زمانی ادامه دهید که آنها به 12 الی 14 ساعت خاموشی در طول شبانه روز عادت کنند.

قبل از خاموشی مطمئن باشید که جوجه بلدرچین ها به اندازه کافی تغذیه کرده و آب خورده باشند.

تهویه

یکی از مهمترین مواردی که پرورش دهندگان باید از آن اطلاع داشته باشند تامین اکسیژن مورد نیاز جوجه ها و دفع دی اکسید کربن و گازهای سمی حاصل از مدفوع جوجه هاست در غیر این صورت مکانیزم دفاعی جوجه کبک ها، تحت تاثیر هوای آلوده بستر قرار می گیرد و باعث بروز انواع بیماری های تنفسی، عدم رشد ، سرعت بخشیدن به شیوع بیماری، فعال شدن میکرو ارگانیسم های بیماری زا در کف بستر و سایر مشکلات می شود که اگر سازماندهی نشود، به مرگ  آنها منتهی خواهد شد.

نوک چینی جوجه کبک ها

نوک چینی جوجه کبک ها

یکی دیگر از موارد مهم در پرورش جوجه کبک ها چیدن نوک آنها در سن 5 الی 10 روزگی است. چون بیماری کانی بالیسم یک بیماری خطرناک در بین کبک هاست که در اثر سوء تغذیه به آن مبتلا می شوند و اگر گله پرورشی را گرفتار کند،آنها شروع به کندن پر و گوشت یکدیگر می کنند در حالی اگر نوک چینی آنها در سنین پایین اتفاق بیفتد، تا حدودی می توان گله بیمار را مدیریت کرد و مانع زخمی شدن آنها توسط همدیگر شد.

در هنگام نوک چینی به آنها استرس ندهید و تلاش کنید تا در نهایت دقت، این کار را به پایان برسانید. بعد از نوک چینی حتما آب فروان و عاری از هر نوع آلودگی در اختیار جوجه کبک ها بگذارید همچنین سعی کنید در روز نوک چینی و چند روز بعد از آن ،دانخوری ها را پر نگه دارید تا محل قطع شده آسیب پذیر نباشد.

پرورش جوجه کبک یک روزه
3.8 (76.36%) 11 votes
دیدگاه‌ها 11

*
*

  رسول لشنی زند پاسخ

  جوجه کبک ها تا چند روزگی نیاز به دمای 35 درجه دارند
  یعنی در چند روزگی دما به 22 درجه میرسه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

   Faraj پاسخ

   با سلام، از روز اول با دمای 35 درجه شروع کنید، روز دوم 34 درجه و تا آخر هفته اول دمای سالن را حداکثر تا 30 درجه سانتی کاهش دهید. سپس از هفته دوم تا هفته پنجم دما را دو درجه کاهش دهید. بعنوان مثال دمای هفته دوم 29الی 27درجه، هفته سوم 26الی 24درجه ، هفته چهارم 23 درجه و هفته پنجم(35 روزگی) تا آخر 22 درجه باید باشد.

  امراله مهماندوست پاسخ

  به جای نابود کردن جوجه های یکروزه جوجه های یکروزه را در روستاها توزیع کنید بعد از مدتی ...

  Siyamak پاسخ

  غذای جوجه کبک یک روزه تا یک هفته؟؟؟

  محمدنودهی پاسخ

  سلام تخم کبک وپیدا کردم در باغم بعد زیر کبوتر گذاشتم باز شدند حالا بزرگشون می‌کنه
  اگه عملی بشه مزاحمتون میشم و چندتایی دیگه اضافه میکنم تا راه بیفتیم
  با تشکر

  عزیزاحمد پاسخ

  من 5تاجوجه کبک گرفتم ولی نمیدونم چیطوری نگه اش دارم
  خوراکه چی باد برایش بدهیم

   f.gh پاسخ

   سلام، جوجه ها در هفته های اولیه باید در مکان گرم نگه داری شوند. برای تغذیه آنها می توانید از دان آماده جوجه یک روزه و یا خوراک پودری ذرت، گندم و سویا، خرد های نان، تخم مرغ آب پز، پودر صدف و ... استفاده کنید.

  سارا پاسخ

  سلام و خسته نباشید جوجه ها دهن باز نمیکنن چطور بهشون غذا و نمک و آب بدیم؟ ممنون میشم زودتر راهنمایی بفرمایید

   f.gh پاسخ

   سلام، از ظرف های قرمز رنگ برای جلب توجه آنها استفاده کنید. همچنین خوراک مخصوص جوجه تهیه کنید که به صورت اردی می باشد. در بین جوجه ها قدم بزنید تا مجبور شوند تحرک داشته باشند.

  علی پاسخ

  سلام میشه درباره اینکه چگونه کبک را در جه مکانی پرورش دهیم ؟
  خیلی مهمه میشه سریع پاسخ بدید

   f.gh پاسخ

   با سلام دوست عزیز توضیحات مربوطه به طور مفصل در متن مقاله موجود می باشد. لطفا مقاله رو بخونید.