تجهیزات لازم برای کارگاه گلاب گیری و عرق گیری انواع گیاهان

همان طور که میدانید، تولید عرق گیاهان دارویی و گلاب یکی از پرفروش ترین و سودده ترین مشاغل در ایران می باشد. به همین منظور در این مقاله به معرفی تمام تجهیزات لازم برای راه اندازی کارگاه عرق گیری و گلاب گیری در سطوح  خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی خواهیم پرداخت.

دستگاه عرق گیر خانگی 50 لیتری
» مناسب برای شروع کسب و کار از طریق عرق گیری از گیاهان مختلف
» دارای مخزن الومینیمی 50 لیتری مقاوم با وزن سبک
» بهره گیری از کندانسور برقی باکیفیت برای خنک سازی عرق و گلاب
قیمت : 5,200,000 تومان5,900,000 تومان

همچنین در پایان این متن شما قادر خواهید بود که میزان سرمایه اولیه لازم برای راه اندازی کارگاه عرق گیری مد نظر خود را محاسبه نماید.

اما اولین قدم برای شروع کسب و کار تولید عرقیات گیاهی و گلاب، پاسخ به 4 سوال زیر است.

1-  چه نوع کارگاهی می خواهید راه اندازی کنید؟

2-  از چه گیاهانی می خواهید عرق گیری نماید؟

3-  حجم تولید شما قرار است به چه میزان باشد؟

4-  چه تجهیزاتی برای راه اندازی نیاز دارید؟

انواع کارگاه های عرق گیری و گلاب گیری

انواع کارگاه های عرق گیری و گلاب گیری - اندیشه سبز

تولید انواع عرقیات گیاهی و گلاب را میتوان در 4 مدل مختلف انجام داد که هر کدام بستگی به میزان سرمایه، تولید و چشم انداز کاری شما دارد. این چهار روش عبارتند از:

1-  کارگاه عرق گیری و گلاب گیری خانگی

2-  کارگاه عرق گیری و گلاب گیری خاص

3-  کارگاه تولیدی عرقیات و گلاب نیمه صنعتی

4-  کارگاه تولیدی عرقیات و گلاب صنعتی

که در ادامه به صورت مختصر درباره تجهیزات لازم در هر روش توضیح داده خواهد شد.

1- تجهیزات لازم برای کارگاه گلاب گیری و عرقیات گیاهی خانگی

شغلی که بانوان می‌توانند در کنار خانه‌ داری انجام دهند، عرق گیری می‌باشد. در واقع با تولید و فروش انواع عرقیات گیاهی مانند بیدمشک، نعناع و … درآمد قابل قبولی را کسب خواهند کرد.

تجهیزات لازم برای شروع عرقگیری در خانه یک دستگاه تقطیر خانگی می باشد که، در ظرفیت های 10، 20، 30، 40 و… تولید می شود. این دستگاه دارای یک بیدون آلومینیومی و کندانسور هوایی برقی است که، به واسطه این کندانسور و مخزن تقطیر، عرقی با کیفیت و خوش عطر تولید می شود.

برای کسب اطلاع از میزان سرمایه مورد نیاز برای شروع این کار، توصیه می شود به صفحه قیمت دستگاه عرق گیر خانگی مراجعه نموده و با توجه به ظرفیت تولیدی که مد نظر دارید دستگاه مناسب را تهیه نماید. علاه بر آن نیاز است هزینه خرید گیاهان دارویی را نیز در نظر بگیرید. این امر نیز به میزان تولید شما بستگی دارد.

2- تجهیزات لازم برای راه اندازی کارگاه عرق گیری و گلاب گیری نیمه صنعتی

در کارگاه های نیمه صنعتی برای تولید عرق با کیفیت و در عین حال بیشتر می توانید از عرقگیرهای استیل صنعتی که در ظرفیت های 200 تا 600 لیتری تولید می شود استفاده نماید. همچنین نوع 200 لیتری هم وجود دارد که از جنس آلومینیوم می باشد.

الف ) عرق گیر و گلاب گیر 200 لیتری

این دستگاه دارای یک مخزن آلومینیومی 200 لیتری می باشد که امکان اتصال به دو کندانسور را دارد. به دلیل ظرفیت بالایی که بیدون این دستگاه ها دارد، می توان به عنوان عرقگیر و گلاب گیر نیمه صنعتی از آن استفاده کرد.

1- مخزن

همانطور که گفته شد بیدون این عرق گیر آلومینیومی 200 لیتر از آلومینیوم با کیفیت می باشد که مقاومت بالایی در مقابل رطوبت دارد. در دور تا دور درب این مخزن واشرهای سیلیکونی تعبیه شده است که باعث عدم خروج و یا ورود بخار یا هوا می شود.

برای سفت شدن درب بر روی بیدون از 4 چفت کن صنعتی استفاده شده است که کمک شایانی به عدم خروج بخار از داخل دستگاه میکند.

2- کندانسور

روی درب بیدون دو خروجی مسی وجود دارد که هر کدام به یکی از خنک کننده ها به واسطه لوله های سیلیکونی با کیفیت وصل می شوند.

لوله و فین این کندانسور ها از آلومینیوم می باشد که هر کدام یک فن قدرتمند دمنده نیز دارند. این فن ها باعث خنک شدن لوله های کندانسور می شود. در نتیجه طی فرایند عبور بخار از داخل این لوله ها عمل میعان انجام میگیرد و بخار به مایع تبدیل می شود.

ب ) عرق گیر و گلاب گیر استیل 400 و 600 لیتری

این دستگاه ها مخصوص تولید عرقیات در حجم بالا می باشند که به صورت میانگین میتوان در هر ساعت 25 الی 45 لیتر عرق با توجه به نوع دستگاه ( 400 یا 600 لیتری ) تولید کرد.

دستگاه های عرق گیر و اسانس گیر نیمه صنعتی دارای 5 قسمت مجزا می باشد که در ادامه به طور مختصر در مورد هرکدام توضیح داده خواهد شد.

1- دیگ بخار

اولین قسمت این دستگاه دیگ تولید بخار است که دارای بدنه دوجداره می باشد.در این قسمت یک پوشش پشم شیشه مابین جدارها قرار گرفته تا از هدر رفت گرما جلوگیری نماید. قسمت کوره این دستگاه ها از جنس فولاد و یا استیل می باشد. همچنین بدنه بیرونی از استیل ساخته شده که به همراه یک مشعل گاز سوز عرضه می شود.

دیگ بخار به منظور تولید بخار مورد نیاز برای عرق گیری از گیاهان به کار می رود. دیگر ویژگی های دیگ بخار عبارتند از: نشانگر میزان حجم آب، دودکش خروج آلاینده ها و شیر ورود و خروج آب.

2- دیگ پخت

بدنه دیگ پخت از جنس استیل می باشد که محل قرار دادن انواع گیاهان و گلاب می باشد. این قسمت از دستگاه دارای یک ورودی بخار در قسمت پایین می باشد که بخار تولید شده را به وسیله لوله های استیل 304 به داخل دیگ انتقال می دهد. این بخار از لابه لای گیاهان عبورکرده و عطر و بوی آنها را به خود جذب می کند.

ویژگی های دیگ پخت عبارتند از: درب مخزن تمام استیل، چفت کن های استیل، دارای دو عدد یاتاقان جهت تخلیه و … .

3- کندانسور

بعد از این که بخار عطر و بوی گیاهان و گلاب را جذب کرد به وسیله لوله های استیل وارد کندانسور می شود. وظیفه این قسمت تبدیل بخار به آب می باشد که، به واسطه آب سردی که در داخل محفظه استیل این قطعه وجود دارد انجام می شود.

بخار عرق بعد از عبور از لوله های مارپیچی کندانسور به مایع تبدیل می شود و به مرحله بعد می رود.

4- اسانس گیر

عرق تبدیل شده به مایع از مسیر لوله ها وارد اسانس گیر می شوند. این بخش دارای دو قسمت می باشد که عبارتند از : قسمت شیشه ای که اسانس حاصله از عرق در این محل ذخیره میشود و قسمت مخزن عرق که عرق تولیدی در آن قرار می گیرد.

توجه داشته باشید که اسانس کیفیت و قیمت بالایی دارد و از آن برای درمان برخی بیماری ها و حتی عطر سازی نیز استفاده می شود.

5- کولینگ تاور

برای این که آب موجود در کندانسور به صورت دائمی خنک باشد، از کولینگ تاور استفاده می شود. طرز کار این قسمت این گونه می باشد که، آب داغ ایجاد شده در کندانسور از قسمت بالا وارد این قسمت شده و طی فرآیند به آب خنک تبدیل شده و دوباره به داخل کندانسور برمیگردد.

این فرایند به واسطه یک فن سانتریفیوژی و پوشالی داخل این برج انجام می شود. به این گونه که فن باعث خنک شدن پوشال ها می شود و پوشال ها آب گرم را خنک می کنند. برای خرید عرق گیر 400L کلیک کنید.

دستگاه عرق گیر صنعتی 400 لیتری
» امکان عرق گیری و گلاب گیری از انواع گیاهان بدون جوشاندن انها
» دارای عملکرد اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت دست
» برخورداری از قابلیت جمع آوری همزمان و جداگانه ی اسانس و عرق
قیمت : 97,000,000 تومان

3- تجهیزات لازم برای راه اندازی کارگاه عرق گیری و گلاب گیری صنعتی

تجهیزات لازم برای راه اندازی کارگاه عرق گیری و گلاب گیری صنعتی - اندیشه سبز

اگر در نظر دارید که علاوه بر تولید بیشتر و فروش در تمام نقاط ایران، به کشورهای همسایه نیز صادرات داشته باشید، باید روند تولید سریع، با کیفیت و کاملا بهداشتی را فراهم کنید.

برای ساخت چنین خط تولیدی ابتدا باید یک دستگاه عرق گیر صنعتی در ظرفیت های 1000 و 1500 لیتری خریداری کنید. برای سرعت بخشیدن به تولید خود می توانید در کنار این دستگاه از چیلر خنک کننده، مخزن ذخیره، دستگاه شستشوی بطری، پرکن، درب زن، لیبل زن، تاریخ زن و در آخر دستگاه  شیرینگ پک بهره ببرید.

دستگاه عرق گیر و گلاب گیر 1000 و 1500 لیتری

این دستگاه ها که مخصوص تولید با حجم بالا می باشند و مانند دستگاه تقطیر نیمه صنعتی دارای 5 قسمت دیگ بخار، دیگ پخت، کندانسور، اسانس گیر و کولینگ تاور می باشند.

به یاد داشته باشید که عمل عرق گیری و گلاب گیری در این دستگاه ها به واسطه بخار انجام می شود و نه آب به همین دلیل مصرف آب بسیار کمتری نیاز دارند. عدم جوشاندن گیاه و تولید عرق تنها با گذراندن بخار داغ از میان گیاهان، سبب شده تا کیفیت محصول نهایی چندین برابر گردد.

همان طور که میدانید جوشاندن گیاهان بسیاری از خواص آن را این بین برده و تولید عرقیات و گلاب با عبور دادن بخار از میان گل ها (بدون جوشاندن)، بهترین روش برای تهیه عرق با خلوص بالا می باشد. این شیوه عرق گیری در دستگاه تقطیر صنعتی اندیشه سبز انجام می شود.

برای آشنایی بیشتر با قطعات این تجهیزات و طریقه نصب آن ها به یکدیگر، مقاله زیر را مطالعه نمایید :

دیگر دستگاه های مورد نیاز برای خط تولید عرق گیاهان و گلاب

بعد از تولید عرق و یا گلاب برای این که خنک شدن مایع تولیدی سریعتر انجام گیرد؛ محصول حاصله به سمت چیلر خنک کننده هدایت میشود. البته در دستگاه های عرقگیری صنعتی تولید شده در اندیشه سبز به دلیل استفاده از کولینگ تاور در روند خنک سازی عرق دیگر نیازی به چیلر صنعتی نیست.

در مرحله بعدی، عرق تولید شده به مخزن های ذخیره انتقال داده می شود تا بعد از پر شدن این محفظه ها، عملیات پر کردن بطری و … آغاز گردد.

برای این که اصول بهداشتی به صورت کامل در فرآیند تولید انجام پذیرد. بهتر است قبل از پر کردن، بطری ها با بخار یا آب شستشو داده شوند.

مرحله بعد، درب زنی بطری ها می باشد که به صورت اتوماتیک انجام می شود. بعد از اتمام این مرحله، لیبل و تاریخ زنی انجام می گیرد.

در مرحله آخر بسته بندی این محصولات صورت می پذیرد تا راهی بازار شوند.

4- تجهیزات لازم برای کارگاه عرقیات گیاهان خاص

یکی از قانون های فروش بیشتر تولید محصول خاص و با کیفیت می باشد. شما می توانید با عرق گیری گیاهانی مانند زعفران، جینسینگ و … هم محصولی منحصر به فرد روانه بازار کنید هم این که سود بیشتری کسب نماید.

تجهیزاتی که در این مدل نیاز است یک عرق گیر استیل می باشد که به واسطه استیل بودن مخزن و داشتن برج تقطیر عرق و گلاب با کیفیت بالا خواهید داشت. برای سرعت بخشیدن به کار خود می توانید پرکن و درب زن نیز به خط تولید خود اضافه کنید.

هنگام خرید عرقگیر استیل به این نکته توجه داشته باشید که دستگاه توانایی اسانس گیری نیز داشته باشد.

نتیجه گیری:

شما می توانید با هر سرمایه ای و با هر گیاهی کارگاه عرق گیری راه اندازی نماید و با تولید آنها کسب درآمد کنید.

برای این که بدانید تجهیزات لازم برای تولید عرق گیاهان دارویی یا گلاب چه چیز های می تواند باشد در ابتدا باید مسیر خود را روشن کنید.

مسیری که بدانید قرار است به چه میزان تولید داشته باشید؟

از چه گیاهانی قرار است اقدام به عرق گیری نماید؟

محصول نهایی قرار است چه کیفیتی داشته باشد؟

بازار کار شما قرار است چه وسعتی داشته باشد؟

و …

پس از جواب دادن به تمامی سوالات، می توانید انتخاب کنید که می خواهید از کجا شروع کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

سوالی داری کلیک کن 👋