تغذیه و جیره غذایی مرغ

تغذیه و جیره غذایی مرغ

تحلیلی بر تغذیه و جیره غذایی پرنده مرغ

کسانی که در کار تهیه و تولید مواد غذایی مورد نیاز برای پرندگان (تغذیه مرغ) هستند، رژیم غذایی آنها را طوری تنظیم می کنند که در سرمای زمستان و گرمای تابستان، شرایط خوبی برای تحمل داشته باشند چرا که اگر بدن آنها قادر به دریافت پروتئین، ویتامین، املاح و مواد معدنی و .. به اندازه نیاز نداشته باشد، طبیعتا دچار شک دمایی و استرس خواهند شد که در سلامت آنها، میزان تخمگذاری ، تولید مثل و فرایند رشدشان تاثیر بسزایی دارد. در کنار مواد غذایی که مرغ مصرف می کند ، آب هم، نقش بسیار حیاتی و مهمی دارد.

 

ولی کیفیت خوب یک دان مصرفی برای مرغ ها چطور اندازه گیری می شود؟

مسئله ای که در این میان مطرح است ، هدفی است که یک پرورش دهنده دنبال می کند.

 آیا یک مرغ تخم گذار را پرورش می دهید ؟

مرغ تخم گذار

پاسخ به این سوال این گونه مطرح می شود که؛ اگر شما در صدد این باشید که احتیاجات پروتئینی مرغ تخمگذار را برآورد کنید ، باید مقدار مواد غذایی مرغ را بر حسب انرژی که بدنش نیاز دارد، محاسبه کنید و با توجه به سن، وزن و حرارت محیط، جیره غذایی را سازمان دهی کنید. جیره ای که در اختیار مرغ قرار می گیرد، باید 16 درصد پروتئین ، 2.5 درصد کلسیم، 5 درصد پودر ماهی و … داشته باشد ولی نه با مخلوط کردن غلات متفاوت بلکه این جیره غذایی بایستی از جایی تهیه شود که بر اساس اصول دقیق و علمی توسط متخصصین غذای پرندگان تهیه شده است.

در غیر این صورت اگر جیره غذایی که در اختیار مرغ تخمگذار می گذارید ارزان باشد یا کمیت و کیفیت خوبی نداشته باشد طبیعتا قادر نخواهد بود تخم های بیشتر و با کیفتی بگذارد و هرگز نمی توان از چنین تخم هایی جوجه کشی کرد.

ارتباط وزن مرغ های تخم گذار با مقدار غذایی که در اختیار آنها قرار می گیرد.

کسانی که در امر پرورش مرغ هستند، از پنجمین هفته شروع به وزن کردن مرغ ها می کنند تا جیره غذایی آنها را تغییر دهند . دلیل اینکار بخاطر این است که مرغ هایی که وزن سبک تری نسبت به دوره رشد خود دارند از گله جدا می شوند و در جای دیگری با جیره های غذایی تکمیل تری آنها را تحت نظر قرار می دهند تا کمبود وزن آنها جبران شود.

عواملی که ممکن است در وزن گرفتن گله های تخمگذار تاثیر منفی داشته باشند عبارتند از :

 • تراکم بیش از حد مرغ ها در فضاهای کوچک
 • عدم دریافت مواد غذایی مناسب
 •  وجود بیماری
 • بستر های آلوده و مرطوب و موارد دیگر نشان می دهد که گله در حالت غیر طبیعی به سر می برد.

انواع جیره های غذایی طیور

 • یا به صورت خرد شده است
 •  یا به صورت حبه ای
 •  یا به صورت خوراک آردی
 •  یا ترکیبی از آردی و دانه

که در کل ترکیبی از غلات ها، مواد معدنی، انواع ویتامین ها، پودر استخوان، پودر ماهی و بسیاری از مکمل های غذایی است که با یکدیگر ترکیب شده .

مناسب ترین و رایج ترین روشی که می توان برای برآورده کردن نیازهای غذایی مرغ تخمگذار بهره گرفت، استفاده از خوراک های پلت شده است که به مقدار کافی گندم، ذرت، کنجاله سویا، چربی های مفید و غیر مضر، ویتامین، مواد معدنی و سایر مکمل های غذایی، حتی با دارو  و یا بدون دارو با یکدیگر ترکیب شده اند و قابل تهیه در بازار اغذیه فروشی پرندگان است.

معرفی مهمترین منابع غذایی برای دان مصرفی مرغ ها عبارتند از:

منابع غذایی برای دان مصرفی مرغ ها

گندم : که می توان از 14 روزگی جوجه ها در جیره غذایی آنها قرار داد که سرشار از پروتئین و نشاسته است.

ذرت : که به عنوان تامین کننده انرژی مورد نیاز بدن مرغ است و البته اصلی ترین جیره غذایی هر پرنده دیگری شناخته می شود.

کنجاله سویا : استاندارد ترین منبع غذایی برای دریافت پروتئین است و توصیه می شود در جیره غذایی مرغ و جوجه ها استفاده شود.

جو: جوجه ها و مرغ های نابالغ قادر به هضم کردن این منبع غذایی نیستند و اصلا توصیه نمی شود که از آن در دان مصرفی آنها استفاده کنید. ولی خوب اگر به صورت آسیاب شده در اختیار مرغ های بالغ قرار بگیرد می توان گفت تا حدودی انرژی و پروتئین مورد نیاز آنها را تامین می کند.

پودر ماهی : یک منبع عالی برای دریافت اسید های آمینه و پروتئن غنی شده است ولی اکیدا توصیه می شود که به همراه آنتی اکسیدان ها ترکیب شود و فقط به میزان 4 الی 5 درصد در اختیار مرغ ها قرار بگیرد چرا که اگر زیاده روی شود ممکن است  تا باعث به وجود آمدن عفونت در چینه دان مرغ ها شود و زمانی که مرغ ها تخم می گذارند و یا به کشتار می روند تخم و گوشت آنها بوی نامطبوعی خواهد داشت.

شرایط نگهداری و استفاده از جیره غذایی مرغ ها

جیره غذایی مرغ ها

با تحقیقاتی که انجام گرفته است متوجه شدیم، بهترین حالتی که کمک می کند این است که؛ به اندازه و با توجه به احتیاجات غذایی مرغ ها، در طول دوره پرورشی آنها را خریداری کرده و در جای مناسب و به دور از رطوبت و گرمای زیاد ذخیره کنید تا کپک نزنند و از گزند حشرات و جانوران موذی در امان بمانند.

به یاد داشته باشید که هر دان مصرفی که در اختیار جوجه ها و مرغ ها قرار می دهید باید با توجه به نیاز مصرفی روزانه آنها بالانس شود و بهتر است از مکمل های غذایی غیر استاندارد مثل ضایعات غذایی یا پسمانده محصولات کشاورزی مخلوط نشوند چرا که ممکن است باعث به هم خوردن تعادلات دان مصرفی شود و سلامت جوجه ها و مرغ های تخمگذار به خطر بیفتد ضمن اینکه راندمان تولید تخم توسط مرغ ها به شدت کاهش پیدا می کند.

نکته: به هیچ عنوان از جیره های غذایی که در اختیار جوجه مرغ های تخمگذار قرار می دهید در دان مصرفی مرغ ها استفاده نکنید چون مواد مغذی موجود در جیره های آغازین با مرغ های بالغ متفاوت است و نه تنها ترکیبات داخل تخم مرغ را به هم می زند بلکه تاثیر بسیار منفی در دفعات تخمگذاری آنها خواهد داشت.

تغذیه و جیره غذایی مرغ
4.2 (84.62%) 13 votes
دیدگاه‌ها 11

*
*

  ابوالفضل پاسخ

  سلام من ی جوجه کوشین دارم هفت روزس. خیلی بی حال و کسله. چی بهش بدم بخوره؟؟ ممنون

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر میتونید دان استارتر مخصوص جوجه تهیه کنید.

  مهدی پاسخ

  سلام من یه چند تا یی مرغ و خروس دارم چه غذایی بدم که هم به صرفه باشه و هم مقوی چون من غذایی که میدم خیلی گرون و اصلن مقوی نیست

  حسن پاسخ

  سلام من ۲ تا یکی مرغ و یکی خروس ۳ماه هستند چی بدم تا زدو بزرگ شن

   f.gh پاسخ

   با سلام میتونید از بازار دان آماده تهیه کنید که حاوی پروتئین و ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز طیور بوده و باعث میشود پرنده رشد بهتری داشته باشد.

  mohadese پاسخ

  سلام من جوجه خروس سه ماهه ای دارم که امروز دیدم همش سرش رو بالا پایین میکنه خوب راه نمی ره مشکلش چی میتونه باشه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، این نوع اختلالات عصبی میتونه نشانه بیماری نیوکاسل باشه و یا اینکه پرنده کمبود ویتامین و مواد معدنی داره.

  محمد مهدی کمالی دلجو پاسخ

  سلام
  من ۶ تا مرغ دارم
  اونا تا ۱ ناه پیش تخن میذاشتن ولی الان نمیذارن
  باید چیکار کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، کمبود نور میتونه عامل اصلی باشه. مرغ های تخمگذار 16 ساعت در روز باید نوردهی شوند. در ضمن دمای محیط باید معتدل بوده و خوراک آنها و میزان کلسیم جیره به اندازه کافی باشد.

  رضا پاسخ

  برای رشد مرغ و به تخم اومدن مرغ از چه نوع غذا یا دارویی استفاده کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، از دان آماده و متاسب با سن پرنده استفاده کنید. البته برای تخمگذاری مرغ، نور نیز بسیار مهم بوده و شما باید برنامه تحریک نوری برای مرغ هاتون اجرا کنید. در این زمینه بیشتر تحقیق کنید. بحثش مفصله.