معرفی نژاد مرغ لگرن (تخمگذار)

معرفی نژاد مرغ لگرن

معرفی یکی از بهترین نژادهای مرغ تخمگذار

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از نژادهای مرغ تخمگذار در دنیا اشنا کنیم که در دنیا به عنوان یکی  از برترین نژادهای تخمگذار شناخته شده است و از محبوبیت بسیار زیادی در بین پرورش دهندگان مرغ برخوردار است.

 

لگرن: یکی از نژادهای معروف در دنیاست که به عنوان اولین نژاد مرغ ها از کشور ایتالیا در سال 1853 به ایالات متحده آمریکا صادر شد. نام لگرن برگرفته از بنادر دریای لیگوریان است که این مرغ از آنجا صادر می شد .

طبق نتایج اخیر تحقیقات علمی کمپانی اوهان، تولید کنندگان بزرگ تخم مرغ در ایالات متحده آمریکا، جنین شناسی و بیولوژیک پرندگان ثابت شده است که  نژاد لگهرن یکی از نژادهای تخمگذار در دنیا جایگاه ویژه ایی دارد. از آنجایی که این نژاد، به ندرت کرچ شود، قادر است در تمام فصلهای سال تخمگذاری کند، همچنین به خاطر قدرت سازگاری آن با هر نوع شرایط آب و هوایی، عملکرد بالا در تولید تخم، و مکانیزم دفاعی بسیار زیاد در برابر عوامل بیماری زا، به عنوان یک نژاد تخمگذار برتر در بین پرورش دهندگان شناخته شده است چرا که تعداد تخم هایی که این نژاد در طول سال می گذارد از 280 الی 300 عدد تخم است این نژاد ایتالیایی بسیار چابک است و مدام در پی خوردن دانه است ولی از آنجایی که سوخت و ساز بدنش زیادتر است، برای تولید گوشت اصلا صرفه اقتصادی ندارد اما به خاطر سرعت رشدی که دارد خیلی زود و در چند هفته اول، بالغ می شود و شروع به تخمگذاری می کند.  وزنی که در پایان دوره بلوغ دارد در حدود 1600 تا 1800 گرم است.

رنگ پرهای این نژاد از مرغ بسیار متنوع است و به رنگ های قرمز دم سیاه، زرد کلمبیایی، زرد کمرنگ، قهوه‌ای روشن و تیره، راه راه و نقره‌ ای، سیاه، قرمز، خرمایی و سفید  با تاجهای تیغی و قرمز رنگ، در سراسر دنیا پراکنده اند ولی لگرن سفید به خاطر دفعات تخمگذاری که در طول سال دارد، محبوبیت بسیار زیاد تری دارد.

خصوصیات ویژه مرغ تخمگذار لگرن

خصوصیات ویژه مرغ تخمگذار لگرن

تولید تخم : همانطور که قبلا هم اشاره کردم تعداد تخم های این نژاد در طول سال به بیش از 280 الی 300 عدد می رسد و این بخاطر این است که در سن چند هفتگی به بلوغ می رسد و تخم می گذارد.

سازگاری مرغ تخمگذار لگرن با هر نوع شرایط آب و هوایی: این نژاد با توجه به اصلاح زنتیکی که داشته است در تمام دنیا و مناطق خاورمیانه به ویژه در شرایط آب و هوای متنوع و معتدل ایران بسیار مقاوم است و بیشتر از 30 درصد کشورهای عربی از جوجه های یکروزه این نژاد به منظور بهره برداری از تخم مرغ آنها را پرورش می دهند.

مقاوم بودن پوسته تخم نژاد لگرن : پوسته تخم نژاد لگرن مقاومت بسیار زیادی در برابر ضربه های احتمالی دارد که این مسئله باعث کمتر بودن مقدار شکستگی در حین بسته بندی تخم ها می شود مخصوصا وقتی آنها از مبدا به مقصدهای طولانی حمل کنند.

نکته : نژاد لگرن جزو نژادهای عصبی و جنگوست و  زمانی که احساس کند کسی قصد گرفتن آن را دارد، خیلی زود حالت تهاجمی به خود می گیرد. لذا اگر قصد پرورش این نژاد جنگجو را دارید بهتر است آنها را با سایر پرندگان یکجا پرورش ندهید.

فراموش نکنید که؛ معیار  و قابلیت یک نژاد تخمگذار خوب با تعداد تخم هایی که می گذارد، تداوم دوره تخمگذاری، سازگاری با هر شرایط  آب و هوای، خلق و خوی آرام برای مدیریت بهتر و استحکام پوسته تخم ارزیابی می شود.

اصول و نگهداری از مرغ تخمگذار 

زمان انتقال : گله مرغ های تخمگذاری چون نژاد لگرن به خاطر بلوغ زود رس باید در دومین هفته سنی و بعد از آخرین واکسیناسیون به سالن های تخمگذار صورت پذیرد و قبل از انتقال آنها را وزن کنید اینکار سبب کنترل و مدیریت خوب گله در حین پرورش خواهد بود تا اگر وزن آنها کاهش یابد ، مسئله را به خوبی ارزیابی کنید.

نکته : برای کاهش استرس، گله را همزمان و در یک گروه سنی مشترک انتقال دهید چرا که نه تنها قابل کنترل نخواهند بود بلکه اثرات منفی در طول دوره پرورشی خود را در حالت های متفاوت نشان خواهد داد.

نمونه گیری از خون مرغ های تخمگذار:  قبل از انتقال مرغ ها به سالن های تخمگذار از خون آنها نمونه گیری کنید تا بتوانید به نحو احسند سلامت گله را ارزیابی کنید و هر چند هفته یکبار اینکار را انجام دهید تا بدانید گله در معرض چه بیماری و آلودگی های محیطی است.

سیستم نور رسانی: در سه روز اول و تا زمانی که گله به محیط جدید عادت کند سعی کنید، در سالن های پرورشی روشنایی، شدت بیشتری داشته باشد.

آبخوری و دانخوری:  سالن های انتقال باید مجهز به سیستم های  آبخوری و دان خوری اصولی و یکسانی باشد چرا که موجب ایجاد استرس برای مرغ های داخل سالن می شود. مادامی که از مرغ ها برای تولید تخم در سالن های پرورشی نگهداری می کنید مراقب مصرف آب و غذای آنها باشید چرا که هر دوی این موارد به هم وابسته هستند در صورتی که اگر مرغ ها به به کمتر خوردن آب عادت کنند غذای کمتری مصرف خواهند کرد که نتیجه ای به غیر از تلفات احتمالی و تولید تخم کمتر نخواهد بود.

تغذیه مرغ تخمگذار: هر یک از مرغ های تخمگذار نژاد لگرن برای تولید تخم با وزن متعادل به 320 کیلوکالری انرژی نیاز دارند که باید در دان مصرفی آنها سازماندهی شود و توجیه اقتصادی هم باید داشته باشد ولی پرورش دهندگان  و جیره نویسان، نمی توانند صرف توجیه اقتصادی  دست به تغییر دان مصرفی نژادهای تخمگذار بزنند چرا که راندمان تولید تخم پایین خواهد آمد.

نژادهای تخمگذار باید به اندازه کافی پروتئین، ویتامین، اسیدهای آمینه، فسفر، کلسیم، املاح و مواد معدنی را از جیره های غذایی خود به خوبی دریافت کنند البته شاید بتوان برای افزایش سطح انرژی دان از انواع چربی‌ها مثل روغن ذرت ، روغن حیوانی و … استفاده کرد ولی تغییرات انرژی فرمول جیره مصرفی باید با تغییرات مقادیر مواد ضروری دیگر، مثل  اسیدهای آمینه، پروتئین ، و حتی ویتامین‌ها و مواد معدنی هم جهت باشد تا فرمول غذایی مناسب و متعادل با نیاز پرنده در اختیارش قرار بگیرد.

كنترل وزن تخم مرغ: بهتر است زمانی که مرغ ها اولین تخم های خود را می گذارند، آنها را وزن کنید. زمانی که وزن تخم ها مطلوب بود، در هر دو هفته یکبار  وزن گیری را ادامه دهید تا در صورت کمبود ، جیره های غذایی مناسب تری در اختیارشان قرار دهید. برای این کار بهتر است، مقدار اسیدهای آمینه را در جیره غذایی مرغ های تخمگذار تعدیل کرده و دمای محیط را در 25 درجه سانتی گراد کنترل کنید به شرطی که سیستم تهویه در سالن ها به خوبی سازماندهی شده باشد.

معرفی نژاد مرغ لگرن (تخمگذار)
4.2 (83.33%) 24 votes
دیدگاه‌ها 32

*
*

  منصور پاسخ

  من فکر میکردم بهشون میگن لگهورن

   مدیر سایت پاسخ

   بله اسم دقیقش مرغ لگرن هست

  ارش پاسخ

  سلام این همون مرغ به اصطلاح ماشینی خودمنه که تخم مرغ هاش تو بازاره ؟

   FR پاسخ

   با سلام، این نژاد مرغ ، تخم گذار خوبی می باشد ولی در بازار تخم سایر نژاد ها همچون مرغ های صنعتی و ... نیز به فروش می رسد.

  امیر محمدپور پاسخ

  ممنون عالی بود

  صالح پاسخ

  سلام قيمت جوجه ده يا بيست روزه اين چقدر است هر مرغ حدودا چقدر دان مصرف ميكند در روز از چند ماهگي شروع ب تخم گذاشتن ميكند بي زحمت جواب بديد

   Faraj پاسخ

   با سلام مصرف دان مرغ لگرن بالغ در روز حدودا 120 گرم میباشد و معمولا مرغ لگرن از سن 4 ماه و نیم به بعد شروع به تخم گذاری میکند. برای دریافت قیمت به روز لطفا به بازار فروش مربوطه مراجعه نمایید.

  روزبه پاسخ

  نسبت تبدیل مصرف دان لگرن به تخم مرغ چگونه است؟
  در فضای باز چگونه پرورش می یابند؟

   Faraj پاسخ

   با سلام ، ضریب تبدیل جیرهٔ خوراکی به تخم (میزان مصرف دان برای تولید یک کیلوگرم تخم مرغ) در مرغ لگرن بسیار عالی و حدودا 2 تا 2.1 است. همانند سایر طیور در فضای باز می توان با انواع دان و خوراکی این نوع مرغ ها را تغذیه نمود. نکته قابل توجه در این زمینه تأمین کلسیم و نور کافی (حداقل 14 ساعت) برای عدم توقف تخم گذاری در آنها می باشد.

  روزبه پاسخ

  رنگ تخم لگرن چه رنگی است؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، به رنگ سفید می باشد.

  سیروس پاسخ

  باسلام قیمت جوجه مرغ لگرن چقدره؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، تخم نطفه دار و جوجه یک روزه در این وب سایت به فروش نمی رسد. باید به بازار پرنده فروش ها مراجعه نمایید.

  Sina پاسخ

  از کجا باید خریداری کنیم؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، به بازار پرنده فروشی و یا وب سایت های اینترنتی مراجعه کنید. در این وب سایت تخم نطفه دار و پرنده به فروش نمی رسد.

  کاشفی پاسخ

  سلام بهترین غذا برای تغذیه مرغ لگرن چی هست برای تخم گذاری بهتر

   Faraj پاسخ

   با سلام، می توانید از کنسانتره های آماده استفاده کنید. دان هایی همچون گندم و ذرت، کنجاله سویا و پودر صدف برای مرغان خانگی تخم گذار مناسب می باشد.

  سید عباس ثمری پاسخ

  سلام این مرغ یا جوجه هارو از کجا باید بخریم بازار پرنده فروش های همه‌ی شهر ها دارن حدود قیمت چنده توی چه وب سایتی باید بریم برای خرید

   Faraj پاسخ

   با سلام، بهتر است به بازار پرنده فروشی شهر خود مراجعه نمایید.

  باسط پاسخ

  سلام الان چجوری سبارش بدم واسه خرید

   کریمی پاسخ

   سلام
   چی میخواید بخرید دوست عزیز ؟

  محمدیان پاسخ

  تخم نطفه دار لگرن از کجا باید تهیه کنم

  زیزی پاسخ

  سلام.تازه از شرکت به خونه اوردمشون..6تارو.غذا گندم میخورن؟؟ چون تخم نمیزارن روز دومه..
  میشه با مرغذمحلی نگهداری بشن؟

   Faraj پاسخ

   سلام، بله مشکلی نیست می تونید با هم نگه دارید.

  هادی پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و برادران
  بنده هرچی دنبال لگرن(لگهورن)اصلی گشتم پیدا نکردم!
  ساکن اهوازم خواهشا اگه کسی سراغ داره راهنمایی کنه ممنون میشم،

  جواد پاسخ

  با عرض سلام_میخواستم بدونم هر جوجه مرغ لگهرن تا سن ۴ و نیم ماهگی چقدر دان مصرف میکنه؟ممنون

  amir shahpoori پاسخ

  سلام، تخم مرغ لگهورن همین تخم مرغ هاییع که دم سوپر مارکت هاست که سفید رنگن؟

   f.gh پاسخ

   سلام، بله اکثر مرغ های تخمگذار صنعتی در ایران سویه های مختلفی از مرغ لگهورن می باشند که سویه لاین معروف ترین آنهاست.

  نادرروان فرد پاسخ

  جوجه 2ماه من دارم 14تومن کسی خاست

  نادرروان فرد پاسخ

  جوجه 2ماه من دارم 14تومن کسی خاست

  پدرام پاسخ

  چمیشه بگید چرا خروس محلی مرغ لگرن را میزند
  اول که خریدم خروس ازش میترسید الان دو روزه که میزنتش

   f.gh پاسخ

   سلام، مرغ و خروس های نژاد لگرن در کل طبیعت پرخاشگر و ناآرامی دارند. ترس اولیه خروس محلی به همان دلیل بوده ولی خروس محلی شما هم پرخاشگر هست. یه مدت غذاشو جداگانه بدهید.