مقالات سرمایشی

معرفی گیاهان مقاوم به سرما

معرفی گیاهان مقاوم به سرما - اندیشه سبز

یکی از چالش هایی که در مورد گیاهان وجود دارد، نحوه نگهداری از آنها در فصول سرما است. انتخاب گیاهان مقاوم به سرما این امکان را می دهد که نگرانی در مورد یخ زدن و از بین رفتن آنها کمتر و کمتر شود. گونه های مقاوم در برابر سرما گزینه های مناسبی برای کاشت در بالکن یا تراس هستند. در این مقاله به معرفی گیاهان مقاوم به سرما پرداخته ایم.

انواع گیاهان مقاوم به سرما

انواع گیاهان مقاوم به سرما - اندیشه سبز

گونه های مختلفی از گیاهان مقاوم به سرما وجود دارد که این عبارتند از :

گل کاغذی

گل کاغذی را میتوان در اغلب موقعیت ­های جغرافیایی سردسیر مشاهده کرد. این گیاه با گل های زیبا و خوشرنگی که دارد، بسیار پرطرفدار است. گل کاغذی رشد بالایی دارد و تقریبا مراقبت از آن بدون دردسر است.

گیاه پیچک

مقاومت بالای گیاه پیچک موجب شده تا آن را در جاهای مختلف خیابان­ ها و خانه ها ببینیم. گیاه پیچک با رشد پیچشی خود، نمای زیبایی به خانه و بالکن ­ها میدهد. 

گل رز

گل رز شاید مقاوم‌ترین و ماندگارترین گونه در برابر سرما است. این گیاه را می توان در گلدان یا باغچه کاشت و تا سال های سال از زیبایی آن لذت برد. بوته گل رز بسیار مقاوم در برابر سرما است و هر بهار و تابستان گلدهی دارد.

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با گلخانه ارکیده بر روی لینک مقابل کلیک کنید، راه اندازی گلخانه پرورش ارکیده.

گیاه بگونیا

بگونیا یک گیاه آپارتمانی با برگ های رنگی است که در فصول سرد نیز رشد آن متوقف نمی شود. گیاه بگونیا انواع مختلفی دارد و در تمام سال رشد قابل توجهی را تجربه می کند. نوعی از گیاه بگونیا، بگونیای زمستانی است که در شب های زمستان گلدهی دارد. 

گیاه کالانکوئه

کالانکوئه یکی دیگر از گیاهان مقاوم به سرما محسوب می شود که در فصل زمستان نیز گلدهی دارد. گیاه کالانکوئه با رشد و زیست قابل توجهی که در زمستان دارد، یک گیاه زمستانی محسوب می شود.

گیاه آزالیا

آزالیا یک درختچه گلده زیبا و مقاوم به سرما و بارش است. درختچه آزالیا مراقبت آسانی داشته و گزینه خوبی برای نگهداری در بالکن و تراس است.

گل کوکب

گل کوکب یک گل زیبا با رنگ های متفاوت و زیبا است. اگر به دنبال گلی هستید که در تمام طول سال از زیبایی و سرسبزی آن لذت ببرید، به سراغ گل کوکب بروید. این گل زیبایی چشم نوازی به خانه و بالکن خواهد داد. گلدهی گل کوکب در اواخر تابستان شروع می شود و در پاییز زنده و سرحال است. 

گل شاهپسند

شاهپسند یک گیاه رونده و گلده بوده و بسیار مناسب برای بالکن است. این گل به دلیل مقاومت بالایی که در برابر سرما دارد، برای نگهداری در فصل پاییز و زمستان مناسب است.

گل داوودی

یکی از گیاهان مقاوم به سرما، گل داوودی با گل های رنگی متنوع است. این گیاه را میتوان در تمام فصول از سال نگهداری کرد و از زیبایی آن استفاده کرد. گل داوودی از جمله گل هایی است که می تواند در طول پاییز و زمستان نیز گلدهی داشته باشد.

گل کاملیا

اگر به دنبال گلی هستید که در فصل زمستان هم گلدهی داشته باشد، از گل کاملیا غافل نشوید. این گل میتواند سالیان سال زندگی کرده و همواره گلدهی با رنگهای مختلف داشته باشد.

گل پامچال

گل پامچال به عنوان یک گیاه زمستانی به شمار می رود و در مناطق سردسیر یک زندگی سالم دارد. این گل رنگبندی مختلفی برخوردار است.

گیاه زنبق

گیاه زنبق از آن دسته گیاهان است که از طریق پیاز کاشت می شود. این گیاه در برابر سرما مقاوم بوده و از اواخر زمستان شروع به گلدهی می کند. پیازهای این گیاه در فصول سرد و گرم در زیر خاک سالم میماند. گیاه زنبق برای اینکه به رشد کافی برسد، نیاز به نور کافی نیز دارد.

گیاه بنفشه آمریکایی

گلدهی بنفشه آمریکایی در تمام فصول سرد و گرم، نقش مهمی در محبوبیت آن دارد. بنفشه آمریکایی در برابر سرما مقاوم بوده و نیاز به نور ملایم خورشید دارد.

گل تاج الملوک

اگر به دنبال یک گیاه گلده و مقاوم به سرما هستید که اتفاقا در سایه نیز رشد میکند، پیشنهاد ما گیاه تاج الملوک است. تاج الملوک یک گیاه زمستانی است که در روزهای سر زمستان نیز می توانیم شاهد گل های زیبای آن باشیم.

گیاه برفی

گیاه برفی همانطور که از نام آن پیدا است، گیاهی مناسب برای برف و فصل سرد می باشد. برای کاشت این گیاه باید پیاز آن را تهیه کرد. گیاه برفی با گل های سفید، یک گیاه چهار فصل و سبز است.

گل ارکیده سیمبیدیوم

ارکیده سیمبیدیوم یک گیاه گلده در فصول بهار و تابستان است. البته گیاه ارکیده انواع مختلفی دارد که از میان آنها، ارکیده سیمبیدیوم در برابر سرما مقاومت خوبی دارد.

سوسن چشم سیاه

سوسن چشم سیاه گیاهی با گلبرگ های زرد است و مقاومت بالایی در برابر سرما دارد. این گیاه معمولا در مناطق سردسیر کاشت می شود و در برابر سرما نیز از بین نمیرود.

گل نرگس

گل نرگس از آن دسته گیاهانی است که سرما را تا منفی 12 درجه سانتیگراد متحمل می شود. گل نرگس از طریق پیاز کاشت می شود و برای گلدهی و رشد نیز به سرما احتیاج دارد. باید توجه داشت که گل نرگس گونه های مختلفی دارد و باید گونه مقاوم آن در برابر سرما تهیه شود. از اواخر پاییز تا اواسط بهار میتوان شاهد گلدهی گیاه نرگس بود.

بیشتر بدانید: برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کاشت گل نرگس بر روی لینک مقابل کلیک کنید، راه اندازی گلخانه گل نرگس

گل یخ

اگر به دنبال گیاهی گلده برای مناطق سردسیر هستید، از گل یخ غافل نشوید. گل ­های این گیاه حتی در زمان بارش برف نیز خودنمایی میکند.

گیاه تاج خروس

تاج خروس یک گیاه گلده و تزئینی است که قدرت رشد بالایی در فضای باز دارد. این گل به دلیل مقاومت در برابر سرما و ظاهر زیبا، برای بالکن و فضای باز بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

گل یاس زمستانه

گل یاس زمستانه مناسب کاشت در مناطق سردسیر است. یاس زمستانه یک گیاه رونده بوده و رشد آن ظاهر زیبایی به دیوارها و درها میدهد. این گیاه در طول چهار فصل زنده مانده و هر سال به رشد خود ادامه میدهد.

سوالات متداول

در پایان برخی از سوالات متداول شما را پاسخ داده ایم :

مناسب ترین گیاهان مقاوم به سرما برای بالکن کدام هستند؟

انواع مختلف گیاهان را میتوان در فصل سرما نگهداری کرد بدون اینکه آسیبی به آنها برسد. این گیاهان می تواند شامل گل کاغذی، گل داوودی، گیاه بگونیا، گل رز، گل شاهپسند و… باشد.

چگونه باید از گیاهان در برابر سرما مراقبت کرد؟

انتخاب گونه گیاهان مقاوم به سرما، شرایط نگهداری از آنها را در فصول سرد ساده تر میکند. مهم است که در فصل سرما نیز نسبت به آبیاری گیاهان توجه داشت. چراکه عدم رسیدن رطوبت به خاک و ریشه، موجب یخ زدگی و مرگ ریشه گیاه خواهد شد. علاوه بر این، هر گیاه شرایط نگهداری متفاوتی دارد. پس در حین تهیه گیاهان مقاوم به سرما، باید از نحوه نگهداری آنها نیز آگاهی یافت.

آیا گیاهان مقاوم به سرما برای زندگی نیاز به نور دارند؟

میزان نور مناسب برای هر یک از گونه­ گیاهان مقاوم به سرما متفاوت است. برخی از این گیاهان برای گلدهی و زیست، باید نور ملایم و کافی را داشته باشند. اما برخی دیگر از این گیاهان همچون گل تاج الملوک، در سایه نیز به رشد و گلدهی میرسد.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با انواع گیاهان مقاوم در برابر سرما اطلاعاتی ارائه شد که میتواند برای کسب اطلاعات بیشتر شما در این راستا کمک کننده باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.