مقالات گلخانه

راه اندازی گلخانه گل نرگس و تجهیزات لازم برای آن

راه اندازی گلخانه گل نرگس و تجهیزات لازم برای آن - اندیشه سبز

گل نرگس یکی از گل های پرطرفدار در بازار گل و گیاه ایران است که متقاضیان زیادی دارد به همین دلیل برخی از افرادی که قصد سرمایه گذاری در حیطه گل و گیاه را دارند ترجیح می دهند سرمایه خود را به راه اندازی گلخانه گل نرگس اختصاص بدهند. در این مقاله تمام مراحل راه اندازی گلخانه گل نرگس را توضیح خواهیم داد. لطفا با ما همراه باشید.

هیتر گرمایشی New Ajax
هیتر گرمایشی New Ajax
» مناسب برای ایجاد گرمایش مطبوع در گلخانه
» دارای 4 فاز امنیتی مختلف
» برخورداری از دودکش برای تولید هوای پاک
قیمت : 21,000,000 تومان

آماده سازی شرایط برای کاشت گیاه نرگس در گلخانه

در این پست از کارخانه اندیشه سبز، تمام مراحل کشت گل نرگس در گلخانه و راه های درآمد زایی از این گل زیبا به شما آموزش داده می شود. در ابتدای امر نیاز است تا محیط گلخانه و شرایط مورد نظر را برای کاشت این گیاه آماده سازی نمایید :

موقعیت جغرافیایی مناسب

گل نرگس جزء گیاهانی است که برای رشد نیاز به نور خورشید دارد به همین دلیل توصیه می شود گلخانه را در اقلیمی احداث کنید که نور آفتاب به طور مستقیم به گلخانه بتابد. گلخانه از نظر اشکال هندسی انواع مختلفی دارد. شکل گلخانه برای پرورش گل نرگس را با مشورت کارشناس مشخص کنید و برای ساخت آن اقدام نمایید.

تهیه خاک مناسب

برای پرورش گل نرگس باید خاکی تهیه کنید که بافت نرم و سبک داشته باشد. ph خاک باید بین 7 تا 8 باشد. اگر خاک سنگین شده است می توانید با اضافه کردن کود حیوانی و شن به سبک شدن خاک و اصلاح آن کمک کنید.

تهیه پیاز مناسب

کیفیت گل نرگس به پیازی بستگی دارد که در گلخانه می کارید. برای خرید پیاز با کیفیت به مراکز فروش بذر مراجعه کنید و بذر با کیفیت بخرید. جالب است بدانید بذر گل نرگس نیز انواع مختلفی دارد و در هر منطقه با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیم باید از بذر متناسب استفاده کنید. پیازی که برای کشت در گلخانه گل نرگس انتخاب می کنید باید با نظر کارشناس ضدعفونی شده باشد. در زمان خرید به سالم بودن و ترد بودن پیاز توجه داشته باشید.

تهیه کود مناسب

رشد گل نرگس و میزان باردهی آن تا حد زیادی به کیفیت کود بستگی دارد. در کود شیمیایی که برای گلخانه استفاده می شود تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاه گنجانده شده است. با توجه به سرعت رشد گل نرگس و فواصل برداشت محصول، نوع کود مناسب برای این گیاه مشخص می شود.

تجهیز گلخانه به تجهیزات لازم

تجهیز گلخانه به تجهیزات لازم - اندیشه سبز

 • سیستم آبیاری : سیستم آبیاری گل نرگس باید به گونه ای باشد که گیاه آب زیاد دریافت نکند. گل نرگس جزء گیاهانی است که برای رشد و نمو به آب زیاد نیاز ندارد و حتی دریافت آب بیش از اندازه مورد نیاز ممکن است از باز شدن گل جلوگیری کند.
 • دستگاه تهویه هوا : دستگاه تهویه برای گلخانه گل نرگس ضروری است زیرا اگر هوا جریان نداشته باشد گل ها پژمرده می شوند و طراوات خود را از دست می دهند. با نصب دستگاه های هیدرولیکی و هواکش گلخانه، تهویه هوا به راحتی انجام می شود.
 • هیتر و بخاری گلخانه : خرید هیتر برای هر گلخانه ای ضروری می باشد. گلخانه گل نرگس نیز از این قاعده مستثنی نیست.
 • دماسنج : در گلخانه گل نرگس دما باید مرتبا اندازه گیری شود و مراقب باشید که دما از میزان استاندارد برای گل نرگس بیشتر یا کمتر شود.
 • بهترین دما برای پرورش گل نرگس دمای 10 تا 18 درجه است البته گل نرگس تا دمای 24 درجه نیز می تواند رشد کند اما بهتر است دما به آن حد نرسد.
 • مه پاش : از دستگاه مه پاش برای ایجاد رطوبت در گلخانه در فصل های گرم استفاده می شود. در مناطق گرم و خشک خرید دستگاه مه پاش بسیار مورد ضروری است زیرا رطوبت هوا به خودی خود بسیار پایین است.

زمان کاشت گل نرگس

زمان کاشت گل نرگس - اندیشه سبز

اگر گلخانه در منطقه سردسیر است، آبان و آذر بهترین زمان برای کاشت گل نرگس است. در مناطق معتدل، بهترین زمان برای کاشت، دی و بهمن است اما در مناطق گرمسیر باید کاشت گل نرگس را به تابستان موکول کنید. زیرا گل دهی در پاییز و زمستان اتفاق می افتد و تا آن زمان باید ریشه گل در خاک شکل گرفته باشد.

مراحل کشت گل نرگس در گلخانه

 • یکی از روش های راه اندازی گلخانه گل نرگس، سیستم هواکشت است که در آن طبقاتی در گلخانه تعبیه می شود و در هر طبقه بذر گل نرگس کاشته می شود. برای هر قفسه نیز باید به مساحت 1 متر در 9 متر فضا در نظر گرفته شود. سبدهای کشت گل نرگس داخل این قفسه ها قرار می گیرند.
 • قفسه هایی که برای کشت گل نرگس در گلخانه تعبیه می شوند باید با هر طبقه حدود 40 سانتی متر فاصله داشته باشند. اگر فاصله اولین قفسه با کف زمین حدود 50 سانتی متر باشد این فاصله استاندارد خواهد بود. طبقاتی که برای کشت گل نرگس در نظر می گیرید باید از جنس چوب یا پلاستیک باشند.
 • پیاز گل نرگس را قلمه بزنید و یا به طور کامل بلافاصله آن را در خاک بکارید. پیاز گل نرگس جزء گل هایی نیست که بتوانید آن را برای مدتی خارج از خاک نگه دارید. در هر بخش از گلخانه یک نوع گل نرگس بکارید. در واقع نباید گل نرگس با رنگ های مختلف را کنار یکدیگر بکارید زیرا ریشه آن ها به یکدیگر آسیب می زنند.
 • برای کاشت گل نرگس در گلخانه باید به اندازه سه برابر پیاز گل نرگس زمین را بکنید و پیاز گل را داخل خاک قرار بدهید. اگر گل نرگس را داخل گلدان می کارید لازم است سه چهارم پیاز بیرون از خاک قرار گرفته باشد.
 • بعد از کاشت، گل را آبیاری کنید و دقت کنید که آب از قسمت زهکشی شده خارج شود. در فصل تابستان باید میزان آبیاری در حدی باشد که خاک کمی خشک به نظر برسد. به طور کلی گل نرگس نباید غرق در آب باشد وگرنه گل فاسد می شود.
 • گل باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و حدود سه هفته طول می کشد تا ساقه گل را مشاهده کنید. در این زمان دیگر گل نرگس نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد بلکه باید در سایه آفتاب رشد کند.
 • وقتی گل نرگس شروع به گلدهی کرد باید آبیاری را کم کنید تا پیاز گیاه استراحت کند. معمولا در فصل گرم سال، گل نرگس به آب کمتری نیاز دارد و خاک باید کمی خشک باشد.

زمان برداشت گل نرگس

زمان برداشت گل نرگس - اندیشه سبز

زمان برداشت گل نرگس در فصل زمستان است اما برای تمام مناطق نمی توان یک ماه یا زمان مشخص را به طور دقیق تعیین کرد چون هر منطقه شرایط آب و هوایی متفاوتی دارد. به طور کلی زمان برداشت زمستان است اما ماه آن ممکن است متغیر باشد.

اصلاح گل نرگس

در گلخانه گل نرگس لازم است اصلاح گل انجام شود و باید برای اصلاح گل نرگس از علم و تجربه کارشناسان استفاده کنید. اصلاح گل نیز باید در زمان مناسب انجام شود. اگر برگ یا هر یک از اجزاء گل نرگس را در زمان نامناسب بچینید یا اصلاح کنید ممکن است گل پژمرده شود و از بین برود.

سمپاشی به موقع

در هر گل و گیاهی ممکن است آفت ایجاد شود. آفت اگر از بین نرود در فضای گلخانه منتشر می شود و تمام گل های نرگس را از بین می برد. سم پاشی باید در فصل های مشخص و تحت نظر کارشناس گل و گیاه انجام شود. لازم نیست حتما در گلخانه آفت مشاهده شود بلکه قبل از بروز آفت برای پیشگیری از بیماری گیاهان باید اقدامات لازم را انجام بدهید.

میزان سود دهی گلخانه گل نرگس

سود دهی گلخانه گل نرگس با توجه به پرطرفدار بودن آن در بازار ایران زیاد است البته میزان سود دهی تا حد زیادی به میزان سرمایه گذاری شما در این حیطه بستگی دارد. رسیدگی و مراقبت از گل نرگس و در نتیجه کاهش میزان خرابی و فساد گل در میزان سود تأثیرگذار است.

جمع بندی

برای احداث گلخانه گل نرگس لازم است ابتدا زیرساخت مناسب در نظر بگیرید و تجهیزات لازم و مورد نیاز برای پرورش گل نرگس را تعبیه کنید. نور مناسب، خرید پیاز با کیفیت و بذر مناسب در میزان برداشت محصول تأثیر زیادی دارد. گل نرگس جزء گیاهانی است که اگر در نگهداری از آن در گلخانه و فراهم نمودن شرایط رشد مناسب تلاش کافی انجام بدهید حتما نتیجه عالی در برداشت گل نرگس به دست خواهید آورد. توصیه می شود برای سم پاشی خودسرانه عمل نکنید و حتما این عملیات را زیر نظر کارشناس انجام بدهید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

1 دیدگاه در “راه اندازی گلخانه گل نرگس و تجهیزات لازم برای آن

 1. یلدا رقوی گفت:

  سلام امکانش هست چندتا مقاله فارسی و انگلیسی راجع به گلهای پیازی بهم معرفی کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.