مقالات گلخانه

گلخانه اسپانیایی گاتیک چیست و چه کاربردهایی دارد ؟

گلخانه اسپانیایی گاتیک چیست؟ - اندیشه سبز

به دنبال شناخت گلخانه گاتیک هستید؟ با انواع گلخانه گاتیک آشناییتی ندارید؟ از مراحل ساخت گلخانه اسپانیایی بیخبرید؟ پس با ما تا انتهای این نوشته از اندیشه سبز همراه باشید تا در این رابطه اطلاعات دقیقی ارائه شود.

هیتر 110000 PF
هیتر 110000 PF
» هیتر دودکش دار مناسب برای استفاده در گلخانه ی گاتیک
» قابل اتصال به ترموستات محیطی و تنظیم خودکار دما
» دارای بدنه ی مقاوم در برابر حرارت و رطوبت
قیمت : 30,500,000 تومان

گلخانه گاتیک چیست؟

گلخانه گاتیک نوعی گلخانه است که ساختاری خمیده و منحنی شکل دارد. این نوع گلخانه از قرن ۱۳ میلادی به وجود آمده است و نام خود را از معماری گوتیک گرفته است که در آن از طاق های خمیده استفاده می شد. به طور معمول می توان گفت گلخانه اسپانیایی گاتیک این روزها از بیشترین کارایی و سود دهی برخوردار است.

انواع گلخانه گاتیک 

گلخانه های گاتیک را می توان بر اساس جنس، نوع ساختار و اندازه آنها طبقه بندی کرد که در ادامه به معمول ترین طبقه بندی گلخانه گاتیک پرداخته شده است که عبارتند از:

گلخانه گاتیک معمولی:

گلخانه گاتیک معمولی نوعی گلخانه است که دارای ساختاری ساده بود که از ستون ها و قوس های مختلف تشکیل شده است. این نوع گلخانه به یکی از محبوب ترین انواع گلخانه های گاتیک تبدیل شده است زیرا مقرون به صرفه بوده و از امکان  ساخت آسانی برخوردار است.

گلخانه گاتیک معمولی - اندیشه سبز

گلخانه های گاتیک معمولی معمولاً از فولاد، آلومینیوم یا چوب ساخته می شوند. ستون ها و قوس های آن نیز از لوله های فولادی یا آلومینیومی ساخته شده که عموما پوشش آنها از پلاستیک یا شیشه می باشد.

گلخانه گاتیک پلی کربنات:

گلخانه گاتیک پلی کربنات نوعی دیگر از گلخانه گاتیک است که در ساخت آن از پوشش پلی کربنات استفاده می شود. پلی کربنات یک ماده شفاف و محکم است که می تواند نور را به خوبی منتقل کند.

گلخانه های گاتیک پلی کربنات در برابر ضربه و خراش مقاوم تر هستند و همچنین می توانند در برابر شرایط آب و هوایی نامساعد مقاومت کنند.

گلخانه آلومینیومی گاتیک:

گلخانه گاتیک آلومینیومی نوعی گلخانه گاتیک است که از ساختاری آلومینیومی برخوردار است. از آنجایی که آلومینیوم یک ماده سبک و مقاوم بوده می تواند در برابر شرایط جوی نامناسب مقاومت کند.

گلخانه های گاتیک آلومینیومی سبک بوده و شیوه  نصب آنها آسان تر است. این نوع گلخانه ها اغلب برای پرورش محصولات کشاورزی، گل ها و گیاهان زینتی استفاده می شوند.

گلخانه گاتیک انعطاف پذیر:

گلخانه گاتیک انعطاف پذیر نوعی گلخانه گاتیک است که از مواد انعطاف پذیر مانند پلی اتیلن ساخته می شود. ستون ها و قوس های این گلخانه ها معمولاً از لوله های پلاستیکی ساخته می شود. پوشش آن نیز معمولاً از ورقه های پلاستیکی است.

گلخانه تونلی گاتیک:

گلخانه تونلی گاتیک نوعی گلخانه است که ساختاری تونل مانند و منحنی شکل برخوردار است. از استحکام بالایی برخوردار است و عموما برای کشت محصولات کم ارتفاع از ان استفاده می شود. این نوع گلخانه ها برای کشت صیفی جات به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مراحل ساخت گلخانه اسپانیایی گاتیک

مراحل ساخت گلخانه اسپانیایی گاتیک - اندیشه سبز

ساخت گلخانه اسپانیایی گاتیک یک فرایند چند مرحله ای است که نیاز به دقت و مهارت دارد. در اینجا مراحل ساخت گلخانه اسپانیایی گاتیک آورده شده است:

انتخاب مکان مناسب

اولین قدم در ساخت گلخانه اسپانیایی گاتیک، انتخاب مکان مناسب برای آن است. مکان مناسب باید از جذب نور خورشید کافی برخوردار بوده و دسترسی به آب و خاک مناسب داشته باشد. همچنین، باید از باد و باران محافظت شود.

آماده سازی زمین

پس از انتخاب مکان مناسب، باید زمین را برای ساخت گلخانه آماده کنید. این کار شامل پاکسازی زمین از علف های هرز و سایر مواد زائد است. همچنین، باید سطح زمین را صاف کنید تا گلخانه به درستی نصب شود.

نصب پایه ها

پس از آماده سازی زمین، باید پایه های گلخانه را نصب کنید. پایه ها معمولاً از فولاد، آلومینیوم یا چوب ساخته می شوند. آنها باید از استحکام بالایی برخوردار باشند تا وزن گلخانه را تحمل کنند.

نصب ستون ها

پس از نصب پایه ها، باید ستون های گلخانه را نصب کنید. ستون ها نیز معمولاً از فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند. آنها باید به طور محکم به پایه ها متصل شوند.

نصب قوس ها

پس از نصب ستون ها، باید قوس های گلخانه را نصب کنید. قوس ها نیز باید به طور محکم به ستون ها متصل شوند.

نصب پوشش

پس از نصب قوس ها، باید پوشش گلخانه را نصب کنید. پوشش معمولاً از شیشه، پلاستیک یا پلی کربنات است. پوشش باید به طور محکم به قوس ها متصل شود تا از ورود آب به داخل گلخانه جلوگیری کند.

 نصب تهویه

گلخانه ها باید دارای تهویه مناسبی باشند تا از گرم شدن بیش از حد آنها جلوگیری شود. تهویه معمولاً از طریق پنجره ها، دریچه ها یا فن ها انجام می شود.

فن سیرکوله
فن سیرکوله
» مناسب برای جریان دهی هوا در گلخانه
» برخورداری از بدنه ی مقاوم در برابر رطوبت و زنگ زدگی
» دارای توری مخصوص محافظت کننده از پروانه
قیمت : 4,600,000 تومان9,600,000 تومان

نصب سایر تجهیزات

علاوه بر پوشش، گلخانه ها ممکن است به سایر تجهیزات نیز نیاز داشته باشید، مانند سیستم آبیاری، سیستم گرمایش و سرمایش و سیستم روشنایی. 

مزایای گلخانه اسپانیایی گاتیک 

گلخانه اسپانیایی گاتیک دارای مزایای زیادی نسبت به سایر انواع گلخانه ها هستند. در اینجا برخی از مزایای گلخانه اسپانیایی گاتیک آورده شده است:

 • امکان ایجاد فضای زیاد برای رشد گیاهان
 • توزیع موثر نور به منظور رشد بهینه گیاهان
 • استحکام در برابر باد و باران
 • صرفه جویی در انرژی
 • برخورداری از تنوع با توجه به نوع نیاز و بودجه کاربر
 • تهویه مناسب 
 • مناسب برای کشت خاکی و هیدروپونیک 
 • حذف قطرات ناشی از تقطیر رطوبت
 • افزایش میزان سوددهی 
 • وارد شدن تنش کم به گیاهان کاشته شده 
 • مقرون به صرفه

هزینه طراحی و ساخت گلخانه اسپانیایی

هزینه طراحی و ساخت گلخانه اسپانیایی به عوامل مختلفی تنظیر اندازه گلخانه، نوع پوشش، موقعیت محلی و … بستگی دارد. در ادامه یک تخمین کلی از هزینه طراحی و ساخت گلخانه اسپانیایی آورده شده است:

 • گلخانه کوچک گاتیک (10 متر مربع): 10 تا 20 میلیون تومان
 • گلخانه متوسط گاتیک  (20 متر مربع): 20 تا 40 میلیون تومان
 • گلخانه بزرگ گاتیک (50 متر مربع): 50 تا 100 میلیون تومان

البته، این اعداد به صورت تقریبی هستند و هزینه واقعی ممکن است متفاوت باشد.

تفاوت گلخانه گاتیک و ایرانی

اولین تفاوت این دو نوع گلخانه در اشکال و ساختار ظاهری آنها می باشد در واقع هر کدام یک مدل منحصر به فرد است. به عنوان مثال فاصله بین ستون ها در سازه ایرانی 3 متر بوده و در گلخانه گاتیک 2.5 الی 5 متر نیز میتوان فاصله در نظر گرفت.

همچنین در گلخانه ایرانی زیر پوشش انتخابی حتما باید سیم کشی صورت گیرد در حالی که در گلخانه های گاتیک نیازی به این امر نیست. لازم به ذکر است که یکی از اساسی ترین تفاوت دیگر در این راستا کیفیت سازه ها می باشد. 

فونداسیون گلخانه اسپانیایی

فونداسیون گلخانه اسپانیایی - اندیشه سبز

فونداسیون گلخانه گاتیک متفاوت تر از سازه های به کار رفته در سایر گلخانه ها می باشد. در ساخت سازه های این گلخانه اغلب در بین ردیف های داخلی 5 متر حفره فونداسیون ایجاد می شود. لازم به ذکر است حفره های ایجاد شده دارای ارتفاعی بین 80 الی 110 سانت بوده و قطری مابین 60 الی 90 سانت دارند.

چه محصولاتی را میتوان در گلخانه گاتیک پرورش داد؟

گلخانه گاتیک یک گزینه عالی برای پرورش انواع محصولات کشاورزی، گل ها و گیاهان زینتی است. در اینجا برخی از محصولاتی که می توان در گلخانه گاتیک پرورش داد، آورده شده است:

 • سبزیجات: گوجه فرنگی، خیار، فلفل، بادمجان، کدو، لوبیا، نخود فرنگی، کلم، کاهو، اسفناج، تربچه، هویج و …
 • میوه ها: گوجه فرنگی، خیار، فلفل، بادمجان، توت فرنگی، توت سیاه، توت فرنگی، انگور، هلو، شلیل، زردآلو، آلو و …
 • گل ها: گل رز، گلایل، ارکیده، بنفشه، لاله، نرگس و …
 • گیاهان زینتی: کاکتوس، ساکولنت، سانسوریا، فیکوس، یوکا و …

البته، انتخاب محصولاتی که می توان در گلخانه گاتیک پرورش داد، به عوامل مختلفی همچون شرایط آب و هوایی، فضای گلخانه، بودجه بستگی دارد.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با گلخانه اسپانیایی گاتیک به ارائه موارد مختلفی پرداخته شده است که میتواند در جهت کسب اطلاعات بیشتر شما در این راستا مفید واقع شود.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.