سیستم NFT چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

تکنیک کشت جریان مواد غذایی یا nft در سیستم کشت هیدروپونیک، یکی از انواع روش های کشت آبی گیاهان می باشد. این سیستم نوین، مزیت های بسیار زیادی دارد که آن را به روش کشتی پر بازده تبدیل ساخته است.  در کنار این مزایا، می توان از معایبی نیز نام برد که این نوع کشت در بر دارد. در این متن از وبلاگ اندیشه سبز، علاوه بر معرفی سیستم کشت NFT ،تمامی مزایا و معایب این سیستم نیز بیان گشته است.

هیتر گرمایشی New Ajax
» سیستم گرمایشی مناسب برای استفاده در محیط گلخانه
» مجهز به دودکش برای خروج دود و الاینده های مضر
» دارای تابلو برق اتوماتیک با قطعات بسیار با کیفیت
قیمت : 19,800,000 تومان23,800,000 تومان

تکنیک جریان مواد غذایی یا NFT در کشت هیدروپونیک چیست ؟

تکنیک Nutrient Film Technique یا به اختصار NFT یکی از انواع روش های کشت گیاهان در آب می باشد که در آن، ریشه های گیاه در ظروف پلاستیکی مخصوص قرار گرفته است. این محفظه پلاستیکی مخصوص، حاوی آب و مواد غذایی مورد نیاز گیاه بوده که مقداری از ریشه گیاه با غوطه ور شدن در این آب، تمام نیاز های تغذیه ای و مواد معدنی لازم را دریافت می کند.

ریشه به صورت کامل در آب غوطه ور نمی باشد و تنها قسمتی از آن در این مواد غذایی محلول در آب وجود دارد. از این رو ریشه گیاه به راحتی اکسیژن رسانی شده و تمام موارد لازم برای رشد گیاهان مختلف به این طریق فراهم می گردد.

در این روش، لوله هایی معمولا از جنس پلاستیک مقاوم با شیب یک درصد به نسبت طول لوله بر روی پایه های مخصوص نصب می گردند. گیاهان درون حفره های روی این لوله قرار می گیرند. در زیر لوله های نیز مخزن جمع کننده ای وجود دارد که به پمپ هوا و پمپ آب متصل می گردد.

آب حاوی مواد مغذی و اکسیژن، از این مخزن جمع کننده با پمپ به درون لوله کشیده می شود و ریشه ها در لایه نازکی از این آب فرو می روند. آب از سمت دیگر شیب مجددا به درون مخزن جمع کننده ریخته می شود و این چرخه ادامه دارد.

مزایای کشت سیستم NFT

مزایای کشت سیستم NFT - اندیشه سبز

تا این قسمت از متن با تکنیک nft کشت هیدروپونیک آشنا شدید. این سیستم مزیت های فراوانی دارد که در ادامه با برخی از اصلی ترین مزیت های راه اندازی یک سیستم کشت nft آشنا خواهید شد:

  1. میزان مصرف آب در آن در حد چشمگیری کاهش پیدا می کند. چرا که در این سیستم، جذب آب توسط خاک و یا تبخیر آب وجود دارد. علاوه بر آن، آب استفاده شده در این سیستم به راحتی بازیافت شده و مجددا به چرخه باز می گردد.
  2. این سیستم فاقد خاک می باشد از این رو، هزینه های آماده سازی و ضدعفونی خاک در آن حذف می گردد.
  3. افزایش میزان تولید گاه تا دو برابر سیستم خاکی دیده می شود. همچنین سرعت ثمر نشینی محصول نیز زیاد شده و زمان برداشت کوتاه تر می گردد.
  4. هزینه های تولید گیاهان در این روش نسبت به سایر روش های پرورش کمتر می باشد.
  5. در میزان مصرف انرژی این نوع تکنیک پرورش، شاهد کاهش چشمگیری خواهید بود.
  6. در این روش نیز مانند دیگر روش های کشت از تجهیزات گرمایشی و انواع هیتر بهره گرفته می شود. اما می توان با گرم کردن مواد غذایی محلول در آب، هزینه های تامین گرمایش را نیز کاهش داد.
  7. در این سیستم به دلیل حذف خاک و قارچ های خاکی، استفاده از سموم و آفت کش ها کاهش پیدا می کند.
  8. به دلیل صرفه جویی در مصرف کود و سموم، محصول تولیدی مواد شیمیایی کمتری داشته و سالم تر می باشد.

بررسی معایب سیستم کشت NFT

در صورتی که به هر دلیلی مسیر جریان مواد غذایی مسدود شود، ریشه ها در معرض تنش شدید و خشکی قرار می گیرند و این امر می تواند بر روی رشد محصول نهایی تاثیر بسزایی بگذارد.

از آن جهت که در ابتدای پرورش بوته ها دارای برگ زیادی می باشند، تابش زیاد خورشید به ریشه می توان افزایش ریشه زایی را به دنبال داشته باشد. که این خود نیز سبب مسدود شدن مسیر جریان مواد غذایی می گردد. برای حل این موضوع از پشم سنگ در مسیر جریان مواد غذایی استفاده می شود.

شروع و راه اندازی این نوع سیستم کشت هیدرولیک به تخصص نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: برای آشنایی با نحوه گرم نگاه داشتن گلخانه های هیدروپونیک روی مقاله مقابل کلیک کنید. روش های گرم کردن گلخانه هیدروپونیک

چه گیاهانی را می توان با کمک روش NFT کشت کرد ؟

چه گیاهانی را می توان با کمک روش NFT کشت کرد ؟ - اندیشه سبز

در سیستم کشت NFT هیدروپونیک، گیاهانی سبک با ریشه کوتاه به راحتی رشد می کنند. گیاهانی مانند کاهو و کلم که سرعت رشد بالایی دارند برای پرورش در این سیستم مناسب می باشند. چرا که گیاهان دیر رشد معمولا ریشه های قطوری داشته که این ریشه ها می توانند لوله های سیستم کشت NFT را مسدود کنند. گیاهانی که سریع رشد می کنند اما ریشه بزرگی دارند برای این نوع کشت مناسب نیستند. معمولا در ایران سبزیجات و برخی صیفی جات به این روش کشت می گردند.

سخن آخر

در این متن از وبلاگ اندیشه سبز، با تکنیک پرورش جریان مواد غذایی یا سیستم NFT آشنا شدید. در این روش گیاهان در بستر خاک پرورش نمی یابند. بلکه در لوله هایی که آب حاوی مواد غذایی در آن جریان دارد، رشد می کنند. در این سیستم کشت، ریشه گیاهان در لایه ای از مواد غذایی قرار میگیرد و از آن تغذیه می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

سوالی داری کلیک کن 👋