آموزش تکثیر و جفت گیری مرغ عشق

آموزش تکثیر و جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق

مرغ عشق از جمله پرنده های زیتنی بسیار جذاب و با نمک می باشد که بعنوان پرنده خانگی پرورش داده میشود. از طرفی این پرنده نسبت به دیگر طوطی های آمازون قیمت ارزان تری دارد و از این رو بیشتر مورد استقبال افراد قرار مییگرد. در این مقاله از وب سایت اندیشه سبز به نحوه تکثیر و جفت گیری مرغ عشق پرداخته ایم. با خواندن این مقاله هم به روش مصنوعی و هم به روش طبیعی می توانید به تکثیر مرغ عشق بپردازید.

مرغ عشق در چه سنی قادر به جفت گیری است؟

سن بلوغ مرغ عشق با توجه به نژاد ممکن است متفاوت باشد. ولی به طور کلی مرغ عشق خیلی زود بالغ میشود و می تواند جفت گیری کند. این پرندگان معمولا در کمتر از سن 10 ماهگی به طور کامل به بلوغ رسیده و میتوانند تولید مثل کنند. جنس ماده مرغ عشق معمولا تا 4 سال و جنس نر این پرنده نیز تا 6 سال قادر به تولید مثل می باشند.

انتخاب مولدهای مناسب برای جوجه کشی

انتخاب مولدهای مناسب برای جفت گیری و تکثیر مرغ عشق بسیار مهم می باشد. در زمینه پرورش مرغ عشق، معمولا جفت ماده سرکش و پرخاشگر می باشد. برای جفت انداختن مرغ عشق بهتر است که مرغ عشق های مد نظر از یک نژاد و تقریبا هم سن باشند.

در هر دوره تخم گذاری، مرغ عشق ماده معمولا بین 4 الی 6 عدد تخم میگذارد. با این وجود ممکن است در برخی موارد مرغ عشق ماده کمتر از 4 عدد و یا حتی بیشتر از 8 عدد تخم بگذارد. بزرگ کردن همزمان 8 عدد جوجه برای یک جفت مرغ عشق مولد کار بسیار طاقت فرسایی خواهد بود و به احتمال زیاد بعضی از جوجه ها به دلیل سوء تغذیه در هفته های اول تلف خواهند شد.

در حیات وحش این پرنده ها تحت شرایط مطلوب، هر سال تا 3 بار نیز میتوانند تولید مثل داشته باشند. اما در پرورش خانگی مرغ عشق این میزان تولید مثل در طول یکسال برای پرنده توصیه نمیشود. زیرا پروسه جوجه کشی از تخم های نطفه دار و بزرگ کردن جوجه ها کار سختی است و باعث ضعف پرنده های مولد میشود.

انتخاب مولدهای مناسب برای جوجه کشی

تخم مرغ عشق معمولا به رنگ سفید و یا خاکستری کم رنگ می باشد. متوسط اندازه طول تخم این پرنده، 2 الی 3 سانتی متر و پهنای آن نیز 1 الی 2 سانتی متر می باشد. تخم مرغ عشق غالبا بیضی شکل بوده اما گاهی اوقات ممکن است دایره ای شکل نیز باشد. لازم به ذکر است که در یک دوره تخم گذاری اندازه و شکل همه تخم های مرغ عشق لزوما یکسان نخواهند بود.

مرغ عشق ها برای تخم گذاری لانه سازی میکنند. آنها باید کاملا به محیط پیرامون خود اعتماد داشته باشند تا بتوانند عملیات لانه سازی را شروع کنند. معمار اصلی لانه نیز در بین این پرنده ها اکثرا جفت ماده می باشد. همچنین مصالح مورد نیاز برای ساخت لانه مرغ عشق می تواند، خرده های چوب، تیکه های کاغذ، پرهای ریخته اطراف قفس و … باشد. البته از لانه های آماده نیز میتوان استفاده کرد.

مرغ عشق معمولا در داخل لانه تخمگذاری میکند. اما در برخی موارد ممکن است در کف قفس نیز تخم بگذارد. این پرندگان نسبت به تخم های خود بسیار حساس می باشند و در زمان تخمگذاری تعصب خاصی نسبت به لانه و تخم های نطفه دار خود دارند.

اگر به تخم های این پرنده دست بزنید، مرغ عشق آنها را از لانه بیرون می اندازد و بر روی تخم ها نخواهد خوابید. در صورت لزوم بهتر است که از دستکش برای لمس و یا جابجایی تخم های نطفه دار این پرنده استفاده شود.

نشانه های آمادگی مرغ عشق برای جفت گیری

مرغ عشق ماده و نر زمانیکه برای جفت گیری آماده میشوند، در رفتار و رنگ نوک آنها برخی تغییرات ایجاد میگردد. بعنوان مثال رنگ نوک مرغ عشق ماده به صورت طبیعی قهوه ای می باشد. اما در زمان تخم گذاری رنگ نوک مرغ عشق از قهوه ای به رنگ سفید تغییر پیدا میکند. رنگ نوک مرغ عشق نر نیز در ایام جفت گیری آبی روشن میشود. لازم به ذکر است که مرغ عشق ماده بدون جفت نر نیز می تواند تخم گذاری داشته باشد ولی آن تخم ها بدون نطفه خواهند بود و هرگز به جوجه تبدیل نخواهند شد.

آمادگی مرغ عشق برای جفت گیری

مرغ عشق های جفت شده از نوک یکدیگر غذا میگیرند و پرهای یک دیگر را تمیز میکنند. یکی دیگر از نشانه های جفت شدن مرغ عشق، نوازش و خاراندن سر یک دیگر میباشد. آنها همچنین به نشیمنگاه یکدیگر نوک میرنند. در زمان جفت شدن، مرغ عشق نر بیشتر خودنمایی می کند. او با آواز خواندن و تقلید صدا، رقص و از این گوشه به آن گوشه پریدن سعی در جلب توجه ماده دارد.

در برخی موارد ممکن است حتی با داشتن علائم گفته شده، ماده علاقه ای به جفت گیری نداشته باشد و حتی پرخاشگر شود. اما به زودی او با مرغ عشق ماده جفت گیری خواهد داشت.

برای جفت انداختن مرغ عشق ها بهتر است که شرایط مناسب برای آنها را مهیا کنید. مهمترین این اقدامات شامل موارد زیر می باشد :

 • از قفس های بزرگ برای پرورش مرغ عشق استفاده کنید تا آنها فضای کافی برای تحرک داشته باشند.
 • محل قرارگیری قفس باید در یک محیط آرام و ساکت و به دور از سر و صدا باشد تا مرغ عشق احساس امنیت و آرامش داشته باشد.
 • در این زمان باید به تغذیه آنها بسیار دقت شود. جفت گیری و تخم گذاری نیاز به صرف انرژی بالایی دارد. بنابراین نباید رژیم غذایی آنها ضعیف باشد.
 • برای افزایش سطح انرژی آنها به مقدار کم از دانه های گرم همچون شاهدانه و تخم مرغ آب پز استفاده کنید.
 • استفاده از قطره مولتی ویتامین و مکمل هایی غذایی همچون ویتامین e و d نیز برای تقویت آنها بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
 • در داخل قفس حتما یک ظرف آب برای آب تنی و استحمام پرنده ها استفاده کنید. آبتنی باعث نشاط و افزایش انرژی آنها خواهد شد. صحنه دعوت جفت ها برای آبتنی دیدنی است.
 • آنها را روزانه به مدت 12 ساعت در معرض نور قرار دهید. برای تأمین نور دریافتی آنها می توانید از لامپ های فلوئورسنت استفاده کنید.
 • دمای محیط آنها نیز باید معتدل باشد. دمای 22 الی 26 درجه برای اتاق قفس آنها مطلوب خواهد بود. همچنین رطوبت نسبی اتاق نیز باید برای جوجه کشی مناسب باشد.

برای پی بردن جفت گیری می توان رفتار و تغییرات پرنده ها را بررسی نمود. بعنوان مثال بعد از جفت گیری موفق رنگ نوک مرغ عشق از رنگ سفید به رنگ قهوه ای ( شکلاتی)  تغییر می یابد. همچنین حجم فضله مرغ عشق ماده پس از جفت گیری موفق، بیشتر شده و فضله آبکی می شود. از دیگر علائم جفت گیری موفق مرغ عشق می توان به لرزش بدن آنها اشاره کرد.

به طور متوسط بین 8 الی 10 روز بعد از جفت گیری، مرغ عشق ماده شروع به تخم گذاری میکند. در این زمان معمولا مرغ عشق ماده بیشترین وقت خود را در لانه سپری میکند.

کلسیم برای تشکیل پوسته تخم بسیار ضروری است. لذا در این زمان جیره غذایی مرغ عشق باید کلسیم کافی داشته باشد. از این رو لازم است که درون قفس مرغ عشق از کف دریا و یا پودر صدف و سایر منایع کلسیم دار استفاده شود. پس از اولین تخم گذاری، مرغ عشق ماده به فاصله زمانی 24 ساعت (هر روز) یک عدد تخم خواهد گذاشت. البته برخی مرغ عشق های جوان در روز اول ممکن است دو بار تخم گذاری داشته باشند.

مدت زمان خوابیدن مرغ عشق بر روی تخم ها

مدت زمان جوجه کشی مرغ عشق معمولا 18 روز می باشد. مرغ عشق ماده بعد از دومین و یا سومین تخم گذاری، به صورت مرتب بر روی تخم ها می خوابد و در حقیقت جوجه کشی را شروع می کند. بنابراین طبیعی است که در انتهای جوجه کشی برخی از جوجه ها سریعتر متولد شوند و برخی دیگر نیز با یکی دو روز تأخیر. در هر صورت مرغ عشق ماده تا انتهای جوجه کشی بر روی تخم ها می خوابد و پرورش دهنده خوبی برای جوجه هایش می باشد. لازم به ذکر است که حداکثر مدت زمان جوجه کشی مرغ عشق نیز 23 روز خواهد بود و اگر بعد از این مدت جوجه ای متولد نشود، آن تخم تلف شده است.

مدت زمان خوابیدن مرغ عشق بر روی تخم ها

در ضمن هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوان گفت همه تخم ها به جوجه تبدیل خواهند شد. در برخی موارد همه تخم ها به جوجه تبدیل میشوند و در برخی موارد نیز ممکن است هیچ جوجه ای متولد نشود. در جوجه کشی از پرنده ها اعم از زینتی و یا اهلی، عوامل مختلفی بر راندمان جوجه کشی تأثیرگذار می باشند.

نحوه جوجه کشی مرغ عشق با دستگاه جوجه کشی

در جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار مرغ عشق باید شرایط دمایی و رطوبت مورد نیاز تخم ها را به دقت تنظیم کنید. در زمان ستر، تخم های نطفه دار مرغ عشق باید در دمای 37.5 و رطوبت نسبی 58 الی 62 درصد قرار گیرند. در زمان هچر که از انتهای روز 15 ام شروع میشود، دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی باید بر روی 37.2 درجه و 66 الی 74 درصد باشند. لازم به ذکر است که برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار مرغ عشق لازم است که از دستگاه جوجه کشی حرفه ای و مخصوص طوطی سانان استفاده کنید. زیرا این نوع دستگاه ها سیستم جوجه کشی دقیق تر و سیستم های کارامد تری دارند.

زمان جدا کردن جوجه های مرغ عشق از والدین

به طور کلی فرایند تخم گذاری، جوجه کشی و پرورش جوجه ها در مرغ عشق بین 10 الی 12 هفته طول میکشد. جوجه ها معمولا تا سن 30 الی 45 روزگی از طرف والدین خود تغذیه میشوند. زمانیکه آنها به اندازه کافی رشد کرده باشند، از طرف والدین خود رانده شده و باید به صورت مستقل از آنها نگه داری نمود.

البته در خصوص زمان جدا کردن مرغ عشق باید به رفتار پرنده نر بسیار دقت نمود. در جوجه کشی، مرغ عشق ماده به شدت نسبت به جوجه های خود متعصب میشود و توجه ویژه ای به آنها میکند. در برخی موارد عدم بی توجهی به جفت نر، باعث حسادت وی شده و مرغ عشق نر اقدام به کشتن جوجه ها میکند. در این میان مرغ عشق ماده نیز به حمایت از جوجه ها بر می خیزد و ممکن است جفت نر خود را با ضربات کشنده نوک خود، بکشد. لذا در صورتیکه مشاهده نمودید مرغ عشق نر تمایلی برای غذا دادن به جوجه ها ندارد و یا حسادت میکند، باید جفت نر را به مدت کوتاه جدا کنید و یا جوجه ها را جدا نموده به صورت دستی آنها را غذا دهید.

مرغ عشق ها تمایل دارند که به صورت طبیعی در اوایل فصل بهار به تولید مثل بپردازند. اما با ایجاد شرایط مناسب می توان در زمان های مختلفی از سال، به تکثیر مرغ عشق پرداخت. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که بین هر دوره جوجه کشی باید به اندازه کافی فاصله باشد. بیش از 3 دوره جوجه کشی در سال از مرغ عشق، به شدت باعث ضعف ماده و حتی مرگ او می شود. پرنده مولد برای تخم گذاری مجدد نیاز به استراحت دارد. اگر مرغ عشق ماده به اندازه کافی استراحت نکند و بدن آن تقویت نشود، تخم گذاری مجدد باعث مشکلات فراوانی خواهد شد که می تواند مرگ پرنده را در پی داشته باشد.

آموزش تکثیر و جفت گیری مرغ عشق
3.8 (75%) 12 votes
دیدگاه‌ها 58

*
*

  امیر پاسخ

  سلام ببخشید من ۳ ماه است که یک جفت مرغ عشق را نگه میدارم ولی هنوز آنها با یکدیگر جفت گیری نمیکنند میشه لطفا کمک کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، اولا باید مرغ عشق های شما به سن بلوغ رسیده باشند. در ضمن باید محیط نگهداری آنها اب و هوای معمولی داشته و ساکت و آرام باشد. برای تحریک این پرندگان میتونید از قطره ad3e استفاده کنید. همچنین دان های گرم مثل شاهدانه، گاودانه و تخم کتان باعث تحریک آنها میشود. ولی به مقدار کم از این دان ها استفاده کنید چون برای کبدشون مضر است.

  امین پاسخ

  سلام ،مرغ عشقهامو ۲ ماه است که دارم و بالغم هستن و باهم جفتن و سبزیجات تحریک کننده هم بهشون دادم ولی جفت گیری نمیکنن .لطفا راهنماییم کنید.

   f.gh پاسخ

   با سلام، باید صبر کنید. پرنده ها هر وقت آمادگیشو داشته باشند و یا شرایط محیطی و تغذیه ای فراهم باشه جفت گیری میکنند.

  Are پاسخ

  سلام دو جفت مرغ عشق دارم و چند بار جفت‌گیری کردن و در کل 11 تا گذاشتن و هیچ تاش در نیومده وتخم هاشو انداختیم دور. ولی نمیدونم چرا دیگه جفت گیری نمیکنن لطفا راهنمایی کنید و یه سوال دیگه اینکه اگه تخم هاشو از جلوی چشم ماده برداریم، چی میشه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، 11 عدد تخم در یک دوره برای مرغ عشق زیاده، آیا تخم ها نطفه داشتن؟
   موقع تخمگذاری نباید به لانه و یا تخم ها دست بزنید در این حالت پرنده ماده تخم ها رو قبول نمیکه و میندازه بیرون. در ضمن همیشه که این پرنده ها جفت گیری و جوجه کشی نمیکنند. باید صبر داشته باشید در طول سال معمولا دو بار جوجه کشی میکنند.

  Amir پاسخ

  با سلام
  یه جفت مرغ عشق خریدم تقریبا 3 هفته میشه
  صاحب قبلیش گفت دوبار ازشون جوجه کشیدم
  سر هم رو میخارونن...
  ولی جفت گیری نمیکنن
  مشکل چیه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، باید صبر کنید. گاهی اوقات بیش از دو ماه طول میکشد تا پرنده ها به محیط جدید عادت کنند و تا به محیط جدید عادت و اطمینان نکنند جفت گیری نخواهند کرد.

  دانیAB پاسخ

  من دو مرغ عشق جفت دارم همدیگرو میخارونن و از هم دیگه غذا میگیرن من بهشون کاهو و سیب میدم و الان پاییزه و من در کنار تلوزیون قرار دادم اونا مشکلی با صدا ها ندارن لکه اگه سر و صدا نباشه خسته و بی حال هستن و نر همیشه برا ماده آواز میخونه صدای گربه هم نزدیک لونشون نمیاد و با من هم مشکلی ندارن و من وقتی پیش اون ها میشینم کمی ترس دارن ولی خیلی دوستم دارن و من براشون آواز مرغ عشق میزارم و خیلی دوست دارن کف دریا هم میخوام براشون بخرم الان پاییز هست نردیک زمستان ماه آذر به نظر شما میتونن تخم بزارن من خیلی دوستشون دارم آیا میشه؟

   f.gh پاسخ

   سلام، بله اگه علائم جفت گیری داشته باشند، تخمگذاری خواهند کرد. ولی در زمان تخمگذاری باید محیط نگهداریشون ساکت باشه و پرنده ها نباید دچار ترس و استرس شوند.

  سوران پاسخ

  سلام من مرغ عشقام دوتا جوجه۱ماه دارن دوبار جفت گیری کریدن دیروز ؟؟؟چطور اونا رو بزرگ نکردن دوباره جفت گیری کردن
  یه سوال دیگ امکان داره جفت گیری کنن اما تخم نذارن باتوجه له دفعه بعد که تخم گذاشتن

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله امکان داره تخمگذاری نکنند. ایا پرنده هاتون ویتامین محرک مصرف میکنند؟ دانه های گرم نیز باعث تحریک پرندگان میشود.

  ali پاسخ

  سلام

   f.gh پاسخ

   سلام

  کیومرث پاسخ

  سلام یه جفت مرغ عشق تازه خریدم ولی راخل گلخانه آزادشون کردم عیبی نداره آیا تو فضای گلخونه که درختا بزرگی داخلش هست جفت گیری میکنن؟ قفس هم دارن و داخل قفس هم میرن

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله جفت گیری میکنند ولی باید داخل قفس براشون لانه بگذارید تا تخمگذاری کنند.

  محمد پاسخ

  سلام من یه جفت مرغ عشق دارم یه بار جوجه دادن چهار تا هر چهار تاشونو بزرگ کردن منم اونا رو جدا کردم.
  ولی الان پدر و مادر رشوم زیاد طمایل به جفت گیری ندارن مشکل چیه.
  ولی نر و ماده پر ریزم دارن میخواستم بفهمم از پر ریزیشونه که جفت گیری نمیکنن یا چیز دیگیه .مکانشونم تو حالمونه .ممنون میشم راهنماییم کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، احتمالا تو لک رفتن که یک دوره استراحت برای پرنده ها حساب میشه و مجددا پرهاشون رشد میکنه. باید صبر کنید همیشه که نمیشه از پرنده ها جوجه گرفت، تولید مثل یک فرایند دوره ای در بین پرندگان هستش.

  احسان پاسخ

  سلام مرغ عشقم ی تخم گذاشت الان چهار روزه تخم نزاشته. بعد هر روز دارن جفت میکنن فعلا ی تخم گذاشته جریان چیه ی تخم گذاشته فقط؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، ممکنه تخم در تخمدان پرنده گیر کرده باشه. زیر شکمش رو نگاه کنید که حالت ورم داره یا نه. به نفس کشیدنش هم دقت کنید. گاهی اوقات هم مستی بیش از حد باعث این نوع اتفاقات میشه.

  محمدددد پاسخ

  سلام معذرت میخوام جوجه های یه لانه رو میشه با هم جفت کرد؟؟؟ ینی جوجه ای که از یک پدرومادر باشن

   f.gh پاسخ

   با سلام، خیر پیشنهاد نمیکنم باعث اختلالات ژنتیکی در جوجه های حاصل خواهد شد.

  ممبینی پاسخ

  سلام در مورد مرغ عشق باید فاصله زمانی بین تخم ها مشخص شود مثلا هفته ای یک تخم می گذارد و بد از آخرین تخم اولین تخم جوجه می شود. به عبارتی چهار هفته با اولین جوجه. هفته اول بد از هفت روز جوجه دوم متولد می شود و بد از هفت روز دیگر جوجه سوم و بد از هفت روز دیگر تخم چهارم. متولد می شود.

  Amir پاسخ

  سلام
  ی جفت مرغ عشق دارم جفت گیری هم میکنن اما هنوز تخم نزاشتن البته بگم جاشون توی اتاق پذیرایی هستش ک خودمون میشینیم اونجا بعدشم ی طوطی برزیلی دارم ک رو قفسشون میشینه ولی با طوطیه مشکلی ندارن و رابطه خوبیم باهاش دارن اصلا وارد قفسشون نمیشه و فقط رو قفسه بنظرتون با این شرایط مرغ عشقا تخم میزارن یانه؟

  اگر نه بگین تو چ شرایطی بزارمشون ک تخم بزارن ممنون میشم

   f.gh پاسخ

   با سلام، طوطی برزیلی رو تو یه قفس دیگه بگذارید. قفس مرغ عشق ها کم به اندازه کافی در ارتفاع نصب کنید. بهتره پشت قفس به دیوار باشه. در این صورت پرنده ها دید بهتری به محیط خواهند داشت. عدم اطمینان به محیط و یا سر و وصداهای ناهنجار میتونه دلیل تخم نذاشتن پرنده هاتون باشه. این نوع مشکلات رو رفع کنید.

  مرتضی پاسخ

  سلام من مرغ عشقم 5تا تخم گذاشت نزدیک 1ماه خوابید روشون ولی جوجه در نیومد الان از لونه انداخته شون بیرون بازم گذاشتم تو لونه بازم انداختن بیرون دلیلش چیه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، تخم ها دیگه به جوجه تبدیل نخواهند شد، دوره جوجه کشی مرغ عشق تقریبا 20 روز هستش. پرنده هم به صورت غریزی این مسئله را میداند و یا میتواند تخم های تلف شده را تشخیص دهد و از لانه بیرون بیندازد. البته اگر پرورش دهنده تخم ها را لمس کند بازم ممکنه پرنده اونا رو از لانه بیرون بندازه. شما باید تخم های داخل لانه رو بردارید چون احتمالا الان گندیده شده اند.

  Amir پاسخ

  سلام مجدد
  طوطی برزیلی قفس خودشو داره ولی همدیگرو صدا میزنن تا در قفس باز شه سریع میره سراغشون در باره محیطم مرغ عشقا مدت هاس تو این محیط بودن مرغ عشق ماده هم با ادما رابطه خیلی خوبی داره و با ادم بازی میکنه و ترسی از کسی نداره حتی اگر دست بکنی توی قفس اصلا واسش مهم نیس بنظرتون با این شرایط بازم محیط تاثیر داره؟

   f.gh پاسخ

   سلام،پرنده های شما به محیط عادت کرده اند و مشکلی با آن ندارند. ایا داخل قفس برای مرغ عشق لانه گذاشته اید؟ تغذیشون چطوره؟

  Amir پاسخ

  داخل قفس لونه هس از روز اول ک اوردمشون لونه تو قفس بوده تغذیشونم ارزن ک همیشه هس
  سیب، خیار ، پرتغال، نارنگی و سفیده تخم مرغ بطور مداوم بهشون میدم میوه های فصلی مثل هلو و اینجور چیزام هروقت ک فصلش بوده بهشون دادم مکمل های آ د نطفه و ب کمپلس رو هم ی دوره دادم بهشون

  چیز دیگ ای هس ک بهشون بدم؟

  بعد ماده نرو میزنه اما خب رابطه خوبم باهم دارن جفت گیریم میکنن الانم چندروزیه ماده به لونه رفت و امد داره

   f.gh پاسخ

   با سلام، سنگریزه و کف دریا (منبع کلسیم) هم تو دسترس شون باشه. احتمالا نر بیش از حد مست شده و ماده آماده تخمگذاری است. بعد از جفت گیری ماده بیشتر وقتش تو لونه سپری میشه و نر رو وادار میکنه که بیرون از لانه بمونه و نگهبانی بده.

  Amir پاسخ

  درمورد کلسیم میتوتن از پوسته ی تخم مرغ استفاده کنم؟

  ی سوال دیگ
  نوک مرغ عشق پوسته شده از چی استفاده کنم ک ب حالت اول برگرده؟ درمورد طوطی برزیلیم این مشکلو دارم اگر میشه راهنمایی کنید یکی از مرغ عشقا ک مادس این مشکلو داره و طوطی برزیلی ک از دیشب پوسته شده

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله از پودر پوسته تخم مرغ و یا خرد شده آن میتونید استفاده کنید.
   در مورد نوک پرنده باید بیشتر به جزئیات دقت کنید ممکنه دچار قارچ زدگی شده باشه و به اون یکی پرنده تون هم سرایت کرده.

  مهدی پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید
  من ۲ تا مرغ عشق نر دارم که نزدیک ۲ ماه قبل یه ماده خریدم و تو قفس اون دوتا نر گذاشتم که با یکیشون جفت شد اون نر دیگه هم همچنان تو قفس کنار اون جفت نگه داشتم الان ۲ ۳ روزه که یه ماده دیگه خریدم و اون نر رو با ماده گذاشتم تو یه قفس دیگه که اونا هم جفت شدن حالا ۲ جفت مرغ عشق من جوجه میارن؟ موندن نر کنار جفت ها شکلی پیش نمیاره؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله جوجه میارن باید صبر کنید. حواستون به نر باشه که اگه به جوجه ها حسودی کرد جداشون کنید.

  Ali پاسخ

  سلام. میخواستم بپرسم چه ویتامین های برای مرغ عشق مولد خوبه. بعد میخواستم بپرسم من یه جفت مرغ عشق مولد دارم و الان دوباره پیشم تخم گذاشته به تعداد ۶ تا ولی ۳ تاشون رو جوجه میکنه

   f.gh پاسخ

   با سلام، قطره مناسب برای پرنده تون رو از پت شاب تهیه کنید.
   ممکنه برخی تخم ها بدون نطفه باشند یا اینکه به خوبی حرارت نبینند یا اینکه نطفه شون ضعیف باشه.

  محمد پاسخ

  با سلام من دو جفت مرغ عشق دارم که داخل پاسیو نگه داری میکنم ولی داخل پاسیو دو تا لونه قرار‌دادم می خواستم بدونم برای جفتگیریشون باید از هم جدا باشن یا مشکلی نداره اگه دو جفت کنار هم باشن جاشون بزرگه

   f.gh پاسخ

   با سلام، مرغ عشق ها به صورت گله ای هم قابل نگهداری هستند ولی در زمان جفت گیری نسبت به قلمروی خود حساس میشوند و باید فضای کافی براشون در نظر گرفته باشید.

  مهدی پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  اولا خواستم بابت زحماتتون ازتون تشکر کنم دفعه قبلی خیلی خوب راهنمایی کردید
  یه سوال دیگه داشتم
  یه جفت مرغ عشق تو قفس نگه میدارم بجای اینکه ماده بره تو لونه اکثرا نر میره تو لونه بیتوته میکنه این میتونه چه پیامی داشته باشه باید چیکار کنم که ماده نرغیب بشه بخ تخم گذاری و بره تو لونه

   f.gh پاسخ

   با سلام، نر و ماده رو با مکمل های تغذیه ای تقویت کنید. ماده وقتی احساس کند نر ضعیف است تمایلی به جفت گیری و تخمگذاری نشان نمی دهد.

  مهدی پاسخ

  سلام مجدد و خسته نباشید بابت راهنمایی های خوبتون ازتون ممنونم
  یه جفت مرغ عشق دارم که همدیگه رو میخارونن ولی جفت گیری نمیکنن و یه مورد دیگه که هس اینه که نر میره تو لونه بیتوته میکنه ماده نمیره تو لونه باید چیکار کنم این جفت جوجه میارن؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، اقای مهدی عزیز قبلا به این سوال شما پاسخ داده شده است.
   در نظر داشته باشید با توجه به شرایط محیطی این پرنده ها هر وقت آمادگی داشته باشند، اقدام به جوجه کشی خواهند نمود. بنابراین صبر کنید و به خوبی از پرنده هاتون نگهداری کنید.

  parsa پاسخ

  سلام لانه مرغ عشق هام پر پوست ارزن لانه شان را تمیز کردم الان هم مثل قبل دران لانه شان میروند. امکان دارد مشکلی پیش بیاید

   f.gh پاسخ

   با سلام، خیر مشکلی پیش نمی آید. در زمان جوجه کشی هم بهتره بعد از دو الی 3 هفته اول لونه رو تمیز کرد. هر چند خود مرغ عشق فضله ها رو یه گوشه جمع آوری میکنه.

  parsa پاسخ

  ببخشید یک سوال دیگه هم داشتم مرغ عشقم دماغش سفید شده ،هی لانه را تمیز میکنه خط سفید دور چشم هم تشکیل شده، داخل لانه میره،بعضی وقت ها هم باهم میرن ،ولی دیروز یکسره داخل لانه بود و سرش بیرون بود .نگاه کردم دیدم تخم هم گیرنکرده و داخل لانه زور میزنه .آیا اون داره تخم میزاره من باید چیکارکنم؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، زیاد مزاحم پرنده ها در زمان جوجه کشی نشین. چون به محیط امن و آرام نیاز دارند. تخمگذاری پرنده شما هنوز تمام نشده ولی حواستون به فاصله بین هر دفعه تخمگذاری باشه اگه زیاد طول کشید ممکنه تخم داخل تخمدانش گیر کرده باشه. کمبود کلسیم هم همین مشکلات رو به وجود میاره.

  یاسین پاسخ

  سلام چه طوری باید جوجه کشی کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، ایا با دستگاه می خواهید جوجه کشی کنید؟

  سجاد پاسخ

  سلام خسته نباشید
  میخواستم ببینم مرغ عشق معمولی هم کیتونه با نژاد لوتینو یا البینو جفت بشه و جوجه بده؟
  ممنونم از لطف شما

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله میتونه

  احمد پاسخ

  سلام،وقت بخیر
  جوجه مرغ عشقی که تازه از والدین جدا کردم،روز دویاسه بار تخم مرغ میدادم،بعداز دو سه روز دیدم زیر دمش کثیف شده وفضله ش کرم رنگ و آبکیه،تخم مرغ رو کمتر کردم،غذا خور شده،ولی بدنش وقتی که وایستاده ،می لرزه،دلیلش چی می تونه باشه؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، جوجه دچار سوئ تغذیه شده باید با مکمل های ویتامین تقویتش کنید. سن جوجه شما چقدر است؟

  احمد پاسخ

  سلام مجدد
  سن جوجه تقریبا ۴۱ روزست،

  علی پاسخ

  سلام تازه 10تا جفت مرغ عشق خریدم باید چکارشون کنم جوجه بدن

   f.gh پاسخ

   با سلام، همینطوری که نمیشه از پرنده ها جوجه گرفت. ابتدا باید برای اونا یک قفس مناسب تهیه کنید. محیط نگهداریشون باید آب و هوای خوب و معتدل و فضای ساکت و آرامی داشته باشند. وقتی پرنده ها به محیط عادت کردند و تغذیشون خوب بود جفت گیری نیز خواهند داشت. تعداد پرنده های شما زیاده بیشتر در مورد مرغ عشق اطلاعات کسب کنید.

  سعید پاسخ

  سلام خسته نباشی. مدت زمان استراحت مرغ عشق و بین چند بار جوجه کشی و میخواستم بدونم

   f.gh پاسخ

   با سلام، در طول سال بهتره بیش از 3 بار از این پرندگان جوجه کشی نشه. بعد از هر دوره جوجه کشی زمانی که جوجه ها مستقل شدند بهتر است که به مدت یک ماه لانه را برداشت و تغذیه این پرنده ها را مقوی نمود. همچنین بهتره که مقداری نور خورشید هم دریافت کنند. بعد از آن میتوان دوباره داخل قفس لانه گذاشت تا پرنده ها به جوجه کشی بپردازند.