آموزش تکثیر و جفت گیری مرغ عشق

آموزش تکثیر و جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق

مرغ عشق از جمله پرنده های زیتنی بسیار جذاب و با نمک می باشد که بعنوان پرنده خانگی پرورش داده میشود. از طرفی این پرنده نسبت به دیگر طوطی های آمازون قیمت ارزان تری دارد و از این رو بیشتر مورد استقبال افراد قرار مییگرد. در این مقاله از وب سایت اندیشه سبز به نحوه تکثیر و جفت گیری مرغ عشق پرداخته ایم. با خواندن این مقاله هم به روش مصنوعی و هم به روش طبیعی می توانید به تکثیر مرغ عشق بپردازید.

مرغ عشق در چه سنی قادر به جفت گیری است؟

سن بلوغ مرغ عشق با توجه به نژاد ممکن است بین 9 الی 11 ماه متفاوت باشد. ولی به طور کلی مرغ عشق در سن یک سالگی به بلوغ رسیده است و می تواند جفت گیری کند. جنس ماده مرغ عشق معمولا تا 4 سال و جنس نر این پرنده نیز تا 6 سال قادر به تولید مثل می باشند.

انتخاب مولدهای مناسب برای جوجه کشی

انتخاب مولدهای مناسب برای جفت گیری و تکثیر مرغ عشق بسیار مهم می باشد. در زمینه پرورش مرغ عشق، معمولا جفت ماده سرکش و پرخاشگر می باشد. برای جفت انداختن مرغ عشق بهتر است که مرغ عشق های مد نظر از یک نژاد و تقریبا هم سن باشند.

در هر دوره تخم گذاری، مرغ عشق ماده معمولا بین 4 الی 6 عدد تخم میگذارد. با این وجود ممکن است در برخی موارد مرغ عشق ماده کمتر از 4 عدد و یا حتی بیشتر از 8 عدد تخم بگذارد. بزرگ کردن همزمان 8 عدد جوجه برای یک جفت مرغ عشق مولد کار بسیار طاقت فرسایی خواهد بود و به احتمال زیاد بعضی از جوجه ها به دلیل سوء تغذیه در هفته های اول تلف خواهند شد.

در حیات وحش این پرنده ها تحت شرایط مطلوب، هر سال تا 3 بار نیز میتوانند تولید مثل داشته باشند. اما در پرورش خانگی مرغ عشق این میزان تولید مثل در طول یکسال برای پرنده توصیه نمیشود. زیرا پروسه جوجه کشی از تخم های نطفه دار و بزرگ کردن جوجه ها کار سختی است و باعث ضعف پرنده های مولد میشود.

انتخاب مولدهای مناسب برای جوجه کشی

تخم مرغ عشق معمولا به رنگ سفید و یا خاکستری کم رنگ می باشد. متوسط اندازه طول تخم این پرنده، 2 الی 3 سانتی متر و پهنای آن نیز 1 الی 2 سانتی متر می باشد. تخم مرغ عشق غالبا بیضی شکل بوده اما گاهی اوقات ممکن است دایره ای شکل نیز باشد. لازم به ذکر است که در یک دوره تخم گذاری اندازه و شکل همه تخم های مرغ عشق لزوما یکسان نخواهند بود.

مرغ عشق ها برای تخم گذاری لانه سازی میکنند. آنها باید کاملا به محیط پیرامون خود اعتماد داشته باشند تا بتوانند عملیات لانه سازی را شروع کنند. معمار اصلی لانه نیز در بین این پرنده ها اکثرا جفت ماده می باشد. همچنین مصالح مورد نیاز برای ساخت لانه مرغ عشق می تواند، خرده های چوب، تیکه های کاغذ، پرهای ریخته اطراف قفس و … باشد. البته از لانه های آماده نیز میتوان استفاده کرد.

مرغ عشق معمولا در داخل لانه تخمگذاری میکند. اما در برخی موارد ممکن است در کف قفس نیز تخم بگذارد. این پرندگان نسبت به تخم های خود بسیار حساس می باشند و در زمان تخمگذاری تعصب خاصی نسبت به لانه و تخم های نطفه دار خود دارند.

اگر به تخم های این پرنده دست بزنید، مرغ عشق آنها را از لانه بیرون می اندازد و بر روی تخم ها نخواهد خوابید. در صورت لزوم بهتر است که از دستکش برای لمس و یا جابجایی تخم های نطفه دار این پرنده استفاده شود.

نشانه های آمادگی مرغ عشق برای جفت گیری

مرغ عشق ماده و نر زمانیکه برای جفت گیری آماده میشوند، در رفتار و رنگ نوک آنها برخی تغییرات ایجاد میگردد. بعنوان مثال رنگ نوک مرغ عشق ماده به صورت طبیعی قهوه ای می باشد. اما در زمان تخم گذاری رنگ نوک مرغ عشق از قهوه ای به رنگ سفید تغییر پیدا میکند. رنگ نوک مرغ عشق نر نیز در ایام جفت گیری آبی روشن میشود. لازم به ذکر است که مرغ عشق ماده بدون جفت نر نیز می تواند تخم گذاری داشته باشد ولی آن تخم ها بدون نطفه خواهند بود و هرگز به جوجه تبدیل نخواهند شد.

آمادگی مرغ عشق برای جفت گیری

مرغ عشق های جفت شده از نوک یکدیگر غذا میگیرند و پرهای یک دیگر را تمیز میکنند. یکی دیگر از نشانه های جفت شدن مرغ عشق، نوازش و خاراندن سر یک دیگر میباشد. آنها همچنین به نشیمنگاه یکدیگر نوک میرنند. در زمان جفت شدن، مرغ عشق نر بیشتر خودنمایی می کند. او با آواز خواندن و تقلید صدا، رقص و از این گوشه به آن گوشه پریدن سعی در جلب توجه ماده دارد.

در برخی موارد ممکن است حتی با داشتن علائم گفته شده، ماده علاقه ای به جفت گیری نداشته باشد و حتی پرخاشگر شود. اما به زودی او با مرغ عشق ماده جفت گیری خواهد داشت.

برای جفت انداختن مرغ عشق ها بهتر است که شرایط مناسب برای آنها را مهیا کنید. مهمترین این اقدامات شامل موارد زیر می باشد :

  • از قفس های بزرگ برای پرورش مرغ عشق استفاده کنید تا آنها فضای کافی برای تحرک داشته باشند.
  • محل قرارگیری قفس باید در یک محیط آرام و ساکت و به دور از سر و صدا باشد تا مرغ عشق احساس امنیت و آرامش داشته باشد.
  • در این زمان باید به تغذیه آنها بسیار دقت شود. جفت گیری و تخم گذاری نیاز به صرف انرژی بالایی دارد. بنابراین نباید رژیم غذایی آنها ضعیف باشد.
  • برای افزایش سطح انرژی آنها به مقدار کم از دانه های گرم همچون شاهدانه و تخم مرغ آب پز استفاده کنید.
  • استفاده از قطره مولتی ویتامین و مکمل هایی غذایی همچون ویتامین e و d نیز برای تقویت آنها بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
  • در داخل قفس حتما یک ظرف آب برای آب تنی و استحمام پرنده ها استفاده کنید. آبتنی باعث نشاط و افزایش انرژی آنها خواهد شد. صحنه دعوت جفت ها برای آبتنی دیدنی است.
  • آنها را روزانه به مدت 12 ساعت در معرض نور قرار دهید. برای تأمین نور دریافتی آنها می توانید از لامپ های فلوئورسنت استفاده کنید.
  • دمای محیط آنها نیز باید معتدل باشد. دمای 22 الی 26 درجه برای اتاق قفس آنها مطلوب خواهد بود. همچنین رطوبت نسبی اتاق نیز باید برای جوجه کشی مناسب باشد.

برای پی بردن جفت گیری می توان رفتار و تغییرات پرنده ها را بررسی نمود. بعنوان مثال بعد از جفت گیری موفق رنگ نوک مرغ عشق از رنگ سفید به رنگ قهوه ای ( شکلاتی)  تغییر می یابد. همچنین حجم فضله مرغ عشق ماده پس از جفت گیری موفق، بیشتر شده و فضله آبکی می شود. از دیگر علائم جفت گیری موفق مرغ عشق می توان به لرزش بدن آنها اشاره کرد.

به طور متوسط بین 8 الی 10 روز بعد از جفت گیری، مرغ عشق ماده شروع به تخم گذاری میکند. در این زمان معمولا مرغ عشق ماده بیشترین وقت خود را در لانه سپری میکند.

کلسیم برای تشکیل پوسته تخم بسیار ضروری است. لذا در این زمان جیره غذایی مرغ عشق باید کلسیم کافی داشته باشد. از این رو لازم است که درون قفس مرغ عشق از کف دریا و یا پودر صدف و سایر منایع کلسیم دار استفاده شود. پس از اولین تخم گذاری، مرغ عشق ماده به فاصله زمانی 24 ساعت (هر روز) یک عدد تخم خواهد گذاشت. البته برخی مرغ عشق های جوان در روز اول ممکن است دو بار تخم گذاری داشته باشند.

مدت زمان خوابیدن مرغ عشق بر روی تخم ها

مدت زمان جوجه کشی مرغ عشق معمولا 18 روز می باشد. مرغ عشق ماده بعد از دومین و یا سومین تخم گذاری، به صورت مرتب بر روی تخم ها می خوابد و در حقیقت جوجه کشی را شروع می کند. بنابراین طبیعی است که در انتهای جوجه کشی برخی از جوجه ها سریعتر متولد شوند و برخی دیگر نیز با یکی دو روز تأخیر. در هر صورت مرغ عشق ماده تا انتهای جوجه کشی بر روی تخم ها می خوابد و پرورش دهنده خوبی برای جوجه هایش می باشد. لازم به ذکر است که حداکثر مدت زمان جوجه کشی مرغ عشق نیز 23 روز خواهد بود و اگر بعد از این مدت جوجه ای متولد نشود، آن تخم تلف شده است.

مدت زمان خوابیدن مرغ عشق بر روی تخم ها

در ضمن هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوان گفت همه تخم ها به جوجه تبدیل خواهند شد. در برخی موارد همه تخم ها به جوجه تبدیل میشوند و در برخی موارد نیز ممکن است هیچ جوجه ای متولد نشود. در جوجه کشی از پرنده ها اعم از زینتی و یا اهلی، عوامل مختلفی بر راندمان جوجه کشی تأثیرگذار می باشند.

نحوه جوجه کشی مرغ عشق با دستگاه جوجه کشی

در جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار مرغ عشق باید شرایط دمایی و رطوبت مورد نیاز تخم ها را به دقت تنظیم کنید. در زمان ستر، تخم های نطفه دار مرغ عشق باید در دمای 37.5 و رطوبت نسبی 58 الی 62 درصد قرار گیرند. در زمان هچر که از انتهای روز 15 ام شروع میشود، دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی باید بر روی 37.2 درجه و 66 الی 74 درصد باشند. لازم به ذکر است که برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار مرغ عشق لازم است که از دستگاه جوجه کشی حرفه ای و مخصوص طوطی سانان استفاده کنید. زیرا این نوع دستگاه ها سیستم جوجه کشی دقیق تر و سیستم های کارامد تری دارند.

زمان جدا کردن جوجه های مرغ عشق از والدین

به طور کلی فرایند تخم گذاری، جوجه کشی و پرورش جوجه ها در مرغ عشق بین 10 الی 12 هفته طول میکشد. جوجه ها معمولا تا سن 30 الی 45 روزگی از طرف والدین خود تغذیه میشوند. زمانیکه آنها به اندازه کافی رشد کرده باشند، از طرف والدین خود رانده شده و باید به صورت مستقل از آنها نگه داری نمود.

البته در خصوص زمان جدا کردن مرغ عشق باید به رفتار پرنده نر بسیار دقت نمود. در جوجه کشی، مرغ عشق ماده به شدت نسبت به جوجه های خود متعصب میشود و توجه ویژه ای به آنها میکند. در برخی موارد عدم بی توجهی به جفت نر، باعث حسادت وی شده و مرغ عشق نر اقدام به کشتن جوجه ها میکند. در این میان مرغ عشق ماده نیز به حمایت از جوجه ها بر می خیزد و ممکن است جفت نر خود را با ضربات کشنده نوک خود، بکشد. لذا در صورتیکه مشاهده نمودید مرغ عشق نر تمایلی برای غذا دادن به جوجه ها ندارد و یا حسادت میکند، باید جفت نر را به مدت کوتاه جدا کنید و یا جوجه ها را جدا نموده به صورت دستی آنها را غذا دهید.

مرغ عشق ها تمایل دارند که به صورت طبیعی در اوایل فصل بهار به تولید مثل بپردازند. اما با ایجاد شرایط مناسب می توان در زمان های مختلفی از سال، به تکثیر مرغ عشق پرداخت. اما باید به این نکته نیز توجه داشت که بین هر دوره جوجه کشی باید به اندازه کافی فاصله باشد. بیش از 3 دوره جوجه کشی در سال از مرغ عشق، به شدت باعث ضعف ماده و حتی مرگ او می شود. پرنده مولد برای تخم گذاری مجدد نیاز به استراحت دارد. اگر مرغ عشق ماده به اندازه کافی استراحت نکند و بدن آن تقویت نشود، تخم گذاری مجدد باعث مشکلات فراوانی خواهد شد که می تواند مرگ پرنده را در پی داشته باشد.

آموزش تکثیر و جفت گیری مرغ عشق
2 (40%) 2 votes
دیدگاه‌ها 0

*
*