طرز استفاده از زغال اکتیو برای عرق گیری | کاربرد ذغال اکتیو در عرق گیری

شفاف بودن عرقیات یکی از ویژگی های مهم برای تعیین سطح کیفیت آن است. وقتی عرق گیاهان گرفته می شود مایع به دست آمده معمولا کدر است. زغال اکتیو یا کربن اکتیو یک ماده خوراکی است که برای تصفیه کردن ناخالصی های عرقیات گیاهی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله از اندیشه سبز به مزایا، معایب، طریقه مصرف و موارد مصرف این ماده می پردازیم.

دستگاه عرق گیر خانگی 30 لیتری
» امکان عرق گیری و گلاب گیری از گیاهان مختلف با درصد خلوص بالا
» مجهز به دیگ الومینیمی ضد زنگ و مقاوم در برابر رطوبت
» دارای راندمان عرق گیری بالای 90 درصد
قیمت : 4,400,000 تومان5,000,000 تومان

زغال اکتیو یا کربن فعال چیست؟

زغال اکتیو در واقع شکل خام مغز مدادهای گرافیتی است و مواد اولیه ای که در تولید آن به کار میروند عبارتند از: زغال سنگ، پوست درخت گردو، پوست نارگیل و برخی دیگر از انواع چوب.

زغال اکتیو کاربرد بسیار زیادی دارد اما در صنعت عرق گیری، به جهت جذب ناخالصی های عرق و شفاف شدن رنگ این محصولات مورد استفاده قرار می گیرد.

بدون عبور دادن عرقیات تولید شده توسط دستگاه عرق گیری از زغال اکتیو مایع به دست آمده رنگ شفاف پیدا نمی کند و از نظر اقتصادی جذابیتی هم برای خرید آن ایجاد نمی شود.

شیوه مصرف زغال اکتیو در عرق گیری

شیوه مصرف زغال اکتیو در عرق گیری - اندیشه سبز

تا این قسمت از پست کارخانه اندیشه سبز، با زغال اکتیو و کاربرد آن در تولید عرقیات گیاهی آشنا شدید. اما طریقه مصرف زغال اکتیو برای تولید عرق به چه شکل است ؟

مراحل استفاده از زغال اکتیو به ترتیب زیر است:

1) ابتدا مقداری زغال اکتیو را در یک صافی بریزید.

این مرحله برای تصفیه کردن زغال اکتیو انجام می شود تا ناخالصی آن جدا شود. بهتر است صافی که برای این مرحله در نظر گرفته اید سوراخ های ریز و نزدیک به هم داشته باشد.

2) زغال اکتیو را با آب گرم بشویید.

برای عملکرد بهتر زغال اکتیو و جدا شدن ناخالصی ها لازم است با آب گرم شسته شود. آب سرد ممکن است زغال اکتیو را خنثی کند یا عملکرد آن را در زمان تصفیه کاهش دهد.

3) مقداری پنبه داخل یک قیف قرار دهید.

از پنبه برای عبور دادن عرقیات استفاده می شود. بدین ترتیب که مایع به دست آمده از گیاه با عبور از پنبه تصفیه می شود اما این به تنهایی کافی نیست بلکه باید مراحل دیگری نیز سپری شود.

4) زغال اکتیو را روی پنبه قرار دهید.

با قرار گرفتن زغال اکتیو روی پنبه، عرقیات از آن عبور داده می شوند و عملیات تصفیه انجام می شود. بهترین روش تصفیه قرار گرفتن زغال اکتیو روی پنبه است. بهتر است از ریختن زغال اکتیو به طور مستقیم در عرقیات خودداری کنید. تا کیفیت محصول بالا برود و بتوانید محصولی با رعایت اصول بهداشتی تهیه کنید.

5) عرق را روی زغال اکتیو و پنبه بریزید.

این مرحله آخر برای تصفیه عرقیات با استفاده از زغال اکتیو است. بدین ترتیب مایعی که از زغال اکتیو و پنبه عبور داده شده است یک عرق شفاف خواهد بود.

از هر 100 گرم زغال اکتیو برای 10 لیتر از عرقیات می توانید استفاده کنید.

مزایای استفاده از زغال اکتیو در عرق گیری

مزایای استفاده از زغال اکتیو در عرق گیری - اندیشه سبز

1) زغال اکتیو به شفاف شدن محصول کمک می کند. اگر عرق از زغال اکتیو عبور داده نشود رنگ کدری خواهد داشت.

2) با جذب ناخالصی های محصول از طریق زغال اکتیو، طعم محصول نیز بهتر می شود.

3) به دلیل قدرت جذب بالا اجازه نمی دهد سموم با مصرف عرقیات وارد بدن شوند.

4) برخی از کارشناسان معتقدند مصرف زغال اکتیو فعال به کاهش سطح کلسترول در خون کمک می کند اما این اثر هنوز ثابت نشده است.

5) برخی کارشناسان معتقدند استفاده از زغال اکتیو در مشروبات الکلی نیز مانع از کاهش سطح هوشیاری پس از مصرف آن می شود.

6) استفاده از ذغال اکتیو در عرق گیری، سبب شفاف شدن رنگ آن و مشتری پسند بودن عرقیات گیاهی خواهد شد.

عوارض جانبی زغال اکتیو در عرق گیری

زغال اکتیو در صورت استفاده کوتاه مدت برای اکثر بزرگسالان بی خطر است. عوارض جانبی زغال اکتیو شامل یبوست و مدفوع سیاه است. سایر عوارض آن، کند شدن یا انسداد مجرای روده و کم آبی بدن است. البته چند عارضه اخیر، نادر است. در صورت داشتن هر نوع انسداد روده از زغال اکتیو فعال استفاده نکنید. همچنین، اگر وضعیتی دارید که عبور غذا از روده شما را کند است (کاهش پریستالسیس)، از زغال اکتیو  استفاده نکنید، مگر اینکه تحت نظر پزشک خود باشید.

اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، مصرف زغال اکتیو در عرقیات ممکن است در صورت استفاده کوتاه مدت بی خطر باشد، اما قبل از استفاده با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

ممکن است برخی افراد نسبت به زغال اکتیو واکنش های آلرژیک نشان بدهند مثل سرفه، سوزش گلو یا بروز جوش در صورت و بدن. البته بروز چنین علائمی بعد از مصرف عرقیات نادر است و در کمتر کسی با آنها مواجه می شود.

اگر به دنبال راه اندازی یک کسب و کار پردرآمد با سرمایه اولیه کم هستید، مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید : راه اندازی 4 شغل پر درآمد با سرمایه کم

قیمت زغال اکتیو فعال برای عرق گیری

قیمت زغال اکتیو فعال برای عرق گیری به کیفیت محصول و قیمت مواد اولیه برای تولید آن بستگی دارد. زغال اکتیو محصول گران قیمتی نیست و شما می توانید آن را با قیمت مناسب از بازار تهیه کنید. با استفاده از این محصول به راحتی می توانید فروش عرقیات گیاهی خود را بالا ببرید.

جمع بندی

در این پست از کارخانه اندیشه سبز گفته شد که زغال اکتیو یکی از موادی است که در صنعت عرقیات مورد استفاده قرار می گیرد و مزایای استفاده از آن بیش از معایب آن است. اگر از زغال اکتیو با کیفیت استفاده شود، عرقیات شفاف نیز با کیفیت بالاتری تولید می شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.

سوالی داری کلیک کن 👋