مقالات گلخانه

آشنایی با گیاه لوفا – نحوه پرورش و خواص

آشنایی با گیاه لوفا – نحوه پرورش و خواص - اندیشه سبز

آیا تا به حال اسم لیف طبیعی یا گیاه لیف به گوشتان خورده است؟ گیاهی که می توان از آن به عنوان لیف حمام استفاده کرد. بله، درست شنیدید. این گیاه که لوفا نام دارد از میوه های پرمصرف چین و ویتنام می باشد. بر خلاف ناشناخته بودن گیاه لیف، در بسیاری از صنایع مختلف از خواص آن استفاده می شود. در این مقاله از اندیشه سبز با نحوه کشت، طرز استفاده، خواص و مضرات گیاه لوفا آشنا می شوید.

رطوبت ساز التراسونیک 1300 اندیشه سبز
رطوبت ساز التراسونیک 1300 اندیشه سبز
» مناسب برای محیطی با مساحت 130 مترمکعب
» استفاده از پاورسویچ برای منبع تغذیه
» خروجی رطوبت لوله پلیکا با قطر 11 سانتیمتر
قیمت : 9,350,000 تومان

گیاه لوفا یا لیف

این گیاه که با نام های بامیه چینی، خیار مصری، کدوی اسفنجی و قنطوریون صغیر نیز شناخته می شود. طبعی گرم و خشک دارد. به همین دلیل کاشت این گیاه در مناطق گرمسیر رایج است. این گیاه باید در فضای باز پرورش داده شود. زیرا مانند انگور به صورت تاک رشد می کند و ارتفاع برخی تاک های آن تا 10 متر می رسند.

زمان کاشت گیاه لوف

در صورتی که می خواهید گیاه لوف را در خانه انجام دهید باید بدانید که در این روش زمان کاشت گیاه لوف نیز می تواند پیدا کند. گیاه لیف به سرمای حساس است و در نبود گرما و نور خورشید کافی است رشد مناسبی داشته باشد. به همین دلیل بهترین زمان کاشت آن در اواسط فصل بهار است. زمانی که خطر سرمازدگی وجود ندارد و هوا رو به گرمی می رود. در مناطقی مانند جنوب ایران نیز این کار در فصل زمستان ممکن است.

 نحوه پرورش

پرورش گیاه لیف به دو صورت نشاکاری و کاشت بذر انجام می شود. اما روش کاشت بذر در پرورش این گیاه رواج بیشتر دارد. چون در کاشت گلخانه ای کنترل شرایط محیطی تا حد زیادی در دست ماست پیشنهاد ما روش کاشت بذر است.

روش نشانکاری

در این روش ابتدا دانه های گیاهی سالم لیف را از مراکز معتبر خریداری کنید. دانه های رنگ سفید یا سیاه رنگ هردو برای این کار قابل استفاده هستند و نابالغ بودن رنگ های سفید یک باور نادرست است. سپس دانه های آن را به مدت 3 روز داخل آب ولرم خیس می کنیم. دانه های لوفا پوسته بسیار سختی دارند و آب به راحتی نمی توانند آن نفوذ کند. به همین دلیل خیس خوردن دانه ها در آب به مدت 3 روز نیاز است. برای جلوگیری از گندیدن آب، روز دوم آب دانه ها را عوض می کنیم.

پس از 3 روز دانه ها را زیر آب می شوییم تا تمیز شوند. پس از آن، آنها را داخل یک پارچه قرار می دهند. بهتر است این پارچه را در داخل یک ظرف نگهداری کنیم تا بتوانیم درب آن را برای حفظ رطوبت ببندیم. معمولا پس از یک هفته الی 10 روز دانه ها جوانه می زنند و کاشت می شوند.

جوانه زنی

هم اکنون که دانه های ما جوانه زده اند آنها را داخل گلدان هایی با قطر 15 سانتی متر و در عمق 1 سانتی متری خاک می کاریم. این کار را یک ماه قبل از انتقال نشا به محل اصلی انجام می دهد. کاشت 2 تا 3 عدد بذر در هر گلدان کافی است. در طول این یک ماه دمای محیط باید بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد سانتی گراد حفظ شود و نوردهی مناسبی داشته باشد.

نهایتا نشاهای آماده را برای انتقال می کنیم.

روش کاشت بذر

روش کاشت بذر - اندیشه سبز

در این روش پس از انجام مراحل جوانه زنی و آماده شدن بذرها برای کاشت، آنها را مستقیما در عمق 1 تا 2 سانتی متری خاک می کاریم. خاک گیاه را بار اول به خوبی آبیاری می کنیم تا خاک کاملا خیس شود. در دفعات بعد ملاک آبیاری صرفا خشک شدن سطح خاک است. هر بار که مشاهده کردیم سطح خاک خشک شده، آن را آبیاری می کنیم. قابل ذکر است که گیاه لیف به کم آبی نسبتا مقاوم است و غرقاب شدن موجب توقف رشد گیاه می شود. در ادامه شرایط نگهداری و مراقبت از گیاه لوفا را توضیح داده شده  که برای هر دو روش نشاکاری و کاشت بذر صدق می کند.

خاک مناسب

مهم ترین فاکتور خاک مناسب گیاه لیف، داشتن زهکشی مناسب است. برای کاشت گیاه لیف می توانید از خاک های معمولی و جهت جوابدهی و رشد بهتر از کودها استفاده کنید. هنگام کاشت نشا یا بذر، بین هر کدام یک الی دو متر فاصله ایجاد کنید.

کود مناسب

کودهای حیوانی گزینه های مناسبی برای گیاه لیف می باشند. جهت حفظ رنگ سبز گیاه در مرحله گیاهچه می توانید از نیتروژن برای کوددهی استفاده کنید. استفاده از کود حاوی پتاس و فسفر در مرحله گلدهی موجب رشد بهتر گیاه می شود.

آبیاری

این گیاه برای رشد نیاز زیادی به آب ندارد و صرفا مرطوب بودن سطح خاک برای رشد آن کافی است. البته نباید همیشه خاک را مرطوب و خیس نگه داریم. شیوه درست این است که فقط هنگام خشک شدن خاک اقدام به آبیاری کنیم.

دمای مناسب

دمای گیاه لیف در مرحله جوانه زنی حداقل باید 21 درجه سانتی گراد باشد. دمای محیط در طول رشد باید بین 25 تا 30 درجه سانتیگراد حفظ شود. کاشت گیاه لوفا در گلخانه نیاز به حفظ دائمی دمای محیط دارد. 

نوردهی مناسب

لوفا برای رشد و رسیدن به حالت اسفنجی نیاز مبرم به نور خورشید دارد. در حالت ایده آل باید روزانه 8 ساعت نور خورشید بر گیاه لیف بتابد.

ایجاد تکیه گاه

لوفا جزو گیاهان بالا رونده محسوب می شود و برای رشد نیاز به بستری دارد که از روی آن بالا رود. ساخت داربست های آهنی یا تکیه گاه های چوبی گزینه های خوبی برای این کار هستند. هم چنین دیوار و فنس ها نیز می توانند به عنوان تکیه گاه مورد استفاده قرار بگیرند.

برداشت

میوه لوفا را به دو صورت می توان برداشت کرد. این برداشت بستگی به هدف شما از کاشت آن دارد. اگر لوفا را با رنگ سبز روشن و طول حدود 10 تا 15 سانتی متر برداشت کنید؛ می توانید از آن به عنوان خوراکی استفاده کنید. لوفای خوراکی به 150 تا 200 روز زمان نیاز دارد تا آماده برداشت شود.

برداشت دانه ها

پس از خشک شدن کامل میوه لوفا دانه های آن نیز آماده استفاده می شوند. اگر می خواهید دانه های لیف را جهت کشت دوباره نگهداری کنید می توانید سر لیف را بریده و با تکان دادن آن، دانه های درونش را به بیرون بریزید.

طرز استفاده از لوفا - اندیشه سبز

موارد استفاده از لوفا

از جمله مورد هایی که در آن از لوفا استفاده میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

o      استفاده خوراکی در پخت غذاها

o      استفاده به عنوان لایه بردار و لیف در حمام

o      استفاده به عنوان اسکاج، به ویژه برای ظروف تفلون و چدن

مضرات لوفا

خوردن لوفای خوراکی برای زنان باردار و شیرده ممکن است مشکل ساز باشد. لذا قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. لیف لوفا در صورت استفاده بیش از حد و روزانه می تواند موجب خشکی پوست و از بین رفتن روغن های طبیعی آن شود .

هر هفته دوبار استفاده از این لیف برای بهره مند شدن از خواص آن کفایت می کند. دقت کنید که لیف خود را پس از هر بار استفاده کاملاً با آب بشویید و در معرض نور خورشید قرار دهید. طول مدت و عدم نگهداری مناسب از اسفنج لوفا، می تواند شرایط رشد قارچ های بیماری را فراهم کند.

خواص گیاه لوفا

گیاه لوفا به دلیل خاصیت لایه برداری که دارد می تواند سطح پوست را پاکسازی کند و باعث از بین چین و چروک، لک، کک و جوش های سطح پوست شود.

اضافه بر آن مصرف دم کرده آن برای امر سرماخوردگی، کم خونی، مصرف، انسداد کلیه، درد سیاتیک، دیسک و یبوست بسیار مفید واقع می شود. تقویت معده و افزایش اشتها نیز از تأثیرات مثبت این گیاه پر خاصیت است.

سخن پایانی

در این مقاله از اندیشه سبز در رابطه با گیاه لوفای اطلاعاتی ارائه شده است. گیاه لوفا به راحتی پرورش داده می شود و فقط نیاز به کمی توجه دارد. اگر بتوان در شرایط مناسب، طبق اصولی که بیان بذر گیاه لوفا را بکارید. چه در سایز خانگی، چه در سایز گلخانه ای از مزایای آن بهره مند شود.

این گیاه خارق العاده در ایران کشت بسیار کمی دارد و می تواند یک فرصت سرمایه گذاری بالقوه برای شما باشد. تعداد بسیار محدودی از افراد جامعه با این گیاه و خواص آن آشنایی دارند. آیا شما تا به حال در شهر محل زندگیتان با این گیاه روبرو شده اید؟ برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

⚠ هشدار : تمامی مطالب نوشته شده در این مقاله به منظور افزایش اطلاعات عمومی می باشد و نباید جایگزین نظر پزشک یا متخصص تلقی شود ⚠

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.