مقالات گلخانه

سیستم پد و فن گلخانه | نحوه نصب، مزایا و معایب

سیستم پد و فن گلخانه - اندیشه سبز

آیا قصد دارید در گلخانه خود از سیستم تبخیری فن و پد استفاده کنید؟ درمورد عملکرد سیستم فن و پد اطلاعات کافی ندارید؟  از متداول ترین سیستم سرمایش گلخانه بی خبرید؟ از مزایا و معایب سیستم پد و فن گلخانه بی خبرید؟ پس با ما تا انتهای این مقاله از اندیشه سبز همراه باشید تا در این رابطه اطلاعات دقیقی را برایتان ارائه دهیم.

فن سیرکوله
فن سیرکوله
» طراحی شده در 3 مدل با سایز قطر 40، 50 و 60 سانتیمتر
» موتور فن از برند دمنده ، الکتروژن ، ژنیران یا زیلابگ به سفارش مشتری
» امکان تولید به صورت تک فاز یا سه فاز به سفارش مشتری
قیمت : 4,600,000 تومان9,600,000 تومان

سیستم فن و پد گلخانه چیست؟

پد و فن یکی از رایج ترین سیستم های سرمایشی در گلخانه ها است. این سیستم با استفاده از تبخیر آب، هوای گلخانه را کاهش می دهد و در واقع یک سیستم تبخیری مستقیم است. اصول کار سیستم های تبخیری مستقیم مانند پد و فن گلخانه بر اساس تماس با هوای خشک است. طی این فرآیند آب با هوای خشک ترکیب می شود و گرمای موجود در هوا کاهش می یابد.

پس از انجام این مراحل قطرات آب نیز با گرفتن این گرما به بخار تبدیل می شوند و همراه با هوا وارد محیط داخل گلخانه می شوند. 

سیستم پد و فن از چه اجزایی تشکیل شده است؟

سیستم پد و فن از چه اجزایی تشکیل شده اند؟ - اندیشه سبز

سیستم پد و فن از اجزایی تشکیل شده است که عبارتند از :

 • پد (پوشال)

پدها معمولاً از جنس سلولزی یا پوشالی هستند و در دیوار گلخانه نصب می شوند. این پدها از وظیفه جذب آب را بر عهده دارند و اجازه عبور هوا از شبکه های الیافی را می دهند . در داخل پد ها یک لایه ای از جنس کاغذ کرافت قرار دارد که قدرت جذب بسیار بالا همراه با طول عمری بالا دارد.

 • سیستم آبرسانی

آبرسانی در سیستم گلخانه ای فن و پد، نیازمند برخی از تجهیزات می باشد که از آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مخزن آب
 2. پمپ آب
 3. صافی
 4. نازل های آب پاش
 5. ناودان جمع آوری آب
 • فن

فن ها در مقابل پدها قرار می گیرند و هوای گرم و خشک گلخانه را به سمت پدها می کشند. تعداد و اندازه ی فن ها بر اساس نسبت تهویه به سطح گلخانه و یا نسبت تهویه به حجم گلخانه تعیین می شود. فن ها باید روی دیواره طولی گلخانه با فاصله های معین و بالاتر از سطح کشت نصب شوند.

 • مخزن آب

آب مورد نیاز برای تبخیر در مخزن آب ذخیره می شود. مخزن ها از جنس ورق آهن گالوانیزه یا پلی اتیلن در نظر گرفته می شوند و پایین تر از سطح گلخانه و در درون خاک نصب می شود تا جریان آب برگشتی از توسط نیروی گرانشی به مخزن وارد شود.

نوع پددبی آب به ازای هر متر طول پد ( لیتر بر دقیه )مخزن ذخیره آب به ازای هر متر مربع پد ( لیتر)
پوشال سوزنی ( ضخامت 5 تا 10 سانتیمتر)3/7220
پد سلولزی ( ضخامت 10 سانتی متر)6/2033
پد سلولزی ( ضخامت 15 سانتیمتر)1040

حجم مخزن و دبی آب مورد نیاز در سیستم سرمایش تبخیری برای انواع پدها

 • پمپ آب

برای سیستم آب رسانی از پمپ های غوطه ور در آب استفاده می شود که به آن کف کش نیز می گویند. این پمپ در داخل و کف مخزن نصب می شوند. 

 • ناودان جمع آوری آب

در زیر قاب بالایی که پدها در دیواره نصب شده اند لوله های فرعی و یا نازل ها نصب می شوند. آب پس از عبور از شبکه های سلولزی پد و خیس کردن الیاف پایین از پد خارج می شود و بر روی ناودان پایینی ریخته می شود که به آن ناودان جمع آوری آب می گویند.

نحوه عملکرد سیستم پد و فن

در سیستم فن و پد، آب به کمک لوله ها از مخزن به سمت پد ها انتقال می ابد. برای بهبود انتقال اب از پمپ استفاده می شود که این کار را با استفاده ار نیروی مکش انجام می دهد. زمانی که اب به پد ها رسید، روی پد ها می ریزد و در میان لایه های پد ها نفوذ می کند. در این حالت امکان خنک سازی محیط را فراهم می کند.

سپس نوبت به عملکرد فن ها می رسد. فن ها وظیفه ی تولید باد و تهویه را بر عهده دارند. باد حاصل از فن ها از میان لایه های پد سلولزی عبور می کند و خنک می شود. به این ترتیب عملیات تبخیر اب صورت می گیرد. همین تبخیر آب است که می‌تواند شرایط محیطی گلخانه شما را بهبود ببخشد.

عوامل موثر در محاسبات فن و پد گلخانه

موارد زیر می توانند درمحاسبات تعداد فن و پد در گلخانه موثو باشند:

 • شدت نور منطقه
 • ارتفاع از سطح دریا
 • اختلاف دمای نقاط مختلف گلخانه
 • فاصله ی میان پد ها و فن ها

محاسبات فن و پد گلخانه

برای اینکه در استفاده از سیستم فن و پد گلخانه بهترین نتیجه را بگیرید و در استفاده از این سیستم به بیشترین بازدهی برسید لازم است محاسبات دقیقی را  انجام دهید که در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

محاسبه ی تعداد فن

محاسبه ی تعداد فن مورد نیاز گلخانه معمولا با در نظر گرفتن موارد زیر صورت می گیرد:

 1. حجم هوای گلخانه
 2. نمودار سایکومتریک دمای خشک و تر منطقه

در این محاسبات ابعاد، قدرت مکندگی و دمندگی فن‌ها نیز در نظر گرفته می شود . قرار گیری فن ها در گلخانه در دو حالت کلی صورت می گیرد که به شرح زیر می باشد :

 • فشار مثبت : این روش در مناطقی گرد و غبار و درز های فراوان وجود دارد استفاده می شود و در آن فن ها در پشت پد ها قرار میگیرند و عملیات دمیدن را انجام می دهند.
 • فشار منفی : این روش در گلخانه‌هایی که فضایی کاملاً بسته دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

محاسبه ی تعداد پد

هر پد سلولزی 10 سانتی متری نیاز 250CFM هوا در هر متر مربع دارد.  با توجه به قدرت مکش فن‌های یک متری با قدرت 16180 متر مکعب در ساعت می‌توان از 3. 5 متر مربع پدهای ده سانتی متری استفاده کرد. در صورتی که از فن‌های  1. 4 متری با قدرت 40310 متر مکعب در ساعت استفاده کنید نیز به 8. 8 متر مربع پدهای 10 سانتی متری نیاز دارید.

مزایا و معایب استفاده از سیستم پد و فن

بهره گیری از سیستم پد و فن می تواند مزایا و معیبی را برای کاربر داشته باشد که در ادامه به تعدادی از انها اشاره می کنیم :

مزایا و معایب استفاده از سیستم پد و فن - اندیشه سبز

مزایای استفاده از سیستم فن و پد

 • نصب، نگهداری و تعویض تجهیزات این سیستم بسیار ساده است.
 • امکان استفاده از این سیستم در کنار تجهیزات دیگر از جمله مه پاش ها وجود دارد.
 • نیاز به متراژ خاصی ندارد و در تمام گلخانه های بزرگ و کوچک می توان از آن استفاده کرد.
 • سازگار با محیط زیست است و تولید هیچگونه دود و آلاینده ای ندارد.

معایب استفاده از سیستم فن و پد

 • کاملا وابسته به برق و اب است.
 • پس گذشت زمان تعویض پد ها الزامی است وگرنه عملکرد سیستم دچار اختلال می شود.
 • پد های سلولزی با گذر زمان رسوب می گیرند و مقاوت کمی در برابر پاره شدن دارند.

نحوه نصب فن و پد گلخانه

نصب سیستم پد و فن باید توسط افراد متخصص انجام شود. در هنگام نصب نکات زیر رعایت شود:

 • باید در جهت وزش باد قرار گیرند.
 • فاصله پدها از دیوار باید مناسب باشد تا هوای گرم و خشک به طور کامل با پدها تماس داشته باشید.
 • ظرفیت فن ها باید با حجم گلخانه باشد.
 • مخزن آب باید در ارتفاع مناسب قرار گیرد تا آب به راحتی به پدها برسد.

مراحل نصب سیستم پد و فن

نحوه نصب این سیستم گرمایش تبخیری مستقیم به شرح زیر است:

 •  نصب پدها

در ابتدا باید محل مناسبی را برای نصب پد ها تعیین کنید. پد ها باید در جهت وزش باد قرار گیرند. همچنین، فاصله ی آنها از دیوار باید مناسب باشد تا هوای گرم و خشک به طور کامل با آنها تماس داشته باشد. پد ها معمولاً با پیچ و مهره یا میخ به دیوار گلخانه نصب می شوند.

 • نصب فن ها

فن ها باید در مقابل پد ها قرار گیرند. فاصله فن ها از پد ها نیز باید مناسب باشد تا هوای گرم و خشک به طور کامل با پدها تماس داشته باشد. 

 • نصب لوله های انتقال آب

لوله های انتقال آب باید از مخزن آب به پد ها کشیده شوند. استفاده از لوله های پلی اتیلن می تواند طول عمر لوله کشی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. با توجه به اینکه لوله کشی روکار است عیب یابی آن به سرعت انجام خواهد گرفت.

 • نصب مخزن آب

مخزن آب باید در ارتفاع مناسب قرار گیرد تا آب به راحتی به پدها برسد. اگر فشار اب در محل نصب مناسب نباشد ، بهتر است از پمپ های مخصوص استفاده کنید تا اب به سرعت پخش شود. در غیر این صورت راندمان پد پایین خواهد بود.

نکات کلیدی نصب سیستم پد و فن

 • فاصله ی بین فن و پد نباید کمتر از 30 متر و بیشتر از 50 متر باشد.
 • پد ها باید در جهت وزش باد قرار گیرند.
 • طول پد ها باید حدود 6 سانتی متر کمتر از طول گلخنه باشند.
 • پد ها نباید در راستا و یا نزدکی گلخانه های همجوار قرار گیرند.

قیمت فن و پد گلخانه

میزان قیمت فن و پد گلخانه به فاکتور های متعددی بستگی دارد که از آنها می توان به نوع، ابعاد و برند فن ها و پد سلولزی اشاره کرد. همچنین اندازه و ابعاد گلخانه نیز در این موضوع موثر می باشد.

سوالات متداول

از سیستم خنک کننده ی پد و فن کجا استفاده می شود؟

سیستم خنک کننده ی پد و فن در گلخانه ها برای خنک سازی و افزایش رطوبت محیط استفاده می شود و در مناطق خشک و گرمسیری از عملکرد و کارکرد بهتری برخوردار می باشد.

پد سلولزی گلخانه چیست؟

باید گفت که پد سلولزی در واقع نوعی اط سیستم سرمایشی تبخیری می باشد که در گلخانه ها با تامین رطوبت برای خنک سازی محیط گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد و سبب کمتر شدن گرد و غبار و از بین رفتن حشرات می شود.

پد سلولزی از چه چیزی ساخته شده است؟

پد سلولزی از لایه هایی از ورق های نازک و موج دار کاغد کرافت با خاصیت جذب آب بالا تشکیل شده است. این ورق های نازک برای جلوگیری از فاسد شدن و تجزیه شدن در هنگام قرارگیری در آب، به وسیله ی رزین اشباع و مقاوم سازی شده اند.

قیمت پد سلولزی متری چقدر است؟

قیمت پد سلولزی به فاکتور های متعددی از جمله ضخامت پد، برند و کیفیت آن بستگی دارد. اما در حالت کلی می توان گفت که هر بلوک از پد سلولزی به ارتفاع یک متر در حدود 556000 هزار تومان در نظر گرفته می شود.

فاصله ی بین فن و پد گلخانه چقدر باید باشد؟

فاصله ی بین فن و پد گلخانه نباید کمتر از 30 متر و بیشتر از 50 متر باشد.

سخن آخر

در این مقاله از اندیشه سبز در رابطه با سیستم و فن و تجهیزات و نحوه کارکرد آنها مطالبی ارائه می‌شود که می‌تواند برای تامین سرمایه‌ی گلخانه‌ها بتواند واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از پاسخ به نظر خود، شماره همراه را در کادر زیر وارد کنید.