بیماری نیوکاسل

نیوکاسل در پرندگان مختلف

بیماری نیوکاسل در پرندگان مختلف

بیماری نیوکاسل همواره به عنوان مهمترین عامل تهدید کننده برای پرورش انواع پرندگان به شمار می رود مخصوصا پرندگانی که در تامین منابع غذایی مردم نقش پررنگ تری دارند مثل مرغ، بوقلمون، بلدرچین، کبک و … جالب است بدانید که بیماری نیوکاسل اولین بار در سال 1926 گزارش شد. شهر نیوکاسل انگلستان مبدا و منشاء این بیماری است و دقیقا به همین نام هم شناخته شد. پرندگان مهاجر به عنوان اصلی ترین منبع آلودگی نقش مهمی در انتشار این بیماری داشتند. شکل بیماری طوری بود که هر پرنده ای که به آن مبتلا می شد بعد از گذشت چند روز به سرفه کردن می افتاد و یا از حنجره اش صدای خس خس و صوت به گوش می رسید. بی اشتهایی، اسهال شدید ، عدم رفع تشنگی، لرزش عضلات، فلج شدن و … که در نهایت علائم حیاتی اش را از دست می داد و تلف می شد.

علت بیماری نیوکاسل

عامل بیماری نیوکاسل، ویروسی است به نام  پارامیکزو ویروس که قادر است همراه با جنین در داخل تخم رشد کند و در همانجا تکثیر شود در نتیجه جوجه ای که سر از تخم بیرون می آورد مبتلا به این بیماری است. هر فضولاتی که از این جوجه ها دفع می شود حتی مخاط بینی و چشم، دستگاه گوارش، دستگاه تنفسی، پرندگانی که این بیماری را پشت سر گذاشته اند، تخم گله های مادر مبتلا  تا 4 ماه، کارگرانی که در مرغداری ها کار می کنند، تمامی تجهیزاتی که در مرغداری ها استفاده شده است ( دستگاهای سرمایشی، گرمایشی، فن های تهویه، آبخوری، دانخوری و …) همچنین ماشین های جوجه کشی که نطفه های بیمار در آنجا رشد کرده اند، همگی می توانند جزو اصلی ترین حامل این ویروس باشند.

نشانه های بیماری نیوکاسل

زمانی که بیماری در بین جوجه ها و مرغ و خروس ها منتشر می شود حالات رفتاری و فیزیکی آنها تغییر می کند:

 

 • مرتبا سرفه می کنند.
 • برای نفس گیری مدام دهانشان را باز می کنند.
 • کاملا بی اشتها می شوند.
 • تحرک بدنی آنها کمتر می شود و در گوشه ای کز می کنند.
 • مرتبا آب می خورند.
 • عضلات شان شروع به لرزیدن می کند.
 • جهت سر کاملا به عقب بر می گردد.
 • فلج می شوند.
 • مدام دور خود می چرخند یا روی زمین غلت می زنند.
 • بال و پرشان آویزان می شود.
 • پاهایشان بر روی زمین کشیده می شود.
 • ممکن است سر شان متورم شود.
 • مدفوعشان سبز رنگ، آبکی و بسیار بد بو می شود.
 • آبریزش چشم و بینی شدت می یابد.
 • تعداد تخم های مرغ های تخمگذار، کم و یا کاملا قطع می شود و هر تخمی که آنها تولید کرده اند حامل ویروس است.
 • پوست تخم های تولید شده سفت نمی شود.
 • و در نهایت مرگ

 

 

تشخیص بیماری

از آنجایی که علائم مزمن بیماری نیوکاسل کاملا شبیه سرماخوردگی و سایر بیماری های تنفسی است لذا پرورش دهندگان در تشخیص آن دچار مشکل می شوند ولی سرعت انتشار این ویروس آنقدر زیاد است که باید پرورشدهندگان قبل از غافلگیری، نسبت به وجود این بیماری مشکوک شوند. نفس نفس زدن های عمیق و مداوم یکی از علائم اولیه برای تشخیص
این بیماری است.

درمان بیماری نیوکاسل

راه های پیشگیری و درمان بیماری نیوکاسل

در همه مقالاتی که تا به حال از اندیشه سبز نشر شده است، بارها و بارها به رعایت مسائل بهداشتی  اشاره شده است چون یکی از اصلی ترین عواملی که زندگی هر پرنده و موجود زنده ای را تهدید کند، عدم رعایت اصول و ضوابط بهداشتی است که هر پرورش دهنده ای ملزم به رعایت آن است و باید آن را جزو  مهمترین برنامه های اجرایی خود درآورد. چنانچه یک پرورش دهنده با چنین فاجعه ای مواجه شد موضف است:

 • اولین و مهمترین مسئله این است که؛ هر پرورش دهنده ای باید برنامه واکسیناسیون مرغ ها را از همان دوران جوجگی و  در هر سنی که قرار داشته باشند به مرحله اجرا در آورند.
 • پرندگان بیمار را از سایر پرنده ها جدا کرده و تا مداوا شدن کامل آنها را در جای دیگری به مدت چند ماه قرنطینه کند.
 • تخم های مادرهای مبتلا را منهدم کند.
 • لاشه پرندگان بیمار را بسوزاند.
 • فضولات آنها را در چاله ای عمیق با آهک دفن کند.
 • ورود کارگران بدون چکمه ولباس های مخصوص به محدوده قرنطینه ممنوع است.
 • گذشتن کارگران از حوض های محلول های ضد عفونی کننده، واجب است.

 

بیماری نیوکاسل
4.6 (92%) 5 votes
دیدگاه‌ها 48

*
*

  محسن پاسخ

  سلام خسته نباشید
  سه ماه قبل دوتا اردک خریدم دو هفته اول باهم رشدشون خوب بود سپس یکی شون متوقف شد حتی پر ندارد، اگه ما را راهنمایی کنید متشکرم

   Faraj پاسخ

   با سلام اگر علائمی همچون اسهال و مدفوع خوری در پرنده شما مشاهده میشود متأسفانه اردک شما به سندرم توقف رشد دچار شده است و عملا درمان آن ممکن نبوده و توجیه اقتصادی ندارد. برای جلوگیری از شیوع ویروس آن در گله، به ناچار باید اردک بیمار را از سایرین جدا کنید.
   این سندرم باعث متوقف شدن رشد، کاهش شدید جذب غذا و تضعیف جوجه ها میشود و ویروس آن معمولا از طریق غشای پوست تخم ، جوجه را به هنگام جوجه کشی بیمار مینماید.

  مهدي پاسخ

  سلام وقت بخير اگه اردك ها سرشون رو به يك سمت چند درجه كج كنند و اين كارو چند بار تكرار كنن ميتونه علائم اوليه نيوكاسل باشه يا اينكه اينكار عاديه!؟؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، در متن مقاله فوق تمامی علائم ظاهری مربوط به بیماری نیوکاسل در پرندگان را توضیح داده ایم. اگر پرنده شما برخی از این علائم را داشته و جهت سر آن بطور کامل به عقب بر میگردد متأسفانه به نیوکاسل مبتلا شده است.

  ناصر پاسخ

  با سلام،من تعداد ‌۲۰ عدد غاز دارم که الان یک ماهه شدن،
  دو تا از غاز ها ده روز هست که خس خس میکنن و دو تا از غازها در راه رفتن مشکل دارن،
  آیا باید اونا رو از بقیه جدا کنم یا مشکلی نیست با هم باشن؟
  چون توی این ده پانزده روز بقیه بیمار نشدن

   Faraj پاسخ

   یا سلام، بهتر است که پرندهای بیمار قرنطینه شوند و برای درمان آنها نیز به دامپزشک مراجعه نمایید.

  مسیح پاسخ

  سلام . من یک از جوجه اردک هام بدون داشتن هیچ گونه علاعمی تلف شده 1ساعت پیش هیچ مشکلی نداشت اما الان خشک شده بود کف قفس.
  شما میدونید چه مشکلی بوده ؟ از غذاست یا.....؟؟/
  ممنون میشم پاسخ بدین خیلی زهنم رو در گیر کرده

   Faraj پاسخ

   با سلام، احتمالا سکته کرده که یکی از دلایل شایع مرگ ناگهانی طیور می باشد.

  رضا پاسخ

  سلام ببخشید مرغا من گلوشون خیلی آبکی میشه جوری ک بر عکسشون میکنم آب از دهنشون میریزه توانایشون کم میشه جوری ک از فاصله کوتاه میپرن با صورت میخورن زمین. یکی دو روز اینجورن بعد میمیرن دلیلی چیه بنظرتون

  محمد پاسخ

  با سلام
  من حدود ۱۰ عدد غاز دارم که حدود ۴ ماهه هستن حدود ۱۵ روز پیش واکسن نیوکاسل زدم الان یکی دوتاشون از پا فلج شدن و شبیه متن توضیحی شما نیوکاسل فک کنم دارن الان باید چیکار کنم میشه یه راهنمابی بفرمایید
  ممنون

   Faraj پاسخ

   سلام، متأسفانه نیوکاسل درمان نداره و فقط با واکسن کشته می توان مقاومت جوجه ها رو در برابر این بیماری افزایش داد. اگر می توانید برای تشخیص دقیق بیماری و درمان به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

  معین پاسخ

  سلام.من سه تا غاز داشتم که دوتاشون که از اون یکی بزرگتر بودن کسل شده بودن و خیلی لاغر شده بودن و نمی‌تونستم راه برن.چند روز بعد هر دوشون تلف شدن.الان دوتا اردک دارم که اونا هم مثل اون دوتا غاز شدن،با این تفاوت که نمیتونن گردنشون رو بالا نگه و ثابت نگه دارن.میشه بگید چجوری بیماری هستش و درمانش چیه؟ممنچن میشم

   Faraj پاسخ

   با سلام، تمامی علائم پرنده باید از نزدیک بررسی بشن تا بتوان به بیماری پی برد. چیزی که واضحه وجود یک بیماری در منطقه شما و در بین گله پرورشی شما می باشد. پس هر چه سریعتر محل نگه داری پرنده ها و وسایل مورد استفاده رو ضدعفونی کنید. لاشه ها رو هم به صورت بهداشتی دفن کنید. به احتمال زیاد نیوکاسل گرفتن که باید از قبل واکسینه میشدن. حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

  معین پاسخ

  سلام.من سه تا غاز داشتم که دوتاشون که از اون یکی بزرگتر بودن کسل شده بودن و خیلی لاغر شده بودن و نمی‌تونستم راه برن.چند روز بعد هر دوشون تلف شدن.الان دوتا اردک دارم که اونا هم مثل اون دوتا غاز شدن،با این تفاوت که نمیتونن گردنشون رو بالا نگه و ثابت نگه دارن.میشه بگید چجوری بیماری هستش و درمانش چیه؟ممنون میشم

  حنیفه زاد پاسخ

  با سلام من ۳۵ تا جوجه اوردک مسکوی داشتم چندتا از اونا را کلاغ کشت وبعد از چند روز هرروز جوجه اوردکام یکی میمیرن روز اول سالمن فردای چیندانشان ورم میکنه سرشان کج میشه وپاهاشون فلج میشه ومیمیرن از داروخانه دامپزشکیم دارو گرفتم اثری نکرده ۱۴ تا باقی موندن لطف کنید راهنماییم کنید ممنون

   f.gh پاسخ

   با سلام، پرنده های وحشی مثل کلاغ و یا کبوترهای وحشی در بیشتر مواقع ناقل بیماری هستند. به احتمال بسیار قوی بیماری نیوکاسل گرفتن که منشآ آن میتواند همان کلاغ باشد. متأسفانه بیماری نیوکاسل قابل درمان نیست. برای آلوده نشدن سایر پرنده ها باید به صورت بهداشتی لاشه ها رو امحا کنید. محیط نگهداری پرنده ها به همراه وسایل مورد استفاده هم باید کاملا ضدعفونی شوند.

  سجاد پاسخ

  سلام ی داروی خوب برای پیشگیری از نیوکاسل یا خوب شدن طیور مبتلا شده

   f.gh پاسخ

   با سلام، واکسیناسیون باید بر اساس اب و هوا و میزان آلودگی منطقه و دستور دامپزشک باشد.

  علیرضا نجفی پاسخ

  سلام ما چند تا غاز خریدم اول خوب بودن الان ک زیاد ترشون کردیم مریض شدن یجورایی توهم میزنن سروصدا میکنن بعد سرشون گیج میرخ میخورن زمین هیچ چیز هم نمیخورن اخرشم میمیرن میشه راهنمایی کنید

   f.gh پاسخ

   سلام، آیا از قبل واکسن های نیوکاسل و آنفولانزا بهشون میزنید؟ علائم گفته شده بیشتر نشانه نیوکاسل می باشند.در صورت عدم پیشگیری و واکسن نزدن گله شما کامل به آن مبتلا خواهد شد. بعد از مبتلا شدن به این بیماری درمان اثر ندارد و پرنده ها یکی یکی تلف خواهند شد. باید محیط پرورش و وسایل مورد استفاده رو ضدعفونی کنید.

  پویا پاسخ

  سلام.. دوست عزیز من چن تا مرغ و خروس دارم که یکیشون عین ما انسانها فش و فش میکنه مشکل چیه؟؟؟

  امیرمحمد پاسخ

  سلام از نوک کبک من اب بیرون میاد و بوی بدی میده افتاده روی زمین وتکون نمیخوره چکار کنم فقط سریع جووب بدین

   f.gh پاسخ

   سلام، بهتر است که به دامپزشک مراجعه نمایید با این علائمی که شما گفتن واقعا نمی توان چیزی رو تشخیص داد.

  رضا پاسخ

  من اردکم در سن 6سالگی مرد در هفته آخر بیشتر نشانه های نییو کاسل را داشت و صبح همان روز نشانه ها بیشتر فرا گیر شد وتا پدرم از محل کار بیاید تا ببریمش دام پزشکی تنگی نفس وریزش اشک وابریزش بینی و راه نرفتن و خس خوردن گرفت و رفتم خانه به مادرم بگم دیدم بدون جان افتاده ومرده آیا اگر به دام پزشک میرفتیم ميتوانست کاری بکند؟

   f.gh پاسخ

   سلام، خیر متاسفانه در زمان آلوده شدن بیماری نیوکاسل درمان موثری ندارد و فقط با واکسن زدن به موقع می توان پیشگیری نمود.

  مهدی پاسخ

  سلام من ۵ تا اردک دارم و از روز متولد شدنشون تا به حال خیلی سرحال بودند که دیروز متوجه شدم یکی از اردک هام به زور بلند میشه انگار پاش نا نداره برای درمانش چیکار کنم؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، دوست عزیز با این توضیحات نمی توان مشکل پرنده رو تشخیص داد و باید تغذیه و محیط زندگی و وضعیت فضله و پرها و ... بررسی شوند. شما بهتر است که با دامپزشک مشورت کنید.

  دین دین پاسخ

  سلام من ۳ تا اردک از از موقع متولد شدنشون گرفتم که پس دو ماه و خردیه شون دو تا اردک هم سن خودشون خریدم بعد سه تای قبلی خودم پر های دو اردک هایی که جدید و میکنن و میخورن دارویی برای درمانشون وجود داره؟

   f.gh پاسخ

   با سلام کمبود کلسیم و ویتامین دارند. از قرص کلسیم استفاده کنید. همچنین به صورت هفتگی مولتی ویتامین نیز در برنامه غذایی پرنده ها بگنجانید.

  جلال پاسخ

  با سلام غیر از واکسن و آمپول نیوکاسل راه های درمانی دیگری وجود دارد؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، خیر بیماری نیوکاسل درمان خانگی ندارد و باید با واکسن مربوطه گله را واکسینه نمود. برای اطلاعات بیشتر حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

  احمد پاسخ

  ببخشید ما یه اردک داریم داره میمیره غذا نمیخوره آب نمیخوره سرفه می‌کنه گلوش خس خس می‌کنه دیروز بهتر بود اما الان حالش خیلی بده بهش داروی مولتی ویتامین دادیم خورد ولی بهش دونه پارس میدیم میندازه بیرون یعنی میمیره یا قابل درمانه؟
  لطفاً زود جواب بدین...

   f.gh پاسخ

   سلام، سیستم تنفسی پرنده دچار عفونت شده و باید درمان شود. معمولا از آنتی بیوتیک ها برای درمان این مشکلات میتوان در طیور استفاده کرد. اگر می توانید از داروی منتوفین استفاده کنید. مراجعه به دامپزشک هم برای تشخیص دقیق بیماری و درمان موثر لازم است. بعنوان درمان خانگی کمی سیر خام هم به اردک بدهید.

  Mohadese پاسخ

  سلام آیا امکان واکسیناسیون برای اردک بالغ وجود داره؟ که اگر خواست تخم بیاره تخم هاش سالم باشن؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله امکانش هست ولی تحت نظر دامپزشک باید واکسیناسیون انجام بگیرد.

  Mohadese پاسخ

  سلام ممنون از اینکه پاسخ گوی سوالات هستین ،
  من چهار تا جوجه اردک اسرائیلی یک ماه و نیمه دارم که یکی شون اندازش تقریبا نصف بقیشونه ریزش پر هم داره فعالیت و سرعت عملش هم از بقیه کمتره البته غذا و آب میخوره، مشکلش چیه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، این نوع جوجه ها حاصل نطفه ضعیف می باشند و یا مشکل ژنتیکی دارند. از مکمل غذایی مثل مولتی ویتامین هر 5 روز یکبار در تغذیه جوجه اردک استفاده کنید.

  Mohadese پاسخ

  سلام
  جوجه مرغ دوماهه دارم کنار چشمش دونه زده بود الان چشمش کامل بسته شده چیکار باید بکنم؟

   f.gh پاسخ

   سلام، چشم جوجه باید توسط یک متخصص و دامپزشک معاینه شود و در صورت ممکن غده ایجاد شده باید تخلیه و درمان شود. بهتر است که به دامپزشک مراجعه کنید.

  Mohadese پاسخ

  سلام جوجه اردک دوماهه دارم که دوروز پیش بهش واکسن زدم اون اصلا غذا نمیخوره وزنشم خیلی کم شده ، باید چیکار کنم؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، ممکنه بدنش شوک دیده باشه. آیا دامپزشک واکسیناسیون جوجه را انجام داده؟

  Mohadese پاسخ

  سلام جوجه مرغ دوماهه دارم سه چهار روز پیش بهش واکسن زدم تا دیروز خوب بود اما بعد دیدم هی جیک جیک میکنه خواستم بگیرمش فرار میکرد همش میخواست یه گوشه قایم بشه موقع راه رفتن هم فقط دور خودش می چرخید غذا و آب هم نمیخوره حیوان پوست استخوانه ؛ کاری میشه براش کرد؟

  سجاد پاسخ

  سلام. من دو تا جوجه عروس هلندی داشتم ک سرلاکی بودن. یه شب قفسشون توی حیاط بود و سردشون شد و بعد اون ششب علائم سرماخوردگی توشون دیده شد. از جمله گرفتگی دماغ خس خس کردن. مدفوعشون هم سبز شد و یه حالت کپک سفید هم توش بوجود اومد. و خیلی بی حال شدن. صداشون هم گرفت. بردم دامپزشک فقط نگاه کرد گفت نیوکاسله و ی دارویی هم داد ولی گفت اینا ب همین زودی میمیرن. یکیش هم اونقد وضعش وخیم شد ک دیگه غذا نمیخورد و مرد. ولی این یکی الان یک هفتس گذشته و هنوز زندس و بازیگوشی هم میکنه ولی یه مقدار بیحاله و خس خس داره و صداش گرفته. تب و لرز هم داره. بنظر شما ممکنه تشخيص اشتباه بوده باشه و بیماری سرماخوردگی باشه؟ چون دامپزشکها بدون معاینه بخصوص و فقط با دیدن ظاهر گفتن نیوکاسله(دو تا دامپزشک بردم) راه دقیق فهمیدن بیماریش چیه و اگه سرما هست چی باید ب این یکی بدم ک اینم تلف نشه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، معمولا علائمی که گفتین به همراه اسهال سبز یکی از نشانه های مهم بیماری نیوکاسل می باشد. برای تشخیص دقیق میشه از نمونه فضله اش آزمایش گرفت. نگه داشتن جوجه ها در محیط بیرون و سرد نتیجه اش همین میشه.جوجه ها به محیط گرم و مراقبت بیشتری نیاز دارند و در برابر بیماری نیز ضعیف هستند. حتی سرماخوردگی هم میتونه باعث مرگشون بشه. اگه دارویی که دادن آنتی بیوتیک بوده برای سرماخوردگی هم جواب خواهدداد ولی نیوکاسل درمان قطعی ندارد. جوجه رو به یک محیط گرم منتقل کنید، قطره مولتی ویتامین هم به صورت هفتگی به خوردش بدهید. امیدوارم حالش خوب بشه.

  mina پاسخ

  سلام.من ۴ تا جوجه اردک خریدم .و همون موقع واکسن نیوکاسل و انفلوانزا هم بهشون زدم.ولی بعد یه ماه و خورده یکیشون علایم نیوکاسل گرفت و مرد.ولی بقیه بزرگ شدن و الان تقریبا ۵ یا ۶ ماهه هستن.ولی جدیدا یکیشون خیلی به ندرت دیدم ک گردنش عقب میره و بال میزنه در حد دوثانیه و بعد عادیه.ممکنه نیوکاسل باشه؟؟؟یا مثلا میشه یچیزی تو گلوش گیر کرده باشه؟چون گردنش بلنده.

   f.gh پاسخ

   با سلام، بیماری نیوکاسل علائم مختلفی داره مثل اسهال سبز، مشکلات تنفسی و اختلالات عصبی (پیچیدن گردن، چرخش دور خود و ...) ولی به نظر می رسد اردک شما کمبود نیاسین دارد. با ب کمپلکس مخصوص طیور تغذیشون رو به صورت دوره ای تقویت کنید. در ضمن اگر چیزی در گلوش گیر کرده باشه با لمس گردن پرنده میتونید متوجهش بشید ولی بعید میدونم چیزی گیر کرده باشه.

  محمدرضا پاسخ

  سلام من یکی از اردکام چند هفته ی پیش علائمی شبیه به نیوکاسل داشت از اون زمان حدود ۲۰ روز میگذره و علائمی همه خوب شدن و اردکم دونه میخوره فقط سر و گردنش به سمت زیر شکمش پیچ خورده آیا خوب میشه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، اردک شما هنوز خوب نشده، پیچ خوردگی گردن به سمت پایین نشانه درگیری سیستم اعصاب مرکزی پرنده در اثر بیماری نیوکاسل می باشد. خوب شدن پرنده بستگی به مقاومت بدنی او دارد.