ساخت رطوبت ساز جوجه کشی

ساخت رطوبت ساز جوجه کشی 

ساخت رطوبت ساز جوجه کشی

افرادی که در زمینه جوجه کشی و پرورش انواع پرنده فعالیت می کنند به خوبی می دانند که جوجه کشی از هر پرنده تحت تاثیر رطوبت، دما، چرخش تخم نطفه دار و تهویه انجام می شود. اگر در تامین هر یک از این موارد خللی رخ دهد، جنین داخل تخم های نطفه دار به خطر افتاده و در بدترین حالت ممکن است کل جوجه کشی با شکست مواجه شود.

افرادی که از دستگاه جوجه کشی استفاده می کنند و در تامین رطوبت با مشکل مواجه هستند و یا حتی برخی از افرادی که خود دستگاه جوجه کشی ساخته اند باید برای تامین رطوبت یک دستگاه مهساز التراسونیک خریداری کنند که می تواند تا حدودی هزینه بر باشد. از این رو در این مقاله ما بر آن شدیم که نحوه تولید دستگاه رطوبت ساز جوجه کشی را برای شما کاربران عزیز توضیح دهیم؛ با ما همراه باشید.

علاوه بر این شما می توانید از این مهساز با توجه به ظرفیت مناسبی که دارد در خانه برای مرطوب کردن هوا بهره گیری نمایید. هوای خشک به خصوص در فصل های سرد می تواند به پوست آسیب زده و سینوس ها را با مشکل مواجه می کند.

شما می توانید برای ساخت رطوبت ساز جوجه کشی از دو روش استفاده کنید که در این مقاله به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

ساخت مهساز جوجه کشی

اولین روشی برای ساخت رطوبت ساز خانگی یا جوجه کشی با استفاده از مواد و ابزار ساده و در دسترس می باشد. تنها چیزی که تهیه آن شاید کمی مشکل باید یخ خشک است؛ حضور یخ خشک جهت تولید بخار خنک ضروری می باشد.

ابزار و وسایلی که باید تهیه کنید :

  • ظرف پلاستیکی درب دار به عنوان مخزن دستگاه
  • باتری 9 ولت و اسنپ اتصال
  • فن 4 در 4 یا همان فن PC
  • لوله خرطوم از جنس پلاستیک به طول نیم متر
  • چسب قطره ای یا حرارتی

توجه داشته باشید که این دستگاه قرار است در تماس مستقیم با آب و رطوبت باشد از این رو نباید از ظرفی به عنوان مخزن استفاده کنید که دچار زنگ زدگی خواهد شد. همچنین اندازه و سایز هر یک از قطعات باید با توجه به بزرگی دستگاه جوجه کشی شما تعیین شود، چرا که میزان رطوبت باید با سایز کابین داخلی دستگاه مناسب باشد. در صورت استفاده از قطعات بزرگ تر باید یخ خشک بیشتری خریداری کنید.

قرار دادن فن

برای شروع کار باید در ابتدا روی درب مخزن یا همان ظرفی که در نظر گرفته اید، چند سوراخ ایجاد کنید. در واقع بر روی درب ظرف فن PC قرار خواهد گرفت از این رو یکی از سوراخ ها باید مخصوص این فن در نظر گرفته شود. برای این کار می توانید از کاتر بهره گیری کنید.

قرار دادن فن در رطوبت ساز

توجه داشته باشید که برای کارکرد صحیح باید فن به شکلی قرار گرفته شود که هوا را از بیرون گرفته و به داخل مخزن انتقال دهد.

در ادامه باید سیم های فن را که بو رنگ سیاه و قرمز هستند به باتری وصل کنید تا نیروی لازم برای راه اندازی فن تامین شود. در این عملیات باید سیم سیاه را به سمت منفی و سیم قرمز را به سمت مثبت باتری اتصال دهید. برای اطمینان از وصل بودن سیم های می توانید از اسنپ بهره گیری کنید.

قرار دادن لوله ها

در این مرحله باید روی بدنه ظرف یک سوراخ برای متصل کردن لوله ایجاد کنید. البته این سوراخ باید کمی از لوله خرطومی تنگ تر باشد چرا که باعث ثابت ماندن و عدم کنده شدن آن می شود.

برای اتصالات از چسب باکیفیت استفاده کنید تا تحت تاثیر رطوبت سست و دچار کنده نشود.

قرار دادن لوله ها

سوراخی که بر روی بدنه یا همان مخزن ایجاد می کنید باید تا حد ممکن به درب نزدیک باشد تا مشکلی در فرایند رطوبت سازی ایجاد نشود. بعد از قرار دادن لوله در بدنه حتماً از با استفاده از چسب حرارتی یا قطره ای قسمت های اطراف حفره را به طور کامل پوشش دهید.

افزودن یخ خشک و آب جوش

در این قسمت که مرحله آخر کار است دو یالی 3 لیوان آب داغ را در مخزن یا همان ظرف بریزد و پشت سر آن چند تکه یخ خشک را با یک دستکش تمیز به داخل مخزن بیندازید و درب را فوراً چفت کنید. در آخر رطوبت ساز را داخل کابین دستگاه جوجه کشی قرار دهید و فن PC روی آن را روشن نمایید تا بخار خنک تولید شده را مکش کند و بدین ترتیب رطوبت مورد نیاز برای جوجه کشی تامین شود.

روش دوم – ساخت رطوبت سازی جوجه کشی

برای ساخت مهساز مخصوص دستگاه جوجه کشی می توان از روش دیگری نیز بهره گیری کرد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

در این روش از حسگر پیزوالکتریک برای تبدیل آب به رطوبت بهره گیری می شود. با پیروی از این شیوه شما یک دستگاه رطوبت ساز التراسونیک خواهید ساخت. برای این کار ابزار و وسایلی که باید تهیه کنید عبارت اند از :

  • فن کوچک PC
  • ماژول مخصوص تولید رطوبت خنک
  • تبدیل کننده DC
  •  یک ظرف پلاستیکی دارای درب به عنوان مخزن
  • آداپتور 12 ولت

قرار دادن ماژول روی درب

قرار دادن ماژول روی درب

در اولین گام باید با استفاده از کاتر بر روی درب ظرف یک حفره مناسب با فن PC ایجاد شود تا بدین ترتیب در نصب فن هیچ مشکلی رخ ندهد.

به این مهم توجه کنید که وقتی که ماژول را داخل ظرف قرار میدهید حتماً سیم های آن را از سوراخ به بیرون بکشید تا در صورت راه اندازی فن هیچ خللی رخ ندهد.

علاوه بر این در چسباندن فن PC به درب باید نهایت دقت را به خرج دهید تا هیچ درزی یا فاصله ای بین فنو درب ایجاد نشود.

متصل کردن سیم ها به تبدیل کننده DC

در این بخش با مازول مخصوص بخار سرد و سیم های آن را با مبدل DC  تنظیم و set کنید و در ادامه اتصال نهایی بین این دو را انجام دهید.

برخلاف مدل قبلی در این رطوبت ساز مخصوص دستگاه جوجه کشی شما نیازی به آب داغ نخواهید داشت. مخزن یا همان ظرف را با آب خنک پر کنید و درب را چفت نمایید؛ رطوبت ساز را در کابین داخلی دستگاه جوجه کشی قرار داده و سپس آداپتور آن را به پریز برق بزنید تا رطوبت ساز راه اندازی شود.

متصل کردن سیم ها به تبدیل کننده DC

در این حالت سنسور ایزوالکتریک با تولید موج های فراصوت باعث گسیخته شدن ترکیب آب شده و در نهایت آن را به رطوبت خنک تبدیل می کند.

در صورتی که دستگاه جوجه کشی شما تا حدی بزرگ باشد، می توانید دو تا از این مهساز برای تامین رطوبت مورد نیاز تخم های نطفه دار بسازید و بدین ترتیب هر دو را داخل کابین دستگاه جوجه کشی قرار دهید.

Rate this post
دیدگاه‌ها 0

*
*