چگونه مرغ را کرچ کنیم؟

راهکارهای مفید برای کرچ شدن مرغ

راهکارهای مفید برای کرچ شدن مرغ

کرچ شدن در بین طیور حالتی است که پرنده ماده برای جوجه کشی طبیعی آماده میشود. رفتار مرغ در دوره کرچی نسبت به حالت طبیعی بسیار متفاوت می باشد. در زمان کرچی متابولیسم بدن مرغ در اثر افزایش هورمون پرولاکتین تغییر پیدا میکند. برخی از نژادها استعداد کرچی فوق العاده ای دارند و در طول سال 2 الی سه بار کرچ میشوند.

این در حالی است که برخی از نژادها یا به ندرت کرچ میشوند و یا اصلا تمایلی به کرچ شدن ندارند. در این نوشتار چندین راهکار مناسب برای تحریک مرغ به کرچ شدن ارائه شده است. همچنین در ادامه این مقاله از اندیشه سبز ، با نژادهایی که به خوبی کرچ میشوند آشنا خواهید شد.

حالت کرچی در مرغان خانگی و نژادهایی که به خوبی کرچ میشوند

در واقع حالت کرچی در بین پرندگان کاملا غریزی بوده و پدیده ای است که باعث تولید مثل و حفظ بقای نسل آنها میشود. پرندگان وحشی در حیات وحش بدین روش فرایند جوجه کشی از تخم های خود را انجام میدهند.

در زمان کرچی، مرغ روی تخم ها می خوابد و شرایط طبیعی و لازم برای تبدیل آنها به جوجه را فراهم میکند. در این شرایط روند تخم گذاری مرغ نیز کاملا متوقف میشود.

نژاد لاری از جمله نژادهایی است که حس مادری در آنها زیاد می باشد و معمولا در سال حداقل یکی دو بار کرچ می شوند. البته کرچی مرغ به خوراک، آب و هوا، نور و حتی لانه و محل نگه داری بستگی دارد.

بدین معنی که حتی ممکن است یک نژاد غریزه کرچ شدن بالایی داشته باشد اما به دلیل مطلوب نبودن شرایط محیطی و خوارک اصلا کرچ نشود. همچنین برعکس می توان با رعایت اصول تغذیه صحیح و مهیا نمودن شرایط محیطی سازگار مرغانی را که به ندرت کرچ میشود را تحریک به کرچی نمود.

به جز مرغ لگهورن، بسیاری از مرغ های محلی استعداد ژنتیکی بالایی در کرچ شدن دارند. مرغ نژاد سیلکی (ابریشمی) و نژاد کوشین نیز از جمله مرغ هایی می باشند که مولدان و پرورش دهندگان بسیار خوبی برای جوجه ها هستند.

به طور کلی نژادهای سنگین و گوشتی بیشتر از نژادهای تخم گذار کرچ میشوند. کرچ شدن مرغ های تخم گذار در واحدهای صنعتی یکی از چالش های اصلی است که پرورش دهندگان با آن  روبرو میشوند. زیرا در این حالت مرغ تخم گذار به مدت یک ماه و یا بیشتر، دیگر تخم نخواهد گذاشت. همچنین تا پرنده دوباره بتواند به اوج تخم گذاری برسد کمی زمان بر خواهد بود.

ویدیو کرچ شدن مرغ

نشانه های مرغ کرچ شده

مرغ کرچ شده دچار برخی تغییرات فیزیولوژیکی میشود که مهمترین آن افزایش سطح هورمون پرولاکتین می باشد. مرغ کرچ شده رفتارهایی همچون منزوی شدن، نشستن در لانه و بیرون نیامدن از آن، علاقه شدید به خوابیدن بر روی تخم ها (حتی تخم سایر مرغ ها و پرندگان)، عوض شدن صدا و درآوردن صدای مخصوص از خود نشان میدهد.

یک مرغ کرچ شده نسبت به نزدیک شدن دیگر مرغ ها به او و یا نزدیک شدن انسان ها و حیوانات به او واکنش نشان داده و به جای فرار، حالت تهاجمی به خود میگیرد. فضله مرغی که به دوران کرچی نزدیک شده است، حجیم تر و سفت تر می باشد.

نشانه های مرغ کرچ شده

همچنین در اثر کرچی: دمای بدن مرغ کمی افزایش پیدا میکند؛ پرنده دچار ریزش پر میشود؛ در تخم گذاری آنها وقفه ایجاد میگردد؛ خوردن و آشامیدن او در طول روز فقط به یک و یا نهایتا دوبار منتهی میشود.

مرغ ماده با انتقال حرارت و رطوبت بدن خود، دما و رطوبت لازم را به تخم ها منتقل میکند. همچنین او با نوک خود مرتبا تخم ها را میچرخاند تا نطفه درون تخم به پوسته نچسبد. دما و رطوبت محیط لانه بسیار مهم می باشند. در واقع دمای محیط لانه باید معتدل و کمی گرم و رطوبت آن نیز بین 50 درصد باشد. دوره جوجه کشی طبیعی در مرغ ها 21 روز طول میکشد. از روز 19 به بعد باید منظر تولد جوجه ها و شکستن تخم ها از سوی آنها شد.

البته جوجه کشی ممکن است به روش مصنوعی و با دستگاه جوجه کشی نیز صورت بگیرد. در هر حال اگر مرغ شما علاقه چندانی به کرچ شدن ندارد و یا شما نمی خواهید مرغ تان تخمگذاری را قطع کند، می توانید از دستگاه جوجه کشی برای تولید جوجه یک روزه بهره ببرید.

چه کنیم تا مرغ کرچ شود؟

در قدم اول انتخاب نژاد مناسب بسیار مهم بوده و باید نژادی که استعداد بالایی در کرچ شدن دارد، انتخاب شود. با وجود اینکه مرغ های لاری میل زیادی به کرچ شدن دارند، اما متأسفانه این نژاد برای جوجه کشی مناسب نمی باشد. چرا که قلم های بلند در مرغان لاری باعث شکسته شدن تخم ها و حتی له شدن جوجه ها در زمان تولد میشود. از این رو بهتر است مرغ انتخابی برای کرچ پاهای کوتاهتری داشته باشد.

محل لانه نیز باید دنج، خلوت و تاریک باشد. اگر میخواهید سریعتر مرغ تان کرچ شود، باید از جمع کردن تخم ها در لانه بپرهیزید و حتی تعدادی دیگر تخم در لانه قرار دهید. همان طور که گفته شد، دما و رطوبت محیط لانه باید معتدل و کم گرم باشد و مکان لانه باید به دور از سرو صدا، تردد و رفت آمد سایر حیوانات و یا افراد ساکن در منزل باشد.

بستر و محل خوابیدن مرغ در لانه باید بسیار نرم باشد. می توانید از کاه برای این منظور استفاده کنید.

حالت کرچی در طیور بستگی به ژن آنها دارد. بر اساس تحقیقات، ژن کوتولیگی (dw) غریزی مادری در مرغ ها را تشدید میدهد. افزایش هورمون پرولاکتین نیز باعث کرچی مرغان خانگی میشود. لذا اگر به مرغ ها، هورمون پرولاکتین تزریق شود، به احتمال قوی او کرچ خواهد شد.

بهتر است که از مرغ هایی که برای اولین بار وارد فاز کرچی میشوند، استفاده نکنید. زیرا برخی از مرغ هایی که برای اولین بار کرچ میشوند، در هنگام دان خوردن و اب خوردن، فراموش میکنند که باید مجددا بر روی تخم ها بخوابند.

 رفتارهای مرغان گله خود را تحت نظر بگیرید. شما می توانید سریعا مرغ هایی که آماده کرچی میشوند را شناسایی کنید. مرغی که کرچ میشود در برابر بیرون رفتن از لانه و بلند شدن بر روی تخم ها، مقاومت میکند. او به نشانه اعتراض و هشدار، پرهای گردن خود را سیخ نموده و شروع به قد قد میکند. انتخاب این مرغ برای جوجه کشی طبیعی گزینه ای مناسب خواهد بود.

مرغ های بومی نیز میزان کرچی بالایی دارند. اما در نژادهای اصلاح شده، این صفت کم رنگ تر بوده و بیشتر بر روی تخم گذاری پرنده تمرکز شده است. به طوریکه برخی از نژادهای اصلاح شده هیچ وقت کرچ نمیشوند. بنابراین برای کرچ شدن نژادهای اصلاح شده زیاد سعی نکنید و به سراغ مرغ دیگر برای کرچی بروید.

زمان کرچ شدن در مرغ ها نیز بستگی به نژاد آن دارد. اما معمولا اوایل فصل بهار و اواخر فصل تابستان مرغ ها پتانسیل بیشتری برای کرچ شدن دارند. در این زمان می توانید برای تحریک مرغ به کرچی اقدامات گفته شده را انجام دهید.

عمر مرغ انتخابی برای کرچ شدن باید حداقل بیشتر از یکسال باشد. مرغ مد نظر باید پر انرژی و سالم باشد. از انتخاب مرغ های تنبل و بی حال که پرهای شلخته و بدن لاغری دارند بپرهیزید. پاهای مرغ انتخابی برای کرچ شدن باید سالم و بدون شکستگی و یا عفونت و ضخم باشد.

بدن مرغ انتخابی نباید دچار تاسی شده باشد. مخصوصا زیر شکم مرغ باید به اندازه کافی پر داشته باشد. دقت داشته باشید که بعد از یکی دو روز مرغی که کرچ شده است دچار ریزش پر در برخی نواحی میشود که کاملا طبیعی است.

چه کنیم تا مرغ کرچ شود

برای راحتی بیشتر برای مرغ خود جعبه ای آماده کنید. این جعبه باید به اندازه کافی فضا داشته باشد تا مرغ در درون آن راحت جای بگیرد. با دست خود بر روی کاه فشار دهید تا حالت گودی در لانه ایجاد شود. در نظر داشته باشید که به طور متوسط هر مرغ می تواند 12 عدد تخم نطفه دار را به جوجه تبدیل کند. اگر جثه مرغ شما کوچکتر باشد تعداد تخم ها را کم کنید. زیرا اگر تخم ها به خوبی در زیر شکم مرغ پوشیده نشوند، گرما و رطوبت به همه آنها نخوهد رسید و این یعنی مرگ نطفه درون تخم.

به اندازه کافی دان و آب در کنار لانه قرار دهید. هر چند مرغ کرچ شده مدت زمان بسیار کمتری به خوراک خود اختصاص می دهد و سریعا به لانه برمیگردد، اما باید به خوبی تغذیه شود.

چگونه مرغ را کرچ کنیم؟
4.3 (86.15%) 91 votes
دیدگاه‌ها 441

*
*

  محمد پاسخ

  اصلنم اینجوری نیست من ۷سال است که لاری بازم مرغ لاری خوب میتونه کرچ شه همین پارسال۱۶تا جوجه از ۱۸تخم دراوردم

   Faraj پاسخ

   با سلام، اقا محمد عزیز ممنون از تجربه مفید تون . در متن مقاله نیز اشاره شده که نژاد لاری استعداد خیلی خوبی تو کرچ شدن داره. اما احتمال شکستگی تخم ها زیر مرغ لاری بیشتره و باید پرورش دهنده حواسش به تخم ها و جوجه های متولد شده باشه.

  armin پاسخ

  با سلام من امسال لاری خریدم یک مرغ و یک خروس مرغ لاری تخم میزاره لو نشون هم خیلی تاریک و کم سرو صدا الان من شرایط رو دارم که مرغ لاریم کرچ بشه

   Faraj پاسخ

   با سلام، بله مرغ لاری به خوبی کرچ میشود. پیشنهاد میکنم تعداد زیادی تخم در داخل لانه او قرار بدهید تا پرنده برای کرچ شدن تحریک شود.

  زانا پاسخ

  سلام
  نحوه و شرایط استفاده از هورمون پرولاکتین به چه نحوی است
  و میشه برای بوقلمون هم استفاده کرد
  روزی چند سی سی بهشون تزریق کنم

   Faraj پاسخ

   با سلام، لطفا در این زمینه با دامپزشک مشورت نمایید و از انجام درمان سرخود به طیور خودداری کنید.

  ارشيا پاسخ

  با سلام بنده دو تا مرغ و يك خروس محلي دارم تقريبا ٢هفته هست كه انرا خريده ام تا كنون ٥تا تخم گذاشته اند اما هيچوقت روي ان ننشسته اند يك سوال اگر تخم ها را دست نزنم ممكن است كرچ شود و جوجه بدهد و چگونه بايد از انها جوجه بگيرم ؟

   Faraj پاسخ

   با سلام کرچ شدن مرغ ها به نژاد آن بستگی دارد و نژادهای محلی به خوبی کرچ میشوند. برای تحریک مرغ به کرچی و جوجه گرفتن از آنها مطالب ذکر شده در مقاله را به دقت مطالعه نمایید.

  محسن پاسخ

  با سلام میخواستم‌بدون اول اردیبهشت خوبه برا جوجه کشی بعد خروس رو باید جدا کنیم یا خروس هم تو قفس باشه مشکلی پیش نمیاد

   Faraj پاسخ

   با سلام، بلی اول اردیبهشت زمان بسیار خوبی برای جوجه کشی است. در زمان جوجه کشی سنتی حتما باید مرغ تنها باشد و محل نگه داری آن نیز ساکت و آرام و به دور از حیوانات مزاحم باشد.

  مهدی پاسخ

  ببخشین میشه یه مقاله در مورد بارور کرچ کردن مرغ بنویسید😂😁🤗

  مهدی پاسخ

  ببخشین اشتباه نوشتم بازور مرغ کرچ کنیم 😁

  Amin پاسخ

  سلام خسته نباشید یه سوالی داشتم اینکه نژاد های زینتی مثل نژاد سلطان کرچ میشن یا نه و اینکه جوجه کشی ازشون راحت هست یا نه
  خیلی ممنون

   Faraj پاسخ

   با سلام، با ایجاد شرایط مناسب امکان دارد این نژاد کرچ شود ولی به طور کلی نژادهای زینتی به دلیل اصلاح ژنتیکی اصلا تمایلی به کرچ شدن ندارند. می توانید از مرغ بومی برای جوجه کشی این نژاد استفاده کنید. در ضمن روند جوجه کشی نژادهای مختلف مرغ تقریبا یکی است.

  علی پاسخ

  سلام من مرغ هلندی دارم تخم هم می‌زاره به نظر شما کرچ میشه

   Faraj پاسخ

   با سلام، شرایط مناسب برای کرچی مرغ را آماده کنید به احتمال قوی کرچ خواهد شد.

  فراز پاسخ

  با سلام ببخشید من یه مرغ لاری دارم هی تخم میذاره خودش میخورتش نمیدونم چیکار کنم کرچ شه ممنون میشم بهم بگید

   Faraj پاسخ

   پدیده تخم خواری در بین مرغ ها یکی از مشکلات شایع می باشد. سعی کنید محل لانه مرغ تاریک باشد تا او نتواند تخم ها را ببیندو سریعا تخم ها را ار لانه بیرون بیاورید. مقدار کلسیم دریافتی مرغ را زیاد کنید. از سیب زمینی خام و یا توپ مصنوعی هم می توانید برای ترک این عادت مرغ استفاده کنید. اگر بتوانید داخل یک تخم را خالی نموده و پودر خردل در داخل آن برزید مرغ از پودر خردل بیزار است.

  سعید پاسخ

  سلام من یک مرغ چینی دارم میخوام بدونم زمان کرچ شدن شون کی هست

   Faraj پاسخ

   با سلام، معمولا در این مواقع سال (اردیبهشت تا اوایل تیرماه) مرغ ها بیشتر برای کرچی آماده میشوند. اگر شرایط مناسب باشد کرچ خواهد شد.

  Pouriaghasemi پاسخ

  سلام من یک مرغ و خروس دارم از بچگی دارمشون مرغه دستش میزنی صدای عجیبی میده مرغو خروس ۲رگ مرغ قهوه ای تیره و بیشرش محلی ایا کرک میشه هروز یا یک روز درمیون تخم میزاره و جاشون ۳متر در۲متر

   Faraj پاسخ

   با سلام ، بله نژاد های محلی به خوبی کرچ میشوند.

  سپهر پاسخ

  سلام مرغی که کرچ میشه باید یک خروس با او باشد یا خیر ؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، خیر مرغ کرچ شده باید در لانه تنها بماند و مکان لانه او نیز از سایر مرغ ها و خروس ها جدا باشد.

  SEYYED پاسخ

  باسلام
  ی سوال؟ من سه تا مرغ دارم می شه هرسه شون به کرچ بیان؟

   Faraj پاسخ

   با سلام به نژاد مرغ ها بستگی دارد. در ضمن به زور نمی توان مرغ ها را کرچ نمود چون این امر کاملا غریزی است و باید مرغ آمادگی و شرایط لارم را داشته باشد. در یک گله ممکن است به صورت همزمان چندین مرغ با هم کرچ شوند. این موارد قابل پیش بینی نیست.

  وصال صالحی پاسخ

  با سلام و عرض خدا قوت میخواستم خدمتون عرض کنم که آیا نژاد مرغ بلک استار برای کرچ شدن خوبه؟؟؟؟؟؟ بر فرض مثال ما یک خروس محلی و یک مرغ بلک استار داریم اگر به این مرغ دان پارس پایان دان بدیم و فضای نگهداریش هم تقریبا علف های هرز و خاک داشته باشه و یک جعبه مخصوص تخم گذاری پر از کاه داشته باشه و روش هم یک سقف باشه تا تاریکی لازم رو ایجاد کنه و بارون بهش نخوره و این مرغ مثلا بعد از پونزده روز سیزده تا تخم بزاره و با وجود اینکه تخمهاشو دست نزدیم و توی جعبه مونده و غذای کافی و نور و فضای کافی هم بهش رسیده باشه و تعدادشون فقط همون یه مرغ بلک استار و یک خروس محلی برای نطفه دار کردن باشه با همه این شرایطی که ذکر شد احتمالش از صد در صد چقدره که مرغ کرچ بشه و البته در نظر بگیرید مرغش بالای یکسال باشه و اولین بارش باشه که کرچ میشه خب با همه این شرایط چقدر احتمال داره اون مرغ کرچ بشه ؟؟؟؟ آیا شما فکر می کنید نژاد سیلکی یا همون ابریشمی از بلک استار از لحاظ کرچی بهتره ؟؟؟؟ ولی من شنیدم بلک استار هم تو کرچی خوبه و هم توی تخم گذاری در صورت امکان پاسخ بدید با تشکر

   Faraj پاسخ

   باسلام، بله نژاد بلک استار هم به خوبی کرچ میشوند. ولی مرغ هایی که اولین بار کرچ میشوند زیاد برای جوجه کشی مورد اعتماد نیستند. کلا کرچی یک پدیده غریزی است و نمی توان درصدی برای آن تعیین کرد. در ضمن تخم های نطفه دار باید به صورت خاص در یک محل به دور از آلودگی، با هوای خنک 18 درجه و رطوبت 40 الی 45 درجه نگه داری شوند. (آن هم کمتر از یک هفته) بهتر است محل لانه جوجه کشی را به یک محیط جداگانه و به دور از خروس و یا سایر حیوانات و به دور ازرفت و آمد قرار دهید.

  محمد پاسخ

  من ۱۴تا مرغ دارم وقتی کرچ میشن براشون تخم مرغ نطفه دار میزارم شب اول تخم مرغ ها را میخورن وقتی هم میان آب و دونه بخورن دیگه طرف های تخم مرغ نطفه دار نمیرن و از کرچی در میان مشکل چی هست؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، از نژاد مرغ بومی برای جوجه کشی طبیعی استفاده کنید. در ضمن پدیده تخم خواری بیشتر به علت کم آبی و نبود مواد معدنی همچون کلسیم و ... می باشد. ترک این عادت در مرغان کمی سخت است. سعی کنید تخم ها را سریع جمع کنید و بجای تخم در لانه از سیب زمینی خام و یا یک تخم پلاستیکی سخت استفاده کنید.

  پارسا پاسخ

  سلام
  من یک خروس دارم و سه مرغ یکی شون محلی و دوتا ی دیگه از این مرغ های هستند که مال تخم گذاری هستن به نام نیوهمپشایر و دیگری رد تاج آیلند هست من حدود یک ساله که جوجه کشی می کنم البته با دستگاه جوجه کشی ولی نمیدونم چرا تو این یکسال مرغ ها کرک نشدند برای همین می خواهم مرغ هارا بفروشم و مرغی که یک دوره ی جوجه کشی موفق داره را بخرم
  شما می توانید بگید من چه کنم😭
  منتظر پاسخ شما هستم

   Faraj پاسخ

   با سلام، حتی نژادهای هم که به خوبی کرچ میشوند هر ساله شانس کرچ شدن ندارند ولی اگر به فکر خرید مرغ مناسب برای کرچی هستید مرغ ها بومی، مرغ بلک استار و نژاد لاری گزینه های بهتری خواهند بود.

  amirrr پاسخ

  سلام من یه مرغ محلی دارم یک ساعت روتخم هامیشینه دیگه نمیشینه جاشم خیلی خوب است لطفا راهنمایی کنید

   Faraj پاسخ

   با سلام، برای آسیب ندین تخم های نطفه دار در ابتدا از تخم های مصنوعی استفاده کنیدو رفتار مرغ را مشاهده کنید. اگر تمایل آنچنان به خوابیدن بر روی تخم ها نداشت این مرغ برای جوجه کشی به هیچ وجه مناسب نخواهد بود. غریزه کرچی در همه مرغان یکی نیست در برخی مرغ ها بسیار ضعیف و در برخی نیز بسیار قوی است.

  محمدمهدی پاسخ

  سلام من یدونه مرغ و دو تا خروس دارم از نژاد سبرایت ولی مرغم کرچ نمیشه.آیا مرغ سبرایت نمیتونه کرچ بشه؟؟یا با این روش هایی که گفتین کرچ میشه؟؟چند تا هم تخم گذاشته و یه سوال دیگه تخم مرغی که تازه هست تا چند روزه بعد میتونیم زیر یه مرغ کرچ بزاریم؟؟؟؟سپاس فراوان

   Faraj پاسخ

   با سلام، نژادهای زینتی به سختی کرچ میشوند و یا اصلا تمایلی برای جوجه کشی ندارند. در ضمن می تونید از مرغ بومی و یا دستگاه جوجه کشی استفاده کنید. همچنین تخم های نطفه دار حداقل 24 الی 48 ساعت پس از تولید و حداکثر تا 6 روز قابل نگه داری می باشند.

  ستار پاسخ

  یک مرغ محلی دارم که ۱روز روی تخم نطفه دارش نشست و روز بعد ‌می امد جلوی قفس با صدای بلند قد قد میکرد جای گرم هم داره
  چیکار کنم روی تخم هاش بشینه؟

   Faraj پاسخ

   با سلام تعداد تخم های بیشتر در لانه قرار بدهید. مکان لانه هم تاریک و خلوت باشد. در ضمن راهنمایی های بیشتر در متن مقاله ذکر شده اند.

  کیارش پاسخ

  سلام آیا مرغ برای کرچ شدن نیاز به خروس دارد ممنون میشم راهنمایی کنید ...

   Faraj پاسخ

   با سلام، خیر ولی برای جوجه کشی حتما می بایست از تخم های نطفه دار استفاده نمود و برای تولید تخم نطفه دار وجود خروس در گله الزامی است.

  جایدری پاسخ

  میشه بجای کاه از پنبه استفاده کرد

   Faraj پاسخ

   با سلام، خیر پنبه معمولی به هیچ عنوان برای لانه مرغ و جوجه کشی مناسب نیست.

  رضا پاسخ

  سلام و عرض خسته نباشید دارم من یه بلدرچین دارم روزی یک تخم میزاره بعد نمیدونم تخم هاشو کجا بزارم الان هفتا دارم بنظرتون جداش کنم از نر واقا خیلی دوست دارم جوجه کشی رو تخم های که تو قفس باشه میشکنن

   Faraj پاسخ

   با سلام، تخم های نطفه دار رو در یک محیط تمیز و با دمای 18 درجه و رطوبت 45 درصد نگه داری نمایید. همچنین روزی دو الی سه مرتبه تخم ها را بچرخاند و بیش از یک هفته تخم ها را انبار نکنید.

  گودرز پاسخ

  سلام من یک مرغ لاری دارم که کرج شده ۱۴تاهم تخم مرغ گذاشتم زیرش صبح خروس زده کله مرغ رو زخمی کرده چن ساعت رو تخم ها نبوده مشکلی داره ؟؟البته دوروزه کرج شده

   Faraj پاسخ

   با سلام، همیشه باید لانه مرغ کرچ شده جدا از سایر مرغ ها و خروس ها باشد به طوریکه نتوانند به آن دسترسی داشته باشند. اگر مرغ شما هنوز در حالت کرچی است و نترسیده، می توانید جوجه کشی را ادامه دهید. برای شرایط اضطراری نیز می توانید یک دستگاه جوجه کشی تهیه کنید و در صورت لزوم تخم ها را به آن منتقل نمایید.

  Abolfazl پاسخ

  سلام خسته نباشید من یک جفت مرغ و خروس زینتی دارم یک هفته ای هست که تخم گذاشته می خواستم بدونم این نوع مرغ کرچ می شه چون روی تخم هاش نمی خوابه و همه شرایطش هم فراهمه

   Faraj پاسخ

   با سلام، معمولا نژادهای زینتی تمایلی به کرچی ندارند. بهتر است از یک دستگاه جوجه کشی و یا یک مرغ کرچ شده استفاده کنید.

  ارشیا پاسخ

  ببخشید این هورمون پرولاکتین که گفتین از دامپزشکی باید خریداری کنیم

   Faraj پاسخ

   با سلام، تزریق این هورمون باید تحت نظر دامپزشک صورت بگیرد. از انجام خودسرانه این کار پرهیز کنید.

  Amirmohammad پاسخ

  باسلام سوال داشتم مرغ من 1 سالشه یعنی جوونه هرروزتخم میزاشت ولی 3روزه که تخم نذاشته وشب هاروی تخم هامیخوابه آیاداره کرچ میشه لطفاجواب بدید

   Faraj پاسخ

   با سلام، بله از علائم کرچی می باشد.

  امیرحسین پاسخ

  سلام من یه مرغ لاری دارم وامسال کرچ شدومن هم خوابوندمش ۱۶ تخم زیرش قراردادم که به من ۵تاجوجه دادجاش خوب بودگرم ونرم ولی نمیدونم چراتخم هاجیک مردشدن آیامیشه بخاطرسروصدای آسمون ورعدوبرق اینجوری شده باشه ؟

  مهدی پاسخ

  سلام یه مرغ سلطان دارم چند وقتیه از تخم رفته روی تخم بقه مرغها میخابه اما مدام نه بعدازظهر روتوخمها میخا به در روز به ندرت جعبه گذاشتم اما اصلا داخل جعبه نمی شینه درکل تمام وقت رو توخما نمی خابه .اگه راه نمایم کنید خیلی ممنون میشم.اگر برایتون مقدور به شمارم پیام یا زنگ بزنید چون زیاد دسترسی به ایمیل ندارم ۰۹۰۲۰۱۰۴۸۲۲

  علی پاسخ

  من دوازده تا مرغ و یک خروس دارم البته 10 تا از مرغا هنوز تخم گذاری نکردن ولی یکیشونا یکی دو سال که دارم چکار کنم تا مرغ کرچ بشه اگه جداش کنم و مجبور به خوابیدن روی تخم کنم کرچ می شود

  محمد پاسخ

  از کجا بفهمیم مرغ ما قابلیت کرچر دارد

  محمد پاسخ

  سلام خسته نباشید هورمون پرولاکتین رو از کجا ها می توان تهیه کرد و قیمتش چنده

   کریمی پاسخ

   سلام
   از داروخانه های دامپزشکی می تونید سراغش رو بگیرید
   قیمت با توجه به مارک متفاوته

  ستار پاسخ

  یک مرغ دارم که تقریبا از ۲۴ساعت ۶ ساعت بر روی تخم هامیشیند وبلند نمیشود جا مناسب همچی مناسب فقط تو اون ۶ ساعتی که میشینه صداش عوض میشه غذا نمیخوره تخم هاشم های جابهجا میکنید چیکار کنم که دیگه بلند نشود
  خیلی چاق است و خیلی غذا میخورد هر روز هم تخم میکند
  مرغ محلی

  محمد رسول پاسخ

  سلام من یکی از مرغام پر هاش رو سیخ میکنه .

  آیا داره کرچ میشه ؟
  ولی عادی راه میره

  محمدمهدی پاسخ

  باسلام و خسته نباشید
  سپاس از سایت خوبتون با نکات و راه کارهایی که گفتید مرغ سبرایتمو کرچ کردم الانم ۷ تخم زیرش و یه سوال اینکه میگن باید تعداد تخم های زیر مرغ فرد باشه علتش چیه؟سپاسگزارم

  مهدی فقیهی پاسخ

  سلام من سه تا مرغ محلی اصیل دارم تازه ام خریدم از یکی از روستاها.یکی دو ماهه با یک خروس .همشونم یک ساله یا یزره بیشتر .می خواستم بدونم چی کارکنم کرچ بشن هرکاری لازم باشه انجام میدم من برای تفریح نگه میدارم توروخدا بگید چی کارکنم. اگه بشن ازتون یه دنیا ممنون میشم لطفا جوابمو بدید

  پارسا پاسخ

  من یک مرغ پاپر امپراتور دارم و یک مرغ پاپر لاری امپراتور هم دارم ویک خروس رسمی.اولین مرغم حدود سه ساله سه و در چند بار کرچی سر۲۱ تخم کرچ میشود ازموقعی که مرغ دوممکه ساله اول کرچی است . از موقعی که آن مرغ را آوردم تا الان هر دوتاشون حدود ۵۰ تخم گذاشتن و کرچ نشدن این چه دلیلی داره مربوط به خروس یا مرغ دومی ؟؟؟

  علی پاسخ

  با سلا من یه مرغ سبرایت دارم لونه شم خیلی تاریک و گرم و هی صدا از خودش در میاره به نظرتون کرک میشه لطفا به من راهکار بدید ممنون میشم

  رضا پاسخ

  سلام من سه تا مرغ یه خروس دارم که اصیل و مناسب کرچ شدن هستن و تقریبا یک سال یا بیشتر سن دارند می خواستم بدونم چی کارکنم که کرچ بشن یعنی مثلا چی زیرشون بریزم لونه شون رو چه جور درست کنم هرکاری لازم باشه انجام میدم و اگه کرچ بشه خیلی خیلی خوشحال میشم و دعاتون میکنم درضمن برای تفریح نگه میدارم و برای پول نمی خوام کرچ بشه

  شیوا پاسخ

  سلام و روز بخیر. من مرغ هام آبان 98 تخم امدن. و الان اردیبهشته.معمولا تا چند ماه تخم گذاریشون طول میکشه؟ نژاد بومی هستن فک کنم.

  علی اقبالی فر پاسخ

  سلام خسته نباشید ممنون از کمکتون
  الان چند روزه که یه مرغ خریدم پاکوتاهه نمی دونم نژادش چیه.
  آیا از دست من برمی یاد هرچی زود تر این مرغه کرچ شه؟
  کنار این مرغ یه خروس مرندی هم دارم که این مرغه تخم بذاره
  لطفا کمکم کنید.ممنون میشم.

  مهدی پاسخ

  من سه تا مرغ محلی دارم چی کارکنم زود کرچ بشن هرکاری لازم باشه میکنم توروخدا بگید چیکارکنم همه چیزشونم okهم از لحاظ سن هم از لحاظ نژاد

  لطفا جوابمو بدین

  سهراب پاسخ

  سلام ممنون میشم ۶عدد مرغ دارم که از جوجه بودن بزرگ شدن وتخم میگذره خروس هم دارن اما کرچ نمیشه جوجه ماشینی بودن کرچ میشه یا رد کنم بره

  حسن پاسخ

  سلام من چهار ساله که مرغ و خروس دارم ولی نتونستم کرچش کنم باید چیکار کنم که رو تخم بخوابه؟

  محمد پاسخ

  با سلام من سه تا تخم دارم اگه فضاشو چند روز تاریک کنم و چند روز تخم هاشون رو برندارم ممکنه یکیشون کرج بیفته

  رضا پاسخ

  سلام ببخشید چند سالگی مرغ احتمال بیشتری برای کرچی دارد

  حسین پاسخ

  مرغ خودش کرچ میشود یا ما باید کرچش کنیم

   کریمی پاسخ

   توضیحات به صورت کامل در داخل مقاله موجود است
   لطفا مطالعه کنید

  آرمان پاسخ

  ببخشید من سوالی داشتم مرغ من از لانه خود بیرون نمیاد من مرغم رو از بچگی گرفتم آنقدر فرز بود که آدم نمیتونست بگیره الان همش میره دوست لونش بیرونم نمیاد من الان از لونش بیرون آوردم همش می‌خوابه اما کرچ نشده

   Faraj پاسخ

   با سلام، اگر علائم بیماری نداشته باشد، وارد فاز کرچی شده خوابیدن زیاد تو لانه یکی از قوی ترین نشانه های کرچی است.

  علی پاسخ

  سلام
  میخواستم بدونم اگه پیش مرغ رسمی ، خروس مینیاتوری باشه مرغ کرچ میشه یانه ؟

  فراز پاسخ

  سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم همون کاری رو که برای جلوگیری از تخم خواری توسط خود مرغ رو گفتید رو انجام دادم حالا هر روز داره تخم میذاره ازتون خیلی ممنون🙏🙏 حالا یه سوال دیگه داشتم که مرغم لاری هستش و برای اولین باره شه که میخوام کرچ بشه ببخشید این مرغ ما مرغ سنگینی نیست اما خیلی باهوش و زرنگه و حدودا یه دو سه روزیه که تخمش خیلی خیلی کوچیک شده اندازش نصف انگشتمه تازه دو رگه هم هستش میخواستم ببینم 9 تا تخم زیرش بزارم چقد احتمال داره که 9 تاش سالم بیرون بیان بازم ازتون ممنونم

  محمود پاسخ

  سلام یه سوال داشتم این هستش که چیکار کنم که تو گله خروس نگه ندارم . ۲ تا گله دارم یکی بلک استار و یکی لاری و سر و صدای زیادی دارم میخواستم بدون خروس روند تخم گذاری شون ادامه داشته باشه ؟ممنون میشم. راهنمایی کنید

   Faraj پاسخ

   با سلام، برای تخم گذاری مرغ نیازی به خروس نیست. ولی اگر قصد شما تولید تخم های نطفه دار می باشد باید حتما به ازای هر 6 الی 10 مرغ یک خروس در گله داشته باشید.

  باران پاسخ

  سلام من 1سال هست که مرغ محلی دارم ولی هر کاری میکنم کرچ نمیشوند و مرغ ها زیاد پر ندارند میخواستم بدونم مرغ رو چگونه کرچ کنم و داروی مخصوصی برای کرچ شدن مرغ ها جیست؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، باید دقت کنید که همه مرغ ها پتانسیل کرچ شدن رو ندارند. برای کرچی مرغ داروی هورمونی وجود دارد که هورمون پرولاکتین مرغ رو افزایش میده و باعث کرچی مرغ میشه. ولی این کار باید تحت نظارت دامپزشک صورت بگیرد.

  Amin پاسخ

  سلام من یه سوالی داشتم من چهارتا مرغ محلی تخم گذار دارم سنشونم یه سال و نیمه هر روز تخم میکنن تو لونشونم تخم گذاشتم
  بنظرتون خمیر مایع مناسبه ؟؟
  یا قرص یا دارویی هست برای این کار؟!
  اگه میشه راهنمایی کنین

   Faraj پاسخ

   اگر قصد شما کرچ شدن مرغ ها می باشد می تونید از خمیر ترش استفاده کنید. ولی این راهکار تقربیا 40 درصد جواب میده و قطعی نیست.

  مهدی پاسخ

  سلام و خسته نباشید یه سوال. مرغ تو چه محدوده سنی کرچ میشه

  باسپاس

   Faraj پاسخ

   با سلام، بستگی به نژاد مرغ دارد و معمولا مرغ ها بعداز رسیدن به سن بلوغ و چندین ماه تخم گذاری کرچ میشوند. معمولا بیش تر از 10 ماه طول میکشد.

  سعیدSSN پاسخ

  سلام
  ببخشید مرغ نژاد برهما(غول پیکر) برای کرچ خوبه..
  کرچ میشه؟؟
  ممنون

   Faraj پاسخ

   با سلام، بهتره که از مرغ محلی برای کرچی استفاده بشه ولی مرغ برهما نیز تحت شرایط مناسب تغذیه و آب و هوا کرچ میشود.

  محمد پاسخ

  سلام من یک مرغ محلی دارم تازه کرچ شده زیرش ده عدد تخم گذاشتم یک خروس و بقیه مرغ هارا تز قفسه بیرون کردم فقط یک مرغ باهاش است اون مرغ ماده البته زورش از قبل هم به این نمیرسید الان مشکلداره در ضمن من توی ژاپن هستم کاه نتوانستم پیدا کنم فقط چوب اره کمی روی صندلی ماشین با یک تشک گذاشتم اشکال داره وقتیکه بیرون می‌رود حدود یک ساعت بر نمیکرده اشکال داره دن‌ آب توی لانه اش است

   Faraj پاسخ

   با سلام، مواد کف لانه مشکلی ندارند. ولی مرغ نیابد تخم های نطفه دار رو رها کند. دان و اب تازه کنار لانه بگذارید. لانه مرغ رو هم در یک محل بسته قرار بدهید تا مرغ نتواند برای مدت طولانی از انجا خارج شود.

  عرفان پاسخ

  اقا من یک مرغ دارم این میره روی تخما میخوابه ولی صدایی از خودش در نمیاره موضوع چیه؟؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، رفتار کرچی دارد.

  حسنا پاسخ

  من یه مرغ محلی دارم تا حالا چند بار کرچ شده.امسال شکل کرچ شدن بخودش گرفت توی سبدگذاشتمش تخم گذاشتم زیرش اماخودش یور دیگه نشت تخم هاش یور دیگه بودند چیکار کنم

  حامد حقدادی پاسخ

  سلام مرغ من پر پا خوشکل است موقعی که خروس پیش اون میرود خود را کف میکند و غچ غچ میکنی تخم هم در زیر او گذاشته ام البته ۴ تا تخم
  اینو هم بگم که روز اولشه

  عرفان پاسخ

  سلام من دوتا مرغ دارم یکشون یک روز کامل روی تخما خوابیده ولی صدای کرچی در نمیاره خیلی هم خشن شده یکی دیگه هم تخم نمیکنه ولی بالای دیگر تخما می خوابه وکم تر از قبل هم بیرون میاد ولی اونم صدای کرچی نداره چیکار کنم؟؟؟
  منتظر پاسخ شما هستم

   Faraj پاسخ

   با سلام، به احتمال قوی کرچ شدن. برای اینکه از این حالت خارج شوند، شکم مرغ ها را داخل یک ظرف پر از آب (کمی سرد) قرار دهید.

  محمد مهدی پاسخ

  منیک مرغ محلی رو نزدیک یک سال بود که داشتم اما هیچ وقت کرچ نمی شد

  علی پاسخ

  سلام،خیلی ممنون از متن خوب و آموزنده
  آیا رعد وبرق وصدا هایی که از آسمان شنیده میشود روی جوجه های داخل تخم تاثیر دارد؟؟
  من یک مرغ دارم که کرچ شده اما وقتی صدای مرغ وخروس های دیگه رو می‌شنود بلند میشه، اگه میشه راهنمایی کنید.🙏🏻🌹♥️

   Faraj پاسخ

   با سلام، برای جوجه کشی بهتره که لانه مرغ کرچ شده در یک مجل ساکت و به دور از سر و صدا و عبور حیوانات مختلف باشد. در غیر اینصورت احتمال ترسیدن مرغ کرچ شده و ترک تخم های نطفه دار زیاد می باشد.

  امیر پاسخ

  با سلام میگم من یدونه مرغ دارم دورگه هس میشه بگید اونجا کی کرچ میشن
  چندتا تخم بکنن کرچ میشن

   Faraj پاسخ

   با سلام، اقا امیر کرچ شدن مرغ ها اصلا قابل پیش بینی نیست و به موارد زیادی بستگی داره که در مقاله توضیح داده شده است. ولی به صورت طبیعی در فصل بهار مرغ ها بیشتر کرچ میشوند.

  حامد حقدادی پاسخ

  که سلام من مرغم موقعی که خروس میره پیشش خودشو باد میکنه وی صدایی میده مرغ من پرپا ریش دار هست ایا کرچ است یا خیر و ۴ عدد تخم میگزارم جایش روی ان ها نمیشیند من مرغم ۲ روز خریدم لطفا راهنماییم کنید

   Faraj پاسخ

   با سلام، خیر کرچ نشده

  محمد مهدی پاسخ

  مرغ امپراطور یا سلطان در سال چند بار کرچ میشود

   Faraj پاسخ

   با سلام، این نژاد زینتی بوده و به ندرت کرچ میشود.

  Amir پاسخ

  با سلام آیا مرغ هلندی هم کرچ می‌شود حالت مصنوعی دارند

  علی فرجی پاسخ

  سلام مرغ کاکلی هم کرچ میشه

  فراز پاسخ

  باسلام ببخشید من از دکتر سوال پرسیدم اصلا امپول پرولاکتین برای کرچ مرغ نیست دومن من یه تا مرغ گلپایگانی دارم کرچ می شه

  Eree پاسخ

  سلام مرغ های من علاقه زیادی به نشستن روی تخم هایشان دارند ولی می ترسم بخورند و وقتی می خواهم تخم را بردارم فرار می کنند ایا کرچ شده اند

   Faraj پاسخ

   با سلام، معمولا مرغ کرچ شده فرار نمیکند. می تونید با تخم مرغ مصنوعی یکی دو روز مرغ ها رو امتحان کنید.

  خالد پاسخ

  سلام آیا کرچ شدن مرغ بومی به رنگ آن هم بستگی دارد چون من دو تا مرغ سیاه بومی دارم میخاستم بفهمم برای کرچ شدن مناسب هستن

   Faraj پاسخ

   با سلام، اگر نژاد اصلاح شده نباشند، احتمال کرچ شدن آنها هست

  سید محمد پاسخ

  سلام لطفا کمکم کنین من یه مرغه لاری دارم ک کرچ شده خوابوندمش زیرش تخم بوقلمون گذاشتم امروز بعد ۲۸روز یکی از جوجه بوقلمو ها دراومد ولی مرغ جوجه رو کشت نمیدونم چرا چیکار کنم میترسم همع ای جوجه هارو بکشه کمکم کنین

   Faraj پاسخ

   با سلام، باید مراقب سایر جوجه ها باشید که زمان هچ شون تقریبا فرا رسیده، مرغ ها معمولا پرورش دهندگان بسیار خوبی برای جوجه هایشان هستند و این رفتار مرغ شما بسیار عجیب میباشد.

  امیر محمد پاسخ

  سلام من یه مرغ کرچ شده دارم 4روزه نشوندمش 4تا تخماش رو خورده یا شکسته زرده های تخم های شکسته روی بعضی از تخم ها چسبیده آیا امکانش است جوجه ها بیرون بیان

   Faraj پاسخ

   با سلام، اگر می توانید تخم ها را تمیز نموده به دستگاه جوجه کشی منتقل نمایید. مرغی که عادت به تخم خواری دارد برای کرچی مناسب نیست. در ضمن تخم هایی هم که گفتین ممکنه به خوبی اکسیژن بهشون نرسه

  محمدرضا پاسخ

  اگر می‌خواهیم کرچ کنیم میتوانیم مرغ را از بقیه مرغ ها جدا کنیم

   Faraj پاسخ

   با سلام، بله بهتره که مرغ کرچ شده از بقیه مرغ ها جدا باشه و هیچ مزاحمتی براش ایجاد نشه

  amir پاسخ

  سلام چه نژاد هایی برای کرچی خوبه و چند تا تخم مرغ بهتره بزاریم برای زیر مرغ

   Faraj پاسخ

   با سلام، نژاد لاری، بومی و بلک استار و برخی نژادهای دیگه که در متن مقاله نیز به این موارد اشاره شده است. بسته به جثه مرغ بین 12 الی 15 تخم می توان زیر مرغ کرچ شده گذاشت.

  محمدرضا پاسخ

  ببخشید در چه فصلی باید کرچ شه

  مهرشاد پاسخ

  سلام خسته نباشید شاید سوالم مربوط به اینجا نباشه میخاستم بدونم اگر اردک معمولی نر با اردک اسراعیلی ماده جفت بشن جوجه هاش معمولی میشه یا اسراعیلی؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، بستگی به ژن غالب دارد.

  میثم پاسخ

  سلام خسته نباشید چند سوال داشتم
  1.مرغ های اصلاح نژادی کرچ میشوند؟ همونایی هستن که وانت ها به اسم مرغ بومی میفروشن
  2.چگونه یک مرغ اصلاح نژادی از یک مرغ بومی که کرچ میشه قابل تشخیصه؟
  3.اگر یک مرغ اصیل کرچ بشه و تخم نطفه دار از مرغ های ماشینی(همون سفید رنگ ها) زیر مرغ بزاریم آیا جوجه کهشدند خودشان قابلیت کرچی دارند؟ یا مثل ماشینی ها کرچ نمیشن؟
  4.داروی پرولاکتین روی همه انواع مرغ ها اثر داره؟ حتی ماشینی ها؟ یعنی اگر کرچ بشن ماشینی ها میتونن جوجه در بیارن یا فقط یه گوشه میشینن پرخاشگری میکنن؟

   Faraj پاسخ

   سلام
   1:مرغ بومی کرچ میشه ولی نژاد هایی که اصلاح میشن کمتر کرچ میشن
   2: قابل تشخیص نیست و در عمل باید بررسی بشن
   3:چون در این حالت نژاد جوجه ها ربطی به مرغ اصیل کرچ شده نداره، پس صفت کرچی جوجه ها کم رنگ تر خواهد بود.
   4:خیر تضمینی در این مورد نیست.

  armin پاسخ

  با سلام من مرغ لاریم کرچ شده و میخوام بدونم که تخم مرغی که در یخچال گذاشته شده را زیر آن بزارم در میاد

   Faraj پاسخ

   با سلام، دمای یخچال معمولا زیر 10 درجه هستش که اصلا برای تخم نطفه دار مناسب نیست. تخم نطفه دار بایستی تو دمای 15 الی 18 درجه و حداکثر به مدت یک هفته نگه داری بشه

  طاهر پریروی پاسخ

  باسلام من سه تا مرغ محلی دارم که خروس شون نژادشون پاپر(امپراتوری) هستش یه مرغم تمام شرایط کرچ شدن رو داره سالمه پر از پره پاهاش کوچیکه خلاصه محلیه ولی اینروزا نزدیکش میشی خودشو باد میکنه ولی بعد فرار میکنه هنوزم نجم گزاری میکنه فقط فعلا دوتا مرغ با خروس پیششن میخواستم بدونم زمان احتمالی کرچ شدن این مرغ چقدره؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، دقیقا نمی توان تشخیص داد ولی اگر شرایط جوجه کشی طبیعی رو فراهم کنید کرچ خواهند شد.

  ابوالفضل پاسخ

  سلام من یه دونه خروس با ۵ تا مرغ دارم چند وقتی هست حدود یکماه که یکی دوتا از مرغا صداشون شبیه اه وناله هست مرغا دیگه که تخم میزارن یکی از همین دوتا که نام بردم میره رو تخم اونا دیگه میخوابه و بعد مدتی ۲و۳ ساعت تخم میزاره این نشانه کرچی هست؟؟

   Faraj پاسخ

   خیر، برخی مرغ ها برای اینکه کسی مزاحمشون نشه رفتار شبیه مرغ کرچ شده از خود نشان می دهند.

  علی پاسخ

  توی متن نوشته بودید مرغ ماده
  پس مرغ نر چه شکلیه?

   Faraj پاسخ

   سلام، خروس کرچ نمیشه.

  مهرشاد پاسخ

  بازم سلام خسته نباشید ببخشید منظورتون از ژن غالب چیه یعنی چی؟

  مهرشاد پاسخ

  میشه کامل توضیح بدید؟

  مهرشاد پاسخ

  یه سوال دیگه هم داشتم زیر اردکم هم تخم معمولی هست هم تخم اسراعیلی هردو شون ۳۴ روز طول میکشه تا جوجه شه؟

  عرفان پاسخ

  سلام .من مرغ لاریم کرچه فقط بعضی وقتا میاد بیرون آب ودون میخوره بعد میره می‌خوابه .بیشترم سرپا .چیکارکنم؟؟؟.... لطفاً سریع جواب بدید.ممنون...

   Faraj پاسخ

   با سلام، اگر میخواهید مرغ شما از حالت کرچی خارج شود، به مدت چند دقیقه مرغ را در داخل ظرف اب کمی سرد قرار دهید.

  خدابخش پاسخ

  سلام من یه مرغ دارم که برای اولین بار تخم میکنه چهار تا تخم کرد ودیگه تخم نکرد میخام روی همین چهار تا کرچ شه چه کار کنم کرچ شه مرغم محلیه کمکم کنید چه کنم

   Faraj پاسخ

   با سلام، بهتره که از یه مرغ دیگه برای جوجه کشی استفاده کنید. مرغی که تازه شروع به تخم گذاری کرده و تابحال کرچ نشده، برای جوجه کشی مناسب نیست. در ضمن اطلاعات مفید در مقاله ذکر شده است لطفا مقاله را به دقت مطالعه کنید.

  دانیال پاسخ

  سلام چجوریه اگر بخوایم از هرمومن پرولاکتین استفاده کنیم که کرچ بشه مرغ از کجا تهیه کنیم و چقدر به مرغ تزریق کنیم

  دانیال پاسخ

  من از ۵ تا دامپزشک پرسیدم درباره پرولاکتین میگه چیزی در این باره نمیدونیم

   Faraj پاسخ

   تزریق هورمون برای تحریک و افزایش سطح پرولاکتین مرغ ها بیشتر در آزمایشگاه های مجهز انجام میگیرد و این قضییه برای همه طیور صدق نمیکند.

  محمدمهدی پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید یک پرسش داشتم اونم اینه که بنده مرغ سبرایتم کرچ شده و ۲۱ روز هم گذشته و روی ۹ تا تخم خوابیده هنوز هم که ۲۱ روز گذشته جوجه ها از تخم بیرون نیومدن؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید😢

  Hamid Khavari پاسخ

  سلام ببخشید مرغ های من از نسل لاریه تازه ۱۰روز است که به تخم اومدن هنوز یه کم تخم ها کوچک هستن.سوالم این است که آیا از الان میتونم تخم هارو بزارم توی دستگاه جوجه کشی یا به افراد دیگه با اطمینان از نطفه دار بودنش بفروشم پاسخ بدید ممنون میشم.

   Faraj پاسخ

   با سلام، معمولا این نوع تخم ها برای جوجه کشی توصیه نمیشن

  دانیال پاسخ

  سلام میخواستم بدونم از کجا پرولاکتین رو تهیه کنیم و چجوری تزریق کنیم از هر دامپزشکی میپرسم میگه نمیدونم

  محمدمهدی پاسخ

  کسی میتونه راهنمایی کنه.لطفا😓😢

  الهام پاسخ

  بوقلمون نر اسفند با بوقلمون ماده بوده الان خرداد بوقلمون های من تخم اومدن ایا تخم ها نافه دارن ؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، به احتمال زیاد خیر

  جعفری پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید یک پرسش داشتم اونم اینه که بنده مرغ سبرایتم کرچ شده و ۲۱ روز هم گذشته و روی ۹ تا تخم خوابیده هنوز هم که ۲۱ روز گذشته جوجه ها از تخم بیرون نیومدن؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید😢😢😢چرا؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، یکی دو روز دیگر هم صبر کنید، دوره هچر در برخی موارد تا 2 روز بیشتر نیز ممکن است طول بکشد. اگر جوجه ای متولد نشه، داخل تخم ها تلف شدن و یا تخم ها بی نطفه بوده

  Nila پاسخ

  سلام من پنج تا نیمچه خریدم پارسال امسال تخم میزارن دوناشون یک هفته است تخم نذاشتن به نظرتون اینا هم کرچ میشن یا نه

   کریمی پاسخ

   سلام دوست عزیز
   نمیشه گفت واقعا چون امکان داره شرایط نگهداری و تغذیه روی موارد مختلفی از پرنده ها تاثیر بزاره
   باید در عمل دید ، روی کاغذ نمیشه نظری داد

  مهرشاد پاسخ

  سلام خسته نباشید ،من یه مرغ دارم پاش کوتاس جنس دار هم هست و به اندازه کافی زیرش پر داره یه دو سه روزیه بجای اینکه بچرخه یا راه بره میشینه چون من یه روش کرچ کردن رو روش امتحان کردم بنظرتون این نشونه ی کرچ شدنه؟

  سجاد پاسخ

  سلاممرغ من کرچ نمی شه تخم نطفه دار دارم یه راه کار به من بگو مرغم کرچ شه لطفا

   Faraj پاسخ

   سلام، همه مرغ ها کرچ نمیشن در ضمن شرایط آب و هوایی و کیفیت خوراک هم به کرچی ربط داره. اقدامات گفته شده در متن مقاله را انجام دهید. اگر مرغ شما برای کرچی تحریک نشه، باید از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید. در ضمن تخم نطفه دار نباید زیاد نگه داری بشه، بعد از 6 الی 7 روز نطفه درون تخم بسیار ضعیف میشه که این نوع تخم برای جوجه کشی مناسب نیست.

  محمد مهدی پاسخ

  سلام. من مرغ محلی دارم از کوچیکی خودم بزرگ کردم . دوتا بودن یه مرغ و یه خروس. میخام مرغم رو کرچ کنم تا جوجه بگیرم. اینا راه حلی که بالا نوشته شده(تخم مرغ هایش رو جمع نکنیم)جواب میده!؟!؟

  بعد ببخشید مرغ بعد از چند ماه احتمال داره کرچ بشه؟

   Faraj پاسخ

   سلام، معمولا مرغ های محلی تو اوایل بهار و حتی اواخر تابستان کرچ میشن. ولی تو سایر فصل ها احتمال کرچی مرغ بسیار پایینه. مرغی که اماده کرچ شدن باشه به خودی خود کرچ خواهد شد و نمی توان به زور مرغ را کرچ نمود.

  مهرشاد پاسخ

  سلام

  محمد پاسخ

  سلام من یک مرغ محلی دارم و همین بهار تخم میزاره احتمال کرچ شدن چقدر؟

   Faraj پاسخ

   سلام، بله مرغ های محلی معمولا سالی دو بار کرچ میشن. کرچی مرغ ربطی به خروس ندارد. ولی برای تولید تخم های نطفه دار باید تو گله خروس باشه

  محمد پاسخ

  با سلام من یک مرغ دارم که همین بهار شروع به تخمگذاری کرد تقریبا خروسی هم اونجا نیست احتمال کرچ شدن چقدر

  محمد پاسخ

  لطفا کمک کنید

  محمدمهدی پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  اگه مرغ به هر دلیلی بعد از ۲۱ روز تخم هاش به جوجه تبدیل نشن گوشه نشین یا غمگین میشه و دیگه تخم نمیزاره یا خیر؟؟؟.و یه سوال دیگه این که دیگه کرچ نمیشه؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  سپاسگزارم

  محمد رضا پاسخ

  سلام من لاری دارم تازه ۷ ماهشه ۱۲تا تان کرده و یه هفته هست قطع کرده و ۲یا۳ روز یه بار میخواهی رو تخمش تا مدت ۵تا۱۰ ساعت و صدایی قققققققق درمیاره احتمال کرج شودنو داره

   Faraj پاسخ

   سلام، بله علائم کرچی دارد.

  ابراهیم پاسخ

  سلام میگم از تخم مرغ محلی یجچالی هم میشی استفاده کرد

   Faraj پاسخ

   سلام، خیر دمای پایین تر از 15 درجه باعث مرگ نطفه درون تخم میشه

  محمد پاسخ

  لطفا کمک کنید سپاس🙏🙏

  محمد پاسخ

  با سلام من یک مرغ دارم که همین بهار شروع به تخمگذاری کرد تقریبا خروسی هم اونجا نیست احتمال کرچ شدن چقدر؟

  محمد پاسخ

  با سلام آیا مرغ برای کرچ شدن به خروس نیاز داره؟

  محمد پاسخ

  با سلام آیا مرغ برای کرچ شدن به خروس نیاز داره؟؟؟
  ممنون

  حسین پاسخ

  سلام

  حسین پاسخ

  میخاستم بدونم مرغ یک ماه پیش با خروس جفت گیری کرده الان جداشون کردم هنوز هم تخماش نطفه دار میشن؟

   Faraj پاسخ

   سلام، بله ممکن است تخم ها هنوز هم نطفه داشته باشند چرا که تخمدان مرغ بعد از یک بار جفت گیری تا یک ماه نیز اسپرم ذخیره میکند.

  محمد پاسخ

  سلام من دوعدد مرغ دورگه کوردی و لاری دارم با یک خروس. هر دوتا مرغ هام وقتی میروند تولانه که تخم بزارند به حدود 3ساعت روی تخم ها می‌خوابند بعد تخم میکنند وقتی هم که تخم میکنند روی تخم هاشون می‌خوابند به مدت 1ساعت بعد از لانه بیرون می‌آیند به تازگی این کار رو انجام میدن آیا در این مدت کرچ میشوند

  محمدمهدی پاسخ

  سلام دوستان چند نکته رو خواستم بهتون بگم که با تجربه خودم کسب کردم و اگر توجه کنید حتما جوجه کشی بدون نقص و تلفات خواهید داشت.
  ۱- از نطفه دار بودن تخم های که در زیر مرغ قرار میدهید اطمینان حاصل کنید.
  ۲- محلی مناسب برای مرغ انتخاب کنید مثلا جعبه چوبی میوه و در آن کاه یا پوشال چوب بریزید.
  ۳- اگر جوجه ای از تخم بیرون نیامد آن را دور ندازید.
  ۴- اگر بعد از گذشت ۲۱ روز جوجه ها ازتخم بیرون نیامده بودن به بررسی آنان پرداخته و جوجه ها را از تخم بیرون بکشید با کمی جستجو در اینترنت روش این کار را هم پیدا میکنید.
  ۵- بعد از متولد شدن جوجه ها تا ۳ ساعت فقط آب قند با قند کم بدهید و بعد از آن به آنها دان مخصوص بدهید
  ۶- ظرف دان مرغ را کنار مرغ قرار دهید ولی ظرف آب را در کنار آن قرار ندهید زیرا ممکن است آب آن بریزد و باعث از بین رفتن تخم ها شود.
  ۷- ظرف آب جوجه ها نباید گود باشد که باعث خفه شدنشان شود.
  ۸- بر اساس جثه مرغ تخم زیر آن قرار دهید بیشتر نه چون ممکن است نتواند کامل همه تخم ها را گرم کند.
  با تشکر و سپاس فراوان از سایت اندیشه سبز

  حسین پاسخ

  سلام !

  حسین پاسخ

  داداش مرغای من همشون موقع تخم گذاشتن کسی نزدیک بشه میزنن و صدای خاصی در میارن نشونه ی کرچی یا اینکه منو سر کار گذاشتن😅😅😅

  حسین پاسخ

  سلم

  میلاد پاسخ

  سلام من 2تا مرغ با 1 خروس دارم
  چند وقتی هست یکی از مرغ ها زیاد توی جاش میمونه هراز گاهی به مدت 1تا 2 ساعت روی تخم های میشینه و بلند میشه و روند تخم گذاریشونم متوقف شده
  آیا باید مرغ را از بقیه مرغ ها جدا کنم

   Faraj پاسخ

   سلام، علائم کرچی داره اگر می خواهید جوجه کشی کنید باید از کرچ شدن مرغ مطمئن شوید و سپس لانه او را جدا کنید.

  عرشیا پاسخ

  باسلام من ده تا مرغ دارم کاکل دارهستنداحتمالا نژادروسیه هستند یکی شون تخم مرغ می زاره احتمالا نطفه دارهست بازم من شک دارم چه جوری بفهمم نطفه دارهستند درضمن من خروس هایم را سربریدم خروس ندارند درداخل زرده نقطه ی سفیدی هست ایانطفه دارهستند

   کریمی پاسخ

   سلام عرشیا جان
   خوب اگه خروس نداشته باشید که نطفه دار نمیشه ! برای تشخیص نطفه دار بودن هم باید از چراخ نطفه سنج استفاده کنید ، در لینک زیر یک مورد رو مشاهده میکنید :
   چراغ مخصوص نطفه سنجی

  محمد پاسخ

  سلام.مرغ بنده کرچ شده بیست روزه خوابیده روی تخم ها ولی تخم هارو با نور نگاه کردم جوجه ندارن.میشه دوباره تخم گذاشت زیر مرغ؟روی تخم های جدید دوباره ۲۱ روز میخوابه یا زمان داره کرچی مرغ؟ممنون

   Faraj پاسخ

   سلام، خیر بعد از گذشت 21 روز معمولا مرغ از حالت کرچی خارج میشه. اگر مجددا تخم زیر مرغ بگذارید ممکن است در وسط جوجه کشی انها را ترک کند.

  محمد پاسخ

  سلام
  من مرغم کرچ شد ۱۵ اردیبهشت تخم گزاشتم زیرشون تا دیروز ۱۰ خرداد هیچکدوم تخمها جوجه نشد.شکستمشون فقط دوتاش نطفه داشت ریختمشون دور.حالا مرغم بازم کپ کپ میکنه آیا ممکنه هنوز کرچ باشه؟میتونم دوباره تخم بزارم زیرش؟

  امیر پاسخ

  سلام ببخشید برای کرچ کردن مرغ، میتونم اون رو توی یک مکان تاریک و دور از سروصدا تنها همراه چند عدد تخم نتفه دار نگه دارم؟

   Faraj پاسخ

   سلام، بله می تونید ولی بهتره ابتدا مرغ رو با تخم مصنوعی و یا بدون نطفه امتحان کنید. سپس اگر مرغ کرچ شد تخم نطفه دار در زیر او قرار دهید.

  امین پاسخ

  سلام ببخشید اگه از تخم های مرغ کرچ بعد از ۲۱ روز جوجه در نیاد (به علت نطفه نداشتن) و مرغ رو از کرچی دراریم دیگه کرچ نمیشه و تخم نمیکنه؟؟ممنونم کمی راهنمایی کنید

   Faraj پاسخ

   سلام، مجددا تخم گذاری خواهد داشت و در فصل جوجه کشی نیز تحت شرایط طبیعی کرچ خواهد شد.

  HOSEIN پاسخ

  سلام. یک مرغ و خروس دارم که هر دوشون از داخل دستگاه جوجه کشی در اومدن میخوام بدونم اون مرغ کرچ میشینه

  علی پاسخ

  سلام یه سوال داشتم مرغ من بومیه کرچ شده ولی یکی از تخمارو خورده علتش چیه؟

   Faraj پاسخ

   سلام، در بیشتر موارد به خاطر حس کنجکاوی و گرسنگی این کار و انجام میدن و وقتی مزه زرده رو می چشند به آن علاقه مند میشن. متأسفانه مرغی که عادت به تخم خواری داره و یا تازه به آن روی اورده برای جوجه کشی مناسب نخواهد بود. چون ممکنه بقیه تخم ها را هم نوک بزنه

  ali پاسخ

  سلام یه سوال داشتم مرغ من بومیه کرچ شده ولی یکی از تخمارو خورده علتش چیه؟

  زهرا پاسخ

  سلام وقتتان بخیر یکی از مرغان من کرچ شد و من کمی دیر فهمیدم و اون همش دو هفته روی تخم ها خوابید آیا تخم ها به جوجه تبدیل میشن؟
  ممنون ازتون

   Faraj پاسخ

   سلام، خیر برای جوجه شدن تخم های نطفه دار مرغ باید 21 روز به صورت مرتب بر روی تخم های نطفه دار بخوابه. اگر مرغ جوجه کشی را ادامه نمی دهد برای نجات تخم های نطفه دار باید بلافاصله آنها را به دستگاه جوجه کشی منتقل کنید و مجددا روند جوجه کشی را ادامه دهید.

  عرشیا پاسخ

  سلام آیا نژادروسیه کرچ می شود

  ستار پاسخ

  سلام من یک مرغ محلی کرچ دارم که نصف روز روی تخم ها میشینه و نصف روز نمیشینه روی تخم های نطفه دارش بقیه مرغ و خروس ها ازش میترسند چاق هیکل تمام نشانه های مرغ کرچ داره اون نصف روزی که میاد فقط قغذا میخوره اگه غذا بهش ندم سرو صدا میکنه میشه بگین چیکار کنم که بشینه ؟زیرش خاک اره

  قاسم پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت شما. میشه بگید مرغ های صنعتی یعنی جوجه ماشینی وقتی بزرگ بشه میتونه کرچ بشه و میتونه جوجه در بیاره لطفأ کمی توضیح بدید ممنون میشم.

   Faraj پاسخ

   سلام، بله مرغ های ماشینی هم کرچ میشوند و میتوانند جوجه کشی کنند. در کل کرچی به طبیعت مرغ و آب و هوا و خوراکش بستگی داره. به طور قطع در مورد هیچ مرغی نمی توان اظهار نظر نمود.

  Mahdi پاسخ

  سلام من میخواهم مرغ کرچ کنم ایا میتوانم درکنارمرغ های دیگری کرچ کنم؟

   Faraj پاسخ

   سلام، بهتره که لانه مرغ کرچ شده جدا از محل نگه داری سایر مرغ ها باشه.

  مهدی.......نیکویی پاسخ

  من یه مرغ امپراطور گرفتم و صداش مثل قدقد نیست کچ کچ میکنه فامیلامون سر در میاره گفت تا یک هفته دیگه کرچ میشه یععنی ممکنه

   Faraj پاسخ

   سلام، بله با مطالعه این مقاله شرایط لازم رو برای مرغ مهیا کنید تا کرچ بشه.

  محمد پاسخ

  لطفا جواب بدید
  عجله دارم

   Faraj پاسخ

   سلام، اقا محمد عزیز سوالی از شما دریافت نکردیم.

  مهدی پاسخ

  من خیلی کار ها کردم نشد که نشد از ده تا مرغ و یک خروس عالی و اصیل ۴۰ تاج مرغ هاشم سالم و جوان هستند ولی اصلا هیچکدوم از این حالت هارو نداشت چیکار کنم

   Faraj پاسخ

   با سلام، به ژنتیک مرغ ها بستگی دارد. آقا قبلا کرچ شده بودند؟ در اواخر تابستان نیز فرصت مجدد برای کرچ کردن آنها خواهید داشت.

  Majid پاسخ

  سلام وقت بخیر دوتا از مرغای من بیشتر از نصف روز میرن رو تخم مرغای دیگ میخوابن طرفشونم میرم جیغ و داد میکنن ولی خودشونم تخم میکنن چکارشون کنم کرچ شن لطفا راهنمایم کن ممنون

   Faraj پاسخ

   سلام، علائم کرچی دارند ولی باید مطمئن شوید. براشون لانه جدا درست کنید و کف لانه رو با کاه پر کنید. لانه رو به یه جای خنک و با کم نور منتقل کنید.

  محمد آ پاسخ

  سلام من ی جوجه مرغ مشکی دوتک دارم فکر کنم۳...۴ماهشه..چه طور کرچش کنم

   Faraj پاسخ

   سلام، مرغ شما بسیار جوان بوده و هنوز به سن تخم گذاری هم نرسیده و باید یک دوره تخم گذاری داشته باشد. فعلا کرچ نخواهد شد.

  Mojtaba پاسخ

  سلام ببخشید من یه مرغ برهما بلو دارم نمی دونم چرا کرچ نمیشه و پرهای پشتشم ریخته دلیل کرچ نشدنش چیه از نظر شما

   Faraj پاسخ

   سلام، این نژاد معمولا در سال یکبار کرچ میشود. ریزش پرهای پشت پرنده می تواند نشان از سوء تغذیه و کمبود مواد معدنی باشد. البته این امر به عوامل مختلف همچون سلامت مرغ، آب و هوای منطقه و ... نیز بستگی دارد. کرچ شدن مرغ نیز ارتباط مستقیمی با این عوامل دارد.

  Mojtaba پاسخ

  سلام ببخشید من یه مرغ برهما بلو دارم حدود ۱.۷ماهش هست ومیخواستم بدونم که چرا کرچ نمیشه

  امین پاسخ

  سلام من یه مرغ لاری دارم یکبار کرک شده الان یکماه تخم نمیزاره جریان چیه؟

   Faraj پاسخ

   سلام، قطع شدن تخم گذاری به دلایل مختلفی همچون خوراک، نور و سالم بودن تخمدان پرنده بستگی دارد. به طور قطع و بدون بررسی نمی توان نظر داد.

  محمد پاسخ

  مرغ لاری من پر های زیر شکمش ریخته و روی بال هوش چندین پر هم ریخته من الان جای مناسب هم برای ان درست کردم ولی نمیشینه و همش میخواهد بره بیرون من الان چکار کنم

   Faraj پاسخ

   سلام، چند روز صبر کنید هر روز یکم خمیر مایه ترش بهش بدین. در ضمن اگر کرچ نشه به زور نمی توان وادارش کرد.

  Mohammad reza nazm پاسخ

  باسلام. ببخشیذ من 9 مرغ دارم با یک خروس. من برای لانه شان یک قفس با فنس ساختم و برای تخم گذاشتن آنها زیر پایشان پوسه ی سبوس ریختم.
  آیا احتمال این است که یکی از مرغ های من کرچ شود؟
  البته 3 تای آنها تخم ها را میخورند

   andisheh-admin پاسخ

   سلام
   در ابتدای کار باید خوردن تخم ها جلوگیری کنید
   برای اشنایی با روش های این کار عبارت : پدیده تخم خواری در بین مرغ ها و روش مقابله با آن
   رو در گوگل سرچ کنید و پست اول رو به صورت کامل مطالعه کنید
   پس از رفع این مشکل میتونید امیدوار به کرچ مرغ ها باشید .
   توجه کنید که لانه ی مرغ هارم خیلی کوچیک در نظر نگیرید تا مشکلات دیگری هم بوجود نیاد

  حسین پاسخ

  سلام میشه بگید مرغ امپراطور یا نژاد فر کرچ میشوند یانه

   Faraj پاسخ

   سلام، مرغ سلطان تخم گذاری پایینی دارد و معمولا به ندرت و گه گاهی کرچ می شود و غریزی کرچی آنها ضعیف است.

  محمد مهدی پاسخ

  با سلا یه سوال که جواب بدید خیلی ممنون میشم !!
  مرغیو که ما میخواییم کر شه حتما باید خروس داشته باشه یا یه مرغ تنها هم میتونه کر شه؟

   Faraj پاسخ

   سلام، مرغ برای کرچ شدن لازم نیست خروس داشته باشه ولی برای اینکه تخم ها نطفه دار باشند باید بین مرغ ها، خروس هم باشه.

  عرشیا پاسخ

  سلام پسر عمه من چند وقت پیش 8 تا جوجه از یک مرغ محلی در آورده وجوجه هاش به طور طبیعی در اومده اگه اون جوجه هاش بزرگ بشه اون ها هم کرچ میشن

   andisheh-admin پاسخ

   سلام
   نمیشه گفت دوست عزیز
   اما نژاد چون چنین قابلیتی داشته ، میشه حدس زد که درصد موفقیت در کرچ بیشتر باشه .

  عرشیا پاسخ

  سلام ببخشید خواستم بدونم که باید برای نطفه دار کردن تخم ها باید یک خروس باشه ممنون میشم اگه جواب بدین

   andisheh-admin پاسخ

   سلام
   بله دوست عزیز

  محمد حسین پاسخ

  باسلام . ببخشید یک سوال داشتم . من مرغم را تازه خریدم وسن شم نمی دونم وفکر کنم حدود ۱سال سنش باشه.و بنظر
  میاد پیر پاشه.ونمیدونم تا حالا کرچ شده یانه.من اون دارو رابهش تزریق کنم . چقدر تزریق کنم.
  باتشکر.

   andisheh-admin پاسخ

   سلام
   دوست عزیز وقتی هیچ اطلاعاتی در مورد پرنده ندارید بدون شک با تزریق دارو موجب تلف شدن اون خواهید شد
   لطفا صبور باشید ببینید کرچ میشه یا خیر
   و اون دارو رو هم بدون هماهنگی دامپزشک تزریق نکنید چون بدون شک باعث خسران خواهد شد

  عرشیا پاسخ

  سلام خواستم بگم که مادر بزرگ من 10 تا مرغ محلی داره و تو روستا زندگی میکنی و مرغاش خود به خود کرچ میشن

  علیرضا پاسخ

  سلام
  چه محلی برای نگهداری تخم های نطفه دار مناسب هست که از بین نرن؟
  و تا چه زمانی میشه آنها رو نگهداری کرد؟
  سپاسگزارم

   Faraj پاسخ

   سلام، تخم های نطفه دار باید در دمای 16 الی 18 درجه با رطوبت 45 درصد نگه داری شوند. محل نگه داری نیز باید ضد عفونی شده و تمیز باشد. تا زمان جوجه کشی هر 3 الی 4 ساعت یکبار تخم ها را بچرخانید. در ضمن برای جوجه کشی تخم نطفه دار باید کمتر از یک هفته سن داشته باشد. هر چقدر کهنه تر، نطفه دورن آن ضعیف تر خواهد شد.

  حسین پاسخ

  سلام
  برای مرغی که جوجه هاش به دنیا اومدن میشه دوباره تخم بذاریم براش که بخوابه برای تولید مثل مجدد یا نه؟
  و جوجه هایش رو ازش جدا کینم؟
  ممنون اگه راهنمایی کنید

   Faraj پاسخ

   با سلام، خیر حالت کرچی مرغ معمولا سه هفته طول میکشد و بعد از آن مرغ به روال عادی بر میگردد.

  حسین پاسخ

  سلام
  ممنون از مقاله ی مفیدتون و سایت جذاب تون
  اگه لطف کنید به چند سوال کاربردی من هم که جوابی ندارم براش پاسخگو باشید:
  توضیحات لانه
  من 7 مرغ و یک خروس دارم که البته خروسم حدود 2 ماه هست که مریضه و من ندیدم مرغ بگیره
  روزانه 3 تا 5 تخم میزارن
  از دیروز 1 مرغ 40 تاج من روی تخم های روز که 4 عدد میباشد خوابیده
  از 4 روز قبلش هم تخم هاشون رو در محیط لانه ولی درون کیسه جمع کردم
  سوال:
  1.آیا تخم ها با توجه به وضعیت خروس نطفه دارن؟
  2.آیا میشه تخم از جایی دیگه بییارم و زیرش بزارم؟
  3.آیا تخم بوقلمون و اردک هم میشه بزارم؟
  4.آیا میشه محیط لانه ی تخم گذاری شده و حتی کاه زیر مرغ رو عوض و جابجا کرد؟
  5.آیا میشه کلا مرغ و لانه اش رو به جای ساکت و آروم و بدون حیوانات دیگر منتقل کرد؟تخم ها رو رها نخواهد کرد؟

   Faraj پاسخ

   با سلام،
   1. حداکثر تا یک ماه بعد از جفت گیری امکان نطفه دار بودن تخم ها هستش. به احتمال زیاد تخم مرغ های شما بدون نطفه هستن.
   2. بله می توانید تخم نطفه دار از یک جای دیگر تهیه کنید. فقط سن تخم ها کمتر از یک هفته باشد.
   3. خیر دوره جوجه کشی این پرنده ها معمولا یک هفته بیشتر از مرغ می باشد و مرغ کرچ شده تا آن زمان بر روی تخم ها نمی خوابد.
   4.بله میتوان ولی ولی شرایط دمایی محیط مد نظر با محیط قبلی یکسان باشد و به مرغ استرس وارد نشود.
   5.بله بهترین کار برای جوجه کشی این است که محل لانه مرغ در یک مکان جداگانه و به دور از سر و صدا و حیوانات دیگر باشد.

  مهدی پاسخ

  سلام یه سوال داشتم و این سوال هم ربطی به این سایت نداره اما من جایی دیگه نمیشناشم که ازشون سوال کنم
  اینکه من یه خروس دارم که کاکلش خیلی بزرگ و دراز شده جوری که یکی از چشماشون تقریبا پوشیده آیا من باید کاکلشو کوتاه کنم یا نه اگه کوتاه کنم چجوری باید این کارو کنم

  ممنون

   Faraj پاسخ

   سلام، یله می توان تاج خروس رو کمی قطع کرد. ولی دقت داشته باشید که برای انجام این کار باید از یک فرد متخصص و با تجربه کمک بگیرید. بهتر است که ابتدا با دامپزشک مشورت کنید.

  سید علی پاسخ

  سلام ببخشید چه زمانی از ماه باید تخم.گذاشت زیر مرغ و زمان کرچی مرغ چند روزه؟

   Faraj پاسخ

   سلام، معمولا در فصل بهار و اواخر تابستان مرغ ها کرچ میشوند. البته کرچی مرغ به شرایط مختلفی بستگی دارد که در مقاله به طور مفصل توضیح داده شده اند. در ضمن مدت زمان کرچی مرغ 3 هفته می باشد.

  یحیی صالحی پاسخ

  باسلام
  میخواستم بدونم آیا مرغ های جهادی هم کرچ میشوند.
  باتشکر

   Faraj پاسخ

   با سلام، بله این نژاد نیز کرچ میشود.

  مهدی پاسخ

  سالم من یک مرغ کوشین و خروس ابریشمی گرفتم مرغ و خروس سالمن و باهم جفت گیری میکنن مرغه تقریبا ۴۵ دقیقه قبل تخم گزاشتن میره تو لونه میشینه و بعد تخم گزاری هم چند دقیقه روی تخم میشینه وقتی بلند میشه بلند قودقود می‌کنه بنظرتون مرغم گرچ میشه؟

   Faraj پاسخ

   سلام، طبیعی است بیشتر مرغ ها بعد از تخمگذاری و بلند شدن از لانه با صدای بلند قد قد میکنند. مرغ شما کرچ نشده است.

  اسمان پاسخ

  سلام من 3 سال هست که 5 عدد مرغ و یک خروس دارم الان 3 ماهی هست که خوب تخم نمیگذارند روزی 2 عدد دارو هم بهشون دارم ولی فایده ای نداشته چه کار کنم و خیلی دوست دارم که کرچ شوند

   f.gh پاسخ

   با سلام، عوامل زیادی بر تخمگذاری آنها تأثیر گذار می باشد. افزایش سن، کمبود نور (کمتر از 16 ساعت) بیماری، تولک رفتن، استرس گرمایی و ...
   آیا تابحال کرچ نشده اند؟ نزادشون چیه؟

  اسمان پاسخ

  سلام بعضی از روز ها هم اصلا تخم نمیگذارندهمه مدل غذا هم بهشون میدم

  اسمان پاسخ

  سلام نژادشان را نمیدونم ولی الان 3 سالی هست که آنها را دارم وتا به حال کرچ نشده اند میشه سنشان بالا باشه وتخم نگذارندالبته 2 مرغ هم دارم که تازه به تخم آمدند یه 2 هفته ای تخم گذاشتند و دیگر نگذاشته اند

   f.gh پاسخ

   سلام، مرغ های شما غریزه کرچی ضغیفی دارند. برای رفع مشکل تخمگذاری نیز قبل خدمتون عرض کردم دلایل زیادی داره تک به تک این موارد باید بررسی بشن. در ضمن غذای مرغ ها نیز باید به اندازه کافی مقوی و حاوی کلسیم باشد. برای جبران کلسیم میتونید از پودر صدف دریایی و یا پوسته خرد شده تخم مرغ استفاده کنید.

  اسمان پاسخ

  سلام تا به حال کرچ نشده اند نژادشان را نمیدانم

  Parsa پاسخ

  من ۱۰تا مرغ و یه خروس دورگ دارم مرغ ها محلی اصل هستنددشرایط شون عالی پس چرا کرچ نمی شوند تخم های آنها را جمع نکنم

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر تخم ها نطفه دار هستند باید جمع کنید و تحت شرایط خاص از آنها نگه داری کنید. به جای آنها از تخم مرغ معمولی استفاده کنید.
   اگر مرغ ها کرچ نشوند به زور نمی توان آن ها را کرچ کرد.
   به مدت یک هفته در کنار غذا بهشون مقدار کمی خمیر مایه ترش بدهید. این کار به تحریک شدن آنها برای کرچی تا حدودی کمک میکند.

  اسمان پاسخ

  چگونه خمیر مایه ترش تهیه کنیم

  معین پاسخ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید مزاحمتون شدم درباره ی مقالتون مزاحم شدم اون تیکش که گفتید تخم مرغ هرا بر نداریم بلکه تخمرغ هم اضافه کنیم اگر تخم ها در یخچال بوده باشه اشکال نداره؟ و اگه با خروس جفت نشده کرچ میشه؟ وتخم مرغ نتفه دار مرغ دیگری را بزاریم سر او می خوابه؟

   f.gh پاسخ

   سلام، بهتر است که ابتدا تخم مرغ های بدون نطفه و یا معمولی در داخل لانه بگذارید. حتی می توانید از تخم مرغ موجود در یخچال و یا پلاستیکی استفاده کنید. وقتی مطمئن شدید که مرغ کرچ شده است آن وقت می تونید تخم نطفه دار تازه زیر مرغ بگذارید.
   کرچی مرغ به خروس ربطی نداره. در ضمن از تخم سایر مرغ ها هم میتونید استفاده کنید.

  امیر پاسخ

  سلام ببخشید کرچی مرغ جهادی چگونه است؟

   f.gh پاسخ

   سلام، فرقی ندارد تحت شرایط عادی همانند بقیه مرغ ها کرچ میشن، مرغ جهادی نیز سابقه کرچ شدن دارد ولی برخی از آنها اصلاح نژاد شدن و ممکن است غریزه کرچی آنها ضعیف باشد و یا اصلا کرچ نشن.

  حسین پاسخ

  سلام و خسته نباشید یه جایی که پر از درخت باشه و یک جایی باشه برای خوب تخم گذاری آیا کرچ می شوند

   f.gh پاسخ

   با سلام، باید محیط تخمگذاری ساکت و آرام باشه. در ضمن کرچی مرغ به نژاد و تغذیه و اب و هوا هم ربط داره.

  Aliii پاسخ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من یک جفت مرغ شاخدار( گینه ) دارم
  که روزی یک عدد تخم میزاره و البته خیلی ترسو و وحش هستن آیا کرچ میشه؟
  و چه اقدامی برای کرچ شدنشون باید صورت بگیره؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله مرغ شاخدار هم همچون دیگر پرنده ها کرچ میشه. ولی فصل کرچ شدن آنها اوایل بهار می باشد. در ضمن پرنده شما ترسو و وحشی است که باعث میشه پرنده کرچ نشه. برای کرچ شدن پرندگان به محیط ساکت و آرام و بی استرس نیاز دارند.

  Aliii پاسخ

  🌹

  معین پاسخ

  من نمیدونم نژاد مرغم چیه میتونم عکس مرغم رو از تریق پیام رسان براتون بفرستم شما شناسایی کنید

  معین پاسخ

  پودر خمیر مایه بدیم؟؟؟؟؟

   f.gh پاسخ

   سلام، انواع نژاد مرغ رو از اینترنت سرچ کنید و ببینید مرغ شما شبیه به کدام نژاد است.
   در ضمن از پودر خمیر مایه استفاده نکنید. باید یکم خمیر ترش با خمیر مایه و ارد گندم تهیه کنید و روزانه به مقدار کم آن هم حداکثر به مدت 7 روز به مرغ بدهید.

  حسین پاسخ

  سلام ببخشید و خسته نباشید میخواستم بدونم کرچی مرغ گلپایگانی چگونه است؟

  رضایی پاسخ

  سلام ببخشید من یه جفت مرغ و خروس نژاد جاپنیز دارم
  این نژاد کرچ میشن؟

  رضایی پاسخ

  سلام نظرتون درباره نژاد جاپنیز برای کرچ شدن چیه
  کرچ میشن یا جزو اون نژادهایی هستن که به ندرت کرچ میشن؟

   f.gh پاسخ

   سلام، بله این نژاد نیز کرچ میشه

  Yazdan پاسخ

  سلام مرغ من جوجه هاشو له می کنه چیکار کنم؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، متأسفانه برخی از مرغ ها به صورت ناخواسته این مشکل رو دارند. آیا مرغ شما لاری است؟
   بهتره که جوجه ها رو جدا کنید و به صورت دستی با خوراک مخصوص جوجه آنها را بزرگ کنید.

  حسین پاسخ

  سلام باید تو لانه تخم تنبه دار بزاریم؟

  حسین پاسخ

  سلام تو لانه ی مرغ باید با تخم نطفه دار بزارم

   f.gh پاسخ

   سلام، در ابتدا لازم نیست که حتما از تخم های نطفه دار استفاده کنید. چون احتمال آلودگی داره. بعد از اینکه مرغ کرچ شد میتونید از تخم های نطفه دار تازه استفاده کنید.

  کاوه پاسخ

  سلام میشه بیشتر راجب به خمیرترش حرف بزنید برای کرچی مرغ

   f.gh پاسخ

   سلام، دوستان ببینید خمیر ترش راهکار تضمینی نیست و تا حدودی تأثیر گذار خواهد بود. برای تهیه خمیر ترش از آرد گندم و خمیر مایه استفاده کنید. معمولا بعد از چند ساعت خمیر ترش میشود. هر روز میتونید مقدار کمی از این خمیر تهیه کنید و برای روز بعد به مقدار کم همراه غذا به مرغ ها بدهید. (حداکثر به مدت یک هفته)

  محمد پاسخ

  باسلام مرغ سبرایت کیا کرچ میشن ودرسال چندبار کرچ میشن و چندتا تخم میزارن درسال؟؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله این نژاد هم کرچ میشه ولی نه به شدت نژادهایی مثل لاری و بومی. سالی یک بار آن هم اوایل فصل بهار. تعداد تخمگذاری آنها هم در بهترین حالت 180 الی 200 عدد خواهد بود.

  جواد پاسخ

  سلام
  من مرغم یکم دور کرچ شده و بخاطر داغی هوا هیچکدوم از تخم ها جوجه نشدن اما سوالم اینه که آیا میتونم خودم جوجه زیرش بذارم؟

   f.gh پاسخ

   سلام، خیر . مرغ حتی ممکنه جوجه ها رو به کشتن بده.

  عرشیا پاسخ

  آیا میشه زیر مرغ کرچ تخم بوقلمون گذاشت

   f.gh پاسخ

   با سلام، خیر تخم بوقلمون یک هفته دیرتر از تخم مرغ به جوجه تبدیل میشه و تا اون موقع مرغ کرچ شده از لانه بلند میشود.

  مهدی پاسخ

  سلام من یه سوال داشتم آیا یک مرغ باید پیر بعد کرچ شود؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، خیر مرغ ها معمولا بعد از یک دوره تخمگذاری کرچ میشوند و نیاز نیست که حتما پیر باشن

  حسین پاسخ

  سلام جایی که مرغ من هست تاریکه یه سبد برداشتم توش کاه ریختم اولش مرغ رو گزاشتم روش خاید رو تخما و تخمارو میچرخوند تخما یکی کارخونه ای بود یکی نطفه دار مرغ هم نژادش بومی بود و جوان ولی تخمگزار نمیدونم چرا یه دفه از جاش بلند شد و دیگه ننشست
  چکارنم تا دوباره رو تخما بشینه

   f.gh پاسخ

   سلام، آیا محل لانه جوجه کشی مرغ ساکت و آرام است؟ ترس و استرس می تواند مرغ کرچ شده را فراری دهد. البته این مورد برای مرغ های جوان که برای اولین بار کرچ میشوند نیز بیشتر اتفاق می افتد. متأسفانه در بیشتر این نوع موارد دیگر مرغ بر روی تخم ها نمی خوابد. هر چه سریعتر باید تخم ها را به یه جای گرم منتقل کنید و اگر میتونید از دستگاه جوجه کشی برای ادامه جوجه کشی استفاده نمایید.

  سپهر پاسخ

  سلام من یدونه سوال داشتم مرغ های من هی میرن میخوابن تویه لانه انگار که تخم میزارن ولی هیچ خبری از تخم نیست کرچ هم نیستن چون بعد نیم ساعت بلند میشن مشکل اینا چیه???

   f.gh پاسخ

   با سلام، رفتار مرغان شما ممکنه به گرمی هوا بستگی داشته باشد. آیا کلا تخمگذاری آنها قطع شده است؟

  طاها پاسخ

  باسه چیزمی توانید مرغ را کرچ کنیداول دست نزدن به تخم های مرغ دوم باید خروس مرغ ها محلی باشد سوم رفتامدانسان درانجازیادنباشد
  واگر می خوهیدمرغتان ازکرچ بودن دربیاید وبه تخم گذاشتن ادامه بددمرغ رادراب سردفروببرید

  سپهر پاسخ

  نه فقط 6 تا مرغ از ۲۲ تا اینطوری هستن و فک کنم کرچ شدن ولی بوقلمون هام هم اون هارو اذیت میکنن چون بوقلمون هام تخم مرغ رو میخورن و فک میکنن مرغا واسه تخم خوابیدن و منتظر میمونن مرغا تخم بزارن و مرغا اجازه نمیدن تخم هایی رو هست که جمع کنم نوک میزنن آیا باید کاری کنم که شبانه روز بخوابن

  سپهر پاسخ

  البته از بقیه مرغای سالم ۳ تا ۴ شون تخم می‌زاره و یدونه مرغ داشتم که یکبار کرچ شد دیگه نشد و یکی از مرغا هم که گفتم می‌خوابه دورگه لری مادر لری پدر محلی بقیه همشون کاکلی و محلی آیا باید شرایط خواصی رو هم ایجاد کنم کرچ بشن؟

   f.gh پاسخ

   لانه مرغ های کرچ شده رو عوض کنید و به یه جای ساکت و آرام منتقل نمایید. اگر میخواهید مرغ ها از این حالت بیرون آیند آنها را با آب کمی سرد شست شو دهید.

  محمد پاسخ

  سلام من ۱۴ مرغ بومی ایا ین مرغ برای کرچ شدن خوبه و رنگ ان به کرچ شدن ان ربطی داره یانه

   f.gh پاسخ

   سلام، مرغ های بومی معمولا کرچ میشوند. ولی الان فصلش گذشته. کرچی مرغ به نژاد ، آب و هوا ، خوراک پرنده و شرایط محل نگهداری آن ربط دارد.

  امین پاسخ

  سلام من یک مرغ کلپیگانی دارم که فکر کنم از اون مرغ هایی است خیلی کم کرچ میشه ولی این مرغ من خودش جوجه یه مرغ محلی بوده امکان کرچ شدن هست ؟؟

   f.gh پاسخ

   سلام، بله امکان کرچ شدنش هست ولی الان فصلش نیست.

  سپهر پاسخ

  فک نکنم چیزی که شما گفتید جواب بده چون خودم یه بار تست کردم ولی به دلیل بزرگ بودن لانه یدکی نشد هی گردش میکرن لطفاً با جزئیات کامل روش خودتان را توضیح دهید!

   f.gh پاسخ

   درود بر شما، متوجه منظور شما نشدم دوست عزیز به کدام قسمت اشاره نموده اید؟

  سپهر پاسخ

  یعنی میگم که چطور جایی آماده کنم خمیر ترش بدم یا چیز دیگه یا اندازه لونه چقدر باشه و البته یدونه جایی کوچیکی داشتم قفس بلدرچین هام بود جدا کردم اونجا دو سه تا تخم تستی گذاشتم حدود دو روز خوابید ولی گفتم تخم ها خراب میشه برداشتم اونم پاشد و قفس هم بیرون بود بارون زد گفتم اذیت میشه قفسو باز کردم

  بنیامین پاسخ

  سلام من یک مرغ کرچ خریدم کمی روی تخم مرغ هامیخوابد بعدبلندمیشود وسرپا روی تخم هامی ایستدبعدکمی میخوابد دوباره این روال راپیش میبرد
  نژاد ش بومی هست

  Beny amin پاسخ

  سلام من یک مرغ کرچ خریدم صدای مرغ کرچ رادرمایره روتخم هم کمی می خوابد وبلند میشود چیکارکنم
  نژاد بومی

   f.gh پاسخ

   سلام، دوست عزیز الان فصل جوجه کشی طبیعی نییست و مرغ ها در این موقع از سال به دلیل گرمی هوا کرچ نمی شوند. اگر مطمئن هستید که مرغ شما کرچ شده لانه او را به محلی خنک منتقل نمایید. داخل لانه کاه بزارید و محل لانه نیز ساکت و آرام و کم نور باشد.

  محمد پاسخ

  سلام ببخشید من یه مرغ دارم که تو لونش میخوابه وقتی میری طرفش با نوکش میزنه ولی وقتی که از لونه بیرون میاریش تا یه روز نمیره تو لونه مگه اینکه خودم بذارمش تو لونه که بخوابه البته هیچ تخمی زیرش نیست آیا مرغم کرچ شده؟البته اینم بگم الان وسط تابستونه هواهم خیلی گرمه لطفا راهنماییم کنید ممنون

   f.gh پاسخ

   سلام، به نظر نمی رسد مرغ شما در این موقع از سال کرچ شود. به احتمال قوی برای خنک شدن داخل لانه می خوابد و نمی خواهد کسی مزاحمش شود. اگر احتمال می دهید که کرچ شده برای خارج نمودن پرنده از این وضعیت او را با آب کمی سرد شست و شو دهید.

  محمد محمدی پاسخ

  سلام آیا مرغ هایی که از طریق جوجه کشی تولید شده اند می توانند کدچ شوند

   f.gh پاسخ

   سلام، بله این نوع مرغ ها نیز تحت شرایط مطلوب کرچ میشوند ولی نه به اندازه نژادهایی مثل بومی و لاری.

  احمد شکرطلب پاسخ

  سلام مرغ من حدود یک ماه روی تخمها خوابیده وهنوز از جوجه خبری نیست با اینکه خروس هم دارم ولی دوتا از تخمها که اتفاقی شکست ظاهرا بدون نطفه بودآیا لازمه مرغ رو از تخمها دورکنم یا پس از مدتی خودش بلند میشه؟

   f.gh پاسخ

   سلام، باید مرغ را از روی تخم ها بلند کنید. آن تخم ها دیگر جوجه نخواهند شد. دوره جوجه کشی مرغ به طور متوسط 3 هفته طول میکشد. تخم مرغ هایی که استفاده نموده اید یا بی نطفه بودن و یا اینکه نطفشون ضعیف بوده که این به تغذیه و ژنتیک وسلامت مرغ و خروس بستگی داره.

  مجتبی پاسخ

  هورمون پرولاکتین را باید از کجا بگیریم بعد من دوتا مرغ دارم که یکیش سال قبل کرچ شد ولی روی تخم نخوابید امسال دیگه کرک نشد چیکار کنم تا کرک بشه

  Bsgs@hd پاسخ

  سلام یک سوال...
  مرغ بنده کرچ شده و روی تخم مرغ ها خوابیده و من نور بینی کردم رگه های خونی هم بود.
  اما نزدیک به مرغ که میشم خیلی میترسه و از رو تخم ها بلند می‌شه به نظرتون جوجه کشی رو بااین مرغ ادامه بدم یا نه از فاز کرچی هم در نیومده ممنون

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر دستگاه جوجه کشی دارید که بهتر است تخم ها را به آنجا منتقل کنید چون ممکن است در اثر ترس مرغ شما دیگر روی تخم ها نخوابد. اگر امکانش رو ندارید سعی کنید کمتر مزاحم مرغ بشوید و اجازه ندهید حیوان و یا افراد دیگر به محل لانه مرغ سرک بکشند. محل لانه در جای امن و ساکت باشد.

  عباس پاسخ

  سلام من ۴ مرغ یکساله دارم ولی تا هنوز کرچ نشدن چیکار کنم کرچ بشن

   f.gh پاسخ

   سلام، نژاد مرغ هاتون چیه؟ در ضمن الان فصلش گذشته. اوایل بهار و اواخر تابستان معمولا مرغ ها کرچ میشن. در این فصل ها اقدامات گفته شده در این مقاله رو برای مرغ هاتون اجرا کنید.

  محمدمهدی پاسخ

  اگه بعد از طی کردن دوره ۲۱ روزه مرغ جوجه ها از تخم بیرون نیامدن، میشه جوجه ها رو ازتخم بیرون بیاریم یا نه؟؟ و اگر پوسته تخم مرغ محکم بود و جوجه ناتوان بود برای سوراخ کردن تخم چی؟؟

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر تخم ها نوک زده باشند بعد از 20 ساعت می تونید به هچ شون کمک کنید. بهتر است که اجازه دهید جوجه ها به خودی خود از تخم بیرون بیایند. جوجه های ضعیف معمولا بعد از تولد تلف میشن. در حین شکستن تخم برای خروج جوجه ها باید خیلی احتیاط کنید و با صبر و حوصله اینکار رو انجام دهید. اگر رگ های خونی بسته نشده باشند جوجه خونریزی و عفونت خواهد داشت.

  محمد پاسخ

  سلام و خسته نباشید.
  آیا مرغ بلک استار برای جوجه کشی مناسب است یا نه ممنون بابت پاسخگویی شما.

   f.gh پاسخ

   سلام، بله نژاد بلک استار هم برای جوجه کشی مناسب است و تحت شرایط مطلوب در سال حداقل یکبار کرچ میشود. (اوایل بهار)

  بنیامین پاسخ

  سلام
  من ی۱۰تامرغ دارم بخواهم کرچ شون کنم بایدازهم جداشون کنم

   f.gh پاسخ

   سلام، خیر کرچ شدن مرغ ربطی به جدا کردنشون نداره. در ضمن الان فصلش گذشته و مرغ ها کرچ نخواهند شد.

  مهدی پاسخ

  سلام و خداقوت..
  چه غذایی برای مرغ خوبه که هم به صرفه باشه و هم برای مرغ مقوی باشه من مرغ و خروس دارم ولی با این غذاهایی که من میدم نه به صرفه است و نه مقوی

  ممنون

  Ben پاسخ

  سلام من یک مرغ کرچ دارم 2تاتخم مرغ هاش ترک جزی برداشته آیاجوجه میشن

   f.gh پاسخ

   سلام، متأسفانه این نوع تخم های نطفه دار اصلا برای جوجه کشی مناسب نیستند و احتمال آلوده شدن نطفه به میکروب و بیماری های مختلف و در نتیجه مرگ آن بسیار قوی می باشد.

  رها پاسخ

  سلام
  تاج کج مرغ قابل اصلاح است یا نه؟؟

  علی محرمی پاسخ

  سلام
  مرغ من کرچ شد خوابوندمش بعد تخم هاش خراب شد اگه دوباره تخم بذارم زیرش میشه یا نه

   f.gh پاسخ

   سلام، دوره کرچ شدن مرغ 3 هفته می باشد و بعد از آن مرغ از این حالت بیرون می آید و ممکن است تخم های نطفه دار را رها کند.

  امیررضا پاسخ

  سلام من یه دونه مرغ رسمی دارم الان جای اونو گرم کنم و تاریک بی سرصدا باشه کرچ میشه

   f.gh پاسخ

   سلام، الان فصلش گذشته و خیلی کم پیش میاد مرغ ها در این فصل کرچ بشن. اوایل فصل بهار و اواخر فصل تابستان برای کرچ شدن مرغ ها مساعد می باشد.

  Bb پاسخ

  سلام
  من یک مرغ هام امروز رفت داخل لانه وخوابید روی تخم ها بعد دستم راکه بردم نزدیکیش نکم زد وخود راکمی پف کرد بعد قدقد قدا کرد آیا این مرغ کرچ هستش

   f.gh پاسخ

   سلام، علائم کرچی دارد ولی یکم باید صبر کنید که این علائم ادامه دارند و یا نه.

  مهدی پاسخ

  سلام آیا مرغ بلیموت راک برای جوجه کشی مناسب هسستش یا نه و آیا دانه پارس واسه مرغ خوب هستش یا نه

  makan پاسخ

  سلام وقت به خیر .ممنونم بابت مقالتون ببخشید میگن مرغ گلپایگان اصلاح شدس و همیزورم هست .ولی مرغ گلپایگانم کرچ شده سه روزه از رو تخم های بقیه پا نمیشه .ایا میتونم بهش اعتماد کنم بخوابونمش رو تخم ها؟؟؟

   f.gh پاسخ

   سلام، در مورد کرچ شدن مرغ ها دقیقا نمی توان نظر داد و این کاملا به تغییرات فیزیولوژیک بدن مرغ بستگی دارد. شما بهتر است که یکی دو روز با تخم مرغ های بدون نطفه و یا تخم های مصنوعی این مرغ رو امتحان کنید و او را زیر نظر بگیرید. محل جوجه کشی باید ساکت و خلوت و فقط لانه مرغ کرچ شده در آنجا باشد.

  makan پاسخ

  سلام ممنون بابت مقالتون ببخشید یع سوال .میگن مرغ گلمایگان اصلاح شدس و کرچ نمیشود ولی مرغ من ک گلپایگانه حالا حدود چند روزه از لونه بیرون نمیاد و هی رو تخما خوابیده .ایا میشه بهش اعتماد کرد و تخم نطعه دار بزارم زیرش؟

   f.gh پاسخ

   سلام، دوست عزیز قبلا به این سوالتون پاسخ داده شده است.

  نسیم بابایی پاسخ

  سلام ببخشید مرغ ما پس از ۱۸روز دیگر روی تخم مرغ ها نمیخوابد،جوجه ها هم در تخم زنده هستند چه باید کرد

   f.gh پاسخ

   سلام، 3 روز آخر جوجه کشی بسیار مهم بوده و باید تخم های نطفه دار در شرایط دمایی و رطوبت مناسب قرار گیرند. اگر امکانش را دارید سریعا تخم های نطفه دار با به داخل دستگاه جوجه کشی منتقل نمایید. اگر نه محیطی با دمای 37.2 درجه و رطوبت 70 درصد برای تخم ها فراهم کنید.

  bfrkxcf پاسخ

  با سلام من دیروز 3 جوجه ی محلی یک ماهه خریداری کردم می خواستم بپرسم که مرغ های محلی درچه سنی تخم میزان و کرچ میشوند

   f.gh پاسخ

   با سلام، بستگی به شرایط نگهداری و تغذیه و آب و هوای منطقه دارد ولی معمولا از سن 4 الی 6 ماهگی تخمگذار میشوند. کرچ شدن نیز به عوامل زیادی بستگی دارد و بعد از یک دوره تخمگذاری مرغان بومی در اوایل فصل بهار کرچ میشوند.

  B پاسخ

  سلام
  میگم اگه الان فصل جوجه کشی طبیعی نیست چرا دربازار مرغ کرچ وجود دارد فراوان

   f.gh پاسخ

   با سلام، بستگی به آب و هوا و شرایط نگهداری دارد. در مناطق معتدل در صورتیکه سایر شرایط هم فراهم باشند مرغ کرچ میشود.

  D پاسخ

  آیامیشه تخم مرغ هادرروز18جوجه شن

   f.gh پاسخ

   سلام، دوره جوجه کشی تحت تأثیر دما و رطوبت میباشد و ممکن است چند روز دیرتر و یا زودتر ار روز موعود اتفاق بیفتد ولی زودترین زمان ممکن برای هچ تخم های نطفه دار مرغ روز 19 می باشد اما ممکن است تحت شرایط خاصی یک روز زودتر اتفاق بیافتد هنوز این چنین موردی گزارش نشده است.

  ب پاسخ

  سلام
  مرغ میشه توی این فصل کرچ بشه

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله اگر شرایطش فراهم باشه و دمای هوا هم معتدل باشه احتمالش هست.

  N پاسخ

  سلام
  میشه تخم مرغ هادرروز18جوجه شن

  بت پاسخ

  سلام
  میشه مرغ دراین فصل کرچ بشن

  ارمان گوگونانی پاسخ

  سلام خسته نباشین من مرغ کوشین دارم این نوع نژاد میتونه به خوبی کرچ بشه؟؟

   f.gh پاسخ

   سلام، بله نژاد کوشین نیز به خوبی کرچ میشود.

  علی پاسخ

  سلام وقتی که تخم ها زیاد مشود مخورند

   f.gh پاسخ

   با سلام، علت تخم خواری مرغ کرچ شده بیشتر به خاطر تشنگی و یا گرسنگی بیش از حد و کمبود کلسیم و مواد معدنی می باشد.

  اصغر پاسخ

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اگه تو ۲۰تامرغ محلی ۲تا خروس محلی باشه و هردو با مرغا جفت گیری کنن تخم مرغ به جوجه سالم تبدیل میشن
  لطفا جوابمو از همینجا بدین لطفا ممنون میشم

   f.gh پاسخ

   با سلام، نسبت خروس به مرغ های گله کم می باشد بهتر است که یکی یا دو عدد خروس دیگر نیز به گله اضافه کنید.

  بنیامین پاسخ

  سلام
  آیاخمیرترش مرغ را کرچ میکند

   f.gh پاسخ

   با سلام، به طور قطع نمی توان گفت ولی تأثیر گذار می باشد.

  د پاسخ

  سلام
  مرغی که بدن کوچکی دارد توانایی کرچی رامیتوان داشت

   f.gh پاسخ

   با سلام، کرچی مرغ کلا به جثه ربطی ندارد فقط اگر این مرغ کرچ شود تعداد تخم کمتری می توان زیر آن قرار داد.

  Ben پاسخ

  سلام
  چند روز باید به مرغ خمیر ترش بدهیم من الان یک هفتس که بهشون دادم انگار نه انگار خبری ازکرچ شدنش.ن نیست

   f.gh پاسخ

   با سلام، معمولا تا یک هفته، 10 روز تأثیرگذار می باشد ولی این تکنیک همیشه جواب نمیده و برای کرچی باید شرایط آب و هوایی و ... هم مساعد باشه. در این ایام از سال مرغ ها به ندرت کرچ میشوند. نژاد مرغ های شما چیست؟

  اصغر پاسخ

  سلام خسته نباشید اگه یه مرغ با ۲تا خروس جفت گیری کنه تخم مرغ اون مرغ به جوجه تبدیل میشه با کرچ شدن طبیعی مرغ

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله احتمال نطفه دار بودن تخم در این حالت بسیار بالا خواهد بود و تخم های نطفه دار حاصل اگر به موقع از آن جوجه کشی شود به جوجه تبدیل خواهند شد.

  داش علی پاسخ

  به نظر شما چگونه یک مرغ رادوباره کرچ کنیم.؟ایا میشود زیر یه مرغ بزرگ تا بیستویکی هم تخم مرغ گزاشت که نژادشم محلی است.

   f.gh پاسخ

   با سلام، مرغی که قبلا کرچ شده باشد در اوایل فصل بهار و اواخر فصل تابستان مجددا می تواند کرچ شود. ولی باید شرایط ذکر شده در این مقاله را فراهم نمایید. در ضمن بعد از اتمام دوره کرچی و بلافاصله نمی توان مرغ را کرچ نمود.
   همچنین نژاد مرغ محلی با جثه درشت تا یه حدی می تواند تخم های نطفه دار را بپوشاند و 21 عدد تخم خیلی زیاد است. چراکه به همه تخم ها گرما و رطوبت منتقل نخواهد شد و تلف میشوند. بستگی به جثه مرغ دارد و بین 12 الی 15 عدد متغیر می باشد.

  علیرضا پاسخ

  سلام من یه مرغ و یک خروس دارم که از دستگاه جوجه کشی متولد شدند آیا احتمال کرچ شدن مرغ هست یانه

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله احتمالش هست ولی مرغ های ماشینی کمتر کرچ میشوند.

  امیر پاسخ

  سلام من یه مرغ دارم که از ۲۱ روز بیشتره که کرچ شده نمی دونم چرا بچه هاش از تخما بیرون نمیان؟احتمال داره تخم های پوچ باشن ؟آخه اصلا نه صدای جیک جیکی نه وقتی نور می ندازیم روشون هیچی نشون نمیده؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، به احتمال قوی تخم ها بدون نطفه بودن. چرا که در نطفه سنجی روز هفتم و یا دهم باید رگ ها رویت شوند. پس از 21 روز نیز حداقل باید آثار نوک زنی بر روی برخی از تخم ها دیده میشد. یکی از تخم ها را برداشته و پس از نطفه سنجی و اطمینان از تلف شدن تخم نطفه دار آن را بشکنید.

  Amin پاسخ

  سلام مرغ من وقتی نزدیکش میشیم پرای گردنشو سیخ میکنه و قدقد میکنه ،روی تخم روزی 3ساعت میخوابه اما هم تخم میکنه ونه کامل روی تخم می خوابه. چی کار کنم تا بخوابه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، تو لانه مرغ کاه بریزید و لانه رو به یک محل ساکت و خلوت، با آب و هوای معتدل و نور کم منتقل نمایید. در ابتدا از تخم مرغ معمولی استفاده کنید و سپس رفتار مرغ رو بررسی کنید اگر کرچ شده باشد تخم نطفه دار در داخل لانه قرار دهید و تخم مرغ های قبلی رو بیرون بیاورید.

  مالکی پاسخ

  با سلام
  من انواع نژاد مرغ و خروس رو نگه داشتم و تجربه ی زیادی ازشون دارم.فقط یه سوال کوچیک داشتم . من یه ماه پیش تو مدفوعشون تخم کرمک دیدم و بهشون سه روز به مقداری سیر دادم . خوب شدن ولی انگار دوباره شیوع پیدا کرده . خواستم بدونم این علتی میشه برای تخم نزاشتنشون؟
  من نژاد قاطی هم دارم مثل مرندی+ابریشمی خیلی خوب کرچ میشن و همه ی جوجه هارو درمیارن تخم هاشون بزرگه و خیلی نسبت به بقیه ی نژاد ها مهربونن. فقط گاهی جوجه ها ناقص یا ضعیف به دنیا میان این به خاطر ترکیب ژنتیکیشون هست یا چی؟!

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای درمان کرمک در طیور بایستی از داروهای ضد انگل مثل لوامیزول استفاده کنید و با ضد عفونی محیط و وسایل مورد استفاده زمینه شیوع مجدد آن را از بین ببرید. در مورد تخمگذاری هم بله این انگل می تواند باعث عفونت تخمدان پرنده شود و تخمگذاری را تحت تأثیر قرار دهد.
   در مورد جوجه های ناقص هم باید گفت که این مشکلات بیشتر به ژنتیک و یا بیماری ربط دارند.

  ابولفضل پاسخ

  سلام ببخشید ، من یک مرغ و یک خرپس لاری افغان دارم میخواستم بدونم زمان کرچ شدنه ان ها کی است

   f.gh پاسخ

   با سلام، معمولا نژاد لاری اواخر تابستان و اوایل پاییز هم کرچ میشوند. اگر شرایط گفته شده در این مقاله رو برای مرغ فراهم کنید به احتمال زیاد در زمان های گفته شده کرچ خواهد شد.

  ندا پاسخ

  سلام من ی مرغ گرفتن جوجهاش 20روزن..از جوجها جداش کردم.. چند وقته دیگ تخم میکنه؟ اصلا تخم میزاره بعدازاین یا ن

   f.gh پاسخ

   با سلام، معلوم نیست و کاملا به طبیعت پرنده و شرایط نگهداری همچون دما و رطوبت، تغذیه، نور و ... بستگی دارد. ممکن است پس از یک هفته تخمگذاری را شروع کند و یا ممکن است تا اول فصل بهار تخمگذاری نداشته باشد.

  Alireza پاسخ

  سلام آیا مرغ ماشینی هم کرچ میشود یا نه؟ لطفاً جواب بدید

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله تحت شرایط مطلوب احتمال کرچ شدنشون هست.

  مهدی پاسخ

  سلام من یک مرغ لاری کرچ دارم میخوابه راحت رو تخما اما بعد از رب ساعت بلند میشه از رو تخما و دیگه باز نمیگرده رو تخما

   f.gh پاسخ

   با سلام، این مرغ به درد جوجه کشی نمی خورد و غریزه کرچی ضعیفی دارد.

  ابوالفضل پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من دوسالی هست مرغ ولایتی وکاکولی 7 دارم ویک خروس کاکولی
  طی این دوسال اصلا کرچ نشدن باید چکار کنم

  ابوالفضل پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من دوسالی هست مرغ ولایتی وکاکولی 7 دارم ویک خروس کاکولی
  طی این دوسال اصلا کرچ نشدن باید چکار کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، نژاد کاکلی به ندرت کرچ میشوند. به جای آن از مرغ بومی و یا دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.

  امیر روشنی پاسخ

  سلام مرغ من کرچ شد اما بعد از دراوردن سه جوجه بقیه تخم مرغ ها را ول کرد علت این چه میتواند باشد؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، در مورد رفتار مرغ کرچ شده باید موارد بیشتری بررسی شوند. نژاد مرغ شما چیست؟ آیا سایر تخم ها نطفه دار بودن و یا اینکه نوک زدن؟

  امیر روشنی پاسخ

  مرغ من محلی بود و سه تا از تخماشو دراورد و بقیه هم نطفه داشتن الان یکیشم شکستم توش جوجه زنده بود اما کامل نبود و یک سوال الان یک تخم مونده احتمالا یه جوجه زنده ناقص داری اونو چی کار کنم؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، باید اجازه دهید دوره جوجه کشی به اتمام برسد و بقیه تخم های نطفه دار نیز هچ شوند. جوجه های ضعیف پس از هچ یا درگیر بیماری شده و تلف میشوند و یا رشد بسیار کندی دارند.

  مرتضی پاسخ

  سلام یکی از مرغ های من کرچ شده ولی بعد چند ساعت بلند میشه چون غریضی ضعیفی داره چه چیزی باعث تقویت غریزی اش میشه ضمنا خمیر ترش هن میدم چه چیز های دیگه باید کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای تقویت این غریزه در مرغ ها کار خاصی نمی توان انجام داد. فقط باید لانه مرغ رو به یک محیط جدا از سایر مرغ و خروس ها و به یک محل ساکت و خلوت منتقل نمایید. کف لانه حتما کاه باشه. در نظر داشته باشید که این نوع مرغ ها برای جوجه کشی طبیعی مناسب نیستند.

  ارسلان قاسمی پاسخ

  با سلام من یک مرغ محلی دارم که تخم می گذاشت و من نمیدونم که کجا تخم میزاره نزدیکه ۱۳ تخم گذاشت بعد جاش رو عوض کرده الان۴ تخم داره ومن خیلی دوست دارم که کرچ بشه خواهش کمکم کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، اقدامات گفته شده در این مقاله را اجرا کنید. کرچ شدن بیشتر غریزی می باشد.

  ارسلان قاسمی پاسخ

  سلام من یک مرغ محلی دارم که دو هفته ای اورو خریدم تخم میزاره ولی جاش رو عوظ می کنه لطفا به دادم برسید

   f.gh پاسخ

   سلام، یک لانه با جعبه چوبی و یا پلاستیکی برای مرغتون درست کنید و داخل لانه هم کاه بزارید و یک عدد تخم مرغ، تا مرغ شما برای تخمگذاری به خوابیدن در آن لانه ترغیب شود.

  رضا پاسخ

  سلام من میخاستم بدونم آیا مرغی که کرچ بوده و روی تخم خوابیده آیا دوباره میخوابه جاش عوض بشه؟با تشکر

   f.gh پاسخ

   با سلام، بهتره که جاش عوض نشه ولی اگر محیط جدید ساکت و آرام و دمای مناسبی داشته باشد، مرغ در همان حالت کرچی خواهد ماند.

  محمد پاسخ

  سلام خروس من با یک خروس بزرگ جنگ میکنه میخوره زمین دیگه کلا روی یه پاش میخوابه لطفا راهنمایی کنید جیکار کنم خوب شه

   f.gh پاسخ

   با سلام، بایستی به دامپزشک مراجعه کنید. پای خروس آسیب دیده.

  حسین پاسخ

  سلام من یه چندتایی مرغ محلی دارم و کرچ نمیشن چیکارکنم جاشونم هم تاریک و هم بی سروصدا ولی تخم رو جمع میکنم چیکارکنم ..
  ممنون میشم بهم کمک کنید ممنون ازلطف شما

   f.gh پاسخ

   با سلام، به مدت یک هفته خمیر ترش با آرد گندم درست کنید و هر روز صبح به مرغ هاتون بدهید. در ضمن برای تحریک مرغ ها به کرچ شدن بایستی تعدادی تخم در داخل لانه بگذارید. دما و رطوبت محیط نگهداریشون هم باید معتدل باشه.

  ابوالفضل موسیٰ زاده پاسخ

  سلام من یک مرغ بومی کرچ دارم دوتا سوال دارم من دیروز دو تا تخم زیرش گذاشتم امروز هم شش تا می تواند جوجه در بیاورد و از روی تخم ها بلند شد دو ساعت یادش رفت بشیند روی تخم ها بعد نشست با این حال می تواند جوجه در بیاورد تخم هم تخم سالم است نطفه دار نیست

   f.gh پاسخ

   با سلام، دقیقا نمیشه تشخیص داد و این کاملا به طبیعت مرغ بستگی داره. بهتره لانه مرغ رو به یک محیط ساکت و آرام انتقال بدهید که دما و رطوبتش معندل باشه. کم نور باشه و به اندازه کافی دان و آب کنار لانه بگذارید.

  پویان پاسخ

  سلام ا کجا بفهم قطعی که کدوم جوجه اردک نر و کدو ماده لطفا جواب بدید

  ارمین پاسخ

  سلام. من سه تا جوجه رنگی خریدم الان چهار ماهشون شده و بزرگ شدن فکر کنم نژاد لگهورن هستن. آیا اینا تخم نمی‌ذارن؟

   f.gh پاسخ

   سلام، جوجه رنگی ها معمولا همان جوجه خروس ها هستند که تخمگذار نبوده و نگهداری آنها در مرغداری ها توجیه اقتصادی ندارد. این نوع جوجه ها رو رنگ آمیزی میکنند و در بازار به فروش می رسانند.

  Sadaf پاسخ

  سلام سه تا جوجه رنگی دارم بزرگ شدن الان.
  نژادشون شاید لگهورن باشه آیا اینا تخم میذارن؟

  مهران پاسخ

  ضمن سپاس از مطالب آموزنده‌تون، فقط متوجه نشدم که چون مرغ روزی یک تخم میگذاره، برای تعداد بالا چیکار باید کرد؟ نمی‌دونم متوجه پرسش من شدید یا خیر؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، اگر منظورتون تعداد بالای تخم نطفه دار است که بایستی آنها را خریداری کنید. تخم های نطفه دار قابل استفاده برای جوجه کشی بهتره کمتر از 6 روز عمر داشته باشند.

  فرزاد رستمی پاسخ

  سلام شاید این شوالم با مطلبتون مغایرت داشته باشه ولی چون در مورد کرچی هست میپرسم من پارسال دوتا کبک خریدم جاشونم وسظ حیاط بود رفت آمدشم زیاد بود ولی کبکم بیش تر از 20 تخم گزاشت من گفتم ارزششو نداره تخمترو بر پارم تخمت موند زیر پاش کبکم کرچ شد روی تخم نشست لازم بن زکر است من چیزی زیر پتش نریختم خودش با چوب و اینجور چیزا لونه درست کردن بعد 20 روز روی تخماش نشست روز 20 دیدم نیومد غذا بخوره رفتم نگاه کردم دیدم مرده بعد به تنش که نگاه کردم دیدم به میزان باور نکردنی یه حشره قهوهای خیلی ریز تو بدنشه فک کنم بخواطر بارونه چون بارون ریخت روش یه کم نم کرد لونش میخوام بدونم کبک مادم رو امثال کرچ شد چیکار کنم که این بلا سرش نیاد ؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، کبک ها مثل مرغ ها زیاد اهلی نیستند و طبیعتشون با مرغ ها خیلی فرق داره و نحوه کرچ شدنشون هم متفاوته. اگر کبک دیگری دارید که ممکنه کرچ بشه لازم است که برای او سرپناه تهیه کنید. میتونید کبک رو به داخل یک سالن منتقل نمایید تا او خودش لانه سازی کند و کرچ شود.

  ali پاسخ

  سلام من سوالم اینه که ۸ تا مرغم الان مشکلی دارن که هی میرن روی تخم ها میخوابن بعد نیم ساعت بلند میشن و همشونم صدای جیغ در میارن و همشون تا آخر پاییز بعد یه دوره استراحت از دوره تخمگذاری این ۱۰ تا فلان تخم گذاشتن که الان این مشکل رو دارن لطفا راهنمایی کنید با سپاس

  ارسلان حسینی پاسخ

  با سلام من یه جفت مرغ و خروس لری دارم این نژاد هم از جمله نژاد هایی است که سالی تحت هر شرایط کرچ میشه سوالم اینه که اگه با تخم های خودش به کرچ بزارم جوجه هاشون هم مثل خودشون بدلیل غریزه قوی کرچ میشن؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله به احتمال بسیار قوی این صفت به جوجه ها نیز منتقل خواهد شد.

  وحید پاسخ

  سلام مرغ عربی چندتا تخم میکنه بعد کرک میشه؟البته مرغ من یک روز در میون تخم میکنه

   f.gh پاسخ

   سلام، دوست عزیز کرچی مرغ به تعداد تخمگذاریش ربطی نداره. شرایط کرچ شدن رو در این مقاله توضیح داده ام. مرغ نژاد عربی از جمله نژادهای محلی در استان های خوزستان بوده که استعداد کرچی دارند.

  منوچهری پاسخ

  با درود. مرغ لاری اصلا مادر خوبی نیست و آمار من نشون میده امتیاز لاری خیلی کمه.
  شاید منظور کارشناس نژاد های محلی است که در روستاها با کمی دقت در خانه روستاییان عزیز هنوز پیدا میشه ودر آخر نژاد های جدیدی که تو بازار زیاد شده مانند گلین و..

  ابوالفضل پاسخ

  ما یک مرغ و یک خروس محلی داریم
  مرغ ما روزی یک تخم میگذارد و روی آنها می خوابد
  دما روز ها ۲۵ درجه و شب ها ۱۸ درجه است
  آیا مرغ ما جوجه دار می شود؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، آیا از کرچ شدن مرغ اطمینان دارید؟ چون مرغ وقتی کرچ میشه دیگه تخم نمیگذاره. برای جوجه کشی باید مرغ به صورت مداوم بر روی تخم ها بخوابه و بهتره تنها باشه. دمای محیطش هم معتدل باشه 18 درجه کمی سرده.

  علی پاسخ

  مرغ های دورگه هم کرچ میشن

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله ولی بستگی به نژادهایی دارد که با هم ترکیب شده اند.

  امیر پاسخ

  سلام.
  من یک مرغ و یک خروس دارم.
  مرغم ماشینی هست و تقریبا از دو یا سه روز گی خودم بزرگش کردم .
  مرغ خیلی با من آروم هست و تا الان که یک سال و سه ماه سن دارد 9 بار جلوی خودم تخم کرده.
  خواستم بدونم مرغم کرچ میشه یا نه.

   f.gh پاسخ

   با سلام، این نوع مرغ ها معمولا به ندرت کرچ میشن. برای جوجه کشی طبیعی از نژاد محلی استفاده کنید.

  عملد پاسخ

  با سلام من ۳٫۴ساله مرغ و خروس دارم اما تاحالا هیچوثت تجربه کرچ شدن نداشتم لطفا بگید اگه تخم از یک نژاد بهتر زیر مرغ بگذاریم ایا نژاد جوجه مثل نژاد مورد نظر ٬نژاد مرغی که تخم هارا گذاشته میشود؟؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، دوست عزیز نژاد جوجه ها به نژاد خروس و مرغ تخمگذار بستگی داره. اگر از یک نژاد مرغ دیگر برای جوجه کشی استفاده کنید ژنتیک جوجه ها ربطی به آن مرغ نخواهند داشت.

  متین پاسخ

  سلام یه سوال
  یه جوجه لاری مرغ دارم که عید سال 1400 یه ساله میشه و تخم گذار نیس
  آیا برای کرچ خوابیدن مناسبه و ممکنه جوجه های خوبی دربیاره؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، نژاد لاری زیاد کرچ میشه ولی بهتره وقتی برای اولین بار کرچ میشن برای جوجه کشی ازشون استفاده نشه. هر مرغی طبیعت خاص خود را دارد و غریزه آنها فرق می کند.

  متین پاسخ

  سلام ممنون واقعا مطالب به درد بخوری دارین
  سوال داشتم
  آیا قرص جوشان ویتامین c انسانی میتونه برای جوجه های لاری و بومی مفید باشه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، بدن طیور به خودی خود میتواند ویتامین ث مورد نیاز را تولید کند ولی وقتی طیور دچار استرس و تنش های دمایی میشوند میتوان از ویتامین c استفاده کرد.

  میثم پاسخ

  من یک خروس لاری و دو تا مرغ محلی دارم یک هفته است که تخم میزاره میخوام بگم کرچ شدن مرغ به سن یا بیشتر گذاشتن ورغ ربطی داره🐔🐔🐓

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله به سن و تعداد تخمگذاری هم ربط داره. معمولا مرغ های محلی بعد از 30 الی 40 بار تخمگذاری وارد حالت کرچی میشوند.

  میثم پاسخ

  مرغ در چند ماهگی کرچ میشود

   f.gh پاسخ

   با سلام، اگه نژادش خوب باشه بعد از یک دوره تخمگذاری و معمولا از سن 8 یا 9 ماهگی به بعد کرچ میشوند.

  علی پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  مرغی که خروس نداشته باشه کرچ نمیشه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، ربطی نداره. وجود خروس فقط برای نطفه دار شدن تخم مرغ ها می باشد.

  S.dg.yff پاسخ

  سلام من یک خروس بالغ درشت هیکل دارم و حدود ۵ تا مرغ و خروس تنها بر روی یکی از آنها میپرد و روی هیچ کدام دیگر ندیده ایم که بپرد
  و آن مرغ هم لاری هست ولی غیر از اون لاری لاری دیگری هم دارم

  علی زارعین پاسخ

  من ۱۰ تا جوجه ۳ماهه خریدم....میتونم بپرسم چه میزان سن و سال برای کرچ شدن لازم هست؟
  واقعا هم بابت مطالب تشکر🙏🙏🙏😂

   f.gh پاسخ

   با سلام، به نژاد و نحوه نگهداریشون بستگی داره و مرغ ها معمولا در سن 5.5 الی 6 ماهگی شروع به تخمگذاری نموده و پس از یک دوره تخمگذاری، کرچ میشوند.