بیماری تورم کلوآک در اردک ها

بیماری تورم کلوآک در اردک ها

سیستم دفاعی بدن اردک ها آنقدر قوی است که کمتر دچار بیماری می شوند ولی مادامی که پیشگیری های لازم از قبیل کنترل بهداشت محل پرورشی، تغذیه نامناسب، عدم واکسینه کردن آنها، تفکیک اردک ها از نظر جنسی و شرایط سنی و بسیاری از موارد دیگر را رعایت نکنید آنها را در برابر مقابله با انواع بیماری ها مستعد می کنید. در این قسمت به پاره ای از مسائل اشاره می کنیم که رعایت آنها می تواند اردک ها را از دچار شدن به بسیاری از بیماری های شایع مصون نگه دارد.

مهمترین مسئله ای که در رابطه با بیماری اردک ها حائز اهمیت است، رعایت اصول بهداشتی در محل پرورشی است و اینکه چرا باید بستر آنها را ضد عفونی کنید ؟

ضد عفونی کردن کف بستر در جلوگیری و رشد بسیاری از میکروارگانیسم ها تا مادامی که آنها را از بین ببرد مهمترین کاری است که پرورش دهندگان در پیشبرد اهداف پرورشی، باید جزو برنامه های کار خود  قرار دهند البته به شرطی که مداوم و هر چند روز یکبار محل پرورشی و آشیانه اردک ها را از فضولات آنها دفع کنند چرا که با وجود هر گونه آلودگی نه تنها تاثیر مواد ضد عفونی کننده کم می شود بلکه انواع ویروس ها و میکروب های فعال در کف بستر امکان رشد و ادامه حیات خواهند داشت.

از ضد عفونی کننده هایی استفاده کنید که :

 1. وقتی از آنها استفاده می کنید، سیستم تنفسی اردک ها را دچار مسمومیت و مشکل نکند.
 2. قدر ماندگاری مواد ضد عفونی کننده زیاد باشد.
 3. قدرت میکروب کشی داشته باشند.
 4. ارزان باشد تا برای فرایند میکروب زدایی مقرون به صرفه باشد.
 5. آنها را به صورت پودر استفاده نکنید حتما قابل حل شدن در آب باشد.
 6. مانع رشد میکروارگانیسم های بیماری زا باشند.
 7. دما و رطوبت محلی که ضد عفونی می شود باید افزایش یابد.

روش تشخیص بیماری در بین اردک ها

 1. اولین و مهمترین مسئله ایی که باید در نظر داشته باشید این است که اردک ها را در رده های سنی متفاوت از هم تفکیک کرده و در سالن های مجزا نگهداری کنید چون شدت بیماری در هر سن متفاوت است و علائم مختلفی دارد.
 2. مرتبا وضعیت ظاهری آنها را بررسی کنید.
 3. کوچکترین التهاب و یا ترشحات در اطراف چشم ، بینی باید بررسی شود.
 4. نباید در هیچ یک از اعضای اردک ها مواردی از قبیل تاول، زخم، تورم و یا کوفتگی مشاهده شود.
 5. به راه رفتن آنها دقت کنید و کف پای و ما بین پره های انگشتان شان را به خوبی بررسی کنید چون ممکن است به خاطر برخورد با فضولاتشان دچار زخم و یا عفونت شده باشند.
 6. بال و پر آنها را بررسی کنید تا مطمئن باشید که عاری از هر نوع انگل مثل کنه و شپش هستند.
 7. به صدای تنفس آنها دقت کنید و مطمئن باشید که دچار مشکل نشده باشند.
 8. هر چند هفته یکبار از آنها قبل از بیماری و بعد از بیماری خونگیری کنید.
 9. اگر هر یک از اردک ها با علائم غیر مشابهی تلف شدند، لاشه آنها کاملا ضد عفونی کنید سپس کالبد شکافی را انجام دهید. فراموش نکنید که آثار و علائم بیماری باید مورد بررسی قرار گیرد.
 10. وضعیت ظاهری و عمومی اردک ها مثل چاقی، لاغری، پرریزی ، دفع فضولات غیر طبیعی باید نورد توجه باشد.

سعی کنید اردک ها را در دوره های متوالی در برابر بسیاری از بیماری ها واکسینه کنید تا توان مقابله با هر نوع بیماری در آنها افزایش یابد و قابل مهار شدن باشد. روش های واکسیناسیون عبارتند از :

 1. تزریقی: در واقع تزریق واکسن اسانت رین را برای واکسینه کردن اردک هاست . در این روش با استفاده از سرنگ های خودکار واکسن تجویز شده به صورت زیر جلدی و یا عضله ایی به گردن، سینه و یا ران آنها تزریق می شود. تنها مسئله ایی که در این روش بسیار اهمیت دارد تعویض سر سوزن های سرنگ هاست که معمولا بعد از هر 500 قطعه اردک باید تعویض شود.
 2. اسپری کردن: در این روش که بیشتر برای جوجه اردک ها مورد استفاده قرار می گیرد، آنها را در یک فضای بسته نگهداری می کنند و واکسن مورد نظر را که با آب مقطر ترکیب کرده اند،  با دستگاه های مخصوص و یا به صورت دستی ( اسپری کننده های معمولی) بر روی جوجه ها اسپری می کنند.
 3. قطره چشمی: شاید یک روش نسبتا طولانی باشد چون بعد از ترکیب واکسن مورد نظر با آب مقطر باید به نوبت در چشم اردک ها ریخته شود.
 4. قطره بینی: مشابه روش قطره چشمی است.
 5. قطره دهانی : مشابه ترکیب قطره چشمی و بینی باید در حلق اردک ها ریخته شود ولی نه در همه آنها فقط در 5 الی 6 درصد کل اردک ها کفایت می کند چون بعد از رها کردن اردک های واکسینه شده، ویروس به سایر اردک ها هم سرایت می کند.
 6. به صورت آشامیدنی: واکسن در آب تمیز و عاری از هر نوع افزودنی ( مثل کلر) در آبخوری ها ریخته شده و به صورت آشامیدنی در اختیار پرندگان قرار می گیرد ولی به شرطی که قبل از خوردن واکسن حداقل چند ساعت( 3 تا 4 ساعت) آنها را تشنه نگه دارید و همچنین قبل از اضافه کردن واکسن به آب آشامیدنی آنها حتما به مقدار معینی  هم شیر خشک( بدون چربی) اضافه کنید ( به ازای هر لیتر 2 گرم شیر خشک) و تا نیم ساعت اجازه بدهید به خوبی در آب حل شده باشد چون نه تنها مواد شیمیایی واکسن را خنثی می کند بلکه به زنده ماندن ویروس هم کمک می کند و عمل واکسیناسیون نتیجه بخش خواهد بود.

بررسی یکی از بیماری های شایع در بین اردک ها

بیماری های شایع در بین اردک ها

تورم کلواک

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم رعایت اصول بهداشتی و ضد عفونی کردن کف بستر و محیط پرورشی  یکی از مسائل مهم در مصون نگه داشتن اردک ها در برابر بیماری است. مادامی که به این موضوع رسیدگی نکنید با گذشت زمان اردک ها را دچار بیماری خواهید کرد که نه تنها به مرگ انها منجر خواهد شد بلکه از نظر مادی هم دچار ضرر و زیان غیر قابل جبرانی خواهید بود.

تورم کلواک که به چسبندگی مقعد هم معروف است بیشتر در شرایطی ظهور می کند که بستر اردک و اشیانه آنها آلوده به میکروارگانیسم های بیماری زا باشد. شدت بیماری زمانی احساس می شود که غشای زرد رنگی تمام دیواره کلواک را پوشانده و و روده را متورم می کند، آنقدر که اردک قادر به دفع کردن فضولات نخواهد شد.

راه های پیشگیری و کنترل

رعایت کامل اصول بهداشتی ، جدا کردن اردک های مبتلا به بیماری از گله سالم، حذف عوامل استرس زا ، مدیریت صحیح، در اختیار گذاشتن آب تمیز برای خوردن و شنا کردن در پیشگیری از این بیماری موثر است. همچنین مقدار خوراک در گله های تخمگذار باید کاهش یابد تا وزن ماده ها و تخم های آنها پایین بیاید

درمان بیماری

یکی از در مان های موثر علیه این بیماری وارد کردن سوسپانسیون فورازولیدون به داخل مخرج اردک است ولی به شرطی که بیماری در مراحل اولیه باشد و تجمع توده های بیماری زا شدت نگرفته باشد، می تواند نتیجه بخش شده و مرغابی درمان شود.

 

بیماری تورم کلوآک در اردک ها
4.4 (87.27%) 11 votes
دیدگاه‌ها 83

*
*

  شیدا پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون. جوجه اردک من چند روزی میشه که گردنش ترک خورده وخشک شده وقرمز رنگه وحتی مثل قبل غذا نمیخوره ویکی از سوراخ های بینی اردکم گرفته وراحت نفس نمیکشه باید چیکارکنم؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  Matina پاسخ

  سلام ببخشيد من ٢تا جوجه اردك دارم حالشون خيلي خوب بود يهو صبح بلند شدم ديدم كف پاهاي هر دو شون زخم شده چجوري درمانش كنم ؟؟؟ خواهش زودتر بهم بگيد خيلي نگرانشونم

  فاطمه پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون من اردکم تقریبا یک سالشه امروز ناگهان دیدم پاهاش رو به عقب دراز کرده و سفت شده و دهانش هم تند تند به هم می خوره باید چه کار کنم ممنون می شم راهنمایی کنید

   FR پاسخ

   با سلام ، احتمال میرود پرنده شما دچار مسمومیت غذایی شده است. علائمی همچون له له زدن و فلج شدن اندام های مختلف طیور به خصوص در اردک ها ناشی از نفوذ یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم در بدن پرنده می باشد. این باکتری می تواند به سرعت باعث بیمار شدن و تلف شدن اردک شود. توصیه میشود برای مراقبت و درمان آن به مرکز واکسیناسیون طیور در شهر خود مراجعه نمائید.

  فاطمه عطیفه پور پاسخ

  اردکم تقریبا2سالش بود4تیرتحویلباغ وحش دادم 7تیرسالم بود11تیررفتم گفتند مرده آیاممکنه دق کرده باشه؟

   FR پاسخ

   با سلام ، مرگ ناگهانی طیور به دلایل مختلفی صورت میگیرد. این احتمال وجود دارد که پرنده شما به دلیل استرس و عدم سازگاری با محیط جدید ، تلف شده باشد. در هر صورت برای بررسی های دقیق تر نیاز به آزمایش های دامپزشکی است.

  آیسل پاسخ

  ببخشید من یه اردک خیلی زرنگ داشتم دیروز عصر یه عالمه خیار سبز خورد امروز میبینم تنهاس گوشه گیره راه نمیره غذا نمیخوره دسشویشم خوبه از مرغو خروسام جدا گذاشتمشون احتمالش هس بمیره؟

   FR پاسخ

   با سلام ، توجه داشته باشید که بیشتر کشاورزان برای آفت زدایی محصولات خود از سم هایی استفاده میکنند. اگر غذایی که شما به اردک داده اید ، آغشته به سم باشد ممکن است اردک مسموم شده باشد. برای درمان ، توصیه میشود به دامپزشک مراجعه نمائید.

  ایماه پاسخ

  ببخشید سم سوسک رو جوجه اردک تاثیر داره.اگه داره علائمش چیه؟ جوجه اردکم بی حاله بی اشتهاس گوشه گیر شده راه نمیره غذا نمیخوره احتمالش هس با سم سوسک مسموم شده باشه؟؟خوب میشه عایا؟؟

   FR پاسخ

   با سلام ، بله سمومی که برای کنترل حشرات و جوندگان مورد استفاده قرار می گیرد ، باعث مسمومیت و مرگ طیور می شود. بنابراین در جای گذاری آنها باید دقت بیشتری شود. بررسی دقیق عامل مسمومیت در طیور نیاز به آزمایش و بررسی دامپزشکی دارد. در زمینه درمان طیور خود لطفا به دامپزشک مراجعه فرمائید.

  محمد پاسخ

  خیلی عالی ممنونم

  منیژه پاسخ

  سلام ،من یه اردک ماده دارم سال گذشته تقریبا همش تخم گذاشت، ولی دو ماه هست گاهی تخم لمه میذاره گاهی تخم بدون پوست،گاهی تخم سالم و گاهی تخم لمه کوچک بدون زرده و معمولا همراه این نوع تخمها چیزی شبیه روده سفید رنگ به تخم وصل هست که خارج میشه ،معمولا تو روزی که اینجوری تخم میذاره بیحال کم تحرک و نفس نفس میزنه و بعد چند ساعت دوباره خوب میشه. مدت طولانی در روشنایی هست شاید شش ساعت تاریکی، سه روز فلور دادم کمی بهتره ولی بازم مشکل داره. ممنون میشم اگه پاسخ بدین که چکار کنم عذاب نکشه

   FR پاسخ

   با سلام ، علت این مشکل به موارد زیادی بستگی دارد. اول اینکه باید جیره غذایی پرنده شما دارای مواد معدنی همچون کلسیم کافی باشد تا پوسته تخم پرنده کیفیت مطلوب را داشته باشد. دوم اینکه برخی از ویروس های عفونی (مخصوصا برونشیت عفونی ، عفونت روده) با هجوم به بافت های تناسلی ، اندام پرنده را آلوده میکنند. احتمال دارد که پرنده شما بیمار باشد. همچنین استرس گرمایی نیز باعث میشود که پرنده کم اشتها شود. به خصوص در فصل تابستان ، پرنده بیشتر در معرض استرس قرار میگیرد. در نتیجه این استرس ، فعالیت برخی از آنزیم های مؤثر بر کیفیت تخم ، کاهش پیدا میکند.
   برای بهبود و درمان این مشکل ، ابتدا به دامپزشک مراجعه کنید و جیره غذایی مناسب برای پرنده را از دامپزشک دریافت کنید. برای جلوگیری از استرس گرمایی پرنده نیز ، محل نگه داری آن را خنک نگه دارید.

  هليا پاسخ

  سلام خسته نباشيد
  جوجه اردك من تقريبا يه ماهو نيمشه
  غذاش معموليه مثل هميشه ولي معدش خيلي باد ميكنه و هي حركات غيرعادي از خودش نشون ميده
  يه بارم حتي ديدم كه حال سكته داره فك كردم مرده ولي خوب شد
  چيكار كنم؟
  تورم معدش غير عاديه
  ولي با اين وجود سر حاله

   FR پاسخ

   با سلام . پرنده شما نیاز به بررسی دقیق دارد. برای حل این مشکل لطفا به یک متخصص دامپزشک مراجعه فرمائید.

  مینا پاسخ

  سلام جوجه اردک من انگار چیزی تو گلوش گیرکرده همش عق میزنه بیحال هم هست چکار کنم

   FR پاسخ

   با سلام. ممکن است اردک شما دچار بیماری تنفسی شده باشد. در هر صورت برای درمان آن نیاز دارید که به دامپزشک مراجعه نمائید.

  حامد پاسخ

  سلام ممنون میشم راهنمایی کنید
  جوجه اردکی دارم که دور چشمهایش سیاه و بالهای بالا سر و دور گردنش سیاه داره میشه و پلکهایش هم داره بسته می شوند
  چه کاری باید انجام بدم؟

   FR پاسخ

   با سلام دوست عزیز لطفا برای درمان پرنده خود به دامپزشک مراجعه کنید. بدون بررسی دقیق عوامل بیماری، هیچ دارو و درمانی را نمی توان برای پرندگان تجویز کرد.

  مردانی پاسخ

  سلام.من یه جوجه اردک چهار پنج روزه خریدم وتا الان که یکماهش هست همش زیر گردن خودم یا کنارم خوابیده.خیلی دوسش دارم.ایا اگر کنارم بخوابونمش از نظر بهداشتی مشکل داره.البته من خیلی تمیز نگهش میدارم چیه مشکل دیگه‌که‌داره بعضی وقتها عطسه میکننه وترشحات زلال ازبینیش میاد.چکار کنم؟

   FR پاسخ

   با سلام، حس حیوان دوستی شما شایان تقدیر است. اما باید بیشتر احتیاط کنید. زیرا فضولات پرنده می تواند باعث انتقال بیماری بین انسان و پرنده شود. از طرفی برای سلامت پرنده نیز این شیوه نگه داری توصیه نمی شود. سعی کنید برای پرنده خود آشیانه مناسب تهیه کرده و در فضای باز و سبز از آن نگه داری کنید. در خصوص ترشحات بینی پرنده هم باید گفت اگر این ترشحات بسیار غلیظ و رنگی نبوده و علایمی دیگری هم چون نفس نفس زدن ، بی حالی ، بی اشتهایی و ... در پرنده مشاهده نشود، پرنده شما مشکل خاصی ندارد.

  Fateme پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من چهار تا جوجه اردک دارم که سه چهار روز پیش یکیشون پاش انگار که درد میکنه میلنگید امروز هم یکی دیگه اینطور شده بررسی کردم هیچ زخم یا تورم وسیاه شدگی وجود نداشت حال عمومیشون هم خوبه لطف میکنید راهنمایی کنید ممنون از شما

   FR پاسخ

   با سلام، متأسفانه بسیاری از این مشکلات و ناهنجاری ها مربوط به مسائل ژنتیکی و پرنده مادر می باشند. در بیشتر موارد نمی توان این مشکلات را درمان کرد. به شما پیشنهاد میکنم به دامپزشک متخصص مراجعه نمایید و در صورت درمان شدن، اقدامات لازمه را انجام بدهید.

  فرزاد پاسخ

  سلام.من دوتا جوجه اردک دارم چند وقته آبریزش بینی دارن و از دهان نفس میکشد راه درمانش چیه؟

   FR پاسخ

   با سلام ، دقت داشته باشید که تا دو ماهگی نباید به جوجه اردک ها آب سرد داد و یا جوجه ها را با آب سرد شست و شو نمود. بدن جوجه اردک ها در ابتدا ضعیف می باشد و سریع سرما میخورند. در مواردی حتی این سرما خوردگی می تواند جوجه را از پای درآورد. برای درمان اردک سرما خورده ، توصیه میشود به کلینیک طیور مراجعه نموده و از یک دامپزشک متخصص کمک بگیرید. در بیشتر موارد مولتی ویتامین ها در این زمینه پاسخگو نمی باشند.

  فرزاد پاسخ

  سلام.من دوتا جوجه اردک دارم چند وقته آبریزش بینی دارن و از دهان نفس میکشد راه درمانش چیه؟
  اگه مولتی ویتامین بهشون بدم مشکلی نداره؟

   FR پاسخ

   با سلام . پاسخ داده شد.

  بهروز پاسخ

  اردک سرما خورده چه کنم

   FR پاسخ

   قبلا به این سوال پاسخ داده شده است.

  parsa motallebi پاسخ

  سلام من دو اردک سه هفته ای دارم سه روزی است که کرک های پشت سرش ریخته . آیا این بیماری است؟ آیا این بیماری برای انسان مشکل ساز است؟

   FR پاسخ

   با سلام ، اگر در محل ریزش علایمی همچون تاول زدن و قارچی شدن موجود نمی باشد ، جای نگرانی نیست، پرنده شما تولک رفته و پرهای جدید جایگزین آن خواهند شد.

  محمد مهدی پاسخ

  من جوجه اردکی خریدم که یک هفتشه الان روی باش مثل انگشت سوخته آب انداخته و تعادل نداره چی کارش کنم

   FR پاسخ

   با سلام ، به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید.

  نادی پاسخ

  سلام
  اردک من چن ماهی هستش دارم-الان گردنشو جم کرده باز نمیکنه یه چند روزی میشه ینی سرما خورده؟صداشم خیلی ارومه مثل اردک نر اروم هستش مثل ماده وق وق نمیکنه باغ نگر میداشتیم الان اوردیم خونه یدونم سرماخوردگی نصف کردیم دادیم ینی میمیره 😥

   Faraj پاسخ

   با سلام ، لطفا برای درمان پرنده خود به کلینیک دامپروری مراجعه نمایید.

  آرمان پاسخ

  سلام من 400 تا بچه اردک دارم احتمال میده غذای کپک زده خورده باشن زیر چشمشون خیلی باد چشمشوراهنمایی کنید چطوری درمانشون کنم

   Faraj پاسخ

   با سلام با توجه به اینکه تعداد جوجه های شما زیاد می باشد پیشنهاد میشود در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه نمایید زیرا جوجه اردک های شما بایستی از نزدیک بررسی شوند. در خصوص چنین مشکلاتی شما نمی توانید با اکتفا به منابع اینترنتی و بدون بررسی دقیق برای پرنده خود راه درمانی پیدا کنید.

  مریم پاسخ

  سلام با تشکر از سایت خوبتون
  یه جوجه اردک دو ماهه دارم الان دو هفته هست که نمیتونه راه بره به سختی میتونه بلند بشه و چند قدم میره سریع میشینه دامپزشک هم بردم میگه کمبود کلسیم داره سوزن هم زده بهش ولی هنوز خوب نشده چیکار کنم خوب بشه؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، کف دریا (سنگ مینرال) و پوسته تخم مرغ خرد شده منبع بسیار خوبی برای تأمین کلسیم پرندگان می باشند می توانید از هر کدام استفاده کنید. همچنین سعی کنید که پرنده خود را چند ساعتی در معرض نور قرار دهید.

  رضا پاسخ

  سلام و ورود. تعداد هفتصد عدد جوجه اردک یک ماهه دارم. چند روزی هست که بصورت ناگهانی و بدون داشتن علائم سکته میکنن و میمیرن. مشکل چی هست؟ ممنون

   Faraj پاسخ

   با سلام، سریعا برای بررسی و درمان به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید. سکته ناگهانی در پرندگان دلایل متفاوتی دارد و باید لاشه پرنده بررسی شود.

  نفیس پاسخ

  با سلام من یه جفت اردک نر و ماده دارم تازه یه ماهه دارن تخم میذارن. اردک ماده از روزی که تخم میذاره خیلی ضعیف و لاغر شده.چیکارش کنم میترسم بمیره. لازمه ببرم دکتر؟ در زمستان میشه تو حیاط نگه داشت شخرما خیلی سرد میشه

   Faraj پاسخ

   با سلام جیره غذایی پرنده را تقویت نمایید. به دلیل کمبود منابع غذایی طبیعی در فصل زمستان اردک ها نیاز به تغذیه بیشتر دارند. از سبوس گندم ، سبوس برنج ،ذرت ، ضایعات سبزی ها ، میوه ها ، پودر استخوان و کف دریا و ... استفاده کنید. همچنین با وجود اینکه اردک ها با هوای سرد سازگار می باشند ولی شما برای آنها آلونک تهیه کنید و کف آن را با کاه بپوشانید.

  فرحناز پاسخ

  سلام ببخشید دوستان اردک من دوروزه هیچی جز اب نمیخوره دیگه نمیشینه وفقط روپاهاش همش وایمیسه حتی خوابشم روپاهاشه کلا نمیشینه دسشویشم سبزه ،چیکارباید کنم؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، نمی توان دقیقا مشکل پرنده شما را تشخیص داد از نزدیک باید بررسی شود حتما برای درمان به دامپزشک مراجعه نمایید.

  نفس پاسخ

  سلام خسته نباشیدمن ۴تااردک تقریبا۵ماهه دارم یکیشون چندروزه درست نمیتونه راه بره همش میخوره زمین واشتهاشم کم شده به نظرتون مشکلش چیه

   Faraj پاسخ

   با سلام ، برسی کنید که آیا پای اردک شما زخمی شده است یا نه . درصورت وجود تورم و یا زخمی هر چه سریعتر نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.
   متأسفانه مشکل لنگیدن در بین اردک ها بسیار شایع می باشد و به سرعت باعث مرگ آنها میشود. این مشکل بیشتر به تغذیه آنها بستگی دارد. برای جلوگیری از این امر توجه به خوارک اردک ها بسیار اهمیت دارد. تغذیه آنها نباید شامل غذای پخته و چرب باشد. نور آفتاب بعنوان یک منبع عالی برای دریافت کلسیم و ویتامین d در پرندگان می باشد. بنابراین دسترسی به آب و خاک و نور آفتاب برای اردک ها بسیار مهم است. برای جبران کمبود کلسیم می توانید از پودر صدف و گوشماهی نیز استفاده کنید.

  فرناز مطلوبی پاسخ

  سلام .من یه اردک ۹ ماهه دارم .ماده هستش ولی ۵ روز پیش خیلی بیحال بود ...از دکتر پرسیدم گفت سرما خورده و داروی خوراکی انرو و پودر داماکول و یه ویتامینی داد که اسمش یادم نیست ...گفت هر سه تای اینا رو تو آب مخلوط کنم و بدم بخوره ..منتهی دو روز اول بیحالی تخم میزاشت ..و اینکه اصلا آب ریزش بینی نداره ولی به شدت اسهال داره و کم غذا بود ..الان دو روزه یکم غذا میخوره روزها حالش خوبه ولی شبها خیلییی بیحال میشه .نفس نفس میزنه ..گاهی اوقات نفس هاش خیلی ریز صدا میده ..الان یه چند بار عطسه کرد.روزهای اول هم نوک و پاهاش گرم بودن ولی هی دمای بدنش تغییر میکرد .من چیکار کنم ...کلینیک نمیتونم ببرم چون افتضاح ویروس پخشه ...از طرفی اصلا این داروهایی که دادن اصلا فرقی نکرده لطفا سریع جوابم رو بدین ممنون میشم

   Faraj پاسخ

   گرم نگه داشتن پرنده ، ترکیب ماست با سیر خرد شده یکی از ترفندهای خانگی برای درمان سرماخوردگی و مشکل تنفس در اردک ها می باشد. شما نیز این روش را امتحان کنید.

  نارنین فرج زاده پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من یه اردک دارم که دو هفته ست تخم میذاره و من کلا غذا بهش ماراکارانی پخته بدون روغن و لوبیای پخته بدون روغن و کاهو و پیاز و خاک هم میدم از امروز صبح یه پاش شروع کرد لنگ زدن و هی نفس نفس میزنه حتی وقتی نشسته البته نفس نفس زدن رو یه چند باری ازش دیدم و مدفوعش هم معمولا آبکی چون خیلی آب میخوره ،توروخدا بفرمایید باید چیکارش کنم ؟

   Faraj پاسخ

   با سلام این مشکل بیشتر به خاطر تغذیه و نور می باشد. تغذیه اردک را با مواد معدنی و کلسیم دار همچون پودر صدف ، سنگ آهک ، پودر استخوان تقویت نمایید. نور افتاب نیز تا حدودی به جذب ویتامین d و همچنین جذب کلسیم در پرندگان کمک میکند. از سایر خوراکی ها همچون سبوس گندم سبوس برنج ، آرد ذرت، پودر بقایای ضایعات کشتارگاهی دام و طیور، آرد جو و ضایعات سبزیها و علوفه خرد شده نیز استفاده کنید. در صورت عدم بهبود به دامپزشک مراجعه نمایید.

  سعید پاسخ

  سلام.ببخشید ۱۳تا اردک مسکویی دارم.تا دیروز عصر هم همشون سر حال و قبراق بودن ولی امروز صبح که نگاشون کردم دیدم یکیش مرده و یکی دیگشم ب زور راه میره مدفوعش ابکی و به رنگ قهوه ای خونی هستش الان رو تخم هم هست چیکار کنم؟؟؟

   Faraj پاسخ

   با سلام ، برای درمان سریعا به مرکز واکسیناسیون طیور در شهر خود مراجعه نمایید.

  حامد از خوزستان ایذه پاسخ

  با سلام
  ممنون از پاسخگویی شما.
  همین امروز دیدم یکی از اردکام انگار یه چربی قرمز از خود چشم اردک زده بیرون به طوری که جلو نصف دیدش رو گرفته...بی حال نشسته بود تو سایه....قبلا مثل وحشیا برا دون حمله می کرد.
  واکسینه هم نشدن. کلی اردک هم داشتم تا الان ندیده بود اردک مریض بشه.
  آب شون چند روزی کثیف بود وقت نکردم عوض کنم چون بارون بود هوا هم سرد بود.
  لونه اشون هم فک کنم خیلی کثیف باشه چون 14 تا اردک رو گذاشتم تو یه لونه 2 متر در یه متر در متر ارتفاع....شب چون سرده در لونه اشون هم فلزه شبنم می زنه نزدیکای در لونه همیشه خیس می شه.... اینجا هوا سرد هست اما به صفر درجه هم نمی رسه...
  تمام موارد رو توضیح دادم لطفا هر احتمالی می دید بهم بگید.
  چون نه دلم می یاد بکشمش نه جرات دارم نگه دارم می ترم خونه خرابم کنه چون 2000 جوجه مرغ داخل سالن دارم این اردک ها هم تو حیاط دارم تا الان هم ندیدم اردکی مریض بشه این اولین اردکمه....به نظر شما عفونته؟ مثل جوجه و بوقلمون که چشمشون یه جوری میشه یا خیر؟
  ببخشید اینجا کلنیک نیست که برم اگر توصیه ای دارید یا هر احتمالی بهم بگید مخصوصا در مورد آنفلانزا چون ممکنه خونه خرابم کنه.

   Faraj پاسخ

   با سلام با توجه به توضیحات شما متوجه شدم که محل نگه داری اردک هایتان بسیار آلوده و غیر بهداشتی می باشد و زمینه شیوع انواع بیماری های عفونی را فراهم نموده است. توصیه میشود آلونک آنها را تمیز نموده و پرنده بیمار را از سایر پرنده ها جدا کنید. آب آنها را نیز تعویض نمایید.
   قطره آنتی بیوتیک برای درمان اولیه مفید می باشد ولی برای درمان و پیشگیری شما چاره ای جز واکسیناسیون و مراجعه به دامپزشک ندارید.

  Sonia پاسخ

  باسلام وقت بخیر ببخشید اردک من ۱سال نیمشه وماده س ودیشب برده بودمش پارک که بازی کنه وقت برگشت توبغلم بود که پام سر خورد خوردم زمین توجوی اب و اردکم ازدستم پرت شد وجیغ کشید ازدیشبم دمشو پایین نگه میداره ونمیزاره به قسمت دمش دست بزنی وتاپریروز تخم میذاشته اما الان دوروزه تخم نمیزاره ممکنه براش مشکلی ایجاد شده باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

   Faraj پاسخ

   سلام، احتمال آسیب دیدن پرنده شما بالا است. ناچار باید به دامپزشک مراجعه کنید.

  Sonia پاسخ

  وایا توقسمت دمشون استخونی دارند که دچار شکستگی شده باشه ؟ من خودم پرستارم واردکمو خیلی دوست دارم میشه راهنمایی کنید لطفا

   Faraj پاسخ

   انتهای دم اردک یک غده به نام غده پرآرایی موجود است و همانند دیگر پرنده ها دارای استخوان میباشد.

  امیر پاسخ

  با سلام وقت بخیر
  من دوتا اردک دارم ولی نمیدونم کدوم نر و کدوم ماده یکیش سیاه و سفیده یکیشم رنگارنگ
  چند مدتی هست بخاطر سردی هوا نمیذارم برن شنا ، اون ادرک رنگارنگ هر وقت منو می بینه
  می افته دنبالم و دستمو میبرم نازش کنم گوشت انگشتمو میگیره میشینه ری زمین تکون تکون میخوره و ولم نمیکنه
  به نظرتون مشکلش چیه ؟

   Faraj پاسخ

   معمولا جثه اردک نر کمی درشتر از اردک ماده می باشد. همچنین سر اردک نر بزرگتر و گردن آن باریک تر است. بیشتر پرندگان در فصل جفت گیری خشن رفتار میکنند.

  کوروشش پاسخ

  سلام مرسی ازسایت خوبتون و من هرچی اردک میخرم غذا نمیخورن بعد ازچندروز تلف میشن علتش چی قبلا خیلی خوب بود قشنگ غذا میخورن وای دوماه نمیدونم چرااینطوری شده

   Faraj پاسخ

   با سلام، نیاز به بررسی بیشتر دارد. احتمال شیوع بیماری در بین گله شما زیاد میباشد.

  مهدي پاسخ

  سلام وخسته نباشيد
  من يه اردك دارم تقريبأ ٧ماهش هست ودو روز هست كه از چشماش اشك مياد و كنار چشماش يكم خشك شده ممنون ميشم راهنماييم كنيد خيلي نگران هستم

   Faraj پاسخ

   با سلام، از قطره آنتی بیوتیک استفاده کنید.

  نفیس پاسخ

  با سلام اردک من از صبح تو هوای سرد تو حیاط بود موقع خواب دیدم مدفوعشون قرمز شده چیکار کنم خواهشا زود جوابمو بدید نگرانم.

  مهسا پاسخ

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون، من دو تا اردک 5/5 ماهه دارم که از چند روزگی خودم بزرگشون کردم، یکیشون از 5 ماهگی، حدود دو هفته پیششروع به تخم گذاری کرده، هفته گذشته یکدفعه پاهاش سمت عقب دراز شده بود و تند تند نفس نفس میزد و نمیتونست راه بره، یکم گرم کردم جاش رو بعد حدود 4 ساعت بهتر شد، تخم که گذاشت کامل میتونست راه بره، این هفته باز همونجوری شد بعد تخمگذاری باز حالش بهتر شد اما الان دیگه از صبح نمیتونه راه بره. میخواستم ببینم چه مشکلی داره.

   Faraj پاسخ

   قبلا به این سوال پاسخ داده شده است. این مسائل بیشتر به خوراک پرنده ربط داده می شود. تخم گذاری در پرنده ها نیاز به دریافت انرژی کافی و مواد معدنی لازم می باشد. خوراک پرنده را تقویت کنید. درصورتیکه مشکل حل نشد با دامپزشک مشورت نمایید.

  سحر پاسخ

  سلام. ممنون از سایت خودتون. من دو تا اردک دارم که ۶سالشون هست . مدفوعون سفید رنگ هست و بعضی وقتها وقتی که نشستند دهنشون باز میکنند و نفس میکشند. انگار که گرمشون هست ولی الان زمستون دعوت اصلا گرم نیست. ممنونم میشم پاسخ بدید.

  مهدي پاسخ

  ممنون از لطف شما دكترعزيز

  علیرضا پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون

  من دوتا جوجه اردک خریدم یک روزه

  شستمشون بعد یهو حالت تشنج بهشون

  دشت داد نتونستن از جاشون بلند شن

  لطفا اگه میشه من رو راهنمایی کنید

   Faraj پاسخ

   با سلام، به هیچ وجه نباید جوجه ها را با آب سرد شست و شو داد. زیرا باعث سرماخوردگی میشود. برای درمان سرماخوردگی اردک جای گرم برای آنها تأمین کنید، همچنین چند قطره سرماخوردگی بچه به همراه چند قطره مولتی ویتامین به آب اردک ها اضافه کنید.

  فرشاد پاسخ

  اردک نر و ماده دارم،اردک نر مدتی هست صداش خیلی نامهفوم و کم شده ، علت چی میتونه باشه؟

   Faraj پاسخ

   سلام، پرنده باید از نزدیک بررسی شود.

  رها پاسخ

  سلام من یا اردک ده ماهه دارم الان دو روزه یکم یکی از پاهاش میلنگه😐پماد یا دارویی هست که بشه استفاده کنم حالش خوب شه تورم و زخم نمیبینم روی پاهاش ولی میلنگه

   Faraj پاسخ

   با سلام، این مشکل بیشتر به دلیل جیره غذایی ضعیف و دریافت نور کم (کمبود ویتامین d) به وجود می آید. برای رفع نیاز کلسیم و مواد معدنی از پودر استخوان، پودر صدف، سبوس گندم سبوس برنج ، آرد ذرت، پودر بقایای ضایعات کشتارگاهی دام و طیور، آرد جو و ضایعات سبزیها و علوفه خرد شده استفاده کنید. برای دریافت ویتامین d نیز پرنده باید در معرض نور آفتاب باشد.

  مهرداد پاسخ

  سلام وقت بخیر اردک ۳ماه دارم بردم برای شستشو وسط شستشو فلج شد بطوری چند روزی خودشو روزمین میکشید .شروع به کمک کردنش کردم پاهاشو مساژ دادم توراه رفتن کمکش کردم تا الان بهتر شده یذره راه میره میشینه پاهاش فکر می کنم کج شد الان چند روزی تنفس بدشده دورچشماش خیس شده هیچ واکسنی نزدم الان چیکار کنم باتشکر

   Amin پاسخ

   سلام
   در شستشو فشار وارد کردید بهش ؟ با اب خنک شستشو دادید ؟
   محیط گرم ، مولتی ویتامین و غذای مقوی میتونه بهش کمک کنه

  مرضیه پاسخ

  سلام من یه اردک دارم امروزپاهاش میلنگه درست نمیتونه وایسه علتش چیست چیکارکنم؟

   Amin پاسخ

   سلام
   دمای هوا ، تغذیه نامناسب ، امکان بیماری و ... وجود داره
   باید شرایط دقیق بررسی بشه
   مدفوعش رو چک کنید و ببینید که مشکل داره یا نه

  نازنین پاسخ

  سلام اردکم تقریبا 1 سالشه چند ساعته ک راه نمیره پاهاشو دراز کرده غذاهم نمیخوره.یعنی ممکنه بخاطر سرما اینطوری شده باشه چون امروز برف میومد تو برف م مونده
  ممنون میشم راهنماییم کنین

   Amin پاسخ

   سلام
   بله حتما
   سرما میتونه تاثیرات خیلی بدی روی پرنده ها و حیوانات داشته باشه
   حتما جای نگهداریشون رو گرم نگه دارید

  امید پاسخ

  سلام.خسته نباشید.
  دو تا جوجه اردک دارم تقریبا یک ماهشونه. بعضی وقتا یکیشون مثل چوب میشه و پاهاشو صاف میکنه مثل اینکه سکته کرده باشه ولی بعد از ۳۰ ثانیه دوباره خوب میشه.میخواستم بدونم مشکلشون چیه؟