بیماری تورم کلوآک در اردک ها

بیماری تورم کلوآک در اردک ها

سیستم دفاعی بدن اردک ها آنقدر قوی است که کمتر دچار بیماری می شوند ولی مادامی که پیشگیری های لازم از قبیل کنترل بهداشت محل پرورشی، تغذیه نامناسب، عدم واکسینه کردن آنها، تفکیک اردک ها از نظر جنسی و شرایط سنی و بسیاری از موارد دیگر را رعایت نکنید آنها را در برابر مقابله با انواع بیماری ها مستعد می کنید. در این قسمت به پاره ای از مسائل اشاره می کنیم که رعایت آنها می تواند اردک ها را از دچار شدن به بسیاری از بیماری های شایع مصون نگه دارد.

مهمترین مسئله ای که در رابطه با بیماری اردک ها حائز اهمیت است، رعایت اصول بهداشتی در محل پرورشی است و اینکه چرا باید بستر آنها را ضد عفونی کنید ؟

ضد عفونی کردن کف بستر در جلوگیری و رشد بسیاری از میکروارگانیسم ها تا مادامی که آنها را از بین ببرد مهمترین کاری است که پرورش دهندگان در پیشبرد اهداف پرورشی، باید جزو برنامه های کار خود  قرار دهند البته به شرطی که مداوم و هر چند روز یکبار محل پرورشی و آشیانه اردک ها را از فضولات آنها دفع کنند چرا که با وجود هر گونه آلودگی نه تنها تاثیر مواد ضد عفونی کننده کم می شود بلکه انواع ویروس ها و میکروب های فعال در کف بستر امکان رشد و ادامه حیات خواهند داشت.

از ضد عفونی کننده هایی استفاده کنید که :

 1. وقتی از آنها استفاده می کنید، سیستم تنفسی اردک ها را دچار مسمومیت و مشکل نکند.
 2. قدر ماندگاری مواد ضد عفونی کننده زیاد باشد.
 3. قدرت میکروب کشی داشته باشند.
 4. ارزان باشد تا برای فرایند میکروب زدایی مقرون به صرفه باشد.
 5. آنها را به صورت پودر استفاده نکنید حتما قابل حل شدن در آب باشد.
 6. مانع رشد میکروارگانیسم های بیماری زا باشند.
 7. دما و رطوبت محلی که ضد عفونی می شود باید افزایش یابد.

روش تشخیص بیماری در بین اردک ها

 1. اولین و مهمترین مسئله ایی که باید در نظر داشته باشید این است که اردک ها را در رده های سنی متفاوت از هم تفکیک کرده و در سالن های مجزا نگهداری کنید چون شدت بیماری در هر سن متفاوت است و علائم مختلفی دارد.
 2. مرتبا وضعیت ظاهری آنها را بررسی کنید.
 3. کوچکترین التهاب و یا ترشحات در اطراف چشم ، بینی باید بررسی شود.
 4. نباید در هیچ یک از اعضای اردک ها مواردی از قبیل تاول، زخم، تورم و یا کوفتگی مشاهده شود.
 5. به راه رفتن آنها دقت کنید و کف پای و ما بین پره های انگشتان شان را به خوبی بررسی کنید چون ممکن است به خاطر برخورد با فضولاتشان دچار زخم و یا عفونت شده باشند.
 6. بال و پر آنها را بررسی کنید تا مطمئن باشید که عاری از هر نوع انگل مثل کنه و شپش هستند.
 7. به صدای تنفس آنها دقت کنید و مطمئن باشید که دچار مشکل نشده باشند.
 8. هر چند هفته یکبار از آنها قبل از بیماری و بعد از بیماری خونگیری کنید.
 9. اگر هر یک از اردک ها با علائم غیر مشابهی تلف شدند، لاشه آنها کاملا ضد عفونی کنید سپس کالبد شکافی را انجام دهید. فراموش نکنید که آثار و علائم بیماری باید مورد بررسی قرار گیرد.
 10. وضعیت ظاهری و عمومی اردک ها مثل چاقی، لاغری، پرریزی ، دفع فضولات غیر طبیعی باید نورد توجه باشد.

سعی کنید اردک ها را در دوره های متوالی در برابر بسیاری از بیماری ها واکسینه کنید تا توان مقابله با هر نوع بیماری در آنها افزایش یابد و قابل مهار شدن باشد. روش های واکسیناسیون عبارتند از :

 1. تزریقی: در واقع تزریق واکسن اسانت رین را برای واکسینه کردن اردک هاست . در این روش با استفاده از سرنگ های خودکار واکسن تجویز شده به صورت زیر جلدی و یا عضله ایی به گردن، سینه و یا ران آنها تزریق می شود. تنها مسئله ایی که در این روش بسیار اهمیت دارد تعویض سر سوزن های سرنگ هاست که معمولا بعد از هر 500 قطعه اردک باید تعویض شود.
 2. اسپری کردن: در این روش که بیشتر برای جوجه اردک ها مورد استفاده قرار می گیرد، آنها را در یک فضای بسته نگهداری می کنند و واکسن مورد نظر را که با آب مقطر ترکیب کرده اند،  با دستگاه های مخصوص و یا به صورت دستی ( اسپری کننده های معمولی) بر روی جوجه ها اسپری می کنند.
 3. قطره چشمی: شاید یک روش نسبتا طولانی باشد چون بعد از ترکیب واکسن مورد نظر با آب مقطر باید به نوبت در چشم اردک ها ریخته شود.
 4. قطره بینی: مشابه روش قطره چشمی است.
 5. قطره دهانی : مشابه ترکیب قطره چشمی و بینی باید در حلق اردک ها ریخته شود ولی نه در همه آنها فقط در 5 الی 6 درصد کل اردک ها کفایت می کند چون بعد از رها کردن اردک های واکسینه شده، ویروس به سایر اردک ها هم سرایت می کند.
 6. به صورت آشامیدنی: واکسن در آب تمیز و عاری از هر نوع افزودنی ( مثل کلر) در آبخوری ها ریخته شده و به صورت آشامیدنی در اختیار پرندگان قرار می گیرد ولی به شرطی که قبل از خوردن واکسن حداقل چند ساعت( 3 تا 4 ساعت) آنها را تشنه نگه دارید و همچنین قبل از اضافه کردن واکسن به آب آشامیدنی آنها حتما به مقدار معینی  هم شیر خشک( بدون چربی) اضافه کنید ( به ازای هر لیتر 2 گرم شیر خشک) و تا نیم ساعت اجازه بدهید به خوبی در آب حل شده باشد چون نه تنها مواد شیمیایی واکسن را خنثی می کند بلکه به زنده ماندن ویروس هم کمک می کند و عمل واکسیناسیون نتیجه بخش خواهد بود.

بررسی یکی از بیماری های شایع در بین اردک ها

بیماری های شایع در بین اردک ها

تورم کلواک

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم رعایت اصول بهداشتی و ضد عفونی کردن کف بستر و محیط پرورشی  یکی از مسائل مهم در مصون نگه داشتن اردک ها در برابر بیماری است. مادامی که به این موضوع رسیدگی نکنید با گذشت زمان اردک ها را دچار بیماری خواهید کرد که نه تنها به مرگ انها منجر خواهد شد بلکه از نظر مادی هم دچار ضرر و زیان غیر قابل جبرانی خواهید بود.

تورم کلواک که به چسبندگی مقعد هم معروف است بیشتر در شرایطی ظهور می کند که بستر اردک و اشیانه آنها آلوده به میکروارگانیسم های بیماری زا باشد. شدت بیماری زمانی احساس می شود که غشای زرد رنگی تمام دیواره کلواک را پوشانده و و روده را متورم می کند، آنقدر که اردک قادر به دفع کردن فضولات نخواهد شد.

راه های پیشگیری و کنترل

رعایت کامل اصول بهداشتی ، جدا کردن اردک های مبتلا به بیماری از گله سالم، حذف عوامل استرس زا ، مدیریت صحیح، در اختیار گذاشتن آب تمیز برای خوردن و شنا کردن در پیشگیری از این بیماری موثر است. همچنین مقدار خوراک در گله های تخمگذار باید کاهش یابد تا وزن ماده ها و تخم های آنها پایین بیاید

درمان بیماری

یکی از در مان های موثر علیه این بیماری وارد کردن سوسپانسیون فورازولیدون به داخل مخرج اردک است ولی به شرطی که بیماری در مراحل اولیه باشد و تجمع توده های بیماری زا شدت نگرفته باشد، می تواند نتیجه بخش شده و مرغابی درمان شود.

 

بیماری تورم کلوآک در اردک ها
4.6 (92.5%) 8 votes
دیدگاه‌ها 37

*
*

  شیدا پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون. جوجه اردک من چند روزی میشه که گردنش ترک خورده وخشک شده وقرمز رنگه وحتی مثل قبل غذا نمیخوره ویکی از سوراخ های بینی اردکم گرفته وراحت نفس نمیکشه باید چیکارکنم؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  Matina پاسخ

  سلام ببخشيد من ٢تا جوجه اردك دارم حالشون خيلي خوب بود يهو صبح بلند شدم ديدم كف پاهاي هر دو شون زخم شده چجوري درمانش كنم ؟؟؟ خواهش زودتر بهم بگيد خيلي نگرانشونم

  فاطمه پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون من اردکم تقریبا یک سالشه امروز ناگهان دیدم پاهاش رو به عقب دراز کرده و سفت شده و دهانش هم تند تند به هم می خوره باید چه کار کنم ممنون می شم راهنمایی کنید

   FR پاسخ

   با سلام ، احتمال میرود پرنده شما دچار مسمومیت غذایی شده است. علائمی همچون له له زدن و فلج شدن اندام های مختلف طیور به خصوص در اردک ها ناشی از نفوذ یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم در بدن پرنده می باشد. این باکتری می تواند به سرعت باعث بیمار شدن و تلف شدن اردک شود. توصیه میشود برای مراقبت و درمان آن به مرکز واکسیناسیون طیور در شهر خود مراجعه نمائید.

  فاطمه عطیفه پور پاسخ

  اردکم تقریبا2سالش بود4تیرتحویلباغ وحش دادم 7تیرسالم بود11تیررفتم گفتند مرده آیاممکنه دق کرده باشه؟

   FR پاسخ

   با سلام ، مرگ ناگهانی طیور به دلایل مختلفی صورت میگیرد. این احتمال وجود دارد که پرنده شما به دلیل استرس و عدم سازگاری با محیط جدید ، تلف شده باشد. در هر صورت برای بررسی های دقیق تر نیاز به آزمایش های دامپزشکی است.

  آیسل پاسخ

  ببخشید من یه اردک خیلی زرنگ داشتم دیروز عصر یه عالمه خیار سبز خورد امروز میبینم تنهاس گوشه گیره راه نمیره غذا نمیخوره دسشویشم خوبه از مرغو خروسام جدا گذاشتمشون احتمالش هس بمیره؟

   FR پاسخ

   با سلام ، توجه داشته باشید که بیشتر کشاورزان برای آفت زدایی محصولات خود از سم هایی استفاده میکنند. اگر غذایی که شما به اردک داده اید ، آغشته به سم باشد ممکن است اردک مسموم شده باشد. برای درمان ، توصیه میشود به دامپزشک مراجعه نمائید.

  ایماه پاسخ

  ببخشید سم سوسک رو جوجه اردک تاثیر داره.اگه داره علائمش چیه؟ جوجه اردکم بی حاله بی اشتهاس گوشه گیر شده راه نمیره غذا نمیخوره احتمالش هس با سم سوسک مسموم شده باشه؟؟خوب میشه عایا؟؟

   FR پاسخ

   با سلام ، بله سمومی که برای کنترل حشرات و جوندگان مورد استفاده قرار می گیرد ، باعث مسمومیت و مرگ طیور می شود. بنابراین در جای گذاری آنها باید دقت بیشتری شود. بررسی دقیق عامل مسمومیت در طیور نیاز به آزمایش و بررسی دامپزشکی دارد. در زمینه درمان طیور خود لطفا به دامپزشک مراجعه فرمائید.

  محمد پاسخ

  خیلی عالی ممنونم

  منیژه پاسخ

  سلام ،من یه اردک ماده دارم سال گذشته تقریبا همش تخم گذاشت، ولی دو ماه هست گاهی تخم لمه میذاره گاهی تخم بدون پوست،گاهی تخم سالم و گاهی تخم لمه کوچک بدون زرده و معمولا همراه این نوع تخمها چیزی شبیه روده سفید رنگ به تخم وصل هست که خارج میشه ،معمولا تو روزی که اینجوری تخم میذاره بیحال کم تحرک و نفس نفس میزنه و بعد چند ساعت دوباره خوب میشه. مدت طولانی در روشنایی هست شاید شش ساعت تاریکی، سه روز فلور دادم کمی بهتره ولی بازم مشکل داره. ممنون میشم اگه پاسخ بدین که چکار کنم عذاب نکشه

   FR پاسخ

   با سلام ، علت این مشکل به موارد زیادی بستگی دارد. اول اینکه باید جیره غذایی پرنده شما دارای مواد معدنی همچون کلسیم کافی باشد تا پوسته تخم پرنده کیفیت مطلوب را داشته باشد. دوم اینکه برخی از ویروس های عفونی (مخصوصا برونشیت عفونی ، عفونت روده) با هجوم به بافت های تناسلی ، اندام پرنده را آلوده میکنند. احتمال دارد که پرنده شما بیمار باشد. همچنین استرس گرمایی نیز باعث میشود که پرنده کم اشتها شود. به خصوص در فصل تابستان ، پرنده بیشتر در معرض استرس قرار میگیرد. در نتیجه این استرس ، فعالیت برخی از آنزیم های مؤثر بر کیفیت تخم ، کاهش پیدا میکند.
   برای بهبود و درمان این مشکل ، ابتدا به دامپزشک مراجعه کنید و جیره غذایی مناسب برای پرنده را از دامپزشک دریافت کنید. برای جلوگیری از استرس گرمایی پرنده نیز ، محل نگه داری آن را خنک نگه دارید.

  هليا پاسخ

  سلام خسته نباشيد
  جوجه اردك من تقريبا يه ماهو نيمشه
  غذاش معموليه مثل هميشه ولي معدش خيلي باد ميكنه و هي حركات غيرعادي از خودش نشون ميده
  يه بارم حتي ديدم كه حال سكته داره فك كردم مرده ولي خوب شد
  چيكار كنم؟
  تورم معدش غير عاديه
  ولي با اين وجود سر حاله

   FR پاسخ

   با سلام . پرنده شما نیاز به بررسی دقیق دارد. برای حل این مشکل لطفا به یک متخصص دامپزشک مراجعه فرمائید.

  مینا پاسخ

  سلام جوجه اردک من انگار چیزی تو گلوش گیرکرده همش عق میزنه بیحال هم هست چکار کنم

   FR پاسخ

   با سلام. ممکن است اردک شما دچار بیماری تنفسی شده باشد. در هر صورت برای درمان آن نیاز دارید که به دامپزشک مراجعه نمائید.

  حامد پاسخ

  سلام ممنون میشم راهنمایی کنید
  جوجه اردکی دارم که دور چشمهایش سیاه و بالهای بالا سر و دور گردنش سیاه داره میشه و پلکهایش هم داره بسته می شوند
  چه کاری باید انجام بدم؟

   FR پاسخ

   با سلام دوست عزیز لطفا برای درمان پرنده خود به دامپزشک مراجعه کنید. بدون بررسی دقیق عوامل بیماری، هیچ دارو و درمانی را نمی توان برای پرندگان تجویز کرد.

  مردانی پاسخ

  سلام.من یه جوجه اردک چهار پنج روزه خریدم وتا الان که یکماهش هست همش زیر گردن خودم یا کنارم خوابیده.خیلی دوسش دارم.ایا اگر کنارم بخوابونمش از نظر بهداشتی مشکل داره.البته من خیلی تمیز نگهش میدارم چیه مشکل دیگه‌که‌داره بعضی وقتها عطسه میکننه وترشحات زلال ازبینیش میاد.چکار کنم؟

   FR پاسخ

   با سلام، حس حیوان دوستی شما شایان تقدیر است. اما باید بیشتر احتیاط کنید. زیرا فضولات پرنده می تواند باعث انتقال بیماری بین انسان و پرنده شود. از طرفی برای سلامت پرنده نیز این شیوه نگه داری توصیه نمی شود. سعی کنید برای پرنده خود آشیانه مناسب تهیه کرده و در فضای باز و سبز از آن نگه داری کنید. در خصوص ترشحات بینی پرنده هم باید گفت اگر این ترشحات بسیار غلیظ و رنگی نبوده و علایمی دیگری هم چون نفس نفس زدن ، بی حالی ، بی اشتهایی و ... در پرنده مشاهده نشود، پرنده شما مشکل خاصی ندارد.

  Fateme پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من چهار تا جوجه اردک دارم که سه چهار روز پیش یکیشون پاش انگار که درد میکنه میلنگید امروز هم یکی دیگه اینطور شده بررسی کردم هیچ زخم یا تورم وسیاه شدگی وجود نداشت حال عمومیشون هم خوبه لطف میکنید راهنمایی کنید ممنون از شما

   FR پاسخ

   با سلام، متأسفانه بسیاری از این مشکلات و ناهنجاری ها مربوط به مسائل ژنتیکی و پرنده مادر می باشند. در بیشتر موارد نمی توان این مشکلات را درمان کرد. به شما پیشنهاد میکنم به دامپزشک متخصص مراجعه نمایید و در صورت درمان شدن، اقدامات لازمه را انجام بدهید.

  فرزاد پاسخ

  سلام.من دوتا جوجه اردک دارم چند وقته آبریزش بینی دارن و از دهان نفس میکشد راه درمانش چیه؟

   FR پاسخ

   با سلام ، دقت داشته باشید که تا دو ماهگی نباید به جوجه اردک ها آب سرد داد و یا جوجه ها را با آب سرد شست و شو نمود. بدن جوجه اردک ها در ابتدا ضعیف می باشد و سریع سرما میخورند. در مواردی حتی این سرما خوردگی می تواند جوجه را از پای درآورد. برای درمان اردک سرما خورده ، توصیه میشود به کلینیک طیور مراجعه نموده و از یک دامپزشک متخصص کمک بگیرید. در بیشتر موارد مولتی ویتامین ها در این زمینه پاسخگو نمی باشند.

  فرزاد پاسخ

  سلام.من دوتا جوجه اردک دارم چند وقته آبریزش بینی دارن و از دهان نفس میکشد راه درمانش چیه؟
  اگه مولتی ویتامین بهشون بدم مشکلی نداره؟

   FR پاسخ

   با سلام . پاسخ داده شد.

  بهروز پاسخ

  اردک سرما خورده چه کنم

   FR پاسخ

   قبلا به این سوال پاسخ داده شده است.

  parsa motallebi پاسخ

  سلام من دو اردک سه هفته ای دارم سه روزی است که کرک های پشت سرش ریخته . آیا این بیماری است؟ آیا این بیماری برای انسان مشکل ساز است؟

   FR پاسخ

   با سلام ، اگر در محل ریزش علایمی همچون تاول زدن و قارچی شدن موجود نمی باشد ، جای نگرانی نیست، پرنده شما تولک رفته و پرهای جدید جایگزین آن خواهند شد.

  محمد مهدی پاسخ

  من جوجه اردکی خریدم که یک هفتشه الان روی باش مثل انگشت سوخته آب انداخته و تعادل نداره چی کارش کنم

   FR پاسخ

   با سلام ، به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید.

  نادی پاسخ

  سلام
  اردک من چن ماهی هستش دارم-الان گردنشو جم کرده باز نمیکنه یه چند روزی میشه ینی سرما خورده؟صداشم خیلی ارومه مثل اردک نر اروم هستش مثل ماده وق وق نمیکنه باغ نگر میداشتیم الان اوردیم خونه یدونم سرماخوردگی نصف کردیم دادیم ینی میمیره 😥

   Faraj پاسخ

   با سلام ، لطفا برای درمان پرنده خود به کلینیک دامپروری مراجعه نمایید.

  آرمان پاسخ

  سلام من 400 تا بچه اردک دارم احتمال میده غذای کپک زده خورده باشن زیر چشمشون خیلی باد چشمشوراهنمایی کنید چطوری درمانشون کنم

   Faraj پاسخ

   با سلام با توجه به اینکه تعداد جوجه های شما زیاد می باشد پیشنهاد میشود در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه نمایید زیرا جوجه اردک های شما بایستی از نزدیک بررسی شوند. در خصوص چنین مشکلاتی شما نمی توانید با اکتفا به منابع اینترنتی و بدون بررسی دقیق برای پرنده خود راه درمانی پیدا کنید.