بیماری تورم کلوآک در اردک ها

بیماری تورم کلوآک در اردک ها

سیستم دفاعی بدن اردک ها آنقدر قوی است که کمتر دچار بیماری می شوند ولی مادامی که پیشگیری های لازم از قبیل کنترل بهداشت محل پرورشی، تغذیه نامناسب، عدم واکسینه کردن آنها، تفکیک اردک ها از نظر جنسی و شرایط سنی و بسیاری از موارد دیگر را رعایت نکنید آنها را در برابر مقابله با انواع بیماری ها مستعد می کنید. در این قسمت به پاره ای از مسائل اشاره می کنیم که رعایت آنها می تواند اردک ها را از دچار شدن به بسیاری از بیماری های شایع مصون نگه دارد.

مهمترین مسئله ای که در رابطه با بیماری اردک ها حائز اهمیت است، رعایت اصول بهداشتی در محل پرورشی است و اینکه چرا باید بستر آنها را ضد عفونی کنید ؟

ضد عفونی کردن کف بستر در جلوگیری و رشد بسیاری از میکروارگانیسم ها تا مادامی که آنها را از بین ببرد مهمترین کاری است که پرورش دهندگان در پیشبرد اهداف پرورشی، باید جزو برنامه های کار خود  قرار دهند البته به شرطی که مداوم و هر چند روز یکبار محل پرورشی و آشیانه اردک ها را از فضولات آنها دفع کنند چرا که با وجود هر گونه آلودگی نه تنها تاثیر مواد ضد عفونی کننده کم می شود بلکه انواع ویروس ها و میکروب های فعال در کف بستر امکان رشد و ادامه حیات خواهند داشت.

از ضد عفونی کننده هایی استفاده کنید که :

 1. وقتی از آنها استفاده می کنید، سیستم تنفسی اردک ها را دچار مسمومیت و مشکل نکند.
 2. قدر ماندگاری مواد ضد عفونی کننده زیاد باشد.
 3. قدرت میکروب کشی داشته باشند.
 4. ارزان باشد تا برای فرایند میکروب زدایی مقرون به صرفه باشد.
 5. آنها را به صورت پودر استفاده نکنید حتما قابل حل شدن در آب باشد.
 6. مانع رشد میکروارگانیسم های بیماری زا باشند.
 7. دما و رطوبت محلی که ضد عفونی می شود باید افزایش یابد.

روش تشخیص بیماری در بین اردک ها

 1. اولین و مهمترین مسئله ایی که باید در نظر داشته باشید این است که اردک ها را در رده های سنی متفاوت از هم تفکیک کرده و در سالن های مجزا نگهداری کنید چون شدت بیماری در هر سن متفاوت است و علائم مختلفی دارد.
 2. مرتبا وضعیت ظاهری آنها را بررسی کنید.
 3. کوچکترین التهاب و یا ترشحات در اطراف چشم ، بینی باید بررسی شود.
 4. نباید در هیچ یک از اعضای اردک ها مواردی از قبیل تاول، زخم، تورم و یا کوفتگی مشاهده شود.
 5. به راه رفتن آنها دقت کنید و کف پای و ما بین پره های انگشتان شان را به خوبی بررسی کنید چون ممکن است به خاطر برخورد با فضولاتشان دچار زخم و یا عفونت شده باشند.
 6. بال و پر آنها را بررسی کنید تا مطمئن باشید که عاری از هر نوع انگل مثل کنه و شپش هستند.
 7. به صدای تنفس آنها دقت کنید و مطمئن باشید که دچار مشکل نشده باشند.
 8. هر چند هفته یکبار از آنها قبل از بیماری و بعد از بیماری خونگیری کنید.
 9. اگر هر یک از اردک ها با علائم غیر مشابهی تلف شدند، لاشه آنها کاملا ضد عفونی کنید سپس کالبد شکافی را انجام دهید. فراموش نکنید که آثار و علائم بیماری باید مورد بررسی قرار گیرد.
 10. وضعیت ظاهری و عمومی اردک ها مثل چاقی، لاغری، پرریزی ، دفع فضولات غیر طبیعی باید نورد توجه باشد.

سعی کنید اردک ها را در دوره های متوالی در برابر بسیاری از بیماری ها واکسینه کنید تا توان مقابله با هر نوع بیماری در آنها افزایش یابد و قابل مهار شدن باشد. روش های واکسیناسیون عبارتند از :

 1. تزریقی: در واقع تزریق واکسن اسانت رین را برای واکسینه کردن اردک هاست . در این روش با استفاده از سرنگ های خودکار واکسن تجویز شده به صورت زیر جلدی و یا عضله ایی به گردن، سینه و یا ران آنها تزریق می شود. تنها مسئله ایی که در این روش بسیار اهمیت دارد تعویض سر سوزن های سرنگ هاست که معمولا بعد از هر 500 قطعه اردک باید تعویض شود.
 2. اسپری کردن: در این روش که بیشتر برای جوجه اردک ها مورد استفاده قرار می گیرد، آنها را در یک فضای بسته نگهداری می کنند و واکسن مورد نظر را که با آب مقطر ترکیب کرده اند،  با دستگاه های مخصوص و یا به صورت دستی ( اسپری کننده های معمولی) بر روی جوجه ها اسپری می کنند.
 3. قطره چشمی: شاید یک روش نسبتا طولانی باشد چون بعد از ترکیب واکسن مورد نظر با آب مقطر باید به نوبت در چشم اردک ها ریخته شود.
 4. قطره بینی: مشابه روش قطره چشمی است.
 5. قطره دهانی : مشابه ترکیب قطره چشمی و بینی باید در حلق اردک ها ریخته شود ولی نه در همه آنها فقط در 5 الی 6 درصد کل اردک ها کفایت می کند چون بعد از رها کردن اردک های واکسینه شده، ویروس به سایر اردک ها هم سرایت می کند.
 6. به صورت آشامیدنی: واکسن در آب تمیز و عاری از هر نوع افزودنی ( مثل کلر) در آبخوری ها ریخته شده و به صورت آشامیدنی در اختیار پرندگان قرار می گیرد ولی به شرطی که قبل از خوردن واکسن حداقل چند ساعت( 3 تا 4 ساعت) آنها را تشنه نگه دارید و همچنین قبل از اضافه کردن واکسن به آب آشامیدنی آنها حتما به مقدار معینی  هم شیر خشک( بدون چربی) اضافه کنید ( به ازای هر لیتر 2 گرم شیر خشک) و تا نیم ساعت اجازه بدهید به خوبی در آب حل شده باشد چون نه تنها مواد شیمیایی واکسن را خنثی می کند بلکه به زنده ماندن ویروس هم کمک می کند و عمل واکسیناسیون نتیجه بخش خواهد بود.

بررسی یکی از بیماری های شایع در بین اردک ها

بیماری های شایع در بین اردک ها

تورم کلواک

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم رعایت اصول بهداشتی و ضد عفونی کردن کف بستر و محیط پرورشی  یکی از مسائل مهم در مصون نگه داشتن اردک ها در برابر بیماری است. مادامی که به این موضوع رسیدگی نکنید با گذشت زمان اردک ها را دچار بیماری خواهید کرد که نه تنها به مرگ انها منجر خواهد شد بلکه از نظر مادی هم دچار ضرر و زیان غیر قابل جبرانی خواهید بود.

تورم کلواک که به چسبندگی مقعد هم معروف است بیشتر در شرایطی ظهور می کند که بستر اردک و اشیانه آنها آلوده به میکروارگانیسم های بیماری زا باشد. شدت بیماری زمانی احساس می شود که غشای زرد رنگی تمام دیواره کلواک را پوشانده و و روده را متورم می کند، آنقدر که اردک قادر به دفع کردن فضولات نخواهد شد.

راه های پیشگیری و کنترل

رعایت کامل اصول بهداشتی ، جدا کردن اردک های مبتلا به بیماری از گله سالم، حذف عوامل استرس زا ، مدیریت صحیح، در اختیار گذاشتن آب تمیز برای خوردن و شنا کردن در پیشگیری از این بیماری موثر است. همچنین مقدار خوراک در گله های تخمگذار باید کاهش یابد تا وزن ماده ها و تخم های آنها پایین بیاید

درمان بیماری

یکی از در مان های موثر علیه این بیماری وارد کردن سوسپانسیون فورازولیدون به داخل مخرج اردک است ولی به شرطی که بیماری در مراحل اولیه باشد و تجمع توده های بیماری زا شدت نگرفته باشد، می تواند نتیجه بخش شده و مرغابی درمان شود.

 

بیماری تورم کلوآک در اردک ها
4.1 (81.25%) 32 votes
دیدگاه‌ها 468

*
*

  شیدا پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون. جوجه اردک من چند روزی میشه که گردنش ترک خورده وخشک شده وقرمز رنگه وحتی مثل قبل غذا نمیخوره ویکی از سوراخ های بینی اردکم گرفته وراحت نفس نمیکشه باید چیکارکنم؟؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  Matina پاسخ

  سلام ببخشيد من ٢تا جوجه اردك دارم حالشون خيلي خوب بود يهو صبح بلند شدم ديدم كف پاهاي هر دو شون زخم شده چجوري درمانش كنم ؟؟؟ خواهش زودتر بهم بگيد خيلي نگرانشونم

  فاطمه پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون من اردکم تقریبا یک سالشه امروز ناگهان دیدم پاهاش رو به عقب دراز کرده و سفت شده و دهانش هم تند تند به هم می خوره باید چه کار کنم ممنون می شم راهنمایی کنید

   FR پاسخ

   با سلام ، احتمال میرود پرنده شما دچار مسمومیت غذایی شده است. علائمی همچون له له زدن و فلج شدن اندام های مختلف طیور به خصوص در اردک ها ناشی از نفوذ یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم در بدن پرنده می باشد. این باکتری می تواند به سرعت باعث بیمار شدن و تلف شدن اردک شود. توصیه میشود برای مراقبت و درمان آن به مرکز واکسیناسیون طیور در شهر خود مراجعه نمائید.

  فاطمه عطیفه پور پاسخ

  اردکم تقریبا2سالش بود4تیرتحویلباغ وحش دادم 7تیرسالم بود11تیررفتم گفتند مرده آیاممکنه دق کرده باشه؟

   FR پاسخ

   با سلام ، مرگ ناگهانی طیور به دلایل مختلفی صورت میگیرد. این احتمال وجود دارد که پرنده شما به دلیل استرس و عدم سازگاری با محیط جدید ، تلف شده باشد. در هر صورت برای بررسی های دقیق تر نیاز به آزمایش های دامپزشکی است.

  آیسل پاسخ

  ببخشید من یه اردک خیلی زرنگ داشتم دیروز عصر یه عالمه خیار سبز خورد امروز میبینم تنهاس گوشه گیره راه نمیره غذا نمیخوره دسشویشم خوبه از مرغو خروسام جدا گذاشتمشون احتمالش هس بمیره؟

   FR پاسخ

   با سلام ، توجه داشته باشید که بیشتر کشاورزان برای آفت زدایی محصولات خود از سم هایی استفاده میکنند. اگر غذایی که شما به اردک داده اید ، آغشته به سم باشد ممکن است اردک مسموم شده باشد. برای درمان ، توصیه میشود به دامپزشک مراجعه نمائید.

  ایماه پاسخ

  ببخشید سم سوسک رو جوجه اردک تاثیر داره.اگه داره علائمش چیه؟ جوجه اردکم بی حاله بی اشتهاس گوشه گیر شده راه نمیره غذا نمیخوره احتمالش هس با سم سوسک مسموم شده باشه؟؟خوب میشه عایا؟؟

   FR پاسخ

   با سلام ، بله سمومی که برای کنترل حشرات و جوندگان مورد استفاده قرار می گیرد ، باعث مسمومیت و مرگ طیور می شود. بنابراین در جای گذاری آنها باید دقت بیشتری شود. بررسی دقیق عامل مسمومیت در طیور نیاز به آزمایش و بررسی دامپزشکی دارد. در زمینه درمان طیور خود لطفا به دامپزشک مراجعه فرمائید.

  محمد پاسخ

  خیلی عالی ممنونم

  منیژه پاسخ

  سلام ،من یه اردک ماده دارم سال گذشته تقریبا همش تخم گذاشت، ولی دو ماه هست گاهی تخم لمه میذاره گاهی تخم بدون پوست،گاهی تخم سالم و گاهی تخم لمه کوچک بدون زرده و معمولا همراه این نوع تخمها چیزی شبیه روده سفید رنگ به تخم وصل هست که خارج میشه ،معمولا تو روزی که اینجوری تخم میذاره بیحال کم تحرک و نفس نفس میزنه و بعد چند ساعت دوباره خوب میشه. مدت طولانی در روشنایی هست شاید شش ساعت تاریکی، سه روز فلور دادم کمی بهتره ولی بازم مشکل داره. ممنون میشم اگه پاسخ بدین که چکار کنم عذاب نکشه

   FR پاسخ

   با سلام ، علت این مشکل به موارد زیادی بستگی دارد. اول اینکه باید جیره غذایی پرنده شما دارای مواد معدنی همچون کلسیم کافی باشد تا پوسته تخم پرنده کیفیت مطلوب را داشته باشد. دوم اینکه برخی از ویروس های عفونی (مخصوصا برونشیت عفونی ، عفونت روده) با هجوم به بافت های تناسلی ، اندام پرنده را آلوده میکنند. احتمال دارد که پرنده شما بیمار باشد. همچنین استرس گرمایی نیز باعث میشود که پرنده کم اشتها شود. به خصوص در فصل تابستان ، پرنده بیشتر در معرض استرس قرار میگیرد. در نتیجه این استرس ، فعالیت برخی از آنزیم های مؤثر بر کیفیت تخم ، کاهش پیدا میکند.
   برای بهبود و درمان این مشکل ، ابتدا به دامپزشک مراجعه کنید و جیره غذایی مناسب برای پرنده را از دامپزشک دریافت کنید. برای جلوگیری از استرس گرمایی پرنده نیز ، محل نگه داری آن را خنک نگه دارید.

  هليا پاسخ

  سلام خسته نباشيد
  جوجه اردك من تقريبا يه ماهو نيمشه
  غذاش معموليه مثل هميشه ولي معدش خيلي باد ميكنه و هي حركات غيرعادي از خودش نشون ميده
  يه بارم حتي ديدم كه حال سكته داره فك كردم مرده ولي خوب شد
  چيكار كنم؟
  تورم معدش غير عاديه
  ولي با اين وجود سر حاله

   FR پاسخ

   با سلام . پرنده شما نیاز به بررسی دقیق دارد. برای حل این مشکل لطفا به یک متخصص دامپزشک مراجعه فرمائید.

  مینا پاسخ

  سلام جوجه اردک من انگار چیزی تو گلوش گیرکرده همش عق میزنه بیحال هم هست چکار کنم

   FR پاسخ

   با سلام. ممکن است اردک شما دچار بیماری تنفسی شده باشد. در هر صورت برای درمان آن نیاز دارید که به دامپزشک مراجعه نمائید.

  حامد پاسخ

  سلام ممنون میشم راهنمایی کنید
  جوجه اردکی دارم که دور چشمهایش سیاه و بالهای بالا سر و دور گردنش سیاه داره میشه و پلکهایش هم داره بسته می شوند
  چه کاری باید انجام بدم؟

   FR پاسخ

   با سلام دوست عزیز لطفا برای درمان پرنده خود به دامپزشک مراجعه کنید. بدون بررسی دقیق عوامل بیماری، هیچ دارو و درمانی را نمی توان برای پرندگان تجویز کرد.

  مردانی پاسخ

  سلام.من یه جوجه اردک چهار پنج روزه خریدم وتا الان که یکماهش هست همش زیر گردن خودم یا کنارم خوابیده.خیلی دوسش دارم.ایا اگر کنارم بخوابونمش از نظر بهداشتی مشکل داره.البته من خیلی تمیز نگهش میدارم چیه مشکل دیگه‌که‌داره بعضی وقتها عطسه میکننه وترشحات زلال ازبینیش میاد.چکار کنم؟

   FR پاسخ

   با سلام، حس حیوان دوستی شما شایان تقدیر است. اما باید بیشتر احتیاط کنید. زیرا فضولات پرنده می تواند باعث انتقال بیماری بین انسان و پرنده شود. از طرفی برای سلامت پرنده نیز این شیوه نگه داری توصیه نمی شود. سعی کنید برای پرنده خود آشیانه مناسب تهیه کرده و در فضای باز و سبز از آن نگه داری کنید. در خصوص ترشحات بینی پرنده هم باید گفت اگر این ترشحات بسیار غلیظ و رنگی نبوده و علایمی دیگری هم چون نفس نفس زدن ، بی حالی ، بی اشتهایی و ... در پرنده مشاهده نشود، پرنده شما مشکل خاصی ندارد.

  Fateme پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من چهار تا جوجه اردک دارم که سه چهار روز پیش یکیشون پاش انگار که درد میکنه میلنگید امروز هم یکی دیگه اینطور شده بررسی کردم هیچ زخم یا تورم وسیاه شدگی وجود نداشت حال عمومیشون هم خوبه لطف میکنید راهنمایی کنید ممنون از شما

   FR پاسخ

   با سلام، متأسفانه بسیاری از این مشکلات و ناهنجاری ها مربوط به مسائل ژنتیکی و پرنده مادر می باشند. در بیشتر موارد نمی توان این مشکلات را درمان کرد. به شما پیشنهاد میکنم به دامپزشک متخصص مراجعه نمایید و در صورت درمان شدن، اقدامات لازمه را انجام بدهید.

  فرزاد پاسخ

  سلام.من دوتا جوجه اردک دارم چند وقته آبریزش بینی دارن و از دهان نفس میکشد راه درمانش چیه؟

   FR پاسخ

   با سلام ، دقت داشته باشید که تا دو ماهگی نباید به جوجه اردک ها آب سرد داد و یا جوجه ها را با آب سرد شست و شو نمود. بدن جوجه اردک ها در ابتدا ضعیف می باشد و سریع سرما میخورند. در مواردی حتی این سرما خوردگی می تواند جوجه را از پای درآورد. برای درمان اردک سرما خورده ، توصیه میشود به کلینیک طیور مراجعه نموده و از یک دامپزشک متخصص کمک بگیرید. در بیشتر موارد مولتی ویتامین ها در این زمینه پاسخگو نمی باشند.

  فرزاد پاسخ

  سلام.من دوتا جوجه اردک دارم چند وقته آبریزش بینی دارن و از دهان نفس میکشد راه درمانش چیه؟
  اگه مولتی ویتامین بهشون بدم مشکلی نداره؟

   FR پاسخ

   با سلام . پاسخ داده شد.

  بهروز پاسخ

  اردک سرما خورده چه کنم

   FR پاسخ

   قبلا به این سوال پاسخ داده شده است.

  parsa motallebi پاسخ

  سلام من دو اردک سه هفته ای دارم سه روزی است که کرک های پشت سرش ریخته . آیا این بیماری است؟ آیا این بیماری برای انسان مشکل ساز است؟

   FR پاسخ

   با سلام ، اگر در محل ریزش علایمی همچون تاول زدن و قارچی شدن موجود نمی باشد ، جای نگرانی نیست، پرنده شما تولک رفته و پرهای جدید جایگزین آن خواهند شد.

  محمد مهدی پاسخ

  من جوجه اردکی خریدم که یک هفتشه الان روی باش مثل انگشت سوخته آب انداخته و تعادل نداره چی کارش کنم

   FR پاسخ

   با سلام ، به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید.

  نادی پاسخ

  سلام
  اردک من چن ماهی هستش دارم-الان گردنشو جم کرده باز نمیکنه یه چند روزی میشه ینی سرما خورده؟صداشم خیلی ارومه مثل اردک نر اروم هستش مثل ماده وق وق نمیکنه باغ نگر میداشتیم الان اوردیم خونه یدونم سرماخوردگی نصف کردیم دادیم ینی میمیره 😥

   Faraj پاسخ

   با سلام ، لطفا برای درمان پرنده خود به کلینیک دامپروری مراجعه نمایید.

  آرمان پاسخ

  سلام من 400 تا بچه اردک دارم احتمال میده غذای کپک زده خورده باشن زیر چشمشون خیلی باد چشمشوراهنمایی کنید چطوری درمانشون کنم

   Faraj پاسخ

   با سلام با توجه به اینکه تعداد جوجه های شما زیاد می باشد پیشنهاد میشود در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه نمایید زیرا جوجه اردک های شما بایستی از نزدیک بررسی شوند. در خصوص چنین مشکلاتی شما نمی توانید با اکتفا به منابع اینترنتی و بدون بررسی دقیق برای پرنده خود راه درمانی پیدا کنید.

  مریم پاسخ

  سلام با تشکر از سایت خوبتون
  یه جوجه اردک دو ماهه دارم الان دو هفته هست که نمیتونه راه بره به سختی میتونه بلند بشه و چند قدم میره سریع میشینه دامپزشک هم بردم میگه کمبود کلسیم داره سوزن هم زده بهش ولی هنوز خوب نشده چیکار کنم خوب بشه؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، کف دریا (سنگ مینرال) و پوسته تخم مرغ خرد شده منبع بسیار خوبی برای تأمین کلسیم پرندگان می باشند می توانید از هر کدام استفاده کنید. همچنین سعی کنید که پرنده خود را چند ساعتی در معرض نور قرار دهید.

  رضا پاسخ

  سلام و ورود. تعداد هفتصد عدد جوجه اردک یک ماهه دارم. چند روزی هست که بصورت ناگهانی و بدون داشتن علائم سکته میکنن و میمیرن. مشکل چی هست؟ ممنون

   Faraj پاسخ

   با سلام، سریعا برای بررسی و درمان به کلینیک دامپزشکی مراجعه نمایید. سکته ناگهانی در پرندگان دلایل متفاوتی دارد و باید لاشه پرنده بررسی شود.

  نفیس پاسخ

  با سلام من یه جفت اردک نر و ماده دارم تازه یه ماهه دارن تخم میذارن. اردک ماده از روزی که تخم میذاره خیلی ضعیف و لاغر شده.چیکارش کنم میترسم بمیره. لازمه ببرم دکتر؟ در زمستان میشه تو حیاط نگه داشت شخرما خیلی سرد میشه

   Faraj پاسخ

   با سلام جیره غذایی پرنده را تقویت نمایید. به دلیل کمبود منابع غذایی طبیعی در فصل زمستان اردک ها نیاز به تغذیه بیشتر دارند. از سبوس گندم ، سبوس برنج ،ذرت ، ضایعات سبزی ها ، میوه ها ، پودر استخوان و کف دریا و ... استفاده کنید. همچنین با وجود اینکه اردک ها با هوای سرد سازگار می باشند ولی شما برای آنها آلونک تهیه کنید و کف آن را با کاه بپوشانید.

  فرحناز پاسخ

  سلام ببخشید دوستان اردک من دوروزه هیچی جز اب نمیخوره دیگه نمیشینه وفقط روپاهاش همش وایمیسه حتی خوابشم روپاهاشه کلا نمیشینه دسشویشم سبزه ،چیکارباید کنم؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، نمی توان دقیقا مشکل پرنده شما را تشخیص داد از نزدیک باید بررسی شود حتما برای درمان به دامپزشک مراجعه نمایید.

  نفس پاسخ

  سلام خسته نباشیدمن ۴تااردک تقریبا۵ماهه دارم یکیشون چندروزه درست نمیتونه راه بره همش میخوره زمین واشتهاشم کم شده به نظرتون مشکلش چیه

   Faraj پاسخ

   با سلام ، برسی کنید که آیا پای اردک شما زخمی شده است یا نه . درصورت وجود تورم و یا زخمی هر چه سریعتر نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.
   متأسفانه مشکل لنگیدن در بین اردک ها بسیار شایع می باشد و به سرعت باعث مرگ آنها میشود. این مشکل بیشتر به تغذیه آنها بستگی دارد. برای جلوگیری از این امر توجه به خوارک اردک ها بسیار اهمیت دارد. تغذیه آنها نباید شامل غذای پخته و چرب باشد. نور آفتاب بعنوان یک منبع عالی برای دریافت کلسیم و ویتامین d در پرندگان می باشد. بنابراین دسترسی به آب و خاک و نور آفتاب برای اردک ها بسیار مهم است. برای جبران کمبود کلسیم می توانید از پودر صدف و گوشماهی نیز استفاده کنید.

  فرناز مطلوبی پاسخ

  سلام .من یه اردک ۹ ماهه دارم .ماده هستش ولی ۵ روز پیش خیلی بیحال بود ...از دکتر پرسیدم گفت سرما خورده و داروی خوراکی انرو و پودر داماکول و یه ویتامینی داد که اسمش یادم نیست ...گفت هر سه تای اینا رو تو آب مخلوط کنم و بدم بخوره ..منتهی دو روز اول بیحالی تخم میزاشت ..و اینکه اصلا آب ریزش بینی نداره ولی به شدت اسهال داره و کم غذا بود ..الان دو روزه یکم غذا میخوره روزها حالش خوبه ولی شبها خیلییی بیحال میشه .نفس نفس میزنه ..گاهی اوقات نفس هاش خیلی ریز صدا میده ..الان یه چند بار عطسه کرد.روزهای اول هم نوک و پاهاش گرم بودن ولی هی دمای بدنش تغییر میکرد .من چیکار کنم ...کلینیک نمیتونم ببرم چون افتضاح ویروس پخشه ...از طرفی اصلا این داروهایی که دادن اصلا فرقی نکرده لطفا سریع جوابم رو بدین ممنون میشم

   Faraj پاسخ

   گرم نگه داشتن پرنده ، ترکیب ماست با سیر خرد شده یکی از ترفندهای خانگی برای درمان سرماخوردگی و مشکل تنفس در اردک ها می باشد. شما نیز این روش را امتحان کنید.

  نارنین فرج زاده پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من یه اردک دارم که دو هفته ست تخم میذاره و من کلا غذا بهش ماراکارانی پخته بدون روغن و لوبیای پخته بدون روغن و کاهو و پیاز و خاک هم میدم از امروز صبح یه پاش شروع کرد لنگ زدن و هی نفس نفس میزنه حتی وقتی نشسته البته نفس نفس زدن رو یه چند باری ازش دیدم و مدفوعش هم معمولا آبکی چون خیلی آب میخوره ،توروخدا بفرمایید باید چیکارش کنم ؟

   Faraj پاسخ

   با سلام این مشکل بیشتر به خاطر تغذیه و نور می باشد. تغذیه اردک را با مواد معدنی و کلسیم دار همچون پودر صدف ، سنگ آهک ، پودر استخوان تقویت نمایید. نور افتاب نیز تا حدودی به جذب ویتامین d و همچنین جذب کلسیم در پرندگان کمک میکند. از سایر خوراکی ها همچون سبوس گندم سبوس برنج ، آرد ذرت، پودر بقایای ضایعات کشتارگاهی دام و طیور، آرد جو و ضایعات سبزیها و علوفه خرد شده نیز استفاده کنید. در صورت عدم بهبود به دامپزشک مراجعه نمایید.

  سعید پاسخ

  سلام.ببخشید ۱۳تا اردک مسکویی دارم.تا دیروز عصر هم همشون سر حال و قبراق بودن ولی امروز صبح که نگاشون کردم دیدم یکیش مرده و یکی دیگشم ب زور راه میره مدفوعش ابکی و به رنگ قهوه ای خونی هستش الان رو تخم هم هست چیکار کنم؟؟؟

   Faraj پاسخ

   با سلام ، برای درمان سریعا به مرکز واکسیناسیون طیور در شهر خود مراجعه نمایید.

  حامد از خوزستان ایذه پاسخ

  با سلام
  ممنون از پاسخگویی شما.
  همین امروز دیدم یکی از اردکام انگار یه چربی قرمز از خود چشم اردک زده بیرون به طوری که جلو نصف دیدش رو گرفته...بی حال نشسته بود تو سایه....قبلا مثل وحشیا برا دون حمله می کرد.
  واکسینه هم نشدن. کلی اردک هم داشتم تا الان ندیده بود اردک مریض بشه.
  آب شون چند روزی کثیف بود وقت نکردم عوض کنم چون بارون بود هوا هم سرد بود.
  لونه اشون هم فک کنم خیلی کثیف باشه چون 14 تا اردک رو گذاشتم تو یه لونه 2 متر در یه متر در متر ارتفاع....شب چون سرده در لونه اشون هم فلزه شبنم می زنه نزدیکای در لونه همیشه خیس می شه.... اینجا هوا سرد هست اما به صفر درجه هم نمی رسه...
  تمام موارد رو توضیح دادم لطفا هر احتمالی می دید بهم بگید.
  چون نه دلم می یاد بکشمش نه جرات دارم نگه دارم می ترم خونه خرابم کنه چون 2000 جوجه مرغ داخل سالن دارم این اردک ها هم تو حیاط دارم تا الان هم ندیدم اردکی مریض بشه این اولین اردکمه....به نظر شما عفونته؟ مثل جوجه و بوقلمون که چشمشون یه جوری میشه یا خیر؟
  ببخشید اینجا کلنیک نیست که برم اگر توصیه ای دارید یا هر احتمالی بهم بگید مخصوصا در مورد آنفلانزا چون ممکنه خونه خرابم کنه.

   Faraj پاسخ

   با سلام با توجه به توضیحات شما متوجه شدم که محل نگه داری اردک هایتان بسیار آلوده و غیر بهداشتی می باشد و زمینه شیوع انواع بیماری های عفونی را فراهم نموده است. توصیه میشود آلونک آنها را تمیز نموده و پرنده بیمار را از سایر پرنده ها جدا کنید. آب آنها را نیز تعویض نمایید.
   قطره آنتی بیوتیک برای درمان اولیه مفید می باشد ولی برای درمان و پیشگیری شما چاره ای جز واکسیناسیون و مراجعه به دامپزشک ندارید.

  Sonia پاسخ

  باسلام وقت بخیر ببخشید اردک من ۱سال نیمشه وماده س ودیشب برده بودمش پارک که بازی کنه وقت برگشت توبغلم بود که پام سر خورد خوردم زمین توجوی اب و اردکم ازدستم پرت شد وجیغ کشید ازدیشبم دمشو پایین نگه میداره ونمیزاره به قسمت دمش دست بزنی وتاپریروز تخم میذاشته اما الان دوروزه تخم نمیزاره ممکنه براش مشکلی ایجاد شده باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

   Faraj پاسخ

   سلام، احتمال آسیب دیدن پرنده شما بالا است. ناچار باید به دامپزشک مراجعه کنید.

  Sonia پاسخ

  وایا توقسمت دمشون استخونی دارند که دچار شکستگی شده باشه ؟ من خودم پرستارم واردکمو خیلی دوست دارم میشه راهنمایی کنید لطفا

   Faraj پاسخ

   انتهای دم اردک یک غده به نام غده پرآرایی موجود است و همانند دیگر پرنده ها دارای استخوان میباشد.

  امیر پاسخ

  با سلام وقت بخیر
  من دوتا اردک دارم ولی نمیدونم کدوم نر و کدوم ماده یکیش سیاه و سفیده یکیشم رنگارنگ
  چند مدتی هست بخاطر سردی هوا نمیذارم برن شنا ، اون ادرک رنگارنگ هر وقت منو می بینه
  می افته دنبالم و دستمو میبرم نازش کنم گوشت انگشتمو میگیره میشینه ری زمین تکون تکون میخوره و ولم نمیکنه
  به نظرتون مشکلش چیه ؟

   Faraj پاسخ

   معمولا جثه اردک نر کمی درشتر از اردک ماده می باشد. همچنین سر اردک نر بزرگتر و گردن آن باریک تر است. بیشتر پرندگان در فصل جفت گیری خشن رفتار میکنند.

  کوروشش پاسخ

  سلام مرسی ازسایت خوبتون و من هرچی اردک میخرم غذا نمیخورن بعد ازچندروز تلف میشن علتش چی قبلا خیلی خوب بود قشنگ غذا میخورن وای دوماه نمیدونم چرااینطوری شده

   Faraj پاسخ

   با سلام، نیاز به بررسی بیشتر دارد. احتمال شیوع بیماری در بین گله شما زیاد میباشد.

  مهدي پاسخ

  سلام وخسته نباشيد
  من يه اردك دارم تقريبأ ٧ماهش هست ودو روز هست كه از چشماش اشك مياد و كنار چشماش يكم خشك شده ممنون ميشم راهنماييم كنيد خيلي نگران هستم

   Faraj پاسخ

   با سلام، از قطره آنتی بیوتیک استفاده کنید.

  نفیس پاسخ

  با سلام اردک من از صبح تو هوای سرد تو حیاط بود موقع خواب دیدم مدفوعشون قرمز شده چیکار کنم خواهشا زود جوابمو بدید نگرانم.

  مهسا پاسخ

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون، من دو تا اردک 5/5 ماهه دارم که از چند روزگی خودم بزرگشون کردم، یکیشون از 5 ماهگی، حدود دو هفته پیششروع به تخم گذاری کرده، هفته گذشته یکدفعه پاهاش سمت عقب دراز شده بود و تند تند نفس نفس میزد و نمیتونست راه بره، یکم گرم کردم جاش رو بعد حدود 4 ساعت بهتر شد، تخم که گذاشت کامل میتونست راه بره، این هفته باز همونجوری شد بعد تخمگذاری باز حالش بهتر شد اما الان دیگه از صبح نمیتونه راه بره. میخواستم ببینم چه مشکلی داره.

   Faraj پاسخ

   قبلا به این سوال پاسخ داده شده است. این مسائل بیشتر به خوراک پرنده ربط داده می شود. تخم گذاری در پرنده ها نیاز به دریافت انرژی کافی و مواد معدنی لازم می باشد. خوراک پرنده را تقویت کنید. درصورتیکه مشکل حل نشد با دامپزشک مشورت نمایید.

  سحر پاسخ

  سلام. ممنون از سایت خودتون. من دو تا اردک دارم که ۶سالشون هست . مدفوعون سفید رنگ هست و بعضی وقتها وقتی که نشستند دهنشون باز میکنند و نفس میکشند. انگار که گرمشون هست ولی الان زمستون دعوت اصلا گرم نیست. ممنونم میشم پاسخ بدید.

  مهدي پاسخ

  ممنون از لطف شما دكترعزيز

  علیرضا پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون

  من دوتا جوجه اردک خریدم یک روزه

  شستمشون بعد یهو حالت تشنج بهشون

  دشت داد نتونستن از جاشون بلند شن

  لطفا اگه میشه من رو راهنمایی کنید

   Faraj پاسخ

   با سلام، به هیچ وجه نباید جوجه ها را با آب سرد شست و شو داد. زیرا باعث سرماخوردگی میشود. برای درمان سرماخوردگی اردک جای گرم برای آنها تأمین کنید، همچنین چند قطره سرماخوردگی بچه به همراه چند قطره مولتی ویتامین به آب اردک ها اضافه کنید.

  فرشاد پاسخ

  اردک نر و ماده دارم،اردک نر مدتی هست صداش خیلی نامهفوم و کم شده ، علت چی میتونه باشه؟

   Faraj پاسخ

   سلام، پرنده باید از نزدیک بررسی شود.

  رها پاسخ

  سلام من یا اردک ده ماهه دارم الان دو روزه یکم یکی از پاهاش میلنگه😐پماد یا دارویی هست که بشه استفاده کنم حالش خوب شه تورم و زخم نمیبینم روی پاهاش ولی میلنگه

   Faraj پاسخ

   با سلام، این مشکل بیشتر به دلیل جیره غذایی ضعیف و دریافت نور کم (کمبود ویتامین d) به وجود می آید. برای رفع نیاز کلسیم و مواد معدنی از پودر استخوان، پودر صدف، سبوس گندم سبوس برنج ، آرد ذرت، پودر بقایای ضایعات کشتارگاهی دام و طیور، آرد جو و ضایعات سبزیها و علوفه خرد شده استفاده کنید. برای دریافت ویتامین d نیز پرنده باید در معرض نور آفتاب باشد.

  مهرداد پاسخ

  سلام وقت بخیر اردک ۳ماه دارم بردم برای شستشو وسط شستشو فلج شد بطوری چند روزی خودشو روزمین میکشید .شروع به کمک کردنش کردم پاهاشو مساژ دادم توراه رفتن کمکش کردم تا الان بهتر شده یذره راه میره میشینه پاهاش فکر می کنم کج شد الان چند روزی تنفس بدشده دورچشماش خیس شده هیچ واکسنی نزدم الان چیکار کنم باتشکر

   Amin پاسخ

   سلام
   در شستشو فشار وارد کردید بهش ؟ با اب خنک شستشو دادید ؟
   محیط گرم ، مولتی ویتامین و غذای مقوی میتونه بهش کمک کنه

  مرضیه پاسخ

  سلام من یه اردک دارم امروزپاهاش میلنگه درست نمیتونه وایسه علتش چیست چیکارکنم؟

   Amin پاسخ

   سلام
   دمای هوا ، تغذیه نامناسب ، امکان بیماری و ... وجود داره
   باید شرایط دقیق بررسی بشه
   مدفوعش رو چک کنید و ببینید که مشکل داره یا نه

  نازنین پاسخ

  سلام اردکم تقریبا 1 سالشه چند ساعته ک راه نمیره پاهاشو دراز کرده غذاهم نمیخوره.یعنی ممکنه بخاطر سرما اینطوری شده باشه چون امروز برف میومد تو برف م مونده
  ممنون میشم راهنماییم کنین

   Amin پاسخ

   سلام
   بله حتما
   سرما میتونه تاثیرات خیلی بدی روی پرنده ها و حیوانات داشته باشه
   حتما جای نگهداریشون رو گرم نگه دارید

  امید پاسخ

  سلام.خسته نباشید.
  دو تا جوجه اردک دارم تقریبا یک ماهشونه. بعضی وقتا یکیشون مثل چوب میشه و پاهاشو صاف میکنه مثل اینکه سکته کرده باشه ولی بعد از ۳۰ ثانیه دوباره خوب میشه.میخواستم بدونم مشکلشون چیه؟

  امین پاسخ

  سلام من تعدادی اردک گرفتم گردن بعضیاشون کجه باید چیکار کنم؟از چه واکسنی استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

   Faraj پاسخ

   با سلام کج شدن گردن و یا فلج شدن آن نشانه بیماری نیوکاسل می باشد. در هر صورت برای تشخیص دقیق به دامپزشک مراجعه نمایید.

  صبا پاسخ

  سلام. اردکم حدود یکسالشه. وقتی میخاد تخت کنه پاهاش میره رو به عقب فلج میشه بعد از این که تخم میزاره خوب میسه. ولی الان دوروزه که فلج شده باهاش رو به عقبه هیچی نمیخوره فقط آب. یهو گردنش رو به عقب میره نشسته بال میزه صدا میده. بدنش سرد میشه. چه کار کنیم خوب بشه

   Faraj پاسخ

   با سلام، علائم گفته شده مربوط به بیماری نیوکاسل می باشد که هر چه سریعتر باید واکسن مروبطه دریافت گردد.

  امین پاسخ

  سلام من چننا اردک دارم به دلیل مسافرت سپردم به کسی زیرشونو تمیز نکرده بود الان کف پاهاشون تاول زده حال یکی دوتاشونم زیاد مساعد نیس چیکار باید بکنم ممنون میشم سریع تر اطلاع بدید

   Faraj پاسخ

   با سلام، از پودر انتی بیوتیک استفاده کنید. هر چه سریعتر اردک ها را به یک دامپزشک ببرید زیرا عفونت شدید پاها برای اردک ها کشنده است.

  معصومه پاسخ

  سلام، من یه جوجه اردک سه روزه دارم راه دفعش بسته است انگار مثل پوست بسته روی اون قسمت تحتانیش، با روغن چندباری چرب کردم بدنش رو فایده نداشته، هنو غذا هم نخورده من چندباری به زور بهش عسل دادم، طفلی خیلی اذیت میشه روشی هست که کمکش کنم؟

   Faraj پاسخ

   با سلام. به اندازه نیم قطره روغن زیتون به حلق پرنده بریزید.

  فاطمه عطوفت فر پاسخ

  سلام من اردکم دو هفتس که یکی از چشماش چسبیده و کلا بسته شده امروز متوجه شدم با وجود انجام دارو و مواد ضد عفونی کننده که تو سایت ها خواندم و اجرا کردم بازهم تاثیر نداشت و دیدم که چشمش کاملا بسته شده و یه مایع سفید ازش خارج شده بود باید چیکار کنم؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، چشم پرنده عفونت کرده است. قطره آنتی بیوتیک باید بهش بدهید. البته با یک دامپزشک نیز مشورت نمایید.

  محمد پاسخ

  سلام من یه اردک. تنهای ماده 9 ساله دارم تو این مدت بیماری خاصی نداشته و به خوبی ازش مراقبت شدا ولی تو بارندگی های اخیر لونش پر آب شده بود و منم خبر نداشتم . یه چند ساعتی رو تو جای پر اب گذرونده فردای اون روز هی تند تند له له میزنه و دهنش باز و بسته میکنه مشکل چیه ؟!

   Faraj پاسخ

   با سلام، دچار سرما خوردگی شده است. قطره سرما خوردگی کودک و چند قطره مولتی ویتامین بهش بدهید. محل نگه داری از اردک نیز باید گرم باشد.

  سمیه پاسخ

  سلام ممنون ازسایت خوبتون اردک من9ماهشه چندروزه مدفوعش خیلی شُل ونگرانشم آیانیازبه داروداره وچه دوارویی؟؟واینکه واکسن هم نیازه که حتمابزنم؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، آیا علائمی دیگری هم دارد؟

  Mahsa پاسخ

  سلام خسته نباشین،من چندتا جوجه اردک تقریبا دوهفته ای دارم،گذاشته بودمشون تو اب که اب تنی کنن بعدش که خواستم خشکشون کنم از سشوار استفاده کردم متاسفانه پاشون سوخت و تاول زد لطفا راهنماییم کنین تا سوختگیشونو درمان کنم باتشکر🙏🏻

   Faraj پاسخ

   با سلام، اگر سوختگی جزئی است از پودر آنتی‌بیوتیک و پودر ضدالتهاب موضعی استفاده کنید. به هیچ عنوان مواد روغنی به پای پرنده نزنید. اگر سوختگی عمیق دارد باید هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید تا پای پرنده عفونت نکند.

  امیرحسین پاسخ

  با سلام خدمت شما من سه تا جوجه اردک دارم که الان یک هفته هست که از تخم بیرون اومدن اما یکی از اونا خیلی ضعیف شده
  و یکی از چشماش بسته شده و اصلا غذا نمیخوره
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  رضا پاسخ

  سلام من یک جوجه اردک یک روزه گرفتم تا دوهفته اول همه چی خوب بود اما یکدفعه پای چپش فلج شد دیگه غذا زیاد نمی‌خورد تاجایی که پوست و استخوان شد داشت میمرد داخل سایتها هم که می رفتم جواب درستی نمیگرفتم تا اینکه خودم شروع کردم به دادن ویتامینهای که خودم مصرف میکردم داخل آب جسیکا کلسیم وبکمپلکس وبروفن را حل میکردم و کنار غذاش میذاشتم غذاشم کنار سفره وهرچی که خودمان می‌خوردیم اون هم میخورد عادت به غذای تازه وداغ کرده و ویتامین مینرال هم بهش میدم پاش که خوب شد هیچی چقدر هم خوشگل وتوپل شده و وابسته به خودمو بچه ها کمی هزینه کنید برای ویتامینها اردکتون سرحال خوشگل دوست داشتنی میشه من که قرصهای ویتامین وبروفن بهش دادم جواب گرفتم بروفن درد پای اردک را میگیره واردک بهتر با بیماریش مقابله می‌کنه خوب میشه به این مخلوقات محبت کنید حالا هرنوعی که هستند جواب محبت را میدند ومیفهمند جسیکا بچه سوم منه

   Faraj پاسخ

   درود بر شما، ممنون از اینکه تجربه مفیدتون رو به اشتراک گذاشتید. بلی بسیاری از مشکلات فقط به خاطر سوء تغذیه و عدم دریافت ویتامین ها و مینرال های ضروری در پرنده ها ایجاد میشود.

  پرستو پاسخ

  سلام خسته نباشيد
  من هفته پيش دو تا جوجه اردك گرفتم كه نميدونم نر هستن يا ماده چجوري بايد جنسيتشون رو بفهمم؟
  تو سايت ها گفته شده بود كه اگه انتهاي دمشون فر باشه نر هستن اين درسته؟

  سعدی شیرازی پاسخ

  سلام من یه اردک بالغ دارم حدود 1 سالشه همیشه دور چشمش خیسه و اشک داره غذا کم میخوره ولی توی دفع کردن هیچ مشکلی نداره ولی دو سه ماهی هست خیلی گاز میگیره قبلا اینجوری نبود نظرتون رو ممنون میشم بگید

  مهدی پاسخ

  سلام ببخشید من دوتا اوردک دارم ماده ونر تقریبا ۱۰تا۱۲ ماهه هستند دور چشم اوردک نر قرمز و درچشمش اب جمع شده و چشمش را هم می بندد من حالا باید چه کار کنم. ممنون می شوم اگر زود تر جوابم را بدهید

  مهدی مجیدی نیکو پاسخ

  سلام ببخشید من دوتا اوردک دارم ماده ونر تقریبا ۱۰تا۱۲ ماهه هستند دور چشم اوردک نر قرمز و درچشمش اب جمع شده و چشمش را هم می بندد من حالا باید چه کار کنم. ممنون می شوم اگر زود تر جوابم را بدهید ممنون می شم مرسی 😯😢😢😭🙏🙏🙏🙏

  دیاکو پاسخ

  سلام خسته نباشید
  ۲تا اردک دارم یکیش ساله ولی اردک نر
  ۱. زیر پاش زخم شده
  ۲.نوک نارنجی رنگشت پوست پوست شده انگار زیر آفتاب سوخته شده دلیلش چی میتونه باشه راه کارش چی هست

  مینو پاسخ

  من چند تا جوجه اردک دارم بعد سه روز بهشون اب دادم یکی مرد بقیه پکراند دارن میمیرن نمیدونم چکارکنم

  اسرا پاسخ

  سلام اردک من اصلا غذا نمیخوره اما بسیار شاد و چابک است اما من میخوام دلیل غذا نخوردنشو بفهمم ممنوم اگه جواب بدید

  معین صفی اریان پاسخ

  سلام اردک من یکسال نیمش سالم ولی امشب مرد روی زمین افتاده بود و از مقعدس مدفوع زرد رنگ همراه اب زیاد اومده بود دلیلش چیه ایا باعث میشه دو تا اردک ماده هم بمیرن این اردک نر بود

  مهدی سارونی پاسخ

  سلام.اردک هام یه ساله شونه.حدود یه هفته پیش یکیشون دیدم حالش بده و در حال مردنه حلالش کردم بدنشو باز کردم دیدم قلبش خیلی بزرگ شده و پره لکه هایه سفیده انگار سرطان گرفته و زیر گردنشم یهوحالت سفتیه خاص بود امروزم دیدم یکی دیگه از اردکام در حال تلف شدنه اونم کشتم بدنشو باز کردم دیدم این یکی جگرش خیلی بزرگ شده و پره لک سفید شده انگار سرطان کبد گرفته.ممنون میشم راهنماییم کنید جلو تلف شدن بقیه شونو بگیرم.😔😔😔

   Faraj پاسخ

   با سلام، بهتره که برای درمان و تشخیص این نوع موارد سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا کل گله شما دچار بیماری نشن.

  ژینا پاسخ

  سلام. من دو تا جوجه اردک دارم و امروز شروع کردن به عطسه کردن و از دماغشون آب میاد. یعنی سرما خوردن؟باید حتما ببرمشون دامپزشک؟ درمان خانگی نداره؟

  کیمیا پاسخ

  سلام من دوتا جوجه اردک دارم و هردوشون سرحال هستن...اما یکیشون موقع خواب خیلی جیک جیک میکنه و اینکه چشماش ترشح دارن...من باید چیکار کنم؟:(

   Faraj پاسخ

   سلام، علائم دیگه ای هم داره؟ مثل التهاب، اسهال و ...

  علیرضا پاسخ

  سلام وقتتون بخیر اردک من دوهفتشه دو روزه همش عطسه میکنه و دماغش کیپ شده دلیلش چیه؟ درمانش رو میشه بگید ممنونم

   Faraj پاسخ

   با سلام، احتمالا سرما خورده، می تونید از قطره مولتی ویتامین و همچنین قرص و یا قطره سرماخوردگی کودک برای درمان اردک سرماخورده استفاده کنید.

  پارمیدا قبادی پاسخ

  سلام جوجه اردکم سه چهار هفتشه غذا با تنوع بهش میدم ولی اشتهاش کم شده یه غذارم یه بار بخور بار دوم نمیخوره امروزم گذاشتمش تو نشت آب پراش خیس شد دفعات قبلی اثلا خیس نمیشد واسه چیه بنظرتون😓

   Faraj پاسخ

   با سلام، آبتنی تو این سن برای جوجه اردک نتیجه ای جز مریض شدن وسرماخوردگی نداره. بهتره جوجه رو در یک محل گرم نگه داری و یکم بهش قطره مولتی ویتامین و قطره سرماخوردگی کودک بدهید.

  Kasra پاسخ

  سلام ببخشید من ۲ تا اردک دارم حدود یه ماه سن دارن یکیشون نمیتونه خوب راه بره یکی از پاهاش ورم کرده. چه کار هایی برای خو شدن پایش کنم درضمن کنار گردن و سرش پر ریزی کرده دلیلش چیه...؟؟

  Mahan پاسخ

  سلام ببخشید من دوتا اردک یک ماهه دارم. تقریبا بزرگ شدن و تغزیه ی خوبی دارن. یکی از اون ها بعد از مدتی نمیتونی درست مثل اون یکی راه بره و بدوه یکی از پاهاش ورم کرده و بهش دست میزنیم اردک جیغ میزنه. راه حلش چیست در ضمن مو های کنار سرش و گردنش هم ریزش دارن دلیلش چیه..؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، اگر التهاب داره می تونید از پماد تتراساکلین استفاده کنید همچنین اگر عفونت زیر جلدی داره می تونید از پماد اکتیول استفاده کنید. یکم تو ظرف آب اردک ها، قطره مولتی ویتامین بریزید و کاهو و هویچ به اردک بدهید. ویتامین a برای درمان سریع زخم ها خیلی خوبه

  Mohammad پاسخ

  سلام 3 عدد جوجه اردک دارم که بین پاهاشون یه سری زخم وجود داره ممنون میشم اگه دارویی مناسب بگید لطفا راهنمایی کنید

  Ngin پاسخ

  جوجه اردکم هفت هشت روزه شه بعد خیلی بیحاله غذا خیلی کم میخوره همش خوابه منگه انگار چشه؟باید چیکار کنم خوب شه?

   کریمی پاسخ

   سلام
   باید شرایط نگهداری بررسی بشه ، از سایر پرنده هایی که دارید دورش کنید ، در صورت نیاز به ویتامین باید و ویتامین تقویتی به پرنده داده بشه
   جای نگهداریشم گرم کنید
   ظروفی که داخل اب قرار دادید و غذای پرنده ها رو هم میدید به صورت کامل ضدعفونی کنید ، برای تمام پرنده هاتون

  ............. پاسخ

  سلام ببخشید من یه اردک دارم که یکی از زانو هاش التهاب داشت فکر کردم ضربه خورده بعد یه دفعه پاش تکون نخورد تو اینترنت سرچ کردم که پاش باکتری گرفته و باید کرم تتراسایکلین بهش زده بشه من این کرمو تهیه کردمو زدم بهدپاش پاش التهابش کم شد ولی اون یکی پاش التهابش شروع شد من به اون یکی پاشم زدم الان پاهاش التهاب نداره ولی نمیتونه نه درست راه بره نه بیشتر از بیست ثانیه به ایسته جایی که توش میشینه تمیزه ولی خودش ضعیف شده و کمتر از قبل غذا میخورم به نظرتون دلیل ایکه نمیتونه راه بره و به ایسته چیه چون من تو اینترنت زدم ولی راه حلی پیدا نکردم ممنون میشم پاسخ بدید

   Faraj پاسخ

   با سلام، کمبود کلسیم و ویتامین د داره می تونی از قرص کلسیم جوشان (نصف قرص)، کف دریا و یا پودر صدف استفاده کنی. چند قطره مولتی ویتامین هم به آبخوریش اضافه کن. همچنین باید مدتی در معرض نور ملایم آفتاب باشه

  زهرا پاسخ

  سلام وقت بخير اردك من فلج شده و دستشويي نميكنه😔لطفا كمكم كنيد بايد چيكار كنم؟

   Faraj پاسخ

   سلام، فلج شدن قسمت های مختلف پرنده ها یکی از علائم اصلی بیماری نیوکاسل هستش ولی عفونت روده و کمبود کلسیم و ... نیز باعث این مشکلات در اردک ها میشه. معمولا بیماری نیوکاسل با اسهال و له له زدن پرنده ها و فلج شدن و پیچش گردن پرنده ها همراهه. برای مشکل فضله میتونید چند قطره روغن زیتون به خورد اردک دهید. هم چنین یک حبه سیر را به صورت خلالی برش دهید و یکم از آن به اردک بدهید.

  کیوان پاسخ

  سلام خواهش میکنم‌تورو خدا جواب بدید

  ۴ تا جوجه اردک دارم
  که انگار ۳ هفته شونه ولی یکی از بقیه کوچیک‌تره

  دیشب حال همشون خوب‌بود ولی امروز
  اونی که از بقیه کوچیک تر‌بود
  گوشه گیره اول میخوابید نمیتونست راه بره
  الان حالش خوب تر شده
  ولی فقط آب میخوره و گوشه گیره

   Faraj پاسخ

   سلام، اون جوجه حاصل نطفه ضعیفه، پس باید بیشتر بهش رسیدگی بشه، باید بهش غذا بدهید وگرنه تلف میشه از غلات مختلف مثل گندم، ذرت سویا و .. به جوجه اردک بدهید. جوجه اردک ها بعد از تولد به راحتی میتوانند دانخور شوند.

  مبینا پاسخ

  سلام من دوتا جوجه اردک دارم از خیابون خریدمشون یکی زرده یکی سیاه چند روز حال هردو خوب که جوجه زرده روی دمش تاول سفید میزنه چیکار کنم

   Faraj پاسخ

   سلام ممکنه عفونت زیر جلدی باشه، با پماد اکتیول درمانش کنید.

  مبینا پاسخ

  سلام خسته نباشدی من دو تا جوجه اریک دارم که از منـمیترسن و اصلا نزدیکم نمیان و وقتی میرم پیششون فرار میکنن چیکار کنم از من خوششون بیاد؟

   Faraj پاسخ

   سلام، بهشون به صورت دستی غذا بدهید تا به شما اعتماد کنند.

  مهسا پاسخ

  سلام من یه جوجه اردک چند هفته ای دارم،گویا سرما خورده از بینیش آب میاد ،هی سرشم تکون میده،مهمتر از همه هی باده معدشو خالی میکنه،😐😐بیماریش چی میتونه باشه و چیکار کنم

   Faraj پاسخ

   سلام، اردک رو یکی دو روز در جای گرم نگه دار و یکم بهش قطره مولتی ویتامین و سرماخوردگی نوزاد بدهید.

  انیس پاسخ

  سلام ببخشید من دوتا جوجه اردک دارم ک یکیشون امروز متوجه شدم یکی از پاهاش قرمز شده و قرمزی مال دو ناخن و سطحی خون ریزی نداشته ولی خون بصورت خون مردگی در پاش هست فک کنم ب جایی زده لازم ک ببرم کلینیک ؟یا کنی صبر کنم بعد ببرم؟

   Faraj پاسخ

   سلام، اگر مشکلی در راه رفتن نداره خوب میشه ولی اگر تشدید شد باید درمان بشه.

  امیر پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من جوجه اردکم دهنش کف میکنه انگار بالا میاره
  باید چکار کنم

   Faraj پاسخ

   سلام، این مشکل میتونه به دلیل مسمومیت غذایی و یا عوامل عفونی و یا مشکلات گوارشی باشه. برای درمان معمولا از آنتی بیوتیک ها کمک گرفته میشه ولی بهتره که پرنده به صورت کامل بررسی بشه.

  موچی پاسخ

  با سلام مرسی از متن خوبتون
  جوجه اردک من سوراخ های بینیش گرفته... مثل سرما خوردگی ادما... و اینک بوی خیلی بدی میده نوکش... همینطور هم قبلا خیلی سریع میدوید ولی از وقتی ک دیدم سوراخ های بینیش گرفته دیگ تحرک چندانی نداره... میشه بگید باید چیکار کنم؟! ممنون میشم

  Mr.zoghipour پاسخ

  سلام ، جوجه اردک من بدنش خیس شده و مثل بیهوش ها شده من الان باید چیکار کنم که خوب بشه

   Faraj پاسخ

   سلام، احتمالا سرما خورده باید در یک محیط گرم نگه داری کنید و قطره مولتی ویتامین و سرماخوردگی کودک نیز برای درمان سرما خوردگیش موثره

   کریمی پاسخ

   سلام
   عزیز دل خوب در وحله ی اول باید بدنش رو خشک کنید و در جایی گرم نگهداریدش . نباید اجازه بدید که بدن پرنده در سنین کودکی خیس بشه چون علاوه بر امکان مشکلات حاد ، امکان ایجاد و انتقال عفونت و بیماری ها در اونها هم وجود خواهد داشت .
   وضعیت پرندتون رو به صورت کامل کنترل کنید و در صورت مشاهده ی عفونت اطراف بینی و چشم به دامپزشک مراجعه کنید تا موارد لازم رو تجویز کنه

  نیما پاسخ

  سلام و خسته نباشيد
  جوجه اردکم مخرجش قرمز شده و باد کرده و بیرون اومده کمی.ممنون میشم بگين مشکلش چیه.

  kourosh پاسخ

  سلام و درود بر شما و تشکر از سایت خوبتان و این که وقت می ذارید . من چند روز پیش دو جوجه اردک برای دخترم گرفتم . مشکلی ندارند و کاملا سرحال هستند ولی علاقه خاصی به خوردن فضله دارن . دلیل و مشکل خاصی وجود داره ؟ و سوال دوم اینکه آیا نیاز به واکسیناسیونشون هست ؟ سپاسگزارم

   Faraj پاسخ

   درود بر شما، نباید اجازه بدهید چون باعث عفونت میشه. خوردن فضله بیشتر به دلیل کمبود کلسیم و مواد معدنی است. از پودر صدف و پودر استخوان استفاده کنید. در ضمن اردک ها بر خلاف مرغ، معمولا کمتر به واکسیناسیون نیاز دارند.

  پاسخ

  سلام
  من یک سه _ چهار روزی میشه که سه تا جوجه اردک خریدم
  تا دیروز حالشون خوب بود اما امروز یکم حواسم بهشون نبود و هوا خیلی گرم بود. توی گرما هم بودن
  الان دوتاشون خیلی بی حالن و هیچی نمیخورن
  یکیشونم به پهلو افتاده روی پاهاشم نمیتونه وایسته
  پاهاشم میلرزه
  داره میمیره؟؟

   Faraj پاسخ

   سلام، گرما زده شده اند. باید آنها را به یک مکان خنک منتقل کنید و به آنها آب خنک بنوشانید. یکم آب خنک بر روی پاهای جوجه ها بپاشید. از ویتامین c نیز می توان برای کاهش دمای بدن آنها کمک گرفت.

  Mr.zoghipour پاسخ

  با سلام جوجه اردک من در راه رفتنش توان نداره میخواستم بدونم چه کاری کنم که بتونه بازم مثل اولش راه بره

   Faraj پاسخ

   سلام، اردک شما باید از نزدیک بررسی بشه ، اگر خوراکش ضعیف می باشد با مولتی ویتامین و مواد مغذی تقویتش کنید.

  ریحانه پاسخ

  سلام اردکم دوهفته سالم و سرحال بود ولی سه روزه است که هی عق میزنه مشکلش چیه؟ میشه لطفا راهنمایی کنین.

  ریحانه پاسخ

  و چشماش هم نسبت به روز قبل کوچکتر شده ...لطفا راهنمایی کنین.😥

   Faraj پاسخ

   سلام، ممکن است در اثر خوردن غذای آلوده مسموم شده باشد. یک قطره روغن زیتون در حلق پرنده بریزید تا روده هایش تمیز شوند. همچنین اگر عفونت گوارشی داشته باشد می توان با محلول خوراکی انروفلوکساسین در آب اشامیدنی پرنده رو درمان کرد.

  مهری پاسخ

  سلام

  یه تعدادی غاز دارم که از جاهای مختلف خریداری شده و سن های متفاوتی دارن. البته همه جوجه هستند با فاصله ی سنی چند روز.
  در محل نگه داریشون هم دام و طیور دیگه دارم.
  مرغ های گلپایگانی بالغم یک دفعه طی چهار پنج روز همه مردن.
  جوجه غازها هم خیلی تلف میشن. خس خس میکنن و از منقارشون آب میاد و منقارشون چسبنده شده علت چی میتونه باشه. زیرشون پوشال چوبه. هر چند روزم تعویض میکنم. لونشون تمیزه. میزان رطوبتو نمیدونم ولی دما هم کنترله.
  دامپزشک هم بردم دارو اثر نداشته.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

   Faraj پاسخ

   سلام، برخی بیماری های طیور وجود دارد که اردک ها و غازها بدون هیچ علائمی فقط ناقل آن می باشند و طیور دیگه مثل مرغ به راحتی در اثر این ویروس ها تلف میشن. به احتمال قوی جوجه هایی که خرید کردین به یک بیماری آلوده بودن. برای تشخیص دقیق بیماری نیز باید به کلینیک دامپزشکی مراجعه شود و بدون بررسی نمی توان نظری داد. در ضمن پرنده ها باید از قبل واکسینه بشن بعد از بیماری های شایع مثل نیوکاسل و ... نمی توان آنها را درمان کرد. بهترین راه قرنطینه و حذف بهداشتی آنها می باشد تا بیماری به سایر گله ها سرایت نکند.

  Sara پاسخ

  سلام ببخشید جوجه اردک من امروز حدود ده بیست تا توت خورده و یه طرف گلوش باد کرده و هی سرش رو بالا و پایین و چپ و راست می کنه به گردنش هم که دست میزنم قشنگ استخون هاشو حس می کنم یعنی خطر ناکه میشه بگید چیکار کنم اگه میشه جواب بدید اخه خیلی نگرانم

   Faraj پاسخ

   سلام، درمان خانگی ندارد اگر قصد درمان پرنده رو دارید به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

  ابراهیمی پاسخ

  سلام ببخشید من دوتا اردک دارم که یکی از اردک هام سرتاسر گردنش انگار حالت زخمی داره ..نمیدونم چیکار کنم ..ممنون میشم اگر راهنمایی ایم کنید

   Faraj پاسخ

   سلام از پماد و یا اسپری اكسي تتراسايكلين می تونید برای بهبود زخم ها استفاده کنید.

  ایسان پاسخ

  سلام من یه هفته میشه دوتا جوجه اردک خریدم دو روزی میشه یکی از جوجه هام صداش گرفته اصلا در نمیاد ابریزش بینی هم داره میشه کمکم کنین من چیکار کنم خوب بشه

   Faraj پاسخ

   سلام، احتمالا سرما خورده. از داروخانه دامپزشکی آنتی بیوتیک مناسب برای درمان سرما خوردگی پرنده تهیه کنید.

  آیدا پاسخ

  سلام,ببخشید من جوجه اردکم پاهاش پوسته پوسته میشه بعد چندروز پیشم سرما خورده بود و من فقط برای سرماخوردگیش دارو گرفتم توی آبش دادم,حالا میشه بگید چیکار باید بکنم؟

   Faraj پاسخ

   سلام، مشکلی نیست دارو بخورد خوب میشود. برای درمان پوسته پوسته شدن نیز از داروخانه دامپزشکی پماد بگیرید.

  صادق5545 پاسخ

  سلام
  امروز صبح که از خواب پاشدم دیدم جوجه اردکم رو زمین افتاده و هیچ حرکتی نمیکنه
  وقتی دستش می‌زنیم به تکون خیلی ریزی میده

  KR پاسخ

  با سلام و احترام . دو جوجه اردک دارم . خدا رو شکر خوبن . فقط هر دو اخیرا پرهای زیر گردنشان ریخته و خودشان را با نوکشان می خوارانند . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

   Faraj پاسخ

   با سلام، بدن جوجه ها رو بررسی کنید که کپک و یا انگل نداشته باشه

  مینا پاسخ

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون
  جوجه اردک های من بزرگ شدن تقریبا ۳ ماهشونه از وقتی بچه بودن داشتمشون اصلا دنبالم راه نمیفتن و ازم خیلی میترسن انگار که خوخو هستم😐 حتی به صورت دستی هم بهشون غذا میدم ولی باهم دوست نیستن

  مینو پاسخ

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون
  دوتا جوجه اردک دارم تقریبا بزرگ شدن و چند ماهشونه و از من میترسن یجوری که انگار خوخو ام😐😐
  بفرستم بهشون غذا میدم ولی هنوز ازم میترسم و دنبالم راه نمیفتن

   andisheh-admin پاسخ

   سلام
   سعی کنید محیطی که در اونجا نگهشون میدارید محیط آرومی باشه ، در این صورت کم کم عادت میکنن ، هنوز در اون حد نرسیدن که خطر رو از غیر خطر تشخیص بدن

  alireza پاسخ

  سلام من یه اردک دارم پراش میریزه چکار گنم کمکم کنین

   Faraj پاسخ

   سلام، کدوم قسمت بیشتر دچار ریزش شده، آیا پرنده علائم بیماری دارد؟ پر ریزی دلایل مختلفی دارد. بیماری، تولک رفتن زود هنگام در اثر نوردهی نامناسب، سوء تغذیه و پایین بودن مواد معدنی و ویتامین های سطح بدن پرنده ، قارچ زدگی و کپک زدن پوست پرنده از دلایل مهم پرریزی می باشند. هر یک از این موارد باید جداگانه بررسی شوند.

  فرزانه پاسخ

  سلام خسته نباشد من جوجه اردکی خیلی کوچولو گرفتم میوه بهش دادم از جمله گیلاس و مورز و خیار
  الان زیر گلوش بکم باد کرده حرکت هم نمیکنه باید چیکارش کنم

   andisheh-admin پاسخ

   سلام
   دوست عزیز غذای جوجه اردک کوچک که به امکان زیاد چند روزه هست غذای مخصوصی هست
   باید از بیرون تهیه کنید ، غذا به صورت پودری هست و حاوی ویتامین های مورد نیاز برای رشد پرنده
   محیط نگهداری رو هم ضدعفونی کنید و در ظرف های ضدعفونی شده بهش غذا بدید

  نگین پاسخ

  سلام من جوجه اردکم وقتی شستم بعد پنج دقیقه دیدم خشکید و گردنش تکون نمیخوره مشکلش چیه بدنش میلرزه ولی تکون نمیخوره

   Faraj پاسخ

   سلام، نباید جوجه اردک رو شست. بسیار ضعیفن و خیلی زود سرما می خورن. سریعا جوجه رو به یه جای گرم منتقل کنید. با قطره سرما خوردگی کودک و مولتی ویتامین درمانش کنید.

  Amirali پاسخ

  سلام. ببخشید اردک من هیچ مشکلی نداره ولی بعضی موقع ها نکشو میماله به زمین و صرفه میکنه چرا این کارو میکنن مریضی دارند ؟ لطفا جواب بدید در ضمن سایت خیلی خوبی دارید

   Faraj پاسخ

   سلام، ممنون
   اردک ها پرندگانی لجن خوار هستند و ممکنه بینی و یا مجرای تنفسی پرنده دچار مشکل شده باشه. بهتره نوک پرنده رو بررسی کنید که آیا تمیز است یا نه؟

  فرشته پاسخ

  سلام من دوتا بچه اردک و یه جوجه دارم یکی از بچه اردک هام صب که رفتم براشون اب بزارم دیدم وقتی بلندش میکنم از پشت میخواد بخوره زمین و وقتی هم که میخوره با زور میچرخه بلند میشه همش هم میشینه و غذا و اب هم نمیخوره دیشب با پنبه یکم براشون جا درست کردم که برن بشینن زیرشون نرم باشه الان خیلی نگرانم میخوام بدونم چرا اینجوری شده اصلا نمیتونه وایسه میفته معدشم انگار که خیلی خورده پره الانم گذاشتمشون تو افتاب تو قفس هستن توی بالکن

   Faraj پاسخ

   با سلام، ممکنه در معرض هوای سرد سرما خورده باشند. جوجه اردک ها زود سرما می خورن

  Zobeyde پاسخ

  سلام. یه غاز نر دارم که زیر نوک پایینیش انگاری یه نوک(گوشت) اضافه دراومده مشکلش چیه؟؟

  سمانه پاسخ

  سلام من جوجه اردکم توی ماه رمضان به دنیا اومد الان هم داره پر در میاره و به پشتش یک چغلی چسبیده ولی راحت مدفوع میکنه می خوام ببینم یه دفعه مریضی نیست غذایم هم خوب میخوره امروز متوجه مدفوع چسبیده در پشتش شدم و خیلی سسته و زود می خوابه

   Faraj پاسخ

   سلام، احتمال داره که عفونت گوارشی داشته باشه، باید با آنتی بیوتیک و یا زغال اکتیو درمان بشه. یه دو قره روغن زیتون هم بهش بدین تا روده هاش تمیز بشه.

  سمانه پاسخ

  بعد هم از وقتی به دنیا اومده توی کارتون بوده و دلیل سستی فکر میکنم از بچگی خوابیدن بوده

  سمانه پاسخ

  ولی کامل هنوز نتونستم پشتش را چک کنم

  نفس پاسخ

  سلام من جوجه اردکم محلی است و توی ماه رمضان به دنیا اومد الان هم داره پر در میاره و به پشتش یک چغلی چسبیده ولی راحت مدفوع میکنه می خوام ببینم یه دفعه مریضی نیست غذایش هم خیلی خوب می خوره و سسته ولی هنوز از چسبیدن چغلی در پشتش مطمئن نیستم چون نمیگذارد کامل پشتش را چک کنم خیلی نگرانم میشه راهنماییم کنید البته بماند که در بچگی چند وقت توی کارتون بوده تابه دست من رسید ه احتمال سستی فکر کنم همین باشه ؟

  فرشته ندری پاسخ

  سلام من دوتا جوجه اردک دارم حالشون خیلی خوبه،ولی دوتاشون دور گردنشون ودور سرشون داره موهاشون میریزه جوجه سیاه موهاش اینگار بچسبه بعد بریزه زیزه گردنش هم پوسته پوسته باشه خطری برای انسان نداره واکسن هم نخوردن چکار کنم خوب بشه خیلی هم زود به زود زیرشون و تمیز میکنم

  sh پاسخ

  سلام من دوتا جوجه اردک ی ماهه دارم.امروز صبح دیدم یکیشون یکی پاهاش میلنگه.نکاه کردم تورمی نداشت و غذاشم مثل قبله...میخواستم ببینم مشکلش چیه و باید چکار کنم
  خیلی ممنون.

  مریم پاسخ

  جوجه اردکای من امروز وقتی خوابیدن یه ماده ی قهوه ای ازشون خارج شد .. شل و آبکی بود .. من عاشق اردکامم این نشانه ی مریضیه؟؟ ...توروخدابگید ..اونارو از دست بدم زندگیمو می بازم

   Faraj پاسخ

   سلام، دقیقا نمی توان نظر داد ممکنه بر اثر نوع غذایی که خوردن فضولاتشون اینطوری شده. اگر وضعیت آنها غیر طبیعی است به دامپزشک مراجعه کنید.

  مریم پاسخ

  اون روز غذا نون خیس خورده . برگ انگور .توت فرنگی و برنج پخته شده خیس داده بودم ممنون که جوابمو دادین حالا اگه میدونین میشه بگین به خاطر این غذا هاست یانه _؟!راسای امروز به جوجه اردکام پوست سیب زمینی خام دادم براشون ضرر داره _؟؟اگه داره لطفا بگید

  مریم پاسخ

  و راستی یک سوال دیگه از چند ماهگی میتونن واکسن بزنن ؟!

   Faraj پاسخ

   سعی کنید غذاهای متنوع رو با هم یه جا به پرنده ها ندهید. بهتره که به صورت روزانه از غذاهای متنوع استفاده کنید. در مورد مضر بودن و یا مفید بودن پوست سیب زمینی اطلاعی ندارم متأسفانه.
   اردک ها معمولا در برابر بیماری ها مقاوم هستند ولی جوجه اردک ها کمی ضعیف تر بوده و حتی سریع سرما می خورن. برای واکسیانسیون هم بهتره که به دامپزشک مراجعه کنید.

  محمد پاسخ

  سلام خوبین..ما یه جفت اردک داریم که دوهفته اس جوجه هاش از تخم اومدن بیرون...وقتی ماده روی تخم ها بود جای نر و ماده رو جدا کردیم چون نر ماده رو اذیت میکرد..الان که جاشونو یکی کردیم وقتی نر نزدیک ماده میشه ماده میترسه و فرار میکنه و صداهای عجیب غریب در میاره و نر هم دنبالش میکنه و توی اشیونه اشون باعث اذیت شدن جوجه ها میشن و اونارو هنگام دعواشون له میکنن..بنظرتون راح حل چیه..چرا ماده اینجوری شده؟؟

   Faraj پاسخ

   با سلام، بهترین راه حل این است که تا بزرگ شدن جوجه ها، اردک نر را جدا کنید. در فصل جفت گیری اردک های نر پرخاشگر میشوند.

  محمد پاسخ

  خیلی ممنونم از پاسخ دهی سریعتون🌹🌹🌹

   Faraj پاسخ

   درورد بر شما، موفق باشید.

  مریم پاسخ

  میشه بگید در چه سنی میتوان به جوجه اردک ها واکسن زد ؟؟

  ریحانه باقری پاسخ

  اردک من بیش از حد میلرزه چیکار کنم درست راه نمیره

  عرفان پاسخ

  ببخشید من دیروز یک اردک خریدم ،از همان اول درست صدایش در نمی امد ودر هنگام نفس کشیدن از قلویش صدامی امد واز دهان نفس میکشد وغذا درست نمی خورد من باید چی کار کنم

   Faraj پاسخ

   با سلام، علائم عفونت تنفسی رو داره که باید با آنتی بیوتیک های مخصوص طیور درمان بشه.

  اسماعیلی پاسخ

  سلام میشه لطفا جواب بدید من دسترسی به دامپزشک خوب ندارم، چند روز پیش جوجه اردکم یهویی تو راه رفتن مشکل پیدا کرد، با زانوش راه میرفت و مینشست چند ساعت بعد بهتر شد و دوباره بازیگوشی رو شروع کرد اما امروز انگار پاهاش پزانتزی شده و یکم کج میذارتشون،بعضی وقتام زودتر از بقیه خسته میشه و کلا بیشتر از دوتای دیگه میشینه این چند روزه..ینی چه مشکلی داره زخم و اینا رو پاهاش نیست

  Amir پاسخ

  سلام اردک من گردنش خشک شده نمی تونه غذابخوره بطوریکه اگر تودست بهش غذابدیم میخوره مشکلش چیه ممنون ازسایت خوبتون لطفا جواب بدین خیلی ممنون

   f.gh پاسخ

   سلام، لطفا به دامپزشک مراجعه کنید. مشکل پرنده شما تخصصی است و نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

  Mmb پاسخ

  باسلام من دوتا جوجه اردک دو هفته ای دارم یکیشون چشمش پف کرده و کرک گردن و اطراف چشمش هم ریخته ممکنه اون یکی جوجه اردک اینو زده باشه
  لطفا راهنمایی کنید.

   f.gh پاسخ

   سلام، علائم دیگری ندارد؟ واقعا بدون مشاهده پرنده نمی توان نظر قطعی داد. ممکنه باعث درمان اشتباه بشه. پس بهتره که یک متخصص از نزدیک پرنده شما رو بررسی کنه

  Mahdiye پاسخ

  روی پای اردکم ک خونگی هست بین انگشتاش خونمردگی شده چرا؟

   f.gh پاسخ

   سلام، احتمال ضربه خورده بهش. جای نگرانی نیست.

  Mahdiye پاسخ

  سلام خسته نباشید روی پای اردکم ک خونگی هست بین انگشتاش خونمردگی شده هیچ علائم دیگ ایی نداره فقط خونمردگی شده دو لکله بزرگ چرا؟

  Motahare پاسخ

  سلام و درود و خسته نباشید ببخشید من یه اردک دارم که چند وقتی گرفتمش یه شب یه چیز سنگین افتادروی پایش و پرنده نره روش نشست تا صبح تا ۵ صبح الان دو روزه که پاش درد داره فهمیدیم که پایش درد داره به خاطر همین به پایش روغن شترمرغ زدیم ولی بازم پاشو رو نمیتونه بلند کند همون روز اول که خیلی وحشتناک بود نمی توانست روی پای خودش بایستد بعدش به خاطر همین بهان مواد غذاییزیادی دادیم که � تقویت شود وقتی که بهش هندونه دادیم انگار تو گلوش گیر کرد و نمیتونه خوب نفس بکشه من خیلی نگرانم میترسم که بمیره لطفاً کمکم کنید همین امروز هم که شده جواب را به من بگید ممنون

  Motahare پاسخ

  سلامی دوباره ببخشید تازگیا فکر کنم اردکم به زور مدفوع می کند.خواهش میکنم هرچه زود تر به سوالات من جواب دهید من عاشق اردکام هستم. من میترسم بمیرد 😭😭

   f.gh پاسخ

   سلام، مشکلات اردک شما رو فقط یک دامپزشک از نزدیک میتواند درمان کند.

  Ned پاسخ

  سلام.من دو تا اردک تقریبا دو ساله دارم.یکی از اردکام از دو هفته پیش یه روز صبح یهو دیدم یه پاش میلنگه فکر کردم حتما جایی خورده و کاری به ذهنم نرسید و گفتم خود به خود بهتر میشه زیر پاهاشو هم نگاه کردم جاهای گرد ورم کرده چند تا داشت ولی چون روی پای سالمشم داشت گفتم حتما عادیه و ساختمان پاش اونجوریه.ولی امروز صبح دیدم اونیکی اردکمم یه پاش میلنگه و زیر پاش از همون نقطه های گرد ورم کرده بزرگترش هست...توروخدا بگید که چی هست دلیلش و درمانش چی میتونه باشه؟

   f.gh پاسخ

   سلام، مشکل ورم پای اردک می تواند دلایل مختلفی همچون عفونت روده، کمبود کلسیم، میخچک، زخمی شدن و عفونت کردن پاها داشته باشه. در بیشتر موارد ترزیق آنتی بیوتیک نتیجه میدهد. شما نیز تحت نظر دامپزشک می تونید برای رفع عفونت پرنده از آنتی بیوتیک حیوانی استفاده کنید. در ضمن یک حبه ریز سیر بهش بدهید خاصیت میکروب کشی و آنتی بیوتیکی دارد.

  سحر پاسخ

  سلام.من چهارتا اردک دارم که یکیشون رو حدود دو هفته پیش بوقلمون گرفته بودش و میزدش بعدش دیدم مفصل پاش متورم شده و نمیتونه راه بره خوراکش خوبه و مشکل دیگه ای نداره .شبیه در رفتگی هست.چیکار باید بکنم که خوب بشه؟؟

   f.gh پاسخ

   سلام، مشکل پرنده شما نیاز به معاینه دامپزشکی دارد.

  Mmb پاسخ

  سلام جوجه اردک من از یه چشمش چیزی مثل کف ترشح میشه.
  مشکل و راه درمانش چی میتونه باشه؟

   f.gh پاسخ

   سلام دوست عزیز این نوع مشکلات رو باید با دامپزشک درمیان بگذارید نه اینترنت. ممکنه عفونت کرده باشه و پماد و قطره بخواد. احتمالا بعد از یه مدتی باد خواهد کرد.

  مهدیه پاسخ

  با سلام
  میشه بپرسم ساکتی و اصلا غذا نخوردن جوجه قوغاز و در عوض مصرف زیاد آب نشانه چه بیماریه؟
  لطفا سریع جواب بدید.

  مهدیه پاسخ

  یکیشم بردم دامپزشک دارو داد مرد دامپزش دیگه ای دسترسی ندارم اگه ممکنه کمک کنید

   f.gh پاسخ

   سلام، آیا علائم فلج شدن و یا حرکت های غیر طبیعی نیز دارد؟ زیرا بیماری نیوکاسل باعث این وضعیت میشود.
   مخلوط سیر و ماست یک نوع آنتی بیوتیک خانگی قوی برای پرنده ها حساب میشود. این کار رو هم انجام دهید. ولی نیوکاسل تلفات زیاد داره و باید از قبل واکسن میزدین.

  محمد پاسخ

  جوجه اردک من هی چرت میزند.

  مهدیه پاسخ

  سلام هیچ علائم فلج شدنی ندارن چون قبلا تجربه داشتم اینبار کلسیم اینا بهشون دادم که پاهاشون قوی باشه واکسنم بردم گفتن نزن زوده فک میکنم این دامپزشکه هیچی بلد نیس راستش...
  اون جوجه ایم که مریضه الان؛ خیلی قویه که تونسته هندل کنه چشماشو کمتر باز میکنه و تو لاک خودشه کلا بعضی وقتا حالش بهتر میشه زیاد آب میخوره مدفوعشم آبکیه غذا کم میخوره و مهمتر اینکه از اینکه دستم بهش بخوره وحشت داره میخوام بزارم شبا تو جاش بخوابه به زور میگیرمش...
  اما مطمئننا فلجی نداره.
  از چندجا پرسیدم ولی همه گفتن ببر دکتر اونم که گفتم به دکتر بهتری دسترسی ندارم. مرسی که جوابمو دادید.واقعا ممنون

   f.gh پاسخ

   درود بر شما، متأسفانه شناخت دقیق بیماری طیور کار خیلی سختیه چون اقداماتی که تو این زمینه می توان انجام داد محدود می باشد.

  farimah پاسخ

  سلام ممنون از اطلاعات خوب سایتتون 🌸🌸
  یه جوجه اردک تقریبا ۱۰روزه دارم که پر های کنار گردن ش ریخته هر دوطرف. خیلی با پاهاش گردنش و می خارونه . غذاهم خیلی کم می خوره مشکل ش چیه ؟؟؟؟

   f.gh پاسخ

   سلام، درود بر شما
   باید بررسی کنید که انگل بیرونی نگرفته باشه، احتمالا ناحیه گردن پرنده شما به دلیل خارش، قرمز و متورم شده است. برای انگل زدایی انواع اسپری ضد انگل مخصوص طیور هست که هیچ ضرری برای پرنده نداره، از پت شاپ ها و یا داروخانه دامپزشکی آن راتهیه کنید.

  الی پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون ،جوجه اردکم امروز وقتی بازی می‌کرده خورده زمین گردنش زخم شده خونریزیش تموم شده ولی میترسم عفونت کنه جای زخم، لطفاً کمکم کنید.

   f.gh پاسخ

   با سلام، می تونید از اسپری تتراسایکلین استفاده کنید که هم برای جلوگیری از عفونت خوبه و هم اینکه باعث ترمیم زخم میشه. در ضمن یه چند روزی به اردک هویچ بدین چون ویتامین a هم برای زخم خیلی خوبه.

  زهرا پاسخ

  سلام سه تا جوجه اردک دارم که یکیشون موقع نفس کشیدن خس خس میکنه و ابریزش بینی داره خیلی نگرانم چکار کنم

   f.gh پاسخ

   سلام، به احتمال قوی سرما خورده. جوجه اردک رو در یه جای گرم نگه دارید و براش آنتی بیوتیک حیوانی تهیه کنید.

  مریم پاسخ

  سلام من دو تا جوجه اردک دارم که یکی از آن ها صدایی مثل سرفه در میاره و هنگام دونه دادن به اون دیدم که آبریزش بینی هم داره ... التماس میکنم بگید چه کار کنم خیلی دوستش دارم .. ممنون سایت خیلی خوبی هم دارید و اینطور که دیدم خیلی سریع هم پاسخ میدید لطفا پاسخ من رو هم بدید باتشکر 😭😭😭😭😢😢😢😞😞😞

   f.gh پاسخ

   سلام، علائم سرما خوردگی داره. با آنتی بیوتیک حیوانی و مولتی ویتامین درمانش کنید.

  nb پاسخ

  سلام ببخشید جوجه اردک من تقریبا یک ماهشه. امروز متوجه شدم که به سختی راه میره و تلو تلو میخوره. ادرارش هم کاملا سفیده. اب میخوره ولی خیلی کم غذا میخوره. موقع اب خوردن هم به سختی سرشو خم میکنه. ممنون میشم راهنماییم کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، به نظر می رسد که اردک شما مشکل سوء تغذیه و کمبود مواد معدنی داره. البته بهتره که برای تشخیص دقیق به دامپزشک مراجعه کنید. همچنین خوراک پرنده رو با کلسیم (پودر صدف دریایی و یا قرص کلسیم) و مولتی ویتامین تقویت کنید.

  مصطفی پاسخ

  سلام من‌ 7 تا اردک دارم چند روزه 2 تاشون یه جا وایمیستن و کم غذا میخورن وفقط آب میخورن میخواستم بدونم مریض هستن

   f.gh پاسخ

   برای تشخیص دقیق، جیره غذایی پرنده ها، فضولات ، وضعیت ظاهری پرها و ... باید تک به تک بررسی شوند. اگر وضعیت وخیمی دارند به دامپزشک مراجعه کنید.

  زهرا پاسخ

  سلام ببخشید من دوتا جوجه اردک خریدم ویک ماهه دارم فقط دیروز من از ساعت سه بعدازظهر تا سه شب نبودم باهاشون و غذا و آب گذاشتم وقتی اومدم دیدم یکی اصلا هیچی نمیخوره و فقط آب میخوره و همه آب هارو هم پس میده دستشویی هاش هم همش ابکیه و خیلی بیشتر از حد معموله و خب توی همه دستشویی هاش نقطه های سیاهی هست امروز جمعه اس و دکتری باز نیست میترسم بمیره چیکار کنم؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، به احتمال قوی با غذای آلوده مسموم شده. ولی بهتره که برای تشخیص دقیق با دامپزشک مشورت کنید.

  مریم پاسخ

  سلام مو های جوجه اردکم ریخته میشه بگید چه کار کنم مو هاش رشد کنن شبیه مریضا شده تورو خدا بگید

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر بیش از حد نیست طبیعیه و پرهای جدید جایگزین خواهند شد ولی از بیش از حد ریزش داره باید خوراک پرنده با مواد معدنی و ویتامین ها تقویت بشه. در ضمن باید جوجه اردک شما از نزدیک بررسی بشه که آیا انگل خارجی داره یا نه؟

  نیوشا علیپور پاسخ

  سلام دوستان من دو تا اردک دارم. میخواستم بپرسم در چه سنی بهشون واکسن بزنم

   f.gh پاسخ

   سلام، برای واکسیناسیون پرنده ها باید به دامپزشک مراجعه کنید.

  نیوشا علیپور پاسخ

  سلام دوستان من تازه به این سایت آمده و دو تا اردک دارم.ممنون می شم اگه سوالی داشتم جوابم رو بدید..

  نیوشا حصاری پاسخ

  سلام دوستان عزیز من هم دو تا جوجه اردک دارم.هروقت سوالی داشتم ازتون می پرسم.😘😎😋

  مریم پاسخ

  سلام ممنون از پاسخ دهی سریعتون .. موهای زیر چشم های جو جه اردکم ریخته از همون اول که خریدمش همینطوری بود سرفه هم میکنه و یکم بی حال به نظر میرسه ما توی شهرمون دامپزشکی برای اردک ها نداریم نمیدونم چه کار کنم خیلی نگرانشم تورو خدا راهنمایی کنید 😑😑 ما توی گنبد زندگی میکنیم و توی کرونا هم که نمیشه به یه شهر دیگه رفت برای دامپزشکی التماس میکنم راهنمایی کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، قبلا به این نوع سوالات پاسخ داده شده.

  مریم پاسخ

  میشه بگید که از این آنتی بیوتیک حیوانی و مولتی ویتامین باید چه جوری استفاده کنم باید توی آب حلشون کنم ؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله هر کدوم رو باید جداگانه تو آب آشامیدنی پرنده حل کنید. میزان مصرف دارو هم به وزن پرنده بستگی دارد. بروشور داخل دارو رو مطالعه کنید.
   البته اگر به داروخانه دامپزشکی دسترسی ندارین پرنده رو به جای گرم منتقل کنید و یک ذره سیر خام بهش بدهید.

  الیاس پاسخ

  سلام من هم مثل مریم یه جوجه اردک دارم که موهای زیر چشماش ریخته و از همون اول هم که پیداش کردم همینطوری بود سرفه هم میکنه و آدم فکر میکنه مریضی داره نمیدونم ما توی منطقه ی محروم زندگی میکنیم و دامپزشکی هم نداریم نگرانشم میشه راهنمایی کنید شما به یکنفر دیگه گفتید که این علایم نشان دهنده ی سرما خوردگیه و خواستم بدونم چطوری باید آنتی بیوتیک و مولتی ویتامین رو به اردکم بدم من ۱۷سالمه و خانوادم رو توی زلزله گم کردم و بعد هم این جوجه اردک رو پیدا کردم الان این جوجه اردک همه چیزمه وتورو خدا راهنمایی کنید و بگید چه کار کنم که مو های زیر چشماش سریعتر رشد کنه و همینطور دیگه سرفه نکنه و بگید که چطوری دارو هایی که گفته بودید همون آنتی بیوتیک و ........... رو بهش بدم ممنون . لطفا کمکم کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، اردک ایشون آبریزش بینی هم داشت برای همین احتمال می رفت سرما خوردگی داره.
   در مورد اردک شما هم باید بگم علائمی مثل ریزش پرهای گردن و و پرهای زیر چشم و ... بیشتر به تغذیه جوجه ها و کمبود مواد معدنی و ویتامین ها دلالت دارد. رشد مجدد پرها هم زمان بر خواهد بود. ولی باید غذای پرنده رو با مولتی ویتامین و مواد معدنی به خصوص کلسیم دار تقویت کنید. استفاده هفتگی از قطره مولتی ویتامین (به صورت محلول در آب) و استفاده از پودر صدف دریایی و یا پوسته تخم مرغ توصیه میشود.
   در ضمن امکان شنا هم برای جوجه اردک تون فراهم کنید ولی مواظب سرماخوردگیش باشید

  OFO پاسخ

  سلام من دوتا جوجه اردک یکماه و نیمه دارم که یکی از اون ها وقتی از تشت آب بیرون آوردمش لق میزد یه جورایی میخواست خودش رو با نوکش تمیز کنه از جلو یا از پشت می افتاد لطفا کمکم کنید اونا مثل بچه هامن خواهش میکنم کمکم کنید لطفااااا

   f.gh پاسخ

   با سلام، ممکنه بدنش انگل گرفته باشه که در اثر شنا پرنده احساس خارش پیدا کرده. سعی کنید پرنده هاتون رو تمیز نگه دارید. شنا با آب ولرم (برای جلوگیری از سرما خوردگی) نیز برای تمیز ماندن آنها خوب است. بعد از استحمام آنها را با قرار دادن در معرض نور و ... خشک کنید و اجازه ندهید در همان حالت بخوابند.
   اگر علائم دیگری ندارد جای نگرانی نیست.

  طاها اقاپور پاسخ

  سلام ببخشید اردک من زیر گلوش باد کرده و نمیتونه راه بره چیکار کنم 😣

   f.gh پاسخ

   سلام، مشکل اردک شما به معالجه دامپزشک نیاز دارد.

  فاطمه پاسخ

  سلام ⛔️⛔️
  من ٤روز پيش يه جوجه اردك از بازار خريدم و تو خونه تمام مدت دو روزي كه تو خونمون بود مدام تو بغله من بود
  و الان من دلپيچه و درد شديد معده و روده دارم
  ممكنه انگل داشته بوده ؟!

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله احتمال هست. باید نکات بهداشتی رو رعایت کنید.

  ابوالفضل پاسخ

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من دو تا اردک ۱ هفته ای خریدم بعد دو روز دیدم اردکم وقتی تو دست منه و میخوابه یک دفعه از خواب میپره و شروع میکنه به هم زدن نوکش و سر و گردنشو تند تند تکون میده و من رو خیلی میترسونه الان ۲ روز از شروع این اتفاق میگذره و وقتی که تو قفس خودش هم هست این حالت بهش دست میده حتی وقتی بیداره. لطفا بگین باید چیکار کنم خیلی اردکم رو دوست دارم و نمیخوام از دستش بدم لطفا سریع تر راهنمایی کنید.
  ممنون

   f.gh پاسخ

   با سلام، مشکل اردک شما نیاز به بررسی بیشتر داره. باید با دامپزشک مشورت کنید.

  الیاس پاسخ

  سلام من یه جوجه اردک دارم که موهای زیر چشماش و موهای کف سرش ریخته میخواستم بدونم که چه کار کنم مو هاش سریع تر رشد کنه و ریزشش بیشتر نشه ممنون

   f.gh پاسخ

   با سلام، قبلا به این نوع سوالات پاسخ داده شده است.

  الیاس پاسخ

  سلام ببخشید سوال تکراری پرسیدم و ممنون از پاسخ دهی خیلی سریعتون

  کسری پاسخ

  سلام اردک های من بی حال و بی اشتها شدن نمیدونم چه کار کنم یکیشونم سرفه میکنه نگرانشونم میترسم بمیرن تورو خدا راهنمایی کنید نگران شونم دامپزشکی برای اردک ها نداریم ممنون

   f.gh پاسخ

   با سلام، دوست عزیز باید وضعیت ظاهری ، خوراک پرنده، رنگ و وضعیت فضولات آنها، وضعیت پر و شرایط دما و ... همگی بررسی شوند. انتظار نداشته باشید که بدون مشاهده و بررسی این موارد بتوان درمان اینترنتی پیدا کنید. در این نوع مواقع بهترین راه حل مشورت با دامپزشک می باشد.

  نگین پاسخ

  سلام ببخشید اردک من همش میره جلوی آینه و راستی دهانشم بیشتر باز میکنه علتش چیه؟

  هلیا پاسخ

  سالم من دو تا جوجه اردک ناز دارم یکی از آن ها مدام سرفه میکنه و آبریزش هم داره و دیگری مدام دهنش رو باز و بسته میکنه راهنمایی کنید لطفا باتشکر

   f.gh پاسخ

   با سلام، تقریبا بیشتر کسانی که جوجه اردک نگهداری میکنن با این مشکل مواجه هستند. جوجه اردک ها خیلی زود سرما میخورن و به نظر میرسه جوجه اردک شما هم سرما خورده.
   باید جوجه رو گرم نگه دارید. دو قطره مولتی ویتامین تو ابش بریزید. از آنتی بیوتیک های مخصوص طیور هم میتونید استفاده کنید. قطره سرما خوردگی نوزاد هم برای سرماخوردگی اردک ها قابل استفاده است اما باید احتیاط کنید.

  آتیلا پاسخ

  سلام اردک من ۴ ماهشه بزرگه تا حالا دوبار یه جورایی چنگ شده پر پر زد همه جاش سفت شد و نوکشم کمی آبی شد بعدشم خود به خود درست میشه اول نمیتونه راه بره میوفته زمین صدا هم نمیکنه بعد ۳ دقیقه کاملا حالش خوب میشع

   f.gh پاسخ

   سلام، اینطوری نمیشه چیزی رو تشخیص داد. نیاز به بررسی بیشتر داره. بهتره که به دامپزشک مراجعه کنید.

  هلیا پاسخ

  ممنون از سایت خوبتون

  هانیه پاسخ

  سلام من پنج روز هستش که دو جوحه اردک نر و ماده خریدم و خیلی دوستشون دارم اما اونا اهمیتی به من نمیدن و دنبالم راه نمیان به جز مواقعی که برای لحظاتی تنهاشون میزارم صدام میکنن خیلی دوست دارم دنبالم راه بیان اما اونها دنبال برادر کوچکترم که خیلی اذبتشون میکنه میرن و دنبال مم که خیلی براشون زحمت میکشن نمیان ممنون میشم کمکم کنید

  هلیا پاسخ

  سایت بسیار خوبی دارید و همینطور پاسخدهی خیلی سریعی دارید ممنون

  پوریا پاسخ

  سلام خسته نباشید چند روز پیش یه جوجه اردک خریدم خیلی سرحال بود ولی امروز اصلا از سر جاش بلند نمیشه اول فکر کردم پاش شکسته ولی بعد بررسی دیدم مقعدش یه جوری شده به نظرتون بیماری کوالاک گرفته و چطور میشه درمانش کرد؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای این نوع مشکلات باید پرنده از نزدیک بررسی بشه. بهتره که به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید . همچنین نکات لازم در خصوص تورم کلواک اردک ها در متن مقاله ذکر شده است.

  آراد پاسخ

  سلام اردک ها خودشون از بچه هاشون نگه داری میکنن تا بزرگ بشن یا نه ؟؟ویه چیز دیگه من یه اردک دارم که همش دهنشو باز و بسته میکنه انگار تشنشه و داره هلاک میشه البته بعد از ظهر را انجام میده این کار رو و ما وقتی زمین رو خیس میکنیم میاد و از روی زمین آب میخوره و تا چند مدت دیگه این کار رو نمیکنه ولی بعد چند دقیقه دوباره دهنش رو باز و بسته میکنه و لی شب ها این کار رو انجام نمیده ........مرسی

   f.gh پاسخ

   با سلام، بله اردک ها پرورش دهنده های خوبی برای جوجه هاشون هستند. فکر میکنم محل نگهداری اردک شما بیش از حد گرمه. محیط نگهداری پرنده رو خنک نمایید. البته جوجه های یک روزه تا یک هفتگی باید در جای گرم نگه داری شوند.

  زهرا پاسخ

  سلام من یه سه چهار هفته ای هست که یه جوجه اردک خریدم و الان دو سه روزه دور چشم و گردنش به رنگ سیاه تغیر پیدا کرده ممکنه که مریضی داشته باشه و به انسان منتقل شه ؟؟؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام. بله احتمال انتقال برخی از بیماری ها از پرنده ها به انسان وجود دارد. مشکل اردک شما جدی است و نیاز به متخصص دارد.

  Nobar پاسخ

  سلام من یه اردک دارم چند روزه شکمش ورم کرده و بی حال شده ،مدفوع اش هم فقط آب میاد ،غذاش روهم میخوره،میخوام ببینم چی شده؟

   f.gh پاسخ

   با سلام. ممکنه در اثر خوردن غذای آلوده مسموم شده باشه. زغال فعال برای درمان این نوع مشکلات جواب میده ولی بهتره مدفوع پرنده هم بررسی بشه.

  آراد پاسخ

  ممنون

  علی حیدری پاسخ

  با عرض سلام و ادب و احترام و خسته نباشید خدمت،
  میخواستم عرض کنم که من یکی از جوجه اردک هایم گردنش کمی سرخ شده و برخی اوقات خس خس می‌کند. میشه لطفا راهنمایی کنید. باتشکر ❤️

   f.gh پاسخ

   سلام درود بر شما، سرخ شدن گردن جوجه میتونه در اثر درگیری و یا برخورد با اشیاء و یا اینکه انگل گرفته باشه که باید از نزدیک بررسی بشه. خس خس به همراه آبریزش و بی حالی هم نشانه های سرماخوردگی هستن. جوجه اردک ها خیلی زود سرما میخورن کافی است که در معرض وزش باد و یا در تماس با آب سرد باشند.

  هستی پاسخ

  سلام لطفا لطفا فورا پاسخ بدید من خیییلی نگرانم و دسترسی به دامپزشک ندارم؛اردکم امروز یهو دیدم تو لونش نشسته و بیرون نمیاد و وقتی بلندش کردم متوجه شدم زیر پاش چند تا جای ورم هست هرچی خوندم هم چیزی متوجه نشدم که باید چیکارش کنم،اون پاش رو صاف کرده و اصلا نمیتونه تکون بخوره فقط روی شکم یکم جابجا میشه گاها

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر در اثر عفونت پای اردک شما ورم کرده و التهاب داره میتونید از اسپری تتراسایکلین استفاده کنید. یکم بهش هویچ بدهید. ممکنه کلسیم بدن پرنده هم کم شده باشه. پودر استخوان، پودر صدف دریایی منبع خوبی برای کلسیم هستن.

  هستی پاسخ

  ادامه کامنت قبل:اردکم یک سالشه و یکی دو ماهه بود خریدیمش

  هستی پاسخ

  ممنونم لطف کردید🌹

  لیلا پاسخ

  با سلام من ی اردوک کوچلوی ناز دارم ک نزدیک 50 روزه تخم گذاری میکنه بیشتر وقتها صدای از شکمش می‌شنوم ک مثل ترک خوردن میمونه میخواستم راهنمایی کنید چکار کنم

  مریم پاسخ

  سلام جوجه اردکم الان شیش روزشون هست غذاشون میخورن چشمشون بسته میشه و بادست بازشون میکنم الان یکیش درحاد مردن از دماغش هم غذایی کع میدم در میاد

  مریم گلی پاسخ

  سلام اردک 1ماهه دارم سالم بود یهو گردنش به سمت راست کج شده. چیکار کنم. اصلا راست نمیشه. ولی بازم سر حال هس. و کج کج غذا میخوره و راه میره. خیلی ناراحت کننده هست. علتش چیه

   f.gh پاسخ

   سلام، کج شدن و مشکلات عصبی بیشتر ناشی از بیماری نیوکاسل می باشد و این بیماری باعث کم اشتهایی و بی حالی، اسهال و در نهایت باعث مرگ پرنده میشود. البته با توجه به توضیحات شما احتمال نیوکاسل پایین می باشد. در هر صورت این دامپزشک است که میتواند تشخیص دقیق تری ارائه بدهد به دامزشک مراجعه کنید.

  محمدرضا پاسخ

  سلام .من دو هفته پیش دوتا اردک گرفتم تقریبا الان سه هفتشونه .. یکیشون انگار یکی از پاهاش خیلی ضعف داره نمیتونه روش بایسته و لنگ میزنه و خیلی زمین میخوره اما پاهاشو چک کردم هیچ زخم و خراشیدگی یا حتی جای زخم از قبل نداره
  موقع نشستن حس کردم از محل لگن مشکل داره . این چه مشکلی میتونه باشه؟ قابل درمانه؟

   f.gh پاسخ

   سلام، ممکنه به خاطر کمبود کلسیم و سوء تغذیه باشه. از قرص کلسیم و مولتی ویتامین مخصوص پرندگان استفاده کنید.

  مجید پاسخ

  سلام ارک من ۳ ماهش بود و مرتب آب تازه بهشون میدادم و غذای تمیز و جاشونو تمیز میکردم ک ی مرتبه دیدم یکم اول کاهو بالا اورد بعد شروع کرد چند مرتبه ب خون بالا اوردن و خیلی ناراحتم اعصابم بهم ریخته ک ظرف مدت ۲۰ دقیقه مرد میخواستم علتشو بدونم باتشکر

   f.gh پاسخ

   سلام، چینه دان پرنده شما ممکنه آسیب جدی دیده باشه و یا اینکه پرنده شما دچار عفونت روده ای شده که عامل عفونت میتونه قارچی، میکروبی، ویروسی و یا مسمومیت در اثر خوردن فلزات سنگین باشد. متاسفانه به سادگی نمی توان به بیماری پرنده ها پی برد و در این زمینه محدودیت های زیادی وجود دارد. برای تشخیص دقیق به کالبد شکافی و آزمایش دامپزشکی نیاز می باشد. بهتر است که جهت پیشگیری از هر نوع بیماری محل نگهداری پرنده رو کامل ضد عفونی کنید.

  Shiva پاسخ

  سلام اردک من یه پاش مشکل داره و تعادل نداره و هیچ زخمی روی پاهاش نیست و تغذیه خوبی هم داره و خوبم غذا میخوره و فعاله ولی بعضی وختا حس میکنم پاش اذیته و میشینه .مشکلش چی میتونه باشه ؟ چیکار باید انجام بدم ..؟ دو هفتس خریدمش و تمام مدت اینطور بوده نگرانشم لطفازود جوابمو بدید ممنون..

   f.gh پاسخ

   سلام، قبلا به این نوع سوالات پاسخ داده شده است.

  مجید پاسخ

  سلام خواهش میکنم جواب منو بدید اعصابم خیلی بهم ریخته از خواب و خوراک افتادم چون خیلی بهشون میرسم و یه دونه از اردکام هنوز زندست

  درسا پاسخ

  سلام من سه تا اردک دارم (هر سه تا هنوز جوجه هستند و پراشون زرده)
  یکیشون یه مدتی هست که خیلی عطسه میکنه و هر دفعه که عطسه میکنه هم یه مقدار بزاق بینی هم به بیرون پرتاب میکنه از بقیه ساکت تره و بیشتر میخوابه ایا اینا علاعم بیماریه؟

   f.gh پاسخ

   سلام، جوجه اردک ها معمولا زود سرما می خورن. وزش باد به راحتی میتونه باعث سرماخوردگی اونا بشه. بهتره خوراکش رو با مولتی ویتامین مخصوص طیور تقویت کنید. همچنین به مقدار بسیار کم سیر به جوجه اردک بدهید.

  مهدی علیپور پاسخ

  سلام جوجه اردکم بی حاله غذا نمیخوره و گوشه گیره چیکار کنم

  Atttttty پاسخ

  سلام من دوتا اردک دارم یکیشون اسهال سبزرنگ داشت و مدام دهنش رو باز میکرد گفتن احتمالن بیمتری نیوکاسل دتره یکم مولتی ویتامین و قرص سرماخوردگی بهشون دادم چند روز بعدش اون یکی هم همین طور شد الان ۲ هفتس دارو میخورن اما اون که دیرترمریض شد خس خس میکنه یعنی ممکنه بمیره؟ اشتهاشون خوبه
  موهای تنشونم داره میریزه اما اصلا قرمز نشده بیشتر روش چیزای سفدی مثل شوره دیده میشه

   f.gh پاسخ

   سلام، باید اردک بیمار رو جدا میکردید تا بیماری به اون یکی منتقل نشه. اگر نیوکاسل گرفتن احتمال مرگشون بالاست و درمان تقریبا بی فایده است. واکسن نیوکاسل باید قبل از بیماری تزریق شود.

  ترگل قربانیان پاسخ

  من یه ارک خیلی خوش گل داشتم که اسمش رو گذاشته بودم تتل الان مردش خیلی اردک خوش گلی بود خیلی دوستش داشتم هر جا می رفتم دنبالم می اومد حالت بیهوشی داشتنش هر چه قدر به ما منم گفتم ببردیمش دامپزشکی که می ببینه مریضی نداشته باشه گفت بهمون می خندن. خلاصه ممواظب اردکاتون باشید اگر تتل رو می دیدی عاشقش می شدید😢😢😢😣😣😣

  ترگل قربانیان پاسخ

  سلام اردک من یک هفته ای کمی شد که دماغش حالت کی پی داشت و وقتی سرش رو تکان می داد بزاق دهانش می ریخت بیرون.
  مریضیم چی بود ترو خدا پیام من رو بزارین

   f.gh پاسخ

   سلام، بیماری های مختلفی این علائم رو دارند. فضله جوجه اردک شما باید مورد آزمایش قرار بگیرد تا بتوان دقیقا بیماری و عامل آن را تشخیص داد.

  نگار پاسخ

  سلام ردک بزرگ من یکم پر ریزی داره چکار کنم؟

  نارگل پاسخ

  سلام چکار کنم که اردکی سالم داشته باشم؟

  سارا پاسخ

  سلام من یه اردک بزرگ دارم که خداروشکر سالمه هم خوب غذا میخوره هم خوب آب میخوره سر موقع هم شنا میکنه هیچ گونه مشکلی هم نداره بردمش پیش دامپزشک چک کنه گفت مشکلی نداره و گفت نیاسین بگیرین بریزین توی آبش ماهم نیاسین و مولتی ویتامین های مخصوصشو گرفتیم و بهش میدیم الان خیلی سرحال و قبراق سالموفعاله‌ واکسن هم زدیم یه لونه گرم و بزرگ هم براش تهیه کردیم و گاهی موقع هامیبریمش توی طبیعت و هر ماه هم میبریمش چکاب خواهش میکنم این نکاتی گفتم رو رعایت کنید توی پرورشش خیلی تاثیر داره و سوالم این بود که صبح که پاشودم دیدم که تخم گذاشته خاستم بدونم یه رژیم غذایی مناسب و خوب برا اردک تخم گذار چیه تا قبلا تخم مرغ قطعه قطعه شده گندم آسیاب شده و سبزیجات سالم بهش میدادم خاستم ببینم رژیم مناسب تری هم هست؟

   f.gh پاسخ

   سلام، تخمگذاری در طیور به نیاز به دریافت کلسیم بیشتری داره. رژیمی و برنه مای که پیش می روید بسیار خوبه ولی یکم باید کلسیم غذای اردکتون رو با پودر صدف دریایی و ... تقویت کنید. در ضمن اردک شما باید به اندازه کافی و حداقل 14 ساعت نور دریافت کنه.

  مریم سلیمانی پاسخ

  سلام من ی جوجه اردک دارم چند روزیه از حال میره سرش گیج میره مثل تشنج
  مشکلش چیه ممنون میشم بگید

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر اسهال سبز بد بو داشته باشه به احتمال زیاد نیوکاسل گرفته.

  حسین پاسخ

  با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما ببخشید
  یک اردک داریم که دو طرف صورتش ورم کرده دلیلیش
  چیه؟ و چه دارویی بهش بدم
  ممنون

   f.gh پاسخ

   سلام، ممکن است در اثر عفونت باکتریایی صورت پرنده ورم کرده باشد که تا حدودی با آنتی بیوتیک حیوانی می توان آن را درمان نمود. بهتر این است که یک متخصص از نزدیک اردک شما را بررسی کند.

  شیدا پاسخ

  سلام من دوتا اردک دارم یکیشون یهویی گردنش مقداری انحراف پیدا کرده الان ۴،۵ روزه اینطوریه از لحاظ راه رفتن و تغذیه مشکلی نداره مثل قبله

   f.gh پاسخ

   سلام، تغذیه اردک شما ضعیف است با مولتی ویتامین و نیاسین و ب کمپلکس و مواد معدنی رژیم غذایی پرنده رو تقویت کنید.

  الیکا پاسخ

  سلام خواستم بدونم که اردک ها خودشون روی تخمشون میشینن یا نه ؟؟

   f.gh پاسخ

   سلام، بله اردک ها هم کرچ میشن.

  رها پاسخ

  سلام جوجه اردک من 2یا3ساعته که یک بند سرصدا میکنه قبلا اینجوری نبود کم کم صداش داره میگیره هی میپره میخواد از جاش بیاد بیرون
  توروخدا بگین چیکار کنم

  asal پاسخ

  سلام اردکم عطسه میکنه و اسحال شده چیکار کنم؟

   f.gh پاسخ

   سلام، سرما خورده با قطره سرماخوردگی کودک درمانش کنید. فعلا میوه و سبزی بهش ندهید. قطره مولتی ویتامین هم باید در رژیم غذایی پرنده باشد.

  صبا پاسخ

  سلام من یک جوجه اردک دارم دو هفته بود ابریزش بینیی با عطسه داشت تنفس از بینیی براش سخت بود
  امروز دیدم سوراخ بینیش تغریبا بسته شدع
  ممکنه بخاطر املاح اب باشع؟
  چجوری مییتونم مجرای بینیشو باز کنم چون برای تنفس خیلی اذیت میشع

   f.gh پاسخ

   سلام، باید همیشه آب تازه در دسترس آنها باشد تا پرنده بینی خود را با آن تمیز کند. اردک شما علائم سرماخوردگی هم دارد که با شربت سرماخوردگی کودک قابل درمان است. برای رفع گرفتگی مجرای بینی از داروخانه دامپزشکی داروی مرطوبت کننده و رفع گرفتگی بینی تهیه کنید.

  تارا پاسخ

  سلام.ترو خدا جوابم رو بدید.من یه اردک خریدم. فکر کنم سه چهار هفتشه.
  آبریزش بینی داره و عطسه میکنه. بیحاله و یک جا همش نشسته‌. غیر از اینکه به دامپزشکی برم راه حل دیگه ای هست که حالش خوب شه؟؟
  اگه هست خواهش میکنم بگید 😭

   f.gh پاسخ

   سلام، علائم سرما خوردگی داره می تونید از قطره سرماخوردگی کودک برای درمانش استفاده کنید. همچنین قطره مولتی ویتامین هم فراموش نشه. هر چند توصیه میشود اول با دامپزشک مشورت کنید.

  Marzieh پاسخ

  سلام من یک جوجه اردک خریدم چون تنها بود براش عروسک گذاشتم میره پیش عروسک میشینه دیگه صدا نمیدهد تو تشت می‌گذارم اش هر روز هم تشت را تمیز می کنم. چند روزه از دماغش آب هی میریزه و فین میکند گفتم شاید سرخورده قطره سرماخوردگی کودک را بریزم تو آب یا بریزم تو گلوش؟ آموکسی سیلین بریزم تو آبش ؟ خیلی زرنگ است علائم دیگری هم ندارد.چطور به جوجه اردک یاد بدهیم کجا مدفوع کند؟

  آریانا دانشمند پاسخ

  سلام من دو اردک دارم که در حال حاضر علائمی در یکی از آنها دیده می‌شود اردکم گوشه گیر شده و کم غذا میخورد و با وجود این که هنگام ترس یا گرسنگی دهان خود را باز و بسته می کند ولی باز هم صدایی از او در نمی آید حدوداً یک ماهه است چه اقداماتی باید انجام شود؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای پی بردن به مشکل اردک شما باید جزئیات بیشتری ارائه بدهید. ولی به نظر می رسد دچار سوء تغذیه شده است. حتما از قطره مولتی ویتامین و قرص جوشان کلسیم به صورت هفتگی در رژیم غذایی پرنده استفاده کنید.

  حسن پاسخ

  سلام من دوتا اردک اسرائیلی بزرگ دارم که هردو دارن خس خس میکنن ویکیشونم چشم ها شو نمی تونه باز کنه بعضی وقت ها فقط وقتی دنبال می کنی چشم هاشو باز می کنه من چی کار کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، خس خس سینه نشانه واضح از عفونت در سیستم تنفسی می باشد و باید عامل آن شناسایی و مطابق آن از دارو استفاده شود.

  صدیقه فرخنده پاسخ

  سلام من دو تا اردک دارم 3 4 ماهه که واکسن بهشون زدم یکیشون واکنش نشون داد تا یکی دو هفته تقریبا فلج شده بود الانم قرص نوروبیان بهش میدم بهتر شده خودشو رو زمین میکشه یزره رو پاش وا میسته و فوری میشینه خیلی هم بد غذا ست الانم مدفوعش سفید رنگه و ابکی چیکار کنم الان اونیکی اردکم اینو اینجوری دیده بی اشتها شده هر روزم تو اب گرم و نمک میندازمش یزره راه میره تو اب چکار کنم ازتون ممنون میشم راهنماییم کنید

   f.gh پاسخ

   سلام، آیا دامپزشک اردک های شما رو واکسن زد یا اینکه خودتان؟ اسهال سفید در پرنده ها نشانه عفونت باکتریایی می باشد که با آنتی بیوتیک باید درمان شود. این بیماری به راحتی از طریق مدفوع پرنده و آلوده نمودن محیط می تواند به سایر پرنده ها نیز سرایت کند.

  آراد پاسخ

  سلام من ۲ اردک سه ماهه دارم یه هفته است که ریزش پر دارن این طبیعیه یاکه بیمار شدن؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، ریزش پر معمولا در زمان بالغ شدن و در دوره تولک رفتن بیشتر اتفاق می افتد. اگر ریزش طبیعی دارند و پرهای جدید در حال رشد هستند مشکلی نیست در غیر اینصورت خوراک اردک ها را با کلسیم و مولتی ویتامین حتما تقویت کنید.

  Narges پاسخ

  سلام ببخشید اردک من تند تند نفس می‌کشه خوب غذا میخوره و سرحاله مشکلش چیه؟؟

   f.gh پاسخ

   سلام، بینی پرنده رو بررسی کنید که تمیز باشد بعضی وقتا در اثر غذا خوردن دچار گرفتگی میشود. در ضمن با این علائمی که گفتین دقیقا نمی توان نظر داد جزئیات بیشتری باید ارائه بدهید. مثلا آیا اسهال دارد؟ وضعیت پرها، جناغ سینه، تحرک و ...

  سامان پاسخ

  سلام خسته نباشید ببخشید جوجه اردک من ی وقتایی یهو عقب عقب راه میره انگاه که بخواد دستشویی کنه هی عقب عقب میره .لصف میکنید علتشو بگید و درمانشو.ممنون میشمم

   f.gh پاسخ

   با سلام، عقب عقب راه رفتن بیشتر به دلیل کمبود ویتامین e هستش. توصیه میکنم قطره مولتی ویتامین حیوانی برای اردکتون تهیه کنید و مطابق دستور داخل دارو آن را مصرف کنید.

  زهرا پاسخ

  سلام ممنون از پاسخ دهیتون
  من اردکم ۳-۴ ماهشه، یکم از چشمش اشک میاد و پرهای دور چشمش خشک میشه. صداش هم چندروزه گرفته و حین کواک صدایی درنمیاد. عطسه هم میکنه. غذا و اب و فعالیتش معمولیه. چیکا کنم برای علائمش؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، اردک شما هم علائم سوء تغذیه دارد و هم علائم سرماخوردگی. ولی برای تشخیص بهتر پیشنهاد میکنم از یک دامپزشک کمک بگیرید.

  نیوشا پاسخ

  سلام خواستم که بدونم اردک ها درچه سنی به سن بلوغ میرسند

   f.gh پاسخ

   با سلام، بستگی به نژاد و آب و هوا و نحوه نگه داری و تغذیه دارد. معمولا بلوغ اردک ها از 7 ماهگی شروع میشود برخی نژادها نیز در 9 الی 10 ماهگی به بلوغ می رسند.

  Hedyeh پاسخ

  سلام ممنون از سایت خوبتون من یک دونه اردک خریدم ۲۰ روزشه وقتی با پاهاش یدنشو پاک میکنه یه با نوکش بالاشو تمیز میکنه میفته تعادل نداره و خیلی میخوابه یعنی میخوره و میخوابه تعادل نداره وایسه مریض شده؟؟؟؟بعد اگه نیازه براش جفت بخرم ؟؟؟دوتا باشن یا نه ؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام برای تشخیص بیماری باید اطلاعات دقیق و جزئیات بیشتری بگویید. آیا از قطره مولتی ویتامین استفاده میکنید؟

  آریا پاسخ

  ببخشید من 2 تا اردک دارم دارن بزگ میشن پر درآوردن ولی زیر گردناردک دوستم و بدنش پراش نیست و میگه اونا دارن پردر میارن مال منم یک قسمت هاییش اینجوری شده باید چیکار کنم

  آریا پاسخ

  لطفا کمک کنید من اردک هایم را انقدر دوست دارم که اونای میان بقلم لطفان به جواب بالای من جواب بدید

   f.gh پاسخ

   با سلام، پر درآوری ضعیف بیشتر به خاطر کمبود ویتامین b12 می باشد، اشتهای اردک ها و وضعیت کلی آنها چطور میباشد؟ علائم غیر طبیعی ندارند؟

  پویا پاسخ

  مرغابی می‌لنگد وغذا هم نمی خرد

  ساحل پاسخ

  سلام من چند روزه یه جوجه اردک دارم یهوو تو خالت اغما قرار میگیره کلا میمیره بدنش سرد میشه پاهاش سیخ میشه کلش کج میشه کلا دست میزتم ب قلبش نبضش نمیزنه بد ۲ ثانیه شروع میکنه به کار کردن نبض و زنده شدن باید چیکار کنم؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، سیستم عصبی پرنده درگیر بیماری شده و بیشتر علائم نیوکاسل رو دارد. برای تشخیص دقیق و درمان صحیح به دامپزشک مراجعه کنید.

  دینا پاسخ

  باسلام اردک من سه هفته ای بود که به تور ناگهانی یه روز برعکس شد و دست و پا میزد چند روز قبلش زیر چشمش پراش خوشک شده بود ولی سالم بود بعد از چپه شدن اب میخورد و بعد چند دقیقه مرد.💔💔💔اگه بیمار بوده باشه بیماریش واگیر داره برای انسان ها ؟؟ من اردک راهفته ی پیش به حمام بردم ولی باز حالش خوب بود ....... این اتفاق خیلی برای من ناراحت کننده است لطفا دلیل مرگش را توضیح دهید باتشکر😭😭😭😭😭😭

   f.gh پاسخ

   با سلام، بیماری های مختلفی سیستم عصبی پرندگان رو مختل میکنند که شایعترین آنها بیماری مارک و نیوکاسل می باشند و این بیماری ها به شدت واگیر دار بوده و در بین سایر مرغ ها هم پخش میشوند. البته شما هم خیلی زود و در سن پایین پرنده رو به آبتنی برده اید که این نیز به نوبه خوبد باعث شوک دیدن سیستم عصبی در اردک ها میشود. برای تشخیص جزئیات بیشتری لازم است. برخی از بیماری های طیور به انسان نیز سرایت میکند. پس باید همیشه در زمان نگهداری از آنها نکات بهداشتی رو رعایت کرد.

  ی آدم پاسخ

  سلام من تازه ی اردک خریدم که بعد از چند روز ی سطل آب واسش پر کردم و داخل اون گذاشتمش ترسید در حدی که دستشویی کرد
  بعدم چند بار عطسه کرد چه چیزی براش مفیده که بهش بدم؟

   f.gh پاسخ

   سلام، آبتنی و استحمام در هفته ها و حتی ماه های اولیه باعث سرما خوردگی و حتی فلج شدن جوجه اردک ها میشود. احتمالا اردک شما دچار سرما خوردگی خواهد شد که با قطره مولتی ویتامین حیوانی و آنتی بیوتیک مخصوص پرندگان قابل درمان می باشد. داروهای گفته شده باید جداگانه مصرف شوند. این داروها رو از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید.

  Parisa پاسخ

  سلام خسته نباشید من ی جوجه اردک دارم دو س بار پاهاش جمع میشه خشک میشه نمیتونه وایسه بینیش گرفته نمیتونه درست آب بخوره من بهشون تو این چند وقت خیار و هندونه کدو برنج و نون خیس شده دادم دیگ دونه خودشون نمیخورن میشه کمکم کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، بهتر است که یک متخصص دامپزشکی جوجه اردک شما را بررسی کند. با علائمی که گفتین دقیقا نمی توان متوجه مشکلش شد.

  شیوا پاسخ

  سلام جوجه اردکی دارم دو هفته هست. دو روزی خودشو خیلی می خارونه .در حدی که بالای چشمش قرمز شده چه پیشنهادی می کنید؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، در بین کامنت های قبلی به این نوع سوالات پاسخ داده شده است.

  دینا پاسخ

  سلام ممنون بابت جواب دادن به سوالم☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺☺

  مهری پاسخ

  سلام من یه جوجه اردک دارم4ماهشه .از صب بیحال شده نمیتونه سرشو نگه داره همش سرشو تکون میده هیچیم نمیخوره توروخدا کمک کنید باید چیکار کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای درمان ابتدا باید بیماری پرنده بررسی و شناسایی شود. اگر اسهال سبز و آبکی هم داشته باشد احتمالا به نیوکاسل مبتلا شده. اگر نه ممکنه به خاطر سوء تغذیه باشه و باید با مولتی ویتامین درمانش کنید.

  پریا پاسخ

  سلام. یکی از جوجه اردک‌ها دو.. سه روزه صداش درنمیاد... حال عمومی‌ خوبه آب و غذا هم میخوره ولی صدا نداره... فقط نوکش رو پشت سر هم باز و بسته میکنه

  غزل پاسخ

  سلام ببخشید من ۲ ماه پیش ۲ تا جوجه اردک خریدم که یکیشو ن دور چشمش کف میکند و همش عطسه و آبریزش بینی داره و صداش هم تغییر کرده خیلی نگرانشم لطف کمک کنید

   f.gh پاسخ

   سلام، بیشتر علائم سرما خوردگی دارد. با قطره سرما خوردگی کودک و آنتی بیوتیک حیوانی و مولتی ویتامین جوجه رو درمان کنید. در ضمن نباید جوجه رو آبتنی کنید و محل نگهداری جوجه باید گرم و بدون نم باشد.

  هدا پاسخ

  سلام خسته نباشید
  یه اردک حدودا 3 ماهه دارم پراش داره میریزه.چند روزه هر چی میخوره بالا میاره و یه مایع لزج همراه چیزی که خورده بالا میاره.هی گردنشو تکون میده و نفسش کمی صدا میدا و بدنشم لرزش داره کمی.غذا هم خیلی کم میخوره.مشکلش چیه چکارش باید بکنم

   f.gh پاسخ

   سلام، اگر اسهال سبز و آبکی داره دچار نیوکاسل شده اگر نه ممکنه چینه دان پرنده در اثر غذای آلوده عفونت کرده باشه . درمان هم بر اساس نوع بیماری باید صورت بگیره و سرخود نمی توان چیزی تجویز نمود. هر چه سریعتر به دامپزشک مراجعه کنید تا با بررسی بیشتر مشکل اردک شما را پیدا کند.

  پرنیا پاسخ

  سلام یکی از اردو های من که زرد رنگ هست اول فقط دور یکی از چشمهاش قهوه ای بود اما حالا تقریبا نصف صورتش والا بدنش حالت زخم و قهوه ای شده و تقریبا پر هاش ریخته اما اون یکی کاملا سالمه ممنون میشم راهنمایی کنید چون کاملا وحشتناک شده

   f.gh پاسخ

   با سلام، پرنده بیمار رو قرنطینه کنید و برای درمان حتما از دامپزشک کمک بگیرید. مشکل پرنده شما نیاز به بررسی بالینی دارد.

  هدا پاسخ

  سلام خسته نباشید اردک من که ازتون سوال کردم دامپزشک بردم دارو داد ولی تغییری حاصل نشد دیروز فهمیدم یه عالمه از برگای آلوئورا و خورده بوده .بالا که اورد فهمیدم.دیدم تمام برگای گلدونو خورده این مدت.احتمال داره برای اون باشه؟ و باید چحار کرد؟ آلوئورام غیر خوراکی بوده.اصلن غذا توی معدش نگه نمیداره .یه مایع خیلی زیاد از معدش بالا میاد.فقطم اب دفع میکنه.تکونه گردنشم مثله نیوکاسل نیست .وقتی میخاد بالا بیاره تکون میده.وگرنه در حالت عادی اوکیه.غذا میخوره اب میخوره ولی همش بالا میاره.ممنونم راهنمایی کنید

   f.gh پاسخ

   سلام، بله حتما در اثر خوردن برگ آلوئه ورا دچار مسمومیت غذایی شده. زغال فعال می تواند به دفع هر چه سریعتر این گیاه از سیستم گوارش پرنده کمک کند. از زغال فعال مخصوص طیور استفاده کنید.

  mahdiye پاسخ

  سلام اردک من کوچیکه و کاملا سالم هست ولی چند روز پیش حمومش دادم و شب دیدم بالای چشاش ورم کرده و سرخ شده حس میکنم درس نمیتونه جایی رو ببینه چون دیگه دنبالم نمیاد میشه کمک کنید ببینم چیشده

   f.gh پاسخ

   با سلام، برای آبتنی و حمام جوجه اردک نباید عجله کرد چون به سرعت باعث سرماخوردگی و مرگشون میشه. چشم جوجه اردک شما نیاز به معاینه دامپزشکی دارد. اگر عفونت کرده نیاز به انتی بیوتیک دارد. قطره چشم هم میتواد تا حدودی چشم پرنده شما را بهبود ببخشد.

  هدا پاسخ

  سلام.
  اردک من حالش خوب شد همون عفونت چینه دان بود که گفتید چون داروی اونو دادم بهش حالش خوب شد کم کم .طفلی تا پای مرگ رفت ولی برگشت.مرسی از راهنماییتون.واقعا ممنون که وقت میزارید.امیدوارم همیشه موفق باشید❤❤❤

   f.gh پاسخ

   سلام و درود. خوشحالم از اینکه تونستید پرنده رو به موقع درمانش کنید.
   موفق باشید.

  نگار پاسخ

  سلام غذاهای خوب برا اردک بزرگ چیه؟

  ناشناس پاسخ

  باسلام وتشکر بغل گوش جوجه اردکام حالت زگیل درامده چاره درمانش چیست وچرا بعداز ۲ماه هنوز وزنشان در محدوده ۳۵۰ تا ۴۰۰گرم مانده

   f.gh پاسخ

   سلام، باید به دامپزشک مراجعه کنید. پرنده های شما نیاز به معاینه دارند.

  mhsa پاسخ

  سلام من یه جوجه اردک ۲و۳ماهه دارم که گردنش یه قسمتش قرمزه و دست ک میزنم عین یه غده باد کرده یکم و روش قرمزه ولی زخم نیس باید
  چیکار کنم

   f.gh پاسخ

   سلام، در ابتدا باید مشکل پرنده شناسایی بشه و متناسب با آن درمان رو شروع کنید. این نوع مشکلات باید از نزدیک به صورت دقیق توسط متخصص بررسی شوند. پس پیشنهاد میکنم در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید.

  ریحانه پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من اردکم کف پاش تورم کرده خون میاد چیکارش کنم

   f.gh پاسخ

   سلام، با بتادین پای پرنده رو شست و شو دهید و سپس بانداژ نمایید. جهت جلوگیری از عفونت نیز روزی دو مرتبه داروی تتراسایکلین بر روی محل زخم اسپری کنید.

  سارا پاسخ

  سلام اردکه من حدود یه ماهشه هی عطسه میکنه در همین حین گردنشو به بالا میکشه چرا؟ میمیره؟

  mm پاسخ

  سلام من یک جوجه اردک دارم یکدفعه حالش بد شده یک روزه خیلی به سختی راه می رود مدام میشینه مدفوعش هم سبز و آبکی است مثل قبل هم صدا نمی دهد ولی غذاش را می خوره. چی کارش بکنم تو آبش هم قطره مولتی ویتامین کودک و پاهاش را ویکس زدم ریختم لطفا راهنمایی کنید؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، اسهال سبز و آبکی و عدم تعادل در راه رفتن میتونه نشانه بیماری نیوکاسل باشه، آیا صدای خس خس سینه، آبریزش داره؟ اگه نیوکاسل گرفته باشه بایستی از قبل واکسینه میشد.

  سایه پاسخ

  با سلام من یکی از دوستانم دو تا جوجه اردک از خیابون خریده و یک هفته ای هست چون ما حیاط داریم پیش من گذاشته حدودا فک کنم دو هفتشون باشه و یکیشون در کل ضعیف تر به نظر میاد و چشماش هم یک ترشح کمی داره دیروز هم داخل آب سرد رفته و امروز صداش به نظرم تغییر کرده بود ولی غذا میخوره و فعالیتش هم خوبه فقط کمی حس میکردم زود تر خسته میشد امروز من نگرانم که مریض نشده باشه ممکنه راهنماییم کنید چون اصلا تجربه جوجه اردک ندارم من
  و مسئله دیگه اینکه غذای مخصوص بچه اردک که گرفتم براشون نمیخورن ولی خیلی به نون علاقه دارن چی باید بدم بخورن؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، نباید اجازه بدهید که آبتنی کنند مخصوصا با آب سرد، چون سریع سرما میخورن. از جوانه گندم، جو، برنج و ... و سبزیجات و میوه های مختلف میتونید به جوجه اردک ها بدهید. اردک ها غذای نرم و خیس دوست دارند.

  هیچکس پاسخ

  سلام خسته نباشید،من دوتا اردک که تو ی روز به دنیا اومدن رو خریدم یکی نر و یکی ماده، ارک ماده خوب رشد کرده و بزرگ شده الان ۳ ماهش شده اما اردک نر خیلی رشد نکرده و اندازه اون اردک ماده نشده دلیلش چیه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، اگر شرایط نگهداری و تغذیه جفتشون یکسان باشه، علت رشد نکردن اردک نر به ژنتیک آن برمیگردد و یا حاصل نطفه ضعیف بوده.

  Pari پاسخ

  سلام اردک من سخ نفس میکشه میتونه بخاطر گرفتگی بینیش باشه تند تند هم ی دف عطسه میکنه

   f.gh پاسخ

   با سلام، بینی پرنده رو چک کنید که چیزی داخلش گیر نکرده باشه، اگر بیماری باشه باید به دامپزشک مراجعه کنید. این علائم ممکنه ناشی از عفونت تنفسی باشه.

  صالح پاسخ

  سلام اردک من حدودا ۱ماه ونیمشه و ۲ سوراخ بینیش حدودا بسته شدن وصدای نفس کشیدش میاد آیا مشکل داره وبا یک جوجه ۱۰ روزه نگهداری میشه و ۲ بلدرچین

   f.gh پاسخ

   با سلام، اگر چیزی داخل بینی پرنده گیر کرده بایستی با احتیاط آن را بردارید. اگر در اثر بیماری است باید به دامپزشک مراجعه کنید. نگهداری پرنده های مختلف مثل بلدرچین و مرغ و اردک در کنار هم اصلا توصیه نمیشه و در اینده با انواع مشکلات و بیماری های طیور روبرو خواهید شد.

  Zahra madihi پاسخ

  سلام و عرض ادب
  دور چشم جوجه اردكم در تايم خيلي كوتاهيي يك هاله به وجود اومده بايد چيكار كنم؟

  صالح پاسخ

  سلام اردک من ۳ ماهشه یکم صدای نفس کشیدنش میاد وسوراخ های دماغش بسته شده چطوری بازش کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، آیا چیزی داخل بینی پرنده گیر کرده یا اینکه بیماره؟

  مهدی کرمی پاسخ

  سلام.من سه تا جوجه اردک دارم .حدود چهار وپنج ماهه .یکی که به نظر میرسد ماده است دو روزی است صداش گرفته واز پشتش خون ریزی دارد .خواهش می کنم بگویید چکار کنم.خیلی نگرانم.

  مهدی کرمی پاسخ

  سلام.من سه تا جوجه اردک دارم .حدود چهار وپنج ماهه .یکی که به نظر میرسد ماده است دو روزی است صداش گرفته واز پشتش خون ریزی دارد .خواهش می کنم بگویید چکار کنم.خیلی نگرانم.فکر میکنم برای تخم گزاریه واینکه پر ریزی دارن وغذاشون کنسانتره است به نظر شما مشگل از کنسانتره است یانه

   f.gh پاسخ

   با سلام، آیا از کنسانتره مخصوص طیور استفاده میکنید یا کنسانتره دامی؟ به نظر میرسد به خاطر تغذیه نادرست سیستم گوارش و روده های پرنده دچار مشکل جدی شده اند.

  Zeinab پاسخ

  سلام...امشب دوتااردکم مرد...چون بال و پر های همدیگر را میکندند بقیه گفتند باید به آنها آب نمک بدهیم ...آب نمک دادیم و انگار فلج شدند بلافاصله به آنها آب دادیم اما یکی از آنها مرد یکی از آنها نفس های آخرش بود نبضش ضعیف شد و ادرار کرد کمی دست و پا زد حتی سعی کرد از جایش بلند شود اما در آخر مرد😞

   f.gh پاسخ

   با سلام، این نوع مشکلات میتونه به خاطر کمبود مواد معدنی مثل کلسیم باشه و یا اینکه در اثر نور زیاد پرنده ها دچار کانیبالیسم شده اند.

  علی رضا پاسخ

  سلام خسته نباشین
  اردک من گردنش را به شکل عجیبی هی پایین و بالا میکنه میخواستم بدونم مشکله خواصی داره

   f.gh پاسخ

   با سلام، اختلالات عصبی یا نشان از بیماری هستش مثل نیوکاسل و یا اینکه ویتامین بدنش کم شده مخصوصا تیامین.

  نگین از تهران پاسخ

  سلام ببخشید من دوتا جوجه اردک دارم سالم هستن فعالیتشونم خوبه فقط خواستم بدونم چه غذایی باید بهشون بدم نون توی آب براشون میریختم خیس و نرم میشد دوست داشتن خواستم ببینم غذای دیگه ای هم هست میخوام برنامه غذایی تهیه کنم

   f.gh پاسخ

   سلام، از سبزیجات و میوه های خرد شده و همچنین جوانه گندم، جو، ذرت و برنج و نان خیس خورده میتونید برای تغذیه جوجه اردک ها استفاده کنید.

  تارا پاسخ

  سلام جوجه اردک من از صبح تا حالا از سوراخ بینی و دهانش آب میریزه چیکار کنم؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، احتمالا سرما خورده، آیا عطسه هم میکنه؟

  عرفان پاسخ

  سلام ببخشید جوجه اردکم یکم کنار سینه اش یکم ورم کرده برا چی اینطور شده؟

   f.gh پاسخ

   سلام، باید بررسی بشه اگر عفونت کرده میتونید از اسپری OTC استفاده کنید.

  Roya پاسخ

  سلام من یه جوجه اردک مسکویی تقریبا دوماهه دارم هرروز لونه شو تمیز میکنم ولی دوهفته اس اطراف نوکش عفونت میکنه وسفت میشه ومثل قبل سرحال نیست و زیاد راه نمیره
  برای درمان نوکش چیکار کنم؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، نوک پرنده باید دقیق بررسی بشه، معمولا این نوع مشکلات بیشتر به خاطر آلودگی میکروبی بوده که خوشبختانه با آنتی بیوتیک درمان میشوند. ولی ممکنه عاملش قارچی هم باشه که نحوه درمانش فرق میکنه.

  افتخاریان پاسخ

  سلام من ۲تا جوجه اردک دارم یکیشون سرفه می‌کنه و بینیش ترشح داره کنار نوکش هم یه چیزی مثل تاول زده این راه درمان داره؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، با آنتی بیوتیک درمان میشه. میتونید از داروی tnt و یا تتراسایکلین استفاده کنید. اگر عفونتش ویروسی باشه متأسفانه درمان خاصی نخواهد داشت. باید با دامپزشک هم مشورت کنید.

  حميد غفاري پاسخ

  سلام من چند تا اردك دارم و امروز صبح كه بيدار شدم متوجه شدم يكي از انها پرهاي دمش ريخته و در راه رفتن مشكل دارد و زير بال هايش سياه شده است ميشه لطفا راه نماييم كنيد .

   f.gh پاسخ

   با سلام، اینطوری که نمیشه مشکل پرنده رو تشخیص داد. نیاز به بررسی دقیق داره. خوب نگاه کنید ببنید انگل نگرفته باشه فقط دستکش فراموش نشه.

  Ownsetare پاسخ

  سلام خسته نباشید
  اردک من یک هفته ای هست که لنگ لنگان راه میره پاهاش هم که چک کردم کمی زخم داشت که با شست و شوی آب گرم و زدن پماد به جای زخمش باعث بهبودش شدیم.
  ولی هنوز هم لنگ لنگان راه میره و بال هاش هم روی زمین میندازه و خودشو روی زمین میکشه تا بتونه یکم راه بره.
  خیلی نگرانشم و نمیدونم دیگه باید چیکار کنم
  لطفا بهم راه حلی بدید تا بتونم خوبش کنم
  ممنون

   f.gh پاسخ

   با سلام، اگر علائم دیگری نداشته باشد ممکنه به خاطر کمبود نیاسین و سایر ویتامین ها باشه. بهتره به صورت دوره ای از قطره مولتی ویتامین استفاده کنید. استفاده از کلسیم نیز توصیه میشود. پودر صدف دریایی، پودر استخون و ... منابع کلسیم برای پرندگان هستند.

  رضا اسماعیلی پاسخ

  سلام وقت بخیر پرورش اردک دارم الان دو روزهست یکی یکی اردکم میوفتن راه نمیرن ولی سعی میکنن راه برن ولی ملق میزنن و بعد یه روز انگار نفس کشیدن واسش سخت میشه و میمیره میشه لطف کنین بفرمایید این علایم چه نوع بیماری هست و دارو و چیزی راه حلی داره؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، علائم نیوکاسل دارن. باید از قبل واکسینه میشدن.

  Khedri پاسخ

  سلام خسته نباشید
  اردک من چند روز هست دانه های سفتی مثل زگیل دور نوکش زده میخواستم ببینم مشکلش چی هست وایا برای انسان خطر داره چون من اونو پیش خودم نگه داری میکنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید .

   f.gh پاسخ

   با سلام، باید احتیاط کنید و بهداشت رو رعایت نمایید. اردک شما باید از نزدیک بررسی بشه.

  شایگان پاسخ

  سلام ببخشید من دیروز دوتا جوجه اردک گرفتم یکیشون گوشه چشمش اب جمع میشه مث کف ماننده
  لطفااابهم بگید چیکار کنم خیلی نگرانممم😔

   f.gh پاسخ

   با سلام، ممکنه دچار عفونت چشمی شده باشه. باید جزئیات بیشتری بگین تا بشه مشکل پرنده رو تخشیص داد. اگر امکانش را دارید حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

  setare پاسخ

  سلام خسته نباشید خداقوت ازتون یه سوالی دارم تازه الان از دهن اردکم خون میومد میشه بگین دلیلش چیه صداش هم مثل اولش نیس😣🥺🥺🥺 و یه ماهی میشه ک اردک منو ماشین زد پاشو لح شده بود بعد یه چند هفته خوب شد اما حرکات عجیبی درمیاره یهویی جیغ میکشه و پرواز میکنه میره اینور اونور لطفا بگین دلیلش چیه و چرا از دهنش خون میومد 🥺🥺🥺😣

   f.gh پاسخ

   با سلام، اردک شما باید از نزدیک توسط یک دامپزشک بررسی بشه. ممکنه به خاطر ضربه چینه دان و ... زخمی شده باشن

  ابوالفضل پاسخ

  سلام جوجه اردک من گردنش ورم کرده و قرمز شده و پرهاش هم ریخته باید چکار کنم لطفا بگید ممنون یک ماهشه

   f.gh پاسخ

   با سلام، لطفا جزئیات دقیق تری ارائه بدهید. نگاه کنید زخمی شده یا انگل گرفته.

  محمدصادق پاسخ

  سلام من دو اردک دارم بینی آن گرفت لطفا دارو رابه من بگید چیه

   f.gh پاسخ

   با سلام، ایا بر اثر غذا خوردن بینی شون گرفته یا اینکه علائم بیماری تنفسی دارند؟

  خانم بیگ پاسخ

  سلام خیلی ممنون بابت مقاله خوبتون.

  ببخشید من دوتا جوجه اردک خریدم الان تقریبایک ماهشونه.
  متاسفانه یکیشون خیلیی کوچیکه هنوز، رشدکردهه ولی ن زیاد, بی اشتها شده.همش خوابش میاد.درست راه نمیره همش خسته میشه میشینه.ازبینیشم آب زلال و شفاف میاد.مدفوعشم سفیدرنگ و آبکیه.
  بایدچیکارش کنم؟؟؟
  اصلنن رشدنمیکنه.ممنون میشم بهم بگید خیلی نگرانشم

   f.gh پاسخ

   با سلام، سوء تغذیه گرفته. یه مدت با مولتی ویتامین تقویتش کنید. کلسیم هم بهش بدهید. فقط مصرف مولتی ویتامین به صورت دوره ای باشه.

  Parmida پاسخ

  با سلام ببخشید اردک های من اسهال می کنن و نمی دونم چه غذایی بدم که درست بشن مگر نه میمیرن چی بدم بخورن؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، اسهال در پرندگان دلایل مختلفی مثل بیماری، مسمومیت، سرما خوردگی، نوسانات دمایی و ... داره. ابتدا وضعیت کلی پرنده باید بررسی شود. فقط با تغذیه اسهال پرنده ها خوب نمیشود، مگر اینکه مسموم شده باشد.

  صالح پاسخ

  با سلام یه. اردک ماده دارم خیلی سر حال و بازیگوش بود یک سالش هم نشده دوروزه که صورتش تورم کرده و بی حاله غذا هم کم میخوره فکر کنم اسحال هم هست . آیا خودش خوب میشه یا میمیره ؟ ممنون .

   f.gh پاسخ

   با سلام، بهتره به دامپزشک مراجعه کنید. پرنده شما دچار عفونت شده و اگه عاملش باکتریایی باشه با آنتی بیوتیک درمان خواهد شد.

  علیرضا پاسخ

  سلام
  من حدود سه ماهه دوتا جوجه اردک خریدم،هردو یه اندازه بودن، یکی رشد کرده و حتی یه مقدار پر در آورده ولی اون یکی کوچیک مونده،پرز های بدنش ریخته ولی پر در نیاورده،از لحاظ غذا خوردن و تحرک هم هیچ مشکلی نداره و خیلی عادی هست
  منتها خیلی نگرام،نمیدونم چرا اینقدر اختلاف دارن

   f.gh پاسخ

   با سلام، برخی جوجه ها حاصل نطفه ضعیف هستند و یا به خاطر ژنتیک ضعیف رشد کندی دارند. این نوع جوجه ها در زمان غذا خوردن با همسن های خود غذای کمتری گیرشون میاد. بهتره که به صورت دوره ای پرنده رو با مولتی ویتامین تغذیه کنید. همچنین یه مدت غذای او را جداگانه بهش یدهید.

  نرگس پاسخ

  سلام.ممنون از سایت خوبتون. ببخشید اردک من،یه چند وقته تنگی نفس داره وقتی میشینه،این تنگی نفسش بیشتر میشه و از شدت تنگی نفس گردنش عقب وجلو میره،واصلن نمیتونه بخوابه میشه لطفا راهنمایی کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، ممکنه نیوکاسل گرفته باشه. پرنده از قبل باید واکسینه میشد. در این خصوص از دامپزشک کمک بگیرید.

  شکوفه پاسخ

  سلام.میخواستم بپرسم تخم مرغ برای اردک ضرر نداره؟آخه اردکم عاشق تخم مرغ پخته یا سرخ شدس

   f.gh پاسخ

   با سلام، مشکلی نداره. تخم مرغ آپز شده رو به صورت رنده میتونید به اردک بدهید. ولی نیمرو توصبه نمیشه.

  yaas پاسخ

  سلام من دوتا جوجه مرغ و ی جوجه اردک داشتم دوتا جوجه مردن و اردک زندس خیلی وقته مردن الان دیگ عادت کرده تقریبا2ماه و نیمشه غذا زیاد. میخوره ابم زیاد میخوره میخواستم شنا یاد بگیره ولی میترسه میزارمش تو اب اونقدم کوکچیک نیست ک نتونه بره بعد از توی اب درش اوردم ی روز یا دو روز بعد دیدم عطسه میکنه و اینک غذاشو میخوره یکم میشینه بعد میخوره و باز بلند میشع و دوروزه فهمیدم پای چپ شو نمیتونه بیاره بالا ک. یکم میاره دیگ نمیتونه ولی خوب راه میره غذا و ابم میخوره میشع بگید چیکار کنم

   f.gh پاسخ

   با سلام، یه مدت به صورت دوره ای قطره مولتی ویتامین تو آبخوریش حل کنید. ممکنه به خاطر کمبود ویتامین و نیاسبن باشه. کلسیم هم یادتون نره برای پرنده فراهم کنید. اردک ها نیاز بیشتری به کلسیم دارند. سنگ آهک، پودر صدف دریایی، پودر پوسته تخم مرغ و ... منابع کلسیم هستن.

  yalda پاسخ

  سلام من دوتا جوجه مرغ و ی جوجه اردک داشتم دوتا جوجه مردن و اردک زندس خیلی وقته مردن الان دیگ عادت کرده تقریبا2ماه و نیمشه غذا زیاد. میخوره ابم زیاد میخوره میخواستم شنا یاد بگیره ولی میترسه میزارمش تو اب اونقدم کوکچیک نیست ک نتونه بره بعد از توی اب درش اوردم ی روز یا دو روز بعد دیدم عطسه میکنه و اینک غذاشو میخوره یکم میشینه بعد میخوره و باز بلند میشع و دوروزه فهمیدم پای چپ شو نمیتونه بیاره بالا ک. یکم میاره دیگ نمیتونه ولی خوب راه میره غذا و ابم میخوره میشع بگید چیکار کنم

   f.gh پاسخ

   قبلا به سوال شما پاسخ داده شده است.

  yalda پاسخ

  سلام.
  ی اردک دارم غذا خوب میخوره بازی میکنه تقریبا3ماهشه گذاشتمش توی اب ک شنا کنه ولی خیلی ترسید روز بعدش عطسه میکرد ولی سرحاله غذا و اب میخوره بعد دیدم ک وقتی غذا میخوره یکم میشینه و نشسته غذا میخورع و باز بلند میشه حالا دوروز میبینم پای چپشو نمیتونه بیاره بالا سعی میکنه ولی نمیتونه ولی راحت راه میرع میشه بگید چش شده و چیکار کنم

  K پاسخ

  سلام
  اردک من مدام دهنش رو باز بسته میکنه و ابریزش بینی هم داره و روی چشماش هم کف پوشونده علتش چی میتونه باشه و چطور میتونم درمان کنم
  ممنونم

   f.gh پاسخ

   با سلام، پرنده شما دچار عفونت تنفسی شده و باتوجه به نوع بیماری باید درمان بشه. بهتره از یک دامپزشک کمک بگیرید.

  نادیا پاسخ

  سلام وفت بخیر من یه اردک اسرایلیی دارم که حدودا 1 سال و نیم هست و الان مدت دو هفته هست داخل اب نمیره و خیلی کثیف شده و از گله هم جدا هشت تقریبا اما غذا و اب میخوره. میشه لطفا دلیلش رو بهم بگین و اینکه باید چیکار کنم؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، اگه پرهای دم پرنده در اثر فضولات کثیف شده اند، ممکنه اردک شما دچار عفونت روده ای شده باشه. ولی باید به صورت کامل تمامی جزئیات رو بررسی کنید تا بشه مشکل رو تشخیص داد و بر اساس آن برای درمان اقدام کرد.

  نرگس پاسخ

  سلام. ببخشید من یک اردک دارم خیلی هندوانه دوست داره، آیا هندوانه براش ضرری نداره؟

   f.gh پاسخ

   سلام، خیر مشکلی نداره هندونه جزو خوراکی های مورد علاقه اردک ها می باشد.

  فاطمه پاسخ

  سلام ممنون بابت سایت خوبتون ببخشید من مرغابیم حدود هشت نه ماهشه و وقتی به غده ی چربی دم دمش نکش رو میماله از چشمش آب میاد جای نگرانی هست؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، غده چربی در مرغابی ها برای چرب نمودن پرها کاربرد داره و یه چی طبیعی است. اگر پرنده شما مشکل دیگه ای نداره جای نگرانی نیست. در صورت حساسیت شدید، چشم پرنده رو با قطره چشم شست و شو و ضد عفونی کنید.

  ... پاسخ

  سلام خسته نباشید من یه جوجه اردک کوچیک رو پیدا کردم و دلم سوخت چون تنها بود آوردمش خونه که تو خیابون تلف نشه دقیق نمیدونم چند هفتشه ولی سرحاله و احتمال میدم اردک اسرائیلی باشه تو این چند هفته که ازش نگه داری کردم هیچ مشکلی جز لنگ زدن نداشته که اونم با مواد غذایی کلسیم دار حل کردم ولی امروز متوجه شدم تقریبا روی گردن نزدیک منقارش موهاش ریخته امکان داره خدای نکرده مریض شده باشه یا داره موه های جدید در میاره؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

   f.gh پاسخ

   با سلام، اگه وضعیت کلی جوجه خوب است، مشکلی نداره.

  homeyra پاسخ

  سلام خسته نباشين
  اردك من نزديك به دو سالشه،ماده است، نزيك يك هفته است اسهال سفيد رنگ ميكنه ،البته در كل روز شايد دو سه بارش كامل سفيده،و باقى دفعات قاطى داره
  اشتهاش خوبه،تخمم ميذاره،گوشه گيرم نيست،فقطريزش پر داره
  يه دوره ٥ روزه انروفلوكساسين مصرف كرده اما تغيير نكرد
  ممكنه به خاطر پروتئين بالاى جيره غذاييش باشه
  چون گردن مرغ خيلى دوس داره و معمولا روزى نصفى ميخوره

   f.gh پاسخ

   با سلام، به تدریج جیره پرنده را تغییر دهید. ولی باید بدانید که اسهال سفید در طیور بیشتر مربوط به عفونت می باشد.

  زهرا پاسخ

  سلام خسته نباشید من ده تا اردک دارم ولی خیلی نا اروم هستن مخصوصا شبا ، خیلی سرو صدا میکنن چکار باید کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، محیط خوابشون باید تاریک باشه. در ضمن ممکنه در اثر مزاحمت حیوانات موذی مثل موش و ... دچار خواب زدگی میشوند.

  پیمان پاسخ

  با سلام بنده 2 عدد جوجه اردک داشتم خیلی سرحال بودن اما یک بار که گاشتمشون توی آب ولرم یکهو هر دو بعد ار 1 ساعت مردن خواستم بدونم علت چی میتونه باشه ممنون میشم راهنماییم کنید.

   f.gh پاسخ

   با سلام، جوجه ها به دلیل اینکه پرهای بدنشون کامل رشد نکرده قادر به تنظیم حرارت بدن خود نیستند. شنا یا حمام کردن جوجه ها نتیجه ای جز شوک، ضعف سیستم ایمنی، بیماری و تلف شدن نداره.

  آیلار پاسخ

  سلام
  یک ماده اردک سفید رنگ ۱/۵ ساله دارم
  روی نوک زردش به تازگی لک های قهوه ای افتاده و دو روزه لنگ میزنه
  کف پاهاش رو چک کردم
  مشکلی وجود نداره

   f.gh پاسخ

   با سلام، ممکنه کمبود کلسیم داشته باشد، ایا به اندازه کافی کلسیم دریافت میکنه؟

  نجف زاده پاسخ

  سلام خسته نباشید من دوتا اردک لال اسراییلی دارم تقریبا۷ماهه دوروزه بدجور وحشی شده گاز میگیره قبلا اصلا نزدیکم نمیشد نگرانم ممکنه مریض شده باشه؟لطفاجواب بدین

   f.gh پاسخ

   با سلام، ممکنه به خاطر شدت زیاد نور یا شنیدن صداهای ناهنار باشه. در زمان جفت گیری هم این پرنده ها پرخاشگر میشن.