بیماری و دلیل ناهنجاری لنگیدن در جوجه مرغ ها

بیماری و دلیل ناهنجاری لنگیدن در جوجه مرغ ها

بیماری لنگیدن در جوجه مرغ ها

در این قسمت از مقاله به یک موضوع مهم و قابل تفکر در باره یکی از بیماری های مرغ اشاره خواهیم کرد که از همان آغاز تولد ممکن است جوجه ها در گیر آن شوند و قبل از رسیدن به کشتار بسیاری از آنها تلف شده و از بین بروند. جوجه های جدید به خاطر اصلاح نژادی که در آنها صورت گرفته است، بسیار حساس هستند چرا که هدف اصلاح نژادی در کنار به کار بردن روش های نامناسب و نوع پرورشی به منظور تولید گوشت و کسب سود بیشتر بود، بدون اینکه ساختار فیزیکی آنها را برای تحمل وزن سنگین شان در نظر داشته باشند و این امر  باعث بروز مشکلات پا در جوجه ها شد و امکان راه رفتن را از آنها گرفت. البته لنگیدن پای جوجه ها ممکن است تحت تاثیر عواملی چون تغذیه گله های مولد، شرایط جوجه کشی، عوامل ژنتیکی، اضافه وزن به خاطر سرعت رشد، تنش هایی که در محل پرورش به دلیل کثرت زیاد جوجه های گوشتی اتفاق می افتد و خیلی از عوامل دیگر ممکن است جوجه ها را درگیر این بیماری کند.

 

 

بیماری لنگیدن  در جوجه ها به دو نوع حاد و غیر حاد تقسیم می شود که در نوع اول 2 یا 3 درصد از کل جوجه های بیمار در ناحیه اسکلتی پا، مفاصل،تاندون، رباطها و اعصاب درد بسیاری احساس خواهند کرد چرا که مکانیزم دفاعی بدن آنها تحت تاثیر قرار می گیرد به طوریکه ممکن است پرورش دهنده مجبور باشد بسیاری از آنها را از سالن های پروشی حذف کند و نتیجه آن چیزی جز کاهش رشد و  از دست دادن آنها به خاطر گرسنگی و تشنگی ، نخواهد بود.

و در نوع دوم هم ممکن است بیشترین تعداد گله های پرورشی از جوجه ها را گرفتار کند به طوری که در هفته های اول تعداد کمی از جوجه ها به این بیماری گرفتار می شوند و قبل از اینکه بیماری در آنها شدت بگیرد خود به خود از خورن دان مصرفی امتناع خواهند کرد و رشدشان متوقف می شود که باید از سالن پرورشی حذف شوند.

 

دلایل مهم ناهنجاری لنگش در پای جوجه ها

 1. کمبود تغذیه
 2. شرایط ناموجه برای جوجه کشی
 3. رشد سریع
 4. تغییرات فصلی
 5. سن مولدین تخم گذار
 6. تراکم و عدم رعایت نکات بهداشتی

که به اختصار درباره هر کدام از آنها توضیح خواهم داد.

کمبود تغذیه : که این مورد بستگی به تغذیه مرغ های مولد دارد. در مقالات قبلی به این موضوع اشاره کرده بودم که مولدین تخم گذار، قبل از شروع جفتگیری و فصل تخمگذاری نیاز به دریافت بسیاری از منابع غذایی از قبیل انواع پروتئین، ویتامین، املاح و مواد معدنی دارند که یکی از دلایل مهم این بیماری عدم دریافت ویتامین D در مرغ های مولد است و نتیجه آن یک نطفه ضعیف و مبتلا به نرمی استخوان و مستعد برای ناهنجاری لنگش خواهد بود.

شرایط ناموجه برای جوجه کشی : یک پرورش دهنده با تجربه باید بداند که مادامی که دمای مناسب ، رطوبت و اکسیژن گیری کافی در اختیار تخم های نطفه دار قرار بگیرد، استحوان های جنین به صورت کاملا قرینه رشد پیدا می کند در غیر این صورت مخصوصا در 4 روز پایان جوجه کشی اگر نطفه ها به اندازه کافی دما، رطوبت و اکسیژن کافی را دریافت نکنند عدم تقارن در استخوان های بزرگ جوجه ها اتفاق می افتد.

رشد سریع : اگر  پرورش دهندگان به خاطر منعت طلبی ها مادی  در تغذیه به جوجه های گوشتی افراط کنند و در کمتر از دوره تعین شده آنها را برای کشتار آماده کنند و ناپرهیزی های رژیمی اتفاق بیفتد، جوجه ها به ناهنجاری استخوانی و عدم توازن در بین بافت های بدنی و اسخوانی گرفتار می شوند چرا که باید استخوان های آنها هم از رشد کافی برخوردار باشددر غیر این صورت جوجه به خاطر وزن زیادی که خواهند داشت قادر به راه رفتن نخواهند بودو دسترسی آنها برای خوردن آب و غذا دچار مشکل می شود.

تغییرات فصلی :  زمانی که تغییرات فصلی اتفاق می افتد، در اسفند و مخصوصا شهریور ماه که هوا نسبتا خشکتر از ماه های دیگر است.، باید جریان هوا و رطوبتی که در سالن های پرورشی حکم فرماست با استفاده از مه پاش ها و دستگاه های رطوبت ساز قابل کنترل باشد در غیر این صورت خشکی هوا در در راه رفتن جوجه ها تاثیر گذار خواهد بود.

سن مرغ :  از زمانی  که مرغ شروع به تخمگذاری می کنند  تا مادامی که از تخم های آنها برای جوکشی استفاده می شود باید سن آنها را در نظر گرفت چرا که هر روزی که می گذرد سن مرغ از 28 روزگی تا 52 روزگی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و تخم هایی که می گذارد هر روز بزرگتر از روزهای قبل خواهد بود در نتیجه نطفه ایی که در این نوع تخم ها شکل گرفته است به طور متوسط تا 48 درصد مستعدی مبتلا شدن به هنجاری استخوانی هستند.

تراکم جوجه : کارشناسن و متخصصین صنعت طیور و پرورش دام به این نتیجه رسیدند که ناهنجاری حرکتی، زمانی اتفاق می افتد که  بیشتر از 39 کیلوگرم در هر متر مربع ترکم جوجه ها وجود داشته باشد چرا که در سلامت جسمی و فیزیکی آنها تاثیر گذار خواهد بود و امکان حرکت و فعالیت بیشتر را از جوجه ها می گیرد همچنین فضولاتی که جوجه ها دفع می کنند باعث تولید آمونیاک  و یک بستر مرطوب خواهد بود  که اگر با تراکم زیاد جوجه ها در یک فضای کمتر همراه باشد باعث افزایش مرگ و میر و همچنین ناهنجاری های حرکتی می شود.

راه های درمانی مناسب

مادامی که جوجه ها در سن پایین تری هستند و در فضای مناسبی قرار داشته باشند با خوراندن انتی بیوتیک ها و اعمال تاریکی می توان تا حدودی باعث کاهش و از بین رفتن عوامل بیماری زا شد ولی وقتی جوجه ها به آن گرفتار شدند باید به فکر حذف آنها از گله های پرورشی شد و برای اینکه متحمل درد زیادتری نباشند آنها را از بین برد.چیزی که بشریت به آن نیاز دارد برقراری توازن بین منفعت پرورش دهندگان طیور و اجبار کردن آنها به رعایت اصول اخلاقی است. تا باعث به وجود آمدن سیستم تولید گوشت ارگانیک شود.

بیماری و دلیل ناهنجاری لنگیدن در جوجه مرغ ها
4.4 (88%) 20 votes
دیدگاه‌ها 54

*
*

  علی معصومی پاسخ

  خیلی خوب توظیح میده عالیه

  محمد پاسخ

  سلام خیلی ممنون از اطلاعات خوب سایتتون من چنتا جوجه ی محلی گرفتم که یکی از اونا پاهاش هر کدوم به ی طرف رفته و ی روز یکی از پاهاش قسمت پایینی پاش ورم کرد و بعد از ی مدتی خوب شد اما باز الان همین اتفاق افتاده ونمی تونه راه بره لطفا بگید چجوری باید درمانش کنم خیلی ممنون .

   f.gh پاسخ

   سلام، به نظر می رسد جوجه اردک شما از بدو تولید مشکل ژنتیکی داشته و پاهاش بد فرم بوده. البته سوء تغذیه و کمبود وبتامبن ها و مواد معدنی نیز باعث مشکلات زیاد و تغییر فرم پا و حتی فلج شدن جوجه ها میشود. برای بررسی دقیق تر پیشنهاد میشود به دامپزشک مراجعه نمایید.

  محمد پاسخ

  سلام ببخشید اگه ژنتیکی باشه دیگه درمان نداره درسته؟!
  یعنی الان باید چیکارش کنم؟؟
  خیلی ممنون از پاسخدهی 👌

   f.gh پاسخ

   سلام، خیر مشکلات ژنتیکی در پرنده ها قابل درمان نیستند. بهتر است که خوراک پرنده رو با مولتی ویتامین و ب کمپلکس تقویت کنید. میزان مصرف مولتی ویتامین بستگی به سن و وزن پرنده ها داره.

  علی پاسخ

  سلام خستە نباشین سە نا جوجە لاری دارم ک یکیش یک ەفتە ای ەست پاش میلنگ پای سمت راستش بقیە جوجە ەا سالمن ممنون سپاسگزارم

   f.gh پاسخ

   سلام، پای جوجه رو چک کنید که آسیب ندیده باشد. اگر سالم است احتمالا به خاطر کمبود ویتامین و کلسیم می باشد. از قطره مولتی ویتامین استفاده کنید.

  اقبال رضائی پاسخ

  سلام جناب خسته نباشین
  برای درمان فلج شدن جوجه های گوشتی که الان ۳۰روزه هستن و هرروز به تعدادشون اضافه میشه آیا راه حلی سراغ دارین یا نظرشمام واکسن زدنه؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، فلج شدن جوجه میتونه در اثر عوامل مختلف مثل سوء تغذیه و یا بیماری هایی همچون نیوکاسل و ... باشد. در مرحله اول باید علت این مشکل رو پیدا کنید که آن هم نیاز به تخصص و بررسی بیشتر دارد. پیشنهاد میکنم حتما به دامپزشک مراجعه نمایید و خودسرانه اقدام به واکسن زدن آنها نکنید.

  محمدباقر پاسخ

  سلام چندتاازقرقاول هام که سه ماهه هستن چندروزه میلنگه وپارانتزی راه میره ضعیف هم شده،توبستر پرورش میدم ،علت این بیماریش چی میتونه باشه

   f.gh پاسخ

   با سلام، کمبود ویتامین d و کلسیم بیشتر سبب این مشکلات میشود. از مکمل های غذایی و مولتی ویتامین استفاده کنید.

  حسین پاسخ

  سلام
  من یه خروس دورگه دارم الان چند روزه از پای چپ احساس درد داره و نمیتونه پاش رو روی زمین بزاره و میلنگه . از نظر غذا مشکل نداره. میشه راهنمایی بکنید. بررسی کردم هیچ آسیبی هم ندیده

   f.gh پاسخ

   سلام، پرنده شما باید از نزدیک بررسی شود. ممکن است در اثر کمبود ویتامین دچار این مشکل شده باشد. هر چند توصیه میکنم اول به دامپزشک مراجعه کنید.

  shaghayegh پاسخ

  ما۵۰تاجوجه داریم درطی یک هفته یکی ازجوجه هاپاش فلج شذسپس به۴تارسید.
  پیش دکترهم رفتیم آمپول این بیماری روزدیم اماخوب نشدندیکی دوتاازاوناروهم بریدیم.
  اولین جوجه که این بیماری روگرفته بودالان داره غذامیخوره.ویکارکنیم

   f.gh پاسخ

   با سلام، دستورالعمل دامپزشک را اجرا کنید. بدون مشاهده و بررسی نمی توان نظر داد. متأسفانه فلج شدن پا در جوجه ها اگر بیش از حد طول بکشد سبب خشک شدن پا و مرگ جوجه میشود. جوجه های بیمار رو قرنطینه کنید و به خوبی از آنها مراقبت نمایید. در تغذیه جوجه ها از مولتی ویتامین هم به صورت هفتگی استفاده کنید.

  محمد امین پاسخ

  سلام
  وممنون از اطلاعات خوب سایت شما من الان یک جوجه لاری دارم یکی از پاهاش لنگ میزنه من میدونم که لقی پا نگرفته میخاستم ببینم مشکلش چیه
  میتونبد به من کمک کنید

  محمد امین پاسخ

  سلام
  من یه جوجه لاری دارم یکی از پاهاش میلنگه تازه هم شروع شده مشکلش چیه

   f.gh پاسخ

   با سلام، دوست عزیز لطفا مقاله رو بخونید.

  داریوش پاسخ

  سلام چنتا جوجه برهما دارم که حدودا سه ماهه هستن چن روزه که یکی از جوجه ها زیاد میشینه و وقتی میخواد پا بشه مثل پنگوئن راه میره بعد ۲۰الی ۲۵ ثانیه از جاش پا میشه علتش چیه ؟ راهنمایی کنید ممنون میشم .

   f.gh پاسخ

   با سلام، بستر محل نگهداری رو چک کنید که لغزنده نباشه. همین طور کمبود ویتامین هم باعث این نوع مشکلات میشه مخصوصا ویتامین d، یک دوره باید تغذیه جوجه رو با مولتی ویتامین تقویت کنید.

  Mohadese پاسخ

  سلام جوجه مرغ دوماهه من مدتی آبله داشته الان زخم روی چشمش رو به بهبوده؛ اما تازگی متوجه شدیم روی سینه و روی زانو و نوک انگشت پاش زخم شده علت و درمانش چیه؟لطفا راهنمایی کنین

   f.gh پاسخ

   با سلام، احتمالا اثرات بیماری آبله می باشند. برای بهبود و عدم عفونت این زخم ها میتونید از تتراساکلین استفاده کنید.

  Mohadese پاسخ

  سلام ببخشید یه جوجه ی دیگرم یه چشمش ورم کرده و بسته شده خیلی هم وزن کم کرده چه علتی میتونه داشته باشه لطفا راهنمایی کنین ممنون

   f.gh پاسخ

   با سلام، علائم برونشیت عفونی داره. ولی برای تشخیص دقیق باید وضعیت جوجه به طور کامل بررسی بشه. پیشنهاد میکنم از یک دامپزشک کمک بگیرید.

  Mohadese پاسخ

  سلام جوجه ی دوماهه ای دارم که چشم چپش خیلی ورم کرده و معمولا بسته است گاهی هم اون چشم رو خارش میده خیلی هم وزن کم کرده البته آب و غذا میخوره ولی کم؛لطفا کمکم کنین.

  محسن پاسخ

  سلام یه جوجه مرغ دارم خیلی کوچیکه خیلی کثیف شده بود ما بعد از اینکه با آب و شامپو شستیمش خشکش کردم با سشوار.هیچ فشاری به پاهاش هم وارد نکردیم الان نمی تونه راه بره میفته زمین ولو میشه خیلی اعصابم خورده ناراحتم نباید میشستمش الان چیکار کنیم به نظرتون چرا پاهاش جون نداره راه بره

   f.gh پاسخ

   با سلام، ممکنه در اثر باد گرم سشوار پوست پاش سوخته باشه. جوجه ها رو که با آب و شامپو نمیشویند. جوجه را در یک محیط گرم نگه دارید و به خوبی تغذیه اش کنید. در صورت امکان حتما به دامپزشک هم مراجعه کنید.

  میثاق پاسخ

  سلام خدمت شما من یه جوجه خروس دارم که پاهاش مشکل پیدا کرده و مدام میلنگه و میشینه قبلا حالش خوب بود ولی الان مشکل پیدا کرده غذاش هم کامل بهش میدیم و خوش اشتهاهم هست نمیدونم چرا اینطوری شده لطفا یه راهنمایی بکنید ممنون از شما

  میثاق پاسخ

  درست بشو هست؟

   f.gh پاسخ

   سلام، ابتدا باید پای جوجه رو بررسی که که زخمی نشده باشد. ببنید حالت کبودی و یا ورم دارد یا نه؟ در ضمن کمبود ویتامین هم باعث این مشکلات میشود. آیا از دان مخصوص جوجه استفاده میکنید؟

  مسیحا پاسخ

  سلام جوجهومرغ پنج روزه من صبح داخل آب نشسته بود و الان پا درد دارد برای درمان چه باید کرد

   f.gh پاسخ

   سلام، بایستی جوجه در یک محیط گرم نگهداری بشه و تغذیه اش رو هم با مولتی ویتامین تقویت کنید. امیدوارم که حالش خوب بشه. برای پرنده هاتون همیشه از آبخوری و دانخوری استاندارد و متناسب با سن و جثه آنها استفاده کنید.

  عبداله پاسخ

  باسلام جوجه مرغی که دچار نرمی کف پا شده وراه رفتن براش سخته چطور درمان میشه البته سه تا جوجه هم وزن وهم سال هستن یکی سریع رشد کرده واینطور شد با تشکر

  علی پاسخ

  سلام.
  من یه مرغ دارم یک روزی هست که نمیتونه رو پاهاش بایسته
  پاهاش رو چک کردم ورم نکردن و مرغ بد حال هم نیست بعد پاهاش رو حرکت میده اما نمیتونه بایسته
  راه درمانی هست؟

  علی پاسخ

  سلام
  من یه جوجه دارم که فکر میکنم جایی ممکن ضربه خوده باشه
  اصلاااا بد حال نیست ولی روی پاهاش نمیتونه وایسه و اصلا نمیتونه حرکت کنه
  بدون اینکه کبودی و... داشته باشه
  گردنش کامل برگشته نمیتونه سالم وایسه مثل حالت رگ به رگ شدن یا دررفتگی
  از ناحیه کمر و گردن ...
  ولی تو دستم عالی غذا میخوره
  چیکارش کنم
  ممنون میشم پاسخ دهید

   f.gh پاسخ

   با سلام، برگشتن کامل گردن نشانه واضحی از بیماری نیوکاسل هستش. این بیماری درمان خاصی نداره از یک دامپزشک کمک بگیرید.

  حسین پاسخ

  سلام مرغم دوساله ونیم سن داره تازه گی ها یه پاشو نمیتونه زمین بزاره باید چیکار کنم خودشم مرغ خیلی خوبیه سه بار تا حالا کرچ شده نژادشم فرفری

   f.gh پاسخ

   با سلام، پای پرنده رو دقیق بررسی کنید. ببنید که آیا التهاب داره، ممکنه میخچه زده باشه. خوراکش چطوریه؟

  Samane keshmiri پاسخ

  سلام من یه جوجه مرغ حدودا۴ناهه کاکول دارم که چن روزه نمیدونم چرانمیتونه درست راه بره وقتی ب زورمیخای ک راه بره دنبالش میکنی پاهاشوتازانوجمع میکنه یکی یکی وبسختی راه میره مشکل ازهردوپاشه غذاشوکامل میخوره زیرشم خاکه رشدشم فک میکنم یکم کم شده،پاهاش سالمن چیزی معلوم نمیشه،ممنونم راهنمایی کنید

   f.gh پاسخ

   با سلام، آیا علائم دیگری هم داره؟ این نوع مشکلات بیشتر به خاطر کمبود ویتامین و کلسیم می باشند.

  Hanii پاسخ

  سلام من جوجه رنگی دارم پاش لنگ میزنه و نمیتونه درست راه بره چیکار کنم ؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، ایا ضربه دیده؟ اثری از زخم و یا التهاب داره؟

  امیر محمد پاسخ

  سلام دوتا از جوجه هام بعد از این که از تخم در اومد سالم بود و انگشتاش کج شد حالا پاهاشم کج شده و اون یکی سالم بود یدفعه دیدم نمیتونه راه بره انگشتاشو پاهاش صافه اما میتونه وایسته قشنگ نمیتونه پاهاشو بزاره زمین و داخل شکمش یه چیزی هست نمیدونم چیه شکمش بزرگ شده و آب میخوره میپره گلوش و دهانش رو باز میکنه انگار میخواد خفه بشه صداش در نمیاد و پشتش که میزنی آب از گلویش به بیرون میپاشه ممنون میشم اگه بگید این مشکلش چیه

   f.gh پاسخ

   با سلام، مشکل کج شدن پاها میتونه به خاطر ژنتیک باشه یا به بستر نگهداری و زمان جوجه کشی هم ربط داره. اینکه شکم جوجه ورم کرده احتمالا دچار عفونت روده ای شده و یا سنگدان جوجه دچار انباشتگی و عفونت شده باید سریعا برای تخلیه و تمیز نمودن سیستم گوارشی جوجه اقدام کنید. کمی سرکه سیب به آبخوریش اضافه کنید. داروهایی مثل تی ان تی هم براشون خوبه. در صورت لزوم از یک دامپزشک هم کمک بگیرید.

  زهرا پاسخ

  سلام من ی جوجه مرغ محلی کوچیکدارم پاش قرمزشده نمیتونه روپاش وایسه چطورردرمانش کنم

   f.gh پاسخ

   سلام، جوجه باید تحرک کمی داشته باشه. به خوراکش رسیدگی کنید. هویچ رنده شده بهش بدهید برای درمان زخم خیلی خوبه.آیا دچار التهاب یا زخم شده ؟ یا اینکه ضربه دیده؟

  سیما پاسخ

  سلام ممنونم از سایت خوبتون
  من یه جوجه مرغ دارم
  حدودا دو ماهشه چند وقت بود که یکم یکی از پاهاش میلنگید بعد امروز دیدم جفت پاهاش داره از هم جدا میشه نمیتونه راه بره همش نشسته مفصله زانوش هم یکم حالت کبودی و ورم داره سالم و زبل بود چکار کنم براش حالش خوب بشه؟نیاز هست ببرمش دکتر؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، بستر نگهداری جوجه نباید بیش از حد مرطوب و یا سفت و خشک باشه وگرنه پای پرنده درگیر مشکلات زیادی میشه. برای درمان التهاب و کبودی میتونید از اسپری otc استفاده کنید. کمبود ویتامین و مواد معدنی هم باعث ضعف پای جوجه میشه. به تغذیه جوجه رسیدگی کنید.

  آررو پاسخ

  سلام چند تا جوجه دارم و بزرگ شدن ولی این چند وقت ک پاهاشون میلندگن و نمیتونن راه برم یکم راه میره و بعد میشینه چکار شون کنم ک پاهاشون خوب بشه لطفا راهنمای کنید و خیلی اعصابم خورد شده

   f.gh پاسخ

   با سلام، تو آبخوریشون مولتی ویتامین حل کنید و به صورت دوره ای این کار رو انجام دهید. پودر صدف دریایی یا سنگ آهک و دیگر منابع کلسیم هم همیشه در دسترس جوجه باشه.

  ف پاسخ

  من دو تا جوجه مرغ نژاد دار دارم تقریبا سه ماهشونه الان یکی شون که خیلی خوب بود چند روزیه که پاهاش روی هم میزاره تا بتونه راه بره . انگار ضعف داره همش یه جا میشینه . همش له له میزنه و هی اب میخوره غذاشم خوب می خوره ولی دیگه اونقدر نمی پره بعضی اوقات هم انگار لرزش داره پاهاش یکم ...باید چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   f.gh پاسخ

   با سلام، باید دقیق بررسی کنید، به نظر می رسه دچار عفونت تنفسی شده. ممکنه سرما خورده باشه ایا ترشحات و یا اسهال داره؟

  EMAD پاسخ

  سلام من یه جوجه خروس دارم که نیمه لالغ ه
  چند روزیه که نمیتونه رو دوتا پاهاش وایسته و حالت نشستنی راه میره علتش چیه؟!

   f.gh پاسخ

   با سلام، ممکنه به خاطر کمبود ویتامین باشه. آیا علائم دیگری هم دارد؟